SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » SEPTEMBER 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 14.9.2011

Recept na lieky má novú podobu. Lekárnici sa búria
(14.09.2011; Hospodárske noviny; s. 4; Maťašovská Petra, luk)


Za zákon o liekoch bola aj SNS
(14.09.2011; Pravda; s. 4; JJ)

Kontroverzný zákon o liekoch prešiel Národnou radou pohodlnou väčšinou. Okrem koalície ho podporil aj klub SNS. Márií Sabolovej z KDH sa nepodarilo presvedčiť ani jedného kolegu z koalície a proti zákonu tak hlasovala z vládnych strán ako jediná.
Sabolová sa rovnako ako drobní lekárnici obáva vernostných systémov a legalizácie vytvárania sietí lekární veľkými hráčmi v zdravotníckom biznise. "Vernostné zľavy nepovažujem za reformný krok, ale marketingový. Mala som viac výhrad. Veľmi nebezpečný je podľa mňa v spojení s povolením sietí lekární," hovorí Sabolová.
V parlamente zaznieval najmä názov jednej zo skupín podnikajúcej aj v zdravotníctve, o ktorej v súvislosti so Zajacovou reformou písali aj depeše americkej ambasády, zverejnené Wikileaks. "Investičná skupina Penta má viac hlasov ako vládna koalícia," konštatoval po prijatí zákona Robert Kaliňák zo Smeru.
Bývalý minister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru sa obáva ďalšieho zhoršenia liečby onkologických pacientov. "Doteraz dostali najnovší liek, len čo bol u nás dostupný. Teraz bude musieť byť najskôr používaný aspoň v piatich krajinách Európskej únie," hovorí Raši. Poisťovne síce ušetria, ale pacient môže medzitým zomrieť, dodal Raši.
Zákon zmení aj doterajší spôsob nakupovania liekov. Lekár bude môcť pacientovi napísať na recept len účinnú látku, liek vyberie lekárnik. Po námietkach zostala zachovaná aj možnosť napísať konkrétny liek. Kto bude zodpovedný za vplyv lieku na pacienta, vysvetlil predkladáteľ zákona, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik takto: "Zodpovedný bude za predpísanie účinnej látky lekár, za vydanie správneho lieku lekárnik a za kvalitu lieku výrobca."
Zákon tiež zakazuje zástupcom farmaceutických firiem, aby navštevovali lekárov počas ordinačných hodín. Pre pacienta by malo byť podstatné, že minister očakáva zníženie ceny liekov. Doteraz sa referenčné ceny vypočítali priemerom šiestich najnižších cien v Európskej únii, teraz to bude na úrovni druhej najnižšej ceny v únii. Uhliarik očakáva úsporu 75 miliónov eur už v prvom roku.
Odpor Slovenskej lekárnickej komory k zákonu o liekoch pretrváva. Podľa komory prinesie zvýšenú nervozitu pacientov, potlačí odborný rozmer povolania farmaceuta a bude sa akcentovať výhradne obchodný rozmer, licitovanie o doplatkoch a zľavách. "Národná rada schválila zákon, ktorý síce vyšiel z ministerstva zdravotníctva, jeho skutočným autorom je však niekto iný. "Nemenovaná finančná skupina, ktorá ako jediná bude z neho profitovať," vyhlásil po schválení 1. viceprezident komory Ondrej Sukel.
Uhliarikovi prešla lieková reforma
(14.09.2011; Sme; s. 8; Folentová Veronika)
Poslanci hovoria o podplácaní pri liekových zákonoch. Podporila ich aj celá opozičná SNS
Minister zdravotníctva Uhliarik presadil zmeny, ktoré by mali zaručiť zníženie liekov.
BRATISLAVA. Viac ako sto miliónov eur by sa malo ušetriť na liekoch v prvom roku po zavedení liekovej reformy. Takýto efekt legislatívy, ktorá by mala prísť do praxe od decembra, odhaduje ministerstvo zdravotníctva.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH presvedčil vyše 80 poslancov, aby schválili jeho návrhy na reformné zákony. "Lieky budú lacnejšie, lekárne budú môcť dať zľavy, čo sa prejaví na peňaženke pacientov," zhodnotil reformu Uhliarik.
Podpora SNSZa zákony hlasovali aj všetci poslanci z opozičnej SNS. "Myslím si, že je dobrý v tom, že sa naleje viac peňazí do zdravotníctva a jednoznačne lieky zlacnejú pre obyčajných ľudí," povedal predseda strany Ján Slota.
Na hlasovanie SNS zaútočili iní opoziční poslanci. Hovorili najmä o tom, že investičná skupina Penta, ktorá podniká v zdravotníctve a viackrát sa vyjadrila v prospech novely, ich podplatila. "Skupina Penta má viac hlasov ako vládna koalícia. Možno by sme jej podľa posledného hlasovania mohli odovzdať aj moc v tomto štáte, bolo by to hlasovanie jednoduchšie," povedal poslanec Smeru Robert Kaliňák.
Čakajú na prezidenta
"Oceňujeme zmysel pre humor zo strany pána poslanca a zároveň si vážime poctu, ktorú nám preukázal tým, že by našu spoločnosť chcel nechať riadiť krajinu," odpovedal hovorca Penty Martin Danko.
Aj SNS sa proti obvineniam ohradila. Slota na otázku SME, či jeho poslanci zobrali úplatky, odpovedal: "Nebuďte smiešny, zákon by prešiel aj bez nás."
Slovenská lekárnická komora bola jedným z najväčších kritikov reformy. Pripravila ju podľa nich "nemenovaná, finančná skupina, ktorá jediná bude z nej profitovať". Komora chce počkať na rozhodnutie prezidenta.
Nepodpísať zákony prezidentovi odporúča aj exminister Richard Raši, pretože sú orientované na podporu biznisu.
Nebuďte smiešna, zákon by prešiel aj bez nás. Ján Slota, odpoveď predsedu SNS na otázku.
Prehľad najdôležitejších zmien
(14.09.2011; Sme; s. 8; -)
O nemocnicu v Šaci sa zaujíma Penta
(14.09.2011; www.korzar.sk; Košický korzár, s. -; Kizek Marián, kag)
Učitelia podporili lekárov
(14.09.2011; Pravda; s. 7; -)

Školstvo je na tom podobne zle ako zdravotníctvo, čo sa odrazilo aj na postoji učiteľov k svojim kolegom v núdzi - lekárom. Okolo 3 500 protestujúcich zamestnancov školstva včera pred Úradom vlády podpísalo aj petíciu Za zachovanie verejného zdravotníctva a proti transformácii nemocníc.
"Mottom bolo, že zdravie a vzdelanie si nedáme a spolu to vyhráme, pretože sme na jednej lodi. Či z nej bude Titanic, alebo Noemova archa, rozhodneme my sami, pretože všetka moc pochádza podľa ústavy z občana. My tých 100-tisíc podpisov do parlamentu dostaneme," povedal predseda koordinačného centra pre petíciu Miroslav Kollár.
Učitelia sa stali aj šíriteľmi petície. "Sú to dve akcie v jednom. Pomôžeme si navzájom. Myslím, že to má zmysel, sme ľudia a jeden druhého potrebujeme," povedal učiteľ Peter Žačo, ktorý zbieral podpisy.
NRSR: Predpisovanie liekov sa zmení, obnovia sa aj vernostné systémy v lekárňach
(13.09.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Zákon o liekoch je podľa SLeK spiatočnícky
(13.09.2011;
www.poistovne.sk; s. -; SITA)
Nový zákon o liekoch prinesie podľa Slovenskej lekárnickej komory (SleK) v lekárňach zvýšenú nervozitu pacientov, potlačí sa akýkoľvek odborný rozmer povolania farmaceuta a bude sa akcentovať výhradne obchodný rozmer, licitovanie o doplatkoch a zľavách. "V porovnaní s vývojom vo svete, je to zásadne spiatočnícky krok, za ktorého negatívne dôsledky odmietame ako lekárnici niesť zodpovednosť," uviedol ďalej v súvislosti so schválením zákona v parlamente 1. viceprezident komory Ondrej Sukeľ.
Lekárnická komora podľa neho rešpektuje rozhodnutie poslancov hlasujúcich za zákon. "To, prečo sa však niektorí z nich, ide najmä o siedmich poslancov SNS, rozhodli hlasovať za, si už musia vydiskutovať so svojím svedomím pri pohľade do zrkadla," povedal Sukeľ. Komora si teraz podľa neho počká, ako sa k zákonu postaví prezident Ivan Gašparovič a následne rozhodne o ďalších krokoch.
Parlament v utorok schválil nový zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach ako aj nový zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik to označil za mimoriadne dobrú správu pre všetkých pacientov, pretože lieky na Slovensku budú lacnejšie. Zákon o liekoch mení spôsob predpisovania liekov, liberalizuje podnikanie v lekárenskej starostlivosti, vytvára jasné pravidlá tvorby sietí verejných lekární, či obnovuje vernostné systémy.
Slovenská lekárnická komora tvrdí, že Národná rada SR schválila zákon, ktorý síce vyšiel z ministerstva zdravotníctva, jeho skutočným autorom však je niekto iný. "Nemenovaná finančná skupina, ktorá ako jediná bude z neho profitovať," tvrdí Sukeľ. O niečo konkrétnejší v obvineniach bol po hlasovaní poslanec Robert Kaliňák (Smer-SD). Ten vyhlásil, že skupina Penta má viac hlasov ako vládna koalícia. "Možno by sme jej podľa posledného hlasovania mohli odovzdať aj moc v tomto štáte, bolo by to hlasovanie jednoduchšie," skonštatoval.
Za zákon o liekoch hlasovalo 83 poslancov. Proti bola z koalície iba Mária Sabolová z KDH. Svoj postoj prezentovala už dávnejšie, prekážalo jej najmä zavedenie vernostných systémov v lekárňach. Zákon podporili všetci členovia poslaneckého klubu SNS.
Zákon o lieku, zisky lekární a (nielen ministerské) klamstvá v priamom prenose.
(13.09.2011; www.pravda.sk; Blogy, s. -; Minarovič Igor)
Zákon o liekoch prešiel. Lekárnici sa boja likvidácie
(13.09.2011; www.aktualne.sk; Domov, 15.55, s. -; Harkotová Stanislava)
Na receptoch bude musieť byť uvedená účinná látka
(13.09.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)

Generická preskripcia podľa FNN oslabí tlak farmafiriem na lekárov
(13.09.2011; www.zzz.sk; s. -; TASR)
NRSR:Cenotvorba liekov dostane nové pravidlá, má sa tak ušetriť asi 100 mil. eur
(13.09.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)

Ceny liekov na Slovensku budú druhé najnižšie v EÚ
(13.09.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Lekári zo svojich požiadaviek nezľavia
(13.09.2011; Banskobystrické noviny; č. 36, s. 2; Čunderlíková Jana)
Lekári sa rozhodli konať. Hromadne spisujú výpovede. Ak nebudú naplnené ich požiadavky, reálne ich aj podajú.
BANSKÁ BYSTRICA. Až dve tretiny lekárov z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici sa podpísali pod Deklaráciu, ktorou dali najavo, že v prípade ak sa kritický stav v zdravotníctve nebude riešiť, sú pripravení ukončiť pracovný pomer. Z celkového počtu lekárov najväčšej nemocnice v Banskobystrickom kraji tak svoje meno na zoznam pridalo od júna až do súčasnosti približne dvesto z nich. Požiadavky na ministerstvo zdravotníctva sformulovali do štyroch bodov. Žiadajú dodržiavanie Zákonníka práce, minimálnych personálnych a materiálnych normatív na oddeleniach, mzdové garancie a zastavanie transformácie nemocníc.

 

Spisujú aj výpovede
Keďže u kompetentných nenašli očakávanú odozvu začali lekári od polovice augusta spisovať aj hromadné výpovede. Či sa ich množstvo bude zhodovať s počtom podpisov pod deklaráciou, v tejto fáze nevedela konkretizovať ani predsedníčka lekárskeho odborového zväzu pri Rooseveltovej nemocnici Eva Vnenčáková. Podľa jej slov by presnejšie čísla mali byť známe na budúci mesiac.
Lekári od svojich požiadaviek ustúpiť nemienia. Ak nebude splnený čo i len jeden z bodov deklarácie, nemocnice po celom Slovensku prídu o zamestnancov, pacienti o lekárov. Vnenčáková však dúfa, že hrozbu nakoniec nebudú musieť naplniť. "Ministerstvo už dalo najavo, že k prvým trom bodom pristúpi pozitívne. Nie je však ochotné splniť našu štvrtú požiadavku a to pozastaviť transformáciu nemocníc. V takom nepripravenom procese vidíme hrozbu možného kolapsu zdravotníctva na Slovensku," povedala.

Trend smerom k horšiemu
Akcia slovenských lekárov je za posledné roky najväčšou i najrozsiahlejšou. Dôvodom prečo sa rozhodli konať je niekoľko. "Očakávali sme zlepšenie, to však neprišlo, ale práve naopak trend je nasmerovaný k horšiemu. Platby za poistencov štátu sa znížili a umožnili sa opätovne zisky poisťovniam. Nie je to signál k tomu, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dostanú viac peňazí," povedala Vnenčáková.

Bojujú aj zdravotné sestry
Na zlú situáciu v zdravotníctve takmer od začiatku roka poukazovali aj zdravotné sestry. Vo februári začali spisovať petíciu. Za štyri mesiace našli podporu 243 tisíc ľudí. Ako uviedla Mária Lévyová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek zatiaľ boli prijaté zmeny v zákonníku práce, ktoré sú čiastočnou kompenzáciou oproti skoršiemu odchodu do dôchodku.
"Veríme, že dôjde aj k zintenzívneniu kontrolnej činnosti tak, aby mal pacient a sestra garantované minimálne kritéria bezpečnosti. Zároveň by malo prísť aj k odbremeneniu sestier a zlepšeniu pracovných podmienok. Pevne veríme, že v novembri dôjde aj k legislatívnemu prepojeniu zdravotnej a sociálnej starostlivosti," povedala Lévyová. Do konca septembra, by mal byť pripravený predbežný návrh zákona, ktorý upraví minimálnu mzdu sestier a pôrodných asistentiek. V prípade ak by k tomu nedošlo zdravotné sestry nevylučujú ani tvrdšie kroky, ktoré však zatiaľ nechcú špecifikovať, nakoľko nie sú ukončené rokovania s ministrom zdravotníctva.


Kramáre predali budovu firme blízkej Pente
(13.09.2011; www.aktualne.sk; Domov, 10:31, s. -; tasr)

 

 

 

 

 


 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi