SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 1.6.2011

Nebezpečná nákaza je už v Česku
(01.06.2011; Hospodárske noviny; s. 6; -)


Zdravotníci protest zopakujú, dajú aj výpovede
(01.06.2011; Pravda; s. 1; -)

Nespokojní zdravotníci spájajú sily. K lekárom, ktorí hrozia štrajkami a hromadnými výpoveďami, sa pridávajú ďalší zdravotníci. Na leto avizovali celoštátny dvojhodinový štrajk, ak vláda do 15. júna nedá garancie, že do zdravotníctva pôjde viac peňazí. Zdravotníci už tento rok podobným spôsobom dali svoju nespokojnosť najavo, najprv v marci prerušili prácu a v apríli, ako svedčí aj fotografia, prišli protestovať pred ministerstvo zdravotníctva.

Uhliarik ruší oddelenia, zdravotníci spájajú sily
(01.06.2011; Pravda; s. 4; Hunková Mária)
Odpoveďou na nespokojnosť zdravotníkov a pacientov s financovaním zdravotníctva bude pravdepodobne rušenie celých nemocničných oddelení. Môže ich skončiť až 150. Odznelo to na včerajšom HNClube, kde minister zdravotníctva Ivan Uhliarik skonštatoval, že na Slovensku je príliš veľa nemocničných oddelení, ktoré treba zrušiť.
Podľa riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Mariána Faktora je "optimalizácia plánovaná k 1. júlu".
Kým ministerstvo a poisťovňa plánujú rušenie celých oddelení nespokojní zdravotníci spájajú sily. V snahe presvedčiť vládu, aby splnila ich požiadavky, sa včera dohodli na spoločných krokoch zástupcovia lekárov, sestier, zubárov, lekárnikov a ďalších viac než desiatich profesijných organizácií.
Na leto avizovali celoštátny dvojhodinový štrajk, ak vláda do 15. júna nedá garancie, že do zdravotníctva pôjde viac peňazí. Konkrétne žiadajú, aby štát zvýšil platby za svojich poistencov, zreálnil platby od poisťovní a celkovo dofinancoval zdravotníctvo.
"Ak sa nesplnia naše požiadavky do 15. júna, pristúpi sa k nátlakovým akciám. To znamená, že všetci na dve hodiny prerušíme prácu," povedal včera predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay. Za tým bude podľa neho nasledovať podávanie hromadných výpovedí.
Tými začiatkom marca pohrozilo Lekárske odborové združenie, ktoré žiadalo zastavenie transformácie nemocníc, zvýšenie platov a zreálnenie platieb v systéme. "Plne podporíme Lekárske odborové združenie v hromadných výpovediach," oznámil Szalay druhý krok po dvojhodinovom štrajku.
Na neúnosnú situáciu v zdravotníctve sa lekári a zdravotné sestry sťažujú už dlhší čas. Naposledy v máji protestovali pred Národnou radou zdravotné sestry, ešte predtým zasa v marci zatvorili na hodinu ambulancie špecialisti.
"Všetky organizácie sme prijali spoločné požiadavky, a to dofinancovanie zdravotníctva na rok 2011 tak, aby bola zabezpečená dostupná a kvalitná zdravotná starostlivosť pre občanov, zvýšenie platieb za poistencov štátu v roku 2012 na 5,5 percenta. Treťou požiadavkou je zreálniť platby zdravotných poisťovní a tým zabezpečiť adekvátne finančné ohodnotenie pracovníkov," povedal prezident Lekárskeho odborového združenia Michal Polician.
Ak do pätnástich dní vláda tieto požiadavky nesplní, tisícky zdravotníkov spustia svoje pripravené akcie. "Požiadavky sú formulované zrozumiteľne a jasne, nenabúravajú naše požiadavky, preto určite tieto akcie podporíme," povedala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová. Dodala, že samy napríklad prerušenie práce na dve hodiny už v minulosti zvažovali. "Či podáme hromadné výpovede, bude ešte závisieť od rokovaní. Čaká nás ešte stretnutie s premiérkou, tak uvidíme, aké konkrétne návrhy nám tam budú ponúknuté," dodala Lévyová.
Do svojich akcií zdravotníci plánujú zapojiť aj občanov. "Ak nebudú splnené naše požiadavky, všetky organizácie začneme informačnú kampaň na zmenu systému zdravotného poistenia," priblížil Polician. Ako dodal Szalay, ak by sa totiž zmenil systém zdravotného poistenia, zabezpečili by sa pre zdravotníctvo finančné prostriedky, ktoré teraz zostávajú v zdravotných poisťovniach.

***
Čo žiadajú:
* dofinancovanie zdravotníctva v druhej polovici roka 2011
* zvýšenie platieb za poistencov štátu z 4,32 na 5,5 percenta na rok 2012
* reálne platby od zdravotných poisťovní

Čím hrozia:
* prerušenie práce na dve hodiny
* hromadné výpovede
* informačnú kampaň za vypísanie referenda za zmenu celého systému.
Pokorne prosíme
(01.06.2011; Pravda; s. 34; Draxler Juraj)

Nedávno prišli pred parlament demonštrovať za svoje práva zdravotné sestry. Ich delegáciu na čele s predsedníčkou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Máriou Lévyovou prijal aj predseda Národnej rady Richard Sulík.
Predsedníčka pokorne predniesla krátky prejav a šéfovi parlamentu odovzdala papiere s požiadavkami. Ten sa potom s delegáciou pred kamerami chvíľu hádal, či vchod do garáží zablokoval ich autobus, alebo autobus niekoho iného.
Z celej roztržitej scény najviac udierala do očí poníženosť delegácie, ktorá, mimochodom, plače na nesprávnom hrobe, pretože ich partnerom je najmä ministerstvo zdravotníctva. Tak trochu to vyzeralo, akoby si sestry s predstihom chceli pripomenúť 150. výročie Memoranda národa slovenského, ktoré bude o niekoľko dní.
Vtedy sa hŕstka národovcov usilovala predniesť najprv v Budapešti uhorskému snemu a potom vo Viedni cisárovi svoje požiadavky. Pokus nebol podopretý reálnou vyjednávacou pozíciou ani silou či hľadaním spojencov. Vo verejnom živote sa toho za pol druha storočia u nás veľa nezmenilo. Stále chýbajú politické a organizačné schopnosti.
Kolektívne vyjednávanie sa na Slovensku praktikuje zo zotrvačnosti a preto, že to čiastočne vyžaduje európsky rámec. Reálnou silou však odbory nie sú. V podstate nikdy tu neprebehol naozajstný štrajk.
Za posledných dvadsať rokov možno spomenúť iba tri ako-tak skutočne nátlakové akcie. Štrajk železničiarov kedysi dávno za vlády Mikuláša Dzurindu. Podobne dávny sociálny protest šoférov MHD v Bratislave. A vlaňajší "štrajk" kamionistov proti mýtu.
V porovnaní so Slovenskom v susednom Česku odbory zamestnávajú inteligentných ekonómov a vyjednávačov. Svoje si vedia presadiť aj vedci, čo sa pred dvoma rokmi tvrdo postavili proti vládnym škrtom. A úplne ukážková bola nedávna úspešná nátlaková akcia českých lekárov.
Prečo je to na Slovensku inak? Vysoká nezamestnanosť spôsobuje, že štrajk si ľudia dobre rozmyslia. A v podstate spracovateľskej ekonomike je veľa ľudí ľahko nahraditeľných. Odbory tiež stratili počas hospodárskej transformácie mnoho členov.
Slovensko ostáva tradične dosť uzavreté. Kým v Česku sa odborári učia od západných kolegov, u nás to tak nie je. Navyše pracovná sila sa nesústreďuje vo veľkých priemyselno-urbanistických celkoch, kde by sa ľudia navzájom podporili. Ale, samozrejme, neštrajkujú ani vysokokvalifikovaní pracovníci. Jednoducho nevedia sa dohodnúť.
Iste, to, že sa napríklad neštrajkuje, nemusí byť samo osebe zlé. Možno práve naopak. Naozajstný problém spočíva v tom, že neexistuje stabilný a vyvážený vzťah medzi prácou a kapitálom. Západ si svoj model prudkého rastu našiel po druhej svetovej vojne. Aj priemyselníci uznávali, že trvalý rast miezd je v ich spoločnom záujme. Zviazanie produktivity, miezd a kúpyschopnosti vedie totiž k dlhodobému technologickému rozvoju a rastu.
Slovensko v súčasnosti kráča opačným smerom. Aj preto, že nemá skutočnú ľavicovú inteligenciu, stranu ani odbory. Paradoxne to neškodí iba námezdne pracujúcim, no spoločnosti ako celku.
Zdravotníci dali Radičovej vláde posledné dva týždne
(01.06.2011; Hospodárske noviny; s. 2; kš)
Z našich daní

(01.06.2011; Hospodárske noviny; s. 23; Kollárová Zuzana)
Ako ďalej financovať zdravotníctvo

(01.06.2011; Sme; s. 13; Barto Martin)
Uhliarik: Z nemocníc zmiznú celé oddelenia
(01.06.2011; Hospodárske noviny; s. 1, 3; Škvarlová Mária)
Chceme all inclusive, no platíme len raňajky
(01.06.2011; Hospodárske noviny; s. 3; Škvarlová Mária)
Nemocnice: Poplatky oddnes nebudú
(01.06.2011; www.korzar.sk; Košický korzár, s. -; Gécziová Katarína)
Pásztor: Konečne sme počuli, že nie sú peniaze
(01.06.2011; Hospodárske noviny; s. 3; van)

Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska:
- Základný problém je, že 20 rokov neexistuje koncepcia a vízia zdravotníctva. Existuje na Slovensku štandard-nadštandard? Neexistuje 20 rokov po revolúcii. Existuje na Slovensku rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti? Neexistuje. Existuje systém pripoistenia? Predsa nemôže existovať, keď neexistuje štandard-nadštandard a rozsah. Existuje systém doplatkov? Neexistuje. To znamená, že my nemáme doriešené absolútne základné veci a ani ich neriešime...

- Áno, môže sa potvrdiť, že určitý počet akútnych lôžok je vyšší než priemer Európskej únie, treba však povedať, že je nižší ako v Česku, Nemecku, Rakúsku... Treba sa však pozrieť na ich umiestnenie. Absolútny prebytok lôžok je v Bratislave a Košiciach. Stále sa však začína so znižovaním od menších nemocníc a menších regiónov, a na tieto dva sa zabudne. 40 percent dlžôb v slovenskom zdravotníctve vyrába bratislavská univerzitná nemocnica. Pýtam sa, kto je zriaďovateľom bratislavskej fakultnej nemocnice? Kto za ňu nesie zodpovednosť?...

Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov SR
- Konečne dnes sme počuli aj od pána ministra, aj od pána generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, že je málo peňazí v zdravotníctve. Zatiaľ sme počúvali, že všetko je v najlepšom poriadku, peňazí je dosť, len sú zle rozdelené. No dnes sme si konečne aspoň povedali diagnózu, že peňazí je málo...

- Dnes je v zdravotnom poistení hradené všetko. Okrem po prvé, po druhé, po tretie. Teda ak je všetko zadarmo, tak aké pripoistenie? Načo máme vytvoriť produkt pripoistenie? Veľmi jednoducho. Zoberme sadzobník výkonov, ten nový, a za každý výkon dopíšeme 100, 50, 0 hradí zdravotná poisťovňa. Zvyšok hradí občan. Alebo niekto, ja neviem kto. Ale prečo práve poskytovateľ?...

Juraj Vančík, riaditeľ 1. súkromnej nemocnice Košice-Šaca

- Hovorím to každému ministrovi. Kritická situácia je so všeobecnými lekármi a so zubármi. Ani jeden minister to neriešil. Je jasné, že nikto z vás si nezoberie piatich zubárov alebo všeobecných lekárov, aby ich vyškolil a oni potom odišli po piatich rokoch do súkromia. Čiže je to koncepcia, ktorú musíme riešiť - štát, minister a ďalší. To je skutočne vážny úkaz. Dnes sú pomaly miesta, kde na Slovensku už nemá kto robiť zubnú medicínu. Splnil som si povinnosť, povedal som svoj odkaz ďalšiemu ministrovi, čo s tým urobí, neviem...

- V našej nemocnici neexistuje súbeh s praxou. Som presvedčený, že mnoho primárov, ordinárov, prednostov v praxi má svoje súkromné bokovky a venujú sa svojej práci v štátnych nemocniciach len na 0,5; 0,6; 0,8, a v skutočnosti, keď samotné poisťovne deklarovali, a teraz citujem riaditeľov poisťovní: "Sú lekári na Slovensku, ktorí majú úväzok 3,3." Tak sa pýtam, ako môže človek za jeden deň stihnúť 3,3 úväzku. A neverím tomu, že sa to nedeje, lebo sa už o tom i hovorí. A ja sa pýtam, prečo s tým niekto za posledných šesť osem rokov nič neurobil. Je jasné, že to nie je možné, aby jeden prednosta kliniky, ktorý má vlastnú eseročku, ktorú vedie a robí tam, aby fungovalo jedno aj druhé. Takže si myslím, že na túto otázku treba vážne odpovedať...

Viliam Fischer, prorektor Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave

- Na Slovensku máme skutočne okolo 6 100 nadbytočných lôžok. A dve tretiny oddelení sú využité pod 70 percent. V Európskej únii je ich využiteľnosť pritom okolo 80 percent. Čiže my máme na Slovensku obrovské rezervy. Ja myslím na jednu vec, ako to riešiť. Doteraz sa to riešilo politicky, navrhujem a apelujem na vás, zapojte do riešenia medicínske kapacity.
Peniaze chcú aj za izbu s WC
(01.06.2011; Plus jeden deň; s. 2-3; Mesároš Štefan, Mašlejová Viera, Bulková Dominika)

Podľa malých nemocníc by mal chorý platiť za žlčníkovú diétu i za rôzne operácie
UŽ od dnešného dňa si môžu v nemocnici od vás vypýtať nové poplatky. Na nedávnom sneme Asociácie nemocníc Slovenska sa totiž rozhodli, že od pacientov budú inkasovať peniaze v hotovosti za rôzne služby aj zdravotnícke ošetrenie. Dôvodom je zlá finančná situácia zdravotníckych zariadení. Na čo všetko si musíme nachystať peniaze navyše?
"Na našom sneme sme odhlasovali, že v nemocniciach budeme vyberať ďalšie poplatky. Každý riaditeľ nemocnice rozhodne, za čo konkrétne sa bude platiť," povedal nám viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter Ottinger.
Nové poplatky zdôvodnil zlou finančnou situáciou v nemocniciach. Asociácia nemocníc si zároveň vytypovala určité "služby", za ktoré si môže pacient priplatiť.
Podľa Ottingera je to za prednostné ošetrenie v ambulancii, ktorá funguje v rámci nemocnice. Tu by mal byť poplatok 10 eur.
Pacient si ďalej priplatí za nadštandardnú izbu. Pričom za štandard sa považuje 4-posteľová izba, kde je WC na chodbe.
Každá izba, ktorá bude mať menej postelí a s WC na izbe, bude s doplatkom. Takisto nemusí byť zadarmo ani čistá posteľná bielizeň.

Peniažky zapýtajú aj za operácie
Doplatky sa budú vyberať aj za osobitne hradené výkony.
"Sem patria výkony ako operácia vybočeného palca, operácia kladivkového palca, zarezaný necht či operácia malého nádoru v podkoží," vysvetľuje Ottinger.
"Tu nám totiž poisťovne platia veľmi málo. Výška doplatku pacienta bude závisieť od každého riaditeľa nemocnice, mantinely sme tu nestanovili," hovorí Ottinger.

Ceny si určujú poisťovne
V zdravotných poisťovniach sme zisťovali, čo sú to osobitne hradené výkony. "Ide o výkony, ktoré nie sú uvedené v Katalógu výkonov, ktorý vydáva ministerstvo zdravotníctva. Ceny si zdravotné poisťovne stanovujú individuálne, na základe nákladov poskytovateľa," vysvetlila nám hovorkyňa Zdravotnej poisťovne Union Judita Smatanová.
Spoplatnenie niektorých zdravotných služieb sa nepozdáva Jánovi Mútalovi z Občianskeho združenia Slovenský pacient. "Je to na hrane. Slovenský pacient bude chudobnejší," uviedol.
Na Ústavnom súde poplatky zatiaľ nikto nenapadol, ako nám potvrdila hovorkyňa Anna Pančurová. Ak sa nájdu sťažovatelia, začnú podľa nej konať a rozhodnú, či je to v súlade s ústavnými právami občanov.

***
Začnú nemocnice vyberal nové poplatky? Za čo si ich vypýtajú?

* Liptovský Mikuláš - nové poplatky vyberať nebudú. "Za zlú situáciu v zdravotníctve nebudeme predsa trestať pacientov," povedal nám riaditeľ Ján Vyšňan.

* Kežmarok - zatiaľ sa nové poplatky vyberať nechystajú. "Počkáme si na novelu zákona. Pretože to, čo odznelo na sneme, je len odporúčanie," povedal riaditeľ Štefan Volák.

* Krompachy - nové poplatky vyberať nebudú.

* Bardejov - nemocnica sa nevyjadrila, riaditeľ bol služobne preč.

* Skalica - nemocnica sa nevyjadrila, riaditeľ bol služobne preč.

* Považská Bystrica - nemocnica sa nevyjadrila, riaditeľ bol služobne preč.

* Žiar Nad Hronom - "Od 1. júna nie, ale neskôr to nevylučujem," povedal nám riaditeľ Rastislav Kubáň.

* Nemocnica Prievidza so sídlom v Bojniciach - hodlá vyberať 5 eur za prednostné vyšetrenie v ambulancii.

* Brezno - nové poplatky vyberať nebude.

* Trebišov - nemocnica bude vyberať za nadštandardnú izbu, za 2-lôžkovú 10 eur, ak bude chcieť byť pacient na izbe sám, zaplatí 16 eur.

* Modra - nové poplatky nechystá.

* Univerzitná nemocnica Bratislava - nové poplatky vyberať nebude. V platnosti ostávajú doterajšie, napríklad za výber pôrodníka, operatéra, za nadštandardnú izbu.

* Špeciálna nemocnica pre protetiku v Bratislave - nové poplatky vyberať nebude.

* Národný onkologický ústav v Bratislave - nové poplatky vyberať nebude. "Vzhľadom na charakter ochorenia, s ktorým sú u nás pacienti hospitalizovaní, nebudeme vyberať poplatky," povedal riaditeľ ústavu Tomáš Šálek.

* Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave - nové poplatky zavádzať nebude.

* Detská fakultná nemocnica V Bratislave - nové poplatky vyberať nebude.

***

Ministerstvo zdravotníctva: Poplatky sú v poriadku
NA ministerstve zdravotníctva sme sa informovali, či nemocnice majú vôbec právo na vyberanie takýchto poplatkov podľa platných zákonov. "Už dávno platí, že nemocnice môžu vyberať poplatky za zdravotnícke služby a výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia," odpovedala nám hovorkyňa rezortu Katarina Zollerová. Hovorkyňa však zároveň doplnila, že dnes nie je zo zákona presne a jednoznačne povedané, za čo môžu a za čo nemôžu vyberať nemocnice poplatky. Preto ministerstvo zdravotníctva pripravuje patričnú novelu. "Do 30. septembra ju predložíme na rokovanie vlády," dodala Zollerová.
Odklad transformácie samosprávnych nemocníc poslanci odmietli
(31.05.2011; www.zzz.sk; s. -; zzz.sk)
HNClub: Uhliarik ide rušiť nemocničné oddelenia
(31.05.2011; www.hnonline.sk; 13:15, s. -; Škvarlová Mária, TASR)
I. UHLIARIK: Slovenské nemocnice potrebujú redukciu
(31.05.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Chystajte sa na zemetrasenie v nemocniciach, odkázal minister
(31.05.2011; www.tvnoviny.sk; Ekonomika, 17:27, s. -; TV Markíza/TVNOVINY.sk)
Čo prinesie viac peňazí do zdravotníctva?
(31.05.2011; www.pluska.sk; 12.05, s. -; SITA)
Viac peňazí má priniesť aj individuálne pripoistenie
(31.05.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
NA SLOVENSKU KONČÍ OD JÚLA 150 NEMOCNIČNÝCH ODDELENÍ
(31.05.2011; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17.00; por. 3/13; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
V zdravotníctve sa chystajú najväčšie škrty za posledné roky. Od júla končí 150 nemocničných oddelení po celom Slovensku. Všeobecná zdravotná poisťovňa s nimi neuzavrie zmluvy.
Rozhodnutie je už definitívne. Dnes to potvrdil minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK: "Máme presnú analýzu. Do 1. júla budeme rušiť 150 oddelení. Zoznam je prichystaný, odsúhlasený a odkonzultovaný."
Richard RAŠI, exminister zdravotníctva: "Pokiaľ od júla skončí 150 oddelení, tak to bude ohrozenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Pretože myslím si, že región, ani ľudia, ani lekári nie sú pripravení na to, že zo dňa na deň zanikne 150 oddelení."
Menný oddelení, ktoré skončia, Všeobecná zdravotná poisťovňa zatiaľ tají. Nepoznajú ho ani samotné nemocnice. Rozhodnutie im oznámi budúci týždeň.
Marián PETKO, Asociácia nemocníc Slovenska: "Nepoznáme presný zoznam."
Marián FAKTOR, generálny riaditeľ VšZP: "Všeobecná zdravotná poisťovňa v krátkom čase zorganizuje tlačovú konferenciu, kde bude informovať o podrobnostiach tohto procesu."
Oddelenia, ktoré skončia, vyberali na základe týchto kritérií:
M. FAKTOR: "Všetky oddelenia, ktoré sú vo výraznej miere zastupiteľné jednodňovou chirurgiou, boli prehodnocované."
A to sú napríklad tieto:
M. FAKTOR: "Krčné, očné, urologické a podobne."
Čiastočné škrty v nemocniciach sa už robili aj v minulých rokoch. Ak sa tento krok zrealizuje, 15 percent nemocničnej starostlivosti na Slovensku skončí.
NEMOCNICE PODĽA MINISTRA UHLIARIKA POTREBUJÚ ZOŠTÍHĽOVACIU KÚRU
(31.05.2011; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 17.00; por. 3/6; SUDECKÝ Ratko)
Nemocnice potrebujú zoštíhľovaciu kúru, tvrdí minister UHLIARIK. Redukcia niektorých oddelení im podľa neho pomôže. Nemocnice sa však bránia. Od zajtra budú viaceré z nich vyberať poplatky od pacientov, a to nielen za nadštandard.
Minister chce od nemocníc, aby sa zbavili dlhov. Tie však tvrdia, že to nejde, lebo dostávajú málo peňazí za svoju prácu. Marián PETKO z Asociácie nemocníc: "Základným dôvodom sú nedostatočné platby od zdravotných poisťovní."
Podľa ministra UHLIARIKA medzi nemocnicami prevažuje kvantita nad kvalitou, a nič by sa nestalo, keby sa niektoré oddelenia zatvorili. Nemocnice ich však chcú zachovať, a keďže na ich prevádzku nedostanú peniaze od poisťovní, od zajtra ich budú vyberať od pacientov. A platiť nebudeme len za tzv. nadštandard. Katarína ZOLLEROVÁ z ministerstva:
"Nemocnice majú právo vyberať poplatky za to, čo nie je plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia."
To znamená, že keď lekár ošetrí viac pacientov, než je limit poisťovne, môže vyberať peniaze aj za štandardnú liečbu. Vtedy vám dá na výber. Buď k nemu prídete ďalší mesiac, alebo mu za prácu a lieky zaplatíte. Navrhnutý poplatok je 10 eur.
BUDÚ ŠKRTAŤ NEMOCNICIAM
(31.05.2011; Televízna stanica Markíza; Nočné Televízne noviny; 22.40; por. 3/21; PUŠKÁROVÁ Zlatica)
Chystá sa najväčšie škrtanie v zdravotníctve za posledné roky. Od júla skončí až 150 nemocničných oddelení. Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa už totiž o ne nemá záujem. Nasledovať ju budú aj ďalšie poisťovne.
Na Slovensku tak skončí každé siedme oddelenie. Po radikálnych škrtoch sa starostlivosť zníži o 10 až 15 percent. Minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK dnes potvrdil, že existuje zoznam 150 oddelení, ktoré dostanú čierneho Petra. Všeobecná zdravotná ho zatiaľ tají. Najväčšia poisťovňa, od ktorej je závislá existencia väčšiny nemocníc, oznámi ukončenie spolupráce s niektorými oddeleniami a zdravotníckym zariadeniam na budúci týždeň."
I. UHLIARIK: "Redukciu slovenské nemocnice potrebujú, potrebujú zoštíhľovaciu kúru, aby sme sa začali (...) na kvalitu, a nie na kvantitu."
R. RAŠI: "Pokiaľ od júla skončí 150 oddelení, tak to bude ohrozenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, pretože, myslím si, že región, ani ľudia, ani lekári nie sú pripravení na to, že zo dňa na deň zanikne 150 oddelení."
MZ SR: Lekári by aj naďalej mali vedieť, aké konkrétne lieky dostáva ich pacient
(31.05.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Lekári majú vedieť, aké lieky užívajú pacienti
(31.05.2011; www.aktualne.sk; Domov, 10:20, s. -; tasr)
MZ SR USTÚPILO LEKÁROM A PONÚKLO ZMENY V PRIPRAVOVANEJ GENERICKEJ PRESKRIPCII
(31.05.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 12/13; POTOCKÝ Erik)
Po kritike pripravovanej povinnej generickej preskripcie ministerstvo zdravotníctva ustúpilo lekárom a ponúklo zmenu. Poisťovne ich majú raz mesačne informovať, aké lieky ich pacientom v lekárňach vydali. Slovenská lekárska komora oponuje, že mesačná informovanosť sa administratívne nedá zvládnuť. V súčasnosti je predpisovanie účinnej látky dobrovoľné, v praxi sa však príliš nevyužíva.
Povinné predpisovanie účinnej látky sa stretlo s nesúhlasom najmä zo strany Slovenskej lekárskej komory. Na pôvodnom návrhu sa im nepozdávalo, že lekár zostane bez informácií o tom, aké lieky jeho pacienti užívajú. Lekár by mal totiž podľa navrhovanej novely zákona o lieku predpisovať iba účinnú látku. Konkrétny názov lieku by bol na dohode lekárnika a pacienta. O zmene v návrhu hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína ZOLLEROVÁ:
"Zdravotné poisťovne budú raz mesačne povinné informovať predpisujúcich lekárov, aké konkrétne lieky lekárnik vydal pacientovi v danom mesiaci. Ministerstvo chce týmto opatrením zabezpečiť informovanosť lekára o presnom názve lieku, aký pacient užíva. Stále tak zostáva v platnosti, že stanovenie diagnózy a predpísanie účinnej látky, ktorá pacienta lieči, aj naďalej zostáva v rukách lekára."
Ministerstvo v novele argumentuje aj ušetrenými peniazmi pre pacienta aj pre štát. Lekárnik by mal totiž povinnosť ponúknuť pacientovi najprv liek s najnižším doplatkom. Zároveň by zmena mala odradiť farmaceutické firmy od rôznych motivačných nástrojov, ktorými by presviedčali lekárov, aby predpisovali konkrétny liek konkrétneho výrobcu. S navrhnutým ústupkom má však Slovenská lekárska komora stále problém. Podľa jej prezidenta Milana DRAGULU sa nedá administratívne zvládnuť.
Milan DRAGULA: "Lekáreň musí najprv spracovať recepty. To jej trvá po skončení mesiaca asi 15 dní. Pošle na poisťovňu. Poisťovňa musí spracovať údaje z viacerých lekární, má na to mesiac. Čiže lekár môže dostať informáciu o tom, aký liek dostal jeho pacient, najskôr za dva mesiace. Tak to uznáte, že je o ničom."
Komora povinné predpisovanie účinnej látky ako myšlienku neodmieta. Podmienkou podľa Milana DRAGULU je zavedenie elektronického zdravotníctva tak, aby mal ošetrujúci lekár a rovnako aj lekárnik informácie o pacientovi v reálnom čase. Zavedenie elektronického zdravotníctva sa však aj pre nedostatok financií neustále odsúva do budúcnosti.
Zdravotníctvi dali vláde podmienky, ak ich nesplní, pristúpia k nátlaku
(31.05.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Zdravotníci po svojom dnešnom stretnutí na pôde Slovenskej lekárskej komory dali vláde ultimátum. Pokiaľ do 15. júna nesplní ich podmienky, ktoré by mali pomôcť lepšiemu financovaniu zdravotníctva, pristúpia k nátlakovým akciám. Ako pre TASR ozrejmil predseda Lekárskeho odborového združenia Michal Polician, nasledovalo by tak varovné prerušenie práce na dve hodiny v nemocniciach aj ambulanciách, hromadné výpovede zdravotníkov a vyhlásenie referenda za zmenu systému zdravotného poistenia.
Zdravotníci sa dnes zhodli na troch spoločných požiadavkách. Patrí k nim tohtoročné dofinancovanie zdravotníctva tak, aby sa zabezpečila dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti. Okrem toho požadujú budúcoročné navýšenie odvodov za štátnych poistencov zo súčasných 4,32 percenta z vymeriavacieho základu na 5,5 percenta. Žiadajú i zreálnenie platieb za výkony a poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Požiadavky majú podporu stavovských, profesijných aj odborových organizácii v zdravotníctve.
"Otváranie štátneho rozpočtu a dofinancovanie zdravotníctva je v súčasnej situácii politicky nepriechodné riešenie," reagovala pre TASR hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Katarína Zollerová. Na margo požiadavky zvýšenia odvodov za štátnych poistencov konštatovala, že minister Ivan Uhliarik urobí všetko pre to, aby do zdravotníctva išlo viac a sadzba stúpla aspoň na päť percent. Zároveň poukázala, že "všetky súčasné systémové opatrenia, ktoré pripravilo ministerstvo, spôsobia to, že v zdravotníckom systéme zostane viac peňazí, ako tomu bolo doteraz".
ZDRAVOTNÍCI DALI VLÁDE ULTIMÁTUM
(31.05.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 7/20; GULOVÁ Zuzana)
Zdravotnícki aj lekárski odborári dnes pritvrdili. Vláda dávajú čas do polovice júna. Ak nesplní ich požiadavky, pôjdu do nátlakových akcií. Zároveň urýchlia aj podpisovanie hromadných výpovedí.
Požiadavky odborárov sú po dnešku tri. Okamžité dofinancovanie zdravotníctva pôžičkou alebo otvorením štátneho rozpočtu, zvýšenie platby za poistencov štátu na 5,5 percenta a aby poisťovne platili toľko, koľko treba, aby sa nemocnice prestali zadlžovať. Ak to vláda nesplní do 15.júna, štrajková pohotovosť sa zmení na ostrý štrajk.

POŽIADAVKY ODBORÁROV:
(ZDROJ: LOZ)

- dofinancovať zdravotníctvo (chýba 126 000 000 eur)

- platba za poistencov štátu (2012 - 5,5 %)

- reálne platby poisťovní


Anton SZALAY, predseda zdravotníckych odborárov: "Dvojhodinové výstražné zastavenie práce v zdravotníckych zariadeniach aj za podpory zamestnávateľov či už súkromných lekárov, Únie špecialistov."
Odborári zároveň rozbehnú kampaň za vyhlásenie referenda na zmenu poistného systému. Terajšie financovanie zdravotníctva už podľa nich nie je udržateľné. Reálne hrozia aj hromadné výpovede. Odborári zatiaľ zisťujú, koľko lekárov by ich podpísalo a už sú ich stovky.
Michal POLICIAN, Lekárske odborové združenie: "Ide viac-menej o celé oddelenia a o celé nemocnice, ktoré súhlasia alebo deklarujú ochotu podpísať hromadné výpovede. Nevyniká žiadna, dosť vysoké percento ochoty je vo všetkých nemocniciach."
Minister chce so zdravotníkmi ďalej rokovať.
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: "Minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK urobí všetko pre to, aby v budúcom roku išlo do zdravotníctva viac peňazí."
A. SZALAY: "Očakávame reakciu vlády do 15. júna."
ZNÍŽIA SA CENY LIEKOV?
(31.05.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 17/20; FRINDT Miro)
Zmení sa zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Schválili ho vláda, zamestnávatelia aj odborári. Za lieky, dietetické potraviny, zdravotné pomôcky aj kúpeľnú starostlivosť si budeme doplácať po novom.
Minister zdravotníctva tvrdí, že nová cenotvorba by mala zvýšiť tlak na farmaceutické firmy. Očakáva, že budeme mať najnižšie ceny liekov v Európskej únii.
Ivan UHLIARIK, (KDH), minister zdravotníctva SR: "Čo umožňuje znížiť potom náklady ústavnej zdravotnej starostlivosti alebo nemocníc, práve na tento špeciálny zdravotný materiál."
Odborári so zmenami súhlasili, no kritizovali, že nová informatizácia celého systému bude stáť veľa peňazí.
Vladimír MOJŠ, viceprezident Konfederácie odborových zväzov: "Žiadali sme, aby tieto prostriedky boli kvantifikované, doplnené do doložky a následne, aby aj jasne bolo povedané z ktorých konkrétnych zdrojov bude financované."
Zamestnávatelia navrhli, aby sa niektoré diagnózy presunuli z kolónky plne hradené zdravotnou poisťovňou do kategórie len čiastočne hradených. Zdravotným poisťovniam to ušetrí peniaze.
Janka ZÁLEŠAKOVÁ, Asociácia slovenských kúpeľov: "Pre ľudí to znamená, že v týchto vybraných indikáciách si budú musieť platiť počas kúpeľnej starostlivosti ubytovanie a stravovanie."
Týka sa to napr. novozisteného diabetu, kde sa pacienti v kúpeľoch učia nové návyky, ako sa správne stravovať, užívať lieky a podobne.
Podľa ministra po schválení zákona by mali lieky a zdravotnícke pomôcky zlacnieť. O právnej norme bude ešte rokovať vláda a Národná rada.
Experti WHO: Mobilné telefóny môžu prispievať k vzniku rakoviny
(31.05.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Odborom sa nepáči odvolanie riaditeľa nemocnice
(30.05.2011; www.sme.sk; Ekonomika, 13:04, s. -; sita)
Zmeny vo Zvolenskej nemocnici
(30.05.2011; www.dtonline.sk; s. -; Vričanová Lucia)


Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi