SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MAREC 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 3.3.2011

Neodolateľný biznis s liekmi (link)
(03.03.2011; Trend; č. 9, s. 10, 11; Beer Gabriel)


Lekári ohlásili štrajk za platy (link)
(03.03.2011; Hospodárske noviny; s. 1; maš)

Lekári prestanú na hodinu pracovať (link)
(03.03.2011; Hospodárske noviny; s. 4; Škvarlová Mária)

Toto je varovný prst, prídu tvrdšie akcie (link)
(03.03.2011; Hospodárske noviny; s. 4; maš)

"Sme robotníci v bielom, opravár s učňovkou zarobí viac" (link)
(03.03.2011; Hospodárske noviny; s. 4; Hilbertová Martina)

Uhliarik chce sťažiť prístup k cigaretám (link)
(03.03.2011; Hospodárske noviny; s. 5; Ruttkayová Martina)

PROBLÉMOM FINANCOVANIA ZDRAVOTNÍCTVA NIE JE NEDOSTATOK PEŇAZÍ, ALE ICH EFEKTÍVNE VYUŽITIE
(02.03.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; POTOCKÝ Erik)

Problémom financovania zdravotníctva nie je nedostatok peňazí, ale ich efektívne využitie v systéme. Zhodujú sa na tom ministri financií, zdravotníctva, poisťovne, poskytovatelia, aj zdravotnícki odborári.
Ucelený materiál riešenia financovania slovenského zdravotníctva má minister Ivan UHLIARIK vypracovať do mája. Priznáva, že lekári aj zdravotné sestry si zaslúžia viac peňazí na svojich výplatných páskach.
Ivan UHLIARIK: "Situácia, ktorú sme zdedili v zdravotníctve je viac ako 6 miliárd starých korún dlhu, je naozaj nie dobrá a hľadáme všetky možné spôsoby, akým zvýšiť aj ohodnotenie zdravotníkov, aj vlastne platby do zdravotníctva. Ale nie všetko sa dá urobiť za týždeň."
Minister financií Ivan MIKLOŠ však do zdravotníctva viac peňazí uvoľniť nechce, kým nebude v systéme poriadok. Peňazí v ňom je podľa neho dosť, problém vidí v ich využívaní.
Ivan MIKLOŠ: "OECD nedávno na Slovensku robil analýzu a vyčíslili v tejto analýze, že ak by sa peniaze, ktoré idú do zdravotníctva využili efektívne, tak priemerná dĺžka života by sa mohla predlžiť o 4 roky. Čiže zásadný problém v zdravotníctve je upratať v zdravotníctve. Zmeniť tie pravidlá tak, aby peniaze boli využívané efektívne."
Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb rozposlal svojim členom anketu, v ktorej sa môžu vyjadriť aj k možnosti pristúpiť k protestným akciám. Výsledok ankety by mal byť známy v polovici marca. Podľa predsedu zdravotníckych odborov Antona SZALAYA však protesty nie sú priorita:
"Ide tam viacej peňazí, ale ten efekt ten nie je taký ako by sa očakávalo proste, že niekde sa stráca možno 30 percent finančných prostriedkov neefektívnymi nákupmi, cez výberové konania atď. Čiže my neodmietneme stretnutie. S ministrom budeme sa snažiť rokovať, aby sme minimálne v druhom polroku zabezpečili rast platov zamestnancov zdravotníckych zariadení."
Riešenie odmeňovania zdravotníckych pracovníkov by mohlo priniesť nový katalóg výkonov, ktorý by stanovil nové ceny za zdravotnú starostlivosť. Na jeho absenciu upozornil aj viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter OTTINGER:
"Myslím si, že v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti, v rámci rozsahov poskytovania zdravotnej starostlivosti je to najdôležitejšie práve tie výkony, tie služby, teda to know-how tých odborných zdravotníckych pracovníkov."
Na účelnosť využívania peňazí v zdravotníctve tlačia aj poisťovne. Revízne kontroly poisťovne Dôvera zistili v minulom roku neefektivitu vo výške 22 miliónov eur. Všeobecná zdravotná poisťovňa chce uplatňovať napríklad platby za výkony v rovnakej výške pre všetky zdravotnícke zariadenia.

OFICIÁLNE SÚ LIEKY DOSTUPNÉ
(02.03.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 6/15; GULOVÁ Zuzana)

Teraz sa vrátime k téme, o ktorej sme vás informovali minulý týždeň. Ide o dlhodobo nedostupné lieky, ktoré by v našich lekárňach mali byť, ale údajne nie sú. STV má ich zoznam, no nemôže ho zverejniť celý. Vybrali sme teda len vzorku liekov a zisťovali, či u nás sú alebo nie sú.
Lekárne, ktoré sme navštívili, našu vzorku liekov nemali a ani ich nemohli objednať. Nie je však vylúčené, že niektoré lekárne lieky majú na sklade. Ak sa zásoby minú, treba objednať ďalšie. Mnohé lekárne už teraz narazili na problém.
magistra: "Medzi lieky, ktoré momentálne nie je možné objednať, sa nachádzajú lieky od bolesti, lieky na riedenie krvi, antibiotická masť. Momentálne je možné nahradiť tieto lieky."
Medzi nedostupnými liekmi sú niektoré injekcie na pohybový aparát. Lekárne nám potvrdili, že chýba aj plne hradená vakcína proti pneumokokom. Na trhu je len balenie s doplatkom 4,5 eura. Prázdne sklady majú aj dodávatelia.
Sína NIKU, Asociácia dodávateľov liekov: "Tento týždeň dostaneme ďalších 8 tisíc kusov, 800 balení. Takže pokrytie bude určite dobré."
Vzorku nedostupných liekov sme poslali aj Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv. Ten naše zistenia nepotvrdil. Liečivá sú na Slovensku oficiálne dostupné.
Ján MAZAG, Štátny ústav pre kontrolu liečiv: "Z hlásení o dovoze liekov vyplýva, že vami uvedené lieky sú dovozené na Slovensko."
S. NIKU: "Dodávku liekov hlásime samozrejme my a prípadný výpadok pokiaľ je, tak to nahlasuje výrobca. Pri takomto množstve sa stáva, že občas nejaký prípravok chýba."
Podľa zoznamu, ktorý máme k dispozícii, je chýbajúcich liekov viac ako 1,5 tisíc.
Peter STANKO, lekárnik: "Sú medzi nimi aj lieky, za ktoré neexistuje terapeutická náhrada. Tam lekárnik naozaj musí kontaktovať lekára. Tam sa musí meniť potom liečba."
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: "Ministerstvo zdravotníctva odmieta tvrdenia, že 1661 liekov na slovenskom trhu dlhodobo chýba. Pán STANKO nám zoznam týchto liekov odmieta poskytnúť."

V ČESKU KVÔLI VYŠŠEJ SADZBE DANE Z PRIDANEJ HODNOTY ZDRAŽEJÚ AJ LIEKY A ZDRAVOTNÍCKE POMÔCKY
(02.03.2011; Televízna stanica ČT 1; Udalosti; 19.00; 3 min.; ŠENKÝŘOVÁ Markéta)

Zmeny v zdravotníctve sa chystajú aj v regulačných poplatkoch. Diskutuje sa trebárs koľko sa bude platiť u lekára-špecialistu bez odporúčania od praktického lekára. Informácie priamo od ministra Leoša HEGERA má Markéta ŠENKÝŘOVÁ. Markéta, koľko by sa teda u špecialistov malo platiť? Aké sú varianty?
Tak v koalícii zatiaľ nie je zhoda, viac-menej uvažuje sa predovšetkým o dvoch variantoch. Ten prvý variant je 90-korunový poplatok, ktorý sa v dnešnej dobe zaplatí trebárs na pohotovosti, alebo drahší, úplne nový 200-korunový."
K čomu sa prikláňa sám minister Leoš HEGER?
Sám minister by bol pre ten drahší variant, teda 200-korunový poplatok.
Leoš HEGER minister zdravotníctva ČR: "Boli by sme radi ak by to bolo možné od budúceho roku. Aby to bol poplatok, vstupný, jednorazový."
Zorjan JOJKO, predseda Zväzu ambulantných špecialistov: "Došlo k zavedeniu regulačného poplatku 30 korún a v prinajmenšom v prvom štvrťroku toho roku došlo k významnému poklesu návštevnosti pacientov u nás. To znamená tých 200 korún by samozrejme viedlo ku zníženiu návštevnosti."
Niektoré poplatky sa majú meniť ešte tento rok, čoho sa budú týkať?
Od polovice roka sa zmenia predovšetkým dva poplatky. Ten prvý je 30 korún za položku na recepte, ten nahradí jednotný poplatok 30 korún za celý recept a zdražie pobyt v nemocnici zo 60 korún na 100 korún za deň.

SR míňa najmenej z fondov EÚ určených na informatizáciu (link)
(02.03.2011; www.webnoviny.sk; Ekonomika, Sita)

ZDRAVIE: O petíciu zdravotných sestier je podľa komory veľký záujem (link)
(02.03.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; Tasr)
Platby za zdravotné úkony sú pre sociálne zariadenia problém (link)
(02.03.2011; www.openiazoch.sk; 16:27, s. -; sita)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi