SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 14.6.2011

Na vyššie platy lekárov tak skoro peniaze nebudú
(14.06.2011; Pravda; s. 3; Hunková Mária)
Nespokojnosť lekárov Či zdravotných sestier s platmi nevyriešia ani zmeny, ktoré pripravuje ministerstvo zdravotníctva. To sľubuje, že nemocnice po premene na akciové spoločnosti budú mať viac peňazí aj na platy, úspory prinesie aj zmena v predpisovaní liekov či zníženie ich cien. Zdravotníci však upozorňujú, že takéto opatrenia môžu mať skôr opačný efekt - nemocnice v snahe o vyrovnané hospodárenie budú šetriť na platoch a peniaze získané na liekoch sa v systéme tak skoro neobjavia.
"Nevedia, čo hovoria, pretože ak budú nemocnice akciové spoločnosti, musia mať vyrovnané hospodárenie a jediné, na čom sa dá ušetriť, sú mzdy," povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. Vyššie platy by zdravotníkom podľa neho zabezpečilo skôr dofinancovanie nemocníc a tabuľkové platy, ktoré zrušil ešte pred šiestimi rokmi bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac. "Chceli sme zaviesť tabuľkové platy, ale doteraz sa nikto nenašiel, kto by ich zaviedol. Potrebné sú aj vyššie zdroje pre zdravotnícke zariadenia, aby mali viac peňazí aj na mzdové ohodnotenie. Kým u nás sú mzdové fondy niečo pod 50 percent, všade v Európe tvorí mzdový fond od 65 do 80 percent príjmov zariadenia," dodal Dragula.
Potvrdzuje to aj viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter Ottinger. "Problém je v tom, že úhrada, ktorú platia zdravotné poisťovne, dosahuje možno 60 percent reálnej hodnoty výkonu vďaka čomu sa nemocnice zadlžujú, a preto, samozrejme, potom nemajú na platy. Druhý problém je ten, že vo veľkých nemocniciach sa na dlhy nepozerá, pretože vedia, že budú oddlžené," povedal Ottinger.
Lekári v týchto dňoch vyjednávajú o zvýšení miezd so zástupcami nemocníc. V listoch prezidentovi Asociácie nemocníc a Asociácii fakultných nemocníc vyzývame na rokovania cez sprostredkovateľa. "Budeme požadovať, aby sa najneskôr od septembra zvýšili platy o desať percent," povedal predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva Anton Szalay. V opačnom prípade hrozia lekári nátlakovými akciami.
Rozdiely v odmeňovaní zdravotníkov sú veľké. Kým lekár vo fakultnej nemocnici zarobí priemerne aj s nadčasmi 1589 eur, jeho kolega z nemocnice pod správou vyššieho územného celku dostane za rovnakú prácu o 200 eur menej.
Rozdiely v platoch zdravotných sestier sú podľa Szalaya dokonca ešte väčšie. "Tam je ten rozdiel aj 260 eur, čo už naozaj považujeme za diskrimináciu," povedal. Dôvod, prečo lekári a zdravotné sestry vo fakultných nemocniciach zarábajú viac ako v ostatných, je podľa neho ten, že tieto nemocnice si svojich zamestnancov musia udržať. "Vo fakultných nemocniciach, keďže sú koncovými nemocnicami, sa snažia udržať lekárov a sestry a pridávajú im na platoch. Menšie nemocnice síce tiež vedia, že ich potrebujú, ale na zvyšovanie miezd nemajú zdroje," dodal Szalay.
Lekári a zdravotné sestry z menších miest sú tak donútení privyrábať si vykonávaním nadčasových služieb, často však na úkor zdravia. "Služby niekde tvoria až dve tretiny príjmu lekára. Ide to však na úkor zdravia aj bezpečnosti pacientov," povedal Dragula, ktorý hovorí, že ak sa situácia s ohodnotením lekárov nezmení, môže to znamenať hromadné výpovede a pád systému.
Vyhrotiť situáciu by mohli aj zmeny v Zákonníku práce, v ktorom sa po poslednom rokovaní vlády počíta s vypustením paragrafu o minimálnych mzdových nárokoch. "Týmto by už zdravotníci nemali žiadne garancie, iba minimálnu mzdu, čo je veľké nebezpečenstvo," myslí si Szalay.
Ministerstvo zdravotníctva sľubuje, že po zmenách v liekovej politike sa finančná situácia v systéme zlepší a peniaze na platy sa nájdu. Szalay však pochybuje. "Je otázka, kedy tie peniaze prídu do systému a či sa toho vôbec dožijeme, pretože minister zdravotníctva aj pri minuloročnom prerokúvaní štátneho rozpočtu deklaroval, že do systému príde o 85 miliónov eur viac z odvodov z prenájmu a od študentov. Vláda to však nakoniec zrušila a minister teraz ako ďalšiu argumentácia používa preskripciu lieku a transformáciu nemocníc," povedal.


Rušenie lôžok má už obrysy
(14.06.2011; Sme; s. 1; vfo)
Od júla sa má zrušiť štyritisíc lôžok. Nemocnice začali spresňovať, koľko škrtnú.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH chce získať peniaze aj rušením postelí a oddelení v nemocniciach. Od júla má zaniknúť 10 až 15 percent lôžok. Ide o asi 4000 postelí. Zruší sa asi 150 oddelení. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa má tento týždeň ukázať verejnosti zoznam.
Nemocnice už dnes prezrádzajú, koľko postelí zrušia. Žilinská má prísť o 90 postelí. Zrušiť sa má kožné oddelenie. O postele prídu aj iné oddelenia.
Fakultná nemocnica v Prešove si rušenie odkladá do konca roka. Zaniknúť má 157 postelí, čo je približne 11 percent. V Nitre by malo zaniknúť celkovo sto lôžok.
Košice majú prísť o takmer 230 lôžok a najviac zadlžená Univerzitná v Bratislave o asi 300.
150 nemocničných oddelení má od júla zaniknúť.
Rušenie lôžok už netaja
(14.06.2011; Sme; s. 7; Folentová Veronika)
"Z cesty smrti je k nám najbližšie"
(14.06.2011; Hospodárske noviny; s. 2; Šimunová Katarína, kk)
Chorí cestujú, lekári a prístroje stoja
(14.06.2011; Pravda; s. 8; Barát Andrej)
Zachráň zdravotníctvo - zomri zadarmo!
(14.06.2011; Hospodárske noviny; s. 9; Soltész Arpád)
Zdravý biznis verzus legislatíva
(13.06.2011; www.banky.sk; s. -; SITA)
Budeme platiť menej za lieky?
(13.06.2011; www.aktualne.sk; blogy, s. -; KARPIŠ Juraj)
I. Uhliarik: Za nezazmluvnením gynekologického oddelenia v Levoči nestojí VšZP
(13.06.2011; www.zzz.sk; s. -; TASR)
Doplatky pacientov za lieky rastú, ich ceny klesajú, lekári varujú
(13.06.2011; www.lady.sk;  Lenka)
REZORTY HOSPODÁRSTVA A FINANCIÍ CHCÚ MENEJ PRÍSNY PROTIFAJČIARSKY ZÁKON, ZDRAVOTNÍCI OPONUJÚ
(13.06.2011; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 17.00; por. 1/5; SUDECKÝ Ratko)
Peniaze alebo zdravie? Ministri sa nevedia dohodnúť. Minister zdravotníctva UHLIARIK chce prísnejší zákon na ochranu nefajčiarov. Rezorty financií a hospodárstva sa však obávajú, že štátny rozpočet takto príde o časť peňazí.
Na Slovensku fajčí stále viac školákov. Minister zdravotníctva preto chce obmedziť predaj cigariet len na jednu pokladňu v obchodoch. Predavači by tak podľa neho ľahšie kontrolovali, komu cigarety predávajú. Pavol KONŠTIAK zo Zväzu obchodu to považuje za nezmysel.
P. KONŠTIAK: "Žiadne kontrolné orgány nezistili, že by sa vyskytovali vo zvýšenej miere porušenia zákazu predaja cigariet mladistvým."
Nepáči sa to ani rezortom financií a hospodárstva. Obávajú sa, že sa zvýši nelegálny predaj cigariet, a tým aj daňové úniky. A nejde o malé peniaze. Očakáva sa, že v tomto roku štát vyberie na dani z tabaku vyše pol miliardy eur. Podľa Roberta OCHABU z Úradu verejného zdravotníctva sú náklady na liečbu fajčiarov ešte vyššie.
R. OCHABA: "Keď počítame v slovenských korunách, tak získavame zhruba 15 miliárd ročne na spotrebnej dani tabaku, ale strácame 60 miliárd."
Ministerstvo hospodárstva navrhlo aj nižšie sankcie za porušenie zákona.
NEMOCNICE RUŠIA LÔŽKA
(13.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 6/25; regionálne štáby, TOKARČÍK Dušan
)
Necelé tri týždne majú nemocnice na to aby zrušili tisíce lôžok a stovky oddelení. Doteraz ale nie je jasné ktorých zdravotníckych zariadení sa to týka a v akej miere. Všetko vraj závisí od rokovaní nemocníc so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.
Pacienti sa pýtajú ako sa ich optimalizácia nemocníc dotkne. Je pravdepodobné, že mnohí budú musieť za zdravotnou starostlivosťou dochádzať. Podľa ministerstva zdravotníctva je optimalizácia v priamej kompetencii Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tá rokuje s nemocnicami, no viac prezradiť nechce.
Písomné stanovisko VšZP:
"Cieľom optimalizácie siete lôžkových zariadení je spravodlivejšie prerozdeľovanie zdrojov verejného zdravotného poistenia, zefektívnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti a zabezpečenie vyššej kvality pre pacienta. Optimalizácia siete oddelení sa realizuje s ohľadom na zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti."
O podrobnostiach vraj budú informovať v najbližších dňoch. Celkovo plánujú zrušiť asi 4-tisíc lôžok a 500 oddelení. Oslovili sme najväčšie slovenské nemocnice ako sú na rušenie lôžok pripravené a či už vedia ktorých oddelení sa to bude týkať.
J. KRUPOVÁ, hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici: "Zatiaľ nemáme žiadne konkrétne informácie. Všetko je v procese riešenia."
O niečo múdrejší sú v Bratislave a Košiciach. V bratislavskej univerzitnej nemocnici zrušia 10 percent lôžok.
Z. ČIŽMÁRIKOVÁ, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave: "Dnes sa však ešte nedá konkretizovať na ktoré oddelenia to pôjde, pretože je to len materiál, ktorý je len pripravený na prerokovanie a schválenie."
Ani v Košiciach nevedia, ktorých oddelení sa optimalizácia dotkne. K dispozícii majú vyše 1 600 lôžok a z nich zanikne takmer 230, teda 14 percent.
J. ORAVCOVÁ, hovorkyňa UNLP v Košiciach: "Zníženie lôžok sa dotkne asi dvoch tretín pracovísk a jednolôžkové oddelenie by sa malo transformovať na denný stacionár."
Všetci sľubujú, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa nezmení. Naopak, má sa zvýšiť kvalita poskytovaných služieb. Problémy však môžu mať nemocnice a ich pacienti v menších mestách. Tí budú musieť zrejme za lekárom dochádzať.
V prešovskej nemocnici majú nové špecializované centrum
(13.06.2011; www.korzar.sk; Prešovský korzár, 11.24, s. -; VARGOVÁ Viera)
Košická nemocnica L. Pasteura zníži počet lôžok o 226
(13.06.2011; www.24hod.sk; s. -; SITA)
NEMOCNIČNÉ ČISTKY POCÍTIA ĽUDIA AJ V TOPOĽČANOCH A LEVICIACH
(13.06.2011; Rozhlasová stanica Viva; Správy; 17.00; por. 1/3; BELOVIČOVÁ Jana)
Pred rokom prevzala správu nemocníc v Topoľčanoch a Leviciach od súkromného prevádzkovateľa tamojšia župa, no zdravotníckym zariadeniam sa príliš nedarí. Topoľčany už prišli o peniaze za hospitalizáciu na urológii, v súčasnosti sa tam chystá rovnaký krok na očnom a krčnom oddelení. S týmito lôžkami sa zrejme rozlúčia aj Levice. Zachovaná má zostať len jednodňová zdravotná starostlivosť a osobitne hradené výkony, čo sú hospitalizácie do 96 hodín. Odborníci dlhodobo upozorňujú, že na Slovensku je viac nemocničných lôžok, než pacienti nevyhnutne potrebujú. Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa navyše čelí hospodárskym problémom, a tak podniká kroky, ktoré by mohli viesť aj k zániku niektorých nemocníc.
VšZP nemá záujem o oddelenie dlhodobo chorých v Topoľčanoch
(13.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi