SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 9.6.2011

Tŕň v oku lekárov aj lekárnikov vláda odobrila
(09.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, 00:00, s. -; Harkotová Stanislava)


ZDRAŽEJÚ TIE NAJLEPŠIE
(09.06.2011; Plus jeden deň; s. 7; -)
Projekt WHO prvýkrát v Nemocnici vo Zvolene
(09.06.2011; www.zvonline.sk; s. -; VRIČANOVÁ Lucia)
Odškodné za nákazu dá Brusel i Slovákom
(09.06.2011; Hospodárske noviny; s. 7; KJusová Nina)
Počet nakazených klesá, Nemci veria, že najhoršie majú za sebou
(09.06.2011; Sme; s. 10; mim)
Zdroj črevnej infekcie ostáva neznámy. Stále to môžu byť uhorky i klíčky.
Takmer mesiac od vypuknutia smrteľnej črevnej nákazy Nemci dúfajú, že to najhoršie majú za sebou. Nahlas to povedal nemecký minister zdravotníctva Daniel Bahr (FDP), ktorý sa odvoláva na klesajúce čísla nových prípadov, potvrdené berlínskym Inštitútom Roberta Kocha.
To neznamená, že sa doterajší počet obetí a nakazených v nasledujúcich dňoch nezvýši. Zatiaľ si najhoršia črevná infekcia v Nemecku vyžiadala 25 mŕtvych a takmer 3000 nakazených v 12 európskych krajinách.
Experti stále nepoznajú zdroj nákazy, ktorú spôsobuje agresívna mutácia baktérie E.coli. Podľa včerajších zistení sú stále v hre uhorky i zeleninové klíčky. Na uhorke z odpadkového koša v Magdeburgu experti potvrdili zmutovanú baktériu E.coli. Odpadky priniesla rodina, ktorá sa nakazila. Uhorka však bola v koši niekoľko dní s ostatnými odpadkami. Rovnako trvá podozrenie na zeleninové klíčky z dolnosaskej biofarmy po tom, čo sa nakazila tretia pracovníčka farmy. Laboratórne testy na klíčky boli zatiaľ negatívne.
Minister zdravotníctva Bahr po krízovom zasadnutí s krajinskými ministrami zdravotníctva a ochrany spotrebiteľov vyhlásil, že ľudia majú byť naďalej obozretní pri konzumácii čerstvých paradajok, uhoriek a šalátu.
Črevná nákaza má v Nemecku 26 obetí, vyše 2600 je chorých
(08.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Schválili marihuanu pre zdravotnícke účely
(09.06.2011; Plus jeden deň; s. 1; red)
Vládou prešlo konope na liečenie
(09.06.2011; Sme; s. 4; tasr)
Pacienti by sa zakrátko mohli liečiť výťažkami z konope. Umožňuje to nový zákon o liekoch, ktorý včera prešiel vládou. Schváliť ho ešte musí parlament. Povolené majú byť len dve účinné látky z konopy siatej.
"Sú to dve molekuly, ktoré majú celosvetovo dokázaný medicínsky a terapeutický efekt, to znamená, že prešli všetkými klinickými štúdiami a skúšaniami ako štandardný liek," vysvetlila Michaela Gajdošová, šéfka liekovej politiky ministerstva zdravotníctva.
Lieky z marihuany budú na predpis!
(09.06.2011; Nový Čas; s. 8, 9; ham)
Prelomové rozhodnutie vlády
Aj na Slovensku sa už rozbehla diskusia o používaní marihuany (THC) ako liečiva. Dokonca sa o tom včera bavili ministri na zasadaní vlády. Tá schválila novelu zákona, ktorá umožní predpis liekov s obsahom marihuany. Iniciatívu prebrala SaS, ktorá by si to predstavovala tak, aby pacienti napríklad s rakovinou, mohli doma pestovať pár rastliniek na liečebné účely. Tento radikálny návrh však má do schválenia ešte poriadne ďaleko.
Vo vláde včera ministri preberali aj kontroverznú tému - používanie marihuany na lekárske účely. "Ide o malú zmenu v zákone o lieku, ktorá umožní predpis liečiv s obsahom THC. Nepôjde však priamo o rastlinu, ale len o súčasť lieku," povedal Novému Času poslanec SaS a lekár Peter Kalist. Dodal, že pôjde napríklad o ústne spreje či tinktúry proti bolestivým kŕčom pri skleróze multiplex.
Podobné liečivá sú povolené aj v okolitých krajinách ako ČR alebo Rakúsko. Ak si náš občan niečo podobné doniesol domov cez hranice, stal sa podľa doterajšieho zákona nechtiac zločincom.
Ak si však niekto myslí, že po schválení zákona si bude môcť pacient doma pestovať pár rastliniek marihuany a ňou sa bude liečiť, tak ako si to predstavuje predseda parlamentu Richard Sulík, je na veľkom omyle. "Túto debatu nevzdávame. Máme aj prísľub premiérky a ministra zdravotníctva. Sme radi, že sa koalícia dohodla. Naším cieľom je, aby chorí ľudia mali postupne prístup aj k častiam rastliny," uzavrel poslanec Kalist.
"Ide o molekuly, ktoré majú celosvetovo dokázaný medicínsky a terapeutický efekt a prešli všetkými klinickými skúšaniami," uviedla riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky v rezorte zdravotníctva Michaela Gajdošová. Recepty budú podobne ako pri morfíne so šikmým modrým pruhom.

 

OCHORENIA, PRI KTORÝCH POMÁHA MARIHUANA:
Opary: THC má silný antivírusový účinok, ktorý sa využíva pri liečbe oparov, dokonca aj pásových.
Astma: Konope má priaznivý vplyv na priechodnosť dýchacích ciest a vylučovanie hlienu zo slizníc.
Epilepsia: U 60% epileptikov znižuje frekvenciu a intenzitu záchvatov.
Roztrúsená skleróza: Pomáha proti odumieraniu nervov.
Znášanie chemoterapie: Pomáha pri rekonvalescencii.
Zelený zákal: Znižuje vnútroočný tlak.
Ďalšie priaznivé účinky má aj pri artérioskleróze, artróze či reume.


Účinná látka pribudne na receptoch v novembri
(09.06.2011; Pravda; s. 4; Hunková Mária)

Dva najviac kritizované zákony ministerstva zdravotníctva včera schválila vláda napriek tomu, že výhrady k nim mali takmer všetci - od politikov cez lekárov až po pacientske organizácie. Najväčšie spory sú okolo zmeny v predpisovaní liekov Ministerstvo pôvodne chcelo, aby lekári predpisovali len účinnú látku. Po kritike ustúpilo s tým, že na receptoch bude okrem nej uvedený aj samotný liek. Práve tým sa podľa expertov stal zákon zbytočným.
"Dohodli sme, že ministerstvo vydá pre lekárov elektronický a papierový zoznam firemných liekov aj s účinnými molekulami. A ak lekár nebude súhlasiť s výmenou lieku, napíše to na zadnú stranu receptu aj so zdôvodnením," povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.
Predpokladá sa, že túto možnosť bude využívať väčšina lekárov, keďže proti predpisovaniu len účinnej látky namietali takmer všetci.
Lieky budú môcť predpisovať aj lekári, ktorí nemajú zmluvy so zdravotnými poisťovňami, ale len do určitého limitu. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej v zákone zohľadnili pripomienky lekárov. Ak zákon schváli aj parlament, lekári budú po novom vypisovať recepty od novembra.
V návrhu zákona zostávajú aj vernostné systémy, teda poskytovanie zliav na lieky na recept, ktoré už dlhší čas kritizujú najmä lekárnici. Upozorňujú, že to zvýhodní veľké siete lekární a menšie to môže z trhu vytlačiť. "To následne povedie nielen k zníženiu kvality, ale aj k zníženiu teritoriálnej dostupnosti lekárenskej starostlivosti," vysvetľuje prezident Slovenskej lekárnickej komory Tibor Czuľba.
Zákon, ktorý lekárnici označujú ako zlý, tak môže viesť k ohrozeniu dostupnosti liekov. "Bude primárne ohrozená kvalita starostlivosti a bezpečnosť pacienta," upozorňujú.
Novinkou v zákone je aj zoznam omamných a psychotropných látok obohatený o dve nové molekuly, ktoré sú výťažkami z konopy siatej. Podľa riaditeľky sekcie farmácie a liekovej politiky Michaely Gajdošovej ide o látky, ktoré majú dokázaný medicínsky a terapeutický efekt. Ako však zdôraznila, registrácia liekov s výťažkami z konope na našom trhu bude aj napriek tomu pod dohľadom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
Vláda včera schválila aj návrh zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Tento kritizovali výrobcovia liečiv. Ministerstvo v ňom totiž zavádza napríklad sankcie pre výrobcov, ktorí nezabezpečia dostupnosť liekov.
Paradoxne však podľa Asociácie dodávateľov liekov práve znenie tohto zákona môže spôsobiť, že regály lekárni sa vyprázdnia. Druhá najnižšia cena lieku môže byť totiž podľa nich lákavá pre okolité krajiny, ktoré ich začnú skupovať. Výrobcovia upozorňujú aj na to, že ak lieky tak výrazne zlacnejú a zvýši sa po nich dopyt, nebudú môcť zabezpečiť ich dostupnosť, pretože výroba sa plánuje 4 až 6 mesiacov dopredu.
Minister Ivan Uhliarik to odmieta. "Sú to pseudoargumenty. Viem, o čom hovorím, verte mi," reagoval nedávno pre Pravdu.
Lekári môžu predpisovať lieky aj ďalej
(09.06.2011; Hospodárske noviny; s. 6; tasr, mr)
Radičovej kabinet schválil zmeny v receptoch, lekárnik ponúkne najlacnejší liek.
Spôsob predpisovania liekov by sa mal na Slovensku od novembra tohto roku zmeniť. Lekári budú môcť aj naďalej napísať na recept konkrétny názov lieku, zároveň však budú musieť uviesť aj účinnú látku, pričom povinnosťou lekárnika bude vydať najlacnejší liek. V prípade medicínskych dôvodov bude môcť lekár zakázať výdaj náhradného generického lieku. Vyplýva to z nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý včera schválila vláda. Zmena sa má dotknúť asi 40 percent liekov. Ministerstvo zdravotníctva od tohto kroku očakáva úsporu pre pacientov takmer 50 miliónov eur na doplatkoch ročne.
Právna norma tiež prináša obnovenie poskytovania zliav v lekárňach, teda tzv. vernostných systémov. "Poskytovanie zliav je dobrovoľné a v prípade, že sa lekáreň rozhodne poskytovať zľavy pacientom, tak 50 percent z výšky poskytnutej zľavy, ktorú poskytla pacientovi, musí poskytnúť aj zdravotnej poisťovni," píše sa v návrhu. Novinkou je tak zákaz návštev zástupcov farmaceutických spoločností v ambulanciách lekárov počas ich ordinačných hodín. Okrem toho zákon zakazuje príjem a darovanie akýchkoľvek peňažných darov alebo vecných výhod pre lekárov od zástupcov farmaceutických spoločností.
Slovenskí lekári, ktorí mali proti plánovaným zmenám výhrady od začiatku, sa o úpravy v zákone pokúšali do poslednej chvíle. S ministrom rokovali na túto problematiku aj počas utorka. Uhliarik im vraj v mnohom vyhovel. "Dohodli sme také zmeny, ktoré akceptujú všetky naše odborné argumenty a dúfame, že všetky zmeny boli na rokovaní vlády dodržané," uviedla pre HN Dagmar Takácsová zo Slovenskej lekárskej komory.
Minister konflikty neprizná
(09.06.2011; Sme; s. 8; Folentová Veronika)
Vládou prešli zákony, ktoré upravujú predpisovanie liekov aj konflikty záujmov lekárov a ľudí na ministerstve.
Na receptoch by od novembra mala byť napísaná účinná látka. Lekári by už nemali prijímať zástupcov farmaceutických firiem počas ordinačných hodín. Pracovníci ministerstva zdravotníctva a členovia poradných orgánov budú musieť priznávať možné konflikty záujmov. Zákony, ktoré zavádzajú tieto zmeny, včera odobrila vláda.

 

Ťažká dohoda konfliktov
Problematická bola najmä dohoda o konfliktoch záujmov. Pôvodný návrh, ktorý ministerstvo zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika z KDH predložilo, sa nepáčil premiérke Ivete Radičovej. Žiadala návrh prepracovať a sprísniť. Po viacmesačných rokovaniach minister ustúpil vo viacerých požiadavkách. Určovanie konfliktov záujmov sa tak oproti dnešnému stavu sprísni.
V utorok bol však na vláde predložený zákon, v ktorom neboli sprísnené podmienky. Vraj šlo o nedorozumenie. Na včerajšom rokovaní už bola verzia, kde sa konflikty záujmov sprísňovali.
Zamestnanci ministerstva a členovia poradných orgánov tak nebudú môcť rozhodovať o výrobcoch, dodávateľoch a distribútoroch liekov či pomôcok, s ktorými sú finančne prepojení. Nebudú môcť byť napríklad na vedúcich pozíciách alebo mať vlastnícke či akcionárske práva voči nim. Z procesu ich vylúči aj to, ak im firma platila za štúdie. Premiérka je spokojná. "Sme nadšení, že tieto zákony prešli. Znenie konfliktov je prijateľné," povedal jej hovorca Rado Baťo.
Konflikty záujmov sa však netýkajú samotného ministra, len jeho zamestnancov a poradných orgánov. "Ministra sa to nemôže týkať, lebo je odvolací orgán," povedal Uhliarik. "Je to politická nominácia, ak by mal minister takýto konflikt, tak bude odvolaný," dodala premiérka.
V zákone nie sú upravené ani možné konflikty záujmov s lekárňami. S nimi pritom má dnešné vedenie ministerstva prepojenia. Manželka ministra Uhliarika podniká v tomto odbore, rovnako aj rodina šéfky sekcie liekovej politiky Michaely Gajdošovej.

Iné ceny aj predpisovanie
Zákony upravujú aj to, ako sa budú predpisovať lieky. Od novembra by lekári mali predpisovať účinnú látku namiesto konkrétneho lieku. Názov lieku však z receptu nevymizne. Lekár môže aj naďalej názov odporučiť. Lekárnik potom pacientovi ponúkne odporučený, ale aj liek s najnižším doplatkom. Na pacientovi bude, čo si vyberie.
Prísnejšie budú aj pravidlá určovania cien liekov. Dnes je cena lieku určená ako šiesta najnižšia v krajinách EÚ. Po novom by to mala byť druhá najnižšia.
Obáva sa toho Americká obchodná komora. Myslí si, že distribučné firmy nakúpia od výrobcov lieky za nízke ceny, ale nedodajú ich do našich lekární, ale predajú ich v krajine s vyššími cenami liekov. Minister už v minulosti tieto názory označil za neodôvodnené.

Nové zákony

Čo sa mení:

* Lekár bude predpisovať účinnú látku. Na recepte bude môcť odporučiť aj konkrétny liek. Lekárnik potom pacientom ponúkne aj liek s najnižším doplatkom. Liek si nakoniec vyberie pacient.

* Zavádza sa možnosť systému zliav v lekárňach.

* Sprísňujú sa pravidlá na posudzovanie konfliktov záujmov pre lekárov, pracovníkov ministerstva a členov poradných orgánov.

* Lekári nebudú môcť prijímať zástupcov farmafiriem v ordinačných hodinách.

* Určenie cien liekov bude mať prísnejšie pravidlá.


VLÁDA ČELILA VEĽKÉMU TLAKU
(08.06.2011; Televízna stanica JOJ; Noviny; 19.30; por. 4/11; ÖLVEDYOVÁ Mária)
Bol to najväčší tlak na neprijatie zákona, povedala Iveta RADIČOVÁ na adresu materiálu, ktorý dnes schválila vláda. Farmaceutickí reprezentanti dostali zákaz chodiť do ambulancií lekárov počas ambulantných hodín a transparentnejšie má byť aj určovanie cien liekov.
Doslova pôrodom sa dá nazvať prijímanie novely o liekoch.
Iveta RADIČOVÁ, predsedníčka vlády SR: "Asi najväčší tlak aký som zažila za ostatný rok, bol pri tomto zákone."
Lobistom sa podľa premiérky nepáčili najmä riešenia konfliktov záujmov a tiež zásahy do cien liekov. Okrem odborníkov, ktorí poslali k tomuto zákonu viac ako tisíc pripomienok, prišla premiérke aj neočakávaná a podľa nej škandalózna pošta.
I. RADIČOVÁ: "List podpísaný siedmimi veľvyslancami z krajín, z ktorých sú veľmi silné farmaceutické spoločnosti, a tento list považujem za čistý lobing veľvyslancov za farmaceutické spoločnosti."
- Obsahom údajne neboli žiadne argumenty, iba požiadavka, aby Slovensko akceptovalo potreby farmaceutických firiem. Či bol možno nejaký pokus o korupciu?
I. RADIČOVÁ: "No ja neviem, kto by si trúfol, čo i len naznačiť vo vzťahu ku mne."
Ivan UHLIARIK, minister zdravotníctva SR: "Dostávam esemesky tipu, či som sa úplne zbláznil."
Okrem iného sa v tomto zákone nastavujú ceny liekov na druhú najnižšiu cenu v Európskej únii, mení sa tiež kategorizácia a zakazujú sa návštevy farmaceutických reprezentantov počas ordinačných hodín u lekárov.
I. RADIČOVÁ: "Prináša významné protikorupčné opatrenia a riešenia konfliktu záujmov."
Silu lobistov ukáže až hlasovanie poslancov v parlamente, ktorí novelu musia schváliť.
LIEKY Z MARIHUANY
(08.06.2011; Televízna stanica JOJ; Noviny; 19.30; por. 11/11; STRÁŇAVOVÁ Lucia)
Na Slovensko sa možno dostanú lieky z výťažkov konopy siatej, jednoduchšie povedané, z marihuany.
Vláda dnes totiž schválila novelu zákona o liekoch.
Samozrejme to neznamená, že v lekárni každému, kto bude mať chuť, predajú marihuanovú cigaretu.
Ale či bude mať pre tento nápad pochopenie aj parlament, je veľmi otázne.
Pestovanie trávy pre vlastné liečebné účely síce liberálom neprešlo, v rekordne krátkom čase sa ale lieku s obsahom marihuany dočkajú pacienti, ktorí trpia sklerózou multiplex.
Peter KALIST, poslanec NR SR za SaS: "Cieľom návrhu v žiadnom prípade nie je legalizácia konopy, ale zabezpečenie beztrestného užívania pre pacientov."
A hoci to ešte v piatok vyzeralo na poriadne dlhú odbornú, možno aj politickú debatu, nakoniec sa ale politici dohodli na koaličnej rade v pondelok a vláda dnes návrh schválila.
Ivan UHLIARIK, minister zdravotníctva SR (KDH): "Momentálne má tento liek indikáciu na ťažké kŕče u pacientov s roztrúsenou sklerózou."
Daniel KRAJCER, minister kultúry SR (SaS): "My len dúfame, že pacienti budú menej trpieť v tých konkrétnych prípadoch, to je najdôležitejšie."
Obávať zneužitia sa vraj nemusíme. Tak ako iné návykové, či psychotropné lieky, aj tento liek bude len na špeciálny lekársky predpis a len od odborných lekárov.
P. KALIST: "Registrované recepty, veľmi úzky okruh predpisujúcich lekárov s presnými indikáciami."
Po prvom malom víťazstve zrejme budú nasledovať aj ďalšie pokusy liberálov.
Ľubomír GALKO, minister obrany SR (SaS): "Toto je ďalší splnený sľub a my budeme v tom pokračovať."
I. UHLIARIK: "V prípade, že bude indikácia aj v iných, napríklad onkologických pacientov na bolestí, absolútne sa tomu nebránime, ale nechajme to v odbornej rovine a nie v politickej."
A hoci vláda dala lieku s marihuanou zelenú, neznamená to, že bude na trhu ešte tento rok. Registrácia bude chvíľu trvať.
I. UHLIARIK: "Reálne predpokladáme, že by to mohlo byť v roku 2012."
LIEKY ZDRAŽEJÚ PRE TAKMER 200-TISÍC KARDIAKOV
(08.06.2011; Rozhlasová stanica Viva; Správy; 17.00; por. 2/4; ŠTEFUCA Igor)
Takmer 200-tisíc pacientov bude od júla za svoje lieky platiť viac, informuje portál Pravda.sk. Minister zdravotníctva Juraj UHLIARIK pokračuje v šetrení vo svojom rezorte na úkor pacienta a znižuje úhradu poisťovne za liečivá na vysoký krvný tlak. Pacientom, ktorí trpia touto chorobou sa tým automaticky zvýši doplatok. Výška doplatkov za najčastejšie používané lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, tzv. fixné kombinácie, od júla stúpne o 40 percent, a to aj napriek tomu, že ich celková cena pravidelne klesá. Vysokým krvným tlakom na Slovensku trpí takmer polovica ľudí. Ak sa nelieči, spôsobuje vážne srdcovo-cievne ochorenia, ktorých liečba je drahšia ako lieky, pri ktorých stúpnu doplatky, upozorňuje portál.
REZORT ZDRAVOTNÍCTVA VERZUS GENERÁLNA PROKURATÚRA
(08.06.2011; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 18/19; NAGYOVÁ Katarína)
Ministerstvo zdravotníctva sa postavilo proti rozhodnutiu Generálnej prokuratúry. Tá tvrdí, že rezort zdravotníctva konal pri vydávaní povolenia na čerpanie liečivej vody v Trenčianskych Tepliciach nezákonne. Ministerstvo ešte za bývalej vlády rozhodlo, že kúpele sa majú o liečivú vodu deliť so spoločnosťou Palace, za ktorou stoja deti Vladimíra MEČIARA.
Bol o liečivú vodu v Trenčianskych Tepliciach trvá už tri roky. Kúpele totiž tvrdia, že voda stačí len na pokrytie ich potrieb. Podľa Vladimír MEČIARA mladšieho to ale nie je pravda. A zo strany kúpeľov išlo už aj v minulosti o plytvanie.
Vladimír MEČIAR ml., zástupca spoločnosti Palace (telefonát z 12.1.2009): "V ranných hodinách sa v Trenčianskych Tepliciach vypúšťa liečivá voda do potoka, pretože neexistuje(...)."
Ministerstvo zdravotníctva ešte pod vedením Richarda RAŠIHO čerpanie vody súkromnou spoločnosťou povolilo. Kúpele sa preto obrátili na Generálnu prokuratúru. Tá sa postavila na ich stranu a za pravdu im dal aj krajský súd.
Andrea PUSKAILER, riaditeľka Kúpeľov Trenčianske Teplice: "Zrušuje rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, nakoľko nebolo v súlade so zákonom."
Rezort zdravotníctva sa však postavil proti Generálnej prokuratúre a súdu a rozhodol sa, že sa odvolá. Vedenie kúpeľov to považuje za minimálne nezvyčajné.
A. PUSKAILER: "Prečo ministerstvo zdravotníctva spochybňuje nejaké rozhodnutia alebo protest Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky?"
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva (telefonát): "Ministerstvo malo iný právny názor ako mal prvostupňový súd."
Spochybňovanie rozhodnutí Generálnej prokuratúry nie je v poslednom čase nič neobvyklé. Napriek tomu kúpele nevylučujú aj ďalšie možnosti.
A. PUSKAILER: "My samozrejme ako účastník konania predpokladáme, že tam mohlo dôjsť k nejakým určitým politickým tlakom."
K. ZOLLEROVÁ: "Ministerstvo zdravotníctva využilo svoje zákonné právo, riadny zákonný opravný prostriedok a podalo odvolanie."
Všetko má teraz v rukách Najvyšší súd, ktorý bude rozhodovať o tom, či sa kúpele Trenčianske Teplice budú o liečivú vodu deliť alebo nie.
Kabinet schválil nový zákon o liekoch
(08.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Vláda odobrila prísnejšie referencovanie cien liekov
(08.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
VLÁDA: Cenotvorba liekov dostane nové pravidlá
(08.06.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
VLÁDA: Spôsob predpisovania liekov sa zmení
(08.06.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Radičová: Tlak pri reforme liekovej politiky bol asi najväčší, aký zažila
(08.06.2011; www.tasr.sk)
Americká obchodná komora: Zdravotné poisťovne nepatria do komisie
(08.06.2011; www.sme.sk; Ekonomika, 14:38, s. -; tasr)
Rada SLK podporuje zdravotne postihnutých
(08.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
K situácii v zdravotníctve
(08.06.2011; www.changenet.sk; 00:00, s. -; Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR)
VLÁDA: Reaguje na petíciu zdravotných sestier, ministrom uložila viaceré úlohy
(08.06.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Niektoré požiadavky sestier chce vláda splniť už v tomto roku
(08.06.2011; www.sme.sk; Ekonomika, 19:55, s. -; sita)
VLÁDA: Slovenskí pacienti sa budú mocť liečiť liekmi s výťažkami konopy siatej
(08.06.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Slovákov bude môcť liečiť konopa. Len pod dohľadom
(08.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, 16:21, s. -; Harkotová Stanislava)
Kraj tvrdí, že za situáciu v nemocniciach nemôže
(07.06.2011; Topoľčianske noviny; č. 22, s. 3; Holúbek Tomáš)
Zostane Rooseveltka bez lekárov?
(07.06.2011;
www.bystricoviny.sk; s. -; Bystricoviny.sk)
Zdá sa, že slovenské zdravotníctvo čakajú rušné dni. Po vzore českých kolegov sú aj lekári v banskobystrickej Rooseveltke pripravení podporiť nátlakové akcie Lekárskeho odborového zväzu (LOZ), vrátane podávania hromadných výpovedí. Aspoň tak to vyplýva z vyjadrení predsedníčky lekárskych odborov v Rooseveltovej fakultnej nemocnici MUDr. Evy Vnenčákovej pre agentúru SITA. Podľa nej banskobystrickí lekári vyjadrili ochotu podporiť odborárov napriek tomu, že v banskobystrickej nemocnici je z 300 lekárov v odboroch iba 120. Teší ju, že viacerí z nich sú na ich strane, čo potvrdzujú na spoločných stretnutiach.
Ešte v máji predsedníčka odborov v Rooseveltke považovala hromadné výpovede lekárov za krajnú možnosť. O tom, že by sa tak malo stať, nevie nič ani vedenie nemocnice. Riaditeľ Michal Bucek si myslí, že do toho by nešlo toľko lekárov, ako v Čechách. Aj tí, ktorých sme náhodne oslovili, sa k tomuto nátlakovému riešeniu zatiaľ stavajú zdržanlivo. Hoci sú veľmi nespokojní so stavom slovenského zdravotníctva, v prijímaní radikálnych krokov radšej zachovávajú opatrnosť.
Momentálne sa banskobystrická Rooseveltova nemocnica musí po Bratislave a Košiciach vysporiadať s tretím najväčším dlhom koncovej nemocnice na Slovensku, ktorý predstavuje zhruba 42 miliónov eur a mesačne narastá o ďalších 850 tisíc eur. Podarilo sa oddialiť exekúcie, v permanencii sú rokovania s veriteľmi a zdravotnými poisťovňami, vedenie musí prepúšťať zamestnancov najmä v administratíve. Lekári tu napriek tomu robia aj tie najzložitejšie operácie, spolu so sestričkami držia nemocnicu nad vodou. Lekárske odbory trvajú na štyroch základných požiadavkách: zabezpečiť dodržiavanie Zákonníka práce a Vyhlášky o materiálnom a personálnom zabezpečení v nemocniciach, zmeniť systém financovania zdravotníckych zariadení s pokrytím všetkých reálnych nákladov, do zavedenia spravodlivého systému financovania zastaviť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti a legislatívne garantovať výšku mzdy zdravotníckych pracovníkov.
O ďalšom postupe zdravotníckych odborárov rozhodne celoslovenský snem LOZ, ktorý sa bude konať 17. júna na Donovaloch.

 


 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi