SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » OKTÓBER 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 3.10.2011

Zdravie nie je tovar
(03.10.2011; Pravda; s. 35; Tóth Vincent)
Čo bude začiatkom decembra, keď sa dovtedy lekári s ministrom nedohodnú? Kto bude naprávať zlomené končatiny, choré srdcia či žalúdky? Vláda si musí uvedomiť, že dať peniaze do zdravotného systému je jej povinnosť rovnako ako dotácie študujúcej mládeži, deťom či dôchodcom, ktorí do penzijného systému odviedli svoje peniaze. Asociácia nemocníc žiada, aby si pacienti pomaly všetko platili. "Zajacoviny" tu však už boli. Prečo máme obnoviť to, čo sme už pred rokmi odsúdili? Zdravie predsa nie je tovar. (03.10.2011; Pravda; s. 35; Tóth Vincent)Čo bude začiatkom decembra, keď sa dovtedy lekári s ministrom nedohodnú? Kto bude naprávať zlomené končatiny, choré srdcia či žalúdky? Vláda si musí uvedomiť, že dať peniaze do zdravotného systému je jej povinnosť rovnako ako dotácie študujúcej mládeži, deťom či dôchodcom, ktorí do penzijného systému odviedli svoje peniaze. Asociácia nemocníc žiada, aby si pacienti pomaly všetko platili. "Zajacoviny" tu však už boli. Prečo máme obnoviť to, čo sme už pred rokmi odsúdili? Zdravie predsa nie je tovar.


2 411 statočných
(03.10.2011; Pravda; s. 35; Mesík Juraj)

2 411 občanov Slovenska sa vzoprelo nevoľníctvu. To síce v Uhorsku zrušili už v roku 1785, v poslednej dekáde však bolo medzi Tatrami a Dunajom plazivo obnovované súčinnosťou ministrov zdravotníctva všetkých farieb, privatizátorov a zdravotných poisťovní. A tiež ustráchaných lekárok, lekárov a sestier, ktoré poslušne dreli na zisky majiteľov poisťovní a platy svojich premnožených drábov v zbytočných poisťovniach.
Z najvzdelanejšej veľkej sociálnej skupiny v spoločnosti sa stala armáda proletárov, s ktorými mocní manipulovali, ako chceli.
2 411 lekárov, ktorí sa konečne tomuto nevoľníctvu vzopreli, bude v nasledujúcich týždňoch vystavených nebývalému zastrašovaniu a psychickému nátlaku.
Nie všetci statoční lekári, ktorí sa vzbúrili, sú neviniatka bez hriechov: kto je v tejto spoločnosti bez viny, nech hodí kameňom (alebo bytom?). Aj cez rozličné zlyhania minulosti sa vás budú snažiť zastrašovať a rozleptávať - na zastrašovaní slobodných občanov funguje každý s totalitou koketujúci štát. Pamätajte ale, že ani v slávnom filme Sedem statočných neboli jeho hrdinovia neviniatka bez hriechov a minulosti. Čo z nich urobilo Sedem statočných, bola odvaha postaviť sa v správnej chvíli na správnu stranu, nedať sa zastrašiť, bojovať a zvíťaziť. Ak sa Calverovým gangstrom pevne postavíte, zvíťazíte. Ak sa k vašej vzbure pridajú aj systémom zotročené sestry, po Calverovi zostane len smrad.
Keď označujem 2 411 vzbúrených lekárov za statočných, neznamená to, že tí zvyšní sú nepoctiví a zbabelí. Iste, sú medzi nimi aj takí - ale zďaleka nie len takí. Rozvedená matka detí, lekárka v špitáli na ďalekom východe alebo chudobnom juhu Slovenska má všetky dôvody na strach zoči-voči svojmu šéfovi z radov arogantnej miestnej straníckej verchušky.
Vekom starší lekári môžu z účasti na vzbure získať už len málo, ale stratiť dosť. Bola by chyba hádzať všetkých, čo stoja bokom, do jedného vreca.
Pripomeňme si, čo rebelanti žiadajú: Dodržiavanie Zákonníka práce - aká nehorázna požiadavka! V krajine, kde skoro každý politik kradne, podvádza a prihráva miesta a kšefty kamarátom dodržiavať zákony? Dodržiavanie personálnych normatívov v nemocniciach - rovnaká absurdnosť! Viac peňazí do zdravotníctva a lepšie mzdové ohodnotenie: to chcú lekári naozaj zarábať až toľko ako inštalatéri a opravári áut? A zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti! A ako ich preboha chcete pripraviť na privatizáciu ziskových nemocníc a oddelení? Lebo pri "transformácii" nejde o absolútne nič, ale vôbec nič iné, než o budúcu privatizáciu lukratívnych ziskových častí zdravotníctva tak, aby tí najbohatší zbohatli ešte viac. Chamtivosť, nie reforma, je meno tejto transformácie.
Ak by ju ľudia dopustili, veľmi rýchlo tu bude stav, keď budeme mať slušné nemocnice pre úzku vrstvu bohatých a privilegovaných - a starým a ťažko chorým, teda vysoko stratovým pacientom, zostanú na pomalé umieranie chátrajúce a rozpadajúce sa nemocnice. A v menších mestách časom ani tie nie - presne tak, ako sa stalo 1. júla 2011, keď vláda bez mihnutia okom zrušila desiatky oddelení vrátane geriatrií a doliečovacích oddelení. Mladí a zdraví môžu podliehať naivnej ilúzii, že sa ich boj lekárov netýka. Starí, chorí, rodičia malých detí by mali dávať mimoriadny pozor.
Keď mocní pochopia, že 2 411 lekárov - a možno tisíce sestier s nimi - nezlomia ani zastrašovaním, ani jalovými sľubmi, zmení ministerstvo a vláda rétoriku. Oznámi, že vo všetkom ustúpi, len preboha v tej "transformácii" nemocníc nemôže za žiadnu cenu. Bude to rozhodujúci moment: ak rebelanti podľahnú únave a sirénam čiastočného víťazstva, prehrajú svoj zápas z dlhodobej perspektívy. Ich víťazstvo bude materiálne, ale nie morálne a dlhodobé. Ak oddajú, dosiahnu pre seba, svoje deti aj pre celú krajinu omnoho viac.
BUDÚCNOSŤ NEMOCNÍC
(02.10.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 3/22; ELIÁŠOVÁ Zuzana)
Moderátorka: "Nemocnice sa už čoskoro stanú akciovými spoločnosťami. Vláda tento týždeň schválila podmienky ako majú zmenené zdravotnícke zariadenia fungovať. Do materiálu sa dodatočne doplnil ešte jeden odsek. Ten podľa opozície znamená zelenú pre privatizáciu."
Z. ELIÁŠOVÁ, redaktorka: "Podiel štátu podľa pôvodného materiálu nemal klesnúť pod 51 percent. Po doplnení odseku sa ale podmienky menia."
I. RADIČOVÁ, predsedníčka vlády: "Ak niekto chce investovať peniaze do nemocnice, nik mu nebude brániť, ale pôjde to do základného imania a nemôže si kupovať akcie."
Z. ELIÁŠOVÁ: "To je síce pravda, no v materiáli sa zároveň píše, že stopercentná majetková účasť štátu v akciovej spoločnosti môže byť zmenená zvýšením základného imania. To znamená, že ak niekto do nemocnice zainvestuje, môže sa v skutočnosti stať jej väčšinovým vlastníkom. Štát si ale nechal jednu poistku."
K. ZOLLEROVÁ, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Stopercentná majetková účasť štátu bude môcť byť zmenená len s predchádzajúcim súhlasom vlády."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Opozícia je napriek tomu presvedčená, že to de facto otvára dvere privatizérom."
R. RAŠI, bývalý minister zdravotníctva: "Schválením tohto materiálu sa vytvoril legislatívny predpoklad na to aby mohli vstúpiť súkromní investori."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Stačí sa vraj pozrieť do minulosti."
R. RAŠI: "V minulosti sa presne tak isto dostali kúpele do súkromných rúk, výsledkom čoho je, že z desiatok kúpeľov sú iba jedny kúpele vo vlastníctve štátu."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Zámerom expandovať v zdravotníctve sa netají investičná skupina Penta, ktorá otvorene priznáva, že o nemocnice má záujem. Zámery Penty však podľa hovorcu nesúvisia so zmenou nemocníc na akciové spoločnosti. Majú záujem predovšetkým o tie, ktorých sa transformácia netýka."
M. DANKO, Penta Investments Limited: "Určite by sme chceli kúpiť viacero nemocníc. Nejedná sa o jednotky, máme záujem o číslo, ktoré by prevyšovali desať. Pôjde predovšetkým o regionálne nemocnice."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Zmena nemocníc na akciové spoločnosti je aj jedným z dôvodov prečo sa viac ako 2-tisíc lekárov rozhodlo dať výpoveď. Zdá sa však, že vláda rozbehnutý proces v nemocniciach zastaviť nechystá."
CENY LIEKOV SA OPÄŤ MENIA
(02.10.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 3/11; GULOVÁ Zuzana)

Natália ŽEMBOVÁ, moderátorka: "Ceny liekov sú opäť iné. Tých s nízkym doplatkom je viac. Naopak tých, za ktoré doplácame veľa peňazí, je menej. Aspoň podľa Ministerstva zdravotníctva. Lekárnici však stále opakujú, že nákupné ceny liečiv síce klesajú, no doplatky pacientov raz áno, raz nie."
Zuzana GULOVÁ, redaktorka: "Nižší doplatok sa určite netýka jedného z prípravkov na liečbu vysokého krvného tlaku. Pre pacientov je jeho užívanie pohodlnejšie, pretože jedna tabletka obsahuje kombináciu dvoch účinných látok."
Zuzana HRABÁKOVÁ, magistra: "Tam, bohužiaľ, doplatky zase dosť významne stúpajú. Konkrétne v tejto skupine liekov s fixnou kombináciou sa jedná až o dve, tri eurá na mesiac."
Z. GULOVÁ: "Lacnejšia jednotabletková náhrada neexistuje, preto ak chcú pacienti ušetriť, musia skombinovať viacero druhov liekov. Výrazne drahší je napríklad aj prípravok na liečbu úniku moču. Doplatok z pár centov skočil na 10 eur. Za liek však existuje lacnejšia náhrada. Podľa lekárnikov sa o celkovom zlacnení liekov hovoriť nedá."
Z. HRABÁKOVÁ: "Mení sa pomer úhrady poisťovňa pacient, čo znamená, že pacient tú nižšiu cenu na svojom doplatku veľmi pocítiť nemusí."
Z. GULOVÁ: "Na pultoch lekární je viac druhov liečiv. Viac je aj tých, za ktoré pacient nedopláca nič a aj tých s doplatkom do jedného eura. Väčšinou ide o náhrady originálnych liekov, preto sú lacnejšie."
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva: "Lekár preto dnes môže pacientovi predpísať naozaj lacný, ale rovnako účinný liek, ako je liek originálny."
Z. GULOVÁ: "Porovnať ceny liekov si môžete aj z domu. Liekovú kalkulačku nájdete na stránke Ministerstva zdravotníctva."
Prví z lekárov to vzdali
(01.10.2011; Sme; s. 3; Vražda Daniel, rus, tasr, sita)
Môžeme ísť aj do politiky
(01.10.2011; Sme; s. 3; Krempaský Ján)
MENEJ PREDPISOVANIA?
(01.10.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 2/13; SIMANOVÁ Simona)

Natália ŽEMBOVÁ, moderátorka: "Lekár, ktorý predpíše menej liekov, dostane viac peňazí od poisťovne. Takéto pravidlo plánuje zaviesť finančný riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Chce dosiahnuť, aby sa lieky nepredpisovali zbytočne."
Simona SIMANOVÁ, redaktorka: "Štatistiky ukazujú, že každý rok vyhadzujeme do koša tony liekov."
Martin BARTO, finančný riaditeľ VšZP: "Budeme sa snažiť tlačiť aj všeobecných lekárov k tomu, aby racionálne predpisovali a pokiaľ dosiahnu určité zlepšenia alebo proste zníženia v preskripcii, tak sme, je úvaha o tom, že sa s tými ušetrenými zdrojmi s nimi podelíme."
S. SIMANOVÁ: "S tým nesúhlasí ani lekárska komora, ani organizácie na ochranu práv pacientov. Obávajú sa totiž, že ľudia sa ku svojim liekom vôbec nedostanú, pretože lekári ich jednoducho prestanú predpisovať."
Milan DRAGULA, prezident Slovenskej lekárskej komory: "Nesúhlasím, lebo je to riziko pre pacientov, že nemusí dostať žiaden liek. A je to platiaci občan. Z tejto strany poisťovňa asi nezvolila najlepší krok."
S. SIMANOVÁ: "Súkromná poisťovňa Dôvera nám potvrdila, že lekárom, ktorí predpisujú príliš veľa, platia menej peňazí."
Zuzana HORNÍKOVÁ, PR manažérka ZP Dôvera: "Ak lekári majú náklady v norme a nie sú nejaké extrémne, tak si dokážu zarobiť viac, samozrejme sú tieto veci otvorené a môžeme o nich rokovať."
S. SIMANOVÁ: "Ministerstvo, pod ktoré Všeobecná zdravotná patrí, však odmieta, že by platil vzorec menej predpisovania rovná sa viac peňazí."
Ivan UHLIARIK, minister zdravotníctva SR: "Nie je pravda to, že Všeobecná zdravotná poisťovňa by odmeňovala lekárov za to, aby nepredpisovali lieky. Ide o to, aby sa predpisovalo lieky, predpisovali lieky racionálne."
S. SIMANOVÁ: "Na racionálne predpisovanie však zatiaľ tabuľky neexistujú."
Nemocnice zvažujú zatváranie oddelení
(01.10.2011; Pravda; s. 2, 3; HUNKOVÁ Mária)
Výpovede lekárov sa vyhli akciovkám i neziskovkám
(01.10.2011; www.aktualne.sk; Domov, 00:00, s. -; Harkotová Stanislava, SITA, TASR)
V nemocnici v Martine dalo výpoveď 14 lekárov
(01.10.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)
Český recept na výhru: Jednota a odvaha
(01.10.2011; Plus jeden deň; s. 4; Mašlejová Viera)

Čo nás čaká, ak protest našich lekárov dopadne rovnako ako u západných susedov?
PROTEST, aký začali naši lekári podaním hromadných výpovedi, majú ich kolegovia v Česku už za sebou. Tamojšia nátlaková akcia Ďakujeme, odchádzame dopadla úspešne. Česká vláda napokon lekárom ustúpila. Dopadne to rovnako aj na Slovensku?
"My sme výpovede podali k 31. decembru minulého roka. A v polovičke februára s nami vláda podpísala dohodu," opisuje časový harmonogram akcie Martin Engel, predseda českého Lekárskeho odborového klubu. Práve on stál na čele protestu, do ktorého sa z 13-tisíc lekárov zapojilo takmer 4-tisíc. Najdôležitejšia bola podľa Engela jednota. Ak sa teda scenár slovenského protestu bude podobať na ten český, dohoda medzi odborármi a ministrom Ivanom Uhliarikom by mala byť na stole v polovici novembra a lekári z nemocníc neodídu. Z našich 6-tisíc lekárov podpísalo hromadné výpovede 2 411 doktorov.
Čo získali?
"Žiadali sme zvýšenie platov na 1,5- až 3-násobok priemerného platu v Česku. Okamžite nám ich zvýšili o 25 percent a v budúcom roku majú vzrásť o ďalších 10. V roku 2013 by sme sa mali dostať na požadovanú úroveň," hovorí Engel. Naši lekári žiadajú tiež 1,5 až 3-násobok priemeru, čo má byť 2 400 eur mesačne. Dnes zarábajú od tisíc do 1 600 eur.
Odkiaľ mali peniaze
Platy českých lekárov boli zvýšené z prostriedkov zdravotného poistenia, teda peniaze hradili zdravotné poisťovne. "Celkovo išlo o viac než dve miliardy českých korún," povedal nám Vlastimil Sršeň, hovorca českého ministerstva zdravotníctva.
"Nepochybujem o tom, že aj vaši lekári budú úspešní," dodáva Engel, ktorý však svoje miesto lekára stratil. Nemocnica jeho výpoveď prijala a po proteste sa nemal kam vrátiť. Celkovo takto dopadlo 200 českých lekárov.
Vo FN v Nitre dalo výpoveď 61 lekárov, dvaja ju stiahli
(30.09.2011; www.openiazoch.sk; s. -; SITA)
I. UHLIARIK O VÝPOVEDIACH LEKÁROV
(30.09.2011; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17.30; 1,7 min.; R)

M. OBRTALOVÁ, moderátorka: "Lekársky odborový zväz berie pacientov za rukojemníkov. Týmito slovami reagoval minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK na včerajší krok lekárov, až 2411 podali totiž výpovede. Šéfa rezortu tento ich krok mrzí, no ako dodal, pacienti sa nemusia obávať, pretože bude o nich postarané."
I. UHLIARIK: "Je to na jednej strane ich právo, ale nesúhlasím s tým. Skutočne zvažujeme všetky alternatívy, berieme to vážne, sme pripravení aj na alternatívu, ako zabezpečiť zdravotnú starostlivosť bez 2411 lekárov, čo znamená trinásť percent lekárov všetkých na Slovensku a asi tretina lôžkových lekárov."
M. OBRTALOVÁ: "Odborári sú ochotní stiahnuť výpovede späť v prípade splnenia štyroch požiadaviek. Konkrétne ide o dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov."
B. KORÓNI, moderátor: "Podľa ministra Ivana UHLIARIKA je jedna z požiadaviek, konkrétne zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, nereálna, pretože príslušný zákon už schválili poslanci. Navyše premena nemocníc na akciovky má podľa šéfa rezortu zabezpečiť ich lepšie fungovanie. Minister zároveň pripomenul, že už našli takmer 500 miliónov eur na záchranu nemocníc a ich postupné oddlženie."
I. UHLIARIK: "Na priemernú štvorčlennú rodinu je to 400 euro za tento rok to je tisíc korún za mesiac. Ja nechcem povedať občanom Slovenskej republiky, zavádzame ďalšiu lekársku daň na zvýšené platy, ale nehovorím o tom, že lekári a sestry si nezaslúžia vyššie platy."
B. KORÓNI: "O potrebe transformácie nemocníc hovorila v týchto dňoch aj premiérka Iveta RADIČOVÁ."
I. RADIČOVÁ: "Celý zámer, prečo sme pristúpili k transformácii nemocníc, je, že potrebujeme zastaviť neuveriteľne neefektívne, neúčelné plytvanie verejnými zdrojmi v nemocniciach."
Penta vraj chce kupovať regionálne nemocnice
(30.09.2011; www.tvnoviny.sk; Domov, 08:52, s. -; tasr/tvnoviny.sk)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi