SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 13.6.2011

V psychiatrii sa chystá návrat k horšiemu
(13.06.2011; Pravda; s. 4; Hunková Mária)
Zoznam pacientov, ktorí budú mať horší prístup k svojim liekom, sa o mesiac opäť rozšíri. Ministerstvo zdravotníctva od júla mení spôsob predpisovania liekov pre ľudí s psychiatrickými diagnózami. Podobne ako v prípade onkologických liekov, aj tie budú musieť nakupovať ambulancie na vlastné náklady. Psychiatrom sa to nepáči a varujú, že táto zmena môže ohroziť nielen pacientov, ale aj ich okolie.
Rezort chce od júla zaviesť zmenu v predpisovaní injekčných antipsychotík aj napriek tomu, že podobný pokus sa v minulosti neosvedčil. Naopak, spôsobil problémy, a preto sa od neho upustilo. "Takýto systém tu bol už roku 2006. Vtedy sme si museli na ambulanciu zakúpiť injekcie a poisťovňa nám ich zaplatila až dodatočne po aplikovaní. Vtedy boli hlavne administratívne problémy, dnes sa k nim pridávajú aj finančné," hovorí psychiatrička Erika Fedáková. Injekcie sú totiž omnoho drahšie ako pred piatimi rokmi. "Na jedného pacienta, ktorý potrebuje minimálne dve až tri injekcie mesačne, to je 300 až 400 eur. Keď si prerátate, že lekár môže mať päťdesiat takých pacientov, tak je to pre ambulanciu veľká suma. Môže sa stať, že niektoré ambulancie, ktoré sú na tom finančne horšie, budú radšej prestavovať pacientov na tabletky, čo by bol krok späť."
Rovnaký názor má aj psychiater Peter Korczog. "Vďaka týmto injekciám niekoľkonásobne klesli hospitalizácie. V minulosti sa hospitalizovali pacienti aj niekoľko rokov, dnes sú psychotickí pacienti v nemocnici maximálne 6 až 8 týždňov. Ak to teraz zmeníme, hospitalizácie sa opäť zvýšia."
Psychiatri poukazujú aj na to, že v prípade obmedzenia liečby injekčnými antipsychotikami môžu títo pacienti ohrozovať nielen seba, ale aj svoje okolie. "Títo pacienti sú na injekciách, lebo tabletky sa u nich neosvedčili. Keď podáme pacientovi injekciu, máme štyri týždne istotu, že lieky má a jeho zdravotný stav je stabilizovaný. Prestaviť týchto pacientov na tabletky nie je dobré riešenie. Okrem toho, že sa zvýšia hospitalizácie, môže to mať aj vážnejšie následky. Môže sa u nich prejaviť protispoločenské správanie," varuje Korczog.
Proti zmene v predpisovaní antipsychotík sa listom adresovaným ministrovi zdravotníctva postavila aj Slovenská psychiatrická spoločnosť. "Za takýchto okolností odmietame niesť zodpovednosť za následky z titulu obmedzenia dostupnej liečby," píše sa v liste. Psychiatri preto žiadajú, aby "takto závažná zmena bola realizovaná po dôkladnej príprave tak, aby boli odstránené všetky prekážky a riziká ohrozujúce pacientov". "Do kategórie A už prešli všetky injekcie a vieme, že tam musia preradiť aj naše lieky, my len chceme, aby sa to presunulo na jeseň, aby sme dohodli presné podmienky, za akých by sme neohrozili pacientov. Lebo tu nejde o psychiatrov, ale o pacientov," doplnil člen výboru psychiatrickej spoločnosti Korczog.
Ministerstvo zdravotníctva obavy z nedostupnosti liečby nemá, o posune termínu preto neuvažuje. "Nevidíme dôvod na paniku. Musíme poukázať na analógiu, keď podobné opatrenia boli zavádzané pri onkologickej liečbe a žiadne problémy tam nenastali. Keď, tak len individuálne, ktoré sa vyskytnú vždy v každej situácii," povedal riaditeľ sekcie zdravia na ministerstve zdravotníctva Tibor Hlavatý.
Lekári si však myslia iné. "Na ministerstve tvrdia, že v somatickej medicíne a onkológii to funguje. My však vieme, že ani tam to nefunguje. Krátko po tom, čo zaviedli túto zmenu, sa lieky v niektorých ambulanciách stali nedostupnými," povedal Korcsog.
Ako ďalej dodal, psychiatrických a onkologických pacientov navyše nemožno porovnávať. "Toto nie sú porovnateľní pacienti, ani počtom, ani chorobou. Psychotici, pre ktorých sú určené tieto lieky, sú najťažší pacienti v psychiatrii. Len čo by táto skupina nemala dostupné lieky, mohlo by to spôsobiť vážne následky," dodal Korczog.


Deťom chýbajú špeciálne postele
(13.06.2011; www.korzar.sk; Košický korzár, s. -; kag)
Maďarskí lekári sa učia od košických
(13.06.2011; www.korzar.sk; Košický korzár, s. -; kag)
TRANSFORMÁCIA NEMOCNÍC
(12.06.2011; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 11/22; MIKUŠOVÁ Simona)
Tridsať zdravotníckych zariadení pod správou ministerstva zdravotníctva sa do konca roka zmení na akciové spoločnosti. Vedenie rezortu sľubuje, že zmena prospeje najmä pacientom. Oponenti myšlienky naopak varujú, že práve on na transformáciu doplatí.
Ministerstvo považuje transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti za kľúčový krok reformy zdravotníctva. Má vyrovnať rozpočet nemocníc a tým zlepšiť starostlivosť o pacienta.
Ivan UHLIARIK (KDH), minister zdravotníctva: "Transformácia v prvom rade bude znamenať viac transparentnosti a lepšie hospodárenie nemocníc. Bude znamenať hlave viac kvality v zdravotníctve pre pacientov."
Milan DRAGULA, prezident Slovenskej lekárskej komory: "Keď budú aj oddlžené, transformované nemocnice, na druhý deň sa začnú zadlžovať, pretože viac ako 60, 65 percent nákladovej položky za ceny výkonu nedostávajú zo zdravotných poisťovní."
Minister ale tvrdí, že nemocniciam stačí hospodáriť tak, aby neboli ani v strate, ani v zisku. Čo sa však stane, ak sa to nemocniciam nepodarí, nepovedal.
I. UHLIARIK: "Nemocnica stačí, aby bola vo vyrovnanom hospodárení."
Názor lekárskej komory aj exministra RAŠIHO je jednoznačný.
M. DRAGULA: "Sme proti tomu, aby v súčasnom volebnom období aj napriek tomu, že je to v programovom vyhlásení vlády sa transformovali."
Richard RAŠI (Smer-SD), bývalý minister zdravotníctva: "V súčasnej dobe sú nemocnice v tak zlej ekonomickej situácii, že transformácia na akciové spoločnosti bude znamenať reálne ich zánik, pretože budú musieť ísť do konkurzu."
V konkurze je možné kúpiť majetok veľkej hodnoty za pomerne nízku cenu.
R. RAŠI: "Pre pacientov je to zaniknutie nemocnice, v ktorej sa historicky liečili."
Na to, čo v skutočnosti prinesie transformácia v zdravotníctve si musíme počkať do konca roka.
PACIENTI S HYPERTENZIOU ZAPLATIA VIAC
(12.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 10/13; GULOVÁ Zuzana)
Pacienti, ktorí sa liečia na vysoký krvný tlak, si za niektoré lieky priplatia viac. Doplatok za najčastejšie používané sa zvýši asi o 2 eurá. Užíva ich 170-tisíc ľudí. Kardiológovia upozorňujú, že liečba hypertenzie sa môže stať nedostupnou.
Ide o päť liekov, ktoré užíva polovica pacientov s hypertenziou. Ich cena neustále klesá, doplatky napriek tomu stúpajú. Z dvoch eur sa onedlho vyšplhajú na päť. Podľa kardiológov je to jasná matematika.
Róbert HATALA, kardiológ, NÚSCH v Bratislave: "Zhruba 70-tisíc pacientov sa bude liečiť horšie, ako to bolo doteraz."
Opierajú sa o výskumy. Tie hovoria, že pacient sa správa takto. Ak zistí, že doplatok je privysoký, buď liek prestane užívať alebo lekára požiada, aby mu predpísal iný. Pri vysokom krvnom tlaku sa však zmena liečby neodporúča.
Eva GONCALVESOVÁ, Slovenská kardiologická spoločnosť: "Každá zámena je citlivá záležitosť, lebo môže z účinnej liečby spraviť menej účinnú, môže destabilizovať pacienta a niekto to všetko musí odpracovať a odviesť."
Kým samotná liečba stojí asi 30 eur mesačne, hospitalizácii pri mozgovej mŕtvici až tri tisícky. Ministerstvo zdravotníctva v náraste doplatkov problém nevidí. Pacienti si môžu vybrať preparát, ktorý je lacnejší.
Michaela GAJDOŠOVÁ, sekcia farmácie a liekovej politiky MZ SR: "Liek, ktorý je zložený z jednej účinnej látky a má nulový doplatok pacienta."
Znamená to presne toto. Ak sa pacient rozhodne, že za liek nechce doplácať, už mu nebude stačiť jedna tabletka. Bude musieť skombinovať viacero liekov naraz. Aj to podľa kardiológov ohrozuje liečbu.
R. HATALA: "Len v dôsledku toho, že sa prejde na väčší počet tabliet alebo piluliek."
Ministerstvo ustúpiť neplánuje. Doplatky za päť najčastejšie používaných antihypertenzív stúpnu od 1. júla.
I. UHLIARIK: Vyzval ľudí, aby dnes darovali kus zo seba
(12.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)
Začínajú sa oslavy Svetového dňa darcov krvi
(12.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÁ POISTOVŇA POPIERA ZÁNIK NEMOCNICE V ZLATÝCH MORAVCIACH
(11.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 10/12; KATUŠKA Michal)
Všeobecná zdravotná poisťovňa popiera zánik nemocnice v Zlatých Moravciach. Výroky primátora Petra LEGNÁRA považuje za šírenie poplašnej správy a avizuje, že voči nemu podnikne právne kroky. Informácia o rušení nemocnice sa objavili po oznámení poisťovne, že nezazmluvní viaceré oddelenie. Okolo 10-tísíc ľudí z regiónu by muselo cestovať až do Nitry.
Poisťovňa odmieta, že by chcela nemocnicu rušiť. Jej hovorkyňa Petra BALÁŽOVÁ zdôrazňuje, že základné služby v Zlatých Moravciach zostávajú.
P. BALÁŽOVÁ: "Navrhované, nezazmluvnenie troch oddelení nebude mať negatívny dopad na pacientov, pretože väčšinu z nich je možné liečiť formou efektívnejšej jednodňovej zdravotnej starostlivosti, prípadne ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorá v nemocnici zostáva. Rovnako ako ústavná pohotovostná služba."
Zánik chirurgického oddelenia, jednotky intenzívnej starostlivosti a oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny je však takmer istý. Podľa riaditeľky nemocnice Niny HORŇÁKOVEJ tým zanikne neodkladná zdravotná starostlivosť. Primátor Zlatých Moraviec Peter LEGNÁR pred niekoľkými dňami avizoval, že zatvorení troch oddelení fakticky spôsobí zánik celej nemocnice.
P. LEGNÁR: "Týmto krokom Všeobecnej zdravotnej poisťovne v podstate dôjde k zatvoreniu nemocnice v Zlatých Moravciach. Následne nebude zabezpečená zdravotnícka starostlivosť pre viac ako 40-tisíc obyvateľov celého zlatomoraveckého regiónu."
Primátor zároveň inicioval petíciu za zachovanie nemocnice. Poslal aj list s rovnakou žiadosťou vedeniu poisťovne, prezidentovi Ivanovi GAŠPAROVIČOVI, či ministrovi Ivanovi UHLIARIKOVI. Rezort zdravotníctva nám potvrdil, že ide výlučne o spor mesta a poisťovne, do ktorého nemôže zasiahnuť. Všeobecná zdravotná chce oddelenia zavrieť napriek tomu, že podľa indikátora kvality patria medzi najlepšie na Slovensku. Rebríček zostavuje samotná zdravotná poisťovňa. Reaguje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej Petra BALÁŽOVÁ:
"Kritérium spokojnosti pacientov je len subjektívne hodnotenie. Navyše, v tomto prípade ide o údaje ešte z roku 2009."
Zlatomoravecký primátor už informoval, že ak by nemocnicu zatvorili, plánuje protestujúcich ľudí zvážať do Bratislavy. Konečný osud oddelení má byť spečatený do 15. júna.
LIEK S OBSAHOM KONOPY NA PREDPIS
(11.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 16/28; KRPELANOVÁ Silvia)
Kontroverzná marihuana bude liečiť aj na Slovensku. Presnejšie to bude liek s obsahom konopy siatej, z ktorej sa vyrába aj marihuana. Vláda uvoľnila lekárom ruky a takýto liek budú môcť predpisovať. Určený je pre pacientov s roztrúsenou sklerózou.
Zelená marihuane neznamená, že sa pacienti budú liečiť fajčením ľudovo povedané trávy. Do našich lekární by sa ako prvý liek z výťažkov z konopy mohol dostať ústny sprej na zmiernenie svalovej stuhnutosti pri skleróze multiplex.
M. GAJDOŠOVÁ, riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR: "Ide v podstate o výťažky z konopy siatej, ktorá má ale dokázané klinické účinky, a teda tie medicínske a terapeutické účinky."
pacientka s roztrúsenou sklerózou: "Pri našej chorobe vlastne trpia hlavne svaly a nervy poškodené. Kanabis, to je ten abstrakt, vlastne by nám pomohol uvoľniť všetky tie spazmy, zmierniť tie bolesti."
Keďže ide o omamnú a psychotropnú látku, vydávanie lieku bude pod prísnou kontrolou.
I. UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Dostáva sa do tzv. druhej skupiny, čiže látky, ktoré sa môžu napísať na špeciálny recept s modrým pruhom sú pravidelne hlásené, musia byť v lekárni v trezore."
Ak bude výdaj lieku takto regulovaný, odborník sa zvýšenia počtu závislých ľudí neobáva.
Ľ. OKRUHLICA, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí: "Riziko závislosti z medicínskych zdrojov, že by sa dostala takáto látka, nejak zneužívala je mizivé."
Teraz treba čakať, kým nejaká farmaceutická firma prejaví záujem a o registráciu lieku u nás požiada. Otázka je, koľko potom zaň zaplatíme.
P. KALIST, poslanec NR SR (SaS): "Je pomerne drahý, preto by bolo ekonomicky výhodnejšie pokiaľ by existovala možnosť, aby si chorí ľudia mohli vypestovať niekoľko rastlín doma."
I. UHLIARIK: "Cena v každej krajine môže byť iná, ale čo sa týka pestovania, ja to jednoducho vylučujem."
Povoleniu liekov s obsahom konopy siatej na lekárske účely teda stojí v ceste už len posledná prekážka. Či sa u nás bude používať, rozhodnú poslanci zrejme už v septembri.
Od júla sa rušia tisícky lôžok, nikto nevie kde
(11.06.2011; Pravda; s. 1, 4; HUNKOVÁ Mária)
Komora lekárnikov: Uhliarik nás chce zlikvidovať
(11.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, HARKOTOVÁ Stanislava)
Nový zákon o liekoch je podľa SLeKu hazard so zdravím občana
(10.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)
SLeK: Zákon o liekoch ohrozuje bezpečnosť pacienta
(10.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
NOVÉ ZÁKONY MAJÚ PRINIESŤ AJ PROTIKORUPČNÉ OPATRENIA DO LIEKOVEJ POLITIKY
(10.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 12.00; por. 3/12; POTOCKÝ Erik)
Zákony o liekoch a rozsahu uhrádzanej zdravotnej starostlivosti, ktoré tento týždeň odobrila vláda, sa podľa premiérky aj ministra zdravotníctva stretli s mimoriadne silným odporom lobistických skupín. Zákony okrem iného prinášajú podľa vlády aj protikorupčné opatrenia do liekovej politiky.
Nové právne úpravy majú zabrániť konfliktu záujmov pri schvaľovaní liekov v kategorizačnej komisii, zakázať návštevy farmaceutov u lekárov počas ordinačných hodín, povinnosť zverejňovať výdavky na propagáciu farmaceutov a príjmy na vzdelávanie u lekárov, či povinnosti zverejňovať záznamy z rokovania kategorizačnej komisie. Podľa premiérky Ivety RADIČOVEJ ide o reformné zákony, pri ktorých čelila doteraz najväčšiemu tlaku lobistov.
Iveta RADIČOVÁ: "A spomeniem, že to vyvrcholenie asi nastalo, keď som ako premiérka vlády Slovenskej republiky obdržala list podpísaný siedmimi veľvyslancami z krajín, v ktorých sú veľmi silné farmaceutické spoločnosti a tento list považujem za čistý lobing veľvyslancov. Tento list neobsahuje ani jedinú výhradu, konkrétnu, okrem konštatovania, že máme rešpektovať požiadavky farmaceutických firiem."
O spomenutom liste chce Iveta RADIČOVÁ informovať najvyšších predstaviteľov dotknutých krajín. Proti novým pravidlám mali byť podľa vládnych predstaviteľov predovšetkým farmaceutické spoločnosti. Výzvu voči nim pripojil aj minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK:
"Aby prestali zavádzať verejnosť a prestali viac myslieť na svoje zisky ako na pacientov. Intenzívne sme v posledných dňoch rokovali jak s prezidentmi Slovenskej lekárskej komory, Asociácie súkromných lekárov, odbornými spoločnosťami a našli sme takú riešenia, ktoré sa nám vo vecnej rovine podarilo dohodnúť. Všetky úspory, ktoré sa takto ušetria zostanú v zdravotníctve."
Asociácie farmaceutického priemyslu vyčítajú schváleným normám najmä to, že neprešli riadnym pripomienkovaním. Ondrej NOVÁK, prezident Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok:
"Tam vlastne išli do vlády dva zákony, jeden ktorý bol pôvodne ten zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného poistenia a tento zákon bol zmenený v rámci rokovania legislatívnou radou a bol vlastne podaný zákon. A niektoré state z neho boli úplne zmenené. My sme pripomienkovali vlastne iný zákon, my sme pripomienkovali zákon 577 a nie tento. Tento vôbec neprešiel pripomienkovým konaním, takže z tohto pohľadu to vnímame ako nie veľmi transparentný proces."
Šéfka sekcie liekovej politiky ministerstva zdravotníctva Michaela GAJDOŠOVÁ machinácie s návrhom zákona odmieta:
"Legislatívna rada vlády ale posúdila a odporučila ministerstvu zdravotníctva vzhľadom k tomu, že išlo o veľmi rozsiahlu novelu, aby sme vypracovali nový zákon, čo ale neznamená, že ministerstvo pripravilo nový zákon, ktorý neprešiel medzirezortným pripomienkovým konaním, ale predložilo ten istý zákon, ktorý už raz na Legislatívnu radu vlády bol schválený ale nie vo forme novely ale vo forme nového zákona."
Hľadá sa šéf pre bratislavskú a žilinskú nemocnicu
(10.06.2011; www.pluska.sk; SITA)
NEMOCNICI V ZLATÝCH MORAVCIACH HROZÍ ZÁNIK
(10.06.2011; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 12.00; por. 2/7; SUDECKÝ Ratko)
Zoštíhľovacia kúra pre nemocnice môže mať od júla svoju prvú obeť. Nemocnici v Zlatých Moravciach hrozí po 136 rokoch zánik.
Minister UHLIARIK naplánoval rušenie asi 15 percent lôžok v nemocniciach. Celé nemocnice podľa neho zaniknúť nemajú.
I. UHLIARIK: "My nechceme rušiť, my chceme premeniť ich z akútnych lôžok na chronické, ktorých je nedostatok."
Štátna zdravotná poisťovňa však chce od júla zrušiť zmluvy s väčšinou oddelení Nemocnice v Zlatých Moravciach. Tá teraz zastrešuje región s viac ako 40-tisíc obyvateľmi. Podľa primátora Petera LEDNÁRA ju zatvoria.
P. LEDNÁR: "To je jak vojnový stav. Otvoríme si tu poľnú nemocnicu? Ja ako primátor vysielam signál celému Slovensku SOS, spaste naše duše!"
Podľa LEDNÁRA nebude mať kto zachraňovať ani obete tzv. cesty smrti medzi Zlatými Moravcami a Nitrou, keďže aj nitrianska nemocnica ruší lôžka a oddelenia. Poisťovňa má definitívne rozhodnúť na budúci týždeň. Jej šéf Marián FAKTOR.
M. FAKTOR: "Všeobecná zdravotná poisťovňa v krátkom čase zorganizuje tlačovú konferenciu, kde bude informovať o podrobnostiach tohto procesu."
Primátor aj starostovia okolitých obcí rozbehli petíciu za zachovanie nemocnice.
Ďalšie poplatky nehrozia
(09.06.2011; Trnavský hlas; č. 23, s. 4; Kopúnek Gabo)
Nemocnice majú od júna voľné ruky, čiže právo od pacientov vyberať doplatky a poplatky za to, čo nie je plne ani čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia. Napríklad hygiena či diétna strava.
Fakultná nemocnica v Trnave zatiaľ o rozširovaní súčasných poplatkov neuvažuje. "Pacient si uhrádza pobyt v nadštandardných izbách, ďalším je poplatok za vjazd do areálu nemocnice," uviedol jej riaditeľ Gabriel Pavelek. Pýtať peniaze pri liečbe niektorých diagnóz aj za to, čo im dlhuje poisťovňa, nemocnica nebude. Napríklad za častejšie prevliekanie posteľnej bielizne, čistotu na izbách či diétny režim. "Chceme, aby reštrikcia postihla pacienta v čo najmenšom rozsahu."
Od júla ministerstvom zdravotníctva avizovaná redukcia nemocničných oddelení by sa nemala v chode nemocnice výraznejšie prejaviť. "Sme fakultnou nemocnicou, ktorá poskytuje služby pre celý región. V súčasnosti máme optimálny počet lôžok, jeho zníženie bude súvisieť len s plánovanou reštrukturalizáciou oddelení. Na pľúcnom ich bude o polovicu menej, pretože 40 lôžok nebolo plne obsadených. Ďalšie zaniknú zlúčením očného oddelenia s nosno-krčno-ušným oddelením a rehabilitačným s oddelením dlhodobo chorých," dodal riaditeľ Pavelek. Pripustil však, že pri nedostatočnom financovaní bude nemocnica musieť fungovať v režime objednaných výkonov zdravotnými poisťovňami.
Podanie sťažnosti ovplyvňuje strach
(10.06.2011; Košický korzár; s. 11; or)
Slovensko si vydýchlo, E.coli v Košiciach nepotvrdili
(10.06.2011; www.korzar.sk; Košický korzár, 16.25, s. -; JESENSKÝ Mikuláš)
AKO SA CHRÁNIŤ PRED E.COLI, ROZHOVOR S HLAVNÝM HYGIENIKOM SLOVENSKEJ REPUBLIKY G. ŠIMKOM
(09.06.2011; Televízna stanica TA 3; Labyrint; 16.45; 15 min.; ŠTEFANOVIČOVÁ Barbara)
VLÁDA "POČÚVA" SESTRIČKY
(10.06.2011; Televízna stanica JOJ; Noviny; 19.30; por. 12/17; ÖLVEDYOVÁ Mária)
Zdá sa, že naozaj platí, že v jednote je sila. A tak sa 243-tisíc podpisov pod petíciou pričinilo o to, že zdravotné sestry budú zrejme jedinými, ktorým vláda začne načúvať. Sestričky sú však zatiaľ skeptické.
Protestujúce zdravotné sestry:
"Dosť bolo sľubov, dosť bolo sľubov."
"Nechali sme tam oči, chrbtice, zdravie. My sme choré, ale kto sa bude starať o nás?"
Pred troma týždňami odovzdali zdravotné sestry petíciu s 243-tisíc podpismi v parlamente. V nej žiadajú zavedenie minimálnej hodinovej mzdy, odchod do dôchodku v 58 rokov, zriadenie odboru ošetrovateľstva a systému vzdelávania a dodržiava nie Zákonníka práce. Kým od Richarda SULÍKA, ktorý sestrám vytkol autobus zaparkovaný pred parlamentnými garážami, odchádzali sestry poriadne roztrpčené.
Richard SULÍK, predseda NR SR (17.05.2011): "Váš šofér autobusu zastavil, vjazd do garáži zatarasil, áno, áno."
Mária LÉVYOVÁ, prezidentka komory sestier: "Nie pán predseda, my tu nie sme, pán predseda, autobusom."
Od premiérky RADIČOVEJ minulý týždeň naopak s úsmevom, vláda totiž vyjde sestrám v ústrety.
Iveta RADIČOVÁ, predsedníčka vlády SR: "Máme totožný cieľ, zlepšenie fungovania zdravotníctva a zlepšenie postavenia zdravotníkov."
Jediné, čo zdravotným sestrám neprešlo, je skorší odchod do dôchodku. Miesto toho zrejme nebudú musieť slúžiť nočné služby po päťdesiatke a zrejme budú mať aj lacnejšie lieky.
M. LÉVYOVÁ: "Tieto riešenia si musíme prediskutovať verejne."
Hoci sa môže zdať, že zdravotné sestry toho dosiahli petíciou veľa, zatiaľ sa predčasne netešia. Za 20 rokov si totiž vypočuli aj mnoho politických sľubov.
M. LÉVYOVÁ: "Či budú akceptovať práve tieto návrhy, o tom budeme informovať aj pani premiérku aj zdravotnícky výbor na zasadnutí."
ZDRAVOTNÍCTVO: KDE ZAČAŤ?
(09.06.2011; Televízna stanica TA 3; Analýzy a trendy; 21.30; 30 min.; ŽITŇANSKÝ Robert)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi