SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚN 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 30.6.2011

Pacienti chcú lepšie izby, kde bude menej ľudí
(30.06.2011; Sme; s. 23; Folentová Veronika)
Ľudia v nemocnici využívajú vyšší komfort, televízor aj web
Okrem väčšieho pohodlia v nemocnicach i u lekárov zaplatíte za plastiku či ukončenie tehotenstva.
V nemocnici nemusíte byť len v izbe s dvomi či viac pacientmi a s toaletami na chodbe. Ak ste ochotní si priplatiť, väčšina nemocníc vám ponúkne nadštandardné izby.
Budete v nej sám alebo s jedným pacientom, na izbe je sociálne zariadenie a v niektorých prípadoch aj internet či televízor.

Čo nemocnica, to iná cena
Internet a televízor sú najviac využívané z platených služieb. "Záujem o ne je veľký, na ich obsadenie sa vytvára poradovník," povedala Renáta Koziaková, hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Prešove. Za jednoposteľ sa u nich platí 17 eur, za dvojposteľ 12 eur za deň.
Ceny komfortnejších izieb sa podľa hovorkyne zdravotnej poisťovne Union Judity Smatanovej pohybujú od 15 do 30 eur za deň. Líšia sa však podľa nemocnice. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave sa ceny líšia aj po oddeleniach. Za lepšiu izbu zaplatia pacienti od takmer 17 eur do vyše 66 eur za deň. Rozdielne ceny na klinikách a oddeleniach majú aj v Univerzitnej nemocnici v Košiciach, ale aj inde.
Preto je dôležité pozrieť, aký je cenník danej nemocnice alebo lekára. Mal by byť umiestnený na viditeľnom mieste, väčšina nemocníc ich má aj na internetovej stránke. Ceny musí schváliť župa.

Môžete si zaplatiť operatéra či pôrodníka
Dnes nie je presne charakterizované, čo sa môže považovať za nadštandard. Lekári to opisujú ako služby, ktoré presahujú základné zdravotné poistenie. Medzi obľúbené nadštandardné služby patrí aj výber lekára. "Využívajú sa aj výber pôrodníka či operatéra a veľký záujem majú pacienti i o výkony plastickej chirurgie," povedala Jana Krúpová z Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Smatanová tvrdí, že obľúbené je objednávanie na konkrétny termín. Stojí to podľa nej okolo 10 eur.

Vstupenka na pôrod
Mnohé nadštandardné služby nemocnice ponúkajú budúcim rodičom. Vybrať sa dá napríklad prítomnosť otca pri pôrode a epidural pri pôrode. Za nadštandard sa považujú všetky kozmetické zákroky alebo operácie plastickej chirurgie, ktoré nie sú hradené zo zdravotného poistenia. "Ide o zákroky na vlastnú žiadosť, akupunktúra, homeopatia, estetické operácie, excimerové operácie očí, anestézia pri pôrode, pri vŕtaní zuba," povedala Smatanová. Priplatíte si aj za vyšetrenia, ktoré potrebujete na vydanie dokumentov, ako je vodičský preukaz, zbrojný pas či potvrdenie o zdravotnom stave na prihlášku na vysokú školu.


Nadštandard:
Čo sem patrí
* Izby vybavené lepšie ako ostatné, napríklad televízorom čiinternetom.
* Jedlo na objednávku.
* Preventívne prehliadky nad rámec verejného poistenia.
* Pri hospitalizovaní detí ubytovanie blízkej osoby.
* Kozmetické zákroky.
* Prítomnosť otca pri pôrode.
* Možnosť výberu operatéra.
* Interrupcia.
* Vypracovanie posudkov na žiadosť pacienta.

Preverte si, za čo lekárovi zaplatíte
(30.06.2011; Sme; s. 23; vfo)
Ak pacient zaplatí lekárovi za to, čo mu už zaplatila poisťovňa, svoje peniaze už ťažko dostane späť.
Nie vždy sú služby, za ktoré chcú lekári poplatky, nadštandardné. Lekári si od pacientov niekedy pýtajú aj za také úkony, za ktoré pacient platiť nemusí.
Poisťovne hovoria o prípadoch, keď lekár žiadal od pacientov poplatky za výkony, ktoré mu mohla preplatiť zdravotná poisťovňa. Výška poplatku od pacientov však bola vyššia ako to, čo by lekár dostal z verejného poistenia. Ak pacient aj príde na to, že peniaze nemal zaplatiť, vymôcť ich späť je ťažké.

Bločky sú dôležité
Ak lekár neprávom prijal dve platby, pacienti sa potom zvyčajne obrátia na poisťovňu a pýtajú peniaze späť.
"Žiaľ, my im peniaze vrátiť nemôžeme, poisťovňa zo zákona neplatí pacientom, ale doktorom," povedala Zuzana Horníková z poisťovne Dôvera.
Pacientom odporúča, aby si od lekára vždy brali bločky, a ak zistia, že zaplatili, keď nemali, mali by si to ísť vybaviť na samosprávnom kraji. Ten totiž schvaľuje cenníky.

Radšej viac informácií
Pacienti by si ešte pred návštevou lekára či nemocnice mali pozrieť cenníky.
Tie sú na internete alebo v ambulanciách. Okrem toho, že majú byť na viditeľnom mieste, lekár je povinný ich pacientom na požiadanie ukázať. V zdravotnej poisťovni si potom môžu overiť, či služba, za ktorú majú platiť, nie je hradená z poistenia.
Niektoré nadštandardné výkony sa dajú aj pripoistiť v komerčnej poisťovni. Tá môže doplácať napríklad nadštandardnú izbu, doplatky za lieky, pomôcky alebo stomatologické vyšetrenia.

Parlamentná kucapaca
(30.06.2011; Trend; č. 26, príloha Top 200, s. 20, 21; Záborský Ján)

http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2011/cislo-26/parlamentna-kucapaca.html

Každý desiaty liek je od zajtra drahší
(30.06.2011; Hospodárske noviny; s. 8; Kohútiková Katarína)

http://hnonline.sk/slovensko/c1-52202580-kazdy-desiaty-liek-je-od-zajtra-drahsi

Tridsať českých korún za celý recept
(30.06.2011; Šport; s. 20; Felix Ján)
Česká vláda v stredu odsúhlasila návrh zákona o reforme dôchodkového systému, ktorá počíta so zavedením systému súkromných dôchodkových účtov. Navrhovaná reforma ráta s tým, že českí pracujúci budú môcť do súkromných fondov presmerovať 3 percentuálne body zo svojich odvodov. Zákony o zdravotných službách, o špecifických zdravotných službách a o zdravotníckej záchrannej službe dostali v stredu súhlas kabinetu českého premiéra Petra Nečasa. Poslaneckou snemovňou už prešla takzvaná malá novela zákona o verejnom zdravotnom poistení. Obsahuje napríklad zvýšenie poplatku za deň hospitalizácie v nemocniciach zo 60 na 100 korún, platenie za lieky do 50 korún a predovšetkým zavedenie štandardu a nadštandardu v českom zdravotníctve. Medzi ďalšie zmeny patrí tridsaťkorunový poplatok za celý recept, nie už za položku na ňom, či zavedenie možnosti fúzií zdravotných poisťovní.

Štátny ústav sťahuje z trhu nekvalitný liek
(29.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)

http://spravy.pozri.sk/clanok/Statny-ustav-stahuje-z-trhu-nekvalitny-liek/147889

Nadlimity vlani dosiahli takmer 90 mil. eur
(29.06.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)

http://www.webnoviny.sk/zdravie/nadlimity-vlani-dosiahli-takmer-90-mil/373407-clanok.html

Nové platy sestier sa napriek sľubom Radičovej odkladajú
(30.06.2011; Hospodárske noviny; s. 2; red, tasr)

http://hnonline.sk/slovensko/c1-52202830-nove-platy-sestier-sa-napriek-slubom-radicovej-odkladaju

Sestry počkajú len do jesene
(30.06.2011; Sme; s. 4; jkr)

http://www.sme.sk/c/5959377/sestry-pockaju-len-do-jesene.html

Zdravotné sestry získali poslancov
(30.06.2011; Plus jeden deň; s. 2; sita)
ZDRAVOTNÉ sestry a pôrodné asistentky našli v Národnej rade pre svoje požiadavky pochopenie. Poslanci 143 hlasmi zobrali na vedomie ich petíciu podpísanú 243-tisíc občanmi, v ktorej žiadajú riešenie svojich problémov. Parlament zároveň žiada vládu, aby dôsledne plnila úlohy, ktoré si v súvislosti s petíciou vytýčila. Ide o zvýšenie miezd, skorší odchod do dôchodku či vytvorenie samostatného odboru ošetrovateľstva na ministerstve zdravotníctva.

Poslanci sa zastali sestier
(30.06.2011; Pravda; s. 6; Hunková Mária)
Hoci sa predseda parlamentu Richard Sulík v máji správal k zdravotným sestrám pri preberaní ich petície povýšenecky, včera sa u poslancov dočkali podpory. Parlament totiž zaviazal ministerstvá zdravotníctva a práce, aby požiadavky zdravotných sestier vyriešili.
Návrhy na riešenie zlého postavenia sestier v zdravotníctve už padli, nie však v úplnej zhode s požiadavkami petície komory sestier a pôrodných asistentiek. Namiesto skoršej penzie v 58. roku veku totiž sestry dostali návrh, že budú môcť po päťdesiatke odmietnuť pracovať nadčas a v nočných službách. Táto zmena sa dostala aj do Zákonníka práce, podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej je však zbytočná, veľa sestier túto možnosť totiž nevyužije, lebo budú mať nižší plat a následne aj dôchodok.
Rovnakú obavu včera v parlamente vyjadrili aj niektorí poslanci. "Mám vážne obavy, že to bude nerealizovateľné. Nočné služby a nadčasy sú totiž často kľúčom k zvýšeniu ich základnej tarifnej mzdy. Tento návrh má logiku, ale musíme nájsť nejaké kompenzácie, aby sestry neprišli o mzdy," tvrdí Braňo Ondruš (Smer). Že sestry nebudú využívať túto možnosť, myslí si aj poslanec Peter Osuský (klub Mostu). "Samozrejme, zdravotné sestry budú vykonávať nočné služby a nadčasy, aby uživili rodiny," povedal.
V parlamente sa včera diskutovalo aj o novom zákone, ktorý by mal upraviť minimálnu hodinovú mzdu sestier. Sestry totiž nesúhlasili s návrhom ministerstva zdravotníctva, podľa ktorého by sa im zvyšoval plat o 30 až 130 eur bez zohľadnenia kvalifikácie a odpracovaných rokov. Minister práce Jozef Mihál im preto navrhol vytvorenie samostatného zákona, ktorý by riešil túto požiadavku. Sestry to uvítali, chýba im však, podobne ako niektorým poslancom, konkrétny termín účinnosti zákona. "Termín bude jasný v septembri," vyhlásil predseda zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ).

ZDRAVOTNÉ SESTRY BY MALI MAŤ LEPŠIE PRACOVNÉ PODMIENKY
(29.06.2011; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 17.00; por. 2/6; DOVALOVÁ Alexandra)
Zdravotné sestry by mali mať lepšie pracovné podmienky. No či budú splnené ich požiadavky, je otázne. Poslanci prerokovali petíciu, ktorú podporilo vyše 240-tisíc ľudí. Najproblémovejšie je stále zvyšovanie platov.
Viaceré ústupky zo sedembodovej petície už sestry dosiahli. V rámci novely Zákonníka práce, ktorú práve prerokúva parlament, by napríklad po novom mali mať päť dní plateného voľna na vzdelávanie. Pre päťdesiatničky a staršie by zase mala byť nepovinná nočná práca, aj nadčasy. Problematický je ale skorší odchod do dôchodku, aj lepšie ohodnotenie. Koalícia síce sestrám ponúkla základné tarify, ktoré by podľa nej znamenali zvýšenie platov o 30 až 130 eur. No nedoriešený zostal napríklad ich kariérny rast. Návrh definitívneho riešenia by tak mal prísť na jeseň. Minister zdravotníctva UHLIARIK:
"Sme sa dohodli, že by bolo lepšie, aby iný právny predpis tieto požiadavky riešil."
Opozícia s koalíciou sa zároveň do seba pustili, kto za nespokojnosť v zdravotníctve môže.
R. RAŠI: "Za predchádzajúcej vlády sa urobili reálne opatrenia, ktoré mnohým sestrám postavenie zlepšili."
V. NOVOTNÝ: "Vy ste sa starali len o tých zdravotníkov, ktorí boli v štátnych nemocniciach? Tam mala sestra 800 euro. Ale tá, ktorá pracovala za 290 euro, tá už vás nezaujímala?"
Poslanci dúfajú v trpezlivosť Komory sestier. Tá totiž v septembri avizovala ďalšie kroky.

PLATY ZDRAVOTNÝCH SESTIER BY SA MALI RIEŠIŤ SAMOSTATNÝM ZÁKONOM
(29.06.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 6/12; POTOCKÝ Erik)
Platy sestier by sa mali upraviť samostatným zákonom. Definitívny termín odkedy, by sa sestry mohli dozvedieť v septembri. Najreálnejší termín je najskôr začiatok budúceho roka.
Petíciou sestier sa dnes zaoberal parlament. Ten chce zaviazať vládu, aby požiadavky sestier riešila urýchlene. Zdravotnícky výbor chce pri plnení úloh kontrolovať oboch zodpovedných ministrov, zdravotníctva i práce. Výbor sa so sestrami zhodol, že úpravu miezd by mal riešiť samostatný zákon. Predseda výbor Viliam NOVOTNÝ z SDKÚ:
"My máme pripravené riešenie minimálnych mzdových nárokov v Zákonníku práce. Toto riešenie z pohľadu petičného výboru nie je optimálne. Dobre, sme ochotní pripraviť iné riešenie, ktoré viac zohľadní ich požiadavky, ale sestry si musia byť vedomé toho, že skôr ako šesť mesiacov to nebude."
Termín, kedy sa chcú sestry dozvedieť ako a kedy sa ich požiadavky vyriešia, je koniec septembra. Deklarácie politikov zatiaľ akceptujú. Prezidentka Komory sestier a pôrodných asistentiek Mária LÉVYOVÁ:
"My sme to avizovali, že Zákonník práce tak, ako nám bolo navrhované, by nevyriešil našu požiadavku. Je to potrebné a najvhodnejšie riešiť samostatným zákonom. Takže tento termín ešte nám nikto nemôže ani sľúbiť, až niekedy v septembri."
Exminister zdravotníctva Richard RAŠI zo Smeru tvrdí, že za jeho pôsobenia sa platy sestrám zvyšovali na úroveň priemeru v tých nemocniciach, na ktoré mal štát dosah. Riešenia súčasnej vlády vníma ako nedostatočné a sestrám, ktoré zarábajú viac, môžu mzdu aj znížiť.
R. RAŠI: "Aby vláda nielen uisťovala a rozumela, ale hlavne aby problémy riešila. A tie problémy sestier riešené nie sú. Sú len čiastočným riešením, ktoré keď budú zamestnávateľmi správne uchopené nebudú znamenať pre sestry riešenie žiadne."
Minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK však tvrdí, že zvyšovaním minimálnej mzdy od 33 do 127 eur má pomôcť sestrám, ktoré majú výrazne nižšie mzdy ako tie, ktoré pracujú vo fakultných nemocniciach.
I. UHLIARIK: "V závislosti od vzdelania, sestra s najnižším vzdelaním tak by mala základný plat 540 eur, čiže o tých 33 eur viac, dnes je to 507 a sestra s najvyšším vzdelaním by mala základný plat 720 eur a nie 570 ako dnes. Správne tu zaznelo, že toto sú minimálne platy. Chceme ochrániť práve sestry, ktoré majú najnižšie platy."
Od tohto minimálneho základu sa podľa Ivana UHLIARIKA odvíjajú aj ďalšie príplatky. Napríklad za nočné a víkendové služby a ďalšie osobné príplatky, čo by malo mzdu sestrám zvýšiť ešte viac.

ROKOVANIE O PETÍCII SESTIER
(29.06.2011; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 8/23; DÓKOVÁ Blanka)
Zdravotné sestry po päťdesiatke nebudú musieť robiť nočné a nadčasy. Všetky okrem toho dostanú päť dní plateného voľna ročne na vzdelávanie.
Na vyššie platy ale zatiaľ teda môžu zabudnúť. Tak to je výsledok rokovania poslancov a Komory zdravotných sestier, ktoré v máji predložili svoju sedembodovú petíciu parlamentu.
Rokovanie o petícii sestier sa v parlamente nieslo v duchu koalično-opozičných výpočtov toho, ktorá vláda čo urobila, neurobila alebo mala urobiť pre zdravotné sestry.
Viliam NOVOTNÝ (SDKÚ-DS), predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo: "Vám naozaj nevadilo, že za vlády strany Smer boli v tejto krajine zdravotné sestry, ktoré zarábali 290 eur mesačnú mzdu?"
Richard RAŠI (Smer-SD), poslanec NR SR: "Počas minulej vlády prvýkrát presiahla mzda sestier priemernú mzdu."
Ivan UHLIARIK (KDH), minister zdravotníctva: "Sestra môže tak poslancovi Smeru ako poslancovi KDH. Preto riešme situáciu sestier skutočne vecne."
Vecné riešenia sa napokon našli v podobe zmien v Zákonníku práce. Niektoré návrhy sestry prijali. Napríklad päť dní voľna ročne na vzdelávanie či možnosť nepracovať po päťdesiatke v nočných a nadčasových službách. Tu však majú výhradu.
Mária LÉVYOVÁ, prezidentka Komory zdravotných sestier: "Ak sa zníži sestre mzda, ani jedna nebude chcieť využívať túto možnosť."
A práve mzdy sú od začiatku rokovaní patovou témou. Sestry chcú minimálnu hodinovú od 3,5 do 4,5 eura, poslanci im ponúkajú od 3,10 do 4,28.
V. NOVOTNÝ: "Čo by už dnes znamenalo pre mnohé sestry a pôrodné asistentky nárast miezd o 30 až 130 eur."
Komora sestier takýto návrh odmietla. Trvá na svojej požiadavke a chce, aby boli platy odstupňované aj podľa kvalifikácie a dĺžky praxe.
M. LÉVYOVÁ: "Je to potrebné a najvhodnejšie riešiť samostatným zákonom."
Zdravotné sestry by sa teda až v septembri mali dozvedieť, kedy bude na svete zákon, ktorý by mal upraviť ich mzdy. Na jeho prípravu je potrebných minimálne šesť mesiacov.
M. LÉVYOVÁ: "Ak by sa tak nestalo, tak avizovali sme, že v októbri by sme pristúpili k tvrdším krokom."

V. Novotný: Mzdové nároky sestier by mal riešiť samostatný zákon
(29.06.2011; www.zzz.sk; s. -; TASR)

http://www.zzz.sk/?clanok=10678

Sestry vybojovali menej nočných služieb. Využijú to?
(29.06.2011; www.aktualne.sk; Domov, 16.11, s. -; Harkotová Stanislava)

http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1236445

SDKÚ: Nepodporí mzdy sestier Zákonníkom práce
(29.06.2011; www.pluska.sk; 16.13, s. -; SITA)

http://www.pluska.sk/slovensko/spolocnost/sdku-nepodpori-mzdy-sestier-zakonnikom-prace.html

NRSR: Poslanci odobrili petíciu zdravotných sestier a pôrodných asistentiek
(29.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)

http://www.tasr.sk/23.axd?k=20110629TBB00526

R. RAŠI: Koalícia požiadavky sestier nerieši komplexne, pripravíme vlastný návrh
(29.06.2011; www.tasr.sk; Slovensko, s. -; TASR)

http://www.tasr.sk/23.axd?k=20110629TBB00480

Kremničania musia za liekmi opäť cestovať
(29.06.2011; www.tvnoviny.sk; Regióny, 17:02, s. -; tasr)

http://www.zzz.sk/?clanok=10676

TLAK V ZDRAVOTNÍCTVE RASTIE, DISKUSIA S V. NOVOTNÝM Z SDKÚ-DS A R. RAŠIM ZO SMERU-SD
(29.06.2011; Televízna stanica TA 3; Téma dňa; 19.55; por. 2/2; BIELIK Peter)

http://www.ta3.com/sk/relacie/5_tema-dna/12003_grecky-restart-tlak-v-zdravotnictve-rastie


Nový zoznam výkonov odmietajú poisťovne aj lekári
(29.06.2011; www.poistovne.sk; s. -; SITA)

http://www.webnoviny.sk/zdravie/novy-zoznam-vykonov-odmietaju-poisto/373472-clanok.html

O sťahovaní psychiatrie zatiaľ rozhodnuté nie je
(29.06.2011; www.bbonline.sk; s. -; Roháček Filip)

http://bbonline.sk/o-stahovani-psychiatrie-zatial-rozhodnute-nie-je/

NÁŠ KRAJ: Stanovisko k návrhu VŠZP pri uzatváraní zmlúv s nemocnicami
(29.06.2011; www.prservis.sk; s. -; SITA)

http://udalosti.noviny.sk/udalosti-clanky/29-06-2011/nas-kraj-stanovisko-k-navrhu-vszp-pri-uzatvarani-zmluv-s-nemocnicami.html

VšZP považuje zavádzanie verejnosti klamlivými informáciami za nezodpovedné
(29.06.2011; www.zzz.sk; s. -; TASR)

http://www.zzz.sk/?clanok=10680

KRITIKA RUŠENIA LÔŽOK
(29.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 12/23; GLABAZŇOVÁ Zuzana)
Poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja považujú situáciu zrušením nemocničných oddelení a lôžok za kritickú. Obyvatelia podľa nich strácajú dostupnú zdravotnú starostlivosť. Nikto z nich nechápe kam to všetko speje.
Poslanci vyzývajú premiérku Ivetu RADIČOVÚ, ministra zdravotníctva Ivana UHLIARIKA a šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Mariána FAKTORA, aby prehodnotili nezazmluvňovanie lôžkových oddelení a zabránili zhoršovaniu dostupnej zdravotnej starostlivosti v kraji. Trenčiansky kraj má dlhodobo najnižší počet postelí zo všetkých krajov a to sa majú stovky ďalších rušiť.
Pavol SEDLÁČEK, predseda TSK: "Sústavne sa znižuje objem finančných prostriedkov pre naše nemocnice, potom sme na špičke zadlžených zariadení. Tá zadlženosť je z môjho pohľadu prejavom diskriminácie a nedofinancovania tohto regiónu. Výzva sa dotýka všetkých nemocníc v kraji, nielen tých, ktoré spravuje samosprávny kraj. Rozhorčení boli poslanci zo všetkých miest. Redukcia sa dotýka takmer všetkých nemocníc. Kritická situácia je aj v Prievidzi. Okrem iných oddelení sa má zrušiť aj onkologické. Okres Prievidza má pritom v rámci Slovenska najviac onkologických pacientov hlavne kvôli ťažkému priemyslu."
Vojtech ČIČMANEC, poslanec TSK: "Máme tu ľudí a občanov, ktorí sú chorí, nemajú ani dopravné prostriedky. Ako by sa dostali k tej potrebnej zdravotnej starostlivosti?"
Petra BALÁŽOVÁ, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne: "VšZP považuje za neopodstatnené obavy poslancov TSK. Jedným zo základných kritérií bolo totiž zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti."
Najviac postihnutým mestom v redukcii lôžok je Partizánske. V tamojšej nemocnici s poliklinikou majú zrušiť až 6 oddelení.
Jozef BOŽÍK, primátor Partizánskeho a podpredseda TSK: "Urológia, ORL, doliečovacie, detské oddelenie, gynekologicko-pôrodnícke a novorodenecké."
Za ich záchranu podpísalo petíciu za 6 dní viac ako 20-tisíc občanov. Petície proti rušeniu lôžok kolujú po viacerých mestách kraja. Spolu s výzvou budú doručené spomínaným kompetentným, no či to bude mať nejaký význam je otázne.
P. BALÁŽOVÁ: "Optimalizácia siete nemocníc bola pripravená zodpovedne a nie je dôvod na jej odloženie. Zo strany zdravotnej poisťovne ide o definitívny návrh."


KRAJ ÚDAJNE DISKRIMINUJÚ
(29.06.2011; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 13/23; NAGYOVÁ Katarína)
Milióny, ktoré dlhujú zdravotnícke zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskej župy, nebude také jednoduché splatiť. Podľa župana postupujú poisťovne voči nemocniciam v regióne diskriminačne. Proti rušeniu sa postavili už aj obyvatelia kraja, ktorí spisujú petície. Situáciou by sa mal zajtra zaoberať aj minister zdravotníctva, ktorý región navštívi.
Nemocnice patriace pod vyšší územný celok dlhujú Sociálnej poisťovni osem miliónov eur, čo je najviac v rámci celého Slovenska. Po avizovanom rušení lôžok oddelení sa situácia nielen v týchto nemocniciach stáva neúnosnou.
Pavol SEDLÁČEK (ĽS-HZDS), predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja: "Sústavne sa znižujú objednávky v našom regióne v nemocniciach, ktorým znemožňujú vyrovnané hospodárenie."
Najhoršie z celého regiónu dopadla Nemocnica s poliklinikou v Partizánskom. Tu sa má rušiť až päť oddelení, čo je podľa primátora zrejme najviac na Slovensku. Navyše opatrenia poisťovne označuje za diskriminačné.
Jozef BOŽIK (ĽS-HZDS), primátor Partizánskeho: "Ak na tisíc obyvateľov Košického či Prešovského kraja je 5,5 lôžka a 3,8 lôžka je na tisíc obyvateľov Trenčianskeho samosprávneho kraja, tak sú to obrovské rozdiely."
P. SEDLÁČEK: "Napríklad jediný región nemáme do 60 kilometrov dostupnú akútnu kardiologickú starostlivosť."
Ľudia preto začínajú hromadne spisovať petície. Len za pár dní ich na Hornej Nitre podpísalo viac ako 30-tisíc. Pridávajú sa aj obyvatelia Prievidze. Najmä rušenie klinickej onkológie v bojnickej nemocnici je pre nich úplný nezmysel.
Vojtech ČIČMANEC (Smer-SD), poslanec TSK: "Prievidza ako okres je v rámci Slovenska na prvom mieste v týchto ochoreniach."
Najväčšia zdravotná poisťovňa považuje tieto vyjadrenia za nekorektné. Existujúce lôžko totiž ešte neznamená, že pacienta bude mať kto liečiť. Navyše, ak je na oddelení len jeden lekár. Ustúpiť preto nemieni.
Petra BALÁŽOVÁ, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (telefonát): "Všeobecná zdravotná poisťovňa trvá na tom, že optimalizácia siete nemocníc bola urobená zodpovedne a nie je dôvod na jej odloženie."
Poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja nesúhlasia, a preto spísali výzvu, ktorú adresovali premiérke aj ministrovi zdravotníctva, od ktorých očakávajú pomoc.

SANITKY NAHRADIA AJ OSOBNÉ AUTÁ
(29.06.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 2/24; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
Záchranky čaká reforma. Sanitka už nebude jediným dopravným prostriedkom, na ktorom k vám lekár v prípade zdravotných problémov príde. Za pacientmi budú štartovať aj osobné autá. Ministerstvo hovorí o flexibilnejšom prístupe k pacientom. Opozícia o rozdávaní biznisu a istého mesačného obratu vopred vybraným záujemcom.
Návrh sa zatiaľ pripravuje v ministerskej kuchyni. Šéf rezortu o podrobnostiach zatiaľ hovoriť nechce. Operačné stredisko dnes posiela za pacientom záchranku s lekárom alebo bez lekára. Závisí to od závažnosti prípadu. Po novom budú lekári chodiť za pacientmi aj na osobnom vozidle. Auto so šoférom a lekárom bude podobne vybavené, ako sanitka. Chýbať budú nosidlá.
Ján HENCEL, Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby: "Lekár pri súčasnom systéme musí ísť s každým pacientom späť do nemocnice a môže sa stať, že nie je voľný pre ďalšieho pacienta."
Zmena má priniesť väčšiu flexibilitu. Lekár, ktorý príde za pacientom na osobnom vozidle, sa nebude musieť vracať do nemocnice, ale pokračovať za ďalším pacientom.
Richard RAŠI (Smer-SD), exminister zdravotníctva: "Tieto osobné autá s lekármi budú chodiť kedy? Dokáže človek, ktorý príjme tiesňový hovor vyhodnotiť ho tak, že stačí, aby tam išiel lekár bez sanitky a bez príslušenstva?"
Posádky sa budú volať Run Ambulancie a malo by ich byť 27 po celom Slovensku.
R. RAŠI: "Myslím si, že toto opatrenie bude vytvorené iba preto, aby sa prihodil biznis tým, ktorí neboli úspešní v tendri na záchrannú zdravotnú službu."
Ivan UHLIARIK (KDH), minister zdravotníctva: "Absolútne to vylučujem. Pravdepodobne majú opoziční poslanci ešte v čerstvej pamäti ich rozdeľovanie ambulancií a bodov z rýchlej záchrannej pomoci. Ako vieme, boli skutočne veľké kauzy s týmto spojené."
Faktom je, že záchranka znamená pre prevádzkovateľa istý mesačný príjem. Posádka bez lekára dnes dostáva mesačne takmer 17-tisíc eur. Záchranka s lekárom okolo 28-tisíc eur za mesiac. Zmeny ale nezačnú platiť okamžite. Musí ich schváliť ešte vláda a parlament a tak novinky v praxi začnú platiť najskôr v budúcom roku.

NEMOCNICA RUŠÍ LÔŽKA
(29.06.2011; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 12/23; DUŠIČKA Martin)
Napätie v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici vrcholí. Protesty proti rušeniu lôžok na geriatrii a psychiatrii naberajú na intenzite. Hoci sa dnes situáciu s vedením nemocnice pokúsil riešiť aj primátor mesta, oddelenia nezachránil. Rušenie lôžok je teda definitívne.
Banskobystrická Rooseveltova nemocnica úplne stratí geriatriu a počet lôžok na psychiatrii sa zníži na polovicu. Nepomohli protesty špičkových odborníkov ani širokej verejnosti.
Juran ŠVÁČ, námestník riaditeľa FNsP v Banskej Bystrici: "Súčasné definitívne zmeny, ktoré teraz sa vykonajú, sú definitívne."
V poslednej chvíli sa ešte rozhodnutie vedenia nemocnice pokúsil zvrátiť primátor mesta, ktorého k tomu zaviazali mestskí poslanci. Ak niekto čakal zázraky, mýlil sa. Verejnosť sa dozvedela iba to, čo nemocnica hovorí už dva týždne. Rušenie lôžok údajne Banskobystričania nepocítia.
Peter GOGOLA (nezávislý), primátor Banskej Bystrice: "Ja ako primátor, bohužiaľ, v tomto nemôžem zohrávať aktívnu rolu, lebo nemám v tom nijaké kompetencie. Netrúfam si posúdiť, či je šanca to zmeniť."
Redaktorka: "Mesto navrhne nejaké riešenie?"
P. GOGOLA: "Ja nie som odborník na zdravotníctvo."
Na geriatrii a psychiatrii v tom majú úplne jasno. Tvrdia, že rušenie lôžok bude znamenať katastrofu. Primár psychiatrie, ktorý je uznávaným odborníkom, podal na protest výpoveď.
Ludvík NÁBĚLEK, primár psychiatrického oddelenia: "Som presvedčený, že okolnosti ukážu, že toto riešenie vedie do pekla."
Práve na psychiatrii funguje jediné oddelenie na Slovensku na liečbu gamblérstva a patologických hráčov. Rozhodnutie nemocnice znamená jeho likvidáciu.
Róbert FILIPKO, bývalý pacient psychiatrického oddelenia: "Mám taký dojem, že nás tento štát odovzdáva do božích rúk a to je katastrofa."
Primár NÁBĚLEK si myslí, že za rušením lôžok a sťahovaním psychiatrie nie je snaha ušetriť, ale záujem získať lukratívnu budovu, v ktorej oddelenie sídli. Nemocnica to popiera.
J. ŠVÁČ: "Čo sa týka sťahovania, to ešte nie je rozhodnuté."
L. NÁBĚLEK: "Som o tom presvedčený."
J. ŠVÁČ: "Nemyslím si, že je pravdou to, čo hovorí pán primár NÁBĚLEK."
L. NÁBĚLEK: "Niekedy v dejinách robotníckeho hnutia sme sa teda my starší učili, že kto seje vietor, zožne búrku, tak som zvedavý, že koho odveje."
Napriek protestom lekárov, pacientov ale aj verejnosti nemocnica tvrdí, že jej rozhodnutie je definitívne. No a zmeniť by ho zrejme mohol len minister zdravotníctva.

S rušením oddelení nemocnice nesúhlasia
(28.06.2011; Hornonitrianske noviny; č. 25, s. 2; Rusňáková Jana, Folentová Veronika)

http://prievidza.sme.sk/c/5956090/s-rusenim-lozok-nemocnice-nesuhlasia.html

Každá nemocnica v kraji prišla o lôžka
(28.06.2011; Noviny Juhozápadu; č. 25, s. 2; Hojčušová Miriam)
Nitrianska nemocnica sa prepúšťať nechystá. V Nových Zámkoch sa musia rozlúčiť s viacerými zamestnancami.
Nemocnice budú od piatka fungovať v zoštíhlenej podobe. Všeobecná zdravotná poisťovňa im nezazmluvnila viaceré oddelenia a znížila počet lôžok.
Zmeny sa dotknú aj nemocníc v Nitrianskom kraji, nevyhli sa im ani v nitrianskej a novozámockej fakultnej nemocnici. Pacienti budú musieť za zdravotnou starostlivosťou cestovať, predĺžia sa čakacie doby.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik pre médiá povedal, že je neudržateľné, aby v jednom kraji 20 kilometrov od seba fungovali tri alebo štyri oddelenia, ktoré sú identické a v ktorých sa vykonáva plánovaná zdravotná starostlivosť.

Zatvárajú, rušia
Od piatka skončí v nitrianskej fakultnej nemocnici doliečovacie oddelenie. Celkom zrušia 100 lôžok, najviac na psychiatrickej klinike, ktorá príde o 25 zo súčasných 80 lôžok. Kožné je bez lôžok už od začiatku apríla.
Novozámocká fakultná nemocnica zatvorí v piatok lôžkové oddelenie pre dlhodobo chorých, bez lôžok zostane klinická onkológia a oddelenie pneumológie a ftizeológie. Už v apríli zrušili lôžka na očnom a cievnej chirurgii.
Mestská nemocnica v Zlatých Moravciach príde o oddelenie pre dlhodobo chorých. Ohrozené je tiež oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny. Pôvodne sa hovorilo aj o chirurgii, tú však už VšZP zazmluvnila.
Redukcia nastane aj v ostatných nemocniciach v kraji (pozri informácie vo vedľajšej správe).

Prebytočný personál
Marián Karvaj, riaditeľ nemocnice v Nových Zámkoch, nám už potvrdil prepúšťanie: "Áno, nemocnica prepustí zamestnancov, pre ktorých nebude mať prácu." Presný počet prebytočných zamestnancov zatiaľ vyčísliť nevedel. V nitrianskej nemocnici sa prepúšťať nechystajú. "Mali sme personálny deficit, ktorý presunom personálu vykompenzujeme," reagoval námestník riaditeľa Peter Mondek.

Zvýšia počet lôžok?
Rušenie oddelení v nemocniciach sa prejaví zvýšeným počtom pacientov tam, kde tieto oddelenia zostali zachované. Čakacie doby na operácie sa predĺžia.
Takéto skúsenosti už majú z minulosti napríklad na gynekologicko-pôrodníckej klinike v Nitre, kde sa predĺžila čakacia doba na gynekologický zákrok dvoj- až trojnásobne. Je to výsledok zrušenia štyroch gynekologicko-pôrodníckych oddelení v kraji.
"Ťažko predpovedať, ako sa bude pohyb pacientov uberať. Máme ale časť nevyužitého potenciálu, ktorý môžeme využiť za predpokladu, že VšZP nám túto starostlivosť uhradí z ušetrených financií," konštatoval námestník Peter Mondek.
Dodal, že na niektorých oddeleniach sa počet lôžok zvýši po dostavbe nového interného pavilónu.

Štátna poisťovňa uprednostňuje jednodňovú zdravotnú starostlivosť
(28.06.2011; Turčianske noviny; č. 25, s. 6; Kovalčíková Jana)
TROM ZDRAVOTNÍCKYM ODDELENIAM V TURCI NEPODPÍSALA ZMLUVY
Pacienti oftalmológie či radiačnej onkológie to budú mať k lekárovi od 1. júla ďalej. Poisťovňa s týmito oddeleniami nepodpísala zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Rovnako nezazmluvnila ani centrum pre drogové závislosti v Šútove.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VŠZP) chce optimalizovať lôžka v nemocniciach. Pacient bude preto od 1. júla dochádzať za starostlivosťou ďalej. Zmeny sa týkajú aj Univerzitnej nemocnice v Martine a Rieky Šútovo, kde je centrum pre drogové závislosti.

Chcú podporovať jednodňovú starostlivosť
Ako uviedla hovorkyňa VŠZP Petra Balážová, ide najmä o presun do efektívnejšej jednodňovej zdravotnej starostlivosti, pričom dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov zostane zachovaná.
"Rozhodujúcu časť základnej lôžkovej zdravotnej starostlivosti budú aj naďalej dostávať vo svojom regióne. VŠZP bude podporovať jednodňovú zdravotnú starostlivosť, ambulantnú a stacionárnu starostlivosť. Špecifická zdravotná starostlivosť, teda medicínsky a finančne náročné výkony budú sústredené do špecializovaných centier," vysvetlila zámer poisťovne.
V Univerzitnej nemocnici v Martine (UNM) nezazmluvnili oftalmológiu, pacienti majú od 1. júla chodiť na oftalmologické oddelenie do Žiliny. "V prípade tohto oddelenia ide o zdravotnú starostlivosť, ktorá sa približne v 75 percentách prípadov dá poskytovať formou efektívnejšej jednodňovej zdravotnej starostlivosti, prípadne na inom oddelení podobného zamerania v nemocnici v Žiline," povedala Petra Balážová.

Onkológii chýbal lineár, už nemá ani zmluvu
O zmluvu s poisťovňou prišla aj radiačná onkológia v UNM, ktorej už štyri mesiace chýba lineárny urýchľovač. Nový stroj stojí okolo 5 miliónov eur, tie však nemá ani nemocnica, ani ministerstvo zdravotníctva. Doterajšie vedenie nemocnice v spolupráci Jesseniovou lekárskou fakultou UK hľadalo riešenia ako prístroj získať z iných zdrojov ako z rezortu zdravotníctva. Podľa našich informácií však zatiaľ neúspešne. Pacientov tu ošetrovali kobaltovým prístrojom a pracovali na dve zmeny, aby aspoň dočasne nahradili technicky vyspelejší lineárny urýchľovač. Keď sme sa téme venovali pred štyrmi mesiacmi, jedno z riešení situácie bolo posielať pacientov do žilinskej radiačnej onkológie, kde majú nový lineárny urýchľovač. Ako nám však potvrdila hovorkyňa UNM Katarína Kapustová, táto spolupráca sa zatiaľ nerozbehla.

Do Žiliny ich zatiaľ neposielali
"Do Žiliny sme zatiaľ poslali na liečbu žiarením troch pacientov, ktorí síce mali diagnostikované onkologické ochorenie a boli aj operovaní v UNM, ale pre ďalšiu dlhodobú onkologickú liečbu sa rozhodli v mieste bydliska v Žiline, resp. pochádzali z regiónu Žiliny," uviedla hovorkyňa.
V súčasnosti odporúča VŠZP svojim poistencom, aby dochádzali na oddelenie radiačnej onkológie do Žiliny. Už medializované vyjadrenia onkologických odborníkov však hovoria o tom, že v regióne severného Slovenska aj tak chýba jeden lineárny urýchľovač. Zmluvu poisťovňa nepodpísala ani so šútovským centrom pre liečenie drogových závislostí Rieka Šútovo. Pacienti majú hľadať túto zdravotnú starostlivosť v Centre pre liečbu drogových závislostí v Žiline, na psychiatrickom oddelení v Martine, Ružomberku alebo Sučanoch.

V Martine vymenia aj vedenie
Aký vplyv bude mať nezazmluvnenie výkonov najväčšej poisťovne na Slovensku práve spomínaných oddelení v UNM na samotné oddelenia a pacientov zatiaľ nemožno odhadnúť. Minulý utorok informovala TASR o tom, že UNM zatiaľ nedostala od VŠZP oficiálny návrh zmluvy, v ktorej nie sú zazmluvnené hospitalizácie pre Očnú kliniku a pre Oddelenie radiačnej onkológie. "Rovnako nemáme ani oficiálne stanovisko zriaďovateľa o zrušení lôžok na predmetných pracoviskách k 1. júlu. Preto zatiaľ fungujeme v nezmenenom režime," uviedla K. Kapustová pre TASR. Podľa našich informácií sa má od 1. júla taktiež zmeniť vedenie UNM a to staré už k súčasným otázkam nezaujíma stanovisko.
O tom, kto bude poverený vedením nemocnice od 1. júla sa má rozhodnúť výberovým konaním v tomto týždni.

VÝZNAM PACIENTSKYCH HNUTÍ
(28.06.2011; Televízna stanica TA 3; Poludňajší žurnál; 12.00; por. 14/19; Ján LEŠUNDÁK)
Slovensko je v rámci Európy krajinou s druhým najväčším výskytom a úmrtnosťou na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Každoročne toto ochorenie u nás diagnostikujú vyše 3500 pacientom a vyše polovica z nich, žiaľ, tejto chorobe aj podľahne. Minulý týždeň sa v Barcelone prvýkrát stretli stovky zástupcov pacientov, ich spolupracovníkov a ošetrovateľov, reprezentujúcich vyše 30 európskych pacientskych združení, aby si vymenili svoje skúsenosti a inšpirovali sa vo svojej ďalšej práci.
Ja už v štúdiu vítam účastníčku konferencie a tak isto aj bývalú poslankyňu Európskeho parlamentu, ktorá sa významne angažuje aj v onkologickom hnutí, vitajte, vítam pani Irenu BELOHORSKÚ. Môžme teda z toho, čo som prečítal, usúdiť aj to, že význam takých tých pacientskych hnutí v Európskej únii narastá, mňa zaujíma ako sú na tom naši pacienti, respektíve onkológia v porovnaní s krajinami v Európskej únii."
I. BELOHORSKÁ: "V roku 2003 sa rozhodli pacienti, ktorí absolvovali toto ochorenie, založiť takú paneurópsku organizáciu a tá sa delí na množstvo podľa diagnóz, to vieme už aj na Slovensku, že máme pacientske organizácie, ktoré sa angažujú pri detských typoch, pri leukémiách, pri iných, ale myslím si, že je veľmi významné, že sa práve v tejto oblasti kolorektálnej stretávajú pacienti a angažujú sa v spolupráci predovšetkým treba povedať s lekármi, pretože títo dvaja - lekári a pacienti, vedia o čom tá choroba je. A je veľmi dôležité, aby aktivizovali aj ostatnú spoločnosť a predovšetkým polikov, ktorí by mali nejakým spôsobom presadzovať ich záujmy."
- "A keby sme chceli porovnať prevenciu, liečbu, podporu v sociálnej starostlivosti a ďalšie?"
I. BELOHORSKÁ: "Tak nechcem byť ticho na túto otázku, lebo nie je ten prístup, špeciálne k tejto oblasti a k tejto diagnóze, nie je dobrý. Vieme, že, môžme si to rozdeliť celý priebeh toho ochorenia, za jednu tretinu toho ochorenia zodpovedajú svojím spôsobom, v úvodzovkách poviem, ľudia svojím životným štýlom - obezita, fajčenie, alkohol, strava, ktorá je nevyvážená, ktorá nespĺňa podmienky veľmi vhodné. Samozrejme, že politici sa tu veľmi angažujú, vieme, že sú už teraz prísne zákony, čo sa týkajú fajčenia, už sa angažujú aj v tých iných oblastiach, vieme aj o alkohole. Ja nechcem, aby sa na mňa nahnevali vinári, ale napríklad aj vlastne to, že sa zdražuje, nie víno, ale alkohol, je by som povedala určitým opatrením v tomto smere. Ale ľudia jednoducho si asi neuvedomujú výhody skríningu, pretože žiaľ, preto sme sa dostali na túto priečku v Európe, že prichádzajú ľudia v tých horších štádiách a tam už potom ani zázračný lekár nedokáže veľakrát pomôcť."
- "Čiže máme problém taký, že aj keď pacientovi diagnostikujú rakovinu."
I. BELOHORSKÁ: "Áno, rozdiel je štádiovosť tých ochorení."
- "Čiže ak by som mohol tak zhrnúť, čiže je problém v tom, že pacientovi diagnostikujú ochorenie rakovinu a potom je v niektorom štádiu už problém liečiť to?"
I. BELOHORSKÁ: "Áno, samozrejme, by som povedala šanca na prežitie závisí od štádia, v ktorom je zistené. A tak napríklad bola taká veľmi známa štatistika v roku 2007, pánom COLEMANOM, ktorý dal dohromady nejakých 1,9 milióna onkologických diagnóz a teraz to rozdelil podľa štátov, no a tam sa práve ocitlo Slovensko na poslednom mieste a Švédsko, z tých 27 hodnotených štátov, a Švédsko na prvom mieste. A paradoxom napríklad tejto konferencie bolo, že pán profesor zo Švédska porovnával prežitie v Švédsku a prežitie vo Veľkej Británii. Čo sa samozrejme sa ma dotklo a som vystúpila, lebo som sa ho opýtala, prečo porovnáva prvého a druhého, prečo neporovnáva prvého a posledného. My si musíme uvedomiť, že tie pacientske organizácie bojujú vlastne za práva týchto pacientov. A v Európe nemôže byť taký dramatický rozdiel medzi pätnástkou a dvanástkou. Už sme príliš dlho členmi Európskej únie na to, aby sa tento stav trošku vyvážil.
Spomenula som v svojom vystúpení aj to, že keď sme vstupovali do Európskej únie v 2004, tak sme museli naplniť hrozní množstvo kritérií a sa pýtam, prečo sme nenaplňovali kritériá tých ľudských práv aj v tejto oblasti. My sme spĺňali tie kritériá čo sa týkalo ja neviem názvoslovia dedín a proste na tom nám záležalo, aby dedina bola v obidvoch, v slovenčine aj v maďarčine, ale akoby sme nepostrehli, že pacient má právo aj na slušnú liečbu, adekvátnu liečbu a aj na príslušnú starostlivosť."
- "Čiže zhodneme sa na tom, aby sa tie štádiá zachytili v tom pravom okamihu."
I. BELOHORSKÁ: "Najvčasnejšom, vtedy je najväčšia šanca. Ten je rozdiel v šanci na prežitie medzi Švédmi a Slovákmi je okolo 25 až 27 percent a žiaľ aj medzi ženami v rakovine prsníka."
- "A to som chcel povedať, že je to aj, je to teda najmä aj otázka peňazí."
I. BELOHORSKÁ: "Myslím si, že je to hlavne otázka peňazí. Na druhej strane je to aj veľmi otázka ako edukácie obyvateľstva, diskusií na túto tému. Myslím si, že všetci sme už vyškolení v rôznych týchto finančných operáciách, bankových, vidíme, že ombudsmanka banková má veľmi dobré ako relácie pre obyvateľov, chýba mi trošku viacej ten zdravý životný štýl, ale s týmto upozornením. Lebo my si musíme uvedomiť, že vlastne medzi 45. a 65. rokom každá druhá smrť je z dôvodov rakoviny. To je príliš veľké množstvo. A ja som upozornila napríklad aj na ten fakt, že keď padne lietadlo a zabije sa 140 ľudí, tak všetky titulky všetkých časopisov sú o tomto nešťastí, ale."
- "Na záver, prepáčte, na záver ešte jednu otázku, by som chcel dvomi vetami odpoveď. Je niečo, čo sa ešte ostatné krajiny v Európskej únii od zase môžu učiť z toho zdravotníctva?"
I. BELOHORSKÁ: "Tak od nás sa asi môžu učiť tomu multidisciplinárnemu prístupu a môžu sa možno aj trošku poučiť z takýchto, takej tej pacientskej solidarity, lebo vidíme, že tá je pomerne dosť vysoká."

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi