SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MAREC 2012

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 12.03.2012

Raši hľadá peniaze cez Uhliarikove opatrenia
(12.03.2012; Sme; č. 060, s. 5; jkr)

Expert Smeru odhaduje, že bude treba zohnať zhruba 150 miliónov eur.
BRATISLAVA. Zvýšenie platov sestier a lekárov či oddlženie nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva pod taktovkou Smeru na ne bude musieť nájsť milióny eur.
"Na tento rok je hrubý odhad asi 100 až 150 miliónov eur," hovorí Richard Raši zo Smeru, koľko bude potrebovať nový šéf rezortu na tieto výdavky. Peter Pažitný z Health Policy Inštitúte tvrdí, že táto suma by stačila len na zvýšenie platov.
Pri hľadaní zdrojov pritom vychádza Raši aj z opatrení, ktoré prijal súčasný minister Ivan Uhliarik (KDH). Exminister zdravotníctva napríklad dúfa, že sa bude dať využiť aspoň časť zo stomiliónovej úspory v liekovej politike. Pažitný hovorí, že môže počítať s 25 miliónmi eur.
Raši chce peniaze získať aj z Uhliarikovho centrálneho obstarávania pri nákupoch poisťovňami a využiť rezervu 50 miliónov na zdravotníctvo v štátnej kase.
Exminister zdravotníctva chce aj zvýšiť odvody za poistencov štátu k piatim percentám. Pažitný hovorí, že to by mohlo do zdravotníctva priniesť 300 miliónov eur, presúvať by sa však museli z iných rezortov.
Zároveň podľa Pažitného bude treba definovať základný balík zdravotnej starostlivosti, na ktorý má človek nárok zo zdravotného poistenia.
Raši chce poisťovniam zamedziť aj tvorbu zisku, tak aby to nebolo napadnuteľné na Ústavnom súde.


Prihrala šéfka kategorizačnej komisie kšeft manželovi?
(10.03.2012; Plus jeden deň; s. 3; Gombošová Iveta)
Na Uhliarikovom ministerstve zdravotníctva zrejme úraduje rodinkárstvo
Konflikt záujmov ako vyšitý! Uhliarikovi ľudia si počas svojho pôsobenia na ministerstve zdravotníctva prihrávajú biznis. Manžel šéfky liekovej politiky Michaely Cesnakovej získal zákazky na úpravu softvéru v hodnote takmer 100-tisíc eur. Minister o rodinných väzbách nevedel, dá to prešetriť.
Riaditeľka liekovej politiky a zároveň šéfka kategorizačnej komisie Michaela Cesnaková mohla ovplyvniť štátne zákazky na vybudovanie softvéru za takmer 100-tisíc eur. Firma Disig, a. s., ktorá softvér inštalovala a zabezpečovala jeho úpravu, totiž patrí jej manželovi Jánovi Cesnakoví. Okolností získania zákazky komentovať nechcela. "Ja nemám právo s vami komunikovať, obráťte sa na tlačové oddelenie," vyhŕklo z nej razantne. Ani jej manžel Ján Cesnak sa nám k celej záležitosti nevyjadril.
Minister zákazku preverí
Po tom, ako PLUS Jeden deň informoval ministerstvo zdravotníctva o rodinnej väzbe medzi riaditeľkou liekovej politiky a šéfom spoločnosti, ktorá dostala zákazku, začalo konať. "Minister zdravotníctva nevedel, že vo firme, ktorá dostala zákazku na základe zákona o verejnom obstarávaní, pracuje partner zamestnankyne ministerstva zdravotníctva. Vzhľadom na túto skutočnosť dá celú zákazku preveriť a v prípade, ak sa potvrdí, že firma bola akokoľvek zvýhodnená, okamžite rozhodne o postihu pracovníkov, ktorí to dopustili," informovala nás hovorkyňa Katarína Zollerová.
Ide o bývalú "pentáčku"
O Uhliarikovom ministerstve sa už dlhší čas vtipkuje, že je členom skupiny Penta, pretože v jeho štruktúrach pracuje viacero jej bývalých zamestnancov.
Jedným z nich je aj spomínaná Michaela Cesnaková, ktorá rozhoduje o liekoch na trhu. V minulosti bola manažérkou pre liekovú politiku v poisťovni Dôvera, ktorá spadá do portfólia Penty. Uhliarikovi však jej predošlá kariéra neprekáža. "Michaela Cesnaková robila na ministerstve zdravotníctva už počas vlády Smeru za ministra zdravotníctva Valentoviča a je rešpektovanou odborníčkou na liekovú politiku naprieč politickým spektrom," vysvetlila hovorkyňa Zollerová.
Požiadavky odborárov sú likvidačné, tvrdí asociácia nemocníc
(09.03.2012;
www.webnoviny.sk; Ekonomika, s. -; SITA)
Odborári si za svojimi požiadavkami stoja, žiadajú ďalšie zvyšovanie miezd zamestnancov, okrem toho, ktoré schválil parlament.
BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Rokovania o návrhu Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa medzi Asociáciou fakultných nemocníc SR (AFN) a Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb, ktoré sa pre sporný bod vedú od roku 2010, by mal na budúci týždeň definitívne vyriešiť rozhodca.
Jeho rozhodnutím sa musí nasledujúci rok riadiť 18 najväčších slovenských nemocníc. Tie však apelujú na odborárov, aby zo sporných bodov návrhu zmluvy ustúpili.
Ako uviedol prezident Asociácie fakultných nemocníc a riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Tomáš Sieber, odborári totiž žiadajú ďalšie zvyšovanie miezd zamestnancov, okrem toho, ktoré schválil parlament.
Požadujú, aby vedenia nemocníc združených v AFN zvýšili základnú zložku mzdy každého zamestnanca v tomto roku v dvoch etapách najmenej o čiastku, ktorá zodpovedá 5 % základnej zložky mzdy zamestnanca ku koncu minulého roka a v druhej etape najmenej o čiastku, ktorá zodpovedá 5 % základnej zložky mzdy zamestnanca k 31. marcu 2012.
Požiadavky sú likvidačné, varuje AFN
"Tieto požiadavky sú absolútne likvidačné pre nemocnice, neberú ohľad na pacienta a nezaoberajú sa podstatou činnosti nemocníc ani tým, že majú v prvom rade slúžiť potrebám pacientov," uviedol prezident asociácie. Asociácia fakultných nemocníc navyše považuje v súčasnosti tento spor a zotrvávanie na ňom zo strany odborárov za vydieranie zdravotníckych zariadení. Najmä v súvislosti s tým, že nemocnice musia v tomto roku zvyšovať platy lekárov, sestier, a pôrodných asistentiek na základe zákonov, ktoré boli schválené v Národnej rade SR.
AFN rozhodne nesúhlasí ani s požiadavkou odborov, ktorá sa týka použitia časti peňazí zo Sociálneho fondu využívaného pre potreby zamestnancov nemocníc. "Peniaze zo Sociálneho fondu sú určené predovšetkým v prospech zamestnancov. Ich použite pre základné odborové organizácie, ako to požadujú v návrhu kolektívnej zmluvy odborári, je nehorázne," dodal Sieber.
Rokovania o Kolektívnej zmluve nie sú ukončené
Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay v reakcii na vyjadrenia šéfa asociácie fakultných nemocníc upozornil, že návrh novej kolektívnej zmluvy predložili ešte v septembri 2010, rokovania však dodnes nie sú ukončené.
"Prezidentovi Asociácie fakultných nemocníc jeho názory neberiem, ale my si za svojím návrhom stojíme," vyhlásil pre agentúru SITA Szalay. Ako dodal, v podstate ani nejde o zvýšenie platov, ale iba o krytie ich prepadu. Podľa Szalaya chcú pritom odborári v rámci kolektívneho vyjednávania vybojovať vyššie platy aj pre iných pracovníkov nemocníc ako sú lekári a sestry. "To v žiadnom prípade nemôžete považovať za vydieranie," skonštatoval.
Upozornil zároveň, že im nejde o to, aby sa rast miezd dotkol tých lekárov a sestier, ktorí už dostali alebo dostanú pridané na základe zákonov schválených v parlamente. Návrh je údajne naformulovaný tak, aby sa vzťahoval iba na tých, ktorým sa platy napriek prijatej legislatíve nedvihnú.
Hovorí totiž o zvýšení miezd ku koncu roka 2011 a ku koncu marca 2012 o 5 %, ak však platy zdravotníkov porastú medzitým, nebudú sa dvíhať znovu. "My nežiadame žiadnu duplicitu," tvrdí Szalay. Odborári pritom ponúkajú aj riešenia, kde potrebné zdroje nájsť, a to otvorením štátneho rozpočtu a zvýšením platieb za poistencov štátu, využitím rezervy 50 mil. eur, či použitím zdrojov, ktoré ostali po pozastavenom oddlžení zdravotníckych zariadení.
Strany sa nedohodli na Kolektívnej zmluve
Koncom septembra 2010 bol Asociácii fakultných nemocníc doručený návrh Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na roky 2010-2011 medzi Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb, Lekárskym odborovým združením a AFN.
Vzhľadom na to, že sa strany nedohodli, vznikol spor, ktorý riešil sprostredkovateľ v auguste 2011 a následne sa presunul až pred rozhodcu.
Ten ho prerokoval 29. februára 2012. V súlade so zákonom o kolektívnom vyjednávaní rozhodca písomne oznámi zmluvným stranám rozhodnutie do 15 dní od začatia konania, rozhodnutie sa teda očakáva už na budúci týždeň.
Asociácia fakultných nemocníc SR má 18 členov, medzi ktorými sú univerzitné, fakultné, špecializované i neštátne zdravotnícke zariadenia. Napriek zmene názvu niektorých fakultných nemocníc na univerzitné sa názov asociácie ani jej právna forma nezmenila.
Mihál je proti preraďovaniu sestier na opatrovateľky
(09.03.2012;
www.webnoviny.sk; Slovensko, s. -; SITA)
Kvalifikované sestry v zariadeniach sociálnych služieb nemôžu doplácať na zmeny v zákonoch a zle nastavenú legislatívu.
BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Kvalifikované sestry v zariadeniach sociálnych služieb nemôžu doplácať na zmeny v zákonoch a zle nastavenú legislatívu. Taký je záver štvrtkového rokovania zástupkýň sestier, poskytovateľov sociálnych služieb a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála.
Výsledkom stretnutia je aj spoločná výzva adresovaná poskytovateľom sociálnych služieb, aby nepreraďovali sestry na slabšie finančne ohodnotené miesta opatrovateliek. "Naším konečným cieľom je dosiahnutie zmeny legislatívy tak, aby platové požiadavky sestier poskytujúcich zdravotnú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb, boli uspokojované z verejných zdrojov zdravotného poistenia," zdôraznil Mihál.
Od 1. apríla tohto roku nadobudne účinnosť nový zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, ktorý môže poskytovateľom sociálnych služieb spôsobiť finančné problémy. Preto mnohí z nich začali preraďovať sestry na miesta opatrovateliek, aby sa vyhli zvýšeniu nákladov na ich mzdy.
"S takouto degradáciou nemôžeme súhlasiť, pretože mzda sestrám v zariadeniach sociálnych služieb patrí rovnako ako sestrám v zdravotníckych zariadeniach," upozornila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová.
Vzniknutú situáciu žiadajú okamžite vyriešiť aj Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v SR a Zväz poskytovateľov sociálnych služieb v SR.
"Pre zachovanie kvality starostlivosti o našich klientov je nevyhnutné, aby ministerstvo zdravotníctva vo veľmi krátkom čase splnilo uznesenie vlády týkajúce sa financovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb cez zdravotné poisťovne," uviedla predsedníčka asociácie Milada Dobrotková.
Minister práce sa v tejto súvislosti opäť obrátil listom na ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika s požiadavkou, aby zabezpečil urýchlenie prác na potrebnej legislatíve.
Rezort zdravotníctva podľa svojej hovorkyne Kataríny Zollerovej na tejto legislatíve začal pracovať, návrh dokonca prešiel vnútrorezortným pripomienkovým konaním. "Vzhľadom na pád vlády sa však celý proces zastavil," dodala pre agentúru SITA Zollerová. Další osud legislatívy je tak nejasný.
Poslanci schválili zákon o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier a pôrodných asistentiek začiatkom februára. V praxi sa začne uplatňovať od apríla.
Nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe bude mať minimálny nárok na 640 eur mesačne. Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej bude v trojročných intervaloch rásť tak, že po 33 rokoch praxe bude mať sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac.
Sestry sa už krátko po jeho schválení začali sťažovať, že riaditelia zariadení sociálnych služieb na celom Slovensku ich húfne preraďujú na pozíciu ošetrovateľky.
Rezort práce im vtedy odkázal, že preraďovanie je zbytočný krok, keďže v zmysle zákona nevykonávajú zdravotnícke úkony, a preto nie je ani dôvod zvyšovať im plat podľa zákona o minimálnych mzdových nárokoch.

 

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi