SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MÁJ 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 18.5.2011

Nemocnice chcú stovky eur
(18.05.2011; Hospodárske noviny; s. 24; Pňačeková Alžbeta)


Lekári idú do hromadných výpovedí, sestry zvažujú "PN"
(18.05.2011; Hospodárske noviny; s. 1; kš, hab)
Sestry zvažujú "PN". Všetky
(18.05.2011; Hospodárske noviny; s. 5; Šimunová Katarína)
Zdravotné sestry dali ultimátum
(18.05.2011; Pravda; s. 6; Hunková Mária)

Stovky zdravotných sestier z celého Slovenska protestovali včera pred Národnou radou. Predsedovi parlamentu a zdravotníckemu výboru predložili svoje požiadavky a petíciu, pod ktorú získali viac ako 430-tisíc podpisov. Varovali tiež, že ak sa nebudú riešiť, pristúpia k radikálnejším krokom.
Šéf parlamentu Richard Sulík petíciu síce prijal, ale viac ako požiadavky sestier ho však zaujímalo, že protestujúce sestry mu zablokovali cestu do garáže Národnej rady. "Váš šofér autobusu zablokoval vjazd do garáže," vyčítal Sulík zástupcom petičného výboru. Nepresvedčili ho ani novinári, ktorí sestrám potvrdili, že prišli peši z Hlavnej stanice a cestu zrejme zablokovali turisti. "Áno, vystúpili výletníci a mali v rukách transparenty," povedal ironicky Sulík.
Sestry boli zo správania predsedu parlamentu sklamané. "Nie je možné takto ľahostajne pristupovať k požiadavkám občanov Slovenskej republiky. Sme voličmi a myslím si, že občan je ten, ktorému má politik slúžiť. Ten prejav bol arogantný," povedala prezidentka Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová.
Medzi požiadavkami sestier, s ktorými prišli za Sulíkom aj poslancami zdravotníckeho výboru, je napríklad skorší odchod do dôchodku, stanovenie minimálnej hodinovej mzdy či podpora vzdelávania zdravotných sestier.
"Po zmenách už voláme dvadsať rokov, pevne veríme, že sa ich dočkáme," povedala Lévyová po stretnutí s politikmi. Dodala, že sestry nebudú na konkrétne kroky vlády čakať príliš dlho.
"Do konca septembra chceme vedieť jasné postupy a konkrétne termíny, aby sme vedeli, ako ďalej postupovať. Máme prichystané aj radikálnejšie riešenia, ale nechceme predbiehať. Uvidíme, ako sa politici a vláda postavia k našim požiadavkám," hovorí Lévyová.
Jedným z radikálnych krokov by mohli byť aj hromadné výpovede. "Lekárov v tom podporujeme. Často sa ozývajú hlasy, či to budú spoločné hromadné výpovede, uvidíme. Do konca mája nás čakajú ešte veľmi intenzívne rokovania," dodala Lévyová.
Pred Národnou radou protestovali sestry z celého Slovenska. "Prišli sme celý autobus zo Zvolena, čiže asi 45 zdravotných sestier, aby sme podporili petíciu, ktorá sa odovzdáva do Národnej rady," povedala prezidentka regionálnej komory sestier Renáta Popundová, ktorá za najväčší problém považuje rozdielne platy sestier. "Sestra napríklad v Detve má iný plat ako sestra v Banskej Bystrici, čo je rozdiel 30 kilometrov, no na výplate 300 eur."
Zdravotná sestra Jana Šultová z Dolného Kubína prišla podporiť najmä požiadavku skoršieho odchodu do dôchodku. "Predstavte si 62-ročnú sestru na jednotke intenzívnej starostlivosti, ako má byť fyzicky aj mentálne svižná, aby stihla túto prácu urobiť. Urobí najmenšiu chybičku a poškodí tým zdravie pacienta."
Poslanci považujú požiadavky zdravotných sestier za oprávnené, riešiť ich však bude podľa nich zložité. "Niektoré požiadavky sú riešiteľné ľahšie, niektoré ťažšie, niektoré veľmi komplikovane, pretože prechádzajú nad rámec možností rezortu zdravotníctva," povedal predseda zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ).
Ministerstvo ide určiť rozsah poplatkov
(17.05.2011; Zvolensko-Podpolianske noviny; č. 19, s. 5; SITA)
Pacienti by mali presne vedieť, za čo si od nich poskytovatelia zdravotníckych služieb môžu pýtať poplatky.
Ministerstvo zdravotníctva ide robiť poriadok v poplatkoch. Potvrdila to hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Pacienti by tak mali presne vedieť, za čo si od nich poskytovatelia môžu pýtať tzv. poplatky za nadštandard.
Explicitne to bude uvádzať novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Tá by podľa Zollerovej mala ísť do parlamentu už v júni tohto roka, predpokladaná účinnosť je od októbra 2011.

 

Šesť výnimiek
Podľa novely nebude môcť poskytovateľ požadovať od poistenca úhradu za zdravotnú starostlivosť a služby súvisiace s jej poskytovaním nad rozsah spoluúčasti okrem šiestich výnimiek. Tie tvorí prednostné poskytnutie ambulantnej starostlivosti len v rámci na to vyhradených ordinačných hodín, ktoré nesmú presiahnuť jednu štvrtinu ordinačných hodín, ako aj prednostné poskytnutie plánovanej ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Zároveň by sa to malo týkať nadštandardného pobytu v nemocniciach, slobodného výberu ošetrujúceho zdravotníka v zdravotníckom zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti, poskytnutie nadštandardného zdravotníckeho materiálu, špecializovaného zdravotníckeho materiálu alebo zdravotníckej pomôcky a poskytnutie zdravotnej starostlivosti na základe vlastnej žiadosti.

Za spracovanie receptu sa platí
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, ako aj šéf odborárov Anton Szalay sa k zneniu novely vyjadrovať nechceli. Jej text totiž podľa ich slov nepoznajú. Dragula však upozornil, že v prvom rade by mal systém dofinancovať štát a zdroje by sa nemali získavať cez poplatky od poistencov. Szalay doplnil, že takýto krok môže mať za následok vytváranie dvoch kategórií ľudí: tých, ktorí na nadštandard mať budú a tých, ktorí nie.
Poplatky do slovenského zdravotníctva zaviedol v roku 2003 bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Po zmene vlády niektoré z nich kabinet na čele s Robertom Ficom znížil na nulu. Pacienti tak už nemuseli platiť za návštevu u lekára a za hospitalizáciu. Naďalej však ostal poplatok za využitie lekárskej pohotovosti, za dopravu sanitkou, ako aj v lekárni za spracovanie receptu.

Lekári volajú po obnovení poplatkov
Poskytovatelia aktuálne v nemocniciach či v ambulanciách nesmú žiadať nijaký poplatok za výkon, ktorý je plne hradený z verejného zdravotného poistenia. Ak je výkon hradený čiastočne, alebo nie je hradený vôbec, môžu zaň vyberať poplatky.
Po obnovení poplatkov volá Asociácia nemocníc Slovenska, ale aj praktickí lekári či špecialisti. Nemocnice napríklad žiadajú, aby ľudia platili za stravu či ubytovanie. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik niekoľkokrát zopakoval, že nie je zástancom priamych poplatkov, ale pripoistenia.
Na to sa odvoláva aj programové vyhlásenie vlády. Píše sa v ňom, že kabinet bude podporovať rozvoj zdravotného pripoistenia, ktoré bude pokrývať úhrady zdravotnej starostlivosti nad rámec rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia, ako aj iné služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.


Nemocnice zvažujú zavedenie poplatkov
(17.05.2011; Zvolensko-Podpolianske noviny; č. 19, s. 5; Schvarzbacherová J.)
ZATIAĽ NEPADLO DEFINITÍVNE ROZHODNUTIE
V súčasnosti si pacienti doplácajú v nemocnici za nadštandardné služby a za zdravotné výkony, ktoré poisťovne hradia len čiastočne, alebo ich vôbec nepreplácajú.

 

Opätovné zavedenie poplatkov v zdravotníckych zariadeniach je reálne aj vo zvolenskej a krupinskej nemocnici.
Potvrdila to hovorkyňa spoločnosti Agel Andrea Beňová. Podľa jej slov sa prevádzkovateľ obidvoch nemocníc otázkou zaoberá, no zatiaľ nepadlo žiadne konkrétne rozhodnutie.

Pacienti doplácajú za nadštandard
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v súčasnosti nevyberá žiadne poplatky, ktoré sú plne hradené zdravotnou starostlivosťou. Pacienti si doplácajú len za nadštandardné služby, čo je v medziach zákona.
Napríklad za ubytovanie na tzv. nadštandardnej izbe, za ktorú si pacient priplatí od 10 do 20 eur, v závislosti od oddelenia, na ktorom je hospitalizovaný. Dopláca aj za výber lekára, ktorý ho bude operovať. Konkrétne na chirurgickom oddelení ho takáto služba vyjde približne 70 až 120 eur. Ak chce mať budúca mamička pri pôrode blízku osobu, musí zaplatiť 25 eur a ak si vyberie za pôrodníka primára, stojí ju to 250 eur.
Pacienti, ktorí počas hospitalizácie si chcú skrátiť čas napríklad pozeraním televízie, za prenájom prijímača na jeden deň zaplatia 3,32 eur. Za prenájom počítača s pripojením na internet za jeden deň zaplatia rovnakú sumu.

Niektoré zdravotné úkony si pacient hradí
"Ak sú výkony hradené zdravotnými poisťovňami čiastočne, alebo nie sú hradené vôbec, za tie si zdravotnícke zariadenia podľa platnej legislatívy môžu vyberať poplatky," konštatuje Andrea Beňová: K takýmto patria vyšetrenia a zákroky robené na žiadosť pacienta, ako vyšetrenie na vodičský preukaz či pre poisťovňu. Patria k nim aj interrupcia, ktorá stojí 249 eur, mamografia, za ktorú pacientky zaplatia 3,50 eur.
"Nemocnica Zvolen je poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti a tým pádom je z hľadiska prevádzkovania jednotlivých zdravotníckych činností ako organizácia plne a stopercentne závislá na tom, aký rozsah zdravotnej starostlivosti si u nás objednajú zdravotné poisťovne. Všetku zdravotnú starostlivosť, ktorú si u nás zdravotné poisťovne objednajú, budeme dôsledne a plnohodnotne poskytovať. Na druhej strane zdravotnú starostlivosť, ktorú si u nás zdravotné poisťovne neobjednajú, poskytovať nebudeme, pretože o takéto služby nemá zdravotná poisťovňa záujem," pripomenula hovorkyňa spoločnosti Agel.

Nemocnice požadujú zavedenie poplatkov
Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje desiatky neštátnych nemocníc, presadzuje na rozdiel od ministerstva zdravotníctva zavedenie regulačných poplatkov v nemocniciach.
Pacienti by si tak priplácali za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ako pobyt na lôžku či stravu. Ako pre TASR poznamenal viceprezident asociácie Peter Ottinger, tieto služby nie sú v pravom slova zmysle zdravotnou starostlivosťou. Upozornil, že úhrady zdravotných poisťovní za výkon na lôžku sú najmä v chirurgii nedostatočné a nezodpovedajú reálnym nákladom.

POPLATKY U LEKÁRA
Za čo budeme doplácať (návrh ministerstva zdravotníctva):
* Za prednostné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v ambulancii. Vo vyhradených hodinách, nebudú môcť presiahnuť štvrtinu ordinačných hodín.
* Za prednostné poskytnutie plánovaných zákrokov v nemocnici.
* Za nadštandardný pobyt v nemocnici.
* Za slobodný výber ošetrujúceho lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka v nemocnici.
* Za poskytnutie nadštandardného zdravotníckeho materiálu či pomôcok.
* Za poskytnutie zdravotnej starostlivosti na základe vlastnej žiadosti.

Nemocnice by chceli aj tieto poplatky:
* Doplatok za stravu - 4 eurá za deň.
* Za energie pri použití vlastných notebookov, televízorov, rádií, nabíjačiek na mobily a podobne - zatiaľ neurčená výška (v súčasnosti to môže byť od 0,50 eura za deň).
* Za administratívnu činnosť pri ambulantnom vyšetrení na pohotovostnej službe - namiesto súčasných 1,99 eura chcú po 22.00 hodine, v sobotu, v nedeľu a vo sviatok - dvojnásobok (3,98 eura).
* Vyšetrenie v ambulancii v pracovnom čase - 1 euro.


ZA ČO U LEKÁRA PLATIŤ A ZA ČO NIE
(17.05.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Dobrý deň, Slovensko; 11.14; 3 min.; MICHALIČOVÁ Viera)
Aj poplatky a doplatky u lekárov a v nemocniciach sú témou týchto dní. Pacient bude aj v budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou siahať častejšie do peňaženky. To sa nám prirodzene nepáči a najčastejšou reakciou je - veď si celý život platíme za zdravotné a si platíme zdravotné obvody. V doplatkoch a poplatkoch sa pripravujú zmeny.
Aj v súčasnosti platíme u ošetrujúcich lekárov rôzne poplatky, či doplatky. Mnohí nám rozhorčene píšete alebo telefonujete za čo všetko si lekári vypýtajú peniaze. Budeme teda reagovať aj na vaše konkrétne otázky a sťažnosti. Lenže aj lekári majú svoje argumenty prečo platby žiadajú. Viceprezidentka Asociácie súkromných lekárov doktorka Eva DZURILLOVÁ vysvetľuje:
"Lekári buď podnikajú ako fyzické osoby, alebo ako právnické osoby. Vo verejnom zdravotníctve na základe osobitných predpisov a zmlúv so zdravotnými poisťovňami, ktoré ale limitujú príjem lekárov. Súkromné ambulancie platia dane, odvody, investujú do prístrojov, do priestorového vybavenia pracovísk a nevytvorili ani jedno euro štátneho dlhu. Súkromných lekárov štát počas celej ich histórie nikdy nemusel oddlžovať. Napriek týmto pozitívam ale od roku 2008 finančné zdroje do ambulantného sektoru klesli o 60 miliónov eur ročne."
Pribudli aj ďalšie problémy tak lekárom ako aj pacientom. Zdravotné poisťovne nepredĺžili stovkám lekárov zmluvy. Čo to v praxi znamená vysvetľuje doktorka Beáta HAVELKOVÁ, vedúca odboru zdravotného a revízneho Všeobecnej zdravotnej poisťovne:
"Lekár, ktorý s nami nemá uzavretú zmluvu, u takéhoto lekára je preplatená len neodkladná zdravotná starostlivosť. Čiže ak ošetrí pacienta, u ktorého je náhla zmena zdravotného stavu, súvisiaca so zlyhaním niektorej životne dôležitej situácie. To je jediný dôvod kedy platíme úhradu nezmluvnému zdravotnému zariadeniu."
V ostatných prípadoch, ak prídete k lekárovi bez zmluvy so zdravotnou poisťovňou, môže si vyžiadať platbu za kompletnú zdravotnú starostlivosť, teda nielen za vyšetrenie, ale zaplatiť si budete musieť aj za laboratórne vyšetrenia a za lieky.
B. HAVELKOVÁ: "V každom prípade lekár by mal informovať, či je zmluvný alebo nie je zmluvný. Mal by mať túto informáciu vyvesenú aj v čakárni. Každá zdravotná poisťovňa má zoznam poskytovateľov aj na svojej webovej stránke. Zároveň Všeobecná zdravotná poisťovňa informovala poistencov, ktorí sú pravidelne ošetrovaní niektorým lekárom, s ktorým sme nepokračovali v zmluvnom vzťahu. Boli informovaní o tom, že s týmto lekárom nebude uzavretá zmluva a mal sa informovať či už prostredníctvom pobočky alebo písomne o možnostiach, kde môže byť ošetrený u iného lekára v danej odbornosti."
BRATISLAVA: Zdravotné sestry a pôrodné asistentky prišli protestovať pred NR SR
(17.05.2011; www.tasr.sk; TASR)
PROTEST ZDRAVOTNÝCH SESTIER
(17.05.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 3/26; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
Pred parlamentom dnes protestovali zdravotné sestry z celého Slovenska. Tie, ktoré pracovali, si v nemocniciach pripli čierne stužky. Sestry sú nespokojné so situáciou v zdravotníctve a žiadajú vládu, aby situáciu riešila. Predsedovi parlamentu Richardovi SULÍKOVI odovzdali aj petíciu s viac ako 240-tisíc podpismi.
Zdravotné sestry prišli do hlavného mesta týmto vlakom. Pomaly sa presúvajú k parlamentu. Na situáciu dozerajú policajti. Zdravotné sestry prišli protestovať pred Národnú radu z celého Slovenska. Prekáža im to koľko zarábajú, koľko a ako dlho robia, ale aj vek, v ktorom idú do dôchodku.
Protestujúce zdravotné sestry:
"Máme ísť až v 62-och do dôchodku. Keď si zoberiete, že už budeme staré ženy, my nebudeme vládať zdvíhať pacientov."
Takúto sumu vidia mesačne na výplatnej páske:
Protestujúce zdravotné sestry:
"500 eur."
"540 eur v hrubom po 38-ročnej praxi."
Zástupcovia zdravotných sestier odovzdali predsedovi parlamentu petíciu. Vypočuli si výčitku.
R. SULÍK, predseda NR SR: "Váš šofér autobusu zastavil vjazd do garáže."
M. LÉVYOVÁ, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek: "Nie, my tu nie sme, pán predseda, autobusmi. Kolegyne prišli vlakmi."
No dostali aj prísľub.
R. SULÍK: "Kto by nebol za zlepšenie podmienok zdravotných sestier, v zdravotníctve, čiže môžem vám povedať to, že túto petíciu zaradíme na júnovú schôdzu."
Nespokojnosť zdravotných sestier bola témou už aj dnes na výbore. Minister zdravotníctva sa však niekoľko minút pred začiatkom zdvihol. Zástupcov sestier pozdravil a po krátkej porade vysvetlil, že musí odísť.
I. UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Program ministra je dosť nabitý."
Šéf rezortu zároveň dodal, že zdravotné sestry majú na vyjadrenie nespokojnosti právo.
I. UHLIARIK: "Robíme všetko preto, aby situácia sestier sa zlepšila."
PRED PARLAMENTNOM PROTESTOVALI ZDRAVOTNÉ SESTRY, PREDSEDOVI R. SULÍKOVI ODOVZDALI PETÍCIU
(17.05.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 2/13; POTOCKÝ Erik)

243-tisíc - práve toľko podpisov je pod petíciou komory sestier a pôrodných asistentiek. Dnes ju odovzdali predsedovi parlamentu Richardovi SULÍKOVI. Parlament sa ňou bude zaoberať na júnovej schôdzi. Odovzdávanie petície sprevádzalo protest asi štyroch stoviek sestier pred budovou Národnej rady.
Sestry a pôrodné asistentky zbierali podpisy pod petíciu dva mesiace. Skončili v polovici apríla. Okrem iného v nej žiadajú, aby bola pre ne stanovená minimálna hodinová mzda. Komora taktiež požaduje, aby štát a zamestnávatelia podporovali sústavné vzdelávanie sestier a pôrodných asistentiek tým, že by na toto vzdelávanie dostali od zamestnávateľov päť dní pracovného voľna. Požiadavku na odchod do dôchodku v 58. roku života približuje prezidentka Komory sestier a pôrodných asistentiek Mária LÉVYOVÁ:
"Upozorňujeme dlhé roky na to, že viac-menej pracujeme v podstatne horších podmienkach ako sestry v ktorejkoľvek členskej krajine Európskej únie. Sme preťažené, máme množstvo nadčasových hodín. Pracujeme aj o 12 rokov viac ako iní pracovníci v rezorte. Takže tá preťaženosť sestier a choroby z povolania ani neexistujú presné a relevantné štatistické údaje."
Minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK avizoval splnenie jednej z požiadaviek už v najbližších dňoch, a to zavedenie odboru ošetrovateľstva na ministerstve. Problémom podľa UHLIARIKA by nemalo byť ani zosúladenie postavenia v zdravotníckych zariadeniach a zariadeniach sociálnych služieb či kontroly dodržiavania personálnych normatívov v zdravotníckych zariadeniach. Problematickejšie by mohli byť požiadavky dotýkajúce sa pracovnoprávnych vzťahov. Ivan UHLIARIK:
"Časť z ich požiadaviek, ktoré majú, bola už splnená, časť vyžaduje ďalšiu diskusiu napríklad s ministerstvom práce, pretože to je aj kompetencia ministerstva práce."
Podporu požiadavkám sestier a pôrodných asistentiek vyslovil celý zdravotnícky výbor bez ohľadu na politickú príslušnosť. Hovorí jeho predseda Viliam NOVOTNÝ z SDKÚ:
"Týchto sedem okruhov požiadaviek mnohé z nich považujem za veľmi oprávnené. Ich splnenie bude komplikované. Niektoré sú riešiteľné ľahšie, niektoré ťažšie, niektoré veľmi komplikovane, pretože si budú vyžadovať nejakú celospoločenskú dohodu a prechádzajú nad rámec možností rezortu zdravotníctva. Treba povedať, že teraz je čas hľadať riešenia."
Prezidentka komory sestier Mária LÉVYOVÁ dnes v Národnej rade viackrát zopakovala, že konkrétne návrhy riešení ich požiadaviek aj s termínmi legislatívnych opatrení očakávajú do konca septembra. V prípade nenaplnenia očakávaní by pristúpili aj k tvrdším metódam vyjadrovania nespokojnosti. Tie však nekonkretizovala.
AJ ZDRAVOTNÉ SESTRY Z KOŠÍC PROTESTOVALI PRED ÚRADOM VLÁDY
(17.05.2011; Televízna stanica Naša; Správy; 16.15; 1,5 min.; R)
PROTEST ZDRAVOTNÝCH SESTIER
(17.05.2011; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 2/17; DÓKOVÁ Blanka)

 

Nepokojné zdravotné sestry a pôrodné asistentky z celého Slovenska dnes protestovali pred parlamentom. Biele a modré uniformy vymenili za symbolické čierne oblečenie. S vuvuzelami a rapkáčmi v rukách žiadali zmeny v zdravotníctve a to najmä zlepšenie pracovných a platových podmienok.
zdravotné sestry:
"Vláda musí zistiť, že bez sestier proste nemocnice nebudú a o ľudí sa naozaj nebude mať kto starať."
"Veríme, že dosiahneme, čo chceme."
"Budeme za to bojovať."
Požiadavky zdravotných sestier podporilo viac ako 240 000 ľudí. Svoju petíciu nazvali "Keď sa my nepostaráme o seba, kto sa postará o vás?" a odovzdali ju predsedovi parlamentu. Ten im prisľúbil, že poslanci sa ich požiadavkami budú zaoberať na júnovej schôdzi. Diskusiu ale vzápätí otočil na tému parlamentné garáže, hoci sestry prišli k parlamentu po vlastných.
Richard SULÍK (SaS), predseda NR SR: "Váš šofér autobusu zastavil vjazd do garáže, zatarasil. Áno, áno."
Mária LÉVYOVÁ, prezidentka Komory zdrav. sestier: "Nie, my tu nie sme, pán predseda autobusmi, viac menej kolegyne prišli vlakmi..."
Richard SULÍK: "A kto došiel autobusom?"
redaktor: "To boli výletníci, turisti."
Mária LÉVYOVÁ: "...a niektorí výletníci. My sme prišli vlakmi."
Richard SULÍK: "Áno, áno, áno, vystúpili výletníci, mali v rukách transparenty, hej?"
Mária LÉVYOVÁ: "Stretnutie považujeme viac menej za formálne. Bolo to veľmi všeobecné."
Protestujúce zdravotníčky si vypočuli aj poslanci zdravotníckeho výboru. Žiaden konkrétny návrh, či prísľub nedostali.
Viliam NOVOTNÝ (SDKÚ-DS), predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo: "Mnohé z týchto požiadaviek sú naozaj oprávnené a niektoré sú splniteľné ľahšie, niektoré ťažšie, niektoré veľmi komplikovane."
Podobný postoj k požiadavkám sestier má aj ministerstvo zdravotníctva. Svoju nádej vkladajú ešte do prezidenta a premiérky, ktorých požiadali o prijatie. Zdravotné sestry nechcú potvrdiť, ani vylúčiť, či pristúpia aj k tvrdším nátlakovým akciám, napríklad ku štrajku. Všetko bude závisieť od toho, do akej miery budú ich požiadavky akceptované.


Zdravotné sestry: Riešte naše problémy, je najvyšší čas
(17.05.2011; www.aktualne.sk; Domov, 13.20, s. -; Harkotová Stanislava)
Parlament sa bude petíciou sestier zaoberať v júni
(17.05.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, SITA)
Platby za predbiehanie môžu zneužiť
(17.05.2011; Noviny Stredného Považia; č. 19, s. 5; Krajanová Daniela)
ZDRAVIE: Začína sa 5. ročník kampane Zdravo, chutne, aktívne
(17.05.2011; www.tasr.sk; TASR)
Viac peňazí do slovenského zdravotníctva tento rok nepríde
(16.05.2011; www.blog.sme.sk; Klucho Jozef)
Kúpime si na Slovensku už aj zdravie?
(16.05.2011; www.blog.sme.sk; 18:20, s. -; Kurty Jozef)
V niektorých nemocniciach zaplatíte aj za použitie zásuvky
(16.05.2011; Prešovský korzár; s. 5; ako, šim)
Pacienti lekárov bez zmlúv zaplatia plnú sumu
(16.05.2011; Týždeň na Pohroní; č. 19, s. 12; Sakošová Milena)
Pacientov v levickej nemocnici zaskočil oznam na rádiologickom oddelení. Ak lekár, ktorý ich na vyšetrenie poslal, nemá zmluvu, zaplatiť musia celú sumu.
Od 6. apríla spravia ultrazvukové vyšetrenia mäkkých tkanív len po predchádzajúcom zaplatení poplatku v nemocničnej pokladni. Zmena sa týka pacientov vybraných ambulancií.
Nemocnicu k tomuto kroku priviedlo rozhodnutie Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Neuzavrela zmluvu s niektorými ambulanciami. Konkrétne ide o MUDr. Skalického - pľúcna ambulancia Želiezovce, MUDr. Hrabovskú - neurologická ambulancia Levice, MUDr. Urblíkovú - onkologická ambulancia Levice a MUDr. Antolíkovú -ORL ambulancia Šahy.

 

Môžu vymeniť lekára
K vzniknutej situácii sa vyjadrila riaditeľka Nemocnice v Leviciach, n.o. Marta Eckhardtová. "To, čo momentálne robí štát a poisťovne, je jednoznačne proti pacientom. Keďže v týchto štyroch prípadoch nejde už od 1. apríla 2011 o zmluvných partnerov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, poisťovňa nám nami zrealizované výkony nezaplatí," povedala riaditeľka levickej nemocnice.
Pacient má v tomto prípade podľa nej na výber. Buď si za zákrok zaplatí, alebo si nájde lekára, ktorý je zmluvným pacientom najväčšej zdravotnej poisťovne.

Pacientov stratil, odporučil im kolegov
Nepodpísanie zmluvy zasiahlo aj pľúcneho lekára Ivana Skalického, ktorý už 42 rokov ordinuje v Želiezovciach. Na nastavený systém má ťažké srdce. "Svojich pacientov som na chronické pľúcne choroby liečil dlhé roky. Teraz som im musel povedať, aby odišli napríklad do Levíc. Mnohí sú starší, bývajú v Želiezovciach a stratia tak celý deň. Každému pacientovi som oznámil, že vyšetriť ho môžem, ale za lieky by si musel platiť v plnej sume. A toto sú pomerne drahé lieky. Tak, samozrejme, odišli k zazmluvneným kolegom," povedal.
Pľúcny lekár ordinuje od apríla len pre poistencov ostatných poisťovní. Pacienti mu podstatne ubudli. Kým doteraz bol vyťažený denne už od siedmej hodiny, momentálne pracuje iba dvakrát týždenne. "Myslel som si, že keď rušia v nemocniciach oddelenia, nechajú aspoň odborných lekárov. Ja už som pracujúci dôchodca, ale mladších kolegov, ktorým sa to stalo, ľutujem. Majú jedinú možnosť: odísť do iného kraja alebo zahraničia. Ak im daný lekár chýba, možno ich tam zazmluvnia," dodal.

Aj lieky na predpis v plnej sume
Rovnaká situácia je aj pri výdaji liekov na predpis v lekárňach. Ľudom, ktorí si prídu vyzdvihnúť lieky s receptom od nezmluvného lekára, vydajú liek iba po jeho uhradení v plnej sume. "Takáto je situácia nielen u nás, ale na celom Slovensku. Myslím si, že nie všetci pacienti si budú ochotní priplácať za dané výkony, niektorí lekári budú pravdepodobne musieť ukončiť činnosť," povedala M. Eckhardtová.
Dva prípady, kedy si lieky na recept prišiel vyzdvihnúť pacient od nezmluvného lekára, zaznamenali v lekárni na Vojenskej ulici v Leviciach. "V jednom prípade si pacient uhradil plnú sumu za lieky, o čom bol aj svojím lekárom upovedomený. V druhom prípade sme telefonicky kontaktovali Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, pretože lekárka na recept uviedla, že ide o akútny stav. Kým sme sa dopátrali k informácii, či nám úkon preplatia, lieky sme vydali bez poplatku. Odpoveď poisťovne bola záporná, takže toto rozhodnutie v prospech pacienta bolo na našu škodu," povedala majiteľka lekárne Klára Ivkovičová.

Zazmluvnení lekári sú na webe
Odpoveď, prečo nedošlo k zazmluvneniu s niektorými lekármi, poskytla hovorkyňa poisťovne Petra Balážová: "Vo všetkých prípadoch, kde sa Všeobecná zdravotná poisťovňa rozhodla nepokračovať v zmluvnom vzťahu, zvažovala relevantné dôvody. Naša poisťovňa pristúpila k ukončeniu spolupráce v prípadoch výraznej neefektivity, paralelných úväzkov a v mnohých prípadoch na základe podnetov a sťažností samotných pacientov."
Na otázku, aký dopad bude mať toto celoplošné rozhodnutie na ľudí, odpovedala: "Akútnu zdravotnú starostlivosť musí pacientovi poskytnúť každý lekár bez ohľadu na to, či má alebo nemá zmluvu so zdravotnou poisťovňou a zdravotná poisťovňa je v zmysle zákona povinná uhradiť ju. Všeobecná zdravotná poisťovňa má v každom regióne zabezpečenú zdravotnú starostlivosť pre poistencov prostredníctvom siete svojich zmluvných lekárov."
Ich zoznam je zverejnený na internetovej stránke poisťovne. "Ak sa však poistenec rozhodne pre ošetrenie u nezmluvného lekára, zdravotnú starostlivosť si okrem neodkladnej zdravotnej starostlivosti hradí sám. Následná úhrada zdravotnou poisťovňou nie je možná," dodala hovorkyňa.

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi