SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » APRÍL 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 20.4.2011

Prezident hrozí Uhliarikovi
(20.04.2011; Sme; s. 4; tasr)

Zdravotníctvo sa podľa prezidenta Ivana Gašparoviča nevie dostať zo začarovaného kruhu a "prezentovať občanovi jednoznačnú starostlivosť". Šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula zdôraznil, že ministerstvo zdravotníctva pod Ivanom Uhliarikom z KDH neprijíma žiadne ich pripomienky a začína sa chaos. Gašparovič naznačil, že stretnutie ho môže ovplyvniť pri podpisovaní zákonov z dielne ministerstva.


Odborníci útočia na Uhliarikov zákon
(20.04.2011; Sme; s. 8; sita)

O stiahnutie návrhu nového zákona o liekoch žiadajú farmaceutické firmy, lekárnická aj lekárska komora.
Viac ako tisíc pripomienok, z toho vyše 400 zásadných, prišlo v rámci pripomienkového konania k návrhu nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Novela okrem iného zavádza generickú preskripciu či liberalizuje podnikanie v oblasti lekárenstva.
Slovenská lekárnická komora sa domnieva, že materiál si žiada úplné prepracovanie. Komore sa nepáči, že ako stavovská organizácia združujúca viac ako 3700 farmaceutov, nebola účastníkom tvorby návrhu.
"Prijatie materiálu, ktorý môže mať významný vplyv na ochranu verejného zdravia, bez dostatočnej predchádzajúcej oponentúry a dôsledného zváženia vplyvov na verejné zdravie je neakceptovateľné a je hazardom so zdravím občana, keďže možné riziká prijatia návrhu sa budú posudzovať až následne, a to v čase, keď sa negatíva na zdraví občanov plne prejavia," upozorňujú.
Podľa nich nová legislatíva nie je v súlade s ústavou, ale ani v súlade s právom Európskych spoločenstiev a právom Európskej únie. Údajne nie je zrozumiteľná a prehľadne usporiadaná, podľa komory je aj terminologicky nepresná a nejednotná.
Proti materiálu sa postavili aj asociácie farmaceutického priemyslu. Navrhujú, aby bol stiahnutý a prepracovaný, pretože obsahuje príliš veľa vecných a legislatívnych chýb a nepresností. O stiahnutie zákona žiada aj Slovenská lekárska komora.

Lekári chcú robiť len do výšky limitov
(20.04.2011; Pravda; s. 6; sita)

Predstavitelia stavovských a odborových organizácií v zdravotníctve vyzývajú všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby ju poskytovali len do výšky objednaného finančného objemu od zdravotných poisťovní. Dohodli sa na tom na včerajšom stretnutí odborárov, Slovenskej lekárskej komory, súkromných lekárov či malých nemocníc. Ako spresnil prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor, tento krok môže znamenať jednak to, že niektorí poskytovatelia začnú pacientov objednávať na vyšetrenia či zákroky o niekoľko mesiacov, alebo si stanovia denný limit na počet pacientov, ktorých môžu ošetriť. "Nikto nemôže očakávať, že budeme ďalej robiť zadarmo alebo že budeme vytvárať stratu," zdôvodnil.

Česi majú prvý liek s obsahom marihuany
(20.04.2011; Plus jeden deň; s. 1; vm)

Ústny sprej s drogou pomôže chorým s roztrúsenou sklerózou
MARIHUANA sa stala u našich susedov oficiálnym liekom. Česi pred týždňom zaregistrovali prvý prípravok s obsahom kanabinoidov. Novinka v podobe ústneho spreja má pomáhať pacientom s roztrúsenou sklerózou. Privítali by ho aj naši lekári.
"Fakt, že sa Česi rozhodli zaregistrovať sprej s obsahom marihuany, schvaľujem. Som za to, aby sa aj u nás predpisoval na liečbu pacientov s roztrúsenou sklerózou," hovorí jednoznačne neurologička Ľubica Procházková z Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Podľa nej ústny sprej zmierni stuhnutosť svalov, ktorá trápi pacientov so spomínanou diagnózou.
"Určite je lepšie používať schválený liek, ako si dávať marišku. Podľa mojich informácií túto drogu niektorí naši pacienti užívajú nelegálne. Pridávajú si ju do polievky," prezradila lekárka.

Zaregistrujú ho u nás?
Na rozdiel od nelegálneho užívania marihuany ústny sprej zabezpečí, že pacient dostane do tela iba predpísané množstvo. Zaregistrujú ho teda aj u nás?
"Tento liek je registrovaný vo Veľkej Británii a v Kanade. Schváliť by ho mali v Česku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku, Dánsku a vo Švédsku. Slovensko do tohto procesu zahrnuté nebolo," vyjadrila sa hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Barbara Bilančíková.

Pacientom hrozí, že budú dlhšie čakať na operácie
(20.04.2011; Hospodárske noviny; s. 5; tasr, kš)  

Prezident prijal nespokojných zástupcov zdravotníctva, tvrdia,že sa začína chaos
(19.04.2011; www.tasr.sk; TASR)

Lekári možno budú robiť len do výšky limitov
(19.04.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, SITA)

Prezident chce s ministrom hovoriť o problémoch lekárov
(19.04.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, SITA)

PREZIDENT REPUBLIKY IVAN GAŠPAROVIČ JE SKEPTICKÝ V TOM, ČI SA OTVORÍ ROZPOČET KVÔLI PLATBÁM ZA POISTENCOV ŠTÁTU
(19.04.2011; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál; 17.00; por. 5/10; POTOCKÝ Erik)

Zdravotníctvo je v zlom stave. Zhodli sa na tom prezident republiky Ivan GAŠPAROVIČ a predstavitelia zdravotníckych organizácií. Zdravotníci chcú presvedčiť poslancov parlamentu, aby sa ešte v tomto roku zvýšilo percento platieb za poistencov štátu.
Zásadným zlomom vo financovaní zdravotníctva je podľa Ivana GAŠPAROVIČA a zdravotníckych organizácií zníženie percenta platieb za poistencov štátu zo 4,78 percenta na tohtoročnú úroveň 4,32 percenta. Prezident je skeptický v otázke otvorenia štátneho rozpočtu a navýšenia platieb štátu za svojich poistencov.
Ivan GAŠPAROVIČ: "Ja v tomto momente som skôr skeptický, či sa otvorí rozpočet kvôli tejto požiadavke, ale na druhej strane zase musíme všetko urobiť pre to, aby budúcoročný rozpočet, ktorý údajne počíta ešte so znížením, takýto nebol. Tam by už bol problém."
Platba štátu za svojich poistencov sa mení zároveň so schvaľovaním štátneho rozpočtu. Minimálnu sadzbu určuje zákon na úrovni štyroch percent vymeriavacieho základu. Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan DRAGULA chce otvorenie tohtoročného štátneho rozpočtu presadiť aj cez poslancov parlamentu.
Milan DRAGULA: "Budeme robiť všetko pre to, aby sa ten rozpočet otvoril. Ideme do národnej rady, do výboru pre zdravotníctvo presvedčiť poslancov, že takto to nejde, lebo začína nakontrolovaný chaos v systéme vyberania poplatkov, ktoré nemá žiadne obmedzenia. Čiže vlastne nedofinancovanie zdravotníctva. My jednoducho nebudeme mať peniaze pre občana, pre jeho liečbu. To je všetko."
Ministerstvo zdravotníctva sa už pred časom vyjadrilo, že poplatky v zdravotníctve zaviesť nechce. Od budúceho roka však pripravuje takzvané zdravotné pripoistenie. Poplatky, ktoré zdravotnícke zariadenia začali vyberať po 1. apríli tohto roku, chce ministerstvo preskúmať. Deficitné zásahy do štátneho rozpočtu odmieta ministerstvo financií. Hovorca rezortu Martin JAROŠ: "Rozpočet na tento rok je schválený národnou radou a odráža snahu vlády znížiť (...) zadlžovanie štátu, ktoré naberalo neúmerné tempo. Táto snaha sa nekončí týmto rokom, bude pokračovať aj v ďalších rokoch, a preto nevidíme dôvod, aby sa rozpočet otváral. Najmä takým spôsobom, ktorý by prehlboval deficit verejných financií."

LEKÁRI SA POSŤAŽOVALI PREZIDENTOVI NA ZLÚ SITUÁCIU V ZDRAVOTNÍCTVE
(19.04.2011; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 17.00; por. 3/5; SUDECKÝ Ratko)

Situáciu vo vláde porovnal prezident GAŠPAROVIČ so stavom zdravotníctva. Lekári sa mu dnes prišli posťažovať na zlú situáciu v rezorte.
Zdravotníci tvrdia, že ich dialóg s ministrom UHLIARIKOM zlyhal a obrátili sa na prezidenta, premiérku a poslancov parlamentu. Dnes ich prijal prezident, ktorému šéf Lekárskej komory DRAGULA referoval o problémoch.
M. DRAGULA: "Ak nebudú financie pre zdravotníctvo, tak potom prestaneme robiť. Nebudeme mať peniaze. Načo budeme robiť? Pre koho?"
Niektoré nemocnice vyberajú od pacientov peniaze za časť služieb, lieky či parkovanie. Komora zdravotných sestier zasa žiada skorší odchod do dôchodku či stanovenie minimálnej hodinovej mzdy pre sestry. Pod svoju petíciu vyzbierala 160-tisíc podpisov a mal by ju prerokovať parlament. Podľa prezidenta GAŠPAROVIČA je situácia v zdravotníctve len odrazom vládnej koalície.
I. GAŠPAROVIČ: "Tak ako v zdravotníctve, je v zlom stave. Zdravotníctvo sa nevie dostať z pozície začarovaného kruhu, je poddimenzované."
Minister UHLIARIK tvrdí, že východiskom sú jeho reformy. Zdravotníkom sa však nepozdávajú a prezident naznačil, že ich nemusí podpísať.

I. GAŠPAROVIČ SA STRETOL SO ZDRAVOTNÍKMI
(19.04.2011; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17.30; 1,1 min.; R)

Prezident Ivan GAŠPAROVIČ sa dnes stretol s nespokojnými predstaviteľmi zdravotníctva, zhodol sa s nimi na tom, že riešením finančnej poddimenzovanosti by mohlo byť navýšenie zdravotných odvodov za štátnych poistencov na úroveň päť percent z vymeriavacieho základu. V súčasnosti je táto sadzba na úrovni 4,78 percenta. Podľa Ivana GAŠPAROVIČA by to bol prvý krok na oživenie a ozdravenie zdravotníctva, ktoré momentálne zápasí s veľkými problémami.
I. GAŠPAROVIČ: "Zdravotníctvo sa nevie dostať z pozície začarovaného kruhu, kedy nedokážeme prezentovať občanovi jednoznačnú starostlivosť, tak ako to prikazuje ústava. Zdravotníctvo je poddimenzované."
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan DRAGULA na stretnutí s prezidentom zdôraznil, že zdravotníkom už skutočne dochádza trpezlivosť.
M. DRAGULA: "Prakticky žiadnu našu pripomienku, ani zásadnú, rezort neakceptuje, takže asi prestaneme pripomienkovať zákony, pretože je to úplne zbytočné. Zdravotnícka verejnosť je veľmi nespokojná, ak nebudú financie pre zdravotníctvo v prospech občana, tak ho potom prestaneme robiť, nebudeme mať peniaze, načo budeme robiť, pre koho?"

PREZIDENT: Ročné zúčtovanie poistého budú robiť zdravotné poisťovne
(19.04.2011; www.zzz.sk; TASR)  

Nemocnica patrí k najväčším neplatičom
(19.04.2011; www.sme.sk; liptov.sme.sk, Kubišová Ľubica)

Začne sa týždňová informačná kampaň
(19.04.2011; Liptovské noviny; č. 15, s. 6; Maslenová Danica)

Cieľom Európskeho imunizačného, teda očkovacieho týždňa, je zvýšiť povedomie ľudí o očkovaní, najväčšom výdobytku medicíny posledných storočí.
Európsky imunizačný týždeň je kampaň, ktorú už piaty rok vyhlasuje európska úradovňa Svetovej zdravotníckej organizácie. Je zameraná na posilnenie významu očkovania, zvýšenie zaočkovanosti v jednotlivých krajinách a zníženie počtu ochorení, proti ktorým sú dostupné očkovacie látky a proti ktorým sa očkuje, na čo najnižší počet.
Cieľom kampane je zvýšenie informovanosti o infekčných ochoreniach ovplyvniteľných preventívne očkovaním a epidemiologickej situácii vo výskyte infekčných ochorení.
Tento ročník, ktorý je vyhlásený na obdobie od 23. do 30. apríla, je venovaný hľadaniu spoločných riešení, spoločných hrozieb v oblasti očkovania.
Infekčné choroby stále predstavujú hrozbu pre zdravie a život. Každý rok zomrie vo svete 10 miliónov detí mladších ako päť rokov. Štvrtina týchto úmrtí je zapríčinená ochoreniami, proti ktorým sa očkuje.
Asi 30-tisíc detí zomiera v Európe na ochorenia, ktorým sa dá očkovaním predísť. Očkovanie je jedna z najúspešnejších a nákladovo najefektívnejších intervencií verejného zdravotníctva.

Ozývajú sa hlasy proti očkovaniu
V Európe sa už ozývajú aj hlasy proti očkovaniu. Argumenty týchto skupín laikov sú aj také, že dané infekčné ochorenie sa už prakticky nevyskytuje.
Je to však vďaka očkovaniu. Kým ale nie je vyhlásená jeho regionálna či celosvetová eradikácia, je povinnosťou v očkovaní pokračovať.
Ďalším argumentom je, že žijeme vo vyspelej, kultúrnej spoločnosti a infekčné choroby sa vyskytujú tam, kde je chudoba. To je polopravda, pretože infekčné choroby sa vyskytujú tam, kde nájdu vnímavého jedinca.
Nepravdivý je tiež argument, že tieto choroby sa vyskytujú len na iných svetadieloch, pretože žijeme v globalizovanom svete, v ktorom choroby nepoznajú hranice vnímavého jedinca.

Varovania odborníkov o očkovaní
Najväčším nežiaducim účinkom je uspokojenie, že infekčné choroby už nehrozia. Tento nesprávny názor môže viesť k poľaveniu v systematickom očkovaní.
Nezaočkovaná populácia je nielen vysoko vnímavá k ochoreniu, ale pomáha aj jeho opätovnému šíreniu tam, kde sa už nevyskytovalo. Neočkovať znamená zvyšovať chorobnosť a často aj úmrtnosť na choroby, ktorým sa dá predísť očkovaním.
Plnenie očkovacieho programu na Slovensku je v súčasnosti úspešne rozbehnuté a jeho ďalšie plnenie by nemalo byť ohrozené. Neplnenie očkovacieho programu by malo mimoriadne závažný dosah na zdravotný stav celej populácie so vzostupom chorobnosti, úmrtnosti, vznikom epidémií, ako aj so znovuobjavením sa takých ochorení, ktoré sa na Slovensku vďaka očkovaniu nevyskytujú už celé desaťročia.

Dôležité je udržať vysokú kolektívnu imunitu
Je nevyhnutné udržať doterajšiu vysokú zaočkovanosť detskej populácie a venovať pozornosť očkovaniu ťažko dosiahnuteľných skupín populácie, ktorými sú deti slabších sociálnych skupín, najmä rómskeho etnika, deti v utečeneckých táboroch a tiež očkovaniu dospelých.
V centre pozornosti bude najmä udržanie vysokej kolektívnej imunity proti všetkým jedenástim ochoreniam, proti ktorým sa v súčasnosti na Slovensku plošne očkuje. Sú to: tuberkulóza, záškrt, tetan, čierny kašeľ, detská obrna, haemofilové invazívne ochorenia, pneumokokové ochorenia, žltačka typu B, osýpky, mumps, ružienka.

HODNOTA OČKOVANIA PRE SPOLOČNOSŤ
* Očkovanie je jednou z najefektívnejších metód na znižovanie chorobnosti a úmrtnosti na infekčné choroby,
* ochraňuje zdravie a život,
* patrí k najväčším objavom ako predchádzať infekčným chorobám a brániť ich návratu,
* kolektívna imunita, teda odolnosť proti ochoreniu, získaná zaočkovaním väčšiny jednotlivcov v kolektívnej ochrane aj tých, ktorí sú nezaočkovaní a tým aj k postupnému odstráneniu choroby.

Právny chaos v slovenskom zdravotníctve prospieva
(18.04.2011; www.blog.sme.sk; Klucho Jozef)

Únia dala milióny na zdravotníctvo
(18.04.2011; Noviny Juhozápadu; č. 15, s. 4; HOJČUŠOVÁ Miriam)
Priamo v Nitre podporila EÚ štyri projekty, dva sú štátne, dva neštátne.
Z eurofondov išlo do zdravotníctva v našom kraji 46,5 milióna eur. Z ôsmich podporených projektov sú štyri v Nitre, v utorok si ich prezreli členovia monitorovacieho výboru Operačného programu zdravotníctvo.
Nenávratný príspevok získali nitrianska nemocnica (píšeme o nej na strane 2), Národná transfúzna služba a dve neštátne zariadenia - Imunoalergológia Dzurilla a Kardiocentrum Nitra.

Zvýšia počet výjazdov
Národná transfúzna služba dostala 7,3 milióna eur na centralizáciu spracovania krvi a modernizáciu svojich pracovísk. Európsky fond regionálneho rozvoja poskytol 6,2 milióna eur, cez milión eur dal štát.
Modernizované bolo aj nitrianske pracovisko NTS, má nové kreslá pre darcov krvi, nové prístroje a vozidlo na prepravu krvi a krvných produktov. Od septembra už totiž nebudú v Nitre spracúvať krv. Zo súčasných deviatich spracovateľských centier zostanú len tri - Bratislava, Banská Bystrica a Košice.
So znižovaním počtu pracovníkov sa nepočíta. "Budeme sa snažiť vychádzať maximálne v ústrety darcom predlžovaním odberových hodín, viac sa budeme orientovať na vykonávanie mobilných výjazdov a nábor," povedala nám projektová manažérka NTS Martina Grožajová.

Pribudli nové služby
Vďaka eurofondom pribudlo v Nitre poliklinické zariadenie na Chrenovej s názvom Imunoalergológia Dzurilla.
"Našou snahou bolo doplniť služby, ktoré v Nitre neexistovali, respektíve existovali len v redukovanej miere," povedala konateľka spoločnosti a lekárka Eva Dzurillová.
Celkové náklady dosiahli 1,7 milióna eur (1,39 milióna z EÚ, vyše 247-tisíc zo štátneho rozpočtu a 86 686 eur z vlastných zdrojov). V novej nadstavbe vznikli ambulancie, do laboratória pribudol špičkový prietokový cytometer na stanovenie bunkovej imunity.
"Štatistiky jasne hovoria o najvyššom výskyte nádorových ochorení v Nitrianskom kraji a najnižšom počte preventívnych vyšetrení. Našou ambíciou v oblasti onkoimunológie je zachytiť pacientov včas," povedala E. Dzurillová.
V zariadení sú ambulancie onkologická, pneumologická, klinická imunológia a alergológia (KIA) a oftalmologická s jednodňovou očnou chirurgiou.
"Vybudovanie operačnej sály je náročné, nebyť prostriedkov z EÚ, žiadny podnikateľ by nebol ochotný investovať tak veľké financie. Návratnosť je zhruba 50-ročná."
Imunoalergológia Dzurilla je aj výskumným pracoviskom, zapojené je do medzinárodných klinických skúšaní liekov. Robí výskum v oblasti prieduškovej astmy a alergických ochorení.

Prístroj vyšetrí aj cievy
Kardiocentrum Nitra kúpilo za peniaze z eurofondov angiografický prístroj pre komplexné kardiologické aplikácie.
Náklady dosiahli 1,74 milióna eur (vyše 1,4 milióna z EÚ, 249-tisíc zo štátneho rozpočtu, takmer 100-tisíc vlastné zdroje).
"Zvýšila sa kvalita aj počet výkonov. Zaviedli sme najmodernejšie diagnostické a liečebné postupy. Tento prístroj nemá na Slovensku obdobu. Obsahuje aj nové moduly pre vyšetrenie ciev v celom ľudskom tele," povedal riaditeľ a vedúci lekár Marián Hranai.
Kardiocentrum sídli v areáli nemocnice, v budove, ktorú pred rokmi zničil požiar. Má časť ambulantnú, lôžkovú a časť intervenčnej kardiológie s 24-hodinovou prevádzkou.
"Aj vďaka zariadeniu zakúpenému z fondov Európskej únie sme sa stali v roku 2010 pracoviskom s najvyšším počtom ošetrených akútnych infarktov (645) v rámci Českej a Slovenskej republiky. Sú to stovky zachránených ľudských životov," dodal Marián Hranai.


Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi