SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 16.6.2011

Nákaza E.coli odráža odpor k moderným technológiám
(16.06.2011; Pravda; s. 28; čtk)


Ultimátum zdravotníkov neuspelo, prichádzajú výpovede
(16.06.2011; Hospodárske noviny; s. 4; Kohútiková Katarína)
Vláda na nás kašle, podáme výpovede. Odkazujú lekári
(16.06.2011; Pravda; s. 6; Hunková Mária)
NENAPLNENÉ ULTIMÁTUM NA DORIEŠENIE FINANCOVANIA ZDRAVOTNÍCTVA ZATIAĽ NEMÁ KONKRÉTNY DÔSLEDOK
(15.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 9/12; POTOCKÝ Erik)
Nenaplnené ultimátum, ktoré dali vláde zdravotnícke organizácie na doriešenie financovania zdravotníctva zatiaľ nemá konkrétny dôsledok. Zdravotníci chcú ďalej rokovať nielen medzi sebou ale aj s ministerstvom zdravotníctva. Definitíva v otázke štrajku či hromadných výpovedí sa zatiaľ odkladá na koniec júna.
Okrem dofinancovania systému v tomto roku žiadajú zdravotníci aj 5,5 percenta za poistencov štátu v budúcom roku a zreálnenie platieb za výkony. Ak ich požiadavky vláda nenaplní hrozia dvojhodinovým prerušením práce a hromadnými výpoveďami. Chystajú tiež petíciu za referendum o zmene systému zdravotného poistenia. Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton SZALAY:
"Bolo by predčasné hovoriť kedy. My sme to avizovali že by to mohlo byť v závere júna, začiatkom júla. V každom prípade možno by som predbiehal ak by som povedal, že možno väčší akcent bude daný práve na tie výpovede aby to neboli iba lekári, prípadne sestry. My ako odborový zväz sme urobili to čo sme mohli v rámci kolektívneho vyjednávania. Navrhli sme obidvom sociálnym Asociácii nemocníc, aj Asociácii fakultných nemocníc z rokovania pred sprostredkovateľom, pretože sa nevieme dohodnúť."
Petíciou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek sa bude zajtra zaoberať zdravotnícky výbor parlamentu. Na nastávajúcej schôdzi aj plénum Národnej rady. K výzve zdravotníckych organizácií sa sestry pripojili. Dofinancovanie systému považujú za základné riešenie ďalších problémov. Prezidentka komory sestier Mária LÉVYOVÁ:
"Do akej miery sú organizácie ďalšie ochotné akceptovať naše návrhy, lebo lekári majú svoje požiadavky, my máme svoje požiadavky. Tam musí byť istá dohoda a tak môžeme povedať rozhodne áno, ideme do toho. Potrebuje to istý čas, istú prípravu a rokovania."
Sestry dali vláde termín na splnenie požiadaviek do konca septembra. Okrem platov, či dôchodkového veku žiadajú aj riešenie svojho pracovného vyťaženia ale aj problematiky zariadením sociálnej starostlivosti. Petíciou sa minulý týždeň zaoberala vláda a zaviazala ministrov pripraviť legislatívne riešenie požiadaviek z petície, pod ktorú sa podpísalo takmer štvrť milióna ľudí. Premiérka Iveta RADIČOVÁ: "Vykonajú ministerstvo práce, ministerstvo zdravotníctva."
ULTIMÁTUM ZDRAVOTNÍKOV VLÁDE NA RIEŠENIE FINANCOVANIA SEKTORU VYPRŠALO DNES
(15.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 12.00; por. 1/12; POTOCKÝ Erik)
Do dnešného dňa dali zdravotnícke organizácie čas vláde, aby podnikla kroky, ktoré majú vyriešiť financovanie zdravotníctva ešte v tomto roku. V opačnom prípade avizovali štrajk, hromadné výpovede a ďalšie kroky. Aké nátlakové formy chcú zdravotníci použiť však nie je jasné. Podľa všetkého stále nedospeli k dohode.
Zdravotnícke organizácie sa koncom mája dohodli na troch požiadavkách. Chcú dofinancovanie systému v roku 2011, žiadajú 5,5 percenta za poistencov štátu v roku 2012 a zreálnenie platby za výkon a poskytnutú zdravotnú starostlivosť a tak zabezpečiť finančné ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov. Vláda mala splniť ich požiadavky do dnešného dňa. Čo by malo nasledovať, ak tak kabinet Ivety RADIČOVEJ neurobí, povedal na konci mája prezident Slovenskej lekárskej komory, Milan DRAGULA:
"Ak nie, bude najprv výstražné prerušenie práce na dve hodiny, potom druhý krok je výpovede, ale nielen lekárov, ale aj zdravotníckych pracovníkov a tretí krok je, že budeme iniciovať referendum na iný ako poistný systém v Slovenskej republike. Odvody sa môžu platiť napr. jednej štátnej inštitúcii naďalej, ktorá to bude prerozdeľovať na základné zdravotné poistenie a pripoistenie nech sa urobí."
Včera sa malo na pôde lekárskej komory konať stretnutie, ktoré by určilo ďalší konkrétny postup zdravotníkov. S výsledkom nás Milan DRAGULA odkázal na šéfa zdravotníckych odborov, Antona SZALAYA. S ním sa nám dosiaľ spojiť nepodarilo. K májovej výzve sa pripojilo aj Lekárske odborové združenie. To má o ďalšom postupe rozhodovať ešte tento týždeň. Michal POLICIAN. 
Michal POLICIAN, prezident Lekárskeho odborového združenia: "V piatok máme snem a tam prídu aj zástupcovia. Oni tam, predpokladám, že všetko tam sa dohodne. My máme snem, na ktorý sú pozvaní aj oni. Viac-menej táto téma bude tam rezonovať."
Na ultimatívne výzvy nechcelo ministerstvo financií, ktoré spravuje štátnu kasu, reagovať. Ministerstvo zdravotníctva sa už po zverejnení výzvy zdravotníkov vyjadrilo, že ich požiadavky rešpektuje. Nátlak však nepovažuje za šťastné riešenie. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva, Katarína ZOLLEROVÁ:
"Odborári majú právo vymáhať zákonnými prostriedkami zvýšenie miezd, avšak musí byť veľmi dôsledne zvážená miera tohto tlaku, aby bola v súlade so zákonom a aby pacient nebol braný ako rukojemník a aby mu bola poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť."
O podávaní výpovedí zdravotníci rozhodnú koncom júna
(15.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; SITA)
Nízke ceny podľa firiem znížia dostupnosť liekov
(16.06.2011; Sme; s. 8; Folentová Veronika)
Postaví sa premiérka aj za farmaceutov?
(16.06.2011; www.europrofit.sk; TASR)
SLeK verí, že premiérka sa postaví aj za farmaceutov vo verejných lekárňach
(15.06.2011; www.orangeportal.sk; TASR)
SLeK žiada premiérku o zmeny v zákone o liekoch
(15.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Liek náš každodenný
(16.06.2011; Sme; s. 12; Štulajter Ivan)
AMBASÁDORI FARMABIZNISU
(16.06.2011; Trend; č. 24, s. 6; Beer Gabriel)
Optimalizácia lôžok môže pomôcť hospodáriť vyrovnane
(15.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Diagnostike chýbajú pravidlá
(16.06.2011; Hospodárske noviny; s. 9; Bardún Radoslav)
TRI NEMOCNICE ČAKAJÚ EXEKÚCIE, DLHUJÚ SOCIÁLNEJ POISŤOVNI
(15.06.2011; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 12.00; por. 2/6; SUDECKÝ Ratko)
Nemocnice dlhujú Sociálnej poisťovni asi 60 miliónov eur. Tri z nich čakajú exekúcie.
Polovicu z tejto sumy nezaplatili tri najväčšie štátne nemocnice - v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. Zdravotníci odborári sa obávajú, že neschopnosť splácať dlhy privedie niektoré nemocnice k zániku alebo privatizácii.
Odborári:
"Situácia je vážna, čo sa týka prísunu financií do nemocníc, niet peňazí na vykrytie nákladov."
"My pracujeme na dlh a stále nás tie firmy úverujú. Ale kladiem si otázku vnútorne, dokedy ešte."
Sociálna poisťovňa však zatiaľ podala len návrhy na exekúcie menších nemocníc, ktoré jej dlhujú aj menšie sumy. Jej hovorkyňa Jana ĎURIAČOVÁ:
Exekúcie sú podané na nemocnice v Šahách a na nemocnicu v Hnúšti sú viaceré exekúcie. V Považskej Bystrici, tu povolil odklad do konca decembra."
Pritom Univerzitná nemocnica v Bratislave dlhuje Sociálnej poisťovni viac ako 22 miliónov eur a ešte ich nezačala splácať. Nemocnica v Košiciach zasa platí odvody len za zamestnancov, ale nie aj za seba ako zamestnávateľa. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že v štátnych nemocniciach prebiehajú zmeny, takže prioritne majú hradiť liečbu pacientov a platy zamestnancov. Zlepšenie vraj príde v závere roka.
Uhliarik o exekúciách ďalších nemocníc nevedel
(15.06.2011; www.pluska.sk; 14.18, s. -; TASR)
Uhliarik sa o exekúciách ďalších nemocníc dozvedel z médií
(15.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; SITA)
V SEREDI ZRUŠIA LEKÁRSKU POHOTOVOSŤ
(15.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 11.00; 1 min.; BALKOVÁ Jana)
V Seredi zrušia lekársku pohotovosť, rozhodli o tom mestskí poslanci. O súhlas na zrušenie ich požiadala riaditeľka mestskej polikliniky. Naďalej ale ostane pacientom k dispozícii záchranka. Sereď má 17-tisíc obyvateľov, pohotovosť využívali aj obyvatelia z okolia. Najbližšie slúžia lekári v noci na pohotovosti v Galante a v Trnave. Riaditeľka Kornélia HORVÁTHOVÁ vysvetľuje prečo pohotovosť v Seredi už nebude fungovať.
Kornélia HORVÁTHOVÁ: "Zrušenie LSPP je z dvoch dôvodov. Jedno, že nie je využitá tá ambulancia, v noci v priemere spätne až rok bolo 9 až 10 pacientov za noc. Druhý dôvod je, že vlastne nemáme biochémiu v noci, nemáme tu lekáreň, nemáme tu RTG vyšetrenia, ktoré sú nevyhnutné na dobrú diagnostiku. LSPP by mal byť tam, kde tieto odborné vyšetrenia sú k dispozícii."
Rušenie oddelení v Nemocnici Š. Kukuru v Michalovciach
(14.06.2011; www.novinyzemplina.sk; s. -; Mano Lukáš)
Zachránia nemocnicu v Šahách?
(14.06.2011; www.pohronie.sk; s. -; -)
Paliatívne oddelenie v Čadci asi zostane
(14.06.2011; Kysucké noviny; č. 23, s. 7; IH)
Boj za záchranu onkologického oddelenia v Kysuckej nemocnici v Čadci pokračuje. V týchto dňoch prebiehajú tvrdé rokovania vedenia nemocnice s jednotlivými poisťovňami.
Pod petíciu za zachovanie onkologického, paliatívneho a doliečovacieho oddelenia v Kysuckej nemocnici v Čadci sa podpísalo 13 248 ľudí. Členovia Občianskeho združenia Klinček v Čadci ju odovzdali VšZP v Bratislave.
Hovorkyňa tejto poisťovne Petra Balážová nám povedala, že cieľom optimalizácie siete lôžkových zariadení je spravodlivejšie prerozdelenie zdrojov verejného zdravotného poistenia, zefektívnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti a zabezpečenie vyššej kvality pre pacienta. "Optimalizácia siete oddelení sa realizuje s ohľadom na zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. V rámci optimalizácie VšZP pokračuje v presúvaní časti lôžkovej starostlivosti do efektívnejšej jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Ťažisko navrhovaných zmien je k 1. júlu, aby zdravotnícke zariadenia mali čas pripraviť sa na zmeny v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V týchto dňoch pokračujú intenzívne rokovania ohľadne optimalizácie a VšZP bude podrobnejšie informovať až po ich ukončení," dodala.
"Čakáme na aktualizovaný návrh VŠZP. Čo sa týka iných poisťovní, rokovali sme s krajskou pobočkou Dôvery, zatiaľ sme však jednoznačné stanovisko nedostali. V utorok 14. júna nás ešte čaká Union. Ide o tvrdé rokovania, robíme všetko pre to, aby sa onkologické a paliatívne oddelenie v našej nemocnici zachovali. Zatiaľ sa môžem vyjadriť len k paliatívnemu oddeleniu, ktoré sa nám určite podarí zachrániť," informoval nás riaditeľ Kysuckej nemocnice s poliklinikou Martin Šenfeld.
Účasť na Svetovom dni darcov krvi predčila očakávania
(14.06.2011; www.sme.sk; Z domova, 19:15, s. -; tasr)
KTO POTREBUJE LIEKY?
(13.06.2011; Televízna stanica STV 2; Medicína; 21.00; 60 min.; NOVÁKOVÁ Zuzana)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha




SLK na Facebooku


 
Sme členmi