SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JANUÁR 2012

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 10.01.2012

Nemcom dáme vyše milióna
(10.01.2012; Hospodárske noviny; č. 6, s. 4; rs)


Exminister Malchárek sa stretol s Pentou aj v biznise
(10.01.2012; Hospodárske noviny; č. 6, s. 1,2; NEJEDLÝ Tomáš)
Počet lacnejších liekov sa zvýšil len mierne
(10.01.2012; Pravda; s. 6; hu)
Ministerstvo zdravotníctva už dlho sľubuje, že pacienti budú mať lacnejšie lieky. Počet liekov, ktoré od nového roka zlacneli, sa však zvýšil len mierne. Po poslednej januárovej kategorizácii je z viac ako 5 500 liekov pre pacientov lacnejších len zhruba 50.
Najväčší nárast je v skupine liekov bez doplatku pacienta, kde do zoznamu pribudlo 32 liekov. O 18 stúpol počet liekov s doplatkom od jedného do dvoch eur. Koľko liekov od nového roka, naopak, zdraželo, nie je známe.
Podľa riaditeľky sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva Michaely cesnakovej, doplatky pacientov stúpli len pri vybraných liekoch bez zjavne dokázaného a potvrdeného účinku na priebeh ochorenia podľa posledných medicínskych štúdií. Zdraželi aj lieky, ktorých výrobcovia v stanovenom termíne nepredložili žiadosti o zníženie cien liekov a súčasne za tieto lieky existujú náhradné lieky bez doplatku alebo so sociálne únosným do piatkom. "Prakticky na každé ochorenie existuje viacero druhov liekov. Lekár má možnosť z počtu plne hradených liekov predpísať pacientovi liek bez doplatku alebo s minimálnym doplatkom," tvrdí.
Po novom roku pribudli do kategorizačného zoznamu nové lieky pre diabetikov-, schizofrenikov, pacientov trpiacich vysokým krvným tlakom, alergiami či sklerózou multipley. celkovo je tak dostupných o 52 liekov viac ako doteraz. To sa má zrne niť v priebehu marca až mája, kedy, ako už Pravda informovala, ministerstvo plánuje približne stovku liekov preradiť medzi doplnkové a podporné. To znamená, že viac nebudú hradené zdravotnou poisťovňou a pacienti si ich budú musieť platiť. Ide napríklad o lieky využívané pri liečbe žilovej trombózy, onkologických ochoreniach, demencie či dyslexie.
Zámerne zbabraná šanca
(10.01.2012; Hospodárske noviny; s. 17; Sukeľ Ondrej)
Analýza stavu a perspektív slovenského lekárenstva by zo samotnej povahy témy mala spĺňať aspoň minimálne atribúty farmaceutickej analýzy. Základom takejto analýzy je definícia štandardu, oproti ktorému porovnávame analyzovanú látku.
V uplynulom roku som často podľahol pokušeniu hodnotiť a komentovať konkrétne rozhodnutia komických postavičiek toho času zastávajúcich kadejaké ústavné či exekutívne posty. Spoločenská otupenosť však bez mihnutia oka prijala správy z WikiLeaks, nič sa neudialo ani pri úteku Gorily zo zoo. Zaujíma teda niekoho názor človeka, ktorý iba poctivo robí svoju prácu kdesi v Humennom a nechce nič viac, iba to, aby mu do nej nehovorili kadejakí nedovzdelanci, ktorí nedostatok vedomostí substituujú hotovosťou, eventuálne poslaneckým preukazom? Nezaujíma.
Preto pár skromných riadkov tejto analýzy venujem ľuďom múdrejším odo mňa. Výsledky ich práce, publikované v prestížnych odborných časopisoch, sú tým spomínaným porovnávacím štandardom.
Farmaceut šetrí peniaze
V októbri 2010 kolektív autorov Arizonskej univerzity potvrdil význam aktívnej účasti farmaceuta v procese liečby metanalýzou, do ktorej bolo zaradených 298 štúdií. Dokázali priaznivý vplyv v konkrétnych klinických výsledkoch (LDL cholesterol, krvný tlak, nežiaduce účinky liekov) a signifikantne lepšie výsledky v compliance pacienta, vedomostiach o užívanej liečbe a správnom užívaní liekov u pacientov využívajúcich priamu starostlivosť farmaceuta (pharmaceutical care).
Systém manažmentu farmakoterapie poskytovaný farmaceutmi legislatívne upravený Kongresom USA v roku 2003 v posledných rokoch zaznamenáva nárast využívania tejto služby chronickými pacientmi. Okrem toho, že prispieva k zvýšeniu kvalitatívnych parametrov dlhodobej liečby, významne šetrí náklady na úhradu liekov.
Dáme to najlepšie
Už v roku 2003 Hammond a kol. definovali úlohy farmaceuta v oblastiach, ako zabezpečenie bezpečného, správneho a efektívneho užívania liekov v spolupráci s ďalšími zdravotníckymi profesionálmi s cieľom kvalitnej starostlivosti a ochrany zdrojov. Farmaceut má ubezpečiť pacienta o správnosti liečby a rešpektovaní jeho záujmov, integrovať najhlbšie vedomosti o liekoch s pochopením biomedicínskych, klinických ale aj sociálnych vied. Jeho úlohami sú - významná pomoc pri dosahovaní terapeutických cieľov aplikáciou najnovších poznatkov a postupov, prevzatie zodpovednosti za manažment farmakoterapie v primárnej sfére, rutinné hodnotenie terapie a odporúčania pre pacientov a zdravotníckych pracovníkov - to všetko s jediným cieľom - zlepšiť kvalitu života pacientov.
Pacient a kvalita sa stratili
Slovenský nový zákon o liekoch úlohy verejnej lekárne definuje ako zabezpečovanie, uchovávanie, prípravu, kontrolu a výdaj liekov, poskytovanie odborných informácií a rád, dohľad nad liekmi a dohľad nad zdravotníckymi pomôckami, vykonávanie fyzikálnych a biochemických vyšetrení, výmenu, predaj a spätný predaj liekov (!?) a racionalizáciu skladového hospodárstva (!). Ani slovo o pacientovi, ani slovo o kvalite, ani pol slova o rostlivosti. Sklad, predaj, výdaj, poskytovanie. "Tento zákon je úplne mimo európskeho štandardu. Parlamenty sa obvykle nemiešajú do záležitostí lekárenstva, naopak, v drvivej väčšine krajín sa snažia v záujme obyvateľstva podporovať jeho nezávislosť, profesionalitu, nie komercializáciu. Pokiaľ bude stáť iba na marketingových hodnotách. podkope celý systém poskytovania zdravotnej starostlivosti," skonštatoval v októbri 2011 generálny tajomník Zväzu farmaceutov Európskej únie John Chave.
Kontrola neexistuje
Rok 2011 znamenal pre slovenské lekárenstvo stratu čo i najmenšej šance priblížiť sa k štandardov modernej farmácie - je to predovšetkým zlá správa pre pacientov V zmysle zákona dnes napríklad neexistuje orgán, ktorý dohliadne na to, či lekárnik v lekárni má licenciu na výkon povolania. Absolútnu moc v definovaní odboru, ktorý civilizovaný svet využíva v prospech pacientov, získali finanční špekulanti, ktorí ho už pretvárajú na svoj obraz. Verme, že rak 2012 prinesie viac zdravého rozumu a menej bábkoherectva.
Úrad pre dohľad nakoniec tajnú sumu DRG zverejní
(09.01.2012; www.aktualne.sk; Domov, 16.10, s. -; HARKOTOVÁ Stanislava)
Peniaze pre lekárov
(09.01.2012; Týždeň; č. 1-2, s. 6; eč, sita)

.ministerstvo zdravotníctva predložilo návrh znížiť platby pre záchrannú zdravotnú službu, aby našlo ďalšie zdroje na avizované zvyšovanie platov lekárov v nemocniciach. Aby naplnilo očakávania lekárov bude zdravotnícky rezort potrebovať na tento rok asi 35 miliónov eur. Voľné zdroje sa hľadajú všelikde - v liekovej politike, ale aj v záchrankách. Minister Ivan Uhliarik (KDH) chce upraviť cenu starostlivosti, ktorú poskytujú ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci aj cenu za kilometer jazdy záchranky tak, aby rezort výraznejšie ušetril. Očakáva, že by sa takto mohlo ušetriť ročne asi 4,7 milóna eur. Príjmy záchraniek by klesli približne o 12 percent.
V prognózach na budúci rok ministerstvo zdravotníctva očakáva, že pri poklese rastu ekonomiky sa výber poistného od ekonomicky aktívnych poistencov zníži približne o 40 až 50 miliónov eur ročne. Navyše parlament schválil nižšiu platbu štátu za svojich poistencov, ako chcela vláda, čo znamená, že rezort dostane o vyše 100 miliónov eur menej, ako očakával. Preto hľadá spôsoby, ako nájsť voľné zdroje aj vo vlastnom rezorte. Proti návrhu znížiť platby pre záchranky okamžite začali protestovať zástupcovia zdravotných záchranárskych služieb. Tvrdia, že šetriť už niet z čoho a nepáči sa im, že ministerstvo s nimi o tomto návrhu vopred ani nehovorilo a volajú preto po spoločnom okrúhlom stole. Asociácia zdravotnej záchrannej služby avizuje aj zníženie kvality poskytovaných služieb, pretože záchranky budú musieť znížiť náklady, budú musieť šetriť na ľuďoch, na vzdelávaní i vybavení sanitiek.
Návrh ministerstva zdravotníctva síce prišiel neočakávane, ale má svoju logiku. Platby za záchranárske služby sú nastavené tak lukratívne, že sa práve záchranky stali jedným z najatraktívnejších biznisov v rezorte, o ktorý tvrdo bojovali rôzne skupiny. Keďže išlo o finančne zaujímavú službu, využívali sa pri získavaní kontraktu aj rôzne formy lobingu vrátane politického. Nemocničným lekárom sa takéto finančné zvýhodňovanie záchraniek nepáčilo a dlhodobo ho kritizovali. Pôvodná myšlienka - zabezpečiť štedrými platbami skvelú zdravotnú záchranársku službu -bola možno správna, akurát že vo finančne podvyživenom rezorte sa ukázala sporná a vzbudzovala v nemocniciach veľkú nevôľu aj pocit nespravodlivosti.
Uhliarik hľadá nového šéfa pre UN Košice
(09.01.2012;
www.sme.sk; Ekonomika, 10:27, s. -; sita)
BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik hľadá nového šéfa pre Univerzitnú nemocnicu (UN) L. Pasteura Košice. Na obsadenie funkcie riaditeľa už vyhlásil výberové konanie. Rezort zdravotníctva o tom informuje na svojej internetovej stránke. Prihlášky do výberového konania môžu záujemcovia o uvedený post zasielať do 26. januára 2012.
K predpokladom na získanie funkcie patrí vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, odborná prax päť rokov, občianska a morálna bezúhonnosť, ale aj projekt stratégie a rozvoja organizácie. Ten by mal byť zameraný na zabezpečenie vyrovnaného hospodárenia, zefektívnenie chodu organizácie, či zvýšenie efektívnosti vo využívaní finančných zdrojov.
Od 1. októbra minulého roku vedie zdravotnícke zariadenie Tomáš Sieber. Do jeho čela sa dostal po tom, ako minister zdravotníctva odvolal dovtedajšiu riaditeľku Ivetu Marinovú. Sieber predtým pôsobil ako predseda predstavenstva a generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Východoslovenský onkologický ústav.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice je druhou najväčšou slovenskou nemocnicou. Poskytuje zdravotnú starostlivosť nielen pre pacientov z Košického kraja, ale v špecifických odboroch pre celý východoslovenský región. Má 1 356 lôžok a približne 3 690 zamestnancov.
Slovensko zaplatí nemeckej firme za systém platieb 1,7 mil.
(09.01.2012; www.webnoviny.sk; Ekonomika, s. -; SITA)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi