SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » FEBRUÁR 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 2.2.2011

Premena nemocníc na akciovky nie je istá (link)
(02.02.2011; Sme; s. 8; vfo)


Antibiotiká budú len s doplatkom (link)
(02.02.2011; Sme; s. 8; vfo)

Ročné zúčtovanie môže vyplniť poisťovňa (link)
(02.02.2011; Hospodárske noviny; s. 20; Kollárová Zuzana)

Zdravotníci víťazia
(02.02.2011; Pravda; s. 44; Draxler Juraj)

V tomto prípade nevíťazia slovenskí, ale českí zdravotníci. Pražská vláda, ktorá čelí hrozbe zrútenia zdravotnej starostlivosti v krajine, začala ustupovať požiadavkám lekárov. Tí nedávno spustili akciu Ďakujeme, odchádzame. Nejde o klasický štrajk. Nemocniční lekári začali koncom minulého roka hromadne podávať výpovede, s platnosťou od prvého marca 2011. Vláda najprv odmietla vyjednávať. No dnes je výpovedí takmer štyritisíc. Médiá opakujú, že o mesiac napríklad nebude v Česku prakticky nik, kto by sa postaral o bábätká v inkubátoroch.
Nečasov kabinet teda ustúpil a minulý týždeň oznámil ochotu narýchlo zreorganizovať zdravotníctvo, aby sa našli 2 miliardy korún na vyššie platy. Lekári ešte celkom nevyhrali. Vláda odmieta dať záruky, že každý, kto podal výpoveď, bude môcť pokračovať v zamestnaní. A tak handrkovanie pokračuje.
Vláda sa navyše snaží vraziť medzi zdravotnícky personál klin. Tvrdí, že vyššie platy musia dostať aj zdravotné sestry. Tie sa však k výpovediam nepridali. Lekári síce vyššie platy pre kolegyne podporujú, no odmietajú ihneď začať o tomto bode rokovať. Vláda navyše v komunikácii zdôrazňuje práve platové požiadavky. Lekári naozaj chcú výrazne vyššie platy, no je to len jedna z požiadaviek. Chcú celkovo zefektívniť systém, v ktorom sa vybavenie nemocníc často nakupuje za šialene premrštené ceny a ktorý je skostnatený. Zvlášť mladým lekárom kladie prekážky v kariérnom postupe.
Zdá sa, že vláda skutočne ťahá za kratší koniec. Lekári majú od začiatku výraznú podporu verejnosti a tá sa nemení. Až 70 percent respondentov v prieskumoch uvádza, že ich podporuje. Aj súkromné masmédiá, ktoré majú tendenciu nátlakové akcie zosmiešňovať, zostávajú neutrálne.
České zdravotníctvo pritom nie je na tom dramaticky zle. V postkomunistickom priestore v podstate ostáva špičkou. Známa je neurochirurgia či transplantačná medicína, no Česko má vynikajúce parametre aj v pôrodníctve či vo vysoko špecifických odboroch ako cievna chirurgia. Do Prahy sa chodia liečiť i bohatí Rusi a nemocnice idú zriaďovať viac lôžok pre cudzincov. Práve vyspelosť dáva lekárom moc. Časť z tých, čo podali výpoveď, by si ľahko našla miesto ďalej na Západe.
Akciu vedú skúsení organizátori a vyjednávači. V tom je sila nielen lekárskej komory a odborov, ale aj ďalších zástupcov pracujúcich. Ak prídu s požiadavkami napríklad odborári v škodovke, je jasné, že majú vecné argumenty, odborne spracované. Aj odborárske ústredie, Českomoravská konfederácia odborových zväzov, zamestnáva skúsených ekonómov. Sú viac ako rovnocenným partnerom analytikom, ktorých si na mediálne prestrelky najíma vláda.
To je obrovský rozdiel napríklad oproti slovenským odborom. Tie už existujú v podstate iba na papieri. Odborné výstupy nemajú takmer žiadne a ich nátlakový potenciál je minimálny. Vinou slabého vedenia aj zúfalo úzkej členskej základne.
Česká akcia je zaujímavým pokusom o zlepšenie postavenia námezdné pracujúcich. Chirurgovia pracujú prinajmenšom rovnako tvrdo ako napríklad bankári, a zvyčajne užitočnejšie. No to ich ocenenie v českom prípade neodráža. Ak uspejú, svet bude o trochu spravodlivejší.

Jednání ministra s lékaři zkrachovala
(01.02.2011; Hospodářské noviny; s. 1; Mužíková Michaela, Škodová Hana)

Ministr Heger odmítl podmínky lékařů. Chce, aby o dvou miliardách rozhodovaly nemocnice.
Po včerejším jednání mezi lékaři a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem se páteční naděje na dohodu a odvolání lékařských výpovědí vzdálila. Obě strany nejsou schopné dohodnout se na tom, jak dvě miliardy ze zdravotních pojišťoven dostat k lékařům.
Podle Hegera o tom má rozhodnout vedení nemocnic. Lékařští odboráři ale trvají na tom, aby zvýšení platů proběhlo podle jednotných pravidel, bez ohledu na zřizovatele nemocnice.
A chtějí i další záruky, například návrat pro všechny lékaře, kteří v rámci akce Děkujeme, odcházíme dali výpověď. Bez záruk protest neskončí. Obě strany sice říkají, že ustoupily, na dohodu to ale stále ještě nestačí. "Náš páteční návrh byl vysoce ústupový, teď se ale celá situace vrací zase zpět," řekl po jednání s odboráři ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Nespokojeni odcházeli i lékaři. "Pokud se zásadně nezmění přístup vlády, vidím dohodu velmi problematicky," řekl HN jeden z šéfů LOK Miloš Volemann.
Vláda bude o požadavcích lékařů zítra jednat znovu. Heger s koaličními partnery probere, kam až může ustoupit. Tvrdí totiž, že ne vše může rozhodnout sám.

NRSR: Zdravotnícky výbor parlamentu odporučil prelomiť prezidentovo veto (link)
(01.02.2011; www.tasr.sk; df, ed)

Zdravotnícky výbor podporil úpravu vernostných systémov (link)
(01.02.2011; www.webnoviny.sk; 13:42, SITA)

Fakultné nemocnice odmietajú návrhy VšZP (link)
(01.02.2011; www.webnoviny.sk; SITA)

I.UHLIARIK: Do 15. februára pripravíme novelu proti novým drogám v Crazy shopoch (link)
(01.02.2011; www.tasr.sk; df)

Ministerstvo chystá zmeny v liekovej politike (link)
(01.02.2011; www.webnoviny.sk; SITA)

Peniaze ušetrené za lieky pôjdu opäť do liekov (link)
(01.02.2011; www.aktualne.sk; Domov, 17:23, Harkotová Stanislava)

LIEKOVÁ REFORMA
(01.02.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 16/25; KOVAČIČ Michal)

Ministerstvo zdravotníctva chystá liekovú reformu. Ušetriť majú nielen poisťovne, ale aj pacienti. Na budúci rok budeme mať dokonca druhé najlacnejšie lieky v únii.
Jednou z najväčších noviniek tohto roka bude, že o našich liekoch si budeme de facto rozhodovať sami. Zatiaľ čo doteraz nám konkrétny liek predpisoval lekár, po novom sa na ňom dohodneme s lekárnikom.
M. GAJDOŠOVÁ, ministerstvo zdravotníctva: "Lekári môžu, ale nemusia predpísať účinnú látku. V praxi sa nevyužíva takmer vôbec."
Táto možnosť je v zákone ja dnes. Od októbra to ale bude povinnosť. Lekár nám teda po novom už nepredpíše napríklad paralen čo panadol, ale na recept napíše už len takzvanú účinnú látku, čo je v tomto prípade paracetamol. V lekárni sa potom s lekárnikom poradíme a liek si vyberieme napríklad aj podľa ceny. Pacient tak ušetrí a obmedzí sa aj korupcia. Farmafirmám sa už totiž neoplatí podplácať lekára a u lekárnika to budú mať oveľa ťažšie.
M. FILKO, poradca premiérky: "Môže rozhodnúť o tom liek akej značky, ale nie o tom či vôbec dôjde k predpísaniu daného lieku."
Okrem toho ministerstvo chystá aj veľké zlacňovanie liekov. Zatiaľ čo dnes u nás liek stojí toľko čo priemer šiestich najnižších cien v únii, po novom to bude jednoducho toľko čo druhý najlacnejší v únii.
M. GAJDOŠOVÁ: "Novela zákona predpokladá úsporu až 75 miliónov eur."
Logická je otázka prečo by sme nemohli mať najlacnejšie, ale až druhé najlacnejšie lieky. Odpoveď je jednoduchá. Hrozilo by, že by nám ich nikto nepredal.
M. FILKO: "Výrobcovia niekedy poskytujú najlacnejšiu cenu v krajinách, v ktorých ten liek vyrábajú. V takom prípade by mohlo dôjsť k nedostupnosti daného lieku."
Veľké preceňovanie sa začne jeseň. V lekárni by sme tak menej mohli zaplatiť v apríli 2012.

O nemocnice v košickom kraji majú záujem investori (link)
(01.02.2011; www.tvnoviny.sk; SITA)
 


Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi