SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 15.6.2011

Štát dlhuje milióny štátu
(15.06.2011; Sme; s. 1; vfo)
Sociálna poisťovňa navrhuje exekúcie na tri menšie nemocnice.
Nemocnice nemajú na to, aby platili Sociálnej poisťovni. Ku koncu mája bol ich dlh takmer 60 miliónov eur.
Exekúcií sa musia obávať najmä zariadenia spravované samosprávami. Peniaze cez exekúciu chce Sociálna poisťovňa vymôcť od Nemocnice v Hnúšti a Všeobecnej nemocnice v Šahách. Návrh na exekúciu dala aj na Nemocnicu v Považskej Bystrici, súd ju však odložil.
Nemocnice pod ministerstvom zdravotníctva dlhujú oveľa viac, vyše 43 miliónov eur z celkového dlhu. Exekúcie im však zatiaľ nehrozia.
Univerzitná nemocnica v Bratislave nezaplatila 22 miliónov eur, nemocnica v Košiciach päť miliónov, v Banskej Bystrici tri. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že problém rieši. Prejaviť by sa to malo v druhej polovici roka.


Nemocnice sociálne stále neplatia
(15.06.2011; Sme; s. 7; Folentová Veronika)
Sociálna poisťovňa nedostáva od zdravotníckych zariadení peniaze. Záväzky platia čiastočne či vôbec
Nemocnice nemajú peniaze na to, aby platili Sociálnej poisťovni.
Dlh nemocníc voči Sociálnej poisťovni je takmer 60 miliónov eur. Nemocnice, ktoré spravuje ministerstvo zdravotníctva, z tejto sumy nezaplatili 43 miliónov. Tempo ich zadlžovania je podľa poisťovne vyššie ako nemocníc pod VÚC, obcami či mestami.

 

Druhá polovica roka?
"Dlhy nemocníc od začiatku roka narastajú," povedala hovorkyňa poisťovne Jana Ďuriačová.
Na jar vláda riešila, ako zadlžovanie zastaviť. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika z KDH predstavilo v marci vláde splátkový kalendár, kde boli mesačné splátky starého dlhu. Rezort zároveň tvrdil, že nemocnice budú Sociálnej poisťovni už riadne platiť. V apríli materiál zmenilo a neurčilo presnú sumu splátok.
Ministerstvo teraz tvrdí, že sa nemocnice reštrukturalizujú a výsledky sa dostavia v druhej polovici roka. "Dnes nemocnice za peniaze, ktoré im zdravotné poisťovne dávajú, prioritne liečia pacientov a vyplácajú mzdy lekárov a sestier," povedala hovorkyňa Katarína Zollerová.

Najväčšie problémy
Platobná disciplína nemocníc je podľa Sociálnej poisťovne zlá. "Univerzitná nemocnica v Bratislave nezačala splácať staršie pohľadávky," povedala Ďuriačová.
Nemáme na to, tvrdí najväčšia a naviac zadlžená nemocnica. "Môžeme platiť len výdavky nevyhnutné na zabezpečenie prevádzky a starostlivosti," povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Zuzana Čižmáriková. Sociálnej poisťovni nezaplatili vyše 22 miliónov eur.
Univerzitná nemocnica v Košiciach je na tom o niečo lepšie. "Platíme odvody za zamestnancov v plnej výške a odvody za zamestnávateľa čiastočne podľa ekonomickej situácie," povedala hovorkyňa Jaroslava Oravcová. Ku koncu mája je ich pohľadávka voči poisťovni takmer 5 miliónov eur.
Fakultná nemocnica v Banskej Bystrici nezaplatila viac ako tri milióny. Mesačne neplatí celú sumu, ktorú by mala. "Nemáme splátkový kalendár. Hradíme záväzky v rámci našich možností v aktuálnom mesiaci," povedala hovorkyňa Jana Krupová.


Rušenie lôžok prinúti pacientov cestovať ďalej
(15.06.2011; Pravda; s. 2-3; odu)
Dochádzanie za lekárom vyčerpá celé rodiny
(15.06.2011; Pravda; s. 3; Barát Andrej)
Lôžková bublina
(15.06.2011; Pravda; s. 34; Repa Marián)
Premiérka o cenách liekov
(14.06.2011; www.europrofit.sk; s. -; TASR)
MINISTERSTVO FINANCIÍ JE PROTI OBMEDZENIU PREDAJNÝCH MIEST CIGARIET
(14.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 12.00; por. 10/12; POTOCKÝ Erik)
Obmedzenie predajných miest cigariet v obchodoch na jednu pokladňu má podľa ministerstva zdravotníctva sťažiť prístup mládeže k cigaretám. Ministerstvo financií oponuje, že by to zvyšovalo predaj nelegálnych cigariet a znížilo daňové príjmy. Obchodníci tvrdia, že argumenty rezortu zdravotníctva nie sú dostatočné.
Ministerstvo zdravotníctva chce novelou zákona o ochrane nefajčiarov obmedziť fajčenie v nákupných centrách, zakázať ho v areáloch škôl a detských ihrísk, či na kultúrnych a športových podujatiach pod holým nebom. Rezort chce tiež znížiť počet miest, kde by si fajčiari cigarety mohli kúpiť. Minister Ivan UHLIARIK:
"Obmedzenie počtu predajných miest na tabakové výrobky v predajniach potravín, podľa nového sa budú tabakové výrobky môcť predávať iba na jednom predajnom mieste, čiže v nejakej časti, ktorá bude vyčlenená na tento predaj, alebo v stojane pri pokladni."
Rezort financií oponuje, že takéto obmedzenie prináša riziká pre príjem štátneho rozpočtu a znižovanie počtu fajčiarov vidí skôr v prevencii. Hovorca ministerstva financií Martin JAROŠ:
"Ministerstvo financií samozrejme súhlasí s agendou boja proti fajčeniu, avšak toto konkrétne opatrenie sa nám javí ako trošku kontraproduktívne, pretože obmedzovania prístupu k legálnym distribučným kanálom, k legálnym možnostiam kúpy cigariet môže viesť len k tomu, že tí, ktorí fajčiť chcú, fajčiť budú, ale možno z nelegálnych zdrojov. Tým pádom fajčiť sa bude rovnako, ale štát na tom ešte vyberie menej peňazí na daniach."
Prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol KONŠTIAK považuje argumenty ministerstva o lepšej kontrole, ak bude predaj cigariet sústredený na jedno miesto za nedostatočné. Podľa Pavla KONŠTIAKA, obchodníci svojich zamestnancov pravidelne školia v tom, aké sú ich právomoci, keď majú podozrenie, že tabakové výrobky si chce kúpiť neplnoletá osoba.
P. KONŠTIAK: "Obmedzuje skupinu podnikateľov, ktorí predávajú cigarety, kde 50 percent cigariet sa v dnešnej dobe predáva v samoobsluhách. Sústredenie len do jedného predajného miesta, jednej pokladni s tým, že by sa viacej zamedzil predaj mladistvým, nie je vhodne zdôvodnené, pretože nebol zistený výskyt predaja mladistvým vo zvýšenej miere, je tu klesajúca tendencia."
Novela zákona, ktorá je momentálne v medzirezortnom pripomienkovaní má tiež za cieľ zvýšiť pokuty pre porušovateľov zákazu fajčenia. Minimálna pokuta pre prevádzkovateľa by sa mala zvýšiť na 3 319 eur, maximálna na 15-tisíc eur.
REKLAMÁCIA ZDRAVOTNÍCKYCH POTRIEB
(14.06.2011; Televízna stanica JOJ; Prvé noviny; 17.00; por. 6/14; GUZOVÁ Klaudia)
Ak sa v domácnosti pokazí vysávač alebo fén, je to vždy menší problém, ako keď prestane fungovať monitor dýchania, inhalátor alebo iná zdravotnícka pomôcka. Zákon to však všetko hádže do jedného vreca. Ak sa takýto dôležitý prístroj rozhodnete reklamovať, musíte sa bez neho zaobísť 30 dní.
Podložka, niekoľko káblikov a malý reproduktor v tvare anjela v postieľke. Pani Eva sa stará o dve malé deti a pre svoj pokojnejší spánok si zaobstarala monitor dychu. V prípade, že by dieťatko prestalo dýchať, prístroj ju na to do desiatich sekúnd upozorní.
p. Eva, opatrovateľka: "Tak začne ako alarm pípať, buď zvonivo alebo také ostré zvuky vydáva."
Túto zdravotnícku pomôcku jej odporučil lekár. Používa sa najmä pri novorodencoch, pri ktorých odhalí problém s dýchaním a tak sa predíde syndrómu náhleho úmrtia. Prístroj má v postieľke 24 hodín denne.
p. Eva: "Na základe toho, že nám už jedno bábätko zomrelo na syndróm náhleho úmrtia."
Keď jeden deň zistila, že monitor nefunguje, išla ho do obchodu vrátiť. Tam jej povedali, že reklamáciu vybavia do 30-tich dní a potom jej buď vrátia peniaze alebo jej dajú opravený prístroj. Postup pri reklamácií je totiž rovnaký, ako keby chcela reklamovať pokazený vysávač, mikrovlnku alebo iný domáci spotrebič.
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa MZ SR: "Na reklamáciu zdravotníckych pomôcok neexistuje osobitná legislatívna úprava, uplatňuje sa tu štandardný postup ako pri iných tovaroch."
Pani Eva si však bez monitora nevie predstaviť ani deň a nie ešte celý mesiac. Vraví, že by dokázala napríklad nevysávať, ale dieťa by nikdy neohrozila.
p. Eva: "Som sa jej pýtala, nakoľko je to dôležitá vec pre nás, že či nám nemôže zapožičať nejaký prístroj, ktorý je taký istý aspoň na tých 30 dní."
Danuša KRKOŠOVÁ, hovorkyňa SOI: "Predávajúci nie je povinný poskytnúť náhradné plnenie, to znamená, nie je povinný poskytnúť tovar."
Aby bábätko neostalo bez kontroly, pani Eva kúpila druhý monitor. Ak by totiž prestalo dýchať a ona by to včas nezistila, mohlo by byť neskoro.
p. Eva: "Nie je samozrejme lacný, ale pre život dieťaťa človek obetuje všetko."
Aj keď zdravotnícka pomôcka môže znamenať záchranu života, ak sa pokazí, na jej opravu musíte mesiac čakať.
GYNEKOLOGICKO-PÔRODNÍCKEMU ODDELENIU V LEVOČI HROZÍ ZÁNIK
(14.06.2011; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17.00; por. 4/12; GUDZOVÁ Klaudia)
Existencia gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v nemocnici v Levoči je ohrozená. Výpovede už dostalo 17 ľudí. Budúce mamičky z tejto oblasti sú nahnevané. Za lekármi budú musieť cestovať aj desiatky kilometrov.
V prípade, že gynekologicko-pôrodnícke oddelenie zanikne, budúce rodičky a pacientky budú dochádzať do iných miest. Najbližšia nemocnica je v Spišskej Novej Vsi. Tam má gynekologicko-pôrodnícke oddelenie len 21 lôžok.
Minister zdravotníctva tvrdí, že pôrodnicu nechce vlastník.
Ivan UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Práve na základe vedenia mesta toto oddelenie nebolo zazmluvnené."
Miroslav VILKOVSKÝ, primátor Levoče: "Všeobecná zdravotná poisťovňa podľa údajov, ktoré má, povedala, že nemá toto oddelenie opodstatnenie v levočskej nemocnici."
I. UHLIARIK: "Minulý rok bolo do nejakých 500 pôrodov. Takže myslím si, že efektívne to je dosť. Už je na nemocnici, akým spôsobom sa k tomu postaví."
Aleš KALÍŠEK, riaditeľ Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Levoča, a.s. (preklad z češtiny): "Od začiatku roka od 1.1. máme zmluvu, kde máme výrazne nižší limit než sme mali minulý rok. Posledné slovo má Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá napriek tomu, že dnes je 12. júna, dodnes my nemáme na stole návrh zmluvy, ktorá by mala platiť od 1.7."
Keďže v Levoči budú opätovné voľby primátora mesta, celá situácia s nemocnicou sa javí ako predvolebný politický boj.
Ambulancie sa môžu opäť uchádzať o peniaze z eurofondov
(14.06.2011; www.sme.sk; Ekonomika, 11:28, s. -; sita)
Poliklinika v Štúrove chce získať z eurofondov peniaze na modernizáciu
(14.06.2011; www.zzz.sk; s. -; TASR)
Kraj i sestry chcú oddlženie nemocníc
(14.06.2011; Žilinský večerník; č. 24, s. 4; r)
PREMIÉRKA: Znižovanie cien liekov vyvoláva jemné zemetrasenie, priam povodeň
(14.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)
Uhliarik označil list za prejav lobistických aktivít
(14.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Na Spiši sa rozhorela vojna o nemocnicu
(13.06.2011; www.tvnoviny.sk; Regióny, 17:35, s. -; tasr/tvnoviny.sk)
VšZP chce znížiť zmluvy v Topoľčanoch a Leviciach
(13.06.2011; www.sme.sk; Ekonomika, 13:02, s. -; sita)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi