SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JÚL 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 18.7.2011

ZAROBIA NA ODVODOCH
(17.07.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 4/25; ELIÁŠOVÁ Zuzana)

Moderátorka: "Pacienti sú v strehu. Potom ako dal parlament poisťovniam opätovnú zelenú na tvorbu zisku, sa ľudia pýtajú či peniaze v systéme nebudú chýbať. Poistenci totiž aj dnes napriek mesačným odvodom čakajú na zákroky dlho."
Z. ELIÁŠOVÁ, redaktorka: "Hoci poisťovne môžu po novom opäť vytvárať zisk, pacienti čakajú na niektoré zákroky aj niekoľko mesiacov."
Anketa:
"Dva roky na operáciu."
"Pred mesiacom mi operovali kĺb."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Ako dlho ste čakali na tento zákrok."
Anketa:
"To bolo veľmi súrne, tak som čakal tri a pol mesiaca."
"Rok a pol, možno aj viac."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Za posledné dva roky zo zdravotných poisťovní vykazovala zisk ako jediná iba zdravotná poisťovňa Dôvera. Aj jej pacienti však čakajú na niektoré zákroky aj niekoľko mesiacov. Pozeráte sa na hospodárske výsledky zdravotných poisťovní za minulý rok. Dôvera je ako jediná v pluse približne 16 miliónov eur. To, že aj jej poistenci čakajú na operácie dlho zdôvodňuje takto."
Z. HORNÍKOVÁ, hovorkyňa ZP Dôvera: "Veľmi častým dôvodom sú kapacity zdravotníckych zariadení, ktoré sú obmedzené a často sa nám stáva, že aj pacienti, ktorí sú odsúhlasení zdravotnou poisťovňou, ešte čakajú v dôsledku toho, že zdravotnícke zariadenie ich nezavolalo na hospitalizáciu."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Nemocnice kapacitné dôvody pripúšťajú, no to kedy sa pacient dostane na operačný stôl závisí aj od ďalšieho rovnako dôležitého faktoru."
Z. ČIŽMÁRIKOVÁ, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave:
"Finančné prostriedky, ktoré dostávame od zdravotných poisťovní."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Na čakacích listinách sú tisícky pacientov. Aj napriek tomu budú môcť poisťovne opäť vytvárať zisk."
K. ZOLLEROVÁ, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Zákon neplatí retrospektívne, to znamená nevzťahuje sa na predchádzajúce roky."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Pôvodná podmienka, že si peniaze môžu nechať iba vtedy ak nebudú mať pacientov-čakateľov sa zúžila len na okruh šiestich diagnóz. Ministerstvo tvrdí, že rozšírenie podmienky na všetky diagnózy do materiálu zapracovať nestihlo. Poisťovne si tak budú zarábať zo zdravotných odvodov peniaze aj vtedy ak pacienti budú čakať."
M. DRAGULA, prezident Slovenskej lekárskej komory: "To je amorálne aby z verejných zdrojov, vlastne z daní si vytváral niekto zisk, z peňazí, ktoré sú určené na niečo iné."


Lekár má menej ako pracovník poisťovne
(18.07.2011; Pravda; s. 1,6-7; Hunková Mária)
OBOJSTRANNÝ PREUKAZ
(17.07.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 10/14; MINICH Filip)
Viliam STANKAY, redaktor: "Preukazy poistenca sa čoskoro zmenia. Parlamentom prešiel návrh, ktorý zdravotným poisťovniam umožní vydávať novú plastovú kartičku. Z jednej strany na nej bude klasický preukaz poistenca, zo strany druhej európsky preukaz."
Filip MINICH, redaktor: "Ako presne bude nový preukaz vyzerať, zatiaľ známe nie je. Má však ísť o plastovú kartičku veľkosti občianskeho alebo vodičského preukazu."
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: "Zdravotnej poisťovni sa umožňuje, aby európsky preukaz poistenca vydala poistencovi na jeho zdravotný preukaz, a to tak, aby na jednej strane bol európsky preukaz poistenca a na druhej strane kartičky aby bol zdravotný preukaz poistenca."
F. MINICH: "Zdravotné poisťovne zmenu vítajú. Ušetria. Namiesto dvoch preukazov budú vydávať len jeden."
Zuzana HORNÍKOVÁ, hovorkyňa poisťovne Dôvera: "Nevidíme problém v tom, aby zdravotná poisťovňa vydávala aj európsky preukaz, aj národný preukaz na jednej kartičke. Dokonca si myslíme, že je to výhodnejšie aj pre poistencov, v podstate aj pre poisťovňu."
Eva PALKOVÁ, Všeobecná zdravotná poisťovňa: "Všeobecná zdravotná poisťovňa samozrejme víta túto novelu zákona, pretože je v prospech poistenca a v súčasnosti zvažuje formu a spôsob, akým spôsobom ju uviesť do praxe."
F. MINICH: "Nové obojstranné preukazy začnú poisťovne vydávať o niekoľko mesiacov a budú bezplatné. Novela zákona prináša aj zmenu pre ľudí, ktorí už európsky preukaz vlastnia. Od 1. augusta ho budú môcť aj na Slovensku použiť na preukázanie sa u lekára, či v lekárni."
Vpustiť psa nevidiaceho pacienta je na vôli nemocníc
(17.07.2011; www.aktualne.sk; Domov, 00:00, s. -; Harkotová Stanislava)
Zdravotníci si môžu zvýšiť zručnosti vďaka eurofondom
(15.07.2011; www.24hod.sk; s. -; webnoviny) 
Na pacientovi nezáleží, zrušme aj jeho....
(14.07.2011; www.blog.sme.sk; 16:24, s. -; Jesenský Jozef)
Půl miliardy od pojišťovny nepomohlo, nemocnice pacienty stále odmítá
(15.07.2011; Hospodářské noviny; s. 5; Mužíková Michala) 

 


 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi