SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 10.6.2011

Farmaceutické firmy kritizujú Uhliarika
(10.06.2011; Pravda; s. 4; hu)
Zákon o úhrade liekov, ktorý v utorok schválila vláda, sa dostal na rokovanie porušením štandardných legislatívnych pravidiel. Tvrdia to predstavitelia farmaceutických firiem, ktorým sa nepáči, že na pripomienkovanie dostali len malú časť zákona. Členovia Asociácií farmaceutického priemyslu takéto konanie ministerstva zdravotníctva považujú za porušovanie podmienok medzirezortného pripomienkového konania a obchádzanie platných legislatívnych pravidiel. Minister zdravotníctva to popiera. "Nech si pozrú legislatívne pravidlá, pretože toto bolo odporúčanie Legislatívnej rady vlády," povedal Ivan Uhliarik (KDH). Rezort odmieta aj vyjadrenia, že by sa materiál predložený vláde odlišoval od pôvodne pripomienkovanej novely zákona. "Má tú istú obsahovú, ako aj formálnu stránku, len je to nový zákon s novým názvom," povedala riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky Michaela Gajdošová.


Veľvyslanci lobovali proti lacnejším liekom
(10.06.2011; Nový Čas; s. 6; vš)
Radičovú pohoršili siedmi veľvyslanci
(10.06.2011; Sme; s. 9; sita)

Predstavitelia siedmich krajín lobovali za farmaceutické firmy, tvrdí premiérka.
Nová cenová regulácia liekov sa nepozdáva veľvyslancom Belgicka, Dánska, Francúzska, Nemecka, Švajčiarska, Británie a USA. Premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ) preto listom požiadali o zmenu v návrhoch zákonov, ktoré už prešli vládou.
Podľa premiérky list prišiel od predstaviteľov krajín, v ktorých sú silné farmaceutické spoločnosti. "Považujem to za čistý lobing. Je to nad rámec diplomacie a politickej slušnosti," vyhlásila Radičová. Dodala, že list neobsahoval žiadne konkrétnosti okrem toho, že má vláda rešpektovať požiadavky farmaceutických firiem. Na počínanie veľvyslancov sa bude sťažovať u premiérov príslušných vlád.
Farmafirmám sa na zákonoch nepozdáva najmä referencovanie liekov. To znamená, že na Slovensko sa budú môcť dostať len lieky, ktorých cena je druhá najnižšia v Európskej únii.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik za KDH farmaceutické firmy včera obvinil z zo ziskuchtivosti. "Farmaceutické spoločnosti masírujú verejnosť mýtami, ktoré sú nepravdivé a zavádzajúce a pritom im ide len o ochranu ich biznisu. Pacientov používajú len ako krytie. Na túto hru nikdy nepristúpim," povedal Uhliarik.
Nové pravidlá liekovej hry
(10.06.2011; Sme; s. 15; Filko Martin)
Slováci sú zdravší. Na ústup nemieni trúbiť cukrovka
(10.06.2011; www.aktualne.sk; Domov,Harkotová Stanislava)
U Prešovčana s E.coli sa nepotvrdil nebezpečný toxický kmeň
(10.06.2011, www.ta3.com, aktualizované 16:32)
Slovák má E. coli. Či nosí smrť, sa nevie
(10.06.2011; Hospodárske noviny; s. 2; Tišťan Tomáš, kš)
Máme prvý prípad nákazy E. coli. Bez nemeckej stopy
(10.06.2011; Hospodárske noviny; s. 1; toti, kš)
Prirodzene žije v ľuďoch, vyrába vitamín K
(10.06.2011; Sme; s. 3; Krempaský Ján)
Zlé E. coli sú tu bežné
(10.06.2011; Sme; s. 1; Jesenský Mikuláš, jkr)
Prvý test nepotvrdil nemeckú smrteľnú baktériu na Slovensku
E. coli je bežnou súčasťou ľudského tela, vážne zdravotné problémy už u nás tento rok spôsobila.
Lekárske laboratóriá preverujú prvé podozrenie, že na Slovensko sa dostala baktéria E. coli, ktorá zabila v Nemecku už 26 ľudí. V košickej nemocnici leží 25-ročný muž s horúčkami a zlyhávajúcimi obličkami.
Prvé testy potvrdili, že mal v tele aj baktériu E. coli. Pravdepodobne nejde o nemecký kmeň, ale o typ baktérie, ktorý je v ľudskom tele prirodzený. Definitívne však riziko nemeckej nákazy môžu vylúčiť až dnešné výsledky.
Nakazený muž dávnejšie nebol v zahraničí, všetci doteraz infikovaní strávili aspoň pár dní v Nemecku. Na nákazu navyše zaberajú antibiotiká, proti ktorým je nemecká baktéria odolná.
Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že baktéria E. coli bežne spôsobuje aj vážnejšie zdravotné problémy, tento rok vedia o dvoch ďalších prípadoch. "Zlé E. coli u nás nie sú ničím prekvapujúcim," hovorí Ladislav Virág, prednosta košickej kliniky infektológie.
Hygienici napriek tomu pre úmrtia v Nemecku aj pre slovenský prípad sprísnia kontroly potravín, preverovať budú aj reštaurácie.
Slovensko má prvý prípad E. coli, stav pacienta je vážny
(10.06.2011; Pravda; s. 2-3; rak, brn, hu)
Baktéria, ktorá naháňa strach celej Európe, sa už objavila aj na východnom Slovensku. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach prijali včera pacienta s Escherichia coli. V Nemecku však nebol. Priviezli ho z prešovskej nemocnice a zatiaľ nie je jasné, akým kmeňom baktérie sa nakazil.
"Dvadsaťpäťročného muža preložili vo vážnom stave s diagnózou hemolyticko-uremického syndrómu. Má porušené parametre v krvnom obraze a problém s funkciou obličiek. Okrem toho sú u neho badateľné drobné krvácania na koži," informovala hovorkyňa košickej nemocnice Jaroslava Oravcová.
Mladého muža liečia na klinike infektológie a cestovnej medicíny. "Prítomnosť baktérie E. coli v pacientovej stolici zistili v prešovskej nemocnici, zatiaľ však nie je známe, o aký kmeň presne ide. Urobili sme ďalšie odbery a odoslali materiál na mikrobiologické vyšetrenie, ktoré by to malo určiť. Zatiaľ nemožno jednoznačne vylúčiť, či nejde o epidemický kmeň E. coli," hovorí prednosta kliniky Ivan Schréter.
Pri súčasnom zásobovaní zahraničnými potravinami je vzhľadom na charakter nákazy podľa jeho slov reálna možnosť, že sa s pacientmi infikovanými patogénnymi enterohemoragickými E. coli skôr či neskôr stretneme aj u nás.
Podľa primára kliniky Ladislava Virága budú výsledky známe dnes popoludní a testy potvrdia, alebo vylúčia možnosť, či ide o epidemický kmeň E. coli vyvolávajúci krvavé hnačky s hemolyticko-uremickým syndrómom. Zdravotný stav mladého muža je zatiaľ vážny, ale stabilizovaný. "Prejavy krvácania už ustali, postúpi aj hemodialýzu, keďže sú náznaky zlyhávania obličiek," vysvetlil Virág. "E. coli je baktéria, ktorá sa vo veľkom množstve vyskytuje aj za normálnych okolností v črevách každého zdravého človeka. Je však veľa rôznych kmeňov tejto baktérie. Zlý je ten, ktorý produkuje toxín. Ten spôsobuje procesy, ktoré vedú až k rozpadu červených krviniek a zlyhávaniu obličiek," dodal.
Zatiaľ je predčasné hovoriť, či ide o kmeň, ktorý vyvolal paniku v Nemecku. "V čreve človeka je bežne až 1,5 kilogramu baktérií, ktorých sú miliardy a medzi nimi je aj E. coli. Preto si myslím, že obavy zatiaľ nie sú na mieste, keďže jej smrtiaca forma sa zatiaľ nepotvrdila," dodal Virág. "Tieto baktérie produkujú určitý povlak, ktorým sa dokážu udržať na jednom mieste, kde sa uchytia. Platí to aj o patogénnej forme E. coli," uzavrel primár.
Situáciu pozorne sleduje aj ministerstvo zdravotníctva. ,Je to jeden prípad. Je potvrdená E. coli, ale nie ten zmutovaný kmeň, ktorý sa objavil v Nemecku. Daný pacient, ktorý sa nachádza v Košiciach, tiež nebol v Nemecku. Zatiaľ nie je absolútne nijaký dôvod na to, aby sme robili paniku," upokojoval včera šéf rezortu Ivan Uhliarik (KDH).
Jarmila Pertináčová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave vyhlásila, že epidemiológovia v súčasnosti zisťujú, či pacient nezjedol niečo nevhodne tepelne upravené, hľadajú kontakty na jeho blízkych. "Okrem E. coli môže mať aj iné vírusové alebo bakteriálne ochorenie, ktoré vyvoláva podobné príznaky," upozornila. "Čakáme na výsledky laboratórnych vyšetrení. Len kultivácia trvá 48 až 72 hodín, a keďže sú aj bežné typy E. coli, musí sa to preočkovať, takže je to otázka niekoľkých dní."
Ak pacient nebol v Nemecku a neochorel na ten kmeň nákazy, ktorá zabíjala v tejto krajine, otázkou zostáva, či nejde o novú formu ochorenia. "Ťažko povedať, či je to iný typ zmutovanej baktérie, ale pochybujem, že by práve na Slovensku vznikla nejaká iná zmutovaná forma," usúdila Pertináčová.
Obavy vzbudzuje aj nezistená príčina pacientovej nákazy. Mohol sa totiž infikovať nejakou potravinou, ktorá je u nás v predaji, alebo dokonca v jedálni či reštaurácii. "Chcem ľudí upokojiť. Aj keby sa zistilo, že konzumoval podozrivé potraviny, okamžite sa príjmu opatrenia a stiahneme ich z trhu," ubezpečila Iveta Trusková, zástupkyňa hlavného hygienika z Úradu verejného zdravotníctva.
Úrad opakovane vydal pokyn na kontrolu zariadení spoločného stravovania, kde sa sledujú všetky rizikové potraviny. Nesmú sa podávať tepelne neupravené, najmä mäso a vajcia. Veľký dôraz sa dáva na všetky surové pokrmy vo forme zeleninových a ovocných šalátov, alebo surového ovocia a zeleniny. Kontroluje sa i to, aby do zariadení spoločného stravovania okrem zamestnancov nevstupovali nepovolané osoby a osobná hygiena zamestnancov. "Pretože väčšina ochorení sa nemusí šíriť len potravinami, ale aj nedostatočnou hygienou," uzavrela Trusková.
Kŕče má liečiť konopa siata
(10.06.2011; Sme; s. 6; Krempaský Ján)
Uhliarik: Žiadna marihuana v medicíne nebude
(10.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, Harkotová Stanislava)
Uhliarik: Chorí si rastlinu pestovať doma nebudú
(10.06.2011; Plus jeden deň; s. 7; vm)
"Som rozhodne proti tomu, aby si pacienti doma pestovali rastliny konope a z toho pripravovali lieky," vyslovil sa minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Podľa neho ministerstvo podporuje len oficiálne schválené a klinicky odskúšané lieky s výťažkami z konopy. "Náš návrh je taký, aby chorí mohli užívať len výhradne lieky - napríklad sprej proti kŕčom pre pacientov so sklerózou multiplex, ktorý je už napríklad v Česku registrovaný," uzavrel minister Uhliarik. Vedenie ministerstva odmieta aj návrh, aby chorí mohli mať v rámci liečby predpísané fajčenie marihuanovej cigarety.
MÁ POMÔCŤ AJ PRI PARKINSONOVI
(10.06.2011; Plus jeden deň; s. 7; mit)
Kalist tvrdí, že koalícia zákon podporuje
CIEĽ využívať konope na lekárske účely vraj podporuje celá koalícia. Včera nám to tvrdil poslanec za SaS a člen zdravotníckeho výboru Peter Kalist. I preto prišli s návrhom novely zákona o liekoch, ktorý si osvojil aj minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH).
"Návrh má podporu koalície," uviedol Kalist. Zdôrazňuje, že predpis takéhoto lieku bude prísny - pacient dostane liek na rovnaký recept ako pri iných psychotropných látkach - s modrým pásikom a narábanie s receptom i jeho predpisovanie bude pod prísnou kontrolou.

 

Nejde len o sklerotikov
V súčasnosti sa v Európe používa len jeden výrobok s takýmto obsahom -ústny sprej pre pacientov s roztrúsenou sklerózou. "Návrh je univerzálny, nepočíta s použitím len pri jednom ochorení," hovorí Kalist. Ak budú v Európe na predaj aj iné lieky s výťažkami konope, napríklad pre ľudí s parkinsonom a ďalších, po prijatí návrhu bude možné aj tieto lieky u nás predpisovať.
Kalist a jeho kolegovia prijatím návrhu novely vo vláde nekončia so svojou aktivitou. Čaká ich prerokovanie v parlamente. "Dnes (vo štvrtok -poznámka redakcie) ide návrh do podateľne parlamentu. V júni ho čaká prvé a druhé čítanie. A definitívne schválenie je možné na septembrovej schôdzi," popisuje Kalist.
Okrem toho poslanci za SaS vedú rokovania s ministerstvom spravodlivosti o úprave trestov za držanie marihuany. "Je tam priestor na zníženie trestu pre jej užívateľov, ale v tomto bode sme v koalícii ešte nedospeli ku konsenzu," dodal Kalist.


Vyšetrenia vaječníkov životy nezachránia
(10.06.2011; Pravda; s. 27; reuters, sita, mq)
SLOVENSKÍ PACIENTI BY SA PO NOVOM MOHLI LIEČIŤ AJ LIEKMI S VÝŤAŽKAMI Z MARIHUANY
(09.06.2011; Rozhlasová stanica Viva; Správy; 17.00; por. 2/3; ŠKRHA Miroslav)
Slovenskí pacienti by sa po novom mohli liečiť aj liekmi s výťažkami z marihuany. Túto zmenu má umožniť nový zákon o liekoch, ktorý odobrila vláda. Michaela GAJDOŠOVÁ z ministerstva zdravotníctva.
M. GAJDOŠOVÁ: "Sú to dve molekuly, ktoré majú v rámci Európskej únie a celosvetovo dokázaný medicínsky a terapeutický efekt. Prešli všetkými klinickými štúdiami a skúšaniami ako štandardný liek. Ak si farmaceutická firma podá žiadosť o registráciu na Slovensku lieku s obsahom týchto dvoch účinných látok, tak Štátny ústav pre kontrolu liečiv posúdi samozrejme všetky náležitosti žiadosti a v prípade, že budú v poriadku, takýto liek bude na Slovensku registrovaný a bude sa môcť predpisovať pacientom."
V Európe je zatiaľ jeden liek s výťažkami z marihuany v podobe ústneho spreja, ktorý sa používa na liečbu kŕčov pri roztrúsenej skleróze. Registrovaný je napríklad vo Veľkej Británii a Španielsku, ale aj v susednom Česku.
ČO PRINESIE REFORMA?
(09.06.2011; Televízna stanica TA 3; Tlačová beseda; 13.00; 27 min.; R)
Čo prinesie reforma liekovej politiky pacientovi
(9. jún 2011, www.health.gov.sk, tlačová správa)
Na webstránku venovanú očkovaniu prišlo za rok 45-tisíc ľudí
(09.06.2011; www.24hod.sk; webnoviny)
VLÁDA VS. FARMAFIRMY
(09.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 6/23; DEMEŠOVÁ Barbora)
Vláda včera podvečer prijala liekové zákony, ktoré majú ušetriť poisťovniam a pacientom stovky miliónov eur ročne, ale tiež znížiť zisky farmaceutických firiem. O obrovskom tlaku z ich strany hovorí tak minister Ivan UHLIARIK ako aj premiérka Iveta RADIČOVÁ.
Lieková legislatíva je po schválení vládou na ceste do parlamentu. Ak prejde, od novembra budú lekári predpisovať pacientovi účinnú látku. Zmení sa aj určovanie cien liekov tak, že sa dostaneme na úroveň druhej najlacnejšej krajiny Európskej únie.
I. UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Chceme aby pacient platil za lieky menej."
Lekári po novom nebudú môcť prijímať zástupcov farmafiriem v ordinačných hodinách ani prijímať dary. No a spolu s pracovníkmi ministerstva či poradcami budú musieť priznávať svoje konflikty záujmov.
I. UHLIARIK: "Celkové úspory z týchto zákonov odhadujeme na ročnej úrovni okolo 200 miliónov eur."
Ten, kto na zmene legislatívy stratí, sú však farmaceutické firmy.
I. RADIČOVÁ, predsedníčka vlády: "Asi najväčší tlak aký som zažila za ostatný rok bol pri tomto zákone."
I. UHLIARIK: "Ten lobing farmaceutických firiem vzhľadom na to, že je to naozaj veľmi lukratívny biznis, je cítiť na všetkých úrovniach."
Vrcholom bol podľa premiérky list, v ktorom sa na ňu obrátili veľvyslanci siedmich krajín a kritizovali nerešpektovanie požiadaviek farmafiriem.
I. RADIČOVÁ: "Z krajín, v ktorých sú veľmi silné farmaceutické spoločnosti a tento list považujem za čistý lobing veľvyslancov za farmaceutické spoločnosti."
I. NOVÁK, prezident Asociácie dodávateľov liekov: "Asociácie farmaceutického priemyslu považujú včerajšie prerokovanie zákona za neštandardné a obchádzajúce štandardný legislatívny proces."
Markíza oslovila aj veľvyslancov, no tí sú ochotní komunikovať iba priamo s Úradom vlády.
I. RADIČOVÁ: "Moja odpoveď na tento list bude viac než jasná a odpoveď pôjde na vedomie aj premiérom týchto krajín."
NA VLÁDU VRAJ TLAČIA
(09.06.2011; Televízna stanica Markíza; Nočné Televízne noviny; 22.40; por. 16/18; ĎURIANOVÁ Marianna)
Vláda prijala nové zákony o liekoch, ktoré majú pacientom a zdravotným poisťovniam ušetriť 200 miliónov eur ročne. O tieto peniaze však prídu farmaceutické firmy, ktorým sa to nepáči.
Zákon ešte neprišiel ani na schválenie do parlamentu, no farmaceutické firmy už nepovažujú za štandardné ani prerokovanie zákona vládou. Ak zmeny prejdú, lekári budú od novembra predpisovať už iba účinnú látku. Nebudú môcť v ordinačných hodinách prijímať zástupcov farmafiriem, ani prijímať od nich dary. Ako minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK, tak aj premiérka Iveta RADIČOVÁ hovoria o obrovskom lobistickom tlaku."
I. RADIČOVÁ: "Asi najväčší tlak, aký som zažila za ostatný rok, bol pri tomto zákone."
I. UHLIARIK: "Len lobbing farmaceutických firiem vzhľadom na to, že je to naozaj veľmi lukratívny biznis, je cítiť na všetkých úrovniach."
Vyjadrenie I. NOVÁKA: "Asociácie farmaceutického priemyslu považujú včerajšie prerokovanie zákona za neštandardné a obchádzajúce štandardný legislatívny proces."
Uhliarik: Farmaceutická loby ma do úzkych nedostane
(09.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, 15:08, s. -; Harkotová Stanislava)
MZ SR: Minister Uhliarik vyzval farmafirmy, aby prestali strašiť pacientov
(09.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)
Podľa Uhliarika sa farmafirmy len boja o svoje zisky
(09.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
MZ podľa farmapriemyslu obišlo legislatívne pravidlá, rezort to odmietol
(09.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)
ZLATÉ MORAVCE: Za svoju nemocnicu chcú ísť ľudia bojovať aj do Bratislavy
(09.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)
Nemocnici v Zlatých Moravciach hrozí zánik
(09.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Trnavská nemocnica zruší päťdesiat lôžok
(09.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Za nadštandard nepriplácame

(07.06.2011; Turčianske noviny; č. 22, s. 1; KOV)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi