SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MAREC 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 16.3.2011

Nemocnice môžu stratiť zmluvy
(16.03.2011; Sme; s. 1; vfo)

Veľké štátne nemocnice majú stratiť istotu, že s nimi poisťovne uzavrú zmluvy. Ministerstvo zdravotníctva čoskoro navrhne zrušenie zoznamu štátnych nemocníc, ktoré mali kontrakty automaticky a dohadovali sa len podmienky. Ide najmä o veľké nemocnice, ktoré tento rok čaká zmena na akciové spoločnosti.
Poisťovne zmenu vítajú, dovolí im to rokovať o cenách, tvrdia. Pripúšťajú, že niektoré nemocnice či oddelenia zmluvu nedostanú. Nemocnice žiadajú, aby zoznam ostal.


Štátne nemocnice nemajú už mať zmluvu zo zákona (link)
(16.03.2011; Sme; s. 10; Folentová Veronika)

Reforma uviazne (link)
(16.03.2011; Sme; s. 14; Štulajter Ivan)

Sabolová chce personálne zmeny v košických nemocniciach (link)
(16.03.2011; www.korzar.sk; Košický korzár, s. -; Kizek Marián)

Úsporné opatrenia môžu znamenať zánik oddelení (link)
(15.03.2011; Liptovské noviny; č. 10, s. 2; Kubišová Ľubica)

O štrajkovej pohotovosti zdravotníkov rozhodnú v piatok (link)
(15.03.2011; www.webnoviny.sk; 22:17, s. -; SITA)

POŽIČANÝ ZÁZRAK
(15.03.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 16/22; LUKÁČOVÁ Dominika)

Chirurgovia v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici konečne vyskúšali to, čo je už v európskej medicíne samozrejmosťou. Pacienta operovali pomocou robotického prístroja Da Vinci. Aj napriek úspešnému zákroku je ale predčasné tešiť sa. Slovensko si drahý prístroj stále nemôže dovoliť a máme ho iba na skúšku.
V apríli 2008 predstavili Slovákom tohto robotického majstra Da Vinciho. Napriek obdivu a želaniu chirurgov už čoskoro operovať s ním prvého pacienta sa peniaze zháňali veľmi ťažko a bez podpory ministerstva zdravotníctva.
P. LUKÁČ, nadácia Zachráňme srdce: "Ministerstvo zdravotníctva to nemá v programe alebo to nepovažuje za prioritu. Urobíme všetko pre to aby sme oslovili čo najväčší počet donorov."
Po troch rokoch prišla jediná zmena. Makety nahradil reálny prvý slovenský pacient s nádorom prostaty. Špeciálne vyškolený chirurg ovláda prístroj na diaľku. Výhody sú nesporné. Kým klasickou metódou by sa pacient zotavoval aj 9 mesiacov, vďaka minimálne invazívnemu robotovi bude fit o neporovnateľne kratší čas.
V. BALÁŽ, primár urologickej kliniky FNsP F.D. Roosevelta: "Išlo tu naozaj absolútne bez problémov. Boli sme z toho nadšení. Dúfame, že o dva týždne bude plne v práci a my dúfame, že do dvoch mesiacov bude úplne v pokoji."
Peniaze sponzorov však vystačia ešte na niekoľko operácií a ak sa nič podobne ako doteraz nezmení, s prístrojom sa budeme musieť rozlúčiť.
Muž: "Nebolo to prioritou žiadnej vlády. Roboticky asistovaná chirurgia sa vnímala stále a mala takú nálepku, že je to veľmi drahé."
K. ZOLLEROVÁ, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Po pol roku vyhodnotíme jeho reálny prínos v podmienkach slovenského zdravotníctva a zvážime či dokážeme nájsť dosť peňazí nielen na jeho kúpu, ale aj jeho nákladnú prevádzku."
Hrozí tak, že za zázračným Da Vincim budeme musieť cestovať, našťastie nie ďaleko. To čo je pre nás sen realizujú v Česku už na deviatich prístrojoch."

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi