SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JANUÁR 2012

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 19.01.2012

LEKÁRSKI ODBORÁRI ŽIADAJÚ POSLANCOV, ABY NESCHVÁLILI NOVELU ZÁKONA O POSKYTOVATEĽOCH ZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI
(18.01.2012; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 08.00; 1 min.; MARTINKOVÁ Kata)

Kata MARTINKOVÁ: "Lekárske odborári odmietajú obmedzenie práva na štrajk a žiadajú poslancov, aby neschválili novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Tá by mala umožniť vláde, aby od apríla mohla rozhodnúť o ukončení štrajku zdravotníckych pracovníkov. Šéf LOZ Marián KOLLÁR tvrdí, že ide o akt politickej pomsty, pretože prekazili záujem finančných skupín."
Marián KOLLÁR: "Sme presvedčení, že tento zákon sleduje len jedno - má zabrániť ďalšiemu akémukoľvek účinnému odporu lekárov. Napríklad keby sa opäť rozhodovalo o privatizácii celého slovenského zdravotníctva pod rúškom takzvanej transformácie nemocníc na obchodné spoločnosti."
K. MARTINKOVÁ: "Reaguje minister zdravotníctva Ivan UHLIARIK."
Ivan UHLIARIK: "Tak ako iný subjekt alebo asociácia, môže aj Lekárske odborové združenie komentovať, prípadne dávať pripomienky k novele zákona. Čiže počkáme si na oficiálne pripomienky a podľa toho sa budeme vyjadrovať."


LEKÁRI VEDOME PORUŠUJÚ ZÁKON
(18.01.2012; Televízna stanica JOJ; Noviny; 19.30; por. 2/15; BARIOVÁ Eva)

Ľuboš SARNOVSKÝ, moderátor: "V jednej z detských ambulancií v Bratislave sa deti neočkujú, pretože lekárka odmieta nakupovať vakcíny za vlastné. Hoci vie o tom, že koná protizákonne, vraj nemá inú možnosť. Viacerí rodičia sa preto ocitajú v nepríjemnej situácii."
Eva BARIOVÁ, reportérka: "Lekárka tvrdí, neočkujem, lebo na to nemám."
Katarína ŠIMOVIČOVÁ, lekárka: "Konáme protizákonne, ale vytvoril sa zákon, ktorý sa nedá splniť. Detská ambulancia neobdrží toľko peňazí zo zdravotných poisťovní na svoju prevádzku, aby si mohla dovoliť nakupovať vakcíny za niekoľko tisíc eur."
E. BARIOVÁ: "Tieto argumenty už ministerstvo pozná, lekári ale vraj môžu požiadať o preddavok poisťovne alebo uzavrieť dohodu s lekárňou a nemusia nakupovať za vlastné. Podľa tejto lekárky sú to len slová."
K. ŠIMOVIČOVÁ: "Máme problémy s platením normálnych faktúr, kde poisťovne si určujú čo zaplatia, čo nezaplatia. Takže forma nejakého preddávku je len neznalosť problematiky, že by toto mohlo pomôcť."
E. BARIOVÁ: "Pre mnohých rodičov malých detí ale tak vzniká problém. Lekárka im odporúča počkať alebo si vakcínu kúpiť. Cena jednej ale stoji v priemere 50 až 100 eur a čakať znamená riskovať."
K. ŠIMOVIČOVÁ: "Áno, v prípade, že si rodič tú očkovaciu látku nekúpi, tak potom to očkovanie prepadne a potom buď jedno alebo dve očkovania budeme musieť znovu opakovať. Čiže to dieťa dostane o jeden alebo dva vpichy viac."
Petra BALÁŽOVÁ, hovorkyňa VšZP: "Vakcíny, ktorá je v režime úhrady typu A, lekárka nemôže predpísať na recept a lekáreň ju nemôže vydať pacientke. A pacientka za vakcínu, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia, nemôže platiť."
Lenka ŠRAMKOVÁ, hovorkyňa ÚVZ SR: "Rodič nebude stíhaný žiadnym priestupkom, ak mu lekár povie, že nemá vakcínu pre jeho dieťa z dôvodu, že ju nezakúpil. V tom prípade sa rodič môže obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, že jeho dieťa nebolo povinne zaočkované."
E. BARIOVÁ: "Táto lekárka ale nie je jediná, ktorá po novom detí odmieta očkovať. Ministerstvo zdravotníctva má na stole petíciu od viac ako 350 pediatrov. Žiadajú, aby zákon zmenil a vrátil všetko do pôvodného stavu."
Katarína ZOLLEROVÁ, hovorkyňa MZ SR: "Ministerstvo zdravotníctva plánuje stretnutie so zástupcami detských lekárov v najbližších dňoch, najneskôr však do konca tohto mesiaca."
STANOVISKO: Reakcia Štefana Zelníka na financovanie záchraniek
(18.01.2012; www.prestavka.sk; s. -; TASR)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi