SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 6.6.2011


Za nákazu zrejme môžu klíčky
(06.06.2011; Hospodárske noviny; s. 6; tasr)
Pravdepodobným zdrojom nebezpečnej črevnej nákazy boli klíčky vypestované v Nemecku: Oznámil to Gert Lindemann, dolnosaský minister zdravotníctva. Ministerstvo varovalo obyvateľov, aby nejedli žiadne klíčky, ktoré sa často pridávajú do šalátov. Zdrojom nákazy by mohli byť klíčky od dodávateľa z dolno-saského okresu Uelzen. Úrady už prevádzku dočasne uzatvorili. Mnohé z obetí zrejme skonzumovali kontaminované klíčky počas návštev v reštauráciách.

Pravdepodobným zdrojom nebezpečnej črevnej nákazy boli klíčky vypestované v Nemecku: Oznámil to Gert Lindemann, dolnosaský minister zdravotníctva. Ministerstvo varovalo obyvateľov, aby nejedli žiadne klíčky, ktoré sa často pridávajú do šalátov. Zdrojom nákazy by mohli byť klíčky od dodávateľa z dolno-saského okresu Uelzen. Úrady už prevádzku dočasne uzatvorili. Mnohé z obetí zrejme skonzumovali kontaminované klíčky počas návštev v reštauráciách.

Dílera z farmafirmy nepustia ani do lekárne
(06.06.2011; Hospodárske noviny; s. 2; Ruttkayová Martina)


Sivý zákal zoperujú aj v Česku či Rakúsku
(06.06.2011; Sme; s. 17; -)

Pokiaľ nebude potrebná hospitalizácia po operácii oka, poisťovňa by mala preplatiť náklady na operáciu vo všetkých krajinách Európskej únie.
Operáciu sivého zákalu môžete podstúpiť aj v zahraničí. Už rok totiž platí európske nariadenie, podľa ktorého "aj bez predchádzajúceho súhlasu zdravotnej poisťovne je možné vyhľadať ambulantnú liečbu v hociktorej členskej krajine Európskej únie", konštatuje hovorkyňaVšeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.
Poistenec si poskytnutú zdravotnú starostlivosť v zahraničí uhradí sám v hotovosti a po návrate na Slovensko má možnosť požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o preplatenie. "Nárok na refundáciu nákladov je obmedzený do výšky úhrady nákladov na Slovensku," vysvetľuje Balážová. To znamená, ak je napríklad jednodňová ultrazvuková operácia v Česku drahšia ako u nás, poisťovňa ju prepiati len do tej výšky, ako uhrádza na Slovensku. "Poisťovni treba predložiť originál dokladu o zaplatení, záznam z ošetrenia a prehľad o poskytnutých výkonoch," hovorí Balážová.
Ak by vás však po operácii hospitalizovali, musíte mať súhlas zdravotnej poisťovne daný už dopredu. "Platí tu, že ak poistenec vycestuje do zahraničia bez predchádzajúceho súhlasu zdravotnej poisťovne, náklady si hradí sám a zdravotná poisťovňa mu nerefunduje žiadne náklady," dodáva Balážová.

 


Vedeli ste?

Kedy preplatia zahraničie:

* Od 1. mája 2010 platí európske nariadenie, ktoré upravuje podmienky plánovanej liečby v zahraničí.

* Podmienkou je, že rovnaká liečba musí byť poskytovaná a hradená z verejného zdravotného poistenia aj na Slovensku.


Chce diskusiu
(06.06.2011; Plus jeden deň; s. 3; sita)
Používanie marihuany na lekárske účely, po ktorom volá SaS, si podľa ministra zdravotníctva a podpredsedu KDH Ivana Uhliarika vyžaduje veľkú odbornú diskusiu. "Zatiaľ sa v tomto nemôžeme vyjadriť, kým neprebehne diskusia medzi lekármi a medzi tými, ktorí by eventuálne túto látku použili na lekárske účely," povedal minister.


Štát dopláca menej za okuliare, šetrite si
(06.06.2011; Sme; s. 16, 17; Ragáčová Katarína)
Štyri eurá na rám z poistenia pre všetkých sú minulosťou
Európa považuje preplácanie niektorých okuliarových šošoviek za nadštandard. Od apríla sme sa k nej pridali aj my. Na doplatok od poisťovne majú nárok len starší ľudia s pohybovými problémami.
Väčšina starších ľudí nosí okuliare. Mnohí potrebujú dvoje - nablízko aj do diaľky. Kúpiť si nový rám so špeciálnymi sklami pritom nie je lacná záležitosť. Rámy zvyčajne stoja okolo 50 eur. Spolu s kvalitnými šošovkami zaplatíte v optike aj 300 eur.
Od apríla štát zmenil podmienky, za ktorých je nárok aspoň na určitú kompenzáciu zdravotnou poisťovňou. Kým dosiaľ preplácala zdravotná poisťovňa na odporúčanie očného lekára za rám 4,34 eura raz za päť rokov, v súčasnosti dospelému pacientovi nepreplatí ani cent.
Nárok na preplatenie má len človek s poškodením tváre. "Individuálny okuliarový rám sa uhrádza dlhodobo z verejného zdravotného poistenia pacientom s asymetriou tváre, s ťažkými kozmetickými chybami tváre a s poklesom viečka," vymenúva hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová. Takému pacientovi uhradí poisťovňa rám akokoľvek drahý raz za dva roky.

 

Len s francúzskou barlou
Zmeny sú aj v preplácaní skiel do okuliarov. Dosiaľ mal nárok na preplatenie 12 eur za jednu bifokálnu okuliarovú šošovku. Teda takú, cez ktorú videl do diaľky aj nablízko.
Teraz zdravotná poisťovňa preplatí 12 eur za jednu šošovku len pacientovi staršiemu ako 40 rokov. Nemôžu sa však tešiť všetci seniori.
Na to, aby mali nárok na určitú peňažnú kompenzáciu, musia mať telesné postihnutie - chronickú poruchu rúk alebo nôh, "ktorá si vyžaduje trvalé používanie francúzskych bariel," vysvetľuje Zollerová. Vtedy si totiž nedokážu vymieňať okuliare so šošovkami do blízka s okuliarmi do diaľky.
Zollerová tvrdí, že dôvodom zmeny je zosúladenie našej legislatívy s európskou.
"V únii sú bifokálne okuliarové šošovky považované za nadštandard a v mnohých krajinách nie je na ne poskytovaná žiadna úhrada z verejného zdravotného poistenia," dodáva hovorkyňa.
Na to, aby vám poisťovňa preplatila časť výdavkov na monofokálne okuliarové šošovky, teda také, ktorými vidíte buď len na blízko, alebo len do diaľky, musíte mať vysoké dioptrie. Raz za tri roky tak uhradí poisťovňa tri alebo päť eur tým, ktorí majú najmenej plus šesť alebo mínus osem dioptrií.
Ministerstvo tieto doplatky oproti minulosti znížilo. A to z dôvodu, že "v kategórii okuliarových šošoviek výrazne klesli nákupné ceny, na základe čoho bola následne upravená aj úhrada zdravotných poisťovní", hovorí Zollerová.

Konkurencia v optikách
Ak chcete na okuliare minúť čo najmenej peňazí, je dobré, ak obídete viac optík vo vašom okolí.
Optiky tvrdia, že s preplácaním receptov sú stále nejaké ťažkosti. "U nás je to momentálne v poriadku, ale donedávna sme aj my mali problém s preplácaním," hovorí Katarína Reháková z optiky Siloe v Bratislave. Dodáva, že zvyčajne malé optiky recepty ani neberú, lebo majú problém s ich administráciou.
Preto začali optiky robiť vlastné akcie, keď napríklad dávajú jedno sklo úplne zadarmo, ponúkajú niekoľkopercentné zľavy na rámy, prípadne určité vernostné zľavy.
V jednej bratislavskej optike sme našli okuliarový rám za necelých desať eur.


blog.pravda.sk: Chaos na recept/e
(6.6.2011)


OSOBNÝ ÚČET POISTENCA V ZDRAVOTNEJ POISŤOVNI
(05.06.2011; Televízna stanica TA 3; Správy; 14.00; 1,5 min.; MIKUŠOVÁ Simona)
Elektronický účet poistenca nám poskytuje množstvo dôležitých informácií vďaka ktorým máme prehľad o prepojení lekár zdravotná poisťovňa a my. Sú však aj prípady, keď si lekár necháva uhrádzať zdravotnej poisťovni úkony, ktoré nevykonal. Podľa štatistík poisťovní sú veľmi časté.
Jediný spôsob, ako sa vyhnúť podobným podvodom, je sledovať si svoj elektronický účet poistenca.
Monika LACIKOVÁ, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera: "Stavajú sa viaceré prípady, stáva sa, že aj konkrétny súčasný lekár predpíše na svojho pacienta lieky, ktoré ten pacient nikdy nevybral."
Elektronický účet poistenca je dostupný každému, kto o to požiada. Stačí prihlasovacie meno a heslo od svojej zdravotnej poisťovne.
Petra BALÁŽOVÁ, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (telefonát): "Výpis z účtu poistenca obsahuje informácie o zdravotnej starostlivosti, ktorú za poistenca uhradila zdravotná poisťovňa, informácie o predpísaných liekoch či dietetických potravinách."
Ak v ňom nájdete akékoľvek nezrovnalosti, mali by ste na nich upozorniť svoju poisťovňu. V opačnom prípade a vám môže stať, že poisťovňa nepreplatí zdravotnú starostlivosť, na ktorú máte nárok.


Súkromní lekári odmietajú podozrenia z korupcie
(05.06.2011; www.webnoviny.sk; SITA)


Uhliarik si nevie predstaviť, že by pacient fajčil marihuanu
(05.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)


PLATENIE ZA ZDRAVIE BUDE POKRAČOVAŤ
(05.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 4/24; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
Hoci od tohto týždňa platí v nemocniciach odporučenie vyberať peniaze od pacientov za nadštandard, platenie v zdravotníctve sa týmto nekončí. Už čoskoro nám zdravotné poistenie, ktoré si platíme dnes, u lekára stačiť nebude.
Zatiaľ stále nikto jasne nepovedal čo je štandardná zdravotnícka služba a čo je nadštandard. Minister UHLIARIK tvrdí, že dnešné platby pacientov nepokrývajú zdravotnú starostlivosť, ktorú v nemocnici človek dostane.
I. UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Nemôžeme si platiť za breakfast a chcieť all inclusive."
R. RAŠI, bývalý minister zdravotníctva: "Momentálne sa pripravujú také kroky, že sa zúži rozsah bezplatne poskytovanej zdravotnej starostlivosti."
Rezort detaily pripravovaného materiálu prezradiť nechce. Z ministrových vyjadrení však vyplýva, že za zdravotnú starostlivosť by si mali priplatiť tí, ktorí starostlivosť o zdravie podcenia.
I. UHLIARIK: "Prvá lastovička je u stomatológie. Veď veľmi dobre vieme, že v prípade že nejdeme na stomatologickú preventívnu prehliadku, tak poisťovňa nám nasledujúci rok neuhradí stomatologické vyšetrenie v tom základe, čo si myslím, že je určitou cestou, ktorou by sme chceli ísť."
Otázne je ako na to zareaguje premiérka. V minulosti sa vyjadrila aj takto.
I. RADIČOVÁ, predsedníčka vlády: "Platíme si cez zdravotné poistenie dosť, nie sú to malé sumy, nemyslím si, že máme spoplatňovať zdravotníctvo pri takých odvodových sadzbách aké máme."
Pripoistenie sa zatiaľ pripravuje v ministerskej kuchyni. Platiť by malo od roku 2013. Už dnes si nemocnice pýtajú peniaze od pacienta napríklad za výber lekára či nemocničnú stravu pri niektorých diagnózach. Situáciu by mohlo vylepšiť jednoznačné vymenovanie úkonov a služieb, za ktoré si pacient platí každý mesiac nemalé zdravotné odvody.


LEKÁRNICI VARUJÚ PRED ZNEUŽÍVANÍM INFORMÁCIÍ
(05.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 2/15; SIMANOVÁ Simona)

Lekárnici tvrdia, že údaje o pacientovi a jeho diagnózach sa budú dať ľahko zneužiť. A to v prípade, ak prejde nový zákon o liekoch a rezort zdravotníctva zavedie tzv. bonusové a vernostné systémy. Minister zdravotníctva zneužitie informácií vylúčil.
Po novom by sa do lekární mali dostať tzv. vernostné karty. Kto o ne bude mať záujem, bude mať na nich meno, všetky lieky, ktoré užíva, a tým pádom aj všetky diagnózy. Pôjde o akýsi menší zdravotný záznam. Lekárnici sa obávajú jeho zneužitia.
Peter STANKO, lekárnik: "Naše údaje o našom zdravotnom stave sa dostanú do rúk laikov, ktorí ich budú používať na nejaký marketing, nikto nevie načo, nebude možné to odsledovať."
Ivan UHLIARIK, minister zdravotníctva SR: "Vylučujeme, že by sa zneužili akékoľvek osobné dáta, osobné údaje. Chceme, aby sa lekárnik venoval práve pacientovi, aby mu doporučoval čo najlepší alebo najvhodnejšiu terapiu a nie na to, aby sa nejakým spôsobom zaoberal vernostnými systémami. Takže preto to bolo nastavené takto."
Ondrej SUKEĽ, hovorca Slovenskej lekárnickej komory: "Návrh zákona určuje, že uplatňovaním vernostného systému nesmie byť poverený odborný zástupca, teda zhromažďovať citlivé údaje o zdravotnom stave pacienta budú laici."
I.UHLIARIK: "Toto nie je, že narábať s informáciami alebo s kartičkou. To je dostávať to do systému. Takže tá interpretácia nie je dobrá."
Dnes platí, že lekára viaže lekárske tajomstvo a lekárnika mlčanlivosť. Na ostatných sa však takéto obmedzenia nevzťahujú. Otázne teda je, ako to upraví nový zákon. O novom zákone o liekoch bude vláda rokovať na budúci týždeň. Definitívnu podobu však budú musieť odobriť poslanci v parlamente. Podľa Ivana UHLIARIKA by zákon mohol prejsť ešte v júni.


Predpisovanie liekov zostane, Uhliarik ustúpil
(04.06.2011; Pravda; s. 3; HUNKOVÁ Mária)


Lekár bude môcť odporučiť liek
(04.06.2011; Sme; s. 6; Folentová Veronika)
Od novembra by sa mala takmer polovica liekov predpisovať formou účinnej látky
Minister Uhliarik chce, aby lekári dostávali každý mesiac zoznam, aké lieky lekárne pacientom vydali.
Zámer zaviesť od novembra predpisovanie účinnej látky namiesto konkrétneho lieku vyvolal rozruch. Proti sú lekári, lekárnici, dodávatelia liekov a aj niektorí poslanci, nielen z opozície, ale aj koalície.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH hovorí, že sa takto ušetrí. Dnes platia pacienti ročne o 50 miliónov eur viac, ako keby kupovali najlacnejšie lieky, tvrdí.
Niektoré výhrady k novele zákona o lieku, ktorá zmenu prináša, sa už zmiernili. Poslanec za SaS Peter Kalist s touto novelou nesúhlasil. S ministrom však našli kompromis.

 

Lekár môže odporučiť
Lekárovi sa ponechá možnosť odporučiť, aký liek by mal pacient dostať. Na recepte tak bude účinná látka, ale aj konkrétny liek.
Lekárnik bude musieť ponúknuť liek s najnižším doplatkom a na pacientovi bude, či dá na odporúčanie lekára, alebo nie. "S týmto riešením som spokojný, lebo lekár musí mať možnosť odporučiť liek," povedal Kalist.
Uhliarik prišiel aj s riešením, ako upokojiť lekárov, aby vedeli, aké lieky ich pacienti užívajú. Majú každý mesiac od poisťovne dostať zoznam liekov, aké pacientom lekárnici vydali. "Dnes nemá lekár informáciu o liekoch, ideme smerom k lepšiemu," povedala včera Michaela Gajdošová, šéfka odboru liekov na ministerstve.
Poisťovne návrh vítajú. A to aj napriek tomu, že napríklad Union zdravotná poisťovňa predpokladá väčšiu administratívnu záťaž.
"Nie je to náročné ani to nevyžaduje zásadné zmeny počtu zamestnancov," povedala hovorkyňa poisťovne Dôvera Zuzana Horníková.
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa si myslí, že toto opatrenie by mohlo vyriešiť možné ohrozenie bezpečnosti pacienta.

Lekári sú stále proti
Lekári si to však nemyslia. Mesačné oneskorenie informácie je pridlhý čas, myslí si prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.
Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor si myslí, že problém to nevyrieši. "Nežiaduce účinky nebudú o mesiac, ale hneď," povedal. Prikláňa sa k nim aj exminister Richard Raši zo Smeru. "Je to len administratívne, nie lekárske riešenie."
Návrh ministerstva kritizujú aj dodávatelia liekov. "Uspokojivé riešenie prináša len fungujúce elektronické zdravotníctvo," tvrdí Asociácia dodávateľov liekov. Elektronizácia by mala byť hotová až v roku 2013.
Predpisovanie formou účinnej látky sa má týkať 40 percent liekov. O novele zákona bude vláda rokovať začiatkom júna. Ak lekár nebude predpisovať účinnú látku, hrozí mu sankcia od 5000 do 50-tisíc eur. Rovnakú sumu zaplatí lekárnik, ak nebude mať najlacnejšie lieky.
Uhliarik chce takto zamedziť aj tlaku farmakologických firiem na lekárov, ktoré rôznymi bonusmi ovplyvňujú, aký liek predpíše. Kritici, hovoria, že to isté sa môže po novom diať aj v lekárňach.


Ako sa majú predpisovať:

* Lekár na recept napíše názov účinnej látky lieku.
* Môže dopísať aj konkrétny liek, ale na recepte musí byť aj tak účinná látka.
* Pacientovi lekárnik ponúkne najlacnejší liek s danou účinnou látkou.
* Pacient sa môže rozhodnúť, že chce iný liek, ako predpísal lekár.
* Lekár dostane každý mesiac zoznam od poisťovne, aké lieky jeho pacienti dostali v lekárni.


ZMENY NA RECEPTOCH
(04.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 19/28; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
Čakajú nás zmeny v lekárňach. Minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK zrejme čiastočne ustúpil tlakom kritikov. Potom ako výhradne presadzoval predpisovanie účinnej látky namiesto konkrétneho lieku, svoj názor zmenil.
Po novom bude recept vyzerať takto:
I. UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Lekár bude môcť na recept napísať aj firemný názov lieku, ale bude musieť napísať účinnú látku."
Zmeny na receptoch nás čakajú od novembra. Lekári sa však obávajú, že takéto predpisovanie prinesie do systému chaos a pacientom zdravotné komplikácie. Lekári sa boja, že stratia prehľad o pacientovej liečbe. Lekárnik totiž bude musieť pacientovi ponúknuť všetky možnosti liekov kde sa bude nachádzať účinná látka, ktorú lekár predpíše. A to odhliadnuc od toho, že na recepte bude odporučený aj konkrétny liek.
K. ŠIMOVIČOVÁ, Slovenská lekárska komora: "Potom lekárnik pacientovi vyberie liek a lekár nevie aký ten pacient liek dostal."
I. UHLIARIK: "Poisťovňa bude musieť informovať lekára ktoré lieky pacientovi boli vydané v lekárni spätne mesiac dozadu."
K. ŠIMOVIČOVÁ: "Zodpovednosť za predpísaný liek a jeho užívanie a účinok na pacienta vždy má lekár, nie parlament, ani žiadne ministerstvo."
Ministerstvo ale trvá na svojom. Tvrdí, že takýto štýl predpisovania funguje vo viacerých európskych krajinách. Proti návrhu sú ale aj dodávatelia liekov a farmaceutické firmy.
Stanovisko Asociácie dodávateľov liekov: "Zdravotná komplikácia, ktorá môže súvisieť s užívaním lieku alebo s liekovými interakciami pri užívaní viacerých liekov súčasne sa u pacienta môže objaviť kedykoľvek. Dostupnosť informácie o užívaní lieku s jednomesačným oneskorením nie je v tomto zmysle riešením."
Návrh ešte musí prejsť vládou a parlamentom, kde sa očakáva rozsiahla diskusia. Ak prejde, podľa ministerstva pacienti na doplatkoch ušetria v lekárňach za rok 50 miliónov eur. To však len v tom prípade ak by si vyberali najlacnejšie lieky.


POISŤOVŇA ŠETRÍ, CÍTIA TO PACIENTI
(04.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 4/28; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
Finančné problémy Všeobecnej zdravotnej poisťovne už pociťujú pacienti. A to aj napriek tomu, že vedenie poisťovne pred niekoľkými mesiacmi argumentovalo, že zlá finančná situácia a šetrenie sa ľudí nedotkne. Realita je iná. Na plánované operácie čakajú poistenci najväčšej poisťovne dlhšie a za niektoré zákroky si platia.
V nemocnici v Malackách je hneď pri vchode oznam, že za magnetickú rezonanciu si poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne platia. Vyšetrenie, na ktoré navyše čakajú tri mesiace, ich stojí 20 eur. Ostatní pacienti to majú zadarmo. A takto to odôvodňuje nemocnica.
P. KALENČÍK, riaditeľ nemocnice v Malackách: "Znížená platba zdravotnej poisťovne za úhradu magnetickej rezonancie."
3,5 milióna poistencov musí rátať aj s tým, že na plánované zákroky si počká dlhšie. Ak pacientovi teda nejde o život, poradovník sa naťahuje."
J. GAJDOŠ, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: "Treba otvorene povedať, že čo sa týka odkladanej starostlivosti, túto tie čakacie lehoty sa predĺžia."
Poisťovňa bola pred pol rokom v rekordnom 60-miliónovom mínuse. Ekonomiku sa snaží postaviť na nohy.
M. FAKTOR, generálny riaditeľ VšZP: "Za prvé mesiace roku 2011 Všeobecná zdravotná poisťovňa je vo vyrovnanom hospodárení."
V hre je stále aj privatizácia poisťovne. Návrh koaličnej SaS je takýto.
P. KALIST, poslanec SaS: "Rozdelenie na tri časti, z toho dve časti by sa predali, jedna časť by zostala štátna. Tie ostatné dve by sa predali medzinárodným hráčom na poistnom trhu."
Tu sú podrobnosti.
P. KALIST: "Tak aby nemala v prvom rade v žiadnom regióne dominantné postavenie a v druhom rade aby sme dostali za jej akože poistencov alebo poistný kmeň nejaké peniaze."
R. RAŠI, bývalý minister zdravotníctva: "Toto je čistý biznis, na ktorom chce niekto zbohatnúť."
Šéf najväčšej poisťovne návrh nateraz nekomentuje.
M. FAKTOR: "To je politická otázka."
Privatizácia poisťovne má byť témou aj medzi koaličnými stranami. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva sa však pred niekoľkými mesiacmi vyjadrila, že rezort s rozpredajom poisťovne nepočíta. Faktom však je, že dlhy teraz platia pacienti.


NOVELA ZÁKONA O LIEKU PONECHÁ LEKÁROM MOŽNOSŤ PREDPISOVAŤ NÁZOV LIEKU, ALE AJ ÚČINNÚ LÁTKU
(03.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 5/13; POTOCKÝ Erik)
Novela zákona o lieku ponechá lekárom možnosť predpisovať názov lieku ale iba ako doplnok k povinnému predpisovaniu účinnej látky. Lekári by však takúto zmenu odložili až kým sa nezavedie elektronické zdravotníctvo.
V súčasnosti je predpisovanie účinnej látky dobrovoľné. V praxi sa však nevyužíva. Ministerstvo zdravotníctva deklaruje, že jeho cieľom je zníženie doplatkov pre pacientov aj celkových výdavkov na lieky, ktoré tvoria približne 30 percent celkového balíka na zdravotníctva. O hlavných zmenách hovorí minister Ivan UHLIARIK.
I. UHLIARIK: "Lekár bude môcť na recept napísať aj firemný názov lieku, ale bude musieť napísať účinnú látku. Lekárnik ale bude mať povinnosť vydať najlacnejší liek. Toto je tá hlavná zmena oproti minulosti."
Slovenská lekárska komora namietala, že lekári nebudú vedieť čo ich pacient užíva. Ministerstvo zdravotníctva navrhlo aby poisťovne raz mesačne informovali lekárov o liekoch, ktoré jeho pacienti v lekárni dostali. Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan DRAGULA to nepovažuje za realizovateľné.
M. DRAGULA: "Lekáreň najprv si spracúva recepty, to im trvá po skončení mesiaca asi 15 dní. Pošle na poisťovňu. Poisťovňa musí spracovať údaje z viacerých lekární, má nato mesiac. Čiže lekár môže dostať informáciu o tom aký liek dostal jeho pacient najskôr za dva mesiace. A to uznáte, že je o ničom."
Novela by tiež mala odstrániť ovplyvňovanie lekárov farmaceutickými firmami. Opäť Ivan UHLIARIK:
"Našim cieľom je aby lekár sa venoval pacientovi počas ordinačných hodín a aby reprezentanti farmaceutických firiem navštívili lekára, v prípade, že ho chcú vzdelávať, po ordinačných hodinách. Sankcia je vo výške od 3 333 eur, ktoré by musela v prípade porušenia zákona zaplatiť tá farmaceutická firma."
Ak by si povinnosť neplnili lekári alebo lekárnici mohla by ich stihnúť pokuta od 5 do 50-tisíc eur. Tie bude udeľovať ministerstvo z podnetu zdravotnej poisťovne alebo Štátneho ústavu na kontrolu liečiv. Ani po zmenách nie sú lekári novelou nadšení a apelujú vyčkať do zavedenia elektronického zdravotníctva. Milan DRAGULA:
"Takúto molekulovú preskripciu majú krajiny, ktoré majú dobre urobené elektronické zdravotníctvo. Takže lekár je on line napojený na systém a vie aký liek pacient dostal a môže zareagovať."
Podľa Ivana UHLIARIKA prvá etapa zavedenia e Health je naplánovaná na 1. štvrťrok 2013. Povinné predpisovanie účinnej látky uplatňuje v Európskej únii Portugalsko a Litva. Tento rok ho chce zaviesť aj Česko. Viacero krajín využíva kombináciu povinnej účinnej látky a dobrovoľného obchodného názvu lieku.


ZMENA PREDPISOVANIA LIEKOV
(03.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 11/19; GULOVÁ Zuzana)
Minister zdravotníctva cúvol pred tlakom lekárov. Predpisovanie liekov sa síce zmení, ale nie až tak zásadne. Pôvodne mali z receptov zmiznúť komerčné názvy liekov, aby sa lekári vyhli lobingu farmaceutických firiem. Po novom lekár názov lieku musí napísať, účinnú látku tiež.
Hlavný argument ministra je pacientova peňaženka. Ak by užíval lacnejšie lieky, ročne by sme na doplatkoch ušetrili 50 miliónov eur. Najlacnejšie alternatívy na trhu máme, nie vždy sa však dostanú k pacientovi. Po novom sa so šetrením začne už u lekára.
Ivan UHLIARIK (KDH), minister zdravotníctva SR: "Lekár bude môcť na recept napísať aj firemný názov lieku, ale bude musieť napísať účinnú látku."
Tú istú účinnú látku obsahuje niekoľko druhov liekov, líšia sa len názvom a cenou. Podrobnosti zistíme pri okienku v lekárni. Povinnosťou lekárnika bude ponúknuť najlacnejší liek. Pacient si ho môže, ale nemusí vybrať. Lekárnici to robia aj teraz.
Magistra: "Upozorňujeme ho, že je to trebárs iná firma a je to liek, tá istá účinná látka, len s nižším doplatkom. A myslím si, že pre tých dôchodcov to robí veľa."
Že pacient dostane iný liek ako predpísal lekár, teda funguje aj teraz. Lekári sa pýtali, kto bude zodpovedný ak liečivá nesprávne skombinuje a tu je odpoveď.
I. UHLIARIK: "Poisťovňa bude musieť informovať lekára, ktoré lieky pacientovi boli vydané."
Názvy liekov z receptov zmiznú, keď bude mať každý pacient elektronickú zdravotnú knižku. Tak to funguje len v Litve a Portugalsku. Lekárska komora upozorňuje, že jeden Portugalčan minie na lieky stále viac ako Slovák. U nás sú náklady hneď po Poľsku druhé najnižšie.

 

SPOTREBA LIEKOV NA OBYVATEĽA:
(ZDROJ: SLK)

ÚDAJE ZA ROK 2008

 Portugalsko 353 USD/obyv.
 Slovensko   258 USD/obyv.
 Poľsko      195 USD/obyv.

Milan DRAGULA, prezident Slovenskej lekárskej komory: "Som veľmi opatrný aj v prognózach, čo sa týka šetrenia."
Predpisovanie liekov sa má zmeniť od novembra.


Lekári v amulanciách budú nahradení automatmi!
(03.06.2011;
www.pravda.sk; Blog, sly stone)
Prípadne si pacienti môžu svoje ochorenia a príznaky vygúgliť na internete a nakúpiť si lieky pri pokladni v Tescu.Z lekárov sa totiž stala " škodná". Uhliarikova kampaň proti vlastnému rezortu úspešne pokračuje, ba dokonca nabrala nové grády. Kto zastaví tento rozbiehajúci sa rýchlik ? Lekárska komora ? Lekárske odbory ? Sesterské organizácie ? Pacientske organizácie? Títo všetci už totiž zodvihli varovný prst ! Alebo bude vláda čakať až na občianske nepokoje ? MInister sa stáva zo zdravotníka hrobárom a to nielen tejto vládnej koalície...
Podľa nového Zákona o lieku ktorý ide do parlamentu na schválenie navrhuje minister Uhliarik zakázať lekárom nielen predpisovať svojim pacientom na recept lieky podľa ich obchodného názvu, ale dokonca chce zakázať lekárom prijímať vo svojich ambulanciách zástupcov farmaceutických firiem predstavujúcich nové lieky počas ordinačných hodín . S odôvodnením,že je neprípustné, aby pacienti čakali v čakárni, kým sa lekár vybavuje s farmaceutickým zástupcom.

 

Som lekár a prepadol ma strach....
15 rokov pracujem v ambulancii, množstvo mojich pacientov sa rozrastá, liečim celé rodiny. 15 rokov prijímam farmaceutických zástupcov počas ordinačných hodín, 15 rokov predpisujem lieky a nielen ich chemické - generické názvy . 15 rokov jedna tretina mojej práce ostáva nezaplatená zdravotnými poisťovňami / pre obmedzené limity / a zaplatená nie je ani pacientmi / pre nemožnosť účtovať v hotovosti. /
Posledných 10 rokov takto mesačne prispievam štátu / poisťovniam od 700 do 1300 Eur mesačne tým, že na vyzvanie poisťovne vystavím opravú faktúru, kde znížim pôvodne uznanú sumu výkonov o všetky nadlimitné výkony, takže po právnej stránke mi poisťovňa nedlhuje nič. Ročne najmenej 12 tisíc eur. Za desať rokov 120 tisíc Eur som venoval tomuto zdravotnémmu systému, v dobrej viere že to má význam, lebo táto krajina nie je na tom ekonomicky tak dobre, aby si mohla dovoliť dobre platenéholekára či zdravotnú sestru.
Zmena paradigmy prišla minulý rok s rozhodnutím ústavného súdu o legálnosti vyniesť zisk z verejného zdravotného poistenia. Odvtedy minister Uhliarik spustil ohňostroj legislatívnych návrhov a zmien s jedným jediným cieľom. Dosiahnuť prebytok vybratých odvodov oproti výdavkom zdravotnej poisťovne. Pri takom zdravotnom systéme, aký je u nás - založenom na solidárnosti a povinných zdravotných odvodoch - je to možné len nasledovným spôsobom :

- znížením dostupnosti zdravotnej starostlivosti - obmedzením najprv počtu ambulantných špecialistov, obmedzením ich úväzkov / limitov / a rušením nemocničných lôžok či celých oddelení.

- vynucovanou preskripciou najlacnejšie dovážaných liečiv pochybnej priviniencie a kvality, obvykle z krajín mimo EU, ktoré nie sú kontrolovateľné, či pri výrobe liekov dodržiavajú štandardné operačné postupy a správnu klinickú prax.

- zastrašovaním lekárov agresívnou a represívnou legislatívou, kriminalizujúcou štandardné postupy v ambulantnej praxi

- generalizovaním vymyslených, fiktívnych, virtuálnych " korupčných " lekárov, ktorých nikto nikdy nevidel, ale ktorí predpisujú v státisícoch eur mesačne fiktívnu indukovanú preskribciu.

- a nakoniec sústavným tendenčným klamaním na všetkých úrovniach - od zamlčovania faktov o zvyšovaní nedostupnosti zdravotnej starostlivosti a vypočítavom notorickom neplatení za poskytnutú lekársku starotlivosť, až po prekrúcanie reality tvrdením, že na slovensku je nadspotreba liekov - pričom opak je pravdou, pretože v absolútnych nákladoch v euro na lieky na jedného obyvateľa sme ďaleko vzadu v rámci hodnotenných štátov v EU, pričom všetky okolité štáty vrátane Česka, Maďarska a Poľska vynakladajú na lieky v prepočte na jedného obyvateľa viac euro, ako my na Slovensku.

Veľký percentuálny podiel výdavkov na lieky z celkového rozpočtu zdravotníctva znamená len to, že systém vynakladá na ľudský faktor v zdravotníctve ďaleko menej , ako v okolitých štátoch. Tento fakt pán Hríb, ale aj pán Dr. Laho a pán Pažitný v nedávnej relácii LAMPA úspešne zamlčali... Ak by totiž lekári a ostatný zdravotný personál zarábal rovnako ako v Česku alebo v Nemecku, z ministrom Uhliarikom /alebo Hríbom, Szalayom, Pažitým , Lahom a inými za to platenými / toľko opakovaných 40 percent výdavkov na lieky z celkového rozpočtu by sa stalo možno 25, a možno len 20 alebo aj 15 percent.
Lebo je to ľudská práca, na ktorej stojjí a padá tento zdravotný systém, lebo ona je lacná. Vštky ostatné vstupy do zdravotníctva - lieky, prístroje, energie, doprava, nájmy, nehnuteľnosti, právne a sekundárne služby - majú reálne európske ceny. Zákonite musí narastať percento výdavkov na lieky, pokiaľ je práca chronicky podcenená. Len vďaka hlboko nedocenenej, inak povedané podcenenej , nezaplateenej alebo podceňovanej ľudskej práci, môže toto zdravotníctvo ešte fungovať tak, že sa minister tvári, že môže vyprodukovať zisk. Môže, lebo na ľuďoch pracujúcich v zdravotníctve sa dá orať, môže, lebo starí, chorí a hendikepovaní nemajú dosť síl, aby sa bránili a mladí a zdraví ľudia zdravotný systém nepotrebujú, preto ich nezaujíma.

Čo môžeme teda čakať ? Nič dobré . . . z pohľadu pacienta odkázaného na lekársku starostlivosť.
Keďže Všeobecná zdravotná poisťovňa nemá súkromného majiteľa a zisk z nej by sa stratil v systéme, teda logicky nemá zmysel, bude minister a jeho klika / prípadne bývalý manažment poisťovne Dôvera pracujúci teraz ako manažment Všeobecnej poisťovne / naďalej pod zámienkou dostávania sa z červených čísel redukovať počet špecialistov, lôžok alebo oddelení, znižovať cenu uhrádzaných liekov, zvyšovať doplatky pacientov za tzv. nadštandardnú starostliviosť, ktorá bola ešte pred niekoľkými mesiacmi štandardnou, budú sa znižovať limity výkonov lekárom, aby pacienti museli na vyšetrenie čakať,aby nedostali drahú špecialistom vyhradenú medikáciu , bude sa preferovať a rozširovať jednodňová chirurgia, aby sa nemusel uhrádzať lôžkodeň v nemocnci, za ktorý si bude musieť aj tak pacient platiť, lebo bezplatné " štandardné" lôžka budú pre umelo znížené kapacity nemocníc stále obsadené.
Minister bude skrátka robiť všetko preto, aby čo najviac mladých, zdravých , zamestnaných poistencov rozhorčene prestúpilo od septembra tohoto roku do poisťovne Dôvera, kde tvorba zisku dáva zmysel / minimálne pre jej majiteľov /.
Je mi naozaj smutno z toho, keď po toľkých rokoch práce v systéme ktorému som toľko venoval na úkor svojej rodiny v dobrej viere, že to má zmysel a že raz bude lepšie, sa dozviem z úst ministra , že sa stáva zo mňa nepriateľ číslo jedna ukrytý v bielom plášti, že moju prácu musia sledovať skryté kamery, poisťovňou Dôvera platení detektívi, platení agenti provokatéri, že pacientov neliečim, ale indukovannou preskribciou farmaceutickej loby zvyšujem svoje príjmy. . . a že sa po toľkých rokoch praxe zo siedmimi tisícmi dispenzarizovanými pacientami v kartotéke musím obávať o svoju zmluvu s najväčšou zdravotnou poisťovňou, napriek tomu, že ročne jej len na svojej práci ušetrím viac ako 10 tisíc eur...
Teraz už chápem to české " ďekujeme, odcházíme". Ale nechápem toľko účelových lží, chamtivosti a nenásytnosti, s ktorými sa supi vrhajú na verejné zdravotníctvo s úmyslom ohlodať ho na kosť.


ZDRAVOTNÍCKE ZARIADENIA NATERAZ NEVYBERAJÚ POPLATKY ZA POBYT V NEMOCNICI
(03.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 4/13; HLADKÁ Petra)
Zdravotnícke zariadenia nateraz nevyberajú poplatky za pobyt v nemocnici. Od tohto kroku ešte ustúpili a čakajú na povolenie ministerstva. Pacienti si však vo väčšine prípadov priplatia za nadštandardnú starostlivosť.
Prednostné ošetrenie či otec pri pôrode, za takýto nadštandard si pacienti priplácajú vo väčšine slovenských nemocníc. A ďalšie poplatky, ktoré navrhovala Asociácia nemocníc Slovenska zatiaľ nehrozia. Riaditeľ skalickej nemocnice Patrik FIALA, po ňom Pavol ZRÍNY z myjavskej nemocnice.
P. FIALA: "My pacientom spoplatňujeme len úkony, ktoré pacient požaduje nad štandardné, liečebné aj diagnostické postupy."
P. ZRÍNY: "Nemocnica Myjava nemení svoju cenovú politiku a zostáva tak ako bola doteraz."
Súčasná situácia sa však môže zmeniť, pripúšťa to aj trenčiansky župan Pavol SEDLÁČEK:
"Kvôli tomu sme si dali aj úlohu pripraviť nejaký návrh aby sa to prerokovalo s poslancami na júnovom zastupiteľstve. To by bolo pridelenie rôznych poplatkov u lekárov, to je pomerne tenký ľad nie dostatočne z môjho pohľadu legislatívne ošetrenie ale samozrejme každý hľadá spôsob ako prežiť."
Zavedenie poplatkov nevylučujú ani dve spoločnosti, ktoré spravujú 10 nemocníc na strednom a východnom Slovensku. Vranovská investičná a Agel Norbert SCHELLONG z prvej z nich.
Zástupca Agel Norbert SCHELLONG, preklad: "Nakoľko nám pripadá súčasný stav zavádzania nových nadštandardných poplatkov veľmi chaotický, nechceme sa k tomuto pridávať, čakáme až sa situácia na trhu trošičku ukľudní."
Výnimkou je však rehabilitačné oddelenie vo Zvolene. Aby nezaniklo niektorí pacienti si za ošetrenie v ňom priplatia. Hovorkyňa Agel Andrea BEŇOVÁ:
"Peniaze, ktoré nám poisťovňa za jeho výkony platí nestačia na jeho udržanie. Keďže oddelenie máme záujem zachrániť ústavní pacienti budú mať starostlivosť bezplatnú ale ambulantní pacienti si za túto liečbu budú musieť zaplatiť."
Asociácia nemocníc Slovenska však hovorí o katastrofálnej situácii v zdravotníctve a chce aby si pacienti v blízkej budúcnosti platili aj za hospitalizáciu v nemocnici. Jej prezident Marián PETKO:
"Asociácia nemocníc Slovenska sa obráti budúci týždeň na ministerstvo zdravotníctva s návrhom aby sa zmenilo nariadenie vlády o službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, kde doteraz boli poplatky stanovené na nula a navrhujeme poplatky 3-4 eura za 24 hodín."
Ministerstvo zdravotníctva v tejto súvislosti pripravuje novelu zákona. Hovorkyňa Katarína ZOLLEROVÁ:
"Do 30. septembra ju predložíme na rokovanie vlády. V tejto novele ministerstvo jednoznačne stanoví za čo sa môžu a za čo nemôžu poplatky vyberať."
Poplatky v nemocniciach by podľa Mariána PETKA mohli pomôcť zlepšiť ich úroveň a postupne k ním budú musieť pristúpiť všetky nemocnice.


AGENTÚRNY SERVIS Z DOMOVA
(03.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál)
Univerzitná nemocnica v Bratislave pripravuje redukciu 10-tich percent lôžok, oddelenia však rušiť nebude. Ministerstvo zdravotníctva počíta v nemocniciach so znížením počtu lôžok o 10 až 15 percent pre nedostatok financií a predpoklad, že platby od zdravotných poisťovní v najbližšom období neporastú.


BITKA O MILIARDU EUR ZA LIEKY POKRAČUJE, MINISTER USTUPUJE
(03.06.2011; Rozhlasová stanica Viva; Správy; 17.00; por. 1/5; BELOVIČOVÁ Jana)
Minister zdravotníctva sa vzdal nápadu, aby lekári už nepredpisovali konkrétny liek, ale len účinnú látku. Na lieky ročne smeruje asi miliarda z necelých štyroch miliard eur, ktorými by mali disponovať zdravotné poisťovne, a preto sa ministerstvo pokúša výdavky na ne skresať. Pôvodne Ivan UHLIARIK navrhoval, aby už lekári nemohli predpisovať konkrétne lieky, ale len účinnú látku, a konečný výber by nastal až v lekárni. Očakával od toho, že k pacientom sa budú namiesto tzv. originálov dostávať vo väčšej miere lacnejšie náhrady - generiká. Asociácia dodávateľov liekov však tvrdí, že by to bolo zbytočné. Obvodný lekár s 1 500 pacientmi nebude mať čas hľadať v zozname, čo jeho pacient vlastne užíval. Lobing sa podľa kritikov navyše môže vyskytnúť aj v lekárňach.


MARIHUANA NA PREDPIS
(03.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 5/26; DRATVOVÁ Martina)
Predstavitelia SaS veria, že do konca tohto roka presadia používanie marihuany na medicínske účely. Slovensko by sa tak pridalo k Česku, Rakúsku, Fínsku alebo USA. Oslovili sme aj koaličných partnerov a vyzerá to skôr na dlhú diskusiu okorenenú politickým bojom.
SaS odmieta, že by mali v pláne marihuanu legalizovať. Tvrdí, že chcú len umožniť jej beztrestné používanie pre pacientov na zmiernenie ťažkých bolestí pri konkrétnych chorobách. Zneužívanie nepripúšťajú.
P. KALIST, poslanec NR ST (SaS): "Dnes lekári predpisujú lieky na takzvaný recept s modrým pruhom. Jedná sa o opiáty alebo lieky, ktoré obsahujú účinnú látku, ktorá by mohla vyvolávať silnú závislosť. Naša predstava je, že by sme takým istým spôsobom nechali predpisovať aj lieky na báze konopí."
Konkrétny návrh ešte nie je na svete, no Richard SULÍK si verí, že by mohol byť schválený do konca roka.
R. SULÍK, predseda SaS: "Áno, sme v diskusii s našimi koaličnými partnermi."
Tí sa však do takejto zmeny rozhodne nehrnú.
L. SOLYMOS, poslanec NR SR (Most-Híd): "To je dosť odborná téma, k tomu sa ťažko vyjadrím teraz. Ja viem len to, že v rámci klubu sú na to rozchodné názory, ale samozrejme nebránime sa žiadnej debate odbornej."
M. LUKÁČ, hovorca SDKÚ: "Ak chce SaS presadiť takúto zmenu, mala by predložiť medicínske analýzy, ktoré by dokázali, že efekt je prospešný pre pacienta."
P. HRUŠOVSKÝ, podpredseda KDH: "V tejto chvíli hovoríme marihuane razantné nie."
Názor v KDH nie je jednoznačný. Marihuanu pre ťažko chorých pacientov by si vedel predstaviť minister vnútra Daniel LIPŠIC, no ale minister zdravotníctva z tej istej strany špekuluje.
I. UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Je to tak citlivá téma, že musíme odborne diskutovať a až potom vydať nejaké stanovisko."
V poslednom zverejnenom prieskume verejnej mienky tento týždeň sa SaS ocitla na hranici zvoliteľnosti. Niet sa teda čo čudovať, že strana intenzívne pracuje sa realizácii svojho volebného programu.


SAS CHCE DEKRIMINALIZOVAŤ MARIHUANU
(03.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 1/19; PREDAJŇOVÁ Andrea)
Sloboda a Solidarita otvára predvolebnú tému. Chce dekriminalizovať marihuanu a používať ju na lekárske účely. Liberáli chcú prísť s týmto zákonom do konca roka. Kresťanským demokratom sa zámer koaličného partnera nepáči.
Liberáli oprášili predvolebný sľub. Chcú dekriminalizovať marihuanu a pre malých pestovateľov žiadajú beztrestnosť.
Richard SULÍK, predseda SaS: "Naďalej podnikáme kroky, aby sme jedného dňa dospeli k tej dekriminalizácii marihuany.
Martin POLIAČIK (SaS), poslanec NR SR: "Prestať z ľudí užívajúcich drogy robiť kriminálnikov a začať ich vnímať ako pacientov."
Presvedčiť aj koaličných poslancov zrejme nebude ľahké. Jasné nie odkazujú kresťanskí demokrati.
Ján FIGEĽ, predseda KDH: "Dekriminalizácia ako pojem, ako téma je v protiklade s tým, čo znamená boj proti drogám, proti ich šíreniu."
SaS ohlásila aj druhý krok. Dostať marihuanu do zdravotníctva.
Peter KALIST (SaS), poslanec NR SR: "Strana Sloboda a Solidarita bude presadzovať použitie konope na lekárske účely a pre pacientov, pre ktorých sa stala poslednou nádejou na zmiernenie ich utrpenia."
R. SULÍK: "Čiže keď je možné na Slovensku predpísať morfín v prípade ťažkých bolestí, ktorý je omnoho návykovejší, omnoho škodlivejší pre ľudské telo, tak prečo by to nemalo byť konope."
Ivan UHLIARIK (KDH), minister zdravotníctva SR: "Morfín tiež je len syntetickým derivátom a nie je to heroín do žily. Asi by sme nesúhlasili s tým, aby si ťažko chorý pacient zapálil cigaretu."
Politológovia vidia za touto aktivitou výsledky posledného prieskumu. Liberáli sa totiž ocitli na hranici zvoliteľnosti.
Martin KLUS, politológ: "Sú si vedomí toho, že stratili určitú časť voličov. Napríklad aj tým, že sa vzdali tém, s ktorými prichádzali na politickú scénu."


NA LIEKOCH VRAJ UŠETRÍME
(03.06.2011; Televízna stanica JOJ; Noviny; 19.30; por. 5/14; MEČIAR Ján)
Nielen názov lieku, ale aj účinná liečiva látka. Od novembra by to malo byť na každom recepte na lieky. V lekárni by vám mali ponúknuť ten najlacnejší, to ale neznamená menej liečivý, či menej kvalitný liek. Podľa ministra UHLIARIKA pacienti, ktorí berú viac liekov naraz, nemajú dôvod na obavy. Aký liek ste si v lekárni nakoniec vybrali, sa lekár dozvie spätne od zdravotnej poisťovne. No a lekárne budú kontrolované, tabletky sa najnižšími doplatkami budú musieť mať v základnom sortimente alebo vám ich musia zabezpečiť do 24 hodín. Inak im hrozia vyše 5-tisíceurové pokuty.


AMBULANCIE PRE FARMACEUTOV ZATVORIA
(03.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 8/26; ELIÁŠOVÁ Zuzana)

Díleri farmaceutických firiem budú mať sťažený prístup do ambulancií. Ministerstvo zdravotníctva ich chce odtiaľ poslať preč. Kontrolou budú samotní pacienti.
Dvere na ambulancii sa pre zástupcov farmaceutických spoločností na určitý čas zatvoria. Lekárov už nebudú môcť navštevovať počas ordinačných hodín. Ak lekár vpustí farmaceuta, hrozí mu pokuta.
I. UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Sankcia je vo výške od 3 333 eur."
Názory lekárov sú rôzne. Jedni tvrdia, že stretnutia s farmaceutami majú prínos.
K. ŠIMOVIČOVÁ, lekárka: "Prichádzajú nám ukázať nové formy lieku v ich firme."
Ďalší poukazujú na ovplyvňovanie a korupciu.
L. LAHO, lekár: "Je celkom legitímny tlak farmafiriem na čo najväčší predaj lekárov a ten sa deje, ten tlak od normálnej argumentácie odbornej až po korupciu."
K. ŠIMOVIČOVÁ: "Ja tu robím na jednom mieste 25 rokov a nikdy mi za predpisovanie liekov žiaden zástupca firmy nenúkal nič."
L. LAHO: "V záujme farmafiriem v určitej fáze je čo najväčší počet predaných balení. Čiže správajú sa ako obchodníci."
Farmaceutické firmy obvinenia odmietajú. Stretnutia s lekármi sú podľa nich len o výmene informácií, kde lekári dostávajú správy o možnostiach aktuálnej liečby. Nesúhlasia ani so zakázaním návštev lekárov počas ordinačných hodín.
Stanovisko Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok: "Podporujeme promptné ošetrenie pacienta v ambulancii lekára bez zbytočného čakania, preto navrhujeme aby zástupcovia farmaceutických spoločností mohli vykonávať návštevy iba v čase vopred dohodnutom lekármi."
Novinky ale nezačnú platiť okamžite. Dvere pre farmaceutov by mali byť počas ordinačných hodín na ambulancii zatvorené až od novembra.


NÁKAZA BAKTÉRIAMI E.COLI SA ŠÍRI ĎALEJ - JE OHROZENÉ AJ SLOVENSKO?
(03.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy a komentáre; 21.50; por. 2/4; SLOBODNÍK Radovan)
Nákaza baktériami E.coli, ktoré spôsobujú krvácavú hnačku, stále straší. V Európe už zabila 19 ľudí. Choroba sa vyskytla už v 12 štátoch. V Nemecku za ostatné 2 dni pribudlo približne 200 nakazených pacientov. Celkovo tak nákaza zasiahla vyše 1700 ľudí. Vedci z referenčného laboratória v Ríme dnes nepotvrdili hypotézu, že zdrojom je zelenina. Aká je situácia u nás na Slovensku? Odpovie hlavný hygienik Slovenskej republiky Gabriel ŠIMKO, ktorý je na telefonickej linke. Želám dobrý večer."
Gabriel ŠIMKO, hlavný hygienik SR, telefonát: "Dobrý večer prajem."
R. SLOBODNÍK: "Pán ŠIMKO, to číslo, ktoré som pred chvíľou spomínal, je prinajmenšom desivé - nazvem to tak - 1700 ľudí. Aby sme ale nevytvárali paniku tu u nás, na Slovensku, môžete našich divákov ubezpečiť, že naša krajina je mimo ohrozenia?"
G. ŠIMKO: "Samozrejme, zatiaľ tá situácia vypadá pre našu krajinu veľmi priaznivo. Ja by som chcel ale povedať poslucháčom a divákom, že vlastne európski spotrebitelia sú dneska chránení jedným z najviac prepracovaných systémov bezpečnosti potravín na svete, kde bolo zavedených mnoho procesov, ktoré majú zabezpečiť, aby potraviny, ktoré sú nakúpené na spotrebnom trhu, boli bezpečné. Samozrejme, to neznamená, že sa nemôže práve vyskytnúť takáto situácia, aká vznikla v Nemecku. A vidíte, že napriek tomu, že bolo vykonané stovky, ba tisícky rozborov, stále dodnes nie je úplne jasné, skade sa E.coli zobrala. Treba si však uvedomiť, že E.coli, alebo Escherichia coli, je to baktéria, ktorá sa vyskytuje bežne v populácii. To znamená, že sa dostáva do prostredia, vyskytuje sa jak u človeka, tak u zvierat a samozrejme tým, keď sa dostáva do prostredia, dostáva sa aj na zeleninu, alebo sa môže dostať aj cestou surového mäsa. Čiže tých možností je ďaleko viac."
R. SLOBODNÍK: "Pán ŠIMKO, povedzme si ešte, aké opatrenia Slovensko dodnes prijalo, lebo rôzne krajiny prijímajú rôzne opatrenia. Príkladom je Rusko - úplne zakázalo dovoz ovocia a zeleniny z Európy. Čo sa teda deje u nás?"
G. ŠIMKO: "U nás v podstate ten dozor leží na takých dvoch inštitúciách základných. Je to Štátna veterinárna a potravinová správa a potom sme to my, to znamená úrady verejného zdravotníctva v rámci Slovenskej republiky. My na, v rámci našej činnosti, úradov v rámci štátneho zdravotného dozoru aj potravinového dozoru, sme zintenzívnili tento dozor a zamerali sme ho hlavne na spôsob prípravy a manipulácie so surovinami a s výrobou potravín. Ide o to, aby si každý spracovateľ, to znamená reštaurácie, závodné stravovanie, alebo aj kuchyne uvedomili, ako správne manipulovať so zeleninou, ako správne manipulovať so surovým mäsom. To sú všetko potenciálne možné zdroje práve Escherichie coli."


Pacientům v SR hrozí příplatky za zákroky
(03.06.2011; Právo; č. 130, mut, -, s. 12; Vilček Ivan)
Budou muset hradit ze své kapsy pobyt a stravu v nemocnici a některé méně náročné operace
Slovenští pacienti budou muset nejspíš sáhnout hlouběji do peněženky. Nejenže si od 1. července připlatí za stravu a lůžko v nemocnici, ale zřejmě budou muset hradit třeba operace křečových žil nebo slepého střeva.
Pojišťovny navíc tlačí nemoc nice do jednodenní chirurgie, aby nemusely platit hospitalizaci. Přes 430 zdravotních úkonů vykonají nemocnice za normálních okolností bez hospitalizace.
Jednodenní centru nejdou do rizika a pacienty si vybírají. My jako koncová nemocnice musíme přijmout každého pacienta," cituje deník Pravda mluvčí bratislavské Univerzitní nemocnice Zuzanu Čižmárikovou.

 

Kliniky se dál zadlužují
Pokud je pacient hospitalizován na delší dobu, jeho pobyt zatím hradí nemocnice. Proslýchá se, že je jen otázkou času, kdy začnou pacienti platit za pobyt v nemocnici. "Každý měsíc se zadlužujeme. Od zdravotních pojišťoven nedostáváme reálné platby. Když máme pacienta s vážnou diagnózou, který nás stojí deset tisíc eur. od pojišťovny nedostaneme ani desetinu této část ky," dodala Čižmáriková.
Na Slovensku se stává běžnou praxí, že pacient si v některých nemocnicích bere na sebe náklady za nadstandard. Od 1. července by si však pacienti měli hradit za den hospitalizace pět eur (123 korun). Někteří odborníci varují, že by to mohlo ohrozit dostupnost zdravotní péče pro sociálně slabší skupiny obyvatel. Nemocnice argumentují tím. že v minulosti se za pobyt v nemocnicích platilo a nikoho to neohrozilo.

Lidé jsou rozhořčeni
Není vyloučeno ani zavedení poplatku za přednostní operaci. Pacient, který uhradí stanovenou částku, nebude čekat na zákrok v pořadníku. Peter Mečiar, ředitel Středoslovenského ústavu srdečních a cévních nemocí v Banské Bystrici, má ze zavedení poplatků za přednostní operaci vážné obavy: "Může se stát, že nesolventní pacienti budou na zákrok čekat tak dlouho, že to z medicínského hlediska nebude možné tolerovat."
Většina Slováků považuje zavedení poplatků ve zdravotnictví za nepřijatelné. "Nemohl bych si dovolit platit za přednostní operaci. Nechali by mě čekat s tím, že se možná operaci ani nedožiju. Mám pocit, že o to v našem zdravotnictví jde především," říká důchodce Karol Franko z Bratislavy. "Celý život si platím zdravotní pojištění, tak nechápu, proč bych měla zase platit něco navíc," kroutí hlavou Iveta Trávnička.
Poplatky v ambulancích a v nemocnicích zavedla druhá vláda premiéra Mikuláše Dzurindy. Kabinet premiéra Roberta Fica v roce 2006 poplatky zrušil.

****
Rušit se má až 150 oddělení:

* Rozpočet zdravotnictví činí za rok 2011 šest procent HDP

* Zdravotní pojištění činí 14 procent z vyměřovacího základu, u zaměstnance z hrubé mzdy. Z toho 4 procenta platí zaměstnanec, 10 zaměstnavatel.

* Díra v rozpočtu zdravotnictví vznikla snížením platby státu do systému. Zaměstnanec odvádí do systému 100 až 120 eur, živnostník 46 eur a stát odvádí za děti jen 32 měsíčně.

* Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna má 3 milióny pojištěnců a od roku 2004 eviduje nedoplatky na pojistném ve výši 320 miliónů eur (přes 7,5 miliardy Kč)

* SR plánuje zrušit 15 procent lůžek a asi 150 nemocničních oddělení.


Univerzitná nemocnica plánuje zrušiť desať percent lôžok
(03.06.2011; www.sme.sk; Z domova, 10:50, s. -; sita)


Farmaceuti podporujú zvýšenie transparentnosti
(03.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)


Dodávateľom liekov sa nepáčia návrhy ministerstva
(03.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)


Lekárom zostane možnosť predpísať konkrétny liek
(03.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)


Viaceré nemocnice na Zemplíne zatiaľ ďalšie poplatky nezaviedli
(03.06.2011; www.zivotpo.sk; s. -; TASR)


ULTIMÁTA LEKÁROV A SESTIER
(03.06.2011; Televízna stanica TA 3; Téma dňa; 19.55; por. 1/2; BIELIK Peter)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi