SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MAREC 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 4.3.2011

Štát má na stole účet za Fica (link)
(04.03.2011; Hospodárske noviny; s. 1; Hilbertová Martina)


Poisťovne šetria na pacientoch (link)
(04.03.2011; Pravda; s. 1, 4; Hunková Mária)

Desiatky lekárov prídu o zmluvy (link)
(04.03.2011; Hospodárske noviny; s. 4; tasr)
Všeobecná nepredĺži zmluvy 200 lekárom (link)
(04.03.2011; Sme; s. 8; Folentová Veronika)

Monitoring zdravia
(04.03.2011; Šport; č. 52, s. 25; Felix Ján)

Projekt monitoringu zdravia stredoškolskej mládeže chce rozbehnúť Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Kraj a regionálny úrad sa tak rozhodli na základe informácií o zhoršujúcej sa úrovni kardio-metabolického zdravia detí základných škôl. Možnosť preventívnych vyšetrení sa bude týkať viac ako 20-tisíc stredoškolákov na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. O pripravovanom projekte monitoringu zdravia stredoškolskej mládeže informoval predseda BSK Pavol Frešo a lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný počas návštevy Strednej zdravotníckej školy na Záhradníckej ulici v Bratislave. Dobrovoľné preventívne prehliadky sa podľa Potičného sústredia najmä na civilizačné ochorenia, medzi ktoré patria aj obezita a cukrovka.

Všeobecná upratuje
(04.03.2011; Sme; s. 1; vfo)

Poisťovňa nechce platiť lekárom, ktorí sa ju vraj snažili oklamať.
Odborní lekári či nemocnice nie vždy liečia efektívne. Príkladom je detské oddelenie, kde za pol roka bolo 88 zbytočných hospitalizácií z celkového počtu 231. Deťom nebola poskytnutá žiadna liečba ani vyšetrenie.
Týmto a podobnými príkladmi si včera pomáhalo vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, keď oznamovalo, že nepredĺži zmluvy dvesto lekárom špecialistom a vyše stovke nemocničných oddelení.
Tie vybrali podľa toho, ako draho liečili, ako často podľa ich revíznych lekárov klamali, či koľko sťažností pacientov na nich prišlo.
Opatrenia lekári kritizujú. Milan Dragula, prezident Slovenskej lekárskej komory, varuje, že si pacienti u špecialistov počkajú dlhšie.
Všeobecná zdravotná a ministerstvo odkazujú, že šetrenie nezníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

VŠZP ROZVIAŽE ZMLUVY
(03.03.2011; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.40; por. 2/19; MAŤAŠOVSKÁ Petra)

Strata najväčšej zdravotnej poisťovne - Všeobecnej zdravotnej je už takmer 70 miliónov eur. Aj preto od apríla pristúpi k nepopulárnemu kroku, plánuje rozviazať zmluvy s každým 25. špecialistom a rovnaký osud čaká aj desať percent nemocničných oddelení. Vraj sa to dotkne iba tých, ktorí pracovali neefektívne. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pacienti obmedzenie počtu lekárov a pracovísk nepocítia.
Od jesene má Všeobecná zdravotná od úradu pre dohľad naordinované šetrenie. Napriek tomu svoj dlh ešte prehĺbila na 70 miliónov eur.
Ján GAJDOŠ, predseda ÚDZS: "Apelujeme na identifikáciu všetkých rizík."
Revízni lekári odhalili množstvo prípadov, keď vlani poisťovňa zaplatila takpovediac za mačku vo vreci. Napríklad očný lekár si nechal vyúčtovať 80-tisíc eur za výkony, ktoré nikdy neurobil. Všeobecná chce od apríla s neefektívnymi poskytovateľmi rozviazať zmluvy.
Marián FAKTOR, generálny riaditeľ VšZP: "Navrhovaná zmena sa dotkne približne desať percent z celkového počtu 1 350 oddelení. Sa ešte vrátim k tej ambulantnej, tam sa navrhovaná zmena bude dotýkať približne štyroch percent z celkového počtu päťtisíc ambulantných špecialistov."
Redukovať poskytovateľov v každom kraji. Za obeť padnú aj niektoré magnetické rezonancie, CT a dezinometrie. Podľa lekárov je to extrémna reakcia na extrémne činy jednotlivcov.
Ladislav PÁSZTOR, prezident Asociácie súkromných lekárov: "Takáto náhla zmena, kde sa bude redukovať aj nemocničná starostlivosť, aj tá ambulantná, tak určite že to predĺži čakacie lehoty."
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva (telefonát): "Opatrenia zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne nebudú mať žiadny negatívny vplyv na kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti."
Minuloročná strata v systéme verejného zdravotného poistenia predstavuje v prepočte na jedného obyvateľa približne mínus 6,5 eura.

VŠZP CHYSTÁ ĎALŠIE ŠKRTY
(03.03.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 4/31; ŠPROCHOVÁ Andrea)

Tri a pol milióna Slovákov je v strehu. Všeobecná zdravotná poisťovňa chce míňať menej za lieky na predpis a šetriť bude aj na vyšetreniach. Musí sa vysekať z obrovského dlhu a hoci uťahuje opasok už niekoľko mesiacov, stále to nestačí. Zo zoznamu zazmluvnených lekárov chce vyškrtnúť 200 špecialistov.
Štátna zdravotná poisťovňa už dnes platí menej za pobyty v nemocnici či zdravotnícke pomôcky. Upratovanie vo financiách štátnej zdravotnej poisťovne sa dotkne nemocníc, ale aj lekárov. Kontroly ukázali, že zbytočne predpisovali vyšetrenie, laboratórne testy či lieky.
B. HAVLÍKOVÁ, VšZP: "54-ročnej Bratislavčanke bolo v priebehu troch mesiacov predpísaných 16-mi špecialistami takmer 64 rôznych druhov liekov."
L. PÁSZTOR,prezident Asociácie súkromných lekárov SR: "Dnes na Slovensku nemáme takmer žiadne štandardné diagnostické a liečebné postupy. To znamená je to veľmi ťažké povedať čo pacient má a čo pacient nemá."
Poisťovňa s lekármi, ktorí sa jej neosvedčili, nové zmluvy nepodpíše. Ktoré mestá a obce prídu o internistu, neurológa alebo očného lekára zatiaľ definitívne nerozhodli. Všeobecná zdravotná sa chce takto zbaviť takmer 70-miliónového dlhu.
M. FAKTOR, riaditeľ VšZP: "Bude zachovaná dostupná zdravotná starostlivosť. Náš poistenec pôjde k poskytovateľovi kde sa nebude diať duplicitné predpisovanie či už röntgenových vyšetrení, liekov."
L. PÁSZTOR: "Tí pacienti neprestanú chodiť k doktorovi. To znamená, že ten problém bude vypuklý práve v tom, že budú dlhšie čakať na zdravotnú starostlivosť."
Na zmenu sa musia pripraviť aj nemocnice. Každé desiate lôžkové oddelenie zrejme zostane bez zmluvy. Postelí je vraj zbytočnej veľa. Napríklad v Košickom kraji na psychiatrii takmer o 200 percent. Či sa tieto opatrenia odrazia aj v pozitívnych číslach poisťovne bude jasné v lete. Úrad pre dohľad jej dal čas do konca júna.

VŠZP ROBÍ PORIADOK
(03.03.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 4/15; GULOVÁ Zuzana)

Po zdravotnej poisťovni Dôvera sa do lekárov špecialistov pustila aj Všeobecná zdravotná. Od apríla nezazmluvní 200 špecialistov. Dôvod? Dotknutí ortopédi, chirurgovia či neurológovia predpisovali kvantá liekov a pacientov posielali na zbytočné vyšetrenia. Desiatky lekárov poisťovňu jednoducho klamali.
Fiktívne vyšetrenia, či fiktívne predpísané lieky z času na čas odhalí pacient, keď nazrie do svojej zdravotnej karty. Väčšie podvody môže zistiť len poisťovňa. Všeobecná zdravotná našla oftalmológa, ktorý si vyúčtoval 80-tisíc eur za pacientov, ktorých nikdy nevyšetril. Takáto suma v priemernej očnej ambulancii pokryje štvrťročné náklady. Poisťovňa klepla po prstoch aj urológovi, ktorý ročne predpísal lieky za 600-tisíc eur. Pre porovnanie, toľko liekov predpíšu mesačne všetci urológovia na Slovensku. Nie len pre podvody Všeobecná zdravotná končí s 200-kou špecialistov. Tvrdí, že nejde o šetrenie.
Marián FAKTOR, generálny riaditeľ VŠZP: "Tie finančné prostriedky, ktoré akoby boli ušetrené, budú rozdelené pre tých poskytovateľov, ktorí sú efektívni a kvalitní."
Desiatky špecialistov ostanú bez zmluvy preto, že predpisovali priveľa liekov. 233-tisíc poistencov ich užíva viac ako 10 druhov. Ďalších 20-tisíc poistencov absolvovalo krátko po sebe 2 až 3 CT vyšetrenia.
M. FAKTOR: "Peniaze by mali ísť za pacientom, až v druhom rade za poskytovateľom."
Únia špecialistov proti odzmluvňovaniu protestuje.
Andrej JANCO, Slovenská lekárska únia špecialistov: "Sú to nie dôvody, ktoré by zodpovedali realite. Realita je tá, že obidve poisťovne dostali málo peňazí a preto sa uchyľujú k takýmto krokom."
Zmeny pocítia aj niektoré nemocnice. Poisťovňa odhalila zbytočné hospitalizácie alebo preklady medzi oddeleniami. Napríklad pacient z Bratislavského kraja ležal za dva mesiace na dvanástich oddeleniach.
M. FAKTOR: "Zdravotná poisťovňa navrhuje nezazmluvniť neefektívne oddelenia."
Peter OTTINGER, podpredseda Asociácie nemocníc Slovenska: "Pokiaľ dané oddelenie nebude poskytovať výkony, ktoré zodpovedajú jeho kvalifikácii, tak jednoducho nemá čo hľadať na mape."
O zmluvu so štátnou poisťovňou od apríla príde desať percent nemocničných oddelení. Z celkového počtu je to 135.

ŠPECIALISTI VYZÝVAJÚ PARLAMENT, ABY PACIENTOM UMOŽNIL PREDČASNE ODÍSŤ ZO VŠEOBECNEJ ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE
(03.03.2011; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 17.00; por. 1/6; SUDECKÝ Radko)

Niektorí pacienti si od apríla budú musieť hľadať nových lekárov. Asi dvesto nemocničných oddelení a približne rovnaký počet lekárov-špecialistov príde o zmluvy so štátnou zdravotnou poisťovňou.
Všeobecná zdravotná poisťovňa tvrdí, že ide o ambulancie a lekárov, ktoré sú podľa výsledkov kontrol neefektívne. Pacientom oznámia, kto ich má nahradiť. Riaditeľ poisťovne Marián FAKTOR: "Navrhovaná zmena sa dotkne približne 10 percent z oddelení lôžkovej starostlivosti a približne 4 percent ambulancií špecialistov."
Podľa Andreja JANCA z Únie špecialistov sa štátna poisťovňa aj takto chce zbaviť dlhov, ktoré jej vo veľkej miere spôsobila vláda, keď znížila platby za svojich poistencov. Preto vyzval parlament, aby pacientom umožnil predčasne prejsť do iných poisťovní, ktoré sú na tom finančne lepšie.
A. JANCO: "Nech sa nečaká na január. Nech sa to okamžite otvorí, a nech tí pacienti môžu prestúpiť tam, kde ešte peniaze sú."
Únia špecialistov chystá na utorok aj symbolický protest. Podľa JANCA sa k nemu pripoja lekárske odbory a Komora sestier.

ZDRAVOTNĚ POISŤOVNE RUŠIA ZMLUVY S LEKÁRMI
(03.03.2011; Televízna stanica JOJ; Prvé noviny; 17.00; por. 6/17; BARMOŠOVÁ Lucia)

Od apríla si poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne budú musieť v niektorých zariadeniach priplatiť. Poisťovňa chce totiž rozviazať zmluvy s viacerými lekármi a nemocnicami a to všetko vraj pre efektívnejšiu zdravotnú starostlivosť a menej zbytočných výdavkov. Až 200 špecialistov nebude od apríla pokračovať vo zmluvnom vzťahu s najväčšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku. V mnohých regiónoch budú musieť ľudia zmeniť doktora alebo si za vyšetrenie priplatiť. Podľa poisťovni mnoho zariadení plytvalo peniazmi buď pri zbytočnej hospitalizácii alebo fiktívnymi výkonmi. Problémy sa týkajú aj nerovnomerného rozloženia jednotlivých oddelení a nadmerného predpisovania liekov. Podľa generálneho riaditeľa Mariána FAKTORA bude poisťovňa svojich klientov o konkrétnych zmenách včas informovať.

Všeobecná zdravotná poisťovňa zredukuje lekárov špecialistov (link)
(03.03.2011; www.eTrend.sk; gb)
VšZP neuzavrie zmluvy s 200 špecialistami (link)
(03.03.2011; www.openiazoch.sk; s. -; Sita)

Zo zdravotných poisťovní bola vlani v zisku iba Dôvera (link)
(03.03.2011; www.openiazoch.sk; s. -; Sita)

VšZP vlani so stratou takmer 70 mil. eur (link)
(03.03.2011; www.openiazoch.sk; s. -; Sita)

VšZP prešvihla svoju stratu o 18 miliónov eur (link)
(03.03.2011; www.aktualne.sk; Domov, 13.59, s. -; Harkotová Stanislava, TASR)

OŠETROVANIE IM NIKTO NEZAPLATÍ
(03.03.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 11/15; FRINDT Miro)

Zdravotnícka starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb je pololegálna. Nemajú totiž štatút zdravotníckeho zariadenia. Upozorňujú na to sami lekári, aj zriaďovatelia. Zároveň žiadajú, aby ministerstvo zdravotníctva zmenilo zákony.
Nielen že v zariadeniach sociálnych služieb zdravotné poisťovne nepreplácajú zdravotnícke výkony, ale nemôžu sa ani poistiť pre prípad, že by u pacienta urobili nejakú chybu.
Božena BUŠOVÁ, Asociácia poskytovateľov ošetrovateľskej starostlivosti: "Problém je v tom, že zariadenia sociálnych služieb nie sú registrované ako zdravotnícke zariadenia, nemajú vlastne povolenie na výkon činnosti zdravotníckeho zariadenia a tým pádom poisťovňa nemôže uzatvoriť s nimi zmluvu na hradenie týchto zdravotných výkonov."
Mária LÉVYOVÁ, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek: "Sestra v zdravotníckom zariadení robí s tímom. Je tam lekár, je tam predsa viac personálu. Ona tu lekára nemá. Ona musí vedieť posúdiť ten stav, či má privolať lekára, čo potrebuje klient, rýchlo resuscitovať. Naozaj tá zodpovednosť u nej je veľká."
Zariadenia sociálnych služieb sú však na zdravotníkov odkázané. Starajú sa napríklad o ľudí s epileptickými záchvatmi, s prejavmi agresie a podobne.
Dušan MIKULEC, Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb: "Ako chronických klientov nám ich nechcú brať záchranky, keď vlastne ich zavoláme, takže v podstate povedia, je to chronická situácia, chronický stav, o ktorý sa máte vedieť postarať v rámci zariadenia sociálnych služieb."
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: "Chceme tento problém riešiť a tomu riešeniu musí predchádzať rokovanie na úrovni ministra zdravotníctva a ministra práce."
Napriek tomu, že zdravotnícke výkony v zariadeniach sociálnych služieb sú viac-menej pololegálne, zodpovednosť za ne majú tí, ktorí ich vykonávajú, teda zdravotné sestry alebo lekári.

ĎALŠÍ ODLEV MOZGOV? (link)
(02.03.2011; Televízna stanica TA 3; Nočný žurnál; 22.00; por. 11/16; MAŤAŠOVSKÁ Petra)


Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi