SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » AUGUST 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 3.8.2011

Nemocnice hrozia stomiliónovými dlhmi
(03.08.2011; Hospodárske noviny; s. 3; Ročkár Marek)


Mikloš ide spasiť nemocnice
(03.08.2011; Hospodárske noviny; s. 1; roc)
Psychiatria bude mať o desať lôžok naviac
(02.08.2011; Banskobystrické noviny; č. 30, s. 4; Čunderlíková Jana)
Vybojoval a odchádza. Aj takto sa dá zhrnúť dianie na banskobystrickej psychiatrii za uplynulý mesiac. Bývalému primárovi sa podarilo získať viac lôžok, napriek tomu nemocnicu opúšťa.

 

BANSKÁ BYSTRICA. Bývalému primárovi psychiatrie a po uplynulom utorku aj exzamestnancovi Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Ludvíkovi Nábělkovi sa podarilo aspoň čiastočne vyhrať boj o lôžka. Pre oddelenie, kde pôsobil takmer dvadsať rokov získal oproti pôvodnému návrhu optimalizácie, navyše desať postelí. Psychiatrii mala totiž to po redukcii zostať len polovica a teda 30 lôžok. Jeho stretnutie s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom a pracovníkom Všeobecnej zdravotnej poisťovne Martinom Kultanom ich nakoniec prinieslo 40.
"Minister ma prijal a vypočul. Argumentoval som tým, čo som mohol. Najmä však zmanipulovanými číslami na základe, ktorých prišlo k rušeniu lôžok. Veľmi si cením, že na stretnutie prišiel aj zodpovedný pracovník poisťovne. Vybavený faktami, potvrdil moje slová, že na 30-tich lôžkach nebude psychiatria plniť svoj cieľ a teda vyliečenie pacienta a jeho návrat do života," povedal Nábělek.

Dohoda na nemocnici a poisťovni
Stretnutie exprimára s ministrom potvrdila aj hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová. Uhliarik mal navyše rokovať už aj s riaditeľom Rooseveltovej nemocnice Michalom Bucekom. "Na základe týchto stretnutí požiadal vedenie VŠZP a riaditeľa nemocnice Buceka, aby prehodnotili počet zazmluvnených lôžok v nemocnici," povedala Zollerová. Ako ďalej pokračovala konkrétne číslo je už na dohode nemocnice a Všeobecnej zdravotnej poisťovne. "Jednoducho ich bude toľko, koľko potrebujeme. Mám tu kapacitu aj na 60 lôžok, nie je s tým problém. Teraz sa ukázalo, že ich treba 40, tak sa rozhodol pán riaditeľ s ministrom, že to je vybavené takto. V celej nemocnici je vec otvorená smerom hore aj dole, lebo chorobnosť a požiadavka na zdravotnú starostlivosť sa v čase menia," povedal Juraj Šváč, námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Rooseveltovej nemocnice.

Sťahovaniu sa nevyhnú
Číslo lôžok sa zatiaľ zastavilo na 40. Aj napriek nárastu však sťahovanie psychiatrie stále platí. Podľa Šváča ho chcú zrealizovať v krátkej dobe. Z pôvodného medializovaného ôsmeho poschodia by sa však psychiatria mala nakoniec zabývať na druhom. "Ani tento fakt nie je bezvýznamný. Pri väčšom počte lôžok sa však musí rozmýšľať iným spôsobom. Okrem postelí musí byť zabezpečená psychoterapia, rehabilitácia a pracovná terapia ak chceme hovoriť o psychiatrii. Minister sľúbil a ubezpečil ma, že to takto bude," povedal Nábělek. Zároveň dodal, že s ministrom ešte bude počas týždňa v kontakte, aby sa uistil, že to čo sa sľúbilo, bolo aj dodržané. Ako sám uviedol za absolútne víťazstvo to nepovažuje keďže k redukcii lôžok aj tak došlo a príde aj na sťahovanie, ale v zásade niečo dosiahli.
"Nebolo to márne. Celý mesiac trvajúca aféra predsa len s nejakým pozitívnym vyústením. Ja som spokojný, urobil som čo sa dalo, môžem s čistým štítom odísť," povedal Nábelek, ktorý sa práve pre udalosti okolo psychiatrie vzdal funkcie a podal výpoveď.
Na otázku, či si to s odchodom nerozmyslel hovorí, že aj keď lôžka naviac sú úspechom, nie je to dostatočný argument na to, aby sa vrátil do systému, ktorý sa mu nepáči.
"Netvrdím však, že je to definitívne rozhodnutie," povedal v posledný deň svojho pôsobenia na oddelení.


Peniaze z teplární majú ísť na nemocnice
(02.08.2011;
www.eTrend.sk; 17.14, s. -; Legéň Marek)
Na oddlženie sa podľa ministerstva financií použijú aj štátne finančné aktíva
Ministerstvo financií chce použiť na oddlženie štátnych nemocníc hotovostné rezervy aj peniaze z pripravovanej privatizácie teplární. Suma aj štruktúra dlhu, ktorý plánuje za zadlžené zdravotnícke zariadenia zatiahnuť štát, by mala byť známa do polovice mesiaca. Novinárom to dnes povedali zástupcovia ministerstva.
"Veríme, že (...) ako bolo politicky dohodnuté, že výnosy z privatizácie budú použité na oddlženie," povedal štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška. Časť peňazí na úhradu dlhov nemocníc podľa neho pôjde zo štátnych finančných aktív a čiastočne aj z rezerv Fondu národného majetku (FNM). Tie sa následne spätne doplnia z privatizačného výnosu teplární.
Vládni politici v minulosti hovorili o viacerých možnostiach použitia výnosu z predaja šiestich teplárenských spoločností. Liberáli zo SaS napríklad uvažovali o financovaní dôchodkového systému. Oddlženie nemocníc preferovalo KDH, ktorého nominant Ivan Uhliarik riadi ministerstvo zdravotníctva. Viacerí koaliční lídri sa prikláňali ku kombinácii viacerých účelov tak, aby sa peniaze neminuli na financovanie bežných výdavkov.
Vláda sa chystá ponúknuť v tendri 95-percentné balíky akcií teplární v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, Zvolene a Košiciach. Zvyšné podiely majú prejsť bezodplatne na príslušné mestá. FNM už vypísal tender na výber privatizačného poradcu, kontrakt s ním plánuje uzatvoriť v októbri. Podľa odhadov by sa výnos z privatizácie mohol pohybovať zhruba okolo 160 až 200 miliónov eur.
Štátne nemocnice plánuje vláda oddlžovať v súvislosti s ich transformáciou na akciové spoločnosti. Podľa zákona, ktorý tento rok schválil parlament, by sa premena mala stihnúť do konca roka, v odôvodnených prípadoch sa termín môže posunúť o šesť mesiacov.
Podľa skorších informácií ministerstva zdravotníctva malo 30 štátnych nemocníc, ktoré stoja pred transformáciou, ku koncu marca záväzky v lehote splatnosti 240 miliónov eur. Rovnakú sumu dosahovali aj ďalšie dlhy po lehote splatnosti. Štát by mal pomôcť s dlhmi dvanástim najviac zadlženým zariadeniam.
SKLADÁME SA NA DLHY NEMOCNÍC
(02.08.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 4/25; ELIÁŠOVÁ Zuzana)

Moderátorka:
"Každý z nás vrátane bábätiek a dôchodcov za posledné roky prispel na oddlženie nemocníc takmer 150-mi eurami. No ani táto suma nie je konečná. Na zadlžené nemocnice sa poskladáme znova. Najprv ale ešte budú musieť nemocnice zaplatiť desiatky tisíc eur za audity a posudky."
Z. ELIÁŠOVÁ, redaktorka: "Slovenské zdravotníctvo sa topí v dlhoch. Vlády sa mu snažili pomôcť už niekoľkokrát. V prepočte nás to doteraz stálo stovky miliónov eur. Ďalšie oddlženie plánuje aj súčasná vláda, aby nemocnice premenila na akciové spoločnosti."
V. TVAROŠKA, ministerstvo financií: "Predpokladáme, že to oddlžovanie by malo prebehnúť počas jesene."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Poďme sa však pozrieť na to koľko nás stáli posledné dve vlny oddlžovania. Prostredníctvom Veriteľa prispel každý z takmer 5,5 milióna Slovákov nemocniciam 123 eurami. No a pred dvoma rokmi sme nemocnice oddlžovali znova. Zaplatili sme 24 eur. Každý z nás vrátane detí a starých ľudí tak dal nemocniciam za posledné roky túto sumu (147 eur). Koľko bude stáť ďalšie oddlžovanie ministerstvo zatiaľ tají, no už dnes nevie vylúčiť či sa po tejto finančnej injekcii nebudú nemocnice opäť zadlžovať."
V. TVAROŠKA: "Tú istotu nemáme, ale urobíme všetko pre to, aby sa zdravotníctvo skutočne začalo systémovo financovať."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Dnes platíme už aj za to aby sme zistili v akom stave sú naše nemocnice. Ministerstvo zdravotníctva odporučilo nemocniciam na vypracovanie posudkov konkrétnu inštitúciu. Ide o Ústav súdneho inžinierstva v Žiline."
K. ZOLLEROVÁ, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Pre ministerstvo zdravotníctva bolo dôležité aby znalecké posudky boli kvalitné a porovnateľné, preto bolo vhodné odporučiť jednu znaleckú inštitúciu."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Ústav dostane za posudky takúto sumu."
I. SEDLÁKOVÁ, Ústav súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline: "Za týchto 31 zmlúv je to zazmluvnené bez DPH 2 090 375."
Z. ELIÁŠOVÁ: "No a pre bratislavskú univerzitnú nemocnicu to už bude druhý audit v tomto roku. Prvý dala urobiť súkromnej firme ešte v marci. Len táto jedna zadlžená nemocnica tak za posudky zaplatí takmer pol milióna eur. Na stole jej pritom stoja faktúry od dodávateľov liekov či energií, ktoré načas nespláca."
Z. ČIŽMÁRIKOVÁ, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave: "Od začiatku transformácie postupujeme v súlade s pokynmi ministerstva zdravotníctva."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Prvé nemocnice by sa mali stať akciovými spoločnosťami už koncom roka. No aký bude konečný účet uvidíme v najbližších mesiacoch."
Zrušia menej oddelení, ako sa plánovalo
(03.08.2011; Sme; s. 8; sita)
Poisťovňa Dôvera pôvodne avizovala, že ukončí spoluprácu s asi 131 oddeleniami, urobila tak zatiaľ pri 72 oddeleniach. VšZP nezazmluvnila približne 150 oddelení.
BRATISLAVA. Nemocnice možno napokon prídu o menej oddelení, ako čakali. Dve najväčšie zdravotné poisťovne síce pôvodne avizovali odzmluvnenie 156 oddelení, najmä poisťovňa Dôvera však svoje zámery zmenila.
Počas posledných dvoch mesiacov ukončila spoluprácu s menším počtom oddelení, ako plánovala. "Rozsah našich úprav je užší, ako sme pôvodne predpokladali," povedala PR manažérka najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne Zuzana Horníková.
Poisťovňa v polovici júna informovala, že v odzmluvňovaní nepôjde nad rámec štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Tá pôvodne hovorila, že ukončí spoluprácu so 156 oddeleniami. Z nich 25 už zmluvu s Dôverou nemalo, redukcia sa teda mala dotknúť asi 131 oddelení. Doteraz však Dôvera odmietla ďalšiu spoluprácu s iba 72 oddeleniami.
Poisťovňa zmenu svojich plánov vysvetľuje tým, že síce s procesom optimalizácie súhlasí, no musela zohľadňovať dostupnosť starostlivosti. Ku koncu júna zrušila zmluvu 62 oddeleniam a ku koncu júla ďalším desiatim.
VšZP z plánov ukončiť spoluprácu so 156 oddeleniami príliš neustúpila. "Proces optimalizácie prebehol v súlade s navrhnutou koncepciou, oproti návrhu došlo k minimálnym úpravám, VšZP k 1. júlu nezazmluvnila asi 150 oddelení," uviedla hovorkyňa Petra Balážová.
ZP Dôvera škrtla menej oddelení, ako plánovala
(02.08.2011; www.webnoviny.sk; 15.18, s. -; SITA)
RÓMOM Z OBCE SVINIA ZMENILI ZDRAVOTNÚ POISŤOVŇU BEZ ICH VEDOMIA
(02.08.2011; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17.00; por. 5/12; ŽATKO Peter)
Miriam KALISOVÁ, moderátorka
: "V obci Svinia sú miestni Rómovia znepokojení aj nahnevaní. Niekto im zmenil zdravotnú poisťovňu. Vraj bez toho, aby niečo podpisovali."
Peter ŽATKO, redaktor: "Rómovia tvrdia, že začiatkom júna im prišli papiere zo zdravotnej poisťovne Dôvera o tom, že od budúceho roka sú ich poistencami."
Obyvatelia: "Od nového roku, že už budem mať Dôveru. Ale ja som nikomu nedala nič podpisovať alebo vybavovať. Nič som nevybavovala a prišiel mi ten papier."
"Iné mená dali."
"Iné mená tam."
P. ŽATKO: "Kto to za nich urobil, nevedia. Preto podali podnet na príslušný úrad, aby celú vec prešetril. Zatiaľ sa to týka 35 ľudí."
Radoslava MIKLÁŠOVÁ, hovorkyňa ÚDZS: "Úrad pre dohľad vykoná v zdravotnej poisťovni dohľad, preverí tieto prihlášky, či teda majú podstatné náležitosti a preverí aj postup, akým sa zdravotná poisťovňa vysporiada s týmto podnetom."
P. ŽATKO: "V súčasnosti neexistuje u nás legislatíva, ktorá rieši problém nezákonného prepoistenia alebo stornovania prihlášky. Je teda na každej poisťovni, ako sa k prípadu postaví."
Monika LACIKOVÁ, hovorkyňa poisťovne Dôvera: "Ak sa preukáže, že prihlášky neboli právoplatné, tak ich stornujeme."
P. ŽATKO: "Podľa úradu pre dohľad to nie je prvý takýto prípad. Objavujú sa každý rok hlavne v letnom období, keď je nábor nových poistencov najsilnejší."
R. MIKLÁŠOVÁ: "V minulom roku úrad riešil 92 podaní, ktoré sa týkali spolu 162 občanov, ktorí teda namietali, že boli prepoistení bez ich vedomia."
P. ŽATKO: "Preto by mali ľudia podať aj trestné oznámenie."
Slavomír ILAVSKÝ, právnik: "Keď sa zistí, že boli neoprávnene zverejnené údaje o tretej osobe a tým došlo k porušeniu zákona o zdravotnom poistení, tak v takom prípade je vyšetrovateľ povinný konať."
P. ŽATKO: "Z Prešova Peter ŽATKO, Televízia Markíza."
Nemocnice treba predať
(03.08.2011; Hospodárske noviny; s. 3; -)
Dlžníkom sa zvýšia náklady
(03.08.2011; Hospodárske noviny; s. 2; tasr)
Kto nás bude ošetrovať?
(03.08.2011; Plus jeden deň; s. 4-5; Bieliková Juliana, Mesároš Štefan)
Nemocnica Milosrdných bratov v Bratislave získala ďalší certifikát kvality
(02.08.2011; www.aktuality.sk; Správy, 08.02, s. -; TASR)

 

 

 

 


 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi