SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » FEBRUÁR 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 15.2.2011

Čechom sa darí lov na našich lekárov (link)
(15.02.2011; Hospodárske noviny; s. 7; Novotný Pavel)


Na generikách ministerstvo neušetrí, tvrdia lekári (link)
(15.02.2011; www.aktualne.sk; Domov, Harkotová Stanislava)

Ročné zúčtovanie majú robiť zdravotné poisťovne (link)
(15.02.2011; Sme; s. 7; Folentová Veronika)

ZMENY V LEKÁRŇACH
(14.02.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; ELIÁŠOVÁ Zuzana)

Antibiotiká budú pravdepodobne drahšie. Nový cenník ministerstva zdravotníctva s nulovým doplatkom pri týchto liekoch od júla zatiaľ nepočíta. Lekárnici sa však viac obávajú inej zmeny. Predpisovaniu liekov.
Pacient bude už čoskoro manažérom svojho vlastného zdravia. Po porade s lekárnikom bude mať finálne rozhodnutie, ktorý liek si vyberie. Názov presného lieku na recepte bude minulosťou. Po dlhých rečiach je na stole zákon, podľa ktorého lekár pacientovi predpíše len účinnú látku. Tá sa však môže nachádzať aj v desiatich liekoch. Bude teda odkázaný na radu lekárnika.
Milan DRAGULA, prezident Slovenskej lekárskej komory: "Nie všetky lieky medzi sebou sa znášajú, niektoré dokonca majú protichodné účinky, takže takéto riziká môžu nastať."
Magdaléna SENEŠIOVÁ, lekáreň v Stupave: "Každý pacient reaguje individuálne, takže možnosti sú rôzne."
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Ministerstvo zdravotníctva sa neobávajú žiadneho rizika, ktoré by malo plynúť z kontraindikácii. Práve naopak. Práve lekárnik je ten kompetentný, ktorý ovláda maximum informácií."
Vysvetľovanie ale čakanie v lekárni predĺži. Rady pred okienkom budú zrejme na dennom poriadku.
Lekárne ale zrejme budú musieť odolávať tlaku farmaceutických firiem, ktoré sa podľa kuloárnych informácií presunú z ambulancií práve sem.
M. DRAGULA: "Tak v podstate teraz budú díleri prechádzať okolo lekární. Tých je podstatne menej ako lekárov a budú mať uľahčenú prácu."

AK SA ČESKÍ LEKÁRI NEDOHODNÚ S VLÁDOU, NIEKTORÝCH PACIENTOV BUDÚ OŠETROVAŤ AJ NAŠE NEMOCNICE
(14.02.2011; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 17.00; SUDECKÝ Radko)

S protestom českých lekárov sa majú popasovať jednotlivé kraje. Česká vláda zatiaľ nevyhlási krízový stav. Podľa našich lekárov to môže pomôcť aj slovenským pacientom.
Asi pätina českých lekárov dala výpoveď k 1. marcu. Česká vláda však ich tlaku nechce poľaviť. Premiér Petr NEČAS:
"Očakávame, že budú aj naďalej prebiehať rokovania, na druhej strane štát urobí všetko, aby na krízový vývoj bol pripravený."
Nemocnice predovšetkým na Morave navrhli niektorým nemocniciam na slovenskej strane hranice, aby sa postarali o ich urgentné prípady. Podľa Antona SZALAYA zo slovenských zdravotníckych odborov, to môže byť prospešné aj pre Slovákov, ktorí by sa takto na výmenu mohli dostať k rýchlejšej liečbe v Česku: "V Európskej únii je možnosť aj pohybu pacienta, cestičky sa určite nájdu. Ak bude k tomu aj súhlas zdravotnej poisťovne, tak mnohí občania to budú môcť využiť."
Aj slovenskí lekári sú nespokojní s platmi a zatiaľ sa nevedia dohodnúť s poisťovňami. Zajtra budú o nich rokovať s ministrom UHLIARIKOM.

ČR: Pre odchody lekárov stav núdze nebude (link)
(14.02.2011; www.webnoviny.sk; SITA)

Ministerstvo financií chce radikálnejšiu liekovú reformu (link)
(14.02.2011; www.webnoviny.sk; 20:10, SITA)Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi