SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 17.6.2011

Sestrám sa máli navrhovaná mzda
(17.06.2011; Sme; s. 5; jkr)


Vláda väčšinu požiadaviek sestier nesplnila

 

(17.06.2011; Pravda; s. 4; Hunková Mária)

Zdravotné sestry zostávajú nespokojné aj po tom, čo vláda predložila návrhy, ako riešiť ich požiadavky. Mzdy, ktoré požadovali zvýšiť z 1,80 eura na 3,50 až 4 eurá na hodinu, im chce kabinet upraviť najviac na tri eurá. O ďalšej podmienke, skoršieho odchodu do dôchodku, vláda nechce ani počuť. Sestry preto nevylučujú, že v septembri prídu na rad tvrdšie kroky.

"Nie je to úplne to, čo sme chceli," zhodnotila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová po včerajšej schôdzi zdravotníckeho výboru, na ktorej sa poslanci zaoberali návrhmi vlády na vyriešenie požiadaviek sestier.

Zvýšenie platov je podľa nej nedostatočné. "Ponúkajú nám tri eurá pre sestru, ktorá má stredoškolské vzdelanie, špecializáciu, 30 rokov praxe. Robotník na stavbe má viac," povedala Lévyová.

Riešením nie je podľa nej ani úprava pracovného času v Zákonníku práce namiesto zníženia penzijného veku na 52 rokov. Sestry by po novom nemali po päťdesiatke pracovať v trojzmennej prevádzke. Podľa Lévyovej to však väčšine nepomôže, ale, naopak, uškodí. "Ak by sestry prestali pracovať v trojzmennej prevádzke, znamenalo by to 40-percentný úbytok sestier, nehovoriac o tom, že sú to sestry pred dôchodkom a odrazilo by sa to aj na výške ich dôchodku," povedala.

Vláda vo svojom návrhu nesplnila ani prísľub, že zdravotné sestry dostanú úľavu od určitých poplatkov v zdravotníctve. Podľa predsedu zdravotníckeho výboru Viliama Novotného (SDKÚ) sa tak nestalo, lebo podľa súčasne platných zákonov poplatky neexistujú. "Dnes zákon pozná iba poplatok za recept, LSPP a dopravnú zdravotnú službu, takže úľavy, ktoré by sme vedeli dať, by boli iba symbolické."

Jediná vec, ktorá sa sestrám podarila presadiť, nielen pre seba, ale všetkých zdravotníkov, je, že zamestnávateľ im bude musieť poskytnúť päť dní voľna na vzdelávanie. Bývalý minister zdravotníctva Richard Raši (Smer) to kritizuje. "Toto je iba polovičaté riešenie. Keď sa má riešiť problém apoliticky a keď je vôľa ho riešiť, tak nech sa rieši komplexne."

Zástupcovia petičného výboru sa dozvedeli konkrétne návrhy vlády len pár hodín pred schôdzou zdravotníckeho výboru. Chcú ich preto ešte prerokovať vo svojich regionálnych základniach, kým ich definitívne odmietnu. Ako povedala Lévyová, potom však už budú postupovať radikálnejšie. "My sme deklarovali jasne, že máme pripravené aj ďalšie kroky a nevylúčili sme aj tvrdšie kroky.

 


Už aj laboratóriá hrozia štrajkom
(17.06.2011; Hospodárske noviny; s. 4; Lincényi Marcel)
ZDRAVOTNÍCKI ODBORÁRI CHCÚ NAĎALEJ ROKOVAŤ S MINISTERSTVOM. AK SA NEDOHODNÚ, HROZIA HROMADNÝMI VÝPOVEĎAMI(16.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 10.00; 1,5 min.; POLEŠOVSKÁ Viera)

 

Ultimátum, ktoré zdravotníci dali vláde sa odozvy nedočkalo. Odborári chcú ďalej rokovať, nielen medzi sebou navzájom, ale aj s ministerstvom zdravotníctva. Okrem dofinancovania systému v tomto roku žiadajú zdravotníci aj 5,5 percenta za poistencov štátu v budúcom roku a zreálnenie platieb za výkony. Ak ich požiadavky vláda nenaplní, hrozia dvojhodinovým prerušením práce a hromadnými výpoveďami. Chystajú tiež petíciu za referendum o zmene systému zdravotného poistenia. Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton SZALAY:

"Bolo by predčasné hovoriť kedy. My sme to avizovali, že by to mohlo byť v závere júna, začiatkom júla. V každom prípade možno by som predbiehal ak by som povedal, že možno väčší akcent bude daný práve na tie výpovede, aby to neboli iba lekári, prípadne sestry. My ako odborový zväz sme urobili to čo sme mohli v rámci kolektívneho vyjednávania. Navrhli sme obidvom sociálnym partnerom - Asociácii nemocníc aj Asociácii fakultných nemocníc rokovania pred sprostredkovateľom, pretože sa nevieme dohodnúť."

"Definitíva v otázke štrajku či hromadných výpovedí sa zatiaľ odkladá na koniec júna."


Sprísnia poisťovniam podmienky?

(17.06.2011; Plus jeden deň; s. 4; sita)

ZDRAVOTNÉ poisťovne možno budú mať prísnejšie podmienky na tvorbu zisku, ako navrhuje v novele zákona ministerstvo zdravotníctva. Parlamentný zdravotnícky výbor totiž vo štvrtok schválil pozmeňujúci návrh poslanca Tibora Bastrnáka (Most-Híd). Podľa rezortného návrhu by mali poisťovne voľne použiť svoj zisk, iba ak splnia dve podmienky.

Prvou je povinné použitie zisku na tvorbu rezervného fondu do výšky 20 percent splateného základného imania, druhou povinná tvorba technických rezerv na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov v čakacích zoznamoch. Koaličný poslanec navrhol, aby boli poisťovne nutné použiť zisk na tvorbu technických rezerv až do výšky 80 percent.


Óda na zisk zdravotných poisťovní, alebo Quo vadis Rádio Slovensko?
(16.06.2011; www.pravda.sk; Blog, s. -; stanislav)

 


PREČO TVORIA ZDRAVOTNÉ POISŤOVNE ZISK
(15.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Štúdio Kontakt; 20.00; 90 min.; MICHALIČOVÁ Viera)

Ceny liekov po zásahu ministerstva zdravotníctva klesnú
(16.06.2011; www.zzz.sk; s. -; TASR)
Falšovatelia liekov idú s dobou. Stavili na lifestyle
(16.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, 13.12, s. -; HARKOTOVÁ Stanislava)
Falošné lieky môžu ohroziť životy ľudí
(16.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
ZDRAVOTNÉ SESTRY V NR SR

 

(16.06.2011; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 17/22; DÓKOVÁ Blanka)

Zoberte, čo dávame a rýchlo - inak sa môže stať, že nedostanete nič. Pred takúto voľbu postavili poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo sestry a pôrodné asistentky. Tie žiadajú okrem iného aj stanovenie minimálnej hodinovej mzdy a skorší odchod do dôchodku."

Petíciu za zlepšenie pracovných a mzdových podmienok pracujúcich sestier podporilo takmer štvrť milióna ľudí. Nasledoval protestný pochod pred parlament, stretnutie s poslancami, s premiérkou a sestry nakoniec opäť skončili u poslancov. Riešili s nimi stanovenie minimálnej hodinovej mzdy. O ponuke, ktorú im dali poslanci, museli rozhodnúť okamžite.

Richard RAŠI (Smer-SD), poslanec NR SR: "Zbytočne sa vytvára psychický nátlak na sestry, aby ihneď povedali, ako sa rozhodli. My sme to dostali pred obedom, sestry to dostali a obed, tak treba sa na to zamyslieť, keď je to požiadavka 50-tisác sestier."

Návrh poslancov bol totiž nižší, ako požadovali sestry. Padli a hrozby, že ak sa im to nepáči, tak môžu skončiť na minimálnej hodinovej mzde 1,80 eur. Zástupkyne komory sestier márne argumentovali, že o ponuke musia rokovať aj s kolegyňami s regiónov."

Mária LÉVYOVÁ, prezidentka Komory sestier a pôrodných asistentiek: "Veď robotník z inej krajiny pomocný na stavbe zarába viac. Akú cenu má naša práca?"

"Sestry tvrdia, že dvadsať rokov sponzorovali svojimi platmi systém. Ich postavením v spoločnosti sa dokonca bude zaoberať aj Výbor pre ľudské práva. Jeho predsedníčka bude v ich mene preto interpelovať aj ministra zdravotníctva, s ktorým sa doteraz nestretli"

Anna BELOUSOVOVÁ (nezávislá), predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva: "Mňa presvedčili ich výplatné pásky, pretože hrubá mzda sa pohybuje od necelých štyristo do okolo päťsto eur."

Skorší odchod do dôchodku sestrám tiež neprešiel. Ponúkli im ale možnosť po päťdesiatke nerobiť nočné. Žiadnu z kľúčových požiadaviek zdravotných sestier politici neakceptovali tak, ako žiadali v petícií. 29. júna tak bude vláda zrejme posudzovať návrhy, s ktorými sestry nie sú stotožnené.


FALOŠNÉ LIEKY NA INTERNETE

 

(16.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 11/17; SIMANOVÁ Simona)

Na internete vrátane slovenských stránok sa objavili ďalšie falošné lieky. Ich originály dostanete u nás len na predpis. Medikamenty posielajú väčšinou z ázijských krajín a odborníci pred nimi varujú. Lieky na predpis sa na Slovensku nemôžu predávať na internete.

Na internete dnes môžete kúpiť desiatky liekov bez predpisu. Častokrát sú oveľa lacnejšie ako v lekárni. Štatistiky ale hovoria, že viac ako polovica z nich je falošných. Vôbec neobsahujú to, čo by mali a môžu vážne poškodiť vaše zdravie. Na internete sme bez problémov našli lieky na chudnutie, na zvýšenie potencie, lieky proti chrípke, proti bolesti a ďalšie."

Peter STANKO, lekárnik: "No a keď si zoberieme, že takýmto falošným liekom môže byť aj antibiotikum, tak tu už sa dostávame naozaj na hranicu medzi ohrozením zdravia a života pacienta."

Ľudia sa nechajú zlákať na nízku cenu a na to, že nepotrebujú recept. V skutočnosti vôbec nevedia, čo užívajú.

Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: "V prípade, že sa pacient napriek tomu rozhodne takýto liek si cez internet kúpiť, je to všetko vyslovene na jeho vlastné riziko."

Colníci v minulom roku na Slovensku zhabali viac ako 12 000 falošných tabliet a viac ako osem kíl liekov v práškovej forme. Najčastejšie ide o zásielky z Ázie.

Miroslava SLEMENSKÁ, hovorkyňa Colného riaditeľstva SR: "Potvrdí sa expertízou, že ide o falošný liek. Osoba sa urobí, že neprevezme si túto zásielku a zásielka je vlastne zhabaná, zničená."

Vypátrať výrobcov falošných liekov v zahraničí je pre našich colníkov takmer nemožné.


Ceny liekov plánujú znižovať
(16.06.2011; www.atlas.sk; Slovensko, 10:15, s. -; tasr)
Zdravotné poisťovne možno čakajú prísnejšie podmienky
(16.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Ministerstvo rokuje o ďalšom poklese cien liekov
(16.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
MAJÚ TVORIŤ ZDRAVOTNÉ POISŤOVNE ZISK?

(15.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Štúdio Kontakt; 20.00; 90 min.; MICHALIČOVÁ Viera)

Zdravotníctvo zápasí s nedostatkom financií, aj preto sa otvára otázka, či je tvorba zisku zdravotnými poisťovňami v tomto čase najvhodnejšia a či sú parametre nastavené ministerstvom zdravotníctva dostatočnou reguláciou. O podmienkach tvorby zisku zdravotnými poisťovňami diskutovali v SRo J. GAJDOŠ, predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, prezident Asociácie súkromných lekárov L. PÁSZTOR, P. SALON z ministerstva zdravotníctva a zástupca poisťovne Dôvera R. VEREŠ.

Ako skonštatoval J. GAJDOŠ, v zdravotníctve nikdy nebolo a zrejme ani nebude toľko financií, koľko dokáže systém absorbovať, a to už bez ohľadu na to, či poisťovne tvoria zisk alebo nie. Zákon však zdravotným poisťovniam dáva túto možnosť a treba to rešpektovať. Zdravotné poisťovne sa totiž transformovali na subjekty, ktoré majú možnosť tvoriť zisk a to povedal vo svojom náleze aj Ústavný súd a ten treba rešpektovať. Otázkou je, na úkor čoho tak robia, pričom rozhodne to nesmie ísť na úkor pacienta a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ak by zdravotné poisťovne nemali mať možnosť tvoriť zisk, bolo by potrebné úplne zmeniť charakter zákona. L. PÁSZTOR nevidí v tvorbe zisku zdravotnými poisťovňami zásadný problém, zisk je štandardná ekonomická kategória a preto by zisk zdravotných poisťovní nemal byť problém ani z pohľadu pacienta, pokiaľ ma zaistenú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a nemá s tým problém ani ako lekár, ak bude mať od poisťovne korektnú zmluvu a včasné platby. Ak sa hovorí o zisku zdravotných poisťovní, malo by sa podľa neho skôr hovoriť o jeho primeranosti, alebo v tejto súvislosti aj o celkovej efektivite nakladania s finančnými prostriedkami v systéme. R. VEREŠ doplnil, že keď tvoria zisk všetky zložky systému - lekári, výrobcovia liekov, lekárne, zdravotnícke zariadenia, nie je dôvod, prečo by práve poisťovne mali byť z tejto štruktúry vyňaté.

P. SALON spresnil, že ministerstvo zdravotníctva pripravuje novelu zákona, ktorá ošetrí možnosť tvorby zisku zdravotnými poisťovňami a to aj podľa výroku Ústavného súdu. Ten totiž zákaz zisku označil za protiústavný. Tvorba zisku a nakladanie s ním bude pritom veľmi presne a striktne zadefinované. Pre poisťovne budú platiť tri základné pravidlá - opätovne sa zavádza zdanenie zisku, ktoré bolo v minulom volebnom období zrušené. Časť zisku budú musieť poisťovne povinne smerovať do tvorby rezervného fondu, a to až do výšky 20 percent. Z tohto fondu sa potom hradia prípadné straty poisťovne. Poisťovne tiež budú povinné tvoriť technické rezervy na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov na čakacích listinách. Všetky tieto opatrenia zabezpečia to, že tvorba zisku zdravotných poisťovní nepôjde na úkor pacienta. Zákon by mal viesť k tomu, aby sa zlepšilo postavenie zdravotných poisťovní, ale tým aj poistencov. Otvorí sa tiež priestor na vstup nových poisťovní na trh, čo môže situáciu opäť posunúť kvalitatívne dopredu. Ako pripomenul P. SALON, v minulosti keď tvorili zdravotné poisťovne zisk, bolo rozhodnutie o tom, ako s ním naložia, na ich akcionároch, často pritom tento smeroval späť na úhradu zdravotnej starostlivosti. Podľa slov R. VEREŠA poisťovne nemajú problém s takto nastavenými podmienkami, ako ich prezentuje ministerstvo, stanovené limity akceptujú a dokonca už teraz ich plnia. Kladný hospodársky výsledok, ktorý dosahovali, nikdy nešiel na úkor na poistenca. Pokiaľ prídu na trh nové zdravotné poisťovne, rastu konkurencie sa neobávajú.


Nemocnici hrozí zánik. Nezazmluvnia oddelenia
(13.06.2011; Nitrianske noviny; č. 23, s. 4; Holúbek Tomáš)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi