SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 27.6.2011

Súhlasíte s masívnym rušením lôžok v nemocniciach?
(27.06.2011; Hospodárske noviny; s. 22; -)


Chorých majú prijať na neexistujúcich oddeleniach
(27.06.2011; Pravda; s. 4; Hunková Mária)
Tlaky a otlaky v zdravotníctve
(27.06.2011; Sme; s. 15; ZAchar Dušan)
Sestry varujú pred posteľami
(27.06.2011; Sme; s. 1; Krempaský Ján)
Sestry: Postele sú choré
(27.06.2011; Sme; s. 3; Krempaský Ján)
Až 60 percent postelí sa nedá polohovať, ukázal prieskum komory
Životnosť postele je približne pätnásť rokov, v nemocniciach majú mnohé dvojnásobok.

 

Majú tridsať i viac rokov a sú zostrojené z oceľových rúrok. Pohybujú sa na pokazených kolieskach s ťažko ovládateľnými brzdami. Bezpečnostné zábrany, ktoré kedysi boli ich súčasťou, sú už nefunkčné, musia sa k nim pripevňovať pomocou hákov na nedostupných zhrdzavených pružinách.
"Toto je najrozšírenejší typ postele v slovenských nemocniciach," hovorí zdravotná sestra Ľubica Kočanová, ktorá pred časom na blogu upozornila na problém s preležaninami, ktorý je rozšírený v našich zdravotníckych zariadeniach.
Postele zo 70. a 80. rokov minulého storočia sú podľa nej nebezpečné. "Pri manipulácii so starou posteľou som mnohokrát videla, že sestry si porania ruky." Pacientovi hrozí, že z nej spadne alebo sa mu zhorší zdravotný stav.

Sestry robili prieskum
Kočanovej tvrdenia vychádzajú z prieskumu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Zisťoval, koľko polohovateľných postelí majú nemocnice. Ide o lôžka, na ktorých sa dá pohodlne nastaviť ich celková výška, zdvihnúť podhlavnica a rošt pod nohami.
"Dotazník sme rozposlali 75 zariadeniam, no odpovedalo len 29," hovorí Kočanová. Nízka účasť podľa nej svedčí o nevyhovujúcom stave nemocničných lôžok.
Podľa prieskumu sa na Slovensku až 60 percent lôžok nedá polohovať. Sestra si myslí, že situácia je ešte horšia. "Zástupkyne nemocníc v Bratislave neuviedli pravdivé údaje o počtoch polohovateľných lôžok." Kým nemocnice v hlavnom meste uviedli, že majú až 80 percent polohovateľných postelí, komora tvrdí, že až 70 percent z nich takých nie je.

Chcú priveľa?
Hovorkyňa bratislavskej univerzitnej nemocnice Zuzana Čižmáriková reaguje, že medzi číslami nemocníc a komory nie je rozdiel, ibaže komora počítala za polohovateľné postele iba elektrické.
Komora oponuje, že uvádzané mechanické nemohla, lebo nespĺňali definíciu polohovateľného lôžka. "Ich výšku môže nastaviť len technický pracovník."
Z pohľadu možnosti nastaviť výšku lôžka sa údaje uvádzané bratislavskými nemocnicami zdajú nadhodnotené aj Štefanovi Krajčíkovi, hlavnému odborníkovi ministerstva zdravotníctva pre geriatriu.

Najhoršie je interné
"Vo všeobecnosti sú postele v slovenských nemocniciach nadsluhujúce," povedal Krajčík.
Priznáva, že výmena postelí nepatrí u nás k prioritám. "Musí byť veľmi opotrebovaná, nebezpečná a potom sa kúpi nová," hovorí o praxi v slovenských nemocniciach.
Najhoršie postele sú podľa prieskumu na interných oddeleniach, Krajčík aj námestníčka riaditeľa trenčianskej fakultnej nemocnice Terézia Drobná vysvetľujú, že toto oddelenie je vnímané ako "rýchloobrátkové". Pacienti na ňom dlho neležia.
Drobná však upozorňuje, že aj na takýchto oddeleniach pribúdajú geriatrickí pacienti, ktorí polohovateľné postele potrebujú.

Prieskum
Postele v nemocniciach
* komora oslovila 75 zdravotníckych zariadení,
* na dotazník odpovedalo 29 z nich, čo je 38 percent,
* na Slovensku je až 60 percent nevyhovujúcich postelí,
* najhoršia situácia je podľa komory v Bratislave, kde nevyhovuje až 70 percent,
* jedným z dôvodov je, že Bratislavský kraj nemôže čerpať peniaze z eurofondov,
* polohovateľná posteľ sa dá kúpiť už od 400 eur.


Zlé lôžka hrozia dekubitmi aj pádmi
(27.06.2011; Sme; s. 3; jkr)
Zo starých a technicky nevyhovujúcich postelí môže nesebestačný pacient spadnúť. Polohovanie je dôležité aj pri trombóze či problémoch s bedrovým kĺbom.
Preležaniny, ktoré spôsobujú pacientovi hlboké rany, vznikajú často pre nedostatočné polohovanie. Kvalita postele môže mať na ich výskyt zásadný vplyv.
"Je veľký rozdiel polohovať pacienta na polohovateľnom lôžku a na stabilnom lôžku, ktoré si sestra nevie výškovo nastaviť," hovorí sestra Ľubica Kočanová. Podľa nej pri všetkých povinnostiach a pracovnej i fyzickej preťaženosti sestra nemá chuť "bojovať so starou zhrdzavenou posteľou, ktorej ani kolieska nie sú funkčné a nastavenie podhlavnice je ťažkopádne".
Polohovanie pacienta pomocou postele je podľa námestníčky riaditeľa trenčianskej fakultnej nemocnice Terézie Drobnej kľúčové pre jeho zdravotný stav. "Veľmi často sú indikácie, aby mal pacient zdvihnuté nohy." Napríklad keď má trombózu, hrozia mu preležaniny na pätách, alebo má vysoký tlak.
Okrem zhoršenia zdravotného stavu môže podľa Štefana Krajčíka, hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre geriatriu, človek zo starej postele aj spadnúť.
Ak sa nedá výškovo nastaviť, pre nízkych ľudí môže byť vysoká a k posteli im musí dať personál schodíky. Naopak vysokí ľudia môžu mať problémy sa z nepolohovateľnej postele postaviť, lebo im môže byť nízka. Drobná dopĺňa, že postaviť sa z takejto postele môže byť ťažké aj pre ľudí, ktorí majú problém s bedrovými kĺbmi.
Pozrieť sa na oddelenia nie je jednoduché
(27.06.2011; Sme; s. 3; jkr)
Nezávisle si overiť výsledky prieskumu sestier je zložité. Nemocnice sú opatrné.
Dostať sa do nemocnice a zistiť, aké postele má, je problém. Denník SME v súvislosti s prieskumom Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek navrhol bratislavskej Univerzitnej nemocnici, ktorá je najväčšia na Slovensku a kde má byť problém najväčší, aby ich postele na geriatrickom oddelení na Kramároch posúdila zmiešaná komisia odborníkov. Jedného by nominoval denník, druhého nemocnica. Nepochodil.
"Univerzitná nemocnica Bratislava nemá odborníka na polohovateľné postele, nemá výsledky toho prieskumu ani nie je kompetentná komentovať takéto celoslovenské prieskumy," odpísala jej hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.
Na konzultáciu prieskumu odporučila hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre geriatriu Štefana Krajčíka.
Na oddelenie geriatrie na Kramároch sa nepodarilo dostať ani po priamom kontaktovaní jeho predstaviteľa.
Svoje postele bola ochotná ukázať až Fakultná nemocnica v Trenčíne, ktorá prednedávnom získala 39 postelí zo Švajčiarska.
VšZP plánuje uprednostňovať jeden deň v nemocnici
(27.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, 00.00, s. -; Harkotová Stanislava)
Vedenie Rooseveltky zrušilo vlastnú geriatriu
(26.06.2011; www.bystricoviny.sk; s. -; Bystricoviny.sk)
PENIAZE ZA ZDRAVIE
(26.06.2011; Televízna stanica JOJ; Noviny; 19.30; por. 1/14; ÔLVEDYOVÁ Mária)
Praktickí lekári by mohli mať viacej peňazí, ak by sme zmenili systém na taký, aký majú vo Veľkej Británii. Znamenalo by to, že čím zdravších pacientov by lekári mali, tým by boli na tom finančne lepšie. Pacienti by zas podľa hodnotenia vedeli, kto je aký lekár.
Ak vás lekár presvedčí, aby ste prestali fajčiť, prípadne vám zníži krvný tlak, či cholesterol, dostane za to odmenu. Teda nielen liečenie, ale prevencia hrá veľkú úlohu. Pochopila to Amerika a pridáva sa aj Európa. Vo Veľkej Británii je platba za výsledok významným prilepšením pre obvodných lekárov a prínosom pre pacientov. Podľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne otázky je to cesta k efektivite.
Peter GOLIÁŠ, INEKO: "Sledujú 184 indikátorov kvality, ako sú zdraví alebo aké problémy majú rizikoví pacienti a tiež akým spôsobom ich lekári liečia."
Peter LIPTÁK, praktický lekár: "Napríklad za to, že lekár vykazuje lepšie výsledky, jeho pacienti sú zdravší, ten lekár by bol lepšie odmenený."
Obvodní lekári si takto dokážu prilepšiť až o 25 percent.
Ivan UHLIARIK, minister zdravotníctva SR: "Pracujeme práve na takejto zmene."
Hoci aj u nás máme zavedené indikátory kvality, sú ešte v plienkach a často sú nepoužiteľné.
P. GOLIÁŠ: "Sú roky kedy ich vláda vôbec nevydá a preto nie je čo hodnotiť."
Takýto systém zatiaľ vláda plánuje iba v predpisovaní liekov.
I. UHLIARIK: "Chceme aj touto manažovanou starostlivosťou o pacienta ísť ďalej a možno ich ohodnocovať aj za kvalitu, ale v prvom kroku za preskripciu."
Význam má systém aj pre štát. Ak sa totiž rizikový pacient vďaka väčšej starostlivosti neprepracuje fajčením, či nezdravou stravou až k vážnej chorobe, je pre štát lacnejší.
P. LIPTÁK: "Je to aj čudné, že to poisťovne už neurobili, bolo by im to prinieslo finančnú úsporu."
OSN nechce hniezda záchrany
(25.06.2011; Sme; s. 3; Mihaliková Mária)
Nemocnice nevedia, kam so seniormi a chronicky chorými
(25.06.2011; Pravda; s. 2, 3; HUNKOVÁ Mária)
RUŠENIE LÔŽOK POCÍTIA PACIENTI
(25.06.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 2/14; GULOVÁ Zuzana)

Škrtanie v nemocniciach bude pokračovať. Dve súkromné zdravotné poisťovne čakajú na to, čo urobí najväčší hráč na trhu - štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Oddelenia, ktoré od júla nezazmluvní, nádej na prežitie nemajú. Podľa Asociácie nemocníc rušenie lôžok v niektorých mestách prinúti pacientov cestovať desiatky kilometrov.
Od 1. júla zanikne 3 300 lôžok, čo je 156 oddelení. Na čiernom zozname sa ocitla napríklad rožňavská ortopédia. Najbližšie sú Košice, ale trasa meria 70 kilometrov. V Skalici zas zanikne infekčné a tak si pacienti pocestujú 90 kilometrov do Bratislavy. V Piešťanoch zrušia doliečovacie oddelenie. Piešťancom nezostane nič iné, len cestovať do Hlohovca. Všeobecná zdravotná tvrdí, že na pacientoch nejde šetriť, naopak liečba má byť efektívnejšia a kvalitnejšia.
Marián FAKTOR, generálny riaditeľ VšZP: "Časť nemocničnej liečby nahradíme ambulantnou a stacionárnou zdravotnou starostlivosťou. Považujeme za potrebné, aby sa medicínsky a finančne náročná liečba presunula do špecializovaných centier."
Škrtanie chystá aj Union a Dôvera. Tá sa bude držať zoznamu štátnej poisťovne. 25 oddelení nezazmluvnila už dávnejšie.
Monika LACIKOVÁ, zdravotná poisťovňa Dôvera: "Naši poistenci to nijako dramaticky nepocítili. Aj v minulosti, aj teraz v prípade náročnejšieho zákroku sami vyhľadávajú lepšie špecializované zariadenia."
Judita SMATANOVÁ, zdravotná poisťovňa Union: "V súčasnosti komunikujeme individuálne s každým poskytovateľom ústavnej starostlivosti, teda s každou nemocnicou."
O stovky lôžok prídu najväčšie nemocnice v Bratislave a Košiciach. Škrty pocítia aj menšie zariadenia. 60-tka nemocníc kritizuje najmä rušenie chronických lôžok.
Peter OTTINGER, podpredseda Asociácie nemocníc Slovenska: "Domnievame sa, že chronických lôžok najmä v regiónoch, kde sú pacienti trošku vyššieho veku, je skôr nedostatok."
Rušenie oddelení okrem pacientov pocítia aj lekári a sestry. Niektorých čaká preradenie, iní prídu o zamestnanie. Koľko ich bude, sa zatiaľ nevie.
Petícia asi veľa nezmôže
(25.06.2011; Pravda; s. 3; RIMAJ Števo)
Obyvatelia Hnúšte a okolitých obcí včera spustili petíciu za záchranu miestnej nemocnice. Po avizovanom zrušení dvoch oddelení by totiž od júla zanikla. Veľa šancí na úspech však akcia nemá.
Podľa primátora Michala Bagačku po zrušení päťdesiatich lôžok na doliečovacom a internom oddelení zostane v nemocnici iba jednodňová chirurgia a jednodňová gynekológia, čo na prežitie zariadenia nestačí. "Pre región s vysokou nezamestnanosťou, zlou sociálnou situáciou a nevyhovujúcou dostupnosťou nemocnice v Rimavskej Sobote by to malo katastrofálne následky," hovorí.
Podpisy chcú v 37 obciach zbierať do konca júna a potom petíciu odovzdať Úradu vlády, ministerstvu zdravotníctva a Všeobecnej zdravotnej.
Poisťovňa však tvrdí, že priestor na zmeny v zozname rušených oddelení už nie je. Podľa hovorkyne Petry Balážovej oddelenia nemajú dostatok kvalifikovaného personálu.
Hnúšťania sú rozčarovaní. "Doteraz fungovali bez problémov. Aj keď sa ťažké operácie u nás nerobili, ľudia vždy dostali potrebnú zdravotnú starostlivosť na vysokej úrovni," poznamenala prednostka magistrátu Oľga Maciaková. Podľa nej bude mať toto rozhodnutie dosah aj na zvýšenie nezamestnanosti. Neveriacky krúti hlavou aj 58 ročný Hnúšťan Štefan Gužela. "Nemocnica prežila obe svetové vojny a skončí takto..."
S rušením oddelení v Hnúšti nesúhlasia ani starostovia z okolia. "Spádový región je veľmi rozľahlý a najmä starší ľudia by mali problém cestovať. Do Rimavskej Soboty by museli navyše prestupovať," zdôraznila starostka Utekáča Zuzana Paľašová. Ministerstvo zdravotníctva na otázky o hnúšťanskej nemocnici po hovorkyni len odkázalo, že bude zariadením jednodňovej zdravotnej starostlivosti.
Zatvoria nemocnicu v Hnúšti?
(24.06.2011; www.pluska.sk; 10.15, s. -; TASR)
NEMOCNICA V OHROZENÍ
(25.06.2011; Televízna stanica JOJ; Prvé noviny; 18.00; por. 3/8; VEĽASOVÁ Jana)
Medzi oddelenia, ktoré od júla Všeobecná zdravotná poisťovňa nezazmluvní, patria aj štyri zo sninskej nemocnice. Sninčania sa sťažujú, že namiesto pokroku sa vracajú do minulosti. Najbližšia pôrodnica bude vzdialená 70 kilometrov a tak sa už hovorí aj o tom, že niektoré mamičky budú rodiť doma, tak ako kedysi.
Gynokologicko-pôrodnické, novorodenecké, detské a doliečovateľské, týmto štyrom oddeleniam hrozí zánik. Keďže tvoria takmer polovicu nemocnice, ich zrušenie pre ňu môže byť likvidačné.
Petra BALÁŽOVÁ, hovorkyňa VšZP: "V nemocnici v Snine sme zistili nedostatky v personálnom zabezpečení, to znamená, že nemali dostatok kvalifikovaného personálu."
Zo 172 lôžok sa má zrušiť 75. Podľa pacientov ide o začiatok konca a čakať ich bude nekonečné cestovanie do najbližšej nemocnice.
Gabriela ČOPÍKOVÁ, primárka detského oddelenia: "Sú aj vážne stavy, život ohrozujúce stavy."
Aj keď napríklad endokrinologičku navštevujú najmenší pacienti aj z Humenského a Vranovského okresu, zánik detského oddelenia by teda zasiahol aj ich.
G. ČOPÍKOVÁ: "By museli zase cestovať až do Košíc."
To, čo je takmer 50 rokov pre Sninu a okolie samozrejmosťou, môže byť už čoskoro minulosťou, pacienti si preto veľa sľubujú od návštevy ministra zdravotníctva.
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa MZ SR: "Účelom návštevy je optimalizácia lôžok."
Poisťovňa má vo veciach jasno a so zrušením oddelení počíta.
P. BALÁŽOVÁ: "Ide o definitívny návrh."
V prípade zrušenia oddelení, by ľudia z najkrajnejších obcí museli cestovať do najbližšej nemocnice vzdialenej takmer 70 kilometrov.
P. BALÁŽOVÁ: "Pacienti tohto regiónu budú mať dostatočne zabezpečenú zdravotnú starostlivosť."
Stopercentným vlastníkom nemocnice je samospráva. Otázky sme preto adresovali aj vedeniu mesta. Primátor však dohodnuté stretnutie odvolal a v celej veci sa odmietol vyjadriť. Ľudia sú ale odhodlaní bojovať, vedeniu nemocnice doručili petičné hárky s tisíckami podpisov.
Nemocnica v Komárne ruší oddelenie otorinolaryngológie
(25.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Sociálna poisťovňa sa bojí o svoje peniaze
(25.06.2011; Sme; s. 7; vfo)
NEMOCNICE DĹŽIA SOCIÁLNEJ POISŤOVNI OPÄŤ VIAC
(24.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 3/13; POTOCKÝ Erik)
Od 1. júla skončia v slovenských nemocniciach štyri geriatrické oddelenia a desať oddelení pre dlhodobo chorých. Geriatri varujú, že to zníži kvalitu starostlivosti o starých ľudí. Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá oddelenia nezazmluvnila oponuje, že objem peňazí na túto starostlivosť sa nezníži. Ministerstvo zdravotníctva zvyšuje počet takzvaných sociálnych lôžok.
Geriatria končí v Banskej Bystrici, Rožňave, Kežmarku a v Stropkove. Pacienti z týchto oddelení môžu využiť geograficky najbližšie alebo iné oddelenia v spomenutých zariadeniach. Slovenská gerontologická a geriatrická spoločnosť namieta, že redukcia zníži kvalitu starostlivosti o starých ľudí. Geriatrička Eva VNENČÁKOVÁ z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
E. VNENČÁKOVÁ: "Musím to nazvať rozhodnutím od zeleného stola. Chápem ekonomické a finančné tlaky, ktoré sú vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni ale mesto Banská Bystrica nutne potrebuje oddelenie pre starých a dlhodobo chorých a taktiež oddelenie geriatrie."
Proti rozhodnutiu Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa ohradil aj hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre geriatriu Štefan KRAUČÍK, ktorý argumentuje nedostatkom zariadení sociálnej starostlivosti, ktorá by redukciu geriatrii mohla nahradiť. Ministerstvo zdravotníctva sa však v tejto súvislosti chystá zvýšiť počty ošetrovateľských lôžok. Geriatria podľa ministerstva neraz supluje sociálnu starostlivosť. Hovorkyňa rezortu Katarína ZOLLEROVÁ.
K. ZOLLEROVÁ: "Pacient po zvládnutí akútneho problému sa v domácnosti sám nevie o seba postarať ale jeho ďalšie potreby sú prevažne sociálneho charakteru. Ministerstvo zdravotníctva alternatívne upravuje počet ošetrovateľských lôžok z desiatich na kraj, na 30 lôžok na kraj, čím dôjde k zazmluvneniu namiesto doterajších 80 lôžok na 240 ošetrovateľských lôžok."
Všeobecná zdravotná poisťovňa má zazmluvnených približne 3 900 lôžok pre dlhodobo chorých, geriatrických, hospicových, paliatívnych a ošetrovateľských lôžok. Na interných oddeleniach eviduje zhruba 3 600 postelí. Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra BALÁŽOVÁ.
P. BALÁŽOVÁ: "Všeobecná zdravotná poisťovňa neredukuje objem finančných prostriedkov, ktoré sú určené na liečbu geriatrických pacientov, takže kvalita aj dostupnej zdravotnej starostlivosti zostane zachovaná. Nezazmluvnenie niektorých oddelení neznamená automaticky aj zníženie počtu lôžok, pretože súčasťou optimalizácie je aj návrh na vznik nových geriatrických oddelení napríklad v Trnave."
Demografický vývoj a starnutie obyvateľstva je podľa Petry BALÁŽOVEJ pre poisťovňu podnetom na odbornú diskusiu o budúcnosti geriatrickej a dlhodobej zdravotnej starostlivosti.
Polovicu lôžok chcú zrušiť
(24.06.2011; www.pluska.sk; 09.30, s. -; jš)
Úspory zo zmeny predpisovania liekov majú ísť ambulanciám
(24.06.2011; www.sme.sk; Ekonomika, 11:51, s. -; sita)
V TRNAVE BUDE POHOTOVOSŤ FUNGOVAŤ AJ PO 1. JÚLI
(24.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 11.00; 1 min.; STRAPCOVÁ Kristína)
V Trnave bude pohotovosť fungovať aj po 1. júli. Všeobecní lekári z trnavského regiónu sa združili a vytvorili neziskovú organizáciu - Pohotovosť pre dospelých, detí a dorast. Chcú nahradiť Fakultnú nemocnicu v Trnave, ktorá už odmietla pohotovosť prevádzkovať. Svoje priestory pre poskytovanie služby prvej pomoci ale neziskovke prenájme. Riaditeľ nemocnice Gabriel PAVELEK:
"Zmluva na nájom už prešla schválením ministerstva zdravotníctva, ministerstva financií. Pokiaľ samosprávny kraj vydá licenciu v stanovej lehote, tak nie je problém, aby mohla pohotovosť fungovať bez prerušenia."
Úrad z Trnavského samosprávneho kraja sa poslancom zaručil, že licenciu novému prevádzkovateľovi vydá. Podľa Miriam ONDICOVEJ z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave je nová pohotovosť pripravená aj po hygienickej stránke. Pohotovosť pre deti by mala byť od júla v nových priestoroch, ale stále v areáli nemocnice.
V SLOVENSKÝCH NEMOCNICIACH ZRUŠIA GERIATRICKÉ ODDELENIA A ODDELENIA PRE DLHODOBO CHORÝCH
(24.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 12.00; por. 2/12; POTOCKÝ Erik)
1. júla zrušia slovenské nemocnice štyri geriatrické oddelenia a 10 oddelení pre dlhodobo chorých. Geriatri varujú, že to zníži kvalitu starostlivosti o starých ľudí. Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá s oddeleniami neuzavrela zmluvy oponuje, že objem peňazí na túto starostlivosť sa nezníži. Ministerstvo zdravotníctva zvyšuje počet takzvaných sociálnych lôžok. Geriatria končí v Banskej Bystrici, Rožňave, Kežmarku a v Stropkove. Pacienti z týchto oddelení môžu využiť geograficky najbližšie nemocnice alebo iné oddelenia v spomenutých zariadeniach. Slovenská gerontologická a geriatrická spoločnosť namieta, že redukcia zníži kvalitu starostlivosti o starých ľudí. Geriatrička Eva VNENČÁKOVÁ s Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
Eva VNENČÁKOVÁ: "Musím to nazvať rozhodnutím od zeleného stola. Chápem ekonomické a finančné tlaky, ktoré sú vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ale musíme my z úrovne mesta využiť všetky svoje možnosti a práva, aby sme presvedčili Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, že mesto Banská Bystrica nutne potrebuje oddelenie pre starých a dlhodobo chorých a taktiež oddelenie geriatrie."
Proti rozhodnutiu Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa ohradil aj hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre geriatriu Štefan KRAVČÍK, ktorý argumentuje nedostatkom zariadení sociálnej starostlivosti, ktorá by redukciu geriatrií mohla nahradiť. Ministerstvo zdravotníctva sa však v tejto súvislosti chystá zvýšiť počty ošetrovateľských lôžok. Geriatria podľa ministerstva neraz supluje sociálnu starostlivosť. Hovorkyňa rezortu Katarína ZOLLEROVÁ: "Pacient po zvládnutí akútneho problému sa v domácnosti sám nevie o seba postarať, ale jeho ďalšie potreby sú prevažne sociálneho charakteru. Ministerstvo zdravotníctva alternatívne upravuje počet ošetrovateľských lôžok z 10 na kraj, na 30 lôžok na kraj, čím dôjde k zazmluvneniu poisťovňami namiesto doterajších 80 lôžok na 240 ošetrovateľských lôžok v celej Slovenskej republike."
Minimálna sieť lôžok pre dlhodobo chorých je nariadením ešte predchádzajúcej vlády stanovená na 1 571 lôžok, pričom podľa ministerstva zdravotníctva ich má Slovensko v súčasnosti 2 215. Všeobecná zdravotná poisťovňa má zazmluvnených približne 3 900 lôžok pre dlhodobo chorých, geriatrických, hospicových, paliatívnych a ošetrovateľských lôžok. Na interných oddeleniach eviduje zhruba 3 600 postelí. Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra BALÁŽOVÁ:
"Všeobecná zdravotná poisťovňa neredukuje objem finančných prostriedkov, ktoré sú určené na liečbu geriatrických pacientov, takže kvalita i dostupnosť zdravotnej starostlivosti zostane zachovaná. Nezazmluvnenie niektorých oddelení neznamená automaticky aj zníženie počtu lôžok, pretože súčasťou optimalizácie je aj návrh na vznik nových geriatrických oddelení, napríklad v Trnave."
V súvislosti s demografickým vývojom a starnutím obyvateľstva je podľa Petry BALÁŽOVEJ poisťovňa pripravená na odbornú diskusiu o budúcom rozvoji geriatrickej a dlhodobej zdravotnej starostlivosti.
EUTANÁZIA JE TABU
(24.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 2/25; HEČKO Michal)
Prípad Jaroslava DOBIAŠA, ktorý podľa polície v nemocnici na bratislavských Kramároch zavraždil pacientku, otvoril na Slovensku aj otázku eutanázie. Tá u nás povolená nie je. Uzákoniť by ju teoreticky mohol parlament. Žiadna z politických strán však nemá záujem túto tému otvárať.
Už aj v prípade Jaroslava DOBIAŠA sa hovorilo, či jeho čin nemožno brať ako eutanáziu. Posledné informácie však naznačujú, že mŕtva pacientka s ním o smrti údajne hovoriť nemohla, keďže vraj bola v kóme. Zdravotní pracovníci však priznávajú, že hlavne u ťažko u chorých pacientov sa s prosbami podobného druhu stretávajú.
M. LÉVYOVÁ, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek: "Určite ľudia v štádiu umierania majú aj takéto tendencie, ale cieľom zdravotníckeho pracovníka, lekára, sestry je pomôcť človeku, ale určite nie sme tí, ktorí rozhodujú o počiatku života, ani o jeho konci."
Eutanázia u nás povolená nie je. Vo svete hlavne u odborníkov je na túto tému celkom rozsiahla diskusia. Za sú samozrejme v prísne kontrolovanej forme hlavne tí, čo poukazujú na možnosť ukončiť utrpenie nevyliečiteľne chorých pacientov. Na strane druhej stojí opozícia, ktorá argumentuje možnou zneužiteľnosťou či etikou. U nás by prípadné povolenie eutanázie musel schváliť parlament. Politici však o otvorenie tejto témy záujem nemajú.
P. HRUŠOVSKÝ, predseda KDH: "Odmietame eutanáziu ako možnosť neprirodzeného ukončenia života."
M. POLIAČIK, poslanec NR SR (SaS): "V oblasti osobných slobôd sú teraz iné témy dôležitejšie a túto by sme neradi otvárali."
R. RAŠI, poslanec NR SR (Smer-SD): "O eutanázii môžu začať hovoriť iba lekári odborníci, Etická komisia pri ministerstve zdravotníctva a pacientske organizácie. Pokiaľ iniciatíva o otvorenie tejto témy nepríde stadiaľ, tak politické strany by ju nemali vyťahovať."
Eutanázia je povolená napríklad v Holandsku, Belgicku či vo Švajčiarsku. Práve do tejto krajiny vraj chodia zomierať aj Slováci.
Ministerstvo zdravotníctva rozbieha riadenú eutanáziu
(24.06.2011; www.pravda.sk; Blogy, 00:00, s. -; marecisko)
Dlhy nemocníc voči Sociálnej poisťovni rastú
(24.06.2011; www.webnoviny.sk; Ekonomika, s. -; SITA)
HNÚŠŤA: V nemocnici zatvoria posledné dve lôžkové oddelenia
(24.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)
Optimalizácia nemá zhoršiť starostlivosť o seniorov
(24.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
NAPÄTIE V ROOSEVELTOVEJ NEMOCNICI
(24.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 6/25; BUBENÍK Jakub)
V banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici to vrie. Vedenie chce spolu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou rušiť, alebo presúvať niektoré oddelenia. Lekári však začínajú na protest dávať výpovede.
Psychiatria má prísť o svoju súčasnú budovu, geriatriu plánujú úplne zrušiť. To je len časť noviniek, ktoré by mali platiť od 1. júla. Primár psychiatrie prijal toto rozhodnutie podľa vlastných slov s hrôzou a zdesením. Servítku si pred ústa nedáva.
L. NÁBIELEK, primár psychiatrického oddelenia F. D. Roosevelta: "Rozhodol som sa svoju profesionálnu kariéru ukončiť. Môj otec mi bol niekedy povedal - Lučo môj, s (vypípané) sa nebav a s hlupákmi sa nehádaj."
Psychiatria v Banskej Bystrici je pritom jediná svojho druhu na Slovensku. Zo závislosti tu liečia napríklad aj gamblerov. Od júla to podľa primára nebude možné. V nových priestoroch budú mať totiž málo lôžok. Navyše, z budovy s veľkou záhradou pôjdu do uzavretých priestorov.
L. NÁBIELEK: "Táto liečba definitívne končí. Kde sa budú obracať, treba sa spýtať tých, ktorí o tomto rozhodnutí rozhodli. Ja som ich nevolil, ja som o ničom nerozhodoval.
Nemocnica sa vraj pokúsi s primárom ešte dohodnúť. O jedného z najväčších odborníkov vo svojom odbore totiž prísť nechcú.
J. ŠVÁC, námestník F. D. Roosevelta: "Dúfam, že sa dokážeme s ním porozprávať. Vždy jen nejaký odpor, dôležité je urobiť oddelenie tak, aby spĺňalo štandardy tretieho tisícročia."
L. NÁBIELEK: "Ide len o lukratívnu budovu psychiatrického oddelenia."
J. ŠVÁC: "Ak bude to nadbytočný majetok, tak sa predá."
Sú nejakí záujemcovia?"
J. ŠVÁC: "My ešte nevieme, či ju chceme predávať."
Po novom to bude vyzerať tak, že psychiatriu presunú zo súčasnej budovy na 8. poschodie do Rooseveltovej nemocnice. Tam je síce v súčasnosti geriatria, no tú zrušia a presunú do Zvolena. Nič ešte nie je definitívne. Podľa našich informácií má napätú situáciu upokojovať aj primátor Banskej Bystrice. V pondelok sa plánuje stretnúť s riaditeľom nemocnice.
Poslanci kvôli geriatrii vysielajú primátora za šéfom VšZP
(23.06.2011; www.bystricoviny.sk; s. -; Bystricoviny.sk)
Vo svidníckej nemocnici majú zaniknúť tri oddelenia
(23.06.2011; www.e-dukla.sk; č. 25, s. -; Ilečkov Vladimír)
V nemocnici zaniknú štyri oddelenia
(20.06.2011; Žilinské noviny; č. 24, s. 2; MIF, VF, TASR)
Vrahovia v zdravotníctve
(23.06.2011; www.moje.hnonline.sk; 00:00, s. -; Soltész Arpád)
Prvých štyroch Slovákov operovali novou metódou
(23.06.2011; www.atlas.sk; Slovensko, 18:25, s. -; tasr)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi