SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » DECEMBER 2011

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 16.12.2011

Odborári aj premiérka volajú po padaní hláv
(16.12.2011; Pravda; s. 2-3; Hunková Mária)
Zdravotníctvo pod vedením ministra Ivana Uhliarika (KDH) sa ocitlo na hranici totálneho kolapsu. Doterajším vyvrcholením jeho pôsobenia bol protest lekárov, ktorý nezvládol napriek tomu, že bol dlhodobo avizovaný. A keď sa dohoda medzi odborármi a vládou konečne zrodila, nevedel zabezpečiť jej podporu ani vo svojej vlastnej strane.
Výsledkom je včerajšia požiadavka Lekárskeho odborového združenia voči prezidentovi a premiérke, aby ho odvolali z funkcie. Premiérka zase vyzvala lekárov, aby odvolali predstaviteľov lekárskych odborov.
Obe strany majú pocit, že na takéto výzvy majú dosť dôvodov. Odborári napríklad tvrdia, že z Uhliarikových úst odznelo v posledných dňoch "toľko nezmyslov, že ho diskvalifikujú zo solídnej politickej súťaže". Premiérke zas prekáža, akým spôsobom odborári viedli vyjednávania o naplnení svojich požiadaviek, ale aj ich opakované verejné vyhlásenia, že ich vláda oklamala. ,Ja si vyprosím, aby si niekto dovolil takéto tvrdenia voči vláde," povedala.
Prezident Slovenskej lekárskej komory, ktorá rovnako ako lekárski odborári poukazovala na ministrovu neschopnosť zvládnuť krízovú situáciu zo začiatku decembra, si tiež myslí, že Uhliarik by mal odvolaný.
"Viackrát sme povedali, že nezvládol situáciu a preto by mal odvolaný. Či to bude ale mať zmysel tri mesiace pred voľbami, neviem," povedal Milan Dragula. O premiérkinej výzve na odvolanie predstaviteľov odborov si myslí, že to odráža napätie, ktoré sa počas rokovaní vytvorilo medzi ňou a odborármi.
Aj napriek tomu, že už v marci sa osoba na ministerskej stoličke vymení, predstavitelia odborov na Uhliarikovom odchode nástojčivo trvajú.
"Žiadosť o jeho odvolanie je prvým bodom napĺňania etického kódexu v zdravotníctve," vyhlásil včera predseda odborárov Marián Kollár. Vytvorenie kódexu lekárskym združením je jedným zo záväzkov spoločného memoranda.
Lekárski odborári žiadali Uhliarikovu hlavu už niekoľkokrát. Premiérka, ako aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) ho však vždy obhajovali.
"My odovzdáme rezort bez dlhu. Pýtam sa, za čo mám odvolať ministra, že neurobil dlhy, že konsolidoval rezort? Nevidím dôvod," povedala koncom novembra po prvom pokuse odborárov Radičová.
Dôvod na jeho odvolanie v súčasnosti nevidí ani hlava štátu Ivan Gašparovič.
"Po tom, čo parlament zákonom schválil naplnenie memoranda a necelé tri mesiace pred voľbami skutočne prezident nevidí zmysel zrušenia poverenia odvolaného ministra," povedal prezidentov hovorca Marek Trubač.
Ako dodal, zmysel by to nemalo ani z ekonomického hľadiska, keďže by museli byť vynaložené prostriedky na odstupné, ako aj odstupné pre ministrovho dočasného náhradníka.
Uhliarik, ktorý ku koncu náročných rokovaní s lekármi sám ponúkol svoj odchod, "ak to napomôže dohodu", sa na margo včerajšieho opätovného odvolávania z funkcie vyjadril, že jeho postoj k štrajku lekárskych odborárov určite najlepšie zhodnotia občania vo voľbách.
"Urobil som všetko preto, aby nebolo ohrozené zdravie žiadneho pacienta, na rozdiel od odborárov," povedal. Naopak, predseda lekárskych odborov podľa neho zasadil hlbokú nedôveru medzi lekármi aj medzi lekármi a pacientmi. "Preto by sa mal začať sústreďovať na to, ako ju postupne obnovovať," odkázal minister Kollárovi.
Lekárski odborári okrem odvolávania ministra včera oznámili, že zatiaľ neukončujú svoju štrajkovú pohotovosť. Po skúsenostiach z predchádzajúcich dní chcú jej definitívny koniec ohlásiť až po tom, čo prezident podpíše novelu zákona o poskytovateľoch a tá vstúpi do platnosti.
"Bolo by zodpovedné, keby sme tých par dní, možno týždeň, počkali," dodal Kollár.
Doterajšie prešľapy ministra Uhliarika
* neschopnosť vybojovať vyššie platby za poistencov štátu. Tie sa vlani znížili z 34,56 eura na 32,16 eura. O rok by mali klesnúť až na 31,68 eura
* odobrenie plošného rušenia lôžok a nemocničných oddelení. Zdravotnícke zariadenia začiatkom júna prišli zhruba o 150 oddelení a 3-tisíc postelí, vinou čoho pacienti z menších miest musia dochádzať do vzdialenejších zariadení
* nastavenie podmienok na vracanie doplatkov za lieky tak, že z pôvodných ministrom odhadovaných 120-tisíc sa peniaze vrátili len približne 7-tisíc dôchodcom a zdravotne postihnutým
* zrušenie koncovej siete nemocníc. Zdravotné poisťovne nebudú musieť uzatvárať zmluvy s koncovými nemocnicami, kardioústavmi či Národným onkologickým ústavom
* zmätky pri prijímaní zákona o liekoch. Najskôr sa mala na receptoch predpisovať iba účinná látka, po kritike odborníkov nakoniec zostala možnosť predpisovať aj konkrétny názov lieku, čím sa zavedenie, tzv. generickej preskripcie, stalo zbytočným
* podozrenia z konfliktu záujmov v prípade povolenia na zníženie doplatku pre vakcínu od firmy Pfizer, pre ktorú pracoval
* slabá komunikácia so zdravotníckymi organizáciami a neakceptovanie ich odborných argumentov
* neschopnosť dohodnúť sa s Lekárskym odborovým združením na požiadavkách, ktoré by mohli odvrátiť blížiaci sa odchod približne 2 400 lekárov


Lekári zastavili povinné očkovania
(16.12.2011; Sme; s. 3; Folentová Veronika)

Prieskum v ambulanciách: nesúhlasí nikto
(16.12.2011; Sme; s. 3; Vražda Daniel, Barteková Petra)

Lekári dávajú na vakcíny mesačne tisíce eur. Boja sa, že im ich dlho nevrátia.
BANSKÁ BYSTRICA, BRATISLAVA. Ani jednému z dvadsiatich detských lekárov z rôznych častí Slovenska, ktorých oslovil denník SME, nevyhovuje nový systém nakupovania vakcín. Časť pediatrov zatiaľ očkuje zo zásob, niektorí už nové vakcíny neobjednávajú. Iní momentálne neočkujú vôbec.
"Vakcíny mám a očkujem. To však neznamená, že mi systém vyhovuje," hovorí pediater z Košíc. Jeho kolegyňa neočkuje. Predtým pracovala v Česku, náš systém bol vraj lepší než tam. "Išlo to hladko, neviem, prečo do toho vŕtali." Všetci lekári sa zhodujú, že na nákupy nemajú peniaze. Ľuboslava Vakulová z Bratislavy vraví, že z nich robia obchodníkov. "Ja len chcem robiť to, čo som robila doteraz, liečiť deti."
Pediatrické ambulancie mesačne nakupujú očkovacie látky za dve- až tritisíc eur, podľa počtu pacientov. Nevedia, kedy im vakcíny poisťovne preplatia, obávajú sa dvoj- až trojmesačného sklzu. "Je obrovský problém finančne to zvládať," hovorí Barnabáš Guba z Kolárova.
Pediatrička Olina Kovácsiková z Lučenca ešte vakcíny má, ale v januári už bude musieť nakupovať. Za tri mesiace tohto roku potrebovala látky za takmer päťtisíc eur, a to len pre poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. "Je to skľučujúce. Na ďalší mesiac budem potrebovať minimálne dva a pol až tritisíc eur a návratnosť je v nedohľadne."
Elena Auxtová z Valaskej čerpá zatiaľ zo zásob a očkuje.
"Nové neobjednávam, lebo na to nemám. Mesačne potrebujem takmer dvetisíc eur." Jej kolegyňa z Revúcej je na tom podobne. Dúfa, že "sa tento nezmysel vyrieši".
Anna Popracová z Bratislavy tvrdí, že problémom je aj vysvetliť situáciu rodičom. "Ľudia sú voči lekárom nabrúsení, opäť to berú ako čosi, čo ide proti nim."
Niektorí pediatri už rokovali o nákupe vakcín s lekárňami. Časť lekárnikov je ochotná na platby chvíľu počkať, ale obidve skupiny tvrdia, že je to nesystémový krok, ktorý je dlhodobo neudržateľný.
Ako nakupujú
* Lekár naplánuje očkovanie, v lekárni nakúpi vakcíny,
* Lekáreň mu vystaví faktúru,
* Do poisťovne pošle každý mesiac výkaz na preplatenie,
* Poisťovňa do 30 dní pošle peniaze, ktorými lekár zaplatí lekárni.
Nemocnice: O pol roka padneme
(16.12.2011; Hospodárske noviny; s. 1; rs, hab)

Zdravotníctvo. Ak neprídu zdroje na platy lekárov, hrozí krach systému.
Bratislava - Ak nemocnice nedostanú peniaze na vyššie platy lekárov či zdravotných sestier, do pol roka finančne skolabujú. A nielen jednotlivo, ale padne celý systém. Takýto scenár predpokladá šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.
"Ten cirkus, čo tu bol v posledných dňoch v súvislosti s požiadavkami lekárskych odborov, nebol nič v porovnaní s tým, čo sa stane, ak nemocnice nedostanú dodatočné peniaze." Tie im však vláda nezaručila. Parlament zas schválil zvýšenie platov lekárov bez toho, aby bolo jasné, z čoho sa zaplatia.
Zatvorením svojich brán hrozia už aj samotné nemocnice. Ide najmä o Levice, Topoľčany, Dolný Kubín či Trstenú.
Petko očakáva, že pomôžu zdravotné poisťovne. Práve dnes budú rokovať s asociáciou nemocníc o tom, ako finančne pokryť sľub,
ktorý lekárom poslanci parlamentu potvrdili zákonom. Poisťovne už však avizovali, že budúci rok nemožno rátať s lepším výberom peňazí zo zdravotného poistenia, ktoré by im umožnilo zohnať milióny eur na platy zdravotníkov. Odhadujú, že budú mať navyše len 22 miliónov eur.
Zvýšené platy sestier aj lekárov si však vyžiadajú minimálne 100 miliónov eur - aspoň tak to predpokladá Petko. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) sa však spolieha na 50-miliónovú rezervu v štátnom rozpočte a na budúcoročné úspory poisťovní na liekoch.
Lekári môžu zarobiť až 2 500 eur
(16.12.2011; Hospodárske noviny; s. 6; Sudecký Ratko)
Bez peňazí nemocnice skolabujú
(16.12.2011; Hospodárske noviny; s. 7; Sudecký Ratko)
Zdravotné sestry chcú stretnutie s Kaníkom. Ohrozil ich platy
(16.12.2011; www.hnonline.sk; 00.00, s. -; Sudecký Ratko)
Lekári vidia za Uhliarikom Pentu
(16.12.2011; Hospodárske noviny; s. 2; Maťašovská Petra)
Uhliarik nadŕžal IT firme
(16.12.2011; Sme; s. 1; mm)
Minister zdravotníctva urobil prieskum trhu, keď už s víťaznou firmou spolupracoval.
BRATISLAVA. Zákazku za 600-tisíc eur pridelil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH po prieskume trhu, ktorý bol len naoko.
Ministerstvo ešte pred vyhlásením núdzového režimu v nemocniciach testovalo informačný systém od IT firmy Plaut Slovensko, do ktorého mali nemocnice ukladať údaje o chýbajúcich lekároch.
Až potom úradníci kontaktovali dve firmy, či systém vedia okamžite vytvoriť. Odpovedali nie a Uhliarik uzavrel zmluvu s Plautom.
Iné ministerstvá nerobia prieskumy trhu telefonicky, zasielajú listy, aby mali o nich dôkazy. Uhliarik sa klasickej súťaži vyhol pre vyhlásenie núdzového stavu. Zmluvu napokon zrušil.
Uhliarik pochybne zadal zákazku za 600-tisíc eur
(16.12.2011; Sme; s. 2; Mihaliková Mária)
Aj s predpismi liekov sú problémy
(16.12.2011; Sme; s. 3; vfo)

Od decembra sa lieky predpisujú inak. Lekári stým majú ťažkosti.
BRATISLAVA. Kampaň o novom spôsobe predpisovania liekov začalo ministerstvo zdravotníctva robiť dva týždne po jeho zavedení. Dovtedy sa na nich obrátilo viac lekárov aj lekárnikov s otázkou, čo majú robiť.
Od decembra mali lekári na recept písať najmä účinnú látku a nie konkrétny názov lieku. Ten mohli odporučiť v zátvorke.
Lekárne však prijali viacero zle vypísaných receptov. Pacientov tak museli poslať opäť k lekárom, lebo recept by poisťovňa nepreplatila. Rezort pripravil pol milióna informačných letákov. Celkovo bude stáť kampaň 17-tisíc eur.
Posledná šanca
(16.12.2011; Pravda; s. 34; Krno Martin)

Šéf rezortu zdravotníctva zlyhával už na jar, keď zamestnanci v tomto odvetví poukazovali nielen na svoje neutešené mzdové podmienky, ale aj na protiprávne pomery v práci lekárov a sestier, varovali pred totálnou krízou nemocníc s tým, že ich transformácia na akciové spoločnosti nič nevyrieši, naopak, život ešte viac skomplikuje. Ivan Uhliarik sa vtedy tváril, akoby ho to ani nezaujímalo.
Minister zlyhal, keď páni a dámy v bielych plášťoch, tak ako sľúbili, masovo podávali výpovede. Uhliarik sa naďalej usmieval, protestujúcich ignoroval a vystatoval sa, že nemocniciam nehrozí kolaps, lebo už všetko zabezpečil.
Nepochybne zlyhal aj vo chvíli, keď sa dalo napätie v spoločnosti nožom krájať a on si až vtedy prvý raz sadol s odborármi za rokovací stôl. Vzápätí ho museli nahradiť traja najvyšší ústavní činitelia.
Zlyhal aj po podpise memoranda, keď sa krútil ako had a vymýšľal, prečo sú dohody v parlamente nepriechodné. Ako odborník na zdravotníctvo sa diskvalifikoval rovnako totálne ako politik. V starostlivosti o zdravie a záchranu životov ide omnoho viac než o dohady, či ktosi narobil v rezorte dlhy, alebo nie.
Netreba však Uhliarika celkom zatracovať. Má ešte jednu šancu, aby ako slušný človek splnil sľub a sám odišiel zo svojho úradu. Iste mu nebude zaťažko venovať vysoké odstupné na rozvoj verejného zdravotníctva.
Stop amerikanizácii
(16.12.2011; Pravda; s. 35; Mesík Juraj)
Nebolo ťažké pochopiť, že KDH a SDKÚ šlo len a len o privatizáciu nemocníc. Po ich premene by do vedení akcioviek nasmerovali svojich verných. Ako vieme z Košickej teplárenskej, Všeobecnej zdravotnej či z Národnej diaľničnej, strany zámerne navodili stav, keď mzdy a odmeny manažérov prekračujú plat prezidenta republiky.
To pravé eldorádo by však len nasledovalo. Situácia by sa začala "riešiť" tým, že by štát odpredával akcie nemocníc finančným skupinám. Najmä jednej. Nasledovalo by "očistenie" od nevýnosných oddelení - napríklad geriatrií, doliečovacích či psychiatrických s pacientmi, ktorí si vyžadujú dlhodobú a drahú liečbu. Ziskové oddelenia by pretransformovali na súkromné zariadenia.
Protagonisti privatizácie neustále omieľali nezmysly, že súkromné zdravotníctvo je efektívnejšie ako verejné. Na liečbu z takýchto bludov stačí sa pozrieť na výsledky zdravotníctva v Spojených štátoch. To je dnes v stave, do ktorého by zaručene Slovensko priviedla politika KDH, SDKÚ a SaS. Je najsúkromnejšie a súčasne najdrahšie na svete.
Podľa štatistiky OECD výdavky USA na zdravotníctvo v roku 2009 predstavovali 17,4 percenta HDP, na Slovensku 9,1, vo dvoch európskych mocnostiach so silným verejným zdravotníctvom - vo Francúzsku 11,8 a v Nemecku 11,6 percenta. Dva základné parametre na posudzovanie efektívnosti tohto rezortu sú očakávaná doba života obyvateľov a úmrtnosť dojčiat do jedného roku.
V oboch súkromné zdravotníctvo USA ďaleko zaostáva za verejným.
Priemerná očakávaná doba života na Slovensku bola v rokoch 2005 až 2010 74,7 roka, v USA 78,3, v Nemecku 79,4 a vo Francúzsku 80,7 roka. Môže sa zdať, že v porovnaní so Slovenskom Spojené štáty obstoja, ale nezabúdajme na dvojnásobne vyššie náklady. Nemci a Francúzi žijú pri podstatne skromnejšom toku peňazí do zdravotníctva dlhšie ako Američania. Na Slovensku zomieralo v posledných rokoch do prvého roka života 7,55 dieťaťa na 1000 narodených, v USA 7,07, no v Nemecku toto číslo dosahovalo iba 4,21 a vo Francúzsku a Česku po 4,1.
Americké súkromné zdravotníctvo podáva hlboko podpriemerné výsledky oproti európskym verejným systémom. Výsledky na Slovensku sú vzhľadom na omnoho nižšie finančné zdroje prinajmenšom porovnateľné s USA a výsledky českého sú pri polovičných nákladoch dvakrát lepšie.
Amerikanizácia nášho zdravotníctva by bola cesta do pekla dláždená chamtivosťou a ideologickou slepotou konkrétnych ľudí v troch vládnych stranách. A Na jej konci by bolo predčasné umieranie starých, chudobných a chronicky chorých ľudí ponechaných v mene "efektívnosti" bez zodpovedajúcej liečby. Politiku pasívnej genocídy začala súčasná vláda už v júli 2011.
Po voľbách by mala nasledovať reforma, ale skutočná! V prvom rade treba odpolitizovať vedenia nemocníc a zveriť ich riadenie samosprávam lekárov tak, ako v mnohých iných krajinách. Tým by sa odrezal dôležitý kanál tunelovania politickými stranami.
Ak by sa zrušenie súkromných poisťovní ukázalo ako právne nepriechodné, štát by mal do nich zastaviť tok poistného za svojich poistencov. Súkromné poisťovne sa totiž stali obrovským parazitom na zdravotnom systéme, bez najmenšej pridanej hodnoty. Lekári nemusia čakať na novú vládu. Koniec parazitovaniu súkromných poisťovní môžu urobiť presne tou istou cestou, ktorou ony doteraz terorizovali lekárov: prestanú s nimi hromadne podpisovať zmluvy a ich poistencov by ošetrovali iba za priame platby.
ZDRAVIE: Nedostatok vakcín ohrozuje malé deti, varujú Uhliarika zdravotníci
(15.12.2011; www.tasr.sk; s. -; TASR)
Lekári prestali očkovať pacientov
(15.12.2011; www.pravda.sk; 10.38, s. -; SITA)
Neposkytnutím očkovania lekár podľa MZ poruší zákon
(15.12.2011; www.openiazoch.sk; 17.10, s. -; SITA)
Lekári prestali očkovať. Ministerstvo hrozí pokutou
(15.12.2011; www.aktualne.sk; Domov, 18.05, s. -; TASR, SITA)
Lekárovi, ktorý odmietne zaočkovať pacienta, hrozí pokuta takmer 17.000 eur
(15.12.2011; www.zzz.sk; s. -; TASR)
Lekári kvôli zákonu prestali očkovať
(15.12.2011; www.webnoviny.sk; Zdravie, 16.27, s. -; SITA)
MZ začalo určovať cenu liekov po novom,majú byť druhé najlacnejšie v EÚ
(15.12.2011; www.zzz.sk; s. -; TASR)

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi