SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MÁJ 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 10.5.2011

Lekári zatiaľ nevedia, či podajú výpovede
(10.05.2011; Pravda; s. 2-3; Hunková Mária)


Zadlžená nemocnica v Prešove ruší svoje lôžka
(10.05.2011; Hospodárske noviny; s. 4; tasr)
Sestry pripravujú na štrajk vlak
(10.05.2011; Sme; s. 2; Krempaský Ján)
Česi si za svoje zdravie priplatia
(10.05.2011; Hospodárske noviny; s. 7)
Extrémne hlúpy a drahý
(10.05.2011; Sme; s. 12; Leško Marián)
HROMADNÉ VÝPOVEDE LEKÁROV ZATIAĽ NA SLOVENSKU NEHROZIA
(09.05.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 11/13; HLADKÁ Petra)
Hromadné výpovede lekárov podobné akciám ich českých kolegov pod názvom "Děkujeme, odcházíme" na slovenský spôsob zatiaľ nemá odozvu medzi odborármi vo fakultných nemocniciach. Takémuto riešeniu sú naklonení zatiaľ len mladí lekári na východe Slovenska. Tí však v odboroch nie sú.
Presne pred dvoma mesiacmi niektorí slovenskí lekári prestali na hodinu ordinovať a časť z nich dokonca svoju nespokojnosť verejne demonštrovala pred prešovskou nemocnicou. Dnes sa už hovorí o podávaní výpovedí. Podľa prezidenta Lekárskeho odborového združenia Michala POLICIANA podávanie hromadných výpovedí je poslednou možnosťou.
Michal POLICIAN: "Situácia hromadných výpovedí bola viac-menej médiami nadsadená. Zatiaľ to vyzerá tak, že čakáme a sme pripravení na vyjednávanie, na diskusiu s ministerstvom zdravotníctva, s premiérkou vlády, parlamentným výborom pre zdravotníctvo. A podľa výsledkov jednania všetko je otvorené."
Mladí lekári, ktorých sme oslovili, sú však pripravení aj na takúto možnosť.
Lekári:
"Ja by som dal, podporil by som hromadné výpovede, lebo tá situácia je naozaj zlá. Je veľká zodpovednosť za malý plat."
"Ja si myslím, že väčšina lekárov je za, lebo takto to ďalej nejde. Česi to robili razantne, s výsledkom, aký všetci poznáme. Si myslím, že my nie sme horší a tiež by sme sa mali zapojiť do tohto procesu."
Predseda Základnej odborovej organizácie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove Štefan HUDAČKO si myslí, že skôr ako lekári začnú s podávaním hromadných výpovedí, mali by sa ich odborové organizácie zjednotiť v požiadavkách.
Štefan HUDAČKO: "Očakávam, že k tomuto zjednoteniu dôjde k najbližším mesiacom."
Situácia v oboch fakultných nemocniciach v Prešove aj v Košiciach je zatiaľ pokojná. Za prešovskú nemocnicu Jana JURAŠEKOVÁ, po nej hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Košiciach Jaroslava ORAVCOVÁ.
Jana JURAŠEKOVÁ: "Fakultná nemocnica Jána Adama Reimana v Prešove nemá informácie o žiadnych hromadných výpovediach. S našimi odborármi pravidelne rokujeme o personálnych i finančných podmienkach, preto sa hromadných výpovedí neobávame."
Jaroslava ORAVCOVÁ: "Univerzitná nemocnica nemá zatiaľ informácie o aktivitách Lekárskeho odborového združenia."
Prekvapené z informácií o podávaní hromadných výpovedí ostalo aj ministerstvo zdravotníctva. S lekármi chce naďalej rokovať. Hovorkyňa Katarína ZOLLEROVÁ: "Ministerstvo verí, že k žiadnym hromadným výpovediam nepríde."
Názory na hromadné výpovede sú zatiaľ zdržanlivé
(09.05.2011; www.aktualne.sk; Domov, Harkotová Stanislava)
NA OPERÁCIU ZA POPLATOK
(09.05.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 1/23; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
Ak zaplatíme, na operáciu už nebudeme musieť čakať mesiace. Ministerstvo zdravotníctva chce tak pacientom umožniť aby sa za poplatok dostali na operačný stôl skôr a predbehli ostatných v poradovníku. Zisťovali sme koľko bude skoršia operácia stáť a dokedy budú čakať na zákrok tí, ktorí si to nebudú môcť dovoliť.
Napríklad na tomto oddelení Univerzitnej nemocnice v bratislavskom Ružinove sa operujú bedrové kĺby. Na tieto zákroky sa v poradovníku poisťovní čaká najdlhšie.
P. BALÁŽOVÁ, VšZP: "Tu môže byť čakacia doba v niektorých zdravotníckych zariadeniach deväť mesiacov."
J. SMATANOVÁ, Union zdravotná poisťovňa: "Naopak, najkratšie sa čaká pri operáciách alebo vyšetreniach porucha zlyhania srdca."
Z. ČIŽMÁRIKOVÁ, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave: "Poradovník sa určuje na základe dopytu pacientov a samozrejme vždy sú uprednostnené akútne stavy."
Na zákroky čaká viac ako 18-tisíc ľudí. Na operačný stôl by sa podľa návrhu ministerstva mali prednostne dostať tí, ktorí zaplatia. Viacerým sa to nezdá.
L. PÁSZTOR, Asociácia súkromných lekárov: "Každý občan má mať rovnakú šancu dostať zdravotnú starostlivosť."
M. DRAGULA, Slovenská lekárska komora: "40 miliónov ľudí Američanov nemá zdravotnú starostlivosť. Čaká toto aj Slovákov?"
Podľa predbežných informácií by si nemocnice mali poplatok, ktorý od pacientov budú chcieť, stanoviť sami. Úrad pre dohľad tvrdí, že sumu by mal jasne určovať zákon.
R. MIKLÁŠOVÁ, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: "Či už pevná suma, alebo horná hranica."
Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ konkrétne odpovede dať nechce. Pýta si čas.
K. ZOLLEROVÁ, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Sa ku všetkým detailom a podrobnostiam budeme vyjadrovať až potom keď budú všetky pripomienky vyhodnotené."
Koľko bude stáť pacienta to ak na operáciu nebude chcieť čakať sa dozvieme teda pravdepodobne o niekoľko týždňov. Faktom však je, že ak váš stav je akútny a ohrozuje vás na živote, na operáciu sa aj v súčasnosti dostanete bezplatne ihneď.
ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ ŽIADA ŠTÁT, ABY ODDLŽIL JEHO KRAJSKÉ NEMOCNICE
(09.05.2011; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál; 12.00; por. 3/9; PIVOLUSKA Marek)
Žilinský samosprávny kraj žiada štát, aby oddlžil popri svojich nemocniciach aj krajské. Župa ich chce zmeniť na obchodné spoločnosti. Ich dlh predstavuje približne 8,5 milióna eur. Štát však neplánuje vyrovnávať dlhy za tie zariadenia, ktoré mu nepatria.
Dlhy žilinských krajských nemocníc robia župe problémy pri ich transformácii na obchodné spoločnosti. Riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja Anna MAJBÍKOVÁ: "Pokiaľ sa budú transformovať zdravotnícke zariadenia, čo je zo zákona vlastne nutné do konca tohto roku na obchodné spoločnosti, tak sa ten dlh musí vyrovnať."
Podľa župy krajské nemocnice pritom nehospodárili horšie ako štátne, ktoré navyše dostávajú viac peňazí za rovnaké výkony.
A. MAJBÍKOVÁ: "Naše zdravotnícke zariadenia hospodária dobre z toho dôvodu, že štátne majú podstatne horší hospodársky výsledok a podstatne vyššie dlhy."
Vzhľadom na celkovú situáciu v zdravotníctve teda za dlhy krajských nemocníc (...) vyslovene župa. Predseda krajskej zdravotníckej komisie, poslanec Štefan ZELNÍK: "Tá situácia v zdravotníctve je podobná v celej republike. Nebol dobre odhadnutý rozpočet nielen za súčasnej vlády, ale treba povedať, že zdravotníctvo je desiatky rokov nedofinancované. Sa viac a viac zadlžuje."
Župa preto žiada štát o oddlženie krajských nemocníc.
Argumentuje predseda kraja Juraj BLANÁR:  "Keď sme platení zo zdravotného poistenia, ktoré neschválilo krajské zastupiteľstvo, ale parlament Slovenskej republiky, stanovuje všetky pravidlá, aby rovnako sa pristupovalo aj k našim nemocniciam ako k štátnym nemocniciam, ktoré sa chystá štát oddlžiť, pretože sú platené z rovnakého zdravotného poistenia."
Ministerstvo zdravotníctva však tvrdí, že kraj nemusí, ale môže svoje nemocnice transformovať na akciové spoločnosti. Rezort pritom za ich prevádzku nezodpovedá.
Hovorkyňa rezortu Katarína ZOLLEROVÁ: "Vláda a parlament schválili transformáciu nie všetkých, ale len štátnych nemocníc. Na iné zariadenia, ktoré štát nevlastní, nemá ani žiaden právny dosah. Nemá žiadnu možnosť oddlžovať subjekty, ktoré mu nepatria. Žilinský samosprávny kraj musí riadiť chod nemocníc tak efektívne, aby sa nezadlžovali."
J. MARTINKOVÁ: Penta môže na Slovensku vysúdiť 50 miliónov eur
(09.05.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Prešovská FNsP plánuje zrušiť na oddeleniach 105 lôžok
(09.05.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Košická univerzitná nemocnica by mala zredukovať počet lôžok
(09.05.2011; www.korzar.sk; Košický korzár, 08:46, s. -; sita)
Názor: Lekári ako paraziti?
(09.05.2011; www.aktuality.sk; Komentáre, Dorič Andrej)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi