SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JANUÁR 2012

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 16.01.2012

Lekárom sa míňajú očkovacie látky
(16.01.2012; Pravda; s. 4-5; Hunková Mária)

Lekári, ktorým dochádzajú zásoby vakcín, nevedia, dokedy budú pacientov očkovať. Stále totiž odmietajú pristúpiť na zmeny v úhradách očkovacích látok, s ktorými prišlo ministerstvo zdravotníctva, a zvažujú protesty. Rodičia malých detí, ale aj dospelí sa tak onedlho môžu stretnúť s tým, že všeobecný lekár pacientov nezaočkuje, aj keď mu to ukladá zákon.
"Momentálne očkujem zo zásob, ale v priebehu týždňa sa mi minú. Čo budem potom robiť, neviem. Stále čakám, že sa niečo zmení," povedala pre Pravdu lekárka z Lieskového Béla Berecová.
Zo zásob v súčasnosti očkujú aj v hlavnom meste. "Dávame očkovacie látky, ktoré sme si objednali ešte starým systémom. Keď nám dôjdu, dohodli sme sa, že nové kupovať nebudeme," hovorí obvodná doktorka z Bratislavy Eva Svitková.
Ministerstvo zdravotníctva aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou lekárov varujú, že svojím postojom ohrozujú pacientov aj seba. "Ak dostaneme podnet, urobíme u konkrétneho lekára dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti a v prípade nedostatkov môžeme uložiť sankcie v zmysle zákona - či už nápravné opatrenie alebo pokutu," varuje hovorkyňa Úradu pre dohľad Radoslava Muchová. Za odmietnutie zaočkovať dieťa či dospelého môže lekár zaplatiť sankciu od 3 319 až do 9 958 eur.
Rezort zdravotníctva už v polovici minulého mesiaca odporučil všetkým rodičom, aby sa v prípade, ak lekár odmietne zaočkovať ich dieťa, ihneď obrátili na ministerstvo alebo na úrad.
Všeobecní lekári si svoju povinnosť očkovať uvedomujú, namietajú však, že zmeny, ktoré pripravil rezort, ohrozia chod ich ambulancií. "Táto zmena je veľmi nepraktická. Prinesie nám to hlavne finančné problémy, pretože keby som chcel nakúpiť vakcíny pre všetky deti, potrebujem minimálne dvetisíc eur. Neviem, či na Slovensku existuje nejaká ambulancia, ktorá by bola zdravotnými poisťovňami tak dobre platená, že by jej po zaplatení odvodov a platu zdravotnej sestričky zostalo ešte nevyužitých dvetisíc eur na očkovacie látky," hovorí detský lekár z Piešťan Ľuboš Černohorský.
Podľa prezidentky Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslavy Prcúchovej preto lekári zvažujú protestné akcie. "Akú formu zvolíme, zatiaľ neviem spresniť, pretože ešte nezasadal náš výbor. Chceme sa určite najskôr stretnúť s ministrom," povedala Prcúchová pre Pravdu.
Nespokojnosť lekárov vyvolali decembrové zmeny v úhradách očkovacích látok. Kým do konca novembra ich predpisovali pacientom na recept, od minulého mesiaca sú povinní vakcíny sami nakupovať aj uskladňovať, na čo niektorí nemajú ani vybavenie. Táto novinka má pritom podľa ministerstva odstrániť riziko nesprávneho skladovania a manipulácie s očkovacou látkou pacientom. "Je zaujímavé, že pri iných očkovacích látkach, ktoré si pacienti naďalej kupujú sami, napríklad proti kliešťovej encefalitíde alebo žltačke typu A, im toto riziko neprekáža. Pritom každá vakcína musí mať dodržaný takzvaný chladový reťazec," reagovala na argument ministerstva Berecová.
Detská lekárka Svitková dodáva, že ešte nepočula o tom, aby nejaký lekár vpichol pacientovi očkovaciu látku, ktorá bola nesprávne uskladnená či prenášaná. "Vždy upozorňujeme pacientov, ako majú vakcíny prepravovať a pochybujem o tom, že by si niektorý lekár vzal na zodpovednosť a pichol pacientovi zle uskladnenú očkovaciu látku," povedala.
Po hromadných námietkach lekárov k zmenám prišlo ministerstvo s návrhom, aby polovicu marže za kúpenú vakcínu dostávali lekári namiesto lekární. Odpor lekárov tým nezmiernilo. "Prinesie nám to totiž viac administratívy a ten čas pôjde aj na úkor pacientov," povedala Berecová. "Ja nie som obchodná firma, aby som mohol mať na niečom takomto zisk," doplnil piešťanský lekár pre deti a dorast Černohorský.
Výhrady majú aj lekárnici. "V prípade, že ministerstvo zdravotníctva považuje za potrebné zvýšiť finančné hodnotenie predpisujúcich lekárov, môže to zabezpečiť tým, že legislatívne upraví navýšenie platieb zdravotných poisťovní v súčasnom modeli financovania ambulantnej starostlivosti," reaguje Slovenská lekárnická komora.
K zmenám majú zásadné pripomienky dokonca aj zdravotné poisťovne. "Okrem faktu, že lekári nemajú v ambulanciách registračné pokladnice, je to cesta, ako by mohli byť finančne motivovaní na predaji lieku pacientovi. Pritom nový zákon o lieku sledoval presný opak," povedala hovorkyňa druhej najväčšej zdravotnej poisťovne na trhu Dôvera Zuzana Horníková. "Paradoxom je, že nový zákon o liekoch nariaďuje aj zdravotným poisťovniam, aby priame nákupy realizovali výlučne cez lekárne - čiže aby neobchádzali lekárne a aby dodržiavali prísne pravidlá zaobchádzania s liekmi," dodala.


Sestry zarábajú lepšie v štátnych nemocniciach, lekári v akciovkách
(16.01.2012; Pravda; s. 4; sita)
Tak ako v minulosti aj v treťom štvrťroku minulého roku zarábali najviac zdravotníci pracujúci v štátnych nemocniciach. Ich priemerná mzda sa vyšplhala na 984 eur. Ďalej nasledovali zariadenia fungujúce ako akciové spoločnosti (860 eur), nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti krajov (754 eur) a pôsobiace ako spoločnosti s ručením obmedzeným (746 eur). Najhoršia situácia bola opäť v neziskovkách, kde dostali zamestnanci v treťom kvartáli 2011 mesačne v priemere 707 eur. Vyplýva to z informácií zdravotníckych odborárov. Lekári mali najlepšie ohodnotenie v akciovkách. V nich zarábali 1642 eur. Na druhom mieste sú eseročky, kde to bolo iba o 12 eur menej. V nemocniciach pod správou ministerstva zdravotníctva dostávali lekári mesačne 1614 eur. Najmenej videli na výplatných páskach lekári v neziskovkách, 1390 eur. Sestry mali vo veľkých štátnych zariadeniach priemernú mzdu 844 eur. To bolo o približne 100 eur viac ako pri druhých akciovkách. Najhoršia situácia bola tentoraz v nemocniciach fungujúcich ako spoločnosti s ručením obmedzeným, kde sestry dostávali 582 eur. Na rozdiely v mzdovom ohodnotení upozorňujú odborári dlhodobo.

Účastníci vakcinologického kongresu sú proti obstarávaniu vakcín lekármi
(15.01.2012; www.zzz.sk; s. -; TASR)

Stanovisko z Vakcinologického kongresu k zmene obstarávania a úhrady očkovacích látok určených na povinné očkovanie podľa zákona č. 363/2011 Z. z.
(15.01.2012; www.zzz.sk; s. -; MPH PRCÚCHOVÁ Kvetoslava MUDr.)
Všeobecná poisťovňa sľubuje kratšie čakanie na operácie
(15.01.2012;
www.pravda.sk; 17.09, s. -; Hunková Mária)
Od deväť mesiacov až do dvoch rokov čakali doteraz pacienti na operáciu bedrového a kolenného kĺbu či kŕčových žíl. Najnovšie Všeobecná zdravotná poisťovňa sľubuje, že čakanie na zákrok sa skráti. "Ročne uhrádzame tieto operácie viac ako 6-tisíc poistencom, ale v rámci projektu TEP chceme zvýšiť ich počet o približne 2 500," povedala hovorkyňa štátnej poisťovne Petra Balážová. Všeobecná zdravotná v súčasnosti eviduje dokopy 8 153 čakateľov na plánované operácie.
Poistenci súkromnej Dôvery tiež najčastejšie čakajú na operáciu bedrového a kolenného kĺbu, koronarografiu, očné operácie a rekonštrukčné výkony na periférnych artériách. Skrátenie doterajších lehôt poisťovňa nepredpokladá. Jej hovorkyňa dokonca pripúšťa, že to bude naopak. "Nie je však vylúčené, že v dôsledku nepriaznivej finančnej situácie v zdravotníctve sa môžu vo všeobecnosti predĺžiť čakacie lehoty," povedala Zuzana Horníková.
Druhá súkromná Union zdravotná poisťovňa v priebehu posledných dvoch rokov evidovala najväčší počet čakajúcich pacientov na operácie kardiovaskulárnych chorôb, napríklad na ischemické choroby srdca či kŕčové žily. Na otázku Pravdy, či pre tento rok odhadujú pokles alebo nárast počtu čakateľov, najmenšia poisťovňa na trhu priamo neodpovedala. Hovorkyňa Judita Smatanová iba uviedla, že to bude závisieť od nemocníc.
Kým zdravotné poisťovne tvrdia, že dlhé čakacie listiny sú dané kapacitnými a personálnymi možnosťami poskytovateľov, podľa lekárov je príčinou nedostatok zdrojov od poisťovní. Podľa viceprezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Petra Ottingera sú doktori pri plánovaní odkladných operácií v prípade štátnej poisťovne obmedzovaní limitmi. V prípade súkromných zase súhlasom revízneho lekára poisťovne, ktorý je potrebný pri každej náročnejšej operácii. Na ten niekedy čakajú nemocnice aj tri mesiace.
Ak pacienti nie sú spokojní s čakacou lehotou, môžu sa obrátiť na svoju zdravotnú poisťovňu, ktorá im odporučí iné zdravotnícke zariadenie s kratšou čakacou lehotou. "Túto možnosť však poistenci využívajú málo. Väčšina poistencov chce byť operovaná v tej nemocnici, ktorú si vybrali ako prvú, teda tam, kde je ich ošetrujúci lekár," povedala Balážová.
Čakacie listiny tvoria poisťovne podľa návrhov lekárov. Vytvárajú sa len na plánovanú zdravotnú starostlivosť, teda na také výkony, ktorých odklad priamo neohrozí pacienta na živote, či neskomplikuje jeho zdravotný stav.
Aj biologické lieky začínajú mať svoje lacnejšie náhrady
(15.01.2012; www.zzz.sk; s. -; TASR)
Zdravotníci najlepšie zarobia v štátnych nemocniciach
(15.01.2012; www.webnoviny.sk; Ekonomika, s. -; SITA)
Minister Uhliarik: "Za chýbajúce onkologické lieky môže Rooseveltka."
(14.01.2012; www.bystricoviny.sk; s. -; Bystricoviny.sk)

UNB prenajala medicínske priestory na Kramároch súkromnej firme
(13.01.2012; www.zzz.sk; s. -; TASR)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi