SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » FEBRUÁR 2012

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 17.02.2012

Všetci lekári nedostali vyšší plat, hoci im to určil zákon
(17.02.2012; Pravda; s. 2; Hunková Mária, odu)
Boj lekárov za vyššie platy sa neskončil pre všetkých úspechom. Januárová výplatná páska bola pre mnohých sklamaním. Niektorým sa plat zdvihol iba o pár eur, iným zase riaditelia nemocníc siahli na osobné príplatky, a tak dnes majú ešte menší plat ako predtým.
"O toto im zrejme nešlo. Môže to byť pre nich dôvodom, aby vo svojom boji ďalej pokračovali," hovorí sociologička Zuzana Kusá. Myslí si však, že tentoraz si lekári zvolia skôr pokojnejšiu cestu. "Počkajú si na novú vládu a s tou možno skúsia opäť vyjednávať," predpokladá.
Vyššej mzdy, no nižšieho osobného ohodnotenia sa tento mesiac dočkali napríklad lekári v galantskej nemocnici. "Polepšil som si, no neskáčem od radosti. Plat mi zvýšili na sumu 1230, no s osobnými príplatkami by som ho mal ešte o 300 eur vyšší," hovorí miestny lekár s dvoma atestáciami a 30-ročnou praxou, ktorý si neželá zverejniť svoje meno.
Osobné príplatky zoškrtala lekárom aj nemocnica v Lučenci. Hoci si na zvýšenie platov vzala úver, peniaze nestačili pre všetkých a vedenie tak do základnej mzdy zahrnulo aj osobný príplatok.
Niektorí lekári tunajšej nemocnice tak v januári dostali ešte menej ako v minulosti. "Keď som uvidela výplatnú pásku za január, zostala som sklamaná. Zdá sa mi, že avizované zvýšenie platov bolo len planým sľubom. Prečo som dostala nižšiu výplatu, si vysvetliť neviem. Žiadny nový platobný výmer som nevidela," konštatuje lekárka. Aj ona si želá zostať v anonymite.
Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) zákon, ktorý určuje platy lekárov, platí pre všetky nemocnice. Vedenie každej z nich by na mzdy malo nájsť peniaze, tvrdí. Lekárom odporúča, aby sa obrátili na ministerstvo, ak to riaditelia riešia škrtaním príplatkov. "V prípade, že k takýmto situáciám dôjde, nariadim kontrolu," povedal Uhliarik.
V hlavnom meste lekárom na príplatky nesiahali, pretože to bolo vopred zmluvne dohodnuté. Napriek tomu nie sú všetci lekári Univerzitnej nemocnice Bratislava spokojní. "Starším atestovaným lekárom sa zvýšil plat len zhruba o 15 eur. Ja ako čerstvo atestovaná lekárka som to vyhrala, pretože mne sa zvýšil plat až o 300 eur," hovorí Katarína Gerincová. Ako dodala, v nemocnici na Kramároch vznikla situácia, keď mladí lekári majú rovnaký plat ako vedúci pracovníci. "Dohodli sme sa preto, že vedúci dostanú vyššie osobné ohodnotenie. Bolo by totiž naozaj neseriózne, keby mal primár s dlhoročnou praxou rovnaký plat ako najmladší atestovaný lekár," vysvetlila Gerincová.
Veľkého zvyšovania platov sa nedočkali ani niektorí lekári v trenčianskej nemocnici. "Zvýšenie platu vychádza v mojom prípade asi o 50 eur, mal som približne 750, od januára mám niečo nad 800 eur. Najskôr sa hovorilo, že prídeme o časť paušálnej odmeny za služby, ale to sa nepotvrdilo. Nesiahli mi ani na osobné ohodnotenie," povedal nemenovaný lekár, ktorý zatiaľ nie je atestovaný.
"Veľa ľudí si však myslí, že od nového roka zarábame o 300 eur viac, lebo také fámy leteli počas protestu lekárov. Nebol by som proti, keby mali pravdu," reagoval na otázku, či je so zvýšením platu spokojný.
Úplná spokojnosť s vyššími platmi nepanuje ani medzi lekármi vo Fakultnej nemocnici Trnava. Osobné príplatky lekárom zatiaľ zostali, no či to bude tak aj naďalej, nevie vedenie nemocnice garantovať. "Mali sme stretnutie s vedením, na ktorom poukázali na nepriaznivú finančnú situáciu. Bolo naznačené, že to nemusí dlho trvať, nepovedali však oficiálne termíny. Nie je tu istota, že sa to zvýšenie udrží," povedal traumatológ Patrik Princ.
Z lekárov, ktorých oslovila Pravda, boli s novým platom spokojní len tí z Nitry a Prešova. Zvýšenie platov v Nitre potvrdil aj detský lekár Peter Visolajský. "Atestovaný lekár mal u nás základný plat 840 eur, teraz sa mu zvýšil na 1 230 eur v hrubom," povedal.
Visolajský vie o problémoch niektorých nemocníc, ktoré nedokážu lekárom navýšiť platy alebo garantovať ich udržanie. Riešenie podľa neho majú v rukách riaditelia, ktorí by mali s poisťovňami vyrokovať vyššie úhrady za operácie. "Veď je to trhová vec. Keď stúpne nafta, prepravcovia zdražia lístky v autobusoch. Netvrdím, že ľudia si majú viac platiť. Práve poisťovne by mali prispievať viac, veď majú miliónové zisky," dodal Visolajský.
Postup 80 náhodne vybratých nemocníc pri zvyšovaní platov včera mimoriadne kontroloval Národný inšpektorát práce. Zameral sa na to, či nemocnice lekárom zdvihli základnú mzdu, tak ako im to ukladá zákon.
"Po skontrolovaní asi 70 percent nemocníc bolo zatiaľ v jednom prípade predbežne zistené, že nemocnica nezvýšila základnú časť mzdy lekárov tak, ako zákon uložil. Išlo o nemocnicu v Prešovskom kraji.
V ostatných nemocniciach nedostatky v tejto oblasti neboli zatiaľ zistené," citovala agentúra Sita hovorcu inšpektorátu Igora Holéczyho.
Definitívne výsledky kontroly budú známe o niekoľko týždňov.


Problém, ktorý trvá
(17.02.2012; Pravda; s. 34; Javůrek Peter)

S januárovými výplatami muselo viacerým lekárom u nás dôjsť, že ich anabáza sa nekončí. To je však len jedna časť príbehu. Druhou časťou príbehu je uvedomenie si, že ani zďaleka sa nekončí anabáza nášho zdravotníctva. Zabúdať na to by bolo chybou, pretože práve táto časť príbehu sa dotýka nás všetkých.
Vybojované zvýšenie platov podľa prvých informácií v nejednom prípade v skutočnosti znamenalo zníženie, pretože príslušná nemocnica lekárom škrtla osobné príplatky. V tých lepších prípadoch to síce znamenalo zvýšenie, no doslova len o pár eur. Určite sú aj prípady, v ktorých zvýšenie mzdy naplnilo predstavy, s ktorými lekári pred časom do jedného z najostrejších stavovských protestov u nás vstupovali. Na väčšinu to však nevyzerá. Čo sa stalo? Nič zvláštne. Je to iba nevyhnutný dôsledok toho, ako sa rodila dohoda medzi nimi a vládou.
Vláda tak dlho podceňovala situáciu, až sa vyhrotila na ostrie noža. Keď nakoniec došlo k dohode, bolo to v atmosfére správ o nefunkčnosti mnohých nemocničných oddelení, v niektorých prípadoch o hroziacej nefunkčnosti celých nemocníc. V atmosfére miernej paniky, ktorá sa musela zmocňovať pacientov a stupňujúceho sa osočovania, ktorému museli čeliť vzbúrení lekári. V atmosfére čudného výnimočného stavu, ktorý nebol ničím iným, než otvoreným priznaním vlády, že všetky tie reči o množstve lekárov, ktorí vraj odídencov okamžite nahradia, boli len blufovaním, ako by išlo o partiu pokru.
Korunu všetkému potom nasadil parlament, kde záväzky vlády voči lekárom až na nepočetné výnimky schválila opozícia. Vážna, ale aj bizarná situácia splodila vážnu, ale aj bizarnú dohodu. Na zvýšenie platov lekárov a sestier v nemocniciach nie sú peniaze.
Nadávať im zato teraz, alebo sa im vysmievať, by bolo rovnako hlúpe, ako to bolo hlúpe na jeseň počas ich protestu. Nezabúdajme, že vyššie platy boli len jedným bodom protestu, i keď v dusnom ovzduší novembra a decembra sa všetka pozornosť stočila práve na ne. Stavovský nátlak v medziach zákona na vládu, ktorá sa pri svojich plánoch odmieta baviť s reprezentantmi dotyčného stavu, je skrátka legitímny. Nikto nemôže vedieť, či sa raz v podobnej situácii neocitne sám...
Uvidíme, čo teraz vymyslí ministerstvo zdravotníctva, čo vymyslia lekári, čo vymyslia nemocnice. My zatiaľ musíme tuho premýšľať, čo chceme od zdravotníctva, v ktorom sa naše ústavné právo na zdravotnú starostlivosť na základe zdravotného poistenia mení na komerčný produkt, o ktorom nemajú rozhodovať naši lekári, ale cifršpióni v poisťovniach. Zdravotníctvo, ktoré na jednej strane produkuje hlboké straty, na druhej strane produkuje nemalé zisky, ale hlavne ako celok zlyháva. Jeho zlyhávanie pritom nemá nič spoločné s tým, či sa lekárom má pridať pätnásť, stopäťdesiat alebo tristo eur na plate.
Zánik Kramárov chystali dlho
(17.02.2012; Hospodárske noviny; s. 2; Sudecký Ratko)
Kollár: My aj konáme, nielen sľubujeme
(17.02.2012; Pravda; s. 3; hu)
Lekárske odborové združenie o problémoch s navyšovaním platov v niektorých nemocniciach nevie. Jeho predseda Marián Kollár však sľubuje, že sa tým budú zaoberať.
Niektorí lekári dostali menšie výplaty ako pred protestmi. Škrtli osobné príplatky. Nebol váš boj skôr na škodu?
Určite nie. Niečo také sa mohlo stať iba tam, kde nie sú odbory a očakávame, že sa tam v dohľadnom čase založia.
Ako pomôžete lekárom, ktorí prišli o príplatky? Budeme týchto lekárov zastupovať po každej stránke vrátane právnej.
Čo by malo spraviť ministerstvo zdravotníctva?
V prvom rade skontrolovať nemocnice. Očakávame aj, že bude reagovať na naše podnety a že budeme spoločne riešiť situácie, kde nedôjde k navyšovaniu platov tak, ako by malo.
Minister zdravotníctva vás vyzval, aby ste aj vy dodržali memorandum. Kedy predložíte etický kódex lekára a návrh protikorupčných opatrení?
Tak ako nám hovorí memorandum - do konca mesiaca. Lekárske odborové združenie nielen sľubuje, ale aj koná. Na rozdiel od ministerstva zdravotníctva.
Na čo ste sa zamerali pri príprave dokumentov?
Riešime v nich etický kódex vo vzťahu lekár a pacient a protikorupčné opatrenia v rámci celého rezortu. Chceme, aby sa vytvorili kontrolné rady, aby sa nielen v spolupráci s riaditeľmi, ale aj ministerstvom zdravotníctva korupcia minimalizovala na čo najmenšiu mieru. Slovenské zdravotníctvo nie je také bohaté, aby mohlo živiť podstatne bohatšie finančné skupiny.
Všeobecná potrebuje do júla 30 miliónov eur
(17.02.2012; Sme; s. 7; Folentová Veronika)

Niektoré nemocnice si požičali, iné nezaplatili za lieky
(17.02.2012; Pravda; s. 3; odu)

Už prvá etapa zvyšovania platov lekárov spôsobuje nemocniciam problémy. Niektoré z nich si museli vziať úver či odložiť splátku liekov a zdravotníckeho materiálu. Čo bude o pár mesiacov, riaditelia si netrúfajú odhadnúť.
"Navýšenie nemáme kryté príjmami zo zdravotných poisťovní.
S niektorými nás rokovania ešte len čakajú. Nemocnica si preto musela vziať úver, z ktorého sme navyšovali mzdy," hovorí riaditeľ nemocnice v Lučenci Július Höffer. Predpokladá, že od apríla, keď sa majú zvýšiť aj platy sestier, sa situácia nemocnice ešte zhorší. "Hoci patríme k málo nemocniciam, ktoré nehospodária so stratou, toto by nás dostalo do obrovských problémov. Na platy sestier peniaze mať nebudeme, preto jediným riešením pre nás by bolo prepúšťanie zdravotníckeho personálu, alebo zlučovanie či rušenie niektorých oddelení. A na to by doplatili najmä pacienti," dodáva Höffer.
Ťažkosti robí zvyšovanie platov aj vedeniu Fakultnej nemocnici Trnava. Na otázku, dokedy bude mať zariadenie na vyššie platy lekárov, jej riaditeľ Gabriel Pavelek nevedel odpovedať. "Nemáte ľahšiu otázku? Prvé zvýšenie sme ako-tak ustáli. Musím však povedať, že to bolo na úkor toho, že nemocnica nestíha splácať ďalšie platby. Ide o hradenie liekov, energií či platby Sociálnej poisťovni. Dlhodobo to nie je udržateľné," povedal.
Prešovská fakultná nemocnica bude spolu potrebovať na zvýšenie miezd zhruba 150-tisíc eur mesačne. Viac ako tristo jej doktorov by totiž malo mať od januára na výplatnej páske o 446 eur viac ako doteraz. Zariadenie na to použije peniaze, ktoré boli pôvodne určené na prevádzku nemocnice.
Náklady o 86 500 eur vzrástli vďaka platom lekárov aj Detskej fakultnej nemocnici Bratislava. Ako povedala jej hovorkyňa Dana Kamenická, nemocnica "nemá dostatok financií na to, aby dokázala hospodáriť vyrovnane".
Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľuboš Lopatka sa obáva, že nemocnice nebudú vládať platiť odvody za svojich zamestnancov. "Nemocnice, ktoré už teraz majú dlhy voči Sociálnej poisťovni a ešte si zvýšia mzdové náklady, budú mať ešte väčšie dlhy voči Sociálnej poisťovni," povedal s tým, že len štátne nemocnice majú po minuloročnom oddlžení voči poisťovni dlh vo výške 16,7 milióna eur aj s penále.
Uhliarik lekárom: Ukážte kódex a opatrenia proti korupcii
(16.02.2012; www.aktualne.sk; Slovensko, 11.50, s. -; Harkotová Stanislava)
Minister zdravotníctva vyzýva odborárov na plnenie memoranda
(16.02.2012; www.webnoviny.sk; Ekonomika, s. -; SITA)
MZ SR: Uhliarik nikdy neuvažoval nad predajom Kramárov
(16.02.2012;
www.prservis.sk; s. -; SITA)
BRATISLAVA 16. februára (SITA) -
OTS: Uhliarik nikdy neuvažoval nad predajom Kramárov
Ministerstvo zdravotníctva SR sa ohradzuje voči tvrdeniu denníka Hospodárske noviny a redaktora Ratka Sudeckého, ktorý napísal, že minister zdravotníctva Ivan Uhliarik chcel predať nemocnicu na Kramároch. Nie je to pravda, nikdy nad tým neuvažoval.
Sudecký sa ministerstva zdravotníctva mailom spýtal, odvolávajúc sa na anonym, či uvažuje nad vysťahovaním nemocnice Kramáre a presťahovaním pacientov pre havarijný stav do nemocníc Staré Mesto a Podunajské Biskupice. Odpoveďou ministerstva bolo, že zvažuje rôzne alternatívny, ako zefektívniť chod nemocníc. Žiadna otázka ani odpoveď sa netýkala predaja nemocnice na Kramároch.
Existuje viacero pracovných materiálov, ktoré hovoria o riešení situácie s nemocnicami v Bratislave, každá hovorí o inej alternatíve. Akémukoľvek rozhodnutiu o predaji, rušení alebo inej zmene nemocníc v Bratislave, musí predchádzať rozhodnutie o dostavbe nemocnice Rázsochy, k čomu doteraz neprišlo.
Vzhľadom na pád vlády pred polrokom, ministerstvo zdravotníctva nerieši žiadne zásadné zmeny organizácie nemocníc v Bratislave.
Denník Hospodárske noviny by sa mal za zavádzanie verejnosti ospravedlniť.
hovorkyňa MZ SR Katarína Zollerová
Inšpekcia našla nemocnicu, ktorá lekárom nezvýšila platy
(16.02.2012; www.webnoviny.sk; Slovensko, s. -; SITA)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi