SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MÁJ 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 6.5.2011

Lekári dajú výpovede
(06.05.2011; Sme; s. 4; jkr)


Za podplácanie lekára pokuta
(06.05.2011; Plus jeden deň; s. 11; sita)

Na peňažný trest tristo eur odsúdil včera samosudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 45-ročnú Katarínu Noskovú. Nosková dala 20. augusta minulého roku trinásť eur obvodnému lekárovi v Dunajskej Strede Vojtechovi Borárosovi za uznanie neodôvodnenej dočasnej práceneschopnosti a vystavenie potvrdenia. Začiatkom septembra lekár Boráros dostal od Noskovej 27 eur za to, že jej túto práceneschopnosť predĺžil do 20. septembra. Sudca schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor a obvinená Nosková. Rozsudok je právoplatný. Lekár dostal dvojročnú podmienku a zákaz vykonávať lekársku prax na 18 mesiacov.

Poisťovne si polepšia na úkor pacientov
(06.05.2011; Pravda; s. 6; Hunková Mária)

Zdravotné poisťovne by mali mať od augusta viac peňazí, no nie pre svojich poistencov. Tým, naopak, hrozí, že na zaplatenie ich ošetrenia či operácie nezostane. Podľa odborníkov je novela ministerstva zdravotníctva umožňujúca zdravotným poisťovniam vytvárať zisky z verejných peňazí ďalším krokom k likvidácii systému. Myslia si, že rezortu ide najmä o to, aby prosperovali poisťovne.
"Oddlžujú ich na úkor toho, že dávajú menej peňazí nemocniciam," hovorí viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter Ottinger.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik sa bráni, že iba napráva chyby bývalej vlády, ktorá zisky zdravotným poisťovniam zakázala. "Aj Ústavný súd označil, že je to protiústavné. Stav z minulosti naprávame tak, že výrazne zlepšujeme dosahovanie zisku," povedal. Zároveň dodal, že zisky budú môcť poisťovne vytvárať iba pod podmienkou, že budú mať vytvorený rezervný fond na uhrádzanie plánovaných výkonov.
Podľa analytika Slovenskej akadémie vied Petra Staneka je to nedomyslená podmienka. "Je to asi tak, ako keď vláda začala hovoriť, že zdraženie cien energie prinúti ľudí šetriť a kupovať úsporné spotrebiče. Samozrejme sa to nestalo, lebo na kúpu úsporného spotrebiča potrebujete štartovací kapitál. To isté platí aj v tomto prípade," hovorí.

Viac na prevádzku
Okrem ziskov dostanú niektoré poisťovne viac peňazí aj na administratívu. Vďaka novému vzorcu na výpočet výdavkov na prevádzkovú činnosť, ktorý zavádza novela, by si mali polepšiť najmä menšie súkromné poisťovne. No pôjde to na úkor poistencov. Samotné ministerstvo vyčíslilo, že poisťovne dajú na budúci rok na zdravotnú starostlivosť ešte o vyše 4 milióny eur menej ako teraz.
"Je to chybný krok," hodnotí Stanek, podľa ktorého to povedie k redukovaniu počtu nemocníc. "Bude to ochudobnenie prostriedkov na zdravotnú starostlivosť. Potom budú tvrdiť, že treba redukovať zdravotnícke zariadenia a poskytovateľov zdravotníckych služieb, lebo nie sú peniaze." Aj podľa Ottingera hrozí, že nemocnice sa budú ešte viac zadlžovať a pacienti si na plánované operácie či vyšetrenia počkajú dlhšie ako dnes. "Je to ďalšie ohrozenie poskytovania nemocničnej starostlivosti," myslí si Ottinger.
Minister je presvedčený, že zmena bola nutná, aby sa zdroje poisťovní prerozdeľovali "spravodlivo". "Dali sme tam iba spravodlivý vzorec a naplnili aj programové vyhlásenie vlády, že uľahčíme vstup novým poisťovniam na trh a zrušíme bariéry, ktoré existovali," tvrdí.
Ministerstvo tým však vytvára podmienky pre fiktívne zdravotné poisťovne, ktorých je podľa odborníkov navyše dostatok. "Už teraz máme veľa poisťovní na takú malú krajinu, akou je Slovensko. Tu by úplne stačilo, keby boli dve poisťovne, jedna súkromná, jedna štátna v zmysle konkurencie, ale žiadne ďalšie poisťovne a rozdeľovanie poistného kmeňa nemá zmysel," myslí si Stanek.

Dlhy poistencov predajú
Navyše novela má zdravotným poisťovniam umožniť postúpiť pohľadávky voči poistencom "tretej osobe". "Dvakrát to už parlament odmietol. Je to tunel do finančných prostriedkov zdravotného poistenia. Peniaze z prostriedkov verejného zdravotného poistenia sa budú presúvať mimo systému poskytovania zdravotnej starostlivosti," myslí si Ottinger. Analytici tiež varujú, že "tretie osoby" môžu od dlžníkov vymáhať viac peňazí, ako bola skutočná výška dlhu, ktorý odkúpili. Podľa Uhliarika však zákon ochráni poistencov, ktorí sa omeškali s platbami poistného pre krízu. Ich dlhy bude možno odkúpiť až po uplynutí ochrannej lehoty dvoch rokov.

Liek, ktorý nedostanete
(06.05.2011; Sme; s. 11; Prokopčák Tomáš)

Haló, do šlamastiky?
(06.05.2011; Sme; s. 10; Štulajter Ivan)

Platby za predbiehanie sa môžu zneužívať
(06.05.2011; Sme; s. 6; Krajanová Daniela)

Poisťovňa Dôvera žaluje štát
(05.05.2011; www.blog.sme.sk; Rošťák Jozef)

PROTI JE UŽ AJ D. LIPŠIC
(05.05.2011; Televízna stanica TA 3; Správy; 10.00; 1,7 min.; MAŤAŠOVSKÁ Petra)

Predpisovanie účinnej látky namiesto lieku narazilo najnovšie na odpor aj v samotnom KDH, voči návrhu ministra zdravotníctva Ivana UHLIARIKA sa postavil jeho stranícky kolega, minister vnútra Daniel LIPŠIC. Podobne ako množstvo lekárov a lekárnikov nepovažuje zmenu za správnu.
O päť mesiacov by mali lekári predpisovať už iba účinnú látku a pacient si konkrétny liek vyberie až pri okienku v lekárni. K pripravovanému zákonu prišli stovky pripomienok, k odbornej verejnosti sa pridal aj minister vnútra Daniel LIPŠIC, upozorňuje, že lekár nebude vedieť, aký liek jeho pacient užíva a pritom za jeho liečbu zodpovedá.
G. GRENDEL, hovorca ministerstva vnútra: "Ministerstvo vnútra požaduje predpis liečiva zrušiť. Podľa nášho právneho názoru lekárne majú aj doteraz možnosť predpísať generické lieky, takže malo by to tak zostať."
Minister zdravotníctva považuje návrh predpisovať účinnú látku za správny. Tvrdí, že umožní ľuďom vybrať si lacnejší liek a obmedzí lobing farmaceutických firiem na lekárov. Z toho, že proti návrhu je už aj jeho stranícky kolega, si ťažkú hlavu nerobí.
M. UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Predpisovanie účinnej látky nie je stranícka vec, je to vyslovene odborná vec. Pripomienka ministerstva vnútra je absolútne legitímna, bude predmetom rozporového konania, čiže budeme ju prerokovávať na odbornej úrovni a verím, že k dohode dospejeme."
Návrh je zlý aj podľa exministra zdravotníctva.
R. RAŠI, Smer-SD, (telefonát): "Kto bude zodpovedný za liečbu pacienta? Pretože účinná látka je len jedna zložka lieku. Kto zabezpečí, aby lekárne mali všetky lieky dostupné, kto zabráni lobingu na úrovni firma - lekáreň? Dúfam, že celý tento návrh bude stiahnutý."
Vláda by mala mať návrh zákona o lieku na stole o mesiac.

ĎALŠIE ZDRAVOTNÉ POISŤOVNE
(05.05.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 4/26; ELIÁŠOVÁ Zuzana)

Na našom trhu možno už čoskoro pribudnú nové zdravotné poisťovne. V kuloároch sa hovorí o dvoch spoločnostiach, ktoré plánujú pôsobiť na Slovensku. Ambície v zdravotníctve vraj majú komerčné poisťovne Allianz a AXA.
Hladinu diskusie rozvíril riaditeľ Unionu Roman PODOLÁK. Ten v rozhovore povedal, že na trhu zdravotného poistenia sa chystá pôsobiť Allianz a AXA.
R. PODOLÁK, generálny riaditeľ Union poisťovne a Union zdravotnej poisťovne: "Nejakí hráči sa už na zdravotný trh chystajú. Hovorí sa o AXE a Allianz Slovenskej poisťovni."
Poisťovne musia dať žiadosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten zatiaľ oficiálne žiadnu neeviduje.
R. MIKLÁŠOVÁ, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: "Úrad pre dohľad do dnešného dňa nedostal žiadosť o vydanie povolenia pre činnosť novej zdravotnej poisťovne."
V Allianzi pripustili, že o pôsobení v zdravotníctve sa rokuje. Vyjadrenie by však bolo predčasné. Finálne rozhodnutie na stole vraj nie je. O niečo konkrétnejšia bola AXA.
J. TARČÁKOVÁ JANIČOVÁ, PR a komunikácia AXA SR: "Spoločnosť AXA vo svete má silnú zdravotnú poisťovňu a takéto ambície má aj na slovenskom trhu."
Poisťovňa však na Slovensku nezačne pôsobiť okamžite.
J. TARČÁKOVÁ JANIČOVÁ: "V horizonte do troch rokov."
Rokovania sa rozbehli potom ako Ústavný súd začiatkom roka vyhlásil zákaz zisku, ktorý zaviedla vláda Roberta FICA za protiústavný. Poisťovne tak po novom môžu zisk opäť tvoriť.
T. SZALAY, spolutvorca legislatívy MZ SR: "To obmedzenie na výplatu zisku padlo v okamihu keď bol zverejnený nález Ústavného súdu. To znamená dnes zdravotné poisťovne smú dosahovať zisk bez obmedzení."
Vláda preto pripravuje zákon. Poisťovňa bude môcť zo zdravotných odvodov profitovať, ale len pod podmienkou, že bude mať peniaze na liečbu. Nula pacientov na čakačkách, ako to pôvodne ministerstvo interpretovalo, podmienkou nebude. Stačiť budú finančné rezervy.
T. SZALAY: "Nemusia mať nula ľudí na čakačkách, lebo to niekedy ani nie je z kapacitných dôvodov možné, ale sú povinné na každého jedného pacienta na čakačke mať odložené peniaze na úhradu zdravotnej starostlivosti."
Kvôli zákazu zisku sa akcionári poisťovní súdia so štátom o milióny. Ak súdny spor štát prehrá, milióny zaplatíme zo štátneho rozpočtu.

PACIENTOM ÚDAJNE HROZÍ NEDOSTATOK LIEKOV
(05.05.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 11.00; 1 min.; POLEŠOVSKÁ Viera)

Pacientom údajne hrozí nedostatok liekov, ktorý by podľa farmaceutických spoločností mohla spôsobiť novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo v nej navrhuje, aby sa cena liekov nestanovala maximálne na úrovni priemeru 6 najnižších, ale na úrovni druhej najnižšej ceny v Únii. Riaditeľ Asociácie farmaceutických spoločností pre vonkajšie vzťahy Štefan MESZÁROŠ:
"Keď začne platiť novela zákona o zdravotnej starostlivosti a ceny liekov budú na Slovensku ako druhá najnižšia cena Európskej únie, zvýši sa tu paralelný vývoz týchto liekov. V súčasnosti je na úrovni asi 10 až 15 percent, očakávame, že to bude okolo 40 percent a mnohí pacienti sa k svojim liekom nedostanú. Zostanú im prázdne recepty bez toho, aby sa dostali k týmto liekom."

Aktuálny stav v našej nemocnici a možné riešenia
(04.05.2011; www.pravda.sk; Blog, vilkovsky)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi