SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » FEBRUÁR 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 3.2.2011

Cesta k lekárovi sa skráti, poslanci škrtli výmenné lístky (link)
(03.02.2011; Hospodárske noviny; s. 1; Škvarlová Mária)


Limity na lieky predsa budú (link)
(03.02.2011; Sme; s. 1; Folentová Veronika)

Dôchodcom budú od apríla vracať peniaze za lieky
(03.02.2011; Pravda; s. 1,4; Hunková Mária)

V čakárňach praktických lekárov by pacienti mali čoskoro tráviť menej času než dnes. Vymiznú z nich ľudia, ktorí si do ambulancie chodia po odporúčania na vyšetrenie špecialistom. Od apríla sa totiž rušia výmenné lístky. Rozhodol o tom parlament, ktorý včera opätovne schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Tú ešte koncom minulého roka vrátil prezident.
Novela okrem jednoduchšieho vybavovania prinesie vybraným pacientom aj finančné úspory. Dôchodcovia a zdravotne postihnutí, ktorí na lieky vynakladajú najviac peňazí, získajú časť z nich späť.
Zdravotné poisťovne im totiž budú uhrádzať doplatky za lieky. Dôchodcom v prípade, ak nechajú v lekárňach štvrťročne viac ako 45 eur, a zdravotne postihnutým, ak ich doplatky presiahnu 30 eur. Všetky náklady nad túto sumu by im mala poisťovňa vrátiť. Ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že ročne dostanú späť dokopy päť až sedem miliónov eur.
Prvé peniaze im vrátia v apríli. Poisťovne predtým budú musieť meniť a upravovať svoje informačné systémy.
"Preplácanie doplatkov za lieky bude znamenať zvýšenie prevádzkových nákladov. Očakávame, že to bude dva milióny ročne na doplatky a niekoľko stotisíc na náklady spojené s administratívou," povedala hovorkyňa poisťovne Dôvera Zuzana Horníková.
Podľa Judity Smatanovej z poisťovne Union zvýšené náklady poisťovní pôjdu na úkor ostatných poistencov. "Objem finančných prostriedkov vo verejnom zdravotnom poistení je konečný. Ak zdravotné poisťovne budú musieť vydať viac prostriedkov v tejto oblasti, v iných druhoch zdravotnej starostlivosti ich budú musieť usporiť."
Zrušenie povinnosti pacienta navštíviť obvodného lekára pred vyšetrením u špecialistu bude pre mnohých znamenať najmä úsporu času. Výmenné lístky, ktoré zaviedla ešte minulá vláda, budú od apríla minulosťou, a tak môžu ľudia navštíviť odborného lekára bez toho, aby predtým dlhé hodiny čakali u svojho lekára, ktorý by im vyšetrenie odobril.
Kým špecialisti to vítajú, všeobecní lekári tvrdia, že zrušením výmenných lístkov sa odstráni aj posledný regulátor plytvania financiami v zdravotníctve. "Zrušením výmenných lístkov tu vznikne systém, ktorému sa hovorí Brownov pohyb molekúl. To znamená, že každý bude spotrebovávať toľko služieb, koľko sa mu zachce a všetko to bude akože hradiť zdravotná poisťovňa. Tento systém by bol vynikajúci, keby sme mali neobmedzené zdroje a neobmedzený počet služieb, čo nemáme," myslí si praktický lekár Peter Lipták.
Zároveň dodáva, že sa tým môže zhoršiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti. "Zdravotné poisťovne ešte sprísnia limity výkonov a zhorší sa dostupnosť pre tých, čo to naozaj potrebujú. To znamená, že keď pacienti vyčerpajú objem vyšetrení, ktoré špecialistovi stanoví poisťovňa, ten si vezme voľno a nebude robiť. Z minulých rokov sa už totiž presvedčil, že keď bude poskytovať zdravotnú starostlivosť na svoje vlastné náklady, nikdy to nedostane zaplatené."
Potvrdzuje to aj prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco. "Počet pacientov pred ambulanciami závisí od limitov, ktoré stanoví zdravotná poisťovňa pre svojich zmluvných lekárov. Žiaden špecialista si neobjedná viac pacientov, ako stihne vyšetriť, alebo viac, ako mu za vyšetrenia zaplatí poisťovňa," vyjadril sa nedávno pre Pravdu. Problém v rušení výmenných lístkov však prezident únie špecialistov nevidí a tvrdí, že strašenie pacientov dlhšími čakacími dobami je, práve pre limity od poisťovní, zavádzanie.
Gašparovičov návrh odložiť premenu nemocníc na akciové spoločnosti o pol roka však parlamentom neprešiel. Samotné ministerstvo zdravotníctva prezidentovu požiadavku posunúť termín transformácie odignorovalo už v deň vrátenia novely. "Prípravy na transformáciu nemocníc pokračujú aj napriek tomuto odkladu," uviedla vtedy hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Na nemocničný monoblok nestačia peniaze (link)
(03.02.2011; www.korzar.sk; Košický korzár, Gécziová Katarína)

Nemocnice sa zmenia na akciovky (link)
(02.02.2011; www.eTrend.sk; kbp, SITA)

Parlament definitívne schválil transformáciu nemocníc (link)
(02.02.2011; www.webnoviny.sk; 17:01, SITA)

Odborári a Asociácia fakultných nemocníc sa nedohodli (link)
(02.02.2011; www.webnoviny.sk; 12:50, SITA)

Štátna VšZP a malé nemocnice pokračujú v rokovaniach (link)
(02.02.2011; www.openiazoch.sk; 18:54, SITA)

Zľavy v lekárňach sa nekonajú, rozhodli poslanci (link)
(02.02.2011; www.aktualne.sk; Domov, 14:11, Harkotová Stanislava)

Vyhlásenie Asociácie fakultných nemocníc SR (link)
(01.02.2011; www.zzz.sk; Iveta Marinová)

Obvinili úplatných lekárov aj ich pacientov (link)
(02.02.2011; www.webnoviny.sk; 10:34, SITA)

KORUPCIA V ZDRAVOTNÍCTVE NAĎALEJ PREKVITÁ
(02.02.2011; Televízna stanica STV 1; Slovensko Dnes; 19.15; por. 6/8; BUKOVSKÝ Tomáš)

Korupcia v zdravotníctve naďalej prekvitá. Potvrdzujú to aj prípady podplácania lekárov, ktorí vystavovali pacientom tak povediac falošné PN-ky. Najnovšie je v týchto prípadoch obvinených až 18 ľudí.
Polícia v súčasnosti obviňuje z úplatkárstva šiestich obvodných lekárov. Príkladom je prípad z posledných dní, ktorý sa stal na východe v Podolinci neďaleko Starej Ľubovne.
Andrea DOBIÁŠOVÁ, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR: "Za fiktívne potvrdenia pýtal a prijímal úplatky. Za jedno takéto potvrdenie si vypýtal asi päť eur."
Iný prípad sa stal v Dunajskej Strede. Tam sedem zdravých pacientov za vystavenie PN-iek ponúkalo lekárovi úplatok od 18 do 30 eur.
A. DOBIÁŠOVÁ: "V týchto a ešte aj v ďalších prípadoch korupcie v zdravotníctve sa naďalej vyhodnocujú dôkazy a počet pacientov, ani lekárov nemusí byť ešte konečný."
O takzvaných falošných PN-kách vedia svoje aj v Sociálnej poisťovni. Ak je takýmto pacientom živnostník, ušetrí na odvodoch 145 eur, pričom má nárok na výplatu nemocenského. To môže byť aj viac ako 250 eur.
Jana ĎURIAČOVÁ, hovorkyňa Sociálnej poisťovne: "Minulý rok skontrolovala Sociálna poisťovňa vyše 480-tisíc PN-iek, z toho v 11 a pol tisícoch prípadov sme PN-ku ukončili."
Lekári si za podplácanie môžu v chládku posedieť až osem rokov. Pacientom za rovnaký čin hrozí trojročný pobyt vo väzení.

Švajčiarske nemocnice vyradili postele, prídu k nám
(02.02.2011; Naše novosti; č. 4, s. 3; sita)

Švajčiarsko sa rozhodlo pomôcť slovenskému zdravotníctvu a posiela dva kamióny polohovateľných nemocničných lôžok. Tridsaťpäť postelí, na ktorých ešte minulý týždeň ležali pacienti Špitál Ziegler v Berne, je určených komárňanskej nemocnici, dalších 35 kompletne vybavených a plne funkčných lôžok bude slúžiť klientom Domova dôchodcov v Hajnáčke. Obidve zariadenia veľmi vítajú nové postele, ktorými nahradia staré pevné lôžka. Ide síce o vyradené nemocničné postele, majú však veľmi dobrý stav, plne funkčné motory a hydrauliku. Ich nadobúdacia hodnota je približne tritisíc eur za kus. Pomoc vo forme darovania vyradeného nemocničného nábytku a spotrebného materiálu zo švajčiarskych nemocníc pripravilo slovenské veľvyslanectvo v Berne s podporou švajčiarskeho Maltézskeho rádu a švajčiarskeho rádu johanitov.

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi