SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 3.6.2011

Radičová robí prvé ústupky sestrám
(03.06.2011; Hospodárske noviny; s. 2; Šimunová Katarína)


Radičová by sestrám zaručila mzdy
(03.06.2011; Sme; s. 4; jkr)
Sestry odchádzali od premiérky nespokojné
(03.06.2011; Pravda; s. 3; hu)
Rokovanie s premiérkou Ivetou Radičovou zdravotné sestry sklamalo. Aj keď im ponúkla návrhy na zlepšenie ich postavenia, najdôležitejšiu požiadavku - skorší odchod do penzie nepodporila. "Je to pre nás sklamaním," povedala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová. Zdravotné sestry už dlhšie upozorňujú, že ich práca ich vyčerpáva a mnohé sú už v päťdesiatke na invalidnom dôchodku. Poukazujú aj na to, že vo vyššom veku nie sú schopné podať taký výkon, čo môže ohroziť pacientov. Premiérka označila za ťažko splniteľné aj stanovenie minimálneho mzdového ohodnotenia. Ako náhradu im ponúka, že by po päťdesiatke nemuseli pracovať v trojzmennej prevádzke. Ako budú postupovať sestry v boji za svoje požiadavky ďalej, zatiaľ nie je jasné. "Kroky budú teraz závisieť od toho, aké postoje k nim zaujmú jednotlivé regióny a sestry," dodala Lévyová.
ZDRAVOTNÉ SESTRY SA STRETLI S PREMIÉRKOU IVETOU RADIČOVOU
(02.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 2/11; POTOCKÝ Erik)
Zdravotné sestry by sa mohli čoskoro dočkať splnenia časti svojich požiadaviek. Premiérka Iveta RADIČOVÁ chce na najbližšom rokovaní vlády predložiť viacero návrhov a zaviazať kompetentných ministrov k ich riešeniu. Plánované rušenie nemocničných lôžok a oddelení by zdravotným sestrám mohlo paradoxne aj pomôcť.
Iveta RADIČOVÁ chce zaviazať ministra zdravotníctva, aby okamžite začal s kontrolami dodržiavania personálnych normatívov v zdravotníckych zariadeniach. Teda koľko pacientov pripadá na jednu sestru v službe. Na stretnutí s komorou sestier a pôrodných asistentiek ponúkla premiérka aj možné riešenie ich požiadavky skoršieho odchodu do dôchodku a minimálnej mzdy. Iveta RADIČOVÁ:
"Čo sa týka dôchodkov, kombináciu jednak možnosti po istej hranici veku nad päťdesiat napríklad nemusieť pracovať v nepretržitej prevádzke, čo by bolo úľavou. Ale to je nutné zakotviť do Zákonníka práce, aby to bolo garantované. K tomu isté úľavy na platby a doplatky v zdravotníctve, ktoré by mohli prípadne kompenzovať nižší príjem, pokiaľ by neslúžili v nočných zmenách."
Na stretnutí padol aj návrh konkrétnej sumy minimálnej hodinovej mzdy pre zdravotnú sestru. Prezidentka komory sestier a pôrodných asistentiek Mária LÉVYOVÁ:
"My sme sa odvíjali od 3,5 eura po 4,5 eura. Ak by niečo takéto bolo upravené aj legislatívne, bol by to stred, od ktorého by sa vedeli odvíjať aj lekári a zároveň aj ten nižší personál, asistenti, sanitári. Chceli by sme, aby tam bol zakomponovaný aj ten kvalifikačný stupeň vzdelania, pretože nemáme to nikde zohľadnené."
Rušenie nemocničných lôžok a oddelení by mohlo sestrám pri dôslednom dodržiavaní personálnych normatív aj pomôcť. Minimum je v súčasnosti na úrovní 12-tich pacientov počas dňa a 18-tich pacientov v nočnej službe na jednu sestru. Neraz sa však podľa Márie LÉVYOVEJ stáva, že jedna sestra sa musí na oddelení v noci postarať aj o 30-tich pacientov.
M. LÉVYOVÁ: "Naozaj, ak by sme pristúpili k tomu minimálnemu personálnemu zabezpečeniu plus k tomu, aby sme garantovali aj tú následnú starostlivosť dlhodobú zdravotno-sociálnu, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, pôrodná asistencia nebola spomínaná, tak si myslím, že nemáme ani jednu sestru, ktorá by ostala bez práce."
Sestry už odovzdali petíciu so svojimi požiadavkami aj Národnej rade. Tá sa ňou bude zaoberať na júnovej schôdzi. Či sa budú poslanci zároveň zaoberať aj legislatívnymi riešeniami požiadaviek sestier, ukáže možno už najbližšie zasadnutie vlády.
ČIASTOČNÁ ÚSTRETOVOSŤ VLÁDY
(02.06.2011; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 14/27; DÓKOVÁ Blanka)
Požiadavkami nespokojných zdravotných sestier sa bude zaoberať vláda. Sľúbila im to premiérka Iveta RADIČOVÁ. Už teraz je ale jasné, že nie všetkým návrhom a očakávaniam môže kabinet vyhovieť. Sestry a pôrodné asistentky si preto stále nechávajú eso v rukáve - ostrý štrajk.
Zdravotné sestry a pôrodné asistentky majú šesť kľúčových požiadaviek. Premiérka im sľúbila, že už na najbližšom rokovaní vlády poverí ministra zdravotníctva kontrolou počtu a vyťaženosti sestier, čiže personálnych normatívov. Na sústavné vzdelávanie by mali dostať päť dní voľna. V ústrety im chce vyjsť aj pri ďalších dvoch bodoch.
Iveta RADIČOVÁ (SDKÚ-DS), predsedníčka vlády: "Aby zariadenia sociálnej starostlivosti získali to povolenie - licenciu aj pre zdravotnícke služby a hovorili sme aj o tom, že podpora mimonemocničnej starostlivosti cez Všeobecnú zdravotnú poisťovňu istým fixným percentom výdajov."
Sestry opakujú, už fyzicky nevládzeme. Je nás málo a za tie peniaze to bude robiť málo kto.
Mária LÉVYOVÁ, prezidentka Komory zdravotných sestier: "Nevoláme teraz po doriešení materiálno-technického ale v prvom rade je potrebný ľudský faktor a to je personál. Chýba nám v systéme dvetisíc sestier."
Premiérka ale nedokázala vyhovieť ich požiadavke, ktorá sa týkala miest, ani ďalšej - skoršiemu odchodu do dôchodku. Namiesto toho im ako kompenzáciu ponúkla možnosť, že budú mať úľavu na poplatky v zdravotníctve. Zdravotné sestry si chcú počkať na výsledok a až potom sa vyjadria, či sú spokojné alebo budú ďalej bojovať. Potvrdili, že v hre stále zostáva aj hrozba ostrého štrajku.
ZDRAVOTNÉ SESTRY U PREMIÉRKY
(02.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 4/17; GULOVÁ Zuzana)
Zdravotné sestry nepôjdu skôr do dôchodku ale namiesto toho zrejme dostanú iné výhody. Napríklad po 50-ke by už nemuseli slúžiť nočné. Navrhla im to premiérka Iveta RADIČOVÁ. Komora sestier jej predstavila svoje požiadavky. V petícii sestry podporilo viac 200-tisíc ľudí.
Zdravotné sestry si chceli užívať zaslúžený oddych na dôchodku v 58 rokov. To by bol podľa premiérky precedens. Navrhla iné riešenie. Po 50-ke by už sestra nemusela pracovať v nepretržitej prevádzke.
Iveta RADIČOVÁ (SDKÚ-DS), predsedníčka vlády SR: "Môže sa sestrička rozhodnúť, ale nemusí, nemusí prijať takúto nepretržitú prevádzku."
Ak by si sestra vybrala viac oddychu, zarobila by síce menej, no premiérka navrhla aj ďalšie výhody. Úľavy na platby v zdravotníctve. Ďalšia požiadavka sestier je zvýšenie platov na aspoň 3,5 eura na hodinu. Minimálnu hodinovú mzdu by mohol stanoviť pripravovaný Zákonník práce.

 

POŽIADAVKA ZDRAVOTNÝCH SESTIER:

minimálna hodinová mzda

3,5 - 4,5 eur

Mária LÉVYOVÁ, Komora sestier a pôrodných asistentiek: "Chceli by sme tam, aby tam bol zakomponovaný aj ten kvalifikačný stupeň vzdelania, pretože nemáme to nikde zohľadnené."
Osemdesiatdva percent zdravotných sestier v prieskume uvádza, že sú preťažené. Jedna by sa v dennej službe mala starať o 12, v nočnej o maximálne 18 pacientov. Tento predpis sa nedodržiava.
M. LÉVYOVÁ: "V tých nočných službách je to často viac ako 20 pacientov, 30 pacientov. Je tam sama ona, nestíha toho pacienta otáčať plus podávať terapiu."
Oddelenia sa preto začnú kontrolovať. Premiérka tým poverí ministra zdravotníctva.
I. RADIČOVÁ: "Oslovím ministra, aby hneď začal s kontrolami personálnych normatívov."
Vyriešiť by sa mali aj problémy v zariadeniach ošetrovateľskej starostlivosti. Na splnenie väčšiny požiadaviek si však sestry počkajú minimálne do septembra.


ZDRAVOTNÉ SESTRY SA SŤAŽOVALI U PREMIÉRKY
(02.06.2011; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17.00; por. 3/14; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
30 pacientov na jednu zdravotnú sestru. Aj to je realita v niektorých slovenských nemocniciach. Nespokojnosti zdravotníčok dnes čelila premiérka Iveta RADIČOVÁ, ktorá im ponúkla riešenie.
Nespokojné sú najmä zdravotné sestry v nemocniciach. Počet pacientov, o ktorých sa starajú, je ďaleko väčší, ako ukazujú predpisové tabuľky. No a v konečnom dôsledku na to dopláca pacient. 12 pacientov na jednu sestru v nemocnici počas dennej služby. 18 pacientov počas nočnej zmeny. Taká je podľa šéfky komory sestier predpísaná norma. Realita je však v našich nemocniciach aj takáto.
Mária LEVYOVÁ, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek: "V tých nočných službách je to často viac ako 20 pacientov, 30 pacientov. Je tam sama, ona nestíha toho pacienta otáčať plus podávať terapiu."
Podľa prieskumu komory sestier až 84 percent z nich sa stará o viac pacientov ako predpisujú normy. Volajú preto po zmene.
M. LEVYOVÁ: "Ide tu o bezpečnosť pacienta v prvom rade."
Premiérka sľubuje zmeny. V nemocniciach chystá kontroly.
Iveta RADIČOVÁ, premiérka SR: "Tak, že spustíme tento proces kontroly. To požiadam pána ministra, aby okamžite."
Nespokojní sú aj lekári. Tvrdia, že zadarmo vyšetrovať nebudú. Pacienti tak na zákroky čakajú.
Milan DRAGULA, Slovenská lekárska komora: "Čas vyjednávania skončil."
Anton SZALAY, Slovenský odborový zväz zdrav. a soc. služieb: "Situáciu sme nazvali ako katastrofálnou, dlhodobo neudržateľnou."
Hoci zdravotné sestry zvolili zatiaľ vyčkávaciu taktiku, lekári chystajú 2-hodinový štrajk v ambulanciách a v nemocniciach po celom Slovensku na prelome júna a júla.
JEDNA SESTRA MÁ TRIDSAŤ PACIENTOV
(02.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 3/25; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
Ak ležíte v nemocnici a máte pocit, že zdravotná sestra sa vám nevenuje, je viac ako pravdepodobné, že nestíha. Tabuľkové normy totiž vo väčšine nemocníc vôbec neplatia a jedna sestra sa stará aj o 30 pacientov. Premiérka Iveta RADIČOVÁ dnes sľúbila, že sestrám pomôže. Len málo z ponúkaných riešení sa dá v blízkej dobe realizovať.
V konečnom dôsledku na vyťaženosť sestier dopláca pacient. Ľudia, ktorí sa nemôžu hýbať, majú v nemocniciach často preležaniny.
M. LÉVYOVÁ, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek: "Ide tu o bezpečnosť pacienta v prvom rade."
Dvanásť pacientov na jednu sestru počas dňa a osemnásť počas noci na väčšine oddelení je len predpísaným pravidlom, ktoré nefunguje v praxi.
M. LÉVYOVÁ: "V tých nočných službách je to často viac ako 20 pacientov, tridsať pacientov. Je tam sama, ona nestíha toho pacienta otáčať, plus podávať terapiu."
Sestry volajú po zmene. Premiérka im chce vyhovieť. Vláda by už budúci týždeň mala prerokovať nové tabuľky.
I. RADIČOVÁ, predsedníčka vlády: "Spustíme tento proces kontroly. Požiadam pána ministra aby okamžite."
Vláda sľubuje sestrám aj skorší odchod do dôchodku či päť dní voľna na vzdelávanie. Ako to chce urobiť nevedno. Už dnes sa pre nedostatok sestier nemá o pacientov kto poriadne postarať. Nespokojnosť v zdravotníctve rastie. Sťažujú sa aj lekári. Najnovšie dali vláde dvojtýždňové ultimátum.
M. DRAGULA, Slovenská lekárska komora: "Čas vyjednávania skončil."
A. SZALAY, Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb: "Situáciu sme nazvali ako katastrofálnou, dlhodobo neudržateľnou."
Hoci zdravotné sestry zvolili zatiaľ vyčkávaciu taktiku, lekári chystajú dvojhodinový štrajk v ambulanciách a nemocniciach po celom Slovensku už na prelome júna a júla.
A. SZALAY: "To poskytovanie by bolo ako výstražné na dve hodiny zastavené."
Radičová ponúkla sestrám riešenia ich požiadaviek
(02.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Za 3 mesiace 30 miliónov
(03.06.2011; Sme; s. 1; Folentová Veronika)
Nemocnice zvyšujú dlh
(03.06.2011; Sme; s. 6; Folentová Veronika)
Dodávatelia hrozia, že po jeseni znížia dodávky liekov a materiálov
Minister Ivan Uhliarik vymieňa šéfov nemocníc. Riaditelia mali zastaviť zadlžovanie. To sa im nepodarilo.
O tridsať miliónov eur sa prehĺbil dlh zariadení, ktoré sú pod ministerstvom zdravotníctva. Fakultné a univerzitné nemocnice dlhujú ku koncu marca vyše 230 miliónov eur. Ostatné zariadenia pod ministerstvom vyše deväť miliónov.
Dlh rastie, a to napriek tomu, že minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH postavil do čela nemocníc nových riaditeľov. Počas prvého štvrťroku o štvrtinu rýchlejšie ako vlani. Ministerstvo so zariadeniami rokuje. "Rast dlhu spôsobili najmä výpadky príjmov. Rezervy sú aj vo fungovaní jednotlivých zariadení," povedala hovorkyňa Katarína Zollerová.

 

Jeseň je šibeničná
Viac ako polovicu dlhu nemocníc tvoria nezaplatené faktúry dodávateľom liekov a špecializovaného materiálu -viac ako 120 miliónov eur. Tí už strácajú trpezlivosť. Zatiaľ svoje pohľadávky nevymáhajú.
Jeseň však môže byť problematická. "Je dohoda, že do jesene počkáme, keďže situácia je kritická. Ak by sme do jesene nemali prísľub peňazí, museli by sme pristúpiť k predaju pohľadávok a obmedzovaniu dodávok," povedal Peter Šumichrast zo Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK-MED.
Podobne chcú postupovať aj dodávatelia liekov. "Vydržíme ešte cez leto. Situácia je neúnosná a neviem, či sa to na jeseň nerozsype," povedal konateľ distribučnej firmy Farmakol Miroslav Chmelár.

Zháňajú peniaze
S rastom dlhu sa zvyšuje aj suma, ktorú bude musieť nájsť štát na oddlženie. "Ministerstvo hľadá a pripravuje v spolupráci s rezortom financií spôsob úhrady doterajších záväzkov zariadení," povedala Zollerová.
Exminister Richard Raši (Smer) si myslí, že zvyšovanie dlhu je neúspechom vedenia nemocníc, ktoré vymenoval Uhliarik. "Ministrovi s jeho manažmentom sa nepodarilo dosiahnuť vôbec nič."
Na to, aby nemocnice prežili aj po zmene na akciovky, je podľa poslanca SaS Petra Kalista dôležité zmeniť pravidlá a určiť, či sú všetky oddelenia potrebné a aké sú platby za výkony, tvrdí.
Analytik INEKO Dušan Zachar to vidí pesimistickejšie. "Určitý čas po transformácii síce môžu nemocnice prežívať aj s dlhom, ale dlhodobo určite nie."

***

Vývoj dlhu nemocníc pod ministerstvom zdravotníctva v mil. eur

Fakultné a univerzitné nemocnice: Stav dlhu k 31. 3. 2011

Univerzitná nemocnica Bratislava: 72,2

Univerzitná nemocnica Košice: 37,6

Fakultná NsP Banská Bystrica: 33,8

Univerzitná nemocnica Martin: 15,6

Fakultná nemocnica Trnava: 13,6

Fakultná NsP J. A. Reimana Prešov: 10,9

Fakultná nemocnica Trenčín: 10

NsP Žilina: 11,8

Fakultná nemocnica Nitra: 0,05

Detská fakultná NsP Bratislava: 21,9

Detská fakultná NsP Banská Bystrica: 0,5

Detská fakultná nemocnica Košice: 2,5


Kamoši Uhliarikových kamošov

Kamoši Uhliarikových kamošov

 

Kamoši Uhliarikových kamošov(03.06.2011; Hospodárske noviny; s. 9; Soltész Arpád)
Lôžka treba rušiť, podporila Radičová ministra Uhliarika
(03.06.2011; Hospodárske noviny; s. 3; tasr)
Rušenie 150 nemocničných oddelení, ktoré tento týždeň avizoval minister Ivan Uhliarik (KDH), premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) považuje za cestu k efektívnejšiemu fungovaniu nemocníc. "Ide o zefektívnenie siete nemocníc, ktoré sa dlhodobo odkladalo," povedala včera po rokovaní so zdravotnými sestrami. Ako argument použila porovnanie s Viedňou. "Keď porovnáte počet lôžok Viedne a Bratislavy: Viedeň 1 200, Bratislava vyše 3-tisíc. Viedeň je neporovnateľne väčšie mesto, ako je Bratislava," hovorí premiérka.
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová upozornila, že rušenie oddelení sa deje veľmi rýchlo. "Nemáme ani presný prehľad, kde v ktorých krajoch sa rušia aké lôžka," uviedla Lévyová.
Rušenie 150 nemocničných oddelení od júla tohto roka avizoval minister Uhliarik 31. mája na diskusnom fóre Hospodárskych novín. Tvrdí, že je príliš veľa oddelení, ako aj lôžok, treba preto podľa neho ísť cestou optimalizácie siete poskytovateľov tak, aby sa kládol dôraz na kvalitu, a nie na kvantitu.
PREMIÉRKA: Rušením oddelení chceme zefektívniť fungovanie nemocníc
(02.06.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Hygiena
(03.06.2011; Sme; s. 1; Štulajter Ivan)

Vláda znížila platby za poistencov štátu, aby šetrila. Všeobecná zdravotná poisťovňa znížila platby nemocniciam, aby šetrila. Lenže nemocnice neušetrili dokopy nič. Ešte viac sa zadĺžili. Personál aj dodávatelia sú zúriví.
Spomínate si, ako sa minister zdravotníctva Uhliarik pýšil tým, že šéfom nemocníc znížil platy? Dnes vieme, že šetril na úplne nesprávnom mieste.
Kvalifikovaný manažment má dnes cenu zlata. Ale kde ho hľadať? Hlavne ho treba hľadať, a nie nachádzať medzi rôznymi záujmovými klikami.
Teraz prichádza sezóna oddlžovania, problém sa znova vráti vláde. Tristný cyklus sa opäť uzavrie. Aby to bolo efektné a zlá energia sa kamsi aspoň načas odvetrala, mal by padnúť minister. Tak to tu chodí, taká je hygiena.
V Nitre skončí sto lôžok
(03.06.2011; Sme; s. 6; vfo)
Krčné, očné a urologické oddelenia budú najmä jednodňové. Zanikne 40 z nich.
Štyridsať oddelení z odboru krčné, očné a urologické by podľa našich informácií malo od 1. júla zaniknúť. Nahradiť by ich mala najmä jednodňová chirurgia.

 

Oddelenia nepovedali
Ide o takmer tretinu oddelení na Slovensku, ktoré by už o mesiac mali zaniknúť. Zrušené by mali byť v rámci optimalizácie, ktorú pripravuje štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Odobril jej to minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH.
Ako sa rušenie dotkne jednotlivých regiónov a nemocníc, zatiaľ poisťovňa nepovedala. Informovať o tom plánuje o dva týždne.
Len niektoré nemocnice sa dnes odvážia povedať, ktoré oddelenia o mesiac skončia. "Na doliečovacom oddelení to bude 27 lôžok. Celkovo 100 lôžok," povedal riaditeľ nemocnice v Nitre Kamil Koleják. K 1. aprílu už nemocnica zrušila 27 lôžok na dermatologickom oddelení, optimalizácia by sa mala dotknúť aj psychiatrickej kliniky, urologického oddelenia, oddelení plastickej chirurgie. Martinská nemocnica už k 1. aprílu zrušila 52 lôžok.
Ako sa bude optimalizovať, nevedia v nemocnici v Poprade. Poisťovňa im vraj nepredložila zmluvy. Rušiť lôžka sa nechystá Detská fakultná nemocnica v Bratislave. Poisťovňa rokuje aj s Univerzitnou nemocnicou v Bratislave a Košiciach.

Rokujú vraj viacerí
V bardejovskej nemocnici tiež nemajú jasno. "Žiadali, aby sme pričlenili traumatológiu k chirurgii. S tým sme nesúhlasili," povedal riaditeľ Marián Petko. Dôležité podľa neho je, aby sa oddelenia rušili aj vo veľkých nemocniciach v Bratislave a Košiciach.
Viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter Ottinger si vie predstaviť, že očné a krčné oddelenia by mohli byť len v krajských mestách. Zredukovať by sa podľa neho mali aj pľúcne ústavy v Tatrách. Dostupnosť by to podľa neho neohrozovalo.

***

Fakty:

Optimalizácia

* Zrušiť sa má 150 oddelení.

* Redukcia sa dotkne všetkých typov nemocníc.

* Malo by ubudnúť okolo 4000 lôžok.

* Oddelenia sa majú meniť na jednodňovú chirurgiu, ambulancie a majú sa centralizovať v špecializovaných zariadeniach.


Nemocnice pripúšťajú redukciu lôžok v Košiciach a Bratislave
(02.06.2011; www.sme.sk; Ekonomika, 10:15, s. -; sita)
Poplatky za nadštandard zatiaľ väčšina nemocníc odložila
(03.06.2011; Pravda; s. 4; odu)
Živelné zavádzanie nemocničných poplatkov sa zatiaľ nekoná. Väčšina nemocníc, ktoré sa vyhrážali, že od júna spoplatnia napríklad pobyt v nadštandardnej izbe či prednostné ošetrenie, tak v blízkom čase ani neplánuje urobiť.
"Takýto "nátlak" zo strany nemocníc s využitím pacientov nerieši zásadné problémy, s ktorými denne bojujeme, a vytvára zdanie legitimity á podpory pripravovaným legislatívnym zmenám, ktoré presunú bremeno zodpovednosti za nedostatočné financovanie rezortu na plecia pacientov a nemocnice posunú do rúk exekútorov," píše sa vo vyhlásení riaditeľov nemocníc v Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Čadci a Trstenej, ktoré zatiaľ neplánujú zaviesť poplatky.
Výzvu Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá koncom minulého mesiaca svojim členom odporučila zaviesť poplatky za nadštandardnú izbu či prednostné vyšetrenie, zatiaľ nevypočuli ani nemocnice v Trenčianskom či Košickom kraji. "Zatiaľ ostáva všetko po starom, uvidíme, čo bude ďalej," stručne komentoval situáciu riaditeľ trebišovskej nemocnice Vladimír Dvorový. Podobne sa vyjadrila aj riaditeľka rožňavskej nemocnice Marta Hlaváčová. "Pouvažujeme o tom, uvidíme, ako to bude ďalej s ekonomickou situáciou," povedala a zároveň dodala, že je zatiaľ otázne, dokedy nemocnica vydrží hospodáriť so zdrojmi, ktoré majú k dispozícii.
Vyčkávaciu taktiku zvolili aj v nemocniciach vo Zvolene a v Krupine. "Či v budúcnosti pristúpime k zmenám, to závisí od ďalšieho vývoja v slovenskom zdravotníctve a od toho, akým smerom sa bude uberať legislatíva," uviedla Andrea Beňová, hovorkyňa spoločnosti Agel Sk, ktorá je vlastníkom zvolenskej nemocnice.
Nemocnica s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom chce poplatky zaviesť až vtedy, keď sa asociácia nemocníc a ministerstvo zdravotníctva dohodnú na spoločnom postupe. "My tie peniaze potrebujeme. Zrušili sa tzv. Zajacove dvadsaťkorunáčky a nič ich nenahradilo. Novomestská nemocnica okrem toho prišla o stanicu rýchlej lekárskej pomoci, tým nám vypadlo takmer 170-tisíc eur, a takisto za ne nemáme náhradu. Keď bude na svete dohoda o spoločnom postupe, tak poplatky zavedieme," povedal riaditeľ nemocnice Miroslav Šorf.
Nové poplatky ako jediná zaviedla Fakultná nemocnica v Nitre. Tá odvčera spoplatňuje napríklad výkony, ktoré si vyžadujú lekára na celú hodinu. K Nitre sa chce čoskoro pridať aj nemocnica v Hlohovci. "Čakali sme, či sa situácia zlepší, no nestalo sa tak. A už dlhšie nemôžeme čakať, nemocnica ide do zlých čísel. Musíme zaviesť poplatky, nemáme iné východisko," povedal riaditeľ nemocnice Štefan Masaryk Koóš. Aké služby spoplatnia, odmietol spresniť.
Prešovská nemocnica extra poplatky zatiaľ nebude vyberať
(03.06.2011; Prešovský večerník; č. 5193, s. 3; msch)
Nemocnice po celom Slovensku môžu už za svoje služby pýtať peniaze. Dočkajú sa aj Prešovčania nemilého zvýšenia poplatkov v nemocnici? To, že si u súkromného lekára priplatíte, ak nechcete čakať v rade alebo za extra výkony, o ktoré si sami požiadate, či prípadné zdravotnícke pomôcky, ktoré poisťovňa neprepláca, je fakt. Účet za pobyt v nemocnici sa už teraz môže vyšplhať poriadne vysoko. Ak sa nemocnica rozhodne, priplatíte si za čistú posteľnú bielizeň alebo diétu po operácii žlčníka.
Celú situáciu vyvolala už v apríli tohto roku Asociácia nemocníc Slovenska. Tá vyzvala zdravotnícke zariadenia, aby od júna vyberali poplatky. V nemocnici sa už za mnoho vecí platí, ale asociácia má svoju predstavu aj o platbách, napríklad za výmenu bielizne či iné doteraz samozrejmosti. Spôsobili tak davovú paniku. Ľudia sa proti zdražovaniu búria, nemocnice inú cestu nevidia a ministerstvo zdravotníctva hľadá riešenie. Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana extra poplatky ešte nezaviedla. Ako potvrdila hovorkyňa nemocnice PhDr. Renáta Koziaková, PhD., "v súčasnosti neplánujeme rozširovanie doteraz vyberaných poplatkov." Na internetovej stránke nemocnice sa pacienti dozvedia, aké sú doterajšie poplatky za štandard či nadštandard v Prešove. Každé oddelenie je na tom inak. Poriadne "mastné" sumy zaplatia napríklad aj budúce mamičky, keď si zvolia svojho pôrodníka. Cena je stanovená na 200 eur, táto služba sa totiž hodnotí ako nadštandardná.
Nepríjemnú skúsenosť má však Prešovčanka Martina, ktorá pred viac ako týždňom porodila krásnu zdravú dcérku, ale s komplikáciami. "Pár dní pred pôrodom som oslovila jedného z lekárov, ktorého mi odporúčali známe. Dôverovala som mu, dohodli sme sa, že akonáhle začnú bolesti, budeme sa kontaktovať. V deň pôrodu som sa mu však ja, ani nikto z mojich blízkych nedovolali. Tak toto sú nadštandardné služby?" pýta sa mladá mamička.
Ministerstvo zdravotníctva sa chystá situáciu ohľadom zavádzania plošných poplatkov riešiť novelou. Na september pripravuje Ivan Uhliarik novelu zákona o rozsahu zdravotníckej starostlivosti. Na to, čo prinesie, si budeme musieť ešte počkať. Zatiaľ sú na rade nemocnice.
Chudák pacient!
(03.06.2011; Prešovský večerník; č. 5193, s. 3; PETRUŠ Andrej)
Čierne mračná finančnej nedemokracie sa zbiehajú pred nemocnicami
Keď som sa včera ráno chystal doma na cestu do redakcie, z čiernych mračien začalo výdatne pršať. Aj nad slovenskými občanmi - pacientmi už dlhšie visia čierne mračná. Začne pršať aj nad nimi finančný dážď?
Kolega v redakcii mi našepkal, že na Slovensku sú neriešiteľné dva problémy: rómsky a zdravotnícky. Len som prikývol, lebo dvadsať rokov novodobej demokracie mu dáva plne za pravdu. Mám taký dojem, že rezort zdravotníctva považuje Ústavu Slovenskej republiky len za akýsi zdrap papiera. Je to prejav vrcholu ľudského cynizmu, keď poslanec slovenského parlamentu prirovnáva pobyt v nemocnici k hotelovým službám a preto by sme mali platiť za ubytovanie i za stravu. "Keby bol občan doma, aj tak si musí platiť za byt a domáca strava ho tiež niečo stojí. Výdavky sú tak fifty-fifty," asi v tom slova zmysle. Na nedávnom sneme Asociácie nemocníc Slovenska jeho účastníci odhlasovali, že od 1. júna budú môcť v nemocniciach vyberať ďalšie poplatky (záleží to od riaditeľov jednotlivých nemocníc). Dôvod: zlá finančná situácia. Zdravotníci pri svojich protestoch už viackrát vybrali transparent s nápisom Slovenský zdravotník - chudák v Európskej únii! Dúfam, že pri najbližších protestoch vyberú aj podobný transparent s nápisom Slovenský pacient - chudák v Európskej únii! Je tragikomické, že v cenách za rôzne výrobky a služby sme sa už vyrovnali aj najvyspelejším štátom Európskej únie, len platy sú napríklad 4-krát nižšie ako v susednom Rakúsku. A k tomu ďalší "klinec do finančnej rakvi" občana - platenie za zdravotnícke služby. Smolu bude mať ten, koho postihnú zdravotné problémy, lebo napríklad taký obyčajný dôchodca z dôvodu nedostatku peňazí môže prísť aj o život. História sa opakuje! V stredoveku si ľudia za peniaze kupovali odpustky, aby sa po smrti dostali do neba. Teraz nastanú iné "odpustky", aby sa človek až "príliš rýchlo" nedostal do neba...
Článok 40 Ústavy SR hovorí: "Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú lekársku starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon." Všimnite si dobre: ústava nič nehovorí o vyberaní poplatkov!!! A za to, že systém zdravotného poistenia je u nás zle nastavený, nemôže občan - pacient. Ten je iba rukojemníkom zlého systému zdravotníctva - už dávnejšie nemocnice môžu legálne vyberať poplatky za zdravotnícke služby a výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Aj v tom majú zdravotníci bordel, lebo zákon presne a jednoznačne nehovorí, za čo môžu nemocnice vyberať poplatky.

 

P. S.: Ja tvrdím, že žiadne poplatky nemôžu vyberať, lebo im to nedovoľuje ústava. O zakupovaní práva na ochranu zdravia za peniaze ústava vôbec nehovorí. Hovorí jednoznačne aj pre laikov: iba o práve na bezplatnú lekársku starostlivosť na základe zdravotného poistenia...


Uhliarik posiela dílerov liekov preč z ambulancií
(03.06.2011; Hospodárske noviny; s. 1, 2; Ruttkayová Martina)
FARMACEUTICKÉ FIRMY VRAJ ZABEZPEČUJÚ PREDAJ SVOJICH LIEKOV AJ TLAKOM NA LEKÁROV, MÁ TO ZMENIŤ NOVÝ ZÁKON
(02.06.2011; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 12.00; por. 2/6; SUDECKÝ Ratko)
Ministerstvo zdravotníctva chce odstrániť korupciu medzi výrobcami liekov a lekármi. Zástupcovia farmaceutických spoločností by podľa navrhovaného zákona nemali navštevovať lekárov počas ich ordinačných hodín.
V rámci Európskej únie sa na Slovensku predpisuje najviac liekov. Podľa ministra UHLIARIKA majú niektorí lekári výhody od farmafiriem, keď predpisujú ich lieky. O údajnej korupcii nedávno verejne prehovoril v televízii Markíza aj istý lekár z Banskej Bystrice.
Lekár: "Ten tlak sa deje od argumentácie odbornej až po korupciu, po výlety do atraktívnych krajín sveta s kompletným zabezpečením celej rodiny."
Poznatky o podobných praktikách má aj šéf Lekárskej komory Milan DRAGULA. Podľa neho to nie je problém len zdravotníctva.
M. DRAGULA: "Sa čudujem, že sa vypicháva korupcia len v zdravotníctve. Nevidel som ešte, že by žiaden politik bol súdený za to, že spôsobil škodu z verejných zdrojov."
Minister UHLIARIK chce tomu zabrániť tým, že lekári budú namiesto konkrétneho lieku predpisovať len účinnú látku.
I. UHLIARIK: "Keby pacienti si zvolili liek, ktorý by mal najlacnejší doplatok, ušetrili by ročne až 50 miliónov eur, čo je dosť veľa na to, aby sme sa snažili."
V niektorých prípadoch to má skrátiť aj čakanie u lekára.
ZDRAVOTNÍCI SÚ ROZHODNUTÍ ŠTRAJKOVAŤ, AK VLÁDA NEPRIJME ICH PODMIENKY
(02.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 10.00; 2 min.; HURAJTOVÁ Lucia)
Slovenskí zdravotníci chcú štrajkovať, dávať výpovede a organizovať referendum o systéme zdravotného poistenia. Vláde dali čas do 15. júna, aby splnila tri ich základné požiadavky na dofinancovanie zdravotníctva. Čo bude nasledovať, ak vláda za dva týždne tieto požiadavky nesplní, vysvetľuje prezident Slovenskej lekárskej komory Milan DRAGULA:
"Najprv výstražné prerušenie práce na dve hodiny, potom výpovede, ale nielen lekárov, ale i zdravotníckych pracovníkov a tretí krok je, že budeme iniciovať referendum na iný poistný systém. Odvody sa môžu platiť napríklad z jednej štátnej inštitúcie naďalej, ktorá to bude prerozdeľovať na základné zdravotné poistenia."
Zdravotníci tiež požadujú stanoviť platbu za poistenca štátu v roku 2012 na úrovni 5,5 percenta vymeriavacieho základu a tiež zreálnenie platieb za výkony. To by podľa nich malo vyriešiť aj odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov. Zdravotníci majú na nátlakové akcie podľa ministerstva zdravotníctva právo. Hovorkyňa rezortu Katarína ZOLLEROVÁ: "Odborári majú právo vymáhať zákonnými prostriedkami zvýšenie miezd, avšak musí byť veľmi dôsledne zvážená miera tohto tlaku, aby bola v súlade so zákonom a aby pacient nebol braný ako rukojemník a aby mu bola poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť."
Kedy presne by v prípade nesplnenia požiadaviek k štrajku pristúpili zdravotníci, zatiaľ nespresnili.

Uhliarik zakazuje farmfirmám návšetvy u lekárov
(02.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, 10:09, s. -; Harkotová Stanislava)
MZ SR chce obmedziť návštevy dílerov v ordináciách
(02.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
MZ: Platby farmaceutických firiem lekárom budú protizákonné
(02.06.2011; www.tasr.sk; s. -; DOMR)
KDH a rozklad zdravotníctva
(02.06.2011; www.blog.sme.sk; 12:17, s. -; Makatúra Tomáš)
VšZP zverejnila kalkulačku doplatkov za lieky
(02.06.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
BAKTÉRIA, KTORÁ V NEMECKU ZABÍJA, JE ÚPLNE NOVÁ
(02.06.2011; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 17.00; por. 4/6; TARANOVÁ Alena)
Baktéria, ktorá v Nemecku zabíja, je úplne nová. Ide o doteraz neznámu zmutovanú formu dvoch rôznych vysoko toxických kmeňov E. coli. V nemeckých nemocniciach už leží 2-tisíc pacientov. U najmenej 470 z nich sa prejavuje syndróm zlyhávania obličiek. Zomrelo naň už 18 ľudí.
Po dnešnom oznámení Svetovej zdravotníckej organizácie, že ide o baktériu, ktorá doteraz nebola zaznamenaná, ešte viac vzrástli obavy, či nejde o cielené zamorenie potravín človekom. Český šéf pôdohospodárstva Ivan FUKSA:
"Môže prichádzať do úvahy čokoľvek, pretože nie je problém v akomkoľvek distribučnom sklade posprejovať, postriekať, kontaminovať akúkoľvek zeleninu, akékoľvek ovocie. Bolo by to až skoro na hranici teroristického útoku."
V Nemecku to zatiaľ nikto takto otvorenie nepovedal, ale prezident Inštitútu Roberta KOCHA Reinhard BURGER už varuje, že zdroj nákazy nemusia nikdy vypátrať, pričom počty nakazených môžu narastať aj niekoľko mesiacov.
R. BURGER: "Musíme počkať do víkendu, či nám klesne počet nových prípadov. Bude to zhruba osem dní, odkedy infekcia prepukla, a toľko je aj inkubačná doba ochorenia. Zatiaľ ale nič nenasvedčuje tomu, že by to malo klesajúcu tendenciu."
Hoci posledné testy definitívne potvrdili, že uhorky zo Španielska nákazu neroznášajú, Rusko zatvorilo hranice pred všetkou zeleninou z Európskej únie. Ruské úrady dokonca začali s konfiškáciou tej, ktorá zostala v obchodoch z minulých dní.
SVETOVÁ ZDRAVOTNÍCKA ORGANIZÁCIA OZNÁMILA, ŽE BAKTÉRIA, KTORÁ ZABÍJA V EURÓPE, SA VYSKYTUJE V DOTERAZ NEZNÁMEJ MUTÁCIÍ
(02.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 7/11; SCHEINER Jozef)
Svetová zdravotnícka organizácia oznámila, že baktéria, ktorá zabíja v Európe, sa vyskytuje v doteraz neznámej mutácii a môže mať aj živočíšny pôvod. Údajne ide o mutanta dvoch rôznych baktérie E. coli.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ide o unikátny kmeň, s ktorým sa u pacientov doteraz nestreli. Organizácia tvrdí, že génové mutácie u baktérií nie sú neobvyklé. K výmenám génov ľahko dochádza u ľudí aj zvierat a podobne ako pri víruse Eboly môžu zmutované baktérie preskočiť zo zvierat na človeka. Do úvahy tak pripadá aj živočíšny zdroj. Baktériu skúmali čínski vedci. Dospeli k záveru, že je vysoko infekčná a toxická. Obsahuje gén, ktorý je imúnny voči niektorým druhom antibiotík. Baktéria je údajne veľmi podobná inému kmeňu E. coli, ktorý v minulosti zabíjal v Afrike. Odhaduje sa, že baktériou sa infikovalo asi dvetisíc ľudí, najmä v Nemecku. U najmenej 470 sa prejavilo nebezpečné obličkové ochorenie takzvaný hemolyticko-uremický syndróm. Bilis MORGENOVÁ(?) z Agentúry pre ochranu zdravia pre BBC.
B. MORGENOVÁ(?): "Nie je obvyklé, že sa u dospelých prejaví hemolyticko-uremický syndróm. Ten postihuje najmä malé deti a starších ľudí. Ale ako teraz vidíme, prejavuje s predovšetkým u mladých žien."
Nebezpečnej baktérie sa obáva aj Moskva. Čerstvá zelenina z Európskej únie nesmie na ruské pulty. Moskva zakázala jej dovoz i pred a to dovtedy, kým si únia neporadí s baktériou E. coli. Na konte má už 18 úmrtí a stovky nakazených. Brusel napriek tomu kritizuje zákaz ako neprimeraný. Slovensko však podľa odborníkov neutrpí. V pestovaní zeleniny sme nesebestační a do Ruska jej vyvážame minimum.
Hygienické normy únie vnucované aj Rusku nefungujú. Takouto ironickou poznámkou Moskva komentovala embargo na európsku zeleninu. Zákaz doteraz platil na nemecké a španielske produkty. Eurokomisár pre zdravie John DALLI posiela kritickú žiadosť o vysvetlenie. Postup Moskvy je podľa neho prehnaný.
John DALLI, preklad: "Chcem zdôrazniť so všetkou razanciou, že nákaza je geograficky ohraničená na oblasť Hamburgu. Akýkoľvek zákaz akéhokoľvek produktu je preto neprimeraný."
Obchodné bitky vyvolané nebezpečnou baktériou sa však vedú aj vnútri Únie. Španielsko, ktorého uhorky dostali nálepku pravdepodobného vinníka potvrdilo, že bude žiadať odškodnenie za krivé obvinenie Berlínom. Týždenné škody španielskeho agrosektoru dosiahli 200 miliónov dolárov a utrpelo aj dobré meno produktov.
J. DALLI: "Sme vnímaví voči dopadom terajšej krízy na farmárov a najmä pestovateľov zeleniny."
Komisár DALLI takto pripustil možnosť kompenzácií. Ten najdôležitejší boj však zvádzajú lekári, ktorým pribúdajú nové prípady nákazy. Napríklad Nemecko ich potvrdilo vyše 360, Británia 4 a Česko preveruje 7 podozrení.
J. DALLI: "Verejnosť by mala ostať pokojná a dbať na hygienu pri príprave potravín. Odporúča napriek všetkému John DALLI. Terajšia epidémia E. coli je najsmrteľnejšia za posledné obdobie. Dvanásť ľudí zomrelo a 12-tisíc ochorelo počas japonskej epidémie v roku 1996 a sedem obetí mala kanadská kríza v roku dvetisíc."
ČECHOV ČAKÁ NAJRÝCHLEJŠIE ZDRAŽENIE ZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI
(02.06.2011; Televízna stanica ČT 1; Udalosti; 19.00; 3 min.; VAŠEK Petr)
Česko čaká najrýchlejšie zdraženie zdravotnej starostlivosti v histórii. Koaličný plán na zvýšenie spoluúčasti o 5 percent sa má zrealizovať v priebehu troch rokov. Česká televízia spočítala, že v roku 2014 zaplatia pacienti za svoje zdravie a zo svojho o 18 miliárd korún viac ako dnes. V priemere si budú priplácať na viac ako pätinu starostlivosti, aj tak ale zostane ich finančný podiel jedným z najnižších v Európe.
Nezdražíme vám síce amalgámové plomby, za desiatky ďalších zákrokov ale dáte oveľa viac, rozhodla v stredu večer vládna koalícia. Česká televízia spočítala, že postupné zvýšenie súkromných výdavkov na zdravie zo 16,5 na 21,5 percenta v priebehu troch rokov vytiahne ľuďom z peňaženiek 18 miliárd. Teda 9-krát vyššiu čiastku, ako keby koalícia spoplatnila práve AM plomby. Každý priemerný Čech tak zaplatí v roku 2014 oproti dnešku o 1700 korún viac ako tento rok.
Miroslav KALOUSEK, minister financií ČR: "Nie je iná alternatíva, iná alternatíva je, že ten systém bude menej kvalitný, zdravotnícky personál nebude zaplatený."
Už teraz pritom všetky vládne strany priznávajú, že poisťovne už toľko starostlivosti ako doteraz platiť nebudú.
Vít BÁRTA, poslanec za VV: "Drahšie je riešenie liečby, budú spoplatnené tak, aby sme motivovali zdravotný systém na využívanie najefektívnejších metód."
Koalícia sa ale zatiaľ nedohodla, za čo konkrétne by si mali pacienti priplatiť. Zatiaľ čo TOP 09 by chcela, aby pacienti začali platiť za liečbu ľahkých chorôb, ODS i Veci verejné stále tvrdia, že to nebude potrebné. Vláda zatiaľ rozhodla len o vyradení liekov do 50 korún z poistenia a o zvýšení poplatku v nemocniciach zo 60 na 100 korún. Aj napriek historicky najrýchlejšiemu zvýšeniu spoluúčasti budú Česi aj po reforme platiť menej ako ľudia v Nemecku či v Rakúsku, kde si ľudia hradia skoro štvrtinu starostlivosti a trebárs na Slovensku alebo v Maďarsku musia prispievať zhruba 30 percentami. Ľavica aj napriek tomu vládny plán s vyššou spoluúčasťou tvrdo kritizuje. Oveľa viac ako regulačné poplatky, za ktoré platia Česi ročne 5 miliárd.
David RATH, tieňový minister zdravotníctva: "Podľa mňa je drastický ťah proti pacientom, pretože týchto 18 miliárd by mali zaplatiť chorí ľudia."
Opozičná ČSSD preto už teraz hrozí, že pokiaľ koalícia plán presadí bude sa okamžite sťažovať na ústavnom súde.
Poisťovne o ORL oddelenie nemajú záujem. Končí
(31.05.2011; Noviny Stredného Považia; č. 21, s. 3; Žaludková Viera)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi