SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 20.6.2011

Menšie nemocnice? "Je to cesta do hrobu"
(20.06.2011; Hospodárske noviny; s. 2; Tišťan Tomáš, Kohútiková Katarína)


Je to šok. Nemocnica skončí, varuje primátor Sniny
(20.06.2011; Hospodárske noviny; s. 1; toti)
Vranovčania sú pobúrení
(20.06.2011; www.korzar.sk; Prešovský korzár, s. -; čor, iv, tim)
Lekár priznal tlak firiem
(20.06.2011; Sme; s. 1; Folentová Veronika)
Lekár Ladislav Laho opísal, ako vyzerajú vzťahy medzi lekármi a farmafirmami.
Skutočnými vládcami zdravotníctva sú farmaceutické firmy.
V rozhovore pre SME to tvrdí lekár a bývalý šéf Detskej nemocnice v Banskej Bystrici Ladislav Laho.
Lekári podľa neho predpisujú zbytočne veľa liekov, pretože sú pod tlakom firiem, ktoré im za to platia prinajmenšom zahraničné kongresy. "Peniaze na lieky, materiál a ich platy sú z jednej nádoby," tvrdí Laho, ktorý sa v minulosti tiež nechal pozvať na kongres.
Doterajší ministri zdravotníctva vrátane súčasného Ivana Uhliarika (KDH) podľa Laha sami pochádzali z biznisu a čelia tlakom.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová oponuje, že vláda schválila "reformné zákony, ktoré obsahujú protikorupčné opatrenia".
Lahovi oponujú i lekári a farmafirmy. "Väčšina našich lekárov by sa bez farmafiriem na kongres nedostala," povedal Ladislav Pásztor z Asociácie súkromných lekárov.
"Lekári potrebujú informácie, ktoré im štát nevie zabezpečiť," povedal Štefan Mesároš zo Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností.
Farmaceutické firmy ovládajú zdravotníctvo
(20.06.2011; Sme; s. 8; sita)
LIEKOVÁ KALKULAČKA
(19.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 10/14; SIMANOVÁ Simona)
Ste dôchodca alebo zdravotne ťažko postihnutý a neviete, či máte nárok na vrátenie peňazí za lieky? Pomôže vám tzv. kalkulačka doplatkov. Nájdete ju na internetovej stránke Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Od začiatku júna využilo kalkulačku viac ako 2-tisíc ľudí. Zadáte do nej údaje o výške dôchodku, o type poistenia a lieky, ktoré užívate.
Petra BALÁŽOVÁ, hovorkyňa VšZP: "Kalkulačka doplatkov je vlastne jednoduchá pomôcka, ktorá pomôže poistencovi zistiť, či má nárok na úhradu doplatku za lieky a v akej výške."
Ráta však s najlacnejšími liekmi. Ak si nie ste istí, či užívate práve tie, opýtať sa môžete v lekárni alebo to zistíte na stránke poisťovne Dôvera či Ministerstva zdravotníctva.
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: "Do tejto kalkulačky si môžu pacienti jednoducho napísať názov lieku, ktorý užívajú v prípade, že sa im zdá, že teda platia vysoký doplatok za tento liek. Následne im kalkulačka vyhodí lacnejšie, ale rovnako účinnú a bezpečnú alternatívu tohto lieku."
Tomáš TURIAK, Slovenská lekárnická komora: "Lieková kalkulačka je dobrým nástrojom na zvýšenie prehľadu pacienta o svojich doplatkoch a o doplatkoch za generiká. Tak isto je dobrým nástrojom na to, aby pacient predchádzal zbytočnému sklamaniu z výšky vrátených peňazí zo strany poisťovne."
Na vrátenie peňazí za doplatky majú nárok dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnutí. Za štvrťrok by nemali na lieky doplácať viac ako 45 a 30 eur. Lieková kalkulačka slúži skôr na porovnanie, pretože poisťovňa vypláca pacientom peniaze automaticky. Za to, čo ste zaplatili od apríla do júna, vám prídu peniaze najneskôr na konci septembra.
SESTRIČKY NENADCHLI NÁVRHY POSLANCOV
(19.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 2/14; FRINDT Miro)

Zdravotné sestry sa dostali do konfliktu s poslancami zdravotníckeho výboru. Adresovali mu petíciu, v ktorej žiadali zvýšenie miezd aj skorší odchod do dôchodku. Poslanci im chcú vyhovieť len čiastočne. Sestry sú preto naďalej nespokojné.
Poslanci navrhovali, aby zdravotné sestry mali hodinovú mzdu od 3 do 4 eur. Sestrám sa to nepáči. Žiadali hranicu posunúť o 50 centov.
Mária LÉVYOVÁ, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek: "Ono to je o 3 eur, ale je to 3 eurá pre sestru, ja to tu vypichnem, ktorá má stredoškolské vzdelania, VOŠ, špecializáciu, 30 rokov praxe. Takže ozývajú sa hlasy, veď robotník z inej krajiny pomocný na stavbe zarába viac. Akú cenu má naša práca?"
Poslanci neakceptujú ani návrh zdravotných sestier, aby mohli odchádzať skôr do penzie. Ponúkli im kompromis, aby po 50-tke nemuseli povinne robiť nočné a nadčasy. Koaliční poslanci vyše hodiny presviedčali sestričky, aby na ich návrhy pristúpili.
Stanislav FOŘT, poslanec NR SR: "To riešenie, ktoré sa podarilo nájsť rýchlo a je na ňom konsenzus, môže byť schválené už na tejto prebiehajúcej schôdzi."
Richard RAŠI, poslanec NR SR: "My sme to dostali pred obedom, sestry to dostali na obed, tak treba sa nad tým zamyslieť, keď je to požiadavka 50-tisíc sestier. Toto bola typická ukážka politického nátlaku na sestry."
O tom, či budú zdravotné sestry zarábať aspoň o niečo viac, by mali rozhodnúť poslanci parlamentu na najbližšej schôdzi, keď budú rokovať o Zákonníku práce.
ČESKÁ REPUBLIKA: PROBLÉMY SO ZDRAVOTNÝMI POISŤOVŇAMI
(19.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 5/14; RÉVAIOVÁ Daniela)
České ministerstvo zdravotníctva už má plán, ako naliať do systému 3 miliardy korún. Chce ich vziať menším zdravotným poisťovniam z prebytkov. Našli by sa tak peniaze, ktoré zdravotníctvo stratí vyššou DPH a zvyšovaním platov zdravotníkov. Poisťovne zvažujú žalobu.
Ministerstvo chce 3 miliardy korún vybrať z menších zamestnaneckých poisťovní a preposlať ich na účet Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kde financie chýbajú a ktorá musí hradiť väčšinu celkovej starostlivosti.
Vlastimil SRŠEŇ, hovorca Ministerstva zdravotníctva ČR (preklad z češtiny): "Tie poisťovne, ktoré majú viac ťažko chorých pacientov, tak sú do určitej miery znevýhodnené. Chceme časť tých rezerv, ktoré dnes povedzme ležia ľadom, prerozdeliť do toho systému tak, aby ich mali pacienti k dispozícii."
Nápad ministerstva financií ako ušetriť by ale mohol naraziť. Poisťovne s návrhom nesúhlasia a chystajú žalobu.
Jaromír GAJDÁČEK, prezident Zväzu zdravotných poisťovní (preklad z češtiny): "My to považujeme za naprosto nesystémový krok, ktorý nás vlastne trestá za to, že vieme lepšie hospodáriť než VZP."
Malé poisťovne odkazujú. Pokiaľ ministerstvo zdravotníctva naše peniaze skutočne tzv. znárodní a nebude vzájomná dohoda, budeme sa so štátom súdiť. Je ale otázkou, či vôbec budú mať poisťovne šancu. S vládnym návrhom znárodniť peniaze poisťovní totiž súhlasí dokonca aj opozícia. Je teda pravdepodobné, že bude prijatý.
David RATH, tieňový minister zdravotníctva ČR (preklad z češtiny): "To vítame a určite to podporíme. My dlhodobo hovoríme, že by na to základné poistenie v podstate stačila jedna poisťovňa."
Ministerstvo zdravotníctva chce do budúcnosti prerozdeľovať peniaze poisťovní ďaleko efektívnejšie ako doteraz. Nebude už natoľko prihliadať na vek poistencov, ale na to, ako sú nákladní.
VšZP nezazmluvní od júla 156 oddelení
(19.06.2011; www.pluska.sk; 11.10, s. -; SITA)
Zanikne 156 oddelení, chorí pocestujú aj 90 kilometrov
(18.06.2011; Pravda; s. 1, 6, 7, 8; HUNKOVÁ Mária)
Nemocnice na zmeny nie sú pripravené
(18.06.2011; Pravda; s. 6; HU)
Začalo sa škrtanie postelí
(18.06.2011; Sme; s. 1; vfo)
Ľudia budú musieť od júla cestovať za ošetrením ďalej ako dnes.
Redukciu lôžok a oddelení zvažuje takmer každá vláda. Keďže ide o politicky citlivú otázku, nie každá dospeje k tomu, aby sa nejaké lôžka zrušili.
Šéf štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne včera ukázal, ako si redukciu predstavuje on. Zmluvu by od júla nemalo dostať 156 oddelení, zrušiť sa má 3300 lôžok.
Zníženie ich počtu je podľa neho nevyhnutné. Vychádza aj z toho, že podľa štatistík máme viac lôžok, ako je priemer Európskej únie. Na redukcii by sa nemalo ušetriť.
Redukcia spustila diskusiu, či bude nižšia dostupnosť vyvážená vyššou kvalitou. Tú sľubujú poisťovňa aj ministerstvo. Smer to vidí inak.
Proti redukcii sú malé nemocnice, ktoré hovoria, že nebude fér. K zníženiu kapacít má dôjsť v každom okrese.
Faktor: Starostlivosť sa ľuďom môže vzdialiť
(18.06.2011; Sme; s. 6; vfo)
Šéf VšZP MARIAN FAKTOR pripúšťa, že ľudia budú musieť za ošetrením cestovať ďalej. Má byť však kvalitnejšie.
- Nebudú musieť pacienti po optimalizácii cestovať za starostlivosťou ďalej?

 

MF: "V základnej lôžkovej starostlivosti, ako je interné a chirurgia, nedošlo k výrazným zmenám. Väčšie cestovanie sa týka špecializovaných a finančne náročných odborov -infekčné, neurochirurgia či cievna chirurgia. Tu sa môže stať, že sa bude cestovať ďalej. Priorita je, aby mal poistenec istotu, že dostane kvalitnú starostlivosť."

- Dohodli ste sa aj s ostatnými poisťovňami, že budú takto postupovať?

MF: "Na úvodných rokovaniach o princípoch, podľa ktorých sa budú redukovať lôžka, boli všetky poisťovne. S nemocnicami boli individuálne rokovania. Neviem, aký je teraz stav v iných poisťovniach."

- Nebolo cieľom optimalizácie, aby niektoré menšie nemocnice zanikli?

MF: "To nebolo cieľom."

- Je zoznam konečný?

MF: "Je to návrh VšZP od 1. júla. Rokujeme o ňom viac ako mesiac. Vo veľkej miere sme sa zhodli. Asi 10 až 15 percent prípadov si vyžaduje ešte rokovania. Bol by som odvážny, keby som povedal, že vylučujem zmenu v zozname."


Faktorov let
(18.06.2011; Sme; s. 10; Štulajter Ivan)
V nemocniciach má skončiť 3300 lôžok
(18.06.2011; Sme; s. 6; Folentová Veronika)
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa zverejnila, ktorým oddeleniam od júla nepredĺži zmluvu
Redukcia postelí je potrebná aj podľa súkromných poisťovní. Či budú škrtať tak ako štátna, ešte nie je jasné.
Pacienti budú musieť chodiť za niektorými výkonmi ďalej. Starostlivosť by však mala byť kvalitnejšia ako dnes. Taký bude podľa šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Mariana Faktora výsledok optimalizácie lôžok v nemocniciach. "Nemôžeme si dovoliť, aby sme v každom okrese poskytovali vysoko špecializovanú starostlivosť," povedal.
Od júla poisťovňa s 3,5 milióna poistencov plánuje škrtnúť 156 oddelení (pozri tabuľku dole). Zlikviduje sa 3300 lôžok, čo je 10 percent. Peňazí chce dávať poisťovňa rovnako. "Nedôjde k šetreniu," povedal Faktor. Za niektoré výkony by tak mohla platiť viac o 5 percent. No nie všade.

 

Zmeny budú všade
Vo všetkých typoch nemocníc sa budú oddelenia rušiť, zlučovať alebo im poisťovňa nepredĺži zmluvu. Napríklad Univerzitná nemocnica v Bratislave oddelenia zlúči alebo spojí. Prísť má o asi 300 postelí. V Košiciach bude podobný postup. Majú mať o vyše 200 lôžok menej.
Oddelenia majú nahradiť ambulancie, majú sa centralizovať a sústrediť na jednodňovú starostlivosť. Najviac sa redukcia dotkne krčných a očných oddelení.
Podobne budú asi postupovať aj súkromné poisťovne. "Union ZP sa stotožňuje s princípmi optimalizácie lôžok," povedala hovorkyňa Judita Smatanová.
Optimalizácia je potrebná aj podľa Dôvery. "Vnímame situáciu a potrebu riešení podobne," povedal riaditeľ úseku nákupu Miroslav Žilinek.
Zmeny podporuje aj rezort zdravotníctva. "Je to nevyhnutný proces." Dostupnosť sa podľa neho nezníži. "Rozhodujúcu časť starostlivosti budú naďalej pacienti dostávať vo svojom regióne," tvrdí.

Lekári sa môžu prepúšťať
Asociácia nemocníc Slovenska nepovažuje zoznam za férový. "Fakultných a univerzitných nemocníc tu máme veľa. Okrem Bratislavy, Košíc, Martina a Banskej Bystrice by všetky mali byť všeobecné," povedal Peter Ottinger, viceprezident asociácie. Nič sa podľa neho nevyrieši, len sa zhorší dostupnosť.
Niektoré nemocnice s rušením súhlasia. "Počet lôžok je veľký a neudržateľný," povedal Kamil Koleják, riaditeľ Fakultnej nemocnice Nitra.
Zmeny môžu viesť k prepúšťaniu lekárov. "Je predpoklad prepúšťania personálu, lebo len tam sa môže ušetriť, a to sa dotkne každého," povedal Vladimír Balogh zo Slovenskej lekárskej komory.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že rozhodujúcu časť starostlivosti dostanú pacienti aj naďalej vo svojom regióne.


156 oddelení navrhuje zrušiť Všeobecná zdravotná poisťovňa od 1. júla.

Rušené oddelenia

NSP POVAŽSKÁ BYSTRICA
* pneumológia a ftizeológia, otorinolaryngológia

NSP MYJAVA
* doliečovanie NSP TRSTENÁ
* pneumológia a ftizeológia, otorinolaryngológia

NSP DOLNÝ KUBÍN
* fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, doliečovacie NSP ČADCA
* klinická onkológia, doliečovacie

NSP PRIEVIDZA, BOJNICE
* oftalmológia, klinická onkológia, dlhodobo chorých

MNSP ZLATÉ MORAVCE
* anestéziológia a intenzívna medicína, dlhodobo chorých NSP LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ
* urológia, otorinolaryngológia

NSP KRÁĽOVSKÝ CHLMEC
* úrazová chirurgia, doliečovacie oddelenie

NSP VEĽKÝ KRTÍŠ
* detské oddelenie, anestéziológia a intenzívna medicína

NEMOCNICE A POLIKLINIKY, N.O. BRATISLAVA
* odd. tbc a pľúcne choroby

NEMOCNICA PIEŠŤANY
* doliečovacie

NSP NOVÉ MESTO NAD VÁHOM
* vnútorné lekárstvo

NSP PARTIZÁNSKE
* pediatria, gynekológia a pôrodníctvo, urológia, otorinolaryngológia, doliečovacie, novorodenecké postele

NSP ILAVA
* chirurgia, anestéziológia a intenzívna medicína, doliečovacie, paliatívna medicína

NEMOCNICA KOŠICE-ŠACA
* oftalmológia
* prac. lekárstvo

NEMOCNICA KROMPACHY
* dermatovenerológia
* doliečovacie oddelenie

NEMOCNICA HANDLOVÁ
* pediatria

NEMOCNICA BÁNOVCE
* chirurgia

MEDICÍNSKE CENTRUM HUMENNÉ
* fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, hospic-paliatívna starostlivosť

NEMOCNICA SNINA
* pediatria, gynekológia a pôrodníctvo, neonatológia a perinatológia, doliečovacie oddelenie

NEMOCNICA POPRAD
* urológia, otorinolaryngológia, oftalmológia

NSP LEVOČA
* pediatria, gynekológia a pôrodníctvo, neonatológia, doliečovacie, úrazová chirurgia

NSP ROŽŇAVA
* ortopedické oddelenie, traumatologické oddelenie, geriatrické oddelenie

NSP TREBIŠOV
* otorinolaryngológia, oftalmológia, dermatovenerológia, pediatria

NEMOCNICA KEŽMAROK
* anestéziológia a intenzívna medicína, geriatria

NEMOCNICA STARÁ ĽUBOVŇA
* úrazová chirurgia, doliečovacie

NEMOCNICA VRANOV NAD TOPĽOU
* interné oddelenie (Medzilaborce), geriatria (Stropkov), doliečovacie oddelenie (Stropkov). doliečovacie oddelenie (Medzilaborce)

NEMOCNICA HUMENNÉ
* infektológia, tuberkulózy a pľúcnych chorôb, onkológia -odd. klin. onkol., pneumológia a ftizeológia

NEMOCNICA SVIDNÍK
* úrazová chirurgia, otorinolaryngológia, fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia

NSP LUČENEC
* oftalmológia, cievna chirurgia, pediatrická intenzívna medicína

NEMOCNICA FORLIFE KOMÁRNO
* pneumológia a ftizeológia, otorinolaryngológia

NSP GALANTA
* otorinolaryngológia, oftalmológia, fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, dlhodobo chorých

NSP DUNAJSKÁ STREDA
* otorinolaryngológia

NEMOCNICA SVÄTÉHO MICHALA, BRATISLAVA
* gynekológia, ortopédia, urológia

NSP SKALICA
* infektológia, otorinolaryngológia

NSP MICHALOVCE
* infekčné oddelenie, otorinolaryngológia, oftalmológia, dermatovenerológia, doliečovacie, oddelenie dlhodobo chorých

NEMOCNICA ZVOLEN
* pneumológia a ftizeológia, otorinolaryngológia, psychiatria

NEMOCNICA HNÚŠŤA
* vnútorné lekárstvo, dlhodobo chorých

FNSP BANSKÁ BYSTRICA
* geriatria GEMERMED TORNAĽA
* dlhodobo chorých

NEMOCNICE A POLIKLINIKY ŽIAR NAD HRONOM
* pneumológia a ftizeológia

SANATÓRIUM AT BRATISLAVA
* medicína drogových závislostí

FN TRNAVA
* fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, dlhodobo chorých

FN NITRA
* dermatovenerológia, doliečovanie

FNSP Trenčín
* doliečovanie

NEMOCNICA NOVÉ ZÁMKY
* pneumológia a ftizeológia, oftalmológia, klinická onkológia cievna chirurgia, dlhodobo chorých

HOSPITALE ŠAHY
* gynekológia a pôrodníctvo, chirurgia, anestéziológia, dlhodobo chorých

NEMOCNICE S POLIKLINIKAMI TOPOĽČANY
* urológia, otorinolaryngológia, oftalmológia, dlhodobo chorých

NEMOCNICE S POLIKLINIKAMI LEVICE
* urológia, oftalmológia FNSP PREŠOV
* doliečovanie

FNSP ŽILINA
* otorinolaryngológia, dermatovenerológia, cievna chirurgia UN Martin
* oftalmológia, radiačná onkológia

UVN RUŽOMBEROK
* urológia, pneumológia a ftizeológia, doliečovanie

RIEKA ŠÚTOVO
* medicína drogových závislostí
(Zdroj: VšZP)


Lekári združení v LOZ očakavajú dialóg s premiérkou
(18.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)
FALOŠNÉ LIEKY
(18.06.2011; Televízna stanica JOJ; Noviny; 19.30; por. 12/15; ÖLVEDYOVÁ Mária)
Každé ušetrené euro sa počíta a tak mnohí šetria kde sa dá, aj na liekoch. Tie najlacnejšie, na ktoré bežne potrebujete lekársky predpis, zoženiete na internete bez receptu. Riskujete však, že na to trpko doplatíte. V niektorých falošných liekoch našli jed na potkany, či nemrznúcu zmes.
Sú na nerozoznanie od pravých, tieto lieky sú však falošné a môžu vás stať aj život. Lieky, na ktoré potrebujete recept sa na internete predávať nesmú. No napriek tomu ich tam nájdete plno. Väčšina z nich je však falošná. Účinnej liečivej látky obsahujú buď veľa a hrozí vám predávkovanie. Častokrát však jej majú príliš málo a tak vôbec neliečia. Okrem toho tam však kvázi výrobcovia primiešavajú aj iné fajnovosti.
Eva KASZÁSOVÁ, zástupkyňa výrobcu liekov: "Jed na potkany alebo olovená farba, prípadne nemrznúca zmes."
Peter STANKO, Slovenská lekárska komora: "Drvivá väčšina falošných liekov sa vyrába v kuchynských podmienkach, kde nie sú dodržané ani zásady správnej výroby liekov."
Jaroslav ZVEŘINA, Fakulta sexuológie UK Praha (preklad z češtiny): "Tu sa ušetrí nejaká tá stokoruna, ale to riziko je podľa môjho názoru príliš vysoké."
Len nedávno zadržali českí colníci zásielku liekov na potenciu, ktorá svojim obsahom látky, mohla užívateľov aj zabiť rovno pri milostnom akte. Jednou z najčastejšie falšovaných je práve modrá tabletka, no a na ňu je špecialista práve Dik. Aj vďaka jeho citlivému nosu dokázali colníci v minulom roku zadržať viac ako 12-tisíc falošných tabliet.
Miroslava SLEMENSKÁ, Colné riaditeľstvo SR: "Krajiny, z ktorých to najčastejšie do Európy vlastne chodí, sú krajiny ako Čína, India, Hongkong."
Slovensko bude asi využívať nemecký DRG systém
(17.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
NEMOCNICE ČAKÁ RUŠENIE LÔŽOK
(17.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 4/20; FRINDT Miro)

Nemocnice zrejme zrušia viac ako tritisíc lôžok. Všeobecná zdravotná poisťovňa im totiž nedá zmluvy na všetky oddelenia. Ohrozené sú najmä krčné a očné. Práve tam sa mnohé zdravotnícke úkony dajú robiť za jeden deň.
Všeobecná zdravotná poisťovňa chce, aby nemocnice robili efektívnejšie. Presadzuje jednodňovú chirurgiu. Napríklad po operácii oka, zostane pacient na lôžku maximálne 24 hodín.
Marián FAKTOR, riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne: "Na Slovensku sa 10-15 percent výkonov realizuje formou jednodňovej zdravotnej starostlivosti, ale na druhej strane vo vyspelých krajinách je to 60 až 90 percent v niektorých odbornostiach."
Ivan UHLIARIK (KDH), minister zdravotníctva SR: "Nemá zmysel, aby sme mali zazmluvnené lôžka, ktoré sú prázdne a toto si myslím, že je jeden z prvých krokov."
Všeobecná tvrdí, že nejde o šetrenie, pretože nemocniciam zostane objem peňazí a môžu ich využiť. Zároveň poukazuje na nekvalifikovaných lekárov.
Beáta HAVELKOVÁ, zdravotný a revízny odbor VšZP: "V poobedných a večerných hodinách slúži na oddelení gynekológ a zabezpečuje službu nielen na gynekológii, ale aj očnom a krčnom oddelení."
Lekári však vidia v jednodňovej chirurgii riziká a tvrdia, že zmeny treba domyslieť do dôsledkov.
Vladimír BALOGH, Slovenská lekárska komora: "Čisto odborná doktorská otázka, ak dôjde ku komplikáciám u týchto pacientov, čo môže prísť pri jednodňovej chirurgii, kam sa má obrátiť dotyčný, lebo bude potrebovať odborníka, ktorý robil očnú operáciu alebo krčnú operáciu."
Vyjadrenie Asociácie nemocníc Slovenska sa nám nepodarilo získať. Poisťovňa tvrdí, že k takýmto zmenám musela pristúpiť, pretože niektoré lôžkové oddelenia neboli vyťažené ani len na 50 percent. Nehovoriac o tom, že v oddeleniach pre dlhodobo chorých, ležali pacienti často nie kvôli zdravotným problémom, ale kvôli sociálnym. Jednoducho, nemali kam ísť.
VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÁ POISŤOVŇA OD 1. JÚLA NEZAZMLUVNÍ 156 ODDELENÍ V NEMOCNICIACH
(17.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 3/11; POTOCKÝ Erik)

Všeobecná zdravotná poisťovňa od 1. júla nezazmluvní 156 oddelení v nemocniciach. Tým by malo ubudnúť aj 3 300 lôžok čo je desatina súčasného stavu. Zdravotníci sa obávajú prepúšťania. Minister zdravotníctva ubezpečuje, že zdravotnícki pracovníci o prácu neprídu.
Podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne až 70 percent nákladov nemocníc tvorí prevádzka. Redukciou oddelení a lôžok by sa malo usporiť práve na prevádzkových nákladoch. Dôraz chce poisťovňa klásť najmä na jednodňovú starostlivosť. Podľa svojich revíznych zistení až 30- tisíc hospitalizácií ročne je kratších ako 48 hodín a väčšinu z nich bolo možné vyriešiť práve jednodňovou starostlivosťou. Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marián FAKTOR:
"Všeobecná zdravotná poisťovňa plánuje nezazmluvniť 156 oddelení čo je približne 15 percent z celkového počtu. Ide o 3 300 lôžok. Táto optimalizácia sa týka všetkých regiónov a týka sa rovnako segmentu všeobecných nemocníc a rovnako segmentu fakultných a univerzitných nemocníc."
Zdravotnícki odborári sa obávajú najmä toho, že pre redukciu oddelení môžu prísť niektorí zdravotníci o prácu a o situácii chcú medzi sebou rokovať aj v súvislosti s nátlakovými akciami, ktoré avizujú. Šéf Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Anton SZALAY:
"A aký bude spoločný postup všetkých organizácií v rezorte zdravotníctva aj s ohľadom na tú skutočnosť, ktorú vnímame každodenne a to je postup Všeobecnej zdravotnej poisťovne k neuzatváraniu, nezazmluvneniu výkonov kde nemáme presné informácie aký to bude mať dopad na zamestnanosť. Či príde k prepúšťaniu ľudí. Čiže tá situácia v zdravotníctve je o to vážnejšia."
Minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK však presadzuje riešenie aby sa prípadné znižovanie pracovných miest dialo prirodzeným spôsobom.
I. UHLIARIK: "Čo sa týka rušenia pracovných miest budeme sa snažiť aby maximum týchto miest bolo takzvaných v prirodzenom úbytku. To znamená, ľudia na dôchodku, ktorí majú zmluvu na dobu určitú a ktorí sú technicko-hospodárski pracovníci. Naozaj minimálne sa to bude týkať zdravotníckych pracovníkov."
Asociácia nemocníc Slovenska podporila zámer sústrediť sa na jednodňovú zdravotnú starostlivosť pri diagnózach, pri ktorých sú také výkony možné. Viceprezident Asociácie Peter OTTINGER:
"Je samozrejme, že existujú tuná pracoviská, ktoré sa špecializujú na určité výkony a bolo by aj hlúpe aby sa výkony, ktorých je relatívne menej a ktoré sú veľmi finančne náročné aby sa robili všade. Po tejto stránke tá špecializácia je namieste."
Poisťovňa však deklaruje, že v každej nemocnici by mali zostať zachované interné a doliečovacie oddelenia. Špecializované oddelenia by sa mali zlučovať najmä v geograficky blízkych zariadeniach.
NEMOCNICE BUDÚ PREPÚŠŤAŤ
(17.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 3/26; TOKARČÍK Dušan, VELECKÝ Tomáš)

Poisťovňou vynútené škrty lôžkových oddelení v nemocniciach pocítia okrem pacientov aj samotní lekári a zdravotné sestry. Časť z nich príde o prácu. Predbežné odhady hovoria o tisíckach zdravotníkov s nálepkou zbytočný.
Minister zdravotníctva už má jasno v tom kto zo štátnych nemocníc bude musieť odísť ako prvý.
I. UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Budeme sa snažiť aby maximum týchto miest bolo takzvaných v prirodzenom úbytku, to znamená ľudia na dôchodku, ktorí majú zmluvu na dobu určitú."
Asociácia nemocníc sa dnes k vynútenému prepúšťaniu ešte bližšie vyjadriť nevedela. Jednotliví riaditelia pritom o zámeroch dominantnej poisťovne vedeli vopred a niektorí so zoštíhľovaním už začali.
I. MARINOVÁ, riaditeľka Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach: "Od môjho nástupu vo funkcie riaditeľky sa znížil počet zamestnancov o približne 140."
Z Univerzitnej nemocnice v Košiciach museli odísť ako prví pracujúci dôchodcovia a tí, ktorí pracovali na dobu určitú. Hromadné prepúšťania však už avizujú postupne aj iné nemocnice. Koľko zdravotníkom príde o prácu celkovo je zatiaľ otázne.
I.UHLIARIK: "Ako v tejto chvíli naozaj by to bolo veľmi nepresné číslo. To číslo keď budete chcieť toto presné číslo môžem vám ho povedať potom úplne po finalizácii celkovej reštrukturalizácie."
Ak v jednej nemocnici alebo okrese fungujú vedľa seba dve príbuzné lôžkové oddelenia, čaká ich zlúčenie.
M. FAKTOR, generálny riaditeľ VšZP: "Vznikne jedno oddelenie kde bude dostatočné personálne vybavenie. Čiže tam tá redukcia počtu zamestnancov je miernejšia."
Ušetrené peniaze majú ďalej prúdiť z poisťovne na účty nemocníc. Či to povedie aj k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti alebo sa aj tieto peniaze len stratia v systéme, pocíti pacient už čoskoro na vlastnej koži.
156 ODDELENÍ V JÚLI KONČÍ
(17.06.2011; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 3/19; DÓKOVÁ Blanka)
A teraz na inú tému. Už o dva týždne by sme mali mať o 156 nemocničných oddelení menej. Ubudnú najmä krčné, očné, gynekologicko-pôrodnícke a chirurgické lôžka. Ale aj doliečovacie či pre dlhodobo chorých. Rušenie celých oddelení vyvolalo obavy, aj rozhorčenie pacientov a zdravotníkov. Zverejnenie zoznamu rušených zariadení odkladal minister zdravotníctva do poslednej chvíle.
V niektorých nemocniciach ubudne aj päť či šesť oddelení naraz. Škrty sa dotknú pacientov v takmer každom meste štátnych aj neštátnych nemocníc. Minister aj poisťovňa odmietajú, že by to ohrozilo dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Marián FAKTOR, generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne: "Chceme podporovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti formou jednodňovej chirurgie."
Ivan UHLIARIK (KDH), minister zdravotníctva: "Cieľom je zamerať sa na efektivitu."
Najviac lôžok zanikne v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Košická univerzitná príde o 216 postelí, oddelenia a príbuzné odbory sa budú zlučovať.
Iveta MARINOVÁ, riaditeľka UN L. Pasteura Košice: "Budeme môcť z niektorých uvoľnených izieb urobiť nadštandardné."
Pacienti banskobystrickej nemocnice stratia asi stovku lôžok. V Prešove ich zanikne asi 158. Napríklad v Lučenci prídu o lôžkové očné oddelenie.
Július HÖFFER, riaditeľ Všeobecnej nemocnice s polikliniku v Lučenci (písomné stanovisko): "Toto oddelenie slúžilo obyvateľom celého južného regiónu Gemera a Novohradu - Revúcej, Tornale, Rimavskej Soboty, Lučenca a Poltára. Lôžkové očné oddelenie tak bude už len v Banskej Bystrici, čo mnohým pacientom skomplikuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti."
Obyvatelia Rimavskej Soboty:
"Jednoducho pacienti na to doplatia."
"Neviem, kto to rozhoduje o tom, ja som proti tomu, aby sa to zrušilo."
V Trstenej zrušia pľúcne a ušno-krčno-nosné.
Obyvatelia Trstenej:
"No je to široko-ďaleko jedna nemocnica tu na Orave, takže si myslí, žeby to bol problém."
"Ľudia budú dochádzať až do Martina. Je to strašné."
Rušenie lôžok ohrozí dostupnosť zdravotnej starostlivosti, bijú na poplach pacientské organizácie. Napríklad na oddeleniach pre dlhodobo chorých.
Anna REHÁKOVÁ, Národná rada občanov so zdravotným postihnutím: "Na Slovensku neexistuje systém dlhodobej starostlivosti o chronicky chorých ľudí, o starých ľudí a o zdravotne postihnutých ľudí."
Milan LOPAŠOVSKÝ, Asociácia na ochranu práv pacientov: "Existujú pacienti, ktorí majú viaceré ochorenia a tí na tom lôžku jednoducho musia zostať."
Zariadenie, ktoré Všeobecná zdravotná poisťovňa nezazmluvní, prestanú od júla existovať. Spolu s nimi zrejme zaniknú aj desiatky pracovných miest. Minister zdravotníctva však stále nemá analýzu koľko ľudí reálne o prácu príde.
MENEJ LÔŽOK V NEMOCNICIACH
(17.06.2011; Televízna stanica JOJ; Noviny; 19.30; por. 4/11; BARIOVÁ Eva)

Už od 1. júla nastanú zmeny v nemocniciach. Vo všetkých regiónoch Slovenska bude menej lôžok. Všeobecná zdravotná poisťovňa totiž už o pár dní nezazmluvní 156 nemocničných oddelení. So šetrením to vraj nemá nič spoločné. Zvýšiť chcú len kvalitu.
Marián FAKTOR, generálny riaditeľ VšZP: "Od 1. siedmy 2011 Všeobecná zdravotná poisťovňa plánuje nezazmluvniť 155 oddelení, ide o 3 300 lôžok."
Podľa ich zistení sú lôžka v nemocniciach využívané len z polovice a v mnohých prípadoch je pobyt pacienta v nemocnici príliš dlhý. Jednodňových hospitalizácií by preto po novom málo byť oveľa viac.
M. FAKTOR: "Chceme podporovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti formou jednodňovej chirurgie. Časť nemocničnej liečby nahradíme ambulantnou a stacionárnou zdravotnou starostlivosťou."
Nemocnice s tým súhlasia, avšak nie sú za redukciu v každej, ale len v niektorých.
Marián PETKO, prezident ANS: "Hlavne treba redukovať v bratislavskej Univerzitnej nemocnici a v košickej, kde počet lôžok už dlhodobo je výrazne naviac."
M. FAKTOR: "Na Slovensku máme približne 34-tisíc lôžok a nariadenie vlády o minimálnej verejnej sieti definuje tú potrebu lôžok v objeme 29-tisíc. Ten návrh Všeobecnej zdravotnej poisťovne hovorí približne o počte lôžok v počte 30 600."
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa MZ SR: "Myslíme si, že Všeobecná zdravotná poisťovňa postupovala správne a pacienti dostanú kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť."
Pacienti by túto zmenu na kvalite zdravotnej starostlivosti pocítiť nemali. Počet oddelení v nemocniciach je nadbytočný a treba už upratať. O prácu však môžu prísť desiatky ľudí.
Minister Uhliarik obhajuje rušenie nemocničných oddelení
(17.06.2011; www.pluska.sk; 13.16, s. -; TASR)
MINISTER ZDRAVOTNÍCTVA ODMIETA NÁTLAK LEKÁRSKYCH ODBOROV NA ÚKOR PACIENTA
(17.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 2/11; VÝBOŠTEKOVÁ Marta)
Minister zdravotníctva odmieta nátlak lekárskych odborov na úkor pacienta. Rezort podľa neho s lekármi aj sestrami rokuje a vychádza im v ústrety. Predstavitelia lekárskych odborárskych organizácií sú z postoja ministra prekvapení. Spoločné rokovania totiž nepovažujú za úspešné. Po dnešnom dní sú opäť o krok bližšie k podávaniu hromadných výpovedí. Posledné slovo o postupe lekárov padne koncom júna.
Lekárske odborové združenie dnes pozvali svojich partnerov na spoločné rokovanie. Hovorí šéf Lekárskeho odborového združenia Michal POLICIAN:
"Veríme, že nájdeme spoločné východiskové body pri naplnení našich požiadaviek. Dnešný snem vlastne by mal aj ukázať riešenie našich požiadaviek a situácii v zdravotníctve."
Lekárski odborári postupujú spoločne. Šéf Slovenského odborového zväzu Anton SZALAY:
"Desať organizácií profesijných, stavovských, odborových spoločne postupujeme a prezentujeme potrebu urýchleného dofinancovania rezortu zdravotníctva."
Rezortný minister Ivan UHLIARIK však ich postup nechápe a odmieta.
I. UHLIARIK: "Absolútne odmietam aby za nátlakovými akciami bol ohrozený pacient. Všetky kroky, ktoré robíme chceme aby sa kvalita zdravotnej starostlivosti zlepšila."
Minister považuje doterajšie rokovania s lekármi aj sestrami za ústretové.
I. UHLIARIK: "Napríklad aj včera boli na výbore zdravotníckom predstavené kroky voči sestrám na základe ich petície. Všetkých tých sedem bodov, to bolo uznesenie vlády z minulého týždňa. A boli splnené."
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária LÉVYOVÁ má však na posledné rokovania iný názor.
M. LÉVYOVÁ: "Niektoré naše požiadavky boli akceptované ale sú tam ďalšie body, ktorú sú chúlostivejšie, napríklad čo sa týka skoršieho odchodu o dôchodku a je tam stanovenie minimálnej hodinovej mzdy. Takže ak náš pán minister tvrdí, že všetko je už vyriešené, tak to nie je pravda."
Zástupcovia lekárov, sestier a zdravotníckych pracovníkov sa v týchto dňoch rozhodujú či pôjdu cestou hromadných výpovedí alebo štrajku. Hoci posledné slovo padne až koncom júna Anton SZALAY načrtáva:
"Zatiaľ to vyzerá, že bude daný väčší akcent práve daniu výpovedí."
Zdravotné sestry doteraz volili miernejší postup. Petíciu a protest. Ale ako Mária LÉVYOVÁ uzatvára:
"Sme to deklarovali hneď, že petícia je prvý krok. Pokiaľ naše požiadavky nebudú akceptované máme pripravené aj ráznejšie postupy."
VšZP sa definitívne lúči s viac ako tritisíc lôžkami
(17.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, 14.00, s. -; Harkotová Stanislava)
Štátne nemocnice prídu o lôžka, najviac ich stratí Bratislava
(17.06.2011; www.tvnoviny.sk; Ekonomika, 08:21, s. -; tasr)
I.UHLIARIK:Rušením nemocničných oddelení nebude ohrozená zdravotná starostlivosť
(17.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)
Napätie v zdravotníctve priživili už aj laboratóriá
(17.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, 10:10, s. -; Harkotová Stanislava)
TOPOĽČANY/LEVICE: Racionalizačné opatrenia fungovanie nemocníc neohrozia
(17.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)
M. FAKTOR: Po rušení nemocničných oddelení nedôjde k žiadnemu šetreniu
(17.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)
Lekáreň je výnimočným miestom
(17.06.2011; Eurobiznis; č. 6, s. 10; VP)
Lekárenskú prax, jej dĺžku a kvalitatívne parametre upravuje SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY 2005/36/ES zo 6. júla 2005 o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorá pre povolanie farmaceuta stanovila okrem teoretickej prípravy v trvaní 5 rokov aj ó mesačnú odbornú prax. Cieľom odbornej praxe budúcich lekárnikov je okrem nadobudnutia zručností a vedomostí aj budovanie nových trendov lekárenskej starostlivosti. To znamená skvalitnenie starostlivosti o pacienta a zlepšenie konzultačnej činnosti vo svetle aktuálne zavádzanej generickej preskripcie. "Lekáreň je miestom, kde má pacient právo nielen na vydanie liekov, ale aj na získanie relevantných informácií týkajúcich sa jeho liečby. Skúsený a proaktívny lekárnik dokáže správnou komunikáciou a prístupom zlepšiť celkovú starostlivosť o pacienta", tvrdí dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, prof. PharmDr. Ján Kyselovič.

 

Kontinuálny systém vzdelávania lekárnikov
Cieľom celého vzdelávacieho projektu je vytvorenie efektívnej spolupráce medzi Farmaceutickou fakultou, lekárňami v oblasti podpory vzdelávania študentov a lekárnikov.
Lekárne svojou účasťou v projekte zvyšujú svoju spoločenskú prestíž v povedomí širokej verejnosti a jeho prostredníctvom presadzuje zavádzanie lekárenskej starostlivosti so všetkými jej atribútmi v každodennej činnosti. Študenti praxujúci v týchto lekárňach nadobúdajú neoceniteľné poznatky z praxe, ktoré môžu uplatniť pri svojom štúdiu a lekárnici zasa možnosť celoživotného vzdelávania, ktoré je pre farmaceuta nevyhnutné.
Súčasťou projektu Excelentná lekáreň sú aj odborné jednodňové semináre na FaF UK. V rámci prvého ročníka projektu boli zrealizované zatiaľ tri odborné podujatia s kontinuálne stúpajúcim počtom účastníkov, (október 2010 účasť 130 lekárnikov, v decembri 2010 účasť 150 lekárnikov, v apríli 2011 celkovo 185 lekárnikov.) Zmluvou o spolupráci s FaF UK nadobudlo 336 lekární štatút Excelentná lekáreň. Podľa krajov mal najväčšie zastúpenie Bratislavský samosprávny kraj (93 excelentných lekární, 27,7 percent), Nitriansky samosprávny kraj 32 excelentných lekární, Trnavský samosprávny kraj 38 excelentných lekární, Trenčiansky samosprávny kraj 34 excelentných lekární, Banskobystrický samosprávny kraj 32 excelentných lekární, Prešovský samosprávny kraj 28 excelentných lekární, Žilinský samosprávny kraj 45 excelentných lekární a Košický samosprávny kraj 34 excelentných lekární.

Odborná garancia
Lekárne, ktoré sa zapojili do projektu, vyberá Slovenská lekárnická komora, pričom ide o dlhodobo najlepšie hodnotené pracoviská v jednotlivých regiónoch. Označenie Excelentná lekáreň zaväzuje ich držiteľov k zodpovednejšiemu prístupu a uplatňovaniu nových foriem práce s pacientom. Odborným garantom projektu je Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského, ktorá pripravuje odborníkov v oblasti liekov už viac ako päťdesiat rokov. Asi 95 percent všetkých lekárnikov na Slovensku získalo vzdelanie práve na tejto fakulte. Partnerom projektu Excelentná lekáreň je spoločnosť sanofraventis a Zentiva, globálny líder v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a vedúca farmaceutická skupina na Slovensku. Investície do trojročného projektu Excelentná lekáreň sú podľa rebríčka týždenníka Trend druhou najvyššou finančnou podporou vzdelávania na Slovensku, prvenstvo si drží spoločnosť Volkswagen.


MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA: VIAC AKO DVESTO LIEKOV JE DRAHÝCH
(17.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 12/20; SIMANOVÁ Simona, JACO Matúš)
Na Slovensku je podľa rezortu zdravotníctva viac ako dvesto liekov príliš drahých v porovnaní s inými európskymi krajinami. Ministerstvo prizvalo na stretnutie výrobcov a vyzvalo ich, aby ceny znížili. Ak to neurobia, môže udeliť aj pokutu.
Ceny liekov u nás sú dnes šieste najlacnejšie v Únii. Ministerstvo zdravotníctva však našlo desiatky liekov, ktoré túto podmienku nespĺňajú a sú drahšie. Sú to niektoré lieky na tlak, na žalúdočné problémy, ale aj onkologické lieky.
Michaela GAJDOŠOVÁ, Sekcia farmácie a liekovej politiky MZ SR: "Ministerstvo identifikovalo 209 liekov, ktoré si nesplnili svoju zákonnú povinnosť, respektíve neznížili ceny tak, ako im ukladá zákon."
Preto viac ako dvadsiatim výrobcom navrhli ceny liekov znížiť.
Štefan MESÁROŠ, Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj: "Oni dajú rozhodnutie prvostupňové, že takáto a takáto je cena toho výrobcu a proti tomuto rozhodnutiu je samozrejme 15-dňová lehota na odvolanie."
Ozývajú sa však hlasy, že ak Slovensko bude mať druhé najlacnejšie lieky v Únii, čo navrhuje vláda, môže sa stať, že pacienti sa k niektorým z nich vôbec nedostanú. Päťmiliónové Slovensko je totiž pre veľkých výrobcov menej zaujímavá krajina, ako napríklad Nemecko či Francúzsko.
Katarína PROCHOTSKÁ, zástupkyňa výrobcu liekov: "Otázka je, či firmy skôr nezvolia taktiku, že daný liek stiahnu z trhu práve preto, že to bude pre slovenský trh zbytočné."
Ivan UHLIARIK (KDH), minister zdravotníctva SR: "Našou snahou je, aby pacient platil menej za lieky aj za doplatky a to, čo tvrdia farmaceutické spoločnosti, je ich tvrdenie."
Ak by sa pacienti nevedeli dostať ku svojim liekom, ministerstvo má možnosť ich mimoriadne doviezť. Rezort sa však toho neobáva. Ráta s tým, že výrobcovia budú spolupracovať.
Reguláciou chce ministerstvo zdravotníctva ušetriť viac ako šesť a pol milióna eur. Lacnejšie ceny za niektoré lieky budú platiť od októbra tohto roka.
Veľký tresk sa začne v lete
(16.06.2011; Zdravotnícke noviny; č. 24, s. 1, 2; bj, ok)
Od 1. júla 2011 ubudne z Lôžkového nemocničného fondu až štyritisíc postelí a 150 oddelení.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik avizoval, že " zoznam je pripravený, odsúhlasený".
Manažmenty nemocníc však nevedia, ktoré oddelenia a postele nedostanú od 1. júla zmluvy od Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), a teda skončia. Z čiastočných informácií sa dá usúdiť, že napr. Univerzitná nemocnica v Bratislave zruší približne 10 percent postelí, teda 300, rovnomerne na rôznych oddeleniach v Ružinove, Petržalke, na Kramároch a v Starom Meste. V odbornej verejnosti koluje informácia, že v metropole má byť do konca roka zrušených 1000 lôžok. Trnavská fakultná nemocnica zníži počet lôžok na klinike pľúcnych chorôb o 20. Ďalších 30 sa zredukuje zlučovaním oddelení, napr. očného a ORL či zlúčením oddelenia rehabilitácie s oddelením pre dlhodobo chorých. Ako informoval riaditeľ MUDr. Gabriel Pavelek, oddelenia zatvárať nebudú, ušetriť by mohli zhruba 250-tis. eur. Zdravotnú starostlivosť však zachovajú v plnom rozsahu.
FN v Nitre ráta so zrušením 100 lôžok. Bude napríklad zrušené doliečovacie oddelenie s 27 lôžkami, pacientov presunú na interné oddelenie, ktoré sa má na jeseň presťahovať do nového pavilónu a bude mať o 12 lôžok viac. Nemocnica príde aj o 25 lôžok na psychiatrickej klinike a o 27 lôžok kožného oddelenia. Mestskej nemocnici v Zlatých Moravciach, kde VšZP neuzatvorí zmluvy s chirurgickým oddelením, oddelením anestéziológie a intenzívnej medicíny a s jednotkou intenzívnej starostlivosti, čo je spolu 45 lôžok, hrozí podľa primátora mesta Petra Lednára zánik.
Kým banskobystrická FNsP mala naplánované rokovanie o redukcii lôžok až po uzávierke tohto čísla ZdN, v žilinskej FN je už známe, že od 1. júla zrušia 96 lôžok na 14 oddeleniach. Najviac, po 10 lôžok zrušia na oddelení gynekológie a pôrodníctva, urológii, chirurgii a na oddelení dlhodobo chorých. Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice zredukuje asi 226 lôžok zo súčasných 1616. "Zníženie sa dotkne asi dvoch tretín pracovísk a jedno by sa malo transformovať z lôžkového na denný stacionár," informovala hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová.
Podľa odborníkov je však efektívnejšie zrušiť celé oddelenie, ako len redukovať lôžka. Definitívne počty budú známe až po zverejnení zoznamu, ktorému sa budú musieť nemocnice podriadiť, VšZP bude o zrušených lôžkach informovať na tlačovej konferencii.
Miliónová injekcia sa štátu asi nevráti
(16.06.2011; Zdravotnícke noviny; č. 24, s. 2; Janík Branislav)
I. Mikloš s peniazmi už v rozpočte neráta, podľa I. Uhliarika by zariadenia úver mali splatiť.
Koncom roku 2009 schválila vláda Roberta Fica v rámci koncepcie oddlženia návratnú finančnú výpomoc 130,2 mil. eur 25 zdravotníckym zariadeniam. Z nich bolo dvanásť v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva a v súčasnosti sa pripravujú na transformáciu na akciové spoločnosti. Podľa ministra financií Ivana Mikloša je však pôžička v podstate nevymožiteľná.
Podmienkou na udelenie finančnej pomoci bolo vyrovnané hospodárenie, ktoré museli jednotlivé zariadenia deklarovať v podnikateľskom pláne. Na splácanie mali dva raky odklad, samotnú pôžičku by mali začať splácať v roku 2012. "Výpomoc subjektom, ktoré nedokážu vyrovnane hospodáriť, môže pre ne priniesť z krátkodobého hľadiska úľavu, z dlhodobého sa opätovne vysiela signál, že vyrovnané hospodárenie sa nepreferuje a že neefektívne nemocnice vždy v konečnom dôsledku zachráni štát," upozornil vtedy Ing. Peter Pažitný, MSc. z HPI.

 

Splácanie úrokov
Mnohé nemocnice mali a majú problémy splácať už aj úroky. So splácaním v prvom úrokovom období mali problémy FNsP Banská Bystrica a NsP Považská Bystrica. V druhom úrokovom období sa situácia zhoršila - 15 organizácií uhradilo úroky v plnej výške, 3 organizácie len časť a 7 vôbec. Problémy so splácaním úrokov má napríklad UN Bratislava, DFNsP Bratislava, UNLP Košice či DFN Košice.

Preklasifikovanie
Ministerstvo financií v súčasnosti pôžičku preklasifikovalo na nenávratnú - bola posúdená ako pôžička s nízkou mierou návratnosti. Podľa zásad ESA 95 (európsky systém účtov) bola pri výpočte schodku verejnej správy za rok 2009 preklasifikovaná na kapitálové transfery s negatívnym vplyvom na schodok a štátny rozpočet s peniazmi už nepočíta. Vzhľadom na to, v akej ekonomickej kondícii je väčšina zariadení, je nereálne, aby boli schopné požičané milióny vrátiť. Hovorca rezortu Martin Jaroš konštatoval, že "pred voľbami sa to zakamuflovalo tak, aby sa opticky znížil deficit a teraz si hovoríme pravdu do očí". Podľa štátneho tajomníka MF SR Vladimíra Tvarošku sa s vrátením pôžičky musí vyrovnať ministerstvo zdravotníctva pri transformácii nemocníc na štátne akciové spoločnosti. Zároveň upozornil, že nemocnice zvyšujú mesačne svoj dlh o 10 až 11 mil. eur.

Rezort trvá na splatení
Ministerstvo zdravotníctva však trvá na tom, že zariadenia musia pôžičku vrátiť tak, ako je to v zmluvách. "Z uvedeného postupu nevyplýva, že sa prostriedky nemajú od nemocníc vymáhať, pretože táto povinnosť vyplýva z platných zákonov - zákona o rozpočtových pravidlách a ďalších," uviedla hovorkyňa Katarína Zollerová. Ministerstvo teda naďalej trvá na tom, aby nemocnice pôžičku vrátili. Podľa ministra Ivana Uhliarika prípadné odpustenie pôžičky by bolo teoreticky možné, keby štát takto pomohol všetkým zariadeniam. "Práve preto pokladám za dôležité, aby peniaze boli zaplatené," dodal minister, ktorý chce robiť maximum, aby nemocnice požičané prostriedky splácali.
Exminister Richard Raši, ktorý návratnú finančnú výpomoc poskytol, upozornil, že súčasná vláda znížila platby za poistencov štátu, kvôli čomu poisťovne platia menej poskytovateľom. "Súčasná vláda spôsobila tento problém a teraz sa ho snaží zhodiť na bývalú," konštatoval R. Raši, podľa ktorého práve znížené platby a znížené zdroje do zdravotníctva nemocniciam narušili biznis plány, ktoré pripravili, aby pomoc dostali.


Uhliarik začína s ústupkami voči sestrám
(16.06.2011; Zdravotnícke noviny; č. 24, s. 2; bj)
Ministri zdravotníctva a práce majú ustanoviť komisiu na prípravu zákona o dlhodobej starostlivosti.
Takmer 50 000 sestier a pôrodných asistentiek by sa splnenia niektorých požiadaviek z petície Keď sa nepostaráme my o seba, kto sa postará o vás?, ktorú podpísalo 243 000 občanov, mohli dočkať už v tomto roku. Vyplýva to z prijatého uznesenia vo vláde 8. júna 2011 po jej prerokovaní.

 

Zlepšiť postavenie zdravotníkov
Vláda a komora majú totožný cieľ - zlepšiť fungovanie zdravotníctva a postavenie zdravotníkov, konštatoval kabinet. Do 30. augusta majú ministri zdravotníctva a práce zriadiť medzirezortnú pracovnú skupinu na prípravu zákona o dlhodobej starostlivosti.
Do 30. septembra 2011 uložila vláda ministrovi zdravotníctva zohľadniť požiadavky SK SaPA na zvýšenie kapacít ošetrovateľskej starostlivosti pri príprave návrhu novely nariadenia vlády 640/2008 o verejnej minimálnej sieti.
Rovnako do 30. septembra 2011 má minister zdravotníctva zakomponovať úpravu 5-dňového pracovného voľna v priebehu kalendárneho roku na účasť na aktivitách sústavného vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek do novely zákona 578/2004 o poskytovateľoch.
Do 15. októbra 2011 má minister zdravotníctva pri schvaľovaní rozpočtu Všeobecnej zdravotnej poisťovne na rok 2012 zohľadniť finančné potreby mimonemocničnej starostlivosti, do 30. novembra 2011 má zakomponovať do novely zákona 578/2004 úpravu, umožňujúcu zariadeniam sociálnych služieb na základe povolenia a licencie stať sa poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Úlohy na budúci rok
Do 30. apríla 2012 minister zdravotníctva v spolupráci s ministrom práce v rámci zmien, týkajúcich sa pracovnoprávnych vzťahov sestier a pôrodných asistentiek, majú presadiť stanovenie minimálnych mzdových nárokov a vekovú hranicu 50 rokov pre zamestnávanie na prácu nadčas, resp. nočnú prácu v rámci nepretržitej prevádzky iba so súhlasom zamestnanca.
Do 30. apríla 2012 minister zdravotníctva uskutoční kontrolu personálnych normatívov v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti a do 30. júna 2012 na základe jej výsledkov prehodnotí personálne normatívy.


Minútka
(16.06.2011; Zdravotnícke noviny; č. 24, s. 2; bj)
Zdravotníctvo nie je len o peniazoch
Ivan Mikloš, minister financií
Odborníci žiadajú, aby sa v roku 2012 zvýšili platby za poistencov štátu na 5,5 percenta, minister zdravotníctva chce najmenej 5 percent... Debata o tom, či to má byť 5 alebo 5,5 percenta je podľa mňa trošku mimo, pretože oveľa dôležitejšie je, aký je celkový objem verejných zdrojov. Ak meníme parametre, tak to môže byť menej napr. za poistencov štátu a z iných zdrojov to môže byť viac. Mňa zaujíma celkové číslo. Koľko to bude v budúcom roku, nebudem, neviem a nechcem hovoriť, bude to predmetom rokovaní. Za tento rok napriek všetkým sťažnostiam bol nárast verejných zdrojov o 2 percentá. Počas štyroch rokov Ficovej vlády bol nárast zdrojov enormný - o 55 percent, ale zároveň rástla aj miera korupcie a plytvania v tomto rezorte, preto sa, žiaľ, prostriedky nevyužili dostatočne efektívne.

 

- Bude teda v rezorte viac alebo menej ako dosiaľ?

IM: V roku 2012 určite nepôjde do zdravotníctva menej ako doteraz. Bude nevyhnutné, aby sa peniaze začali využívať omnoho efektívnejšie. Pripomínam štúdiu OECD, ktorá hovorí, že ak by sa peniaze v zdravotníctve na Slovensku využívali efektívne, mala by sa stredná dĺžka života predĺžiť o 4 roky. Zdravotníctvo nie je len o peniazoch, ale najmä o tom, ako sme ich schopní efektívne využiť na liečenie a nie napr. na predražené lieky. Do zdravotníctva pôjdu navyše peniaze na oddlženie, ktoré je nevyhnutnou podmienkou na transformáciu.

- Považujete znižovanie dlhu štátnych zdravotníckych zariadení, pripravujúcich sa na transformáciu na akciovky za dostatočne efektívne?

IM: Považujem ho za nedostatočné, pretože dlhy sa stále zvyšujú. Hospodárenie nemocníc je jedným z rizík pri plnení cieľov tohtoročného rozpočtu. Treba povedať, že v posledných týždňoch a mesiacoch ministerstvo zdravotníctva zintenzívnila práce na transformácii, na personálnych výmenách a na manažovaní nemocníc tak, aby sa rast dlhu znižoval. Zásadné riešenie však príde so systémovými krokmi, ktoré chceme v zdravotníctve urobiť - znížiť náklady na lieky, transformovať nemocnice na akciové spoločnosti, zaviesť DRC systém, teda oceňovanie jednotlivých diagnóz. Ide jednoducho o tlak na hospodárnosť, pričom potrebujeme určite znížiť nadbytočné kapacity, ktoré máme aj v tomto rezorte.

- Odborná verejnosť predložila vláde svoje požiadavky a trvá na ich splnení, inak budú nasledovať radikálnejšie kroky. Je nádej napríklad na otvorenie rozpočtu na tento rok a dofinancovanie systému?

IM: Na ultimáta nereagujem.


V novom zozname je 7000 výkonov, ale bez ceny
(16.06.2011; Zdravotnícke noviny; č. 24, s. 1, 2; bj)
V novom Zozname zdravotných výkonov, ktorý je základným nástrojom definície služieb pre klinickú prax a ktorý by mal platiť od 1. januára 2012, je asi 7000 výkonov.
Návrh nariadenia predložilo ministerstvo zdravotníctva do pripomienkového konania. "V praxi existujú desiatky nových zdravotných výkonov, ktoré sú z hľadiska prevencie, diagnostiky alebo liečby účinnejšie, nemajú však legislatívnu oporu, čo nesmierne brzdí ich zavádzanie do praxe a v konečnom dôsledku zaostávanie medicíny," uvádza rezort v návrhu. Zároveň bol vypracovaný aj nový systém kódovania výkonov, umožňujúci jednoznačne identifikovať výkon a zoskupovať príbuzné výkony. Zoznam doplnili aj o nové výkony, ktoré v súčasnom Katalógu zdravotných výkonov nie sú - ide predovšetkým o ústavnú zdravotnú starostlivosť. V prvej etape by mal platiť len pre ambulantnú starostlivosť, kedy aj pre ústavnú, rezort zatiaľ nevie špecifikovať. Vládne nariadenie je len podkladom na zavedenie spôsobu financovania výkonov. Odbornej verejnosti, napr. Slovenskej lekárskej komore či Asociácii nemocníc Slovenska chýbajú v zozname práve ceny výkonov, od čoho čakali spravodlivejšie rozdelenie peňazí medzi poskytovateľmi.

 

SÚČASTI VÝKONOV:

* čas trvania výkonu

* určenie, kde sa výkon robí

* odbornosť zdravotníka, potrebnú na výkon

* osobitne vykázaný liek či pomôcka, ak boli odôvodnene použité a nie sú súčasťou výkonu


Veľkí hráči získajú trh, hovoria lekárnici
(16.06.2011; Zdravotnícke noviny; č. 24, s. 5; bj)
Slovenská lekárnická komora žiadala Ivetu Radičovú, aby návrh zákona o lieku z rokovania vlády stiahla.
Ako prezident komory PharmDr. Tibor Czuľba pripomenul, po 13 rokoch od schválenia a takmer tridsiatich novelizáciách predložilo ministerstvo návrh nového zákona o lieku, ktorý Slovenská lekárnická komora (SLeK) považuje za zlý a neprijateľný nielen pre lekárnikov, ale najmä pre pacientov. "Najvážnejším problémom je, že jeho ustanovenia sledujú výhradne komerčné ciele a legalizujú postupy, ktoré dosiaľ predstavovali obchádzanie a porušovanie zákona," uviedol T. Czuľba.

 

Neprizvaní odborníci
Lekárnici, podľa ktorých sa návrh pripravoval bez dostatočnej odbornej diskusie - vynechaní boli zástupcovia komory, hlavný odborník MZ SR pre lekárenstvo či krajskí odborníci, ktorí majú výhrady napr. k vernostným systémom, hroziacej monopolizácii lekárenstva, neštandardným podmienkam na poskytovanie lekárenskej starostlivosti, nedostatočnému vymedzeniu kvalifikačných nárokov. Podľa prezidenta SLeK v prípade prijatia nového zákona v predloženej podobe bude primárne ohrozená kvalita starostlivosti a bezpečnosť pacienta.

Nie novela, ale nový zákon
Zástupcov Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL), výrobcov generických liekov - GENAS a Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) znepokojil postup ministerstva, ktoré vraj obišlo štandardný legislatívny proces pri tvorbe nového zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. "Návrh obsahuje určité časti z návrhu novely zákona 577/2004, ktorú ADL, GENAS a SAFS pripomienkovali už v marci a zaslali 120 pripomienok, z toho 102 zásadných," upozornili asociácie. Návrh sa síce odvoláva aj na ich pripomienky, ale podstatná časť je odlišná z obsahovej i formálnej stránky v porovnaní s novelou zákona 577/2004. ADL, Preto toto konanie najvyšších štátnych orgánov považujú za "porušovanie transparentne prediskutovaných podmienok v rámci medzirezortného pripomienkového konania a obchádzanie platných legislatívnych pravidiel vlády".
I. Uhliarik vysvetlil, že pre pripomienky Legislatívnej rady vlády predložil na rokovanie kabinetu nie novelu, ale nový zákon. Ako dodal, "nech si pozrú legislatívne pravidlá, pretože to bolo odporúčanie legislatívnej rady, taký postup je v súlade s právnym poriadkom". Podľa exministra Richarda Rašiho ide o "bezprecedentný krok, ktorý neguje všetky pravidlá legislatívneho procesu".

Údajná korupcia lekárov
I. Uhliarik okrem iného upozornil, že "lekári nesmú mať žiadne výhody za to, že predpisujú konkrétne lieky od konkrétnych spoločností. Minister nechce, aby farmafirmy organizovali cez nastrčené spoločnosti pre lekárov "výlety". SAFS v tejto súvislosti konštatoval, že rôzne platby a výhody lekárom od farmafiriem sú už dnes protizákonné.
Nárast informácií o údajnom korupčnom správaní lekárov, predovšetkým v spojitosti s predpisovaním liekov, sleduje so znepokojením Slovenská lekárska komora (SLK). Spôsob prezentácie týchto informácií sa podľa komory snaží navodiť dojem, že ide o všeobecne rozšírený spôsob správania lekárov, čo komora dôrazne odmietla.
Lekári sa o úpravy v zákone pokúšali do poslednej chvíle, rokovali s ministrom ešte krátko pred rokovaním vlády. "Dohodli sme zmeny, ktoré akceptujú všetky naše odborné argumenty, a dúfame, že boli na rokovaní vlády dodržané," povedala členka Rady SLK MUDr. Dagmar Takácsová. Komora zorganizovala petíciu proti generickej preskripcii, ktorú podpísalo takmer 4000 lekárov.

PRIPOMIENKY K ZÁKONU O LIEKU:

* Počet vznesených 1039

z toho zásadných 414

* Počet vyhodnotených 1028

* Počet akceptovaných 47

z toho zásadných 95

* Počet čiastočne akceptovaných 80

z toho zásadných 56

* Počet neakceptovaných 401

z toho zásadných 759


AKO TO VIDÍ
(16.06.2011; Zdravotnícke noviny; č. 24, s. 5; -)
PharmDr. Tibor Czuľba, prezident SLeK - Ako dôkaz, že navrhovaný zákon je zlý, slúži aj viac ako 1000 pripomienok, z toho 400 zásadných, ktoré v rámci medzirezortného pripomienkového konania vyslovili ministerstvá, poisťovne, kraje a viaceré odborné združenia a organizácie. O to viac sme ako oficiálni predstavitelia lekárnikov na Slovensku rozčarovaní, že drvivú väčšinu týchto pripomienok ministerstvo zdravotníctva neakceptovalo a do návrhu zákona nezapracovalo.

 

MUDr. Ladislav Pásztor, MSc., prezident ASL SR - Asociácia súkromných lekárov SR je znepokojená vyhláseniami ministra o korupcii lekárov farmaceutickými firmami. ASL SR tieto obvinenia dôrazne odmieta a žiada ministra, ak má konkrétne dôkazy o svojich tvrdeniach, aby ich zverejnil a obrátil sa na orgány činné v trestnom konaní. Asociácia vyhlasuje, že väčšina jej členov predpisuje lieky v súlade s najmodernejšími poznatkami medicíny a v prospech pacientov. Podobné obvinenia vyvolávajú nedôveru pacientov k lekárom s následným zhoršovaním výsledkov liečby. Súčasné legislatívne úpravy, ako aj etické kódexy dostatočne upravujú vzťahy lekára a farmaceutickej firmy.

Mgr. Ondrej Sukeľ, 1. viceprezident SLeK - Generická preskripicia je mediálnou témou číslo 1 diskusie o novom zákone o liekoch. Aj priestor, ktorý "vyvracaniu mýtov" venoval minister, bol viac než veľkorysý - napríklad nič sa verejne nehovorí o problematike klinických skúšaní, o registrácii liekov, úprave správnych konaní jednotlivých foriem zaobchádzania s liekmi, ktoré sú z hľadiska kvality liekovej politiky oveľa dôležitejšie témy ako technická záležitosť spôsobu predpisovania liekov. Zaujíma vôbec niekoho, ako sú legislatívne nastavené tieto fakt vážne témy, keď ani o banalite slúžiacej na odvrátenie pozornosti nedokáže minister informovať exaktne?


PÝTAM SA
(16.06.2011; Zdravotnícke noviny; č. 24, s. 6; -)

 

MUDR. DARINA SEDLÁKOVÁ
Ako čítam a počúvam v médiách, Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje desiatky neštátnych nemocníc, presadzuje na rozdiel od ministerstva zdravotníctva opätovné zavedenie regulačných poplatkov v nemocniciach - poplatok za pobyt v nemocnici na lôžku a poplatok za stravu v nemocnici. Podľa viceprezidenta ANS MUDr. Petra Ottingera sú to poplatky za tzv. hotelové služby, ktoré nemocnica pacientovi počas liečby poskytuje a nie je to zdravotná starostlivosť. Pýtam sa:
Ako môže niekto povedať, že pobyt na lôžku alebo strava nie je zdravotná starostlivosť, ale hotelová služba? Veď v nemocnici sa leží kvôli chorobe, a nie v rámci dovolenky. Ak pacient nemusí ležať pod dohľadom lekára (v určitej polohe, s pripojením na prístroje atď.) a nemusí mať dozorovaný stravovací režim, nech v nemocnici neleží. Len to by museli všetky typy nemocníc a ich zriaďovatelia súhlasiť s rozšírením jednodňovej medicíny - a do toho sa im akosi nechce. To, že dôvody sú všeobecne známe, je len poľutovaniahodný dôvetok.
(Autorka je riaditeľkou Kancelárie SZO na Slovensku)


Fórum - Zdravotníctvo 2020
(16.06.2011; Zdravotnícke noviny; č. 24, s. 6; -)

 

* Doc. MUDr. Ján Porubský, CSc., štátny tajomník ministerstva zdravotníctva, viceprezident Fóra

Vzhľadom na význam hodnoty zdravia je potrebné otvoriť celospoločenskú diskusiu o základných princípoch smerovania zdravotníctva a zdravotnej politiky na Slovensku. Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala vytvoriť fórum Zdravotníctvo 2020, ktoré bude slúžiť ako priestor na odbornú spoločenskú apolitickú diskusiu o komplexnej problematike smerovania zdravotníctva.
Členmi fóra sú okrem vedúcich pracovníkov ministerstva zdravotníctva aj renomovaní odborníci - poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ústavnej, ambulantnej i ošetrovateľskej, odborníci z financovania, poisťovníctva, zo vzdelávania. Dôležitými členmi sú aj odborníci zastupujúci parlamentné strany s výnimkou strany Smer, ktorá odmietla účasť na fóre.
Pretože považujeme zdravie za nadpolitickú kategóriu, otvorili sme širokú celospoločenskú diskusiu a pokúsime sa na jej základe definovať priority štátnej zdravotnej politiky a predstaviť dlhodobú víziu, trvalú stratégiu a pevné záchytné body.
Prvé slávnostné stretnutie sa konalo 7. júna 2011, naplánované sú štyri odborné workshopy a jeden záverečný, ktorý by mal predstaviť samotnú víziu. Verím, že všetci členovia fóra sa plne sústredia na splnenie mimoriadne náročnej úlohy, ktorej výsledkom bude zmysluplná spoločná stratégia vízie smerovania slovenského zdravotníctva.

* MUDr. Richard Raši, MPH., (Smer-SD), tieňový minister zdravotníctva

Strana Smer-SD sa nezúčastnila a ani v budúcnosti sa nezúčastní na seminári Fórum - Zdravotníctvo 2020, ktorý zvolal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, pretože v súčasnej kritickej situácii slovenského zdravotníctva to považujeme len za lacný marketingový ťah a za ďalšie naťahovanie času bez schopnosti riešiť akútne problémy.
Najväčším paradoxom je, že minister chce hovoriť o slovenskom zdravotníctve v roku 2020, ale o tom, čo robiť v zdravotníctve, ktoré sa rúti do krachu v roku 2011, ani len netuší. Rok pôsobenia pravicovej vlády a zodpovedného ministra dokazujú, že neboli na zvládnutie komplikovaného organizmu zd

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi