SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » OKTÓBER 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 7.10.2011

Plat 2 300 eur už nechcú pre všetkých
(07.10.2011; Plus jeden deň; s. 2; Mašlejová Viera)
Lekárski odborári priznali po rokovaní s ministrom prvý ústupok
MINISTER zdravotníctva Ivan Uhliarik môže byť spokojný. V rokovaniach s protestujúcimi lekármi dosiahol prvý čiastkový úspech. Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia, ktorí podali 2 400 hromadných výpovedí lekárov, prijali jeho požiadavku o diferencovaných platoch.
Odborári predložili Uhliarikovi vraj vlastný návrh legislatívy upravujúcej zvyšovanie platov lekárov. Tie by mali podľa nich narásť na 1,5- až 3-násobok priemerného platu, teda na 1 154 až 2 307 eur. "Vedeli sme vyjsť v ústrety požiadavke ministra o diferencovanom odmeňovaní," povedal tesne po rokovaní šéf Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár.
2 tisíc len pre mimoriadnych
V praxi to bude znamenať, že 2 307 eur nemusia zarábať všetci lekári. "Riaditeľ nemocnice bude mať páky, aby odmenil každého osobitne," vysvetlil nám predseda lekárskych odborov doktor Kollár.
Ako ďalej dodal, riaditeľ nemocnice bude môcť odmeniť každého lekára, s ktorým bude mimoriadne spokojný a ktorý bude dosahovať mimoriadne pracovné výsledky. Kollár zároveň dodal, že odborári naďalej trvajú na všetkých štyroch požiadavkách vrátane zastavenia transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.
Kým s dodržiavaním Zákonníka práce a dofinancovaním zdravotníctva ministerstvo vážnejší problém nemá, v otázke transformácie nemocníc sa ustúpiť nechystá.


Výpovede zvažujú aj sestry
(07.10.2011; Hospodárske noviny; s. 6; Sudecký Ratko)

Štrajk lekárov sa dostal do patu
(07.10.2011; Sme; s. 6; Krempaský Ján)
Uhliarik: Lekárom sa vyhrážali
(07.10.2011; Hospodárske noviny; s. 6; hab, rs)

Výsada bohatých
(07.10.2011; Pravda; s. 35; Grék Tibor)
Naša ústava garantuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť, no jej článok 40 zrejme pre vládnu koalíciu nič neznamená. Ministerstvo zdravotníctva namiesto toho, aby hľadalo spôsoby, ako naplniť zásadu stanovenú ústavou, presadzuje, aby si pacienti priplácali za isté ochorenia. Už dosiaľ prijímané opatrenia postihujú najzraniteľnejšie, nízkoprijmové skupiny obyvateľov, najmä dôchodcov. Keď sa zavedú ešte aj pripoistenia, prístup k zdravotnej starostlivosti sa stane výsadou bohatých.
Košickí lekári výpovede nesťahujú
(07.10.2011; www.korzar.sk; Košický korzár, s. -; Gécziová Katarína)
Nemocnice už posielajú pacientov domov
(07.10.2011; Pravda; s. 1-3; Hunková Mária)
Ivan Uhliarik: V zdravotníctve sa dá hospodáriť bez dlhov
(07.10.2011; Pravda; s. 1-3; Hunková Mária)

Limity
(07.10.2011; Pravda; s. 34; Repa Marián)
Isté "vymoženosti" liberalizovaného trhu v oblasti zdravotníctva doteraz na vlastnej koži zažívali najmä klienti súkromných zdravotných poisťovní. Tým sa mohlo stať, že im poisťovňa oznámila: mesačný limit je už vyčerpaný a do nemocnice môžete ísť až o mesiac. Najnovšie však už zrejme rozdiel medzi klientom súkromnej a štátnej poisťovne nebude. Predstava, že tehotná mamička do poslednej chvíle nebude vedieť, či ju prijme nemocnica v regióne, kde býva, ale bude jej hroziť, že jej nezostane iné, ako hľadať, kde by mohla porodiť, sa na Slovensku môže stať realitou. Dnešná medicína síce dokáže kadečo, dokonca vie mierne posunúť i termín pôrodu, no má svoje limity. A o limity, aj keď nie tie medicínske, odteraz pôjde. Niektoré nemocnice už na október dostali také limity, že až tretinu pacientov nebudú môcť ošetriť.
Naplánovať si možno kadečo
- rande či dovolenku. Naplánovať si však pôrod alebo operáciu nádoru sa dá len ťažko. Napriek všetkým rečiam o transparentnejšom zdravotníctve budú v konečnom dôsledku prísne normy znamenať len jedno - o tom, kto zostane kratšie na čakačke, opäť rozhodne len výška úplatku.
Zároveň sa posilní aj právomoc posudkových lekárov
- do značnej miery oni odteraz budú rozhodovať o živote a smrti pacientov, v mene vyrovnaného, resp. ziskového hospodárenia poisťovne.
Plán B nemá ani minister, ani lekári
(06.10.2011; www.blog.sme.sk; 11:15, s. -; Klucho Jozef)
MZ SR: Minister Uhliarik ponúka pomoc lekárom
(06.10.2011; www.prservis.sk; s. -; SITA)
ZDRAVIE: V Galante a Dunajskej Strede lekári nedali ani jednu výpoveď
(06.10.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)

Lekárom, ktorí stiahnu výpovede, garantuje minister Uhliarik ochranu
(06.10.2011; www.zzz.sk; s. -; TASR)
Lekári presadili tri požiadavky zo štyroch
(06.10.2011; Plus jeden deň; s. 2; vm)
Až tri hodiny trvalo včerajšie rokovanie zástupcov búriacich sa lekárov s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom. Predseda Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár sa s Uhliarikom zhodli na troch požiadavkách zo štyroch - na dodržiavaní Zákonníka práce, zvýšení platov lekárov i na zlepšení financovania rezortu. Uhliarik však nesúhlasí s požiadavkou odborárov na stopnutie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Minister zdravotníctva však na nej trvá, podľa neho "je to správna cesta". Podľa Kollára minister prisľúbil aj diferencované zvyšovanie platov, no "dôležité je, čo bude na papieri". Šéf odborárov zároveň potvrdil, že pokračujú v zbieraní výpovedí lekárov. "Zo stretnutia však odchádzam v nádeji," dodal.
LEKÁRSKI ODBORÁRI ZBIERAJÚ VÝPOVEDE
(06.10.2011; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 09.00; 1 min.; HURAJTOVÁ Lucia)

Lucia HURAJTOVÁ: "Lekárske odborové združenie pokračuje v zbieraní výpovedí. Také sú závery niekoľkohodinového rokovania medzi odborármi a ministrom zdravotníctva Ivanom UHLIARIKOM. Hlavným problémom stále zostáva transformácia nemocníc na akciové spoločnosti. Presvedčiť lekárov, aby stiahli svoje výpovede by mohol podľa odborárov súhlas ministerstva s postupným navýšením platov lekárov. Informuje minister Ivan UHLIARIK."
Ivan UHLIARIK: "Potreba dodržiavania Zákonníka práce, potreba dofinancovania nemocníc a Lekárske odborové združenie mi predstavilo ich návrh legislatívneho zámeru o tom, akým spôsobom si predstavujú úpravu ich finančného hodnotenia a úpravu ich platov."
L. HURAJTOVÁ: "Podľa požiadavky odborárov by do 1. januára 2013 mali platy lekárov narásť na 1,5 až 3-násobok priemeru v národnom hospodárstve a tento nárast by im mali nemocnice garantovať. Podľa Lekárskeho odborového združenia práve toto akciové spoločnosti nedokážu. Predseda Marián KOLLÁR."
Marián KOLLÁR: "Najprv nastaviť systém a potom rozmýšľať o tom, či je potrebné s tým systémom niečo robiť. Dosadiť do manažmentu správnych ľudí, ale nemeniť právnu podstatu, ktorá nie je za určitých okolností riziková. To zvyšovanie platov ich musí presvedčiť, pretože ak má niekto hypotéku, potrebuje sa jej čo najskôr zbaviť a nezbaví sa jej tak, že sa zamestná v spoločnosti, ktorá bude naňho dupať a ktorá mu bude znižovať stále ten plat."
LEKÁRI POD TLAKOM
(06.10.2011; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 4/25; ELIÁŠOVÁ Zuzana)

Moderátor: "V nemocniciach sa vraj začína zastrašovať. Viacerých lekárov údajne nútia sťahovať výpovede, ďalší zase tvrdia, že ich podali pod nátlakom. Vedenie nemocníc tvrdí, že žiadny nátlak na lekárov nevyvíja."
Z. ELIÁŠOVÁ, redaktorka: "Vyhrážajú sa vraj lekárom vo viacerých nemocniciach po celom Slovensku. Napríklad v Bratislave tým, ktorí podali výpovede, zastavili atestácie a ďalšie vzdelávanie."
J. SÝKORA, anestéziológ, DFNsP Bratislava: "Tí, ktorí dali výpoveď, nie sú pripustení k tomu aby mohli ísť na atestáciu, aby mohli vykonávať atestačnú, predatestačnú prax."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Tento lekár je anestéziológ na detskom ARE. S hovorkyňou Detskej fakultnej nemocnice sa nám do uzávierky spojiť nepodarilo. Rovnakú skúsenosť ako on majú lekári v najväčšej nemocnici na Slovensku, Univerzitnej nemocnici v Bratislave."
J. SÝKORA: "Tí lekári, ktorí sú na predatestačnej príprave, boli zvolaní a bol s nimi robený osobný pohovor na personálnom oddelení."
D. LEHOCKÁ, Univerzitná nemocnica Bratislava: "Dôrazne sa ohradzujeme voči tvrdeniam o akomkoľvek nátlaku alebo zastrašovaní Univerzitnou nemocnicou Bratislava."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Nátlak a zastrašovanie je vraj aj medzi samotnými lekármi. Niektorí vraj podali výpovede po nátlaku napríklad primára. Sami by ju dobrovoľne nepodpísali."
Lekár: "Bolo mi oznámené, že ak vlastne nepodpíšem výpoveď, tak so mnou bude ukončený pracovný pomer."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Kto vám to oznámil?"
Lekár: "Môj priamy nadriadený."
I. UHLIARIK, minister zdravotníctva: "Chcem vyzvať tých lekárov, ktorým naozaj nie je ľahostajný osud ich pacientov, aby v tomto prípade sa obrátili buď priamo na mňa, alebo na riaditeľov nemocníc, a ja im garantujem ochranu."
Z. ELIÁŠOVÁ: "Minister lekárom odkazuje, že výpovede môžu stiahnuť do konca októbra. No a od novembra sa nemocnice začnú pripravovať na chod bez nich."
OBVINENIA ZO ZASTRAŠOVANIA
(06.10.2011; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; por. 4/11; GULOVÁ Zuzana)

Viliam STANKAY, moderátor: "Lekári, ktorí podali výpoveď, sú zastrašovaní. Deje sa to v nemocniciach v Poprade, Prešove, v Žiline aj v Bratislave. Takéto informácie majú odborári. Minister zdravotníctva tvrdí opak. Vie o viacerých lekároch, ktorí majú problémy, ak sa rozhodli výpoveď stiahnuť. Nejasné je aj to, koľko lekárov na výpovediach trvá. Podľa odborárov k číslu 2 411 každý deň pribúdajú ďalšie."
Zuzana GULOVÁ, redaktorka: "Zastrašovanie sa má diať aj v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici. Tam podalo výpoveď 121 lekárov."
Ján SÝKORA, anestéziológ, LOZ: "Lekári nemôžu ísť atestovať, skrátka nadriadený pracovník musí dať súhlas s tým, aby lekár mohol ísť atestovať a tento súhlas im nemôže dať od dnešného dňa."
Z. GULOVÁ: "Reakciu z riaditeľstva sa nám získať nepodarilo. Podľa odborárov sa scenár opakuje aj v bratislavskej Univerzitnej nemocnici. Na nátlak sa sťažovali lekári z Ružinova."
J. SÝKORA: "Sú to lekári jednak z anestéziológie a tak isto aj z chirurgického pracoviska:"
Z. GULOVÁ: "V Univerzitnej nemocnici dalo výpoveď viac ako 530 lekárov, šiesti ich chcú stiahnuť. Nemocnica zastrašovanie dôrazne poprela."
Danica LEHOCKÁ, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave: "Neprichádza k prípadom, že by sme neumožnili atestácie. Prichádza iba k určitým obmedzeniam v rámci cirkulácie pri príprave, musíme totižto regulovať účasť u tých, ktorí čerpajú dovolenky, aby sme zabezpečili chod nemocnice."
Z. GULOVÁ: "Minister má zas informácie, že sú zastrašovaní lekári, ktorí sa výpoveď rozhodli stiahnuť. Odkázal im, aby sa nebáli a obrátili sa priamo naňho."
Ivan UHLIARIK (KDH), minister zdravotníctva SR: "Jednoducho nie je možné, aby k akémukoľvek zastrašovaniu zo strany nadriadených, či už primárov alebo iných kolegov došlo."
Z. GULOVÁ: "Zopakoval, že ak výpovede stiahnu do konca októbra, môžu sa vrátiť na svoje pôvodné miesto. Od novembra ho môže obsadiť niekto iný. Zuzana GULOVÁ, Slovenská televízia."
Farmakofirmy: Lieky dodáme, kde skončia, nevieme
(06.10.2011; www.aktualne.sk; Domov, 13:24, s. -; Harkotová Stanislava)
Kollár: Netransparentnosť v nemocniciach vyhovuje skupinám
(06.10.2011; www.aktuality.sk; Správy, 06.58, s. -; mc)
Lekári ďalej protestujú, dávajú výpovede
(06.10.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, s. -; SITA)

 

 

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi