SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JANUÁR 2012

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 11.01.2012

Uhliarik ponúka lekárom peniaze, aby očkovali
(11.01.2012; Sme; s. 7; Folentová Veronika)


Záchranky hrozia štátu žalobou
(11.01.2012; Hospodárske noviny; s. 2; Sudecký Ratko)

Hľadajú nového šéfa košickej univerzitnej nemocnice
(11.01.2012; www.korzar.sk; Košický korzár, s. -; GÉCZIOVÁ Katarína)
AGENTÚRNY SERVIS Z DOMOVA
(10.01.2012; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 12.00; por. 6/12; R)
Redaktorka: "Slovenská lekárska komora sa listom obrátila na prezidenta Ivana GAŠPAROVIČA, aby odmietol poverenie vlády na predloženie novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti do parlamentu. Novela by mala od apríla umožniť vláde ukončiť v prípade ohrozenia života a zdravia ľudí štrajk zdravotníckych pracovníkov. Prezidentov hovorca Marek TRUBAČ však upozornil, že vláda môže naďalej predkladať návrhy zákonov do parlamentu aj bez predchádzajúceho súhlasu prezidenta.
Predseda KDH Ján FIGEĽ vyzval prezidenta Ivana GAŠPAROVIČA, aby bezodkladne vymenoval Jozefa ČENTÉŠA do funkcie generálneho prokurátora. Šéf kresťanských demokratov podotkol, že Jozef ČENTÉŠ bol 17. júna platne parlamentom zvolený. Hlava štátu ho zatiaľ nevymenovala s odôvodnením, že čaká na rozhodnutie Ústavného súdu k dvom podnetom.
České aerolínie obnovili pravidelné linky z Prahy do Popradu a Žiliny, ktoré spolu s letmi z Bratislavy v decembri zastavili. Firma momentálne prevádzku na týchto linkách podrobuje ekonomickej analýze. Do Popradu a Žiliny lieta z českej metropoly trikrát týždenne."
Záchranky hrozia pre zníženie platieb žalobou
(10.01.2012; www.aktualne.sk; Domov, 16.15, s. -; SITA, TASR, sh)

Záchranky budú aj po znížení úhrad ziskové
(10.01.2012;
www.kdh.sk; Správy, 17:03, s. -; -)
Ministerstvo zdravotníctva SR hľadá možnosti šetrenia vo všetkých oblastiach zdravotníctva, napríklad v zdravotných poisťovniach, ktorým obmedzuje financie určené na svoju správu, ale aj v záchrankách. Ministerstvo zdravotníctva vlastní záchrannú službu a vie, koľko peňazí je potrebných na zabezpečenie rýchlej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Preto sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo predložiť návrh cenového opatrenia, ktorý mení paušálne úhrady pre vozidlá rýchlej zdravotníckej pomoci (sanitka bez lekára), nie pre vozidlá rýchlej lekárskej pomoci (sanitka s lekárom) a ceny za kilometer pre vozidlá RZP a RLP.
Po skončení pripomienkového konania bude minister zdravotníctva Ivan Uhliarik rokovať s dotknutými subjektmi, ktoré predložia odborné pripomienky.
Navrhované zníženie paušálnych platieb pre vozidlá rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP) nebude mať vplyv na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. "Podľa kalkulácií Ministerstva zdravotníctva SR presahuje ziskovosť prevádzkovateľov záchraniek, teda vozidiel RZP (sanitka bez lekára) 20 %, a na tento zisk sa skladajú občania so zdravotného poistenia. Ministerstvo zdravotníctva tu preto vidí priestor na zníženie úhrad a ušetrené peniaze chce využiť v zdravotníctve tam, kde je ich nedostatok," povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
Vozidlá rýchlej lekárskej pomoci (sanitka s lekárom), ktoré chodia k ťažším prípadom, na základe vyhodnotenia operačného strediska budú dostávať rovnaký paušál ako doteraz.
Ak prevádzkovatelia záchrannej služby tvrdia, že budú musieť znížiť kvalitu či dokonca mzdy záchranárom, tak to hovoria iba preto, že nie sú ochotní sa vzdať ani malej časti ich zisku.
Záchranná zdravotná služba
- upravuje sa ocenenie výkonov zdravotnej starostlivosti poskytovanej ambulanciou rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) zo sumy 16 928,90 eura na sumu 15 236,01 eura mesačne. To znamená, že na 1 záchranku pôjde mesačne menej o 1 692,89 eur. Pri 154 ambulanciách rýchlej zdravotníckej pomoci predpokladáme šetrenie 3,1 milióna eur ročne.
- upravuje cena za 1 km jazdy ambulanciou rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) a ambulancie rýchlej lekárskej pomoci (RLP) s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky a ambulanciou rýchlej zdravotnej pomoci z 0,70 eura na 0,60 eura. Celková úspora sa odhaduje ročne na 1,6 milióna eur.
ZDROJ: MZ SR
ÚDZS odtajnil cenu za DRG systém, bude stáť takmer 1,7 milióna eur
(10.01.2012; www.zzz.sk; s. -; TASR)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi