SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 8.6.2011

Uhliarikove zmeny v liekoch Radičová nestopla
(08.06.2011; Hospodárske noviny; s. 2; mr)


Uhliarik odkladá šetrenie

(08.06.2011; Sme; s. 7; Folentová Veronika)


Slovákom ide dobrá správa: dožívajú sa vyššieho veku
(08.06.2011; Hospodárske noviny; s. 4; Šimunová Katarína)
Marihuana na Slovensku asi bude liečiť!
(08.06.2011; Nový Čas; s. 8, 9; Netík Ivan,Rakovická Martina)
To je na konflikt
(08.06.2011; Sme; s. 12; Štulajter Ivan)
Trápenie s tlačivami sa skončilo
(08.06.2011; Hospodárske noviny; s. 22; Hanák Peter)
Našli lieky na smrteľný typ rakoviny kože
(08.06.2011; Pravda; s. 25; mq)
Pacientom s pokročilou rakovinou kože by už čoskoro mohli pomôcť predĺžiť život dva nové lieky, ktoré dosahujú lepšie výsledky ako tradičná chemoterapia. Liek s názvom vemurafenib otestovali na 675 pacientoch s rozvinutým melanómom. Užívali dve tablety denne a 84 percent z nich bolo po šiestich mesiacoch stále nažive. Chemoterapia dokáže takto predĺžiť život "len" 64 percentám pacientov, uviedli výskumníci na konferencii Americkej spoločnosti klinickej onkológie.
Vemurafenib funguje ovplyvňovaním génu BRAF, ktorý má asi polovica pacientov, ktorým sa rakovina rozšírila do ďalších orgánov a ich šance na vyliečenie sú veľmi malé. Britskí výskumníci z Inštitútu pre výskum rakoviny boli výsledkami takí nadšení, že klinické testy predčasne prerušili, aby mohli vemurafenib užívať pacienti zo všetkých testovaných skupín, teda aj tí z kontrolnej vzorky, ktorým bolo podávané neúčinné placebo, informovalo spravodajstvo BBC News.
Medzitým klinické testy ďalšieho lieku ipilimumab ukázali, že tiež dokáže predĺžiť život ľuďom s pokročilou rakovinou kože. Pacientom v takomto štádiu ochorenia lekári zvyčajne odhadujú pár týždňov až mesiacov života, no tieto nové lieky dokázali predĺžiť ich život aj o niekoľko rokov. Päť rokov po začiatku skúšania liekov na ľuďoch je stále nažive aspoň jeden pacient. Teraz prebieha výskum, či by vemurafenib mohol byť použitý aj pri liečbe, resp. predĺžení života pacientov s rakovinou vaječníkov, štítnej žľazy a hrubého čreva.
Oba lieky v súčasnosti posudzujú európske úrady dohliadajúce na trh s liečivami a dostupné by mohli byť už o niekoľko mesiacov. Ich nevýhodou však bude cena. Lieky budú stáť niekoľko desiatok tisíc eur.
"Toto je najväčší úspech v liečbe melanómu za posledných tridsať rokov," vyhlásil profesor Richard Marais, ktorý upozornil na dôležitosť génu BRAF pri liečbe rakoviny kože. "Výsledky sú dôkazom, že cielená génová terapia môže fungovať a naznačujú, akým smerom by sa mal vývoj liekov uberať. Podarilo sa dosiahnuť enormný pokrok." Profesor Peter Johnson z Cancer Research UK vyzdvihol, že "sa podarilo vyvinúť prvé lieky na tento najnebezpečnejší typ rakoviny kože".
Z predpisu je preležanina
(08.06.2011; Sme; s. 4; Krempaský Ján)
Nariadenie o dekubitoch nie je hotové ani dva mesiace po termíne
Vlani na jeseň minister zdravotníctva sľúbil, že k preležaninám pripraví nariadenie vlády v prvom štvrťroku 2011. Teraz ministerstvo hovorí o prvom kvartáli 2012.
Pripravíme systém starostlivosti o preležaniny, budeme ich sledovať a ich výskyt bude indikátorom kvality nemocnice, sľubovali minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH a generálny riaditeľ sekcie zdravia ministerstva Tibor Hlavatý na jeseň minulého roka.
Reagovali tak na prieskum výskytu preležanín v nemocniciach, o ktorom informoval denník SME. K legislatívnym zmenám malo dôjsť v prvom štvrťroku 2011. Ani dva mesiace po uplynutí termínu však ministerstvo nemá nič pripravené a na nápravu vytýčilo nový termín.

 

Termín zmeškali
"Pripravujeme do nariadenia vlády o indikátoroch kvality včleniť aj systém starostlivosti o dekubity," povedal po zhliadnutí záberov preležanín v novembri minulého roka Uhliarik.
K aktualizácii nariadenia vlády z roku 2009 malo podľa jeho plánov dôjsť v prvom štvrťroku 2011. "Takže vo veľmi krátkom čase," dodal vtedy minister.
Víziu a plány ministra potvrdil o niekoľko dní neskôr aj Hlavatý. "Pripravujeme novú koncepciu sledovania kvality zdravotníckych zariadení, kde aj vzhľadom na tému, ktorú ste otvorili, určite dekubity budú figurovať ako jeden z indikátorov kvality."
Rovnako ako minister po tvrdil, že materiál má vzniknúť v prvom štvrťroku 2011.
V pondelok, po vyše dvoch mesiacoch od uplynutia termínu, však už Hlavatý hovoril o novej lehote legislatívneho riešenia preležanín.
"Ministerstvo zdravotníctva pripravuje komplexný materiál, ktorý sa bude týkať posudzovania kvality poskytovateľov zdravotnej starostlivosti." Hotový má byť v prvom štvrťroku budúceho roka.
Prečo termín nedodržali a posunuli, ministerstvo ani po dvoch dňoch nevysvetlilo.

Utajované preležaniny
Na problém výskytu preležanín v nemocniciach upozornila na svojom blogu zdravotná sestra Ľubica Kočanová.
O ich výskyte na geriatrických oddeleniach nemocníc urobil miniprieskum prednosta geriatrickej kliniky v bratislavských Podunajských Biskupiciach Štefan Krajčík. Na niektorých pracoviskách sa podľa neho dekubit vyskytol až u 68 percent imobilných pacientov.
Uhliarik povedal, že ministerstvo si vlastné zisťovania nerobilo. "Prieskumy sme nerobili, pretože zastávame názor, že preležaniny by nemali vznikať," odôvodnil.
O preležaninách nemajú objektívny obraz ani zdravotné poisťovne, ktorým nemocnice hlásia len zlomok ich skutočného počtu. Podľa údajov, ktoré vlani poslali denníku SME, sa ich vykazovaný ročný počet v mnohých prípadoch dá spočítať na prstoch jednej ruky.
"S výskytom dekubitov je to podobne ako s nemocničnými nákazami - nikto ich nehlási," komentoval nízke čísla Krajčík.


Lieky zdražejú pre dvestotisíc kardiakov
(08.06.2011; Pravda; s. 1; Hunková Mária)
Takmer dvestotisíc pacientov bude od júla za svoje lieky platiť viac. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik pokračuje v šetrení vo svojom rezorte na úkor pacienta a znižuje úhradu poisťovní za liečivá na vysoký krvný tlak. Pacientom, ktorí trpia touto chorobou, sa tým automaticky zvýši doplatok.
Výška doplatkov za najčastejšie používané lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, takzvané fixné kombinácie, od júla stúpne o 40 percent. A to aj napriek tomu, že ich celková cena pravidelne klesá.
"Máme účinné lieky, ktorých cena od roku 2007 pomaly klesá, čo je aj dobrou politikou v oblasti cenotvorby. Na druhej strane je pre nás do určitej miery prekvapením a nechápeme, prečo sústavne rastú doplatky a prečo pacient sa musí čoraz viac spolupodieľať na tejto liečbe," hovorí prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová.
Na liečbu fixnými kombináciami je momentálne nastavených 170-tisíc pacientov. Tí by mali od júla za svoje lieky zaplatiť približne o tri eurá viac. Lekári varujú, že tým sa môžu stať lieky pre časť pacientov nedostupnými. "Tých 170-tisíc ľudí sa bude musieť od júla vyrovnať s novými doplatkami na liečbu a my sa obávame, že niektorí z nich už nebudú môcť z ekonomických dôvodov túto liečbu udržať a budú žiadať o zmenu terapie," povedala Goncalvesová.
Za moderné lieky zaplatí chorý viac
(08.06.2011; Plus jeden deň; s. 5; vm)
Od júla sa majú zvýšiť doplatky pacientov za liečbu vysokého tlaku
ZLÁ správa pre ľudí s vysokým tlakom. Pacienti, ktorí užívajú moderné liečivá, siahnu od 1. júla hlbšie do vrecka. Ministerstvo zdravotníctva totiž navrhuje zvýšiť doplatok pacienta za kombinované tabletky. Teda za lieky, kde jedna tabletka obsahuje dve účinné látky.
Údaje ešte nie sú konečné, ale odhaduje sa, že v priemere môže škatuľka takéhoto lieku pre chorého zdražieť o 1 až 2 eurá. Už teraz za tieto lieky doplácajú viac ako 3 eurá. Lekári však upozorňujú, že ceny týchto liekov pritom dlhodobo klesajú.
Moderné preparáty na liečbu vysokého tlaku krvi v súčasnosti užíva u nás asi 170-tisíc pacientov. Podľa odborníkov zaoberajúcich sa liečbou vysokého tlaku si mnohí pacienti po 1. júli nebudú môcť dovoliť tieto inovatívne lieky. Vrátia sa tak k starším, jednozložkovým preparátom, alebo sa prestanú liečiť celkom.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdenia lekárov odmieta. "Vo viacerých skupinách liekov sú dostupné kombinované prípravky bez doplatku poistenca alebo s minimálnym doplatkom," povedala nám hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.
Uhliarik dvíha doplatky za lieky na vysoký tlak
(07.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, 16:20, s. -; Harkotová Stanislava)
Liečba vysokého krvného tlaku sa môže stať nedostupnou
(07.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
MZ SR: Plánuje obmedziť aktivity farmaceutických firiem voči lekárom
(07.06.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Ministerstvo zverejnilo Zoznam zdravotných výkonov
(07.06.2011; www.sme.sk; Ekonomika, 14:51, s. -; sita)
KONFERENCIA O BIOETIKE V ZDRAVOTNÍCTVE
(07.06.2011; Rozhlasová stanica Lumen; Európska únia; 14.30; 5,6 min.; R)
Na medzinárodnej konferencii zameranej na etiku v zdravotníckom systéme, ktorá sa konala 4. júna v Bratislave, vystúpili s prednáškami aj dvaja slovenskí europoslanci, doktorka Anna ZÁBORSKÁ, ktorá sa vo svojom príspevku zamerala na potenciálnu hrozbu pre výhradu vo svedomí zo strany komunitárneho práva a doktor Miroslav MIKOLÁŠIK. Názov jeho prednášky znel, bioetické výzvy v Európskej únii.
M. MIKOLÁŠIK:
"Konferencia je vlastne o bioetike a ja som rád, že na pôde bohosloveckej fakulty som mohol prispieť, tak na polovicu sme sa dohodli s pani kolegyňou ZÁBORSKOU, že vytvoríme takú udalosť, taký event, kde budeme znova hovoriť o aktuálnych otázkach. Je ich strašne veľa. Máme vzácneho hosťa, ním je arcibiskup Zygmunt ZIMOWSKI, ktorý teraz má vo Vatikáne na starosti práve pastoráciu zdravotníckych pracovníkov, lekárov, na celom svete vlastne. A jeho slová na pôde Aloisiana nás veľmi povzbudili a ceníme si jeho presné informácie, ktoré má na tomto poli v oblasti pastorácie chorých, núdznych, opustených, sociálne odkázaných, ale aj hovorili sme o pálčivých bioetických otázkach.
Vieme, že pokrok ide stále ďalej, veda a výskum už akoby nechceli vidieť žiadne hranice, všetko, čo je technicky možné, je ako keby dovolené. A to je práve to, na čo chcem aj ja poukázať v mojej prednáške, že človek musí mať pojem o tom, aké je jeho poslanie. Človek sa nemôže štylizovať do úlohy boha, stvoriteľa, hoci by vedel vytvoriť aj - a už sa to robí v Británii, ľudsko-zvieracie bytosti. Kde sme sa to dostali? Toto určite nie je zámer nášho smerovania, nášho bytia tu na tomto svete. Keď to zoberieme existenciálne filozoficky a možno aj teologicky.
Tým vôbec nechcem povedať, že by som bol proti pokroku a vede, ba naopak, ja všetky dobré smery podporujem a ako lekár to vítam, veď to je aj naša povinnosť hľadať nové lieky, nové spôsoby, nové prístupy. Ale nie napríklad na úkor dôstojnosti človeka a určite nie na úkor života človeka. Som predseda pracovnej skupiny pre bioetiku na pôde Európskeho parlamentu, veľmi ma to teší, že som sa k tejto pozícii prepracoval a nie preto, aby som ja bol nejaký slávny, ale preto, aby som mohol s takou väčšou váhou ovplyvňovať tú politickú a akademickú debatu na pôde Európskeho parlamentu, pretože ako lekár mám možno väčšiu dôveru ľudí, keď vystúpim a diskutujem, ako keď je niekto právnik alebo inžinier. Tak aj so znalosťou veci sa k týmto veciam vždy a pravidelne vyjadrujem.
Je to veľmi ťažké, čaká nás úplne najťažšia debata v najbližších mesiacoch o tom napríklad, ako bude Európska únia používať prostriedky, financie, na financovanie rôznych vedeckých smerov, výskumov. No a tam si želám, aby napríklad v oblasti kmeňových buniek, ktoré sú veľmi sľubné pre liečenie pacientov do budúcnosti, ale sľubné sú len tie a tak sa ukazuje aj skutočnosť, ktoré nepredpokladajú ničenie ľudských, živých ľudských embryí, ľudských zárodkov, našich blížnych. Tak tam je zatiaľ situácia celkom opačná, únia doteraz financovala skôr tie programy, ktoré malé nevinné ľudské bytosti zničila na to, aby získavala z nich takzvané embryonálne kmeňové bunky. A potom na základe týchto buniek robila ďalší výskum a vývoj rôznych liečiv a liečebných postupov, ktoré ale mimochodom a to je paradoxné, zaujímavé, že ešte nevyliečili ani jedného pacienta.
A práve tie dospelé kmeňové bunky a to by som chcel zdôrazniť a možno aj trošku povzbudiť vašich poslucháčov, že predstavte si, že práve existuje už niekoľko pracovísk, medzi nimi inštitút, ktorý sa zaoberá len dospelými bunkami, ktoré zoberieme napríklad z pupočníkovej krvi, alebo zoberieme ich z kože alebo z kosti alebo zo svalovej bunky a tieto keď vhodným spôsobom upravia, tak môžu už prispievať ku zlepšeniu zdravotného stavu pacientov. A ten inštitút sa nachádza v Lyone vo Francúzsku, tak som urobil takú významnú akciu, že som pozval mnohých kolegov z tej práve skupiny pre bioetiku, ale aj iných, ktorí sa zaujímali a ktorých tieto smery interesujú aj v tej politickej debate a videli tam na mieste, že sú to výskumníci, lekári, ktorí pracujú najmodernejšími vedeckými metódami, majú výsledky a že toto sú tie sľubné smery, ktoré ja aj ako lekár, ako kresťan, ale aj ako človek, ktorý vedu a výskum si ctí a váži, chce, ďalej propagovať.
Som veľmi šťastný, že sa tu schádzajú špičky tých ľudí na Slovensku, ktorí sa venujú bioetickým zdravotníckym otázkam, pastorácii aj chorých v nemocniciach. Sú tu aj významní zástupcovia slovenského kléru a teším sa, že budeme dnes zdieľať všetky tieto myšlienky spolu."
LEKÁRNE BEZ LIEKOV?
(07.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 13/15; SIMANOVÁ Simona)
Vojdete do lekárne, ale lekárnik tam nebude. Podľa komory farmaceutov sa to v budúcnosti môže stávať bežne. Dôvodom sú formulácie v novom zákone, ktorý predložilo ministerstvo zdravotníctva. To sa bráni a takúto možnosť v lekárni nepripúšťa.
Lekárne bez lekárnikov a pacienti bez odbornej starostlivosti. Toho sa obáva Slovenská lekárnická komora a to v prípade, že prejde nový zákon o liekoch, ktorý navrhuje rezort zdravotníctva.
Peter STANKO, lekárnik: "Nový návrh zákona je postavený tak, že dáva obrovský priestor na to, aby sa špekulovalo s prítomnosťou farmaceuta na pracovisku."
Pritom na farmaceuta je naviazaná aj licencia na lekáreň.
Ondrej SUKEĽ, hovorca Slovenskej lekárnickej komory: "Môže sa stať, že v lekárni isté obdobie nebude prítomný farmaceut, teda odborný zástupca, keďže zákon umožňuje zmenu odborného zástupcu, farmaceuta, iba ohlasovacou povinnosťou a nepodlieha to správnemu konaniu."
Michaela GAJDOŠOVÁ, odbor farmácie MZ SR: "Zásadne ministerstvo zdravotníctva takéto tvrdenia odmieta, pretože zákon jasne stanovuje podmienky, za akých musí byť na pracovisku prítomný či už odborný zástupca alebo ak tento nemôže vykonávať svoju činnosť, tak si môže ustanoviť držiteľ povolenia náhradného odborného zástupcu."
Podľa lekárnikov je nový zákon o liekoch málo prísny oproti tomu predchádzajúcemu.
P. STANKO: "Riešením je sprísňovanie kritérií a kontrol a nie naopak, zjednodušovanie."
O novom zákone bude už zajtra rokovať vláda. Malo by sa tak rozhodnúť, či sa ešte sprísni alebo nie. Definitívne by mal zákon schváliť až parlament.
ZDRAVOTNÍCTVO MAJÚ Z PROBLÉMOV DOSTAŤ SYSTÉMOVÉ ZMENY
(07.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 3/13; POTOCKÝ Erik)
Zdravotníctvo majú z problémov dostať systémové zmeny nie neustále nalievanie peňazí, tvrdí minister financií Ivan MIKLOŠ. Zajtra by sa mala vláda zaoberať aj zákonom o lieku, ktorý by mal výdavky v zdravotníctve znížiť. Ten však už stihol vyvolať nesúhlas lekárov aj lekárnikov. Ďalším spúšťačom nespokojnosti môže byť aj navrhovaná platba za diagnózu. Zdravotníci stále hrozia štrajkom aj výpoveďami. Debatu o výške percenta platby štátu za poistencov nepovažuje Ivan MIKLOŠ za najpodstatnejšiu v otázke financovania zdravotníctva. Keďže táto platba nie je jediným zdrojom peňazí v systéme. V roku 2012 by zdravotníctvo podľa ministra financií malo dostať viac peňazí ako v tomto roku.
I. MIKLOŠ: "Zásadné riešenie príde v tých systémových krokoch, ktoré chceme a ich aj ideme urobiť, ktoré súvisia aj so znížením nákladov na lieky, aj s transformáciou nemocníc, aj s ďalšími, aj s DRG systémom oceňovania jednotlivých diagnóz a tak ďalej. Jednoducho vnesenie pravidiel a poriadku a tlaku na efektívne využívanie."
Až tretina prostriedkov v zdravotníctve putuje na lieky. To chce zmeniť ministerstvo zdravotníctva novým zákonom o lieku. Minister Ivan UHLIARIK:
"Predpisovanie účinnej látky ten cieľ je, aby pacient neplatil viac za lieky ako musí."
Ďalším z prvkov, ktorý má podľa vlády zlepšiť financovanie Zdravotníctva, je platba za diagnózu. Skúseností iných krajín ukazujú, že pre časť poskytovateľov to môže byť pozitívna zmena. Pre časť naopak negatívna. Viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter OTTINGER:
"DRG systém má schopnosť priniesť spravodlivé rozdelenie zdrojov u tých poskytovateľov, ktorí vykonávajú aj teraz kvalitnú činnosť. Tí, ktorí na operačných oddeleniach ozaj operujú, tí, ktorí operačné oddelenia nevyužívajú len na to, aby tam ukladali pacientov a prijímali za to finančné prostriedky."
Profesné organizácie v zdravotníctve dali vláde ultimátum na dofinancovanie systému do 15. júna. O požiadavkách šéf Lekárskeho odborového združenie Michal POLICIAN:
"Prvým je dofinancovanie systému v roku 2011. Druhým bodom je navýšenie na 5,5 percenta za poistencov štátu v roku 2012 a tretím je reálna platba za výkon a poskytnutú zdravotnú starostlivosť a týmto zabezpečiť adekvátne finančné ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov."
Ak vláda ich požiadavkám nevyhovie hrozia zdravotníci dvojhodinovým štrajkom či podávaním hromadných výpovedí.
DETSKÁ NEMOCNICA NA BRATISLAVSKÝCH KRAMÁROCH PREDÁVA BUDOVU RIADITEĽSTVA
(07.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 08.00; 2 min.; POLEŠOVSKÁ Viera)
Vedenie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave sa rozhodlo zlú finančnú situáciu riešiť radikálnejším spôsobom ako iné podobné zariadenia. Namiesto žiadosti o dotáciu z ministerstva zdravotníctva, alebo zavedenia poplatkov sa rozhodli predať budovu svojho riaditeľstva. Tá stojí samostatne vedľa nemocničného komplexu a predaj sa uskutočnil v týchto dňoch. Riaditeľ Detskej nemocnice s poliklinikou Daniel ŽITŇAN:
Toto je jedna z možností ako trošku získať určité financie aj na oddlženie aj na určité malé investície.
Vedenie nemocnice predalo svoju budovu za 1,4 milióna eur. Úradníkov tak v najbližšom období čaká sťahovanie do budovy nemocnice.
D. ŽITŇAN: "Myslím si, že tá veľká budova nám poskytuje dostatok priestorov na to, aby sme sa tam, myslím si, že veľmi slušne umiestnili a budeme mať zasa na druhej strane lepší kontakt so zamestnancami, s oddeleniami. Dotkne sa to 30 zamestnancov, ktorí sú v tejto budove. Keď si to zoberieme, že v jednej kancelárii môžu byť 3 až 4, je to 10 kancelárií. V lôžkovej časti sa vôbec neposúvajú, posúva sa len v administratívnej časti. Archív sa presunul do priestorov, ktoré sme získali po oddelení, kde bola vzduchotechnika. Na miesto archívu sa posunie lekáreň a my prejdeme na miesto lekárne."
LOZ: PREMIÉRKA NEMÁ SPRÁVNE INFORMÁCIE
(07.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 5/15; MAJER Peter, GULOVÁ Zuzana)
Premiérka nemá správne informácie, tvrdia lekárski odborári. Pobúril ich argument Ivety RADIČOVEJ, ktorý sa týka rušenia nemocničných lôžok. Ako príklad uviedla Viedeň. Podľa premiérky má 1 200 lôžok. Odborári upozornili, že v skutočnosti je ich v rakúskej metropole 7-krát viac. Premiérkyn hovorca dnes stanovisko neposkytol.
Slovenské nemocnice čaká zoštíhľovanie. Podľa zdravotných poisťovní máme 10 až 15 percent nadbytočných lôžok. Minister zdravotníctva avizuje, že zanikne až 150 oddelení. Premiérka s ním súhlasí. Ako príklad uviedla Viedeň.
Iveta RADIČOVÁ (SDKÚ-DS), predsedníčka vlády SR: "Viedeň 1 200, Bratislava vyše 3 000. Myslím, že sa to blíži k 3 600. Viedeň je neporovnateľné väčšie mesto, ako je Bratislava."
Roman PROCHÁZKA, Lekárske odborové združenie: "Predpokladám, že porovnanie bolo myslené na najväčšiu viedenskú nemocnicu AKH. Viedenská AKH najväčšia má 2 142 lôžok, teda žiadnych 1 200, ako bolo povedané, ale 2 142."
Okrem tejto nemocnice má Viedeň ďalších 11. Pre 1,7 milióna obyvateľov je k dispozícií 7 932 mestských lôžok. Číslo nám potvrdilo Združenie viedenských nemocníc, ktoré ich prevádzkuje.
Corina ZSIVKOVICS, Viedenské združenie nemocníc: "Spolu so súkromnými nemocnicami je vo Viedni 11 700 lôžok."
Pol miliónová Bratislava má oficiálne 2 900 lôžok. Lekárski odborári teda slová premiérky komentujú takto.
R. PROCHÁZKA: "Je to zvláštne. Nenazval by som to možno rovno klamstvom, ale minimálne nekompetentnosťou poradcov."
Ministerstvo zdravotníctva výrok premiérky komentovať nechcelo. Odkázalo nás na štátnu poisťovňu. Tá zatiaľ o rušení lôžok informuje len stroho.
Petra BALÁŽOVÁ, hovorkyňa VŠZP: "O podrobnostiach, súvisiacich so zmenami v nemocniciach, bude Všeobecná zdravotná poisťovňa informovať v krátkom čase."
Definitívne číslo by malo byť známe o dva týždne.
BOJ LEKÁROV ZA ZLEPŠENIE PODMIENOK MÁ ČORAZ VIAC PODPOROVATEĽOV
(07.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 12.00; por. 4/12; HLADKÁ Petra)
Boj lekárov za lepšie podmienky v zdravotníctve má čoraz viac podporovateľov. K malým a stredným nemocniciam sa pomaly pridávajú aj fakultné. Lekári avizujú, že sú ochotní podávať hromadné výpovede, ak vláda nesplní ich podmienky a tie sa netýkajú iba ich platov.
Doteraz najväčším problémom s ktorým sa jednotlivé lekárske stavovské organizácie stretávali bola nejednostnosť v požiadavkách. To je však už minulosť. Na spoločných krokoch sa dohodli zástupcovia lekárov, sestier, zubárov, lekárnikov a ďalších viac než desiatich profesijných organizácií. Prezident Lekárskeho odborového združenia Michal POLICIAN hovorí o požiadavkách.
M. POLICIAN: "Prvým je dofinancovanie systému v roku 2011, druhým bodom je navýšenie na 5,5 percent poistencov štátu v roku 2012 a tretím je reálna platba za výkon a poskytnutú zdravotnú starostlivosť a s týmto zabezpečiť adekvátne finančné ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov."
S požiadavkami lekárskeho odborového združenia súhlasia aj jednotlivé organizácie vo fakultných nemocniciach. Predsedníčka Lekárskeho odborového združenia v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici Eva VNENČÁKOVÁ: "Lekári Rooseveltovej nemocnice boli informovaní aj o tom, v akom štádiu sú vyjednávania s predsedníčkou vlády. Na základe toho sa upevnilo rozhodnutie lekárov podporovať základné požiadavky."
Na východe Slovenska sa svoju nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve chystajú vyjadriť nielen lekári, ale aj ostatní zdravotnícky personál. Predseda odborov pri Nemocnici Jána Adama Raymana v Prešove Štefan HUDAČKO, po ňom Agnesa STOJNIČOVÁ z odborovej organizácie pri Košickej univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura.
Š. HUDAČKO: "My zastupujeme väčšinu pracovníkov, to znamená aj vrátane sestier a nižších zdravotníckych pracovníkov a THP pracovníkov."
A. STOJNIČOVÁ: "Všetky termíny, ktoré sme dávali aj ministerstvu, kde sme s nimi jednali, neviedli k žiadnym efektom. Ešte jediná možnosť, ako dúfať ešte že sa to zlepší, je postupovať tými krokmi, na ktorých sme sa dohodli, na tých razantnejších krokoch."
O problémoch, s ktorými sa najviac potýkajú fakultné nemocnice, hovorí predseda odborového združenia Univerzitnej nemocnice Bratislava Tibor BARTA: "Teraz sú problémy s platbami za výkony od Všeobecnej zdravotnej poisťovne a každý mesiac je problém dostatočný cash flow na úhradu aj platov aj ostatných povinností, čo univerzitná nemocnica musí splácať."
Ak ministerstvo nesplní požiadavky zdravotníkov do 15. júna, tí pristúpia k nátlakovým akciám. Prvou by malo byť výstražné dvojhodinové prerušenie práce, plánované ešte do konca júna.
POPLATKY V MALACKEJ NEMOCNICI
(07.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 19/24; R)
V malackej nemocnici by 20-eurový poplatok za služby, ktoré súvisia s vyšetrením na magnetickej rezonancii vyberať nemali. Tvrdí to Všeobecná zdravotná poisťovňa. Vyšetrenie je podľa poisťovne v zmysle zákona plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Na poplatok sme upozornili v našej reportáži v nedeľu. Nemocnica tvrdí, že ho od poistencov najväčšej štátnej poisťovne vyberá preto, že došlo k zníženiu platby zdravotnej poisťovne za úhradu magnetickej rezonancie. Nemocnicu včera navštívili kontrolóri z poisťovne, podľa ktorých takzvané nadštandardné výkony nie sú nadštandardom a nemocnica za ne nemôže vyberať poplatky. Poisťovňa navrhla zriaďovateľovi nemocnice aby pristúpil k sankciám.
Fakultná nemocnica príde o 100 lôžok a stratí dve oddelenia
(07.06.2011; www.tvnoviny.sk; Regióny, 10:22, s. -; sita)
Na Slovensku akupunktúru využíva asi 300 lekárov
(06.06.2011; www.podtatranske.noviny24.sk; s. -; mna)
Ceny liekov a ich dostupnosť
(06.06.2011; Týždeň; č. 23, s. 33; Zachar Dušan)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi