SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » OKTÓBER 2012

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 16.10.2012

Zvolenská súkromné poisťovne nepočúvla
(16.10.2012; Sme; s. 9; Folentová Veronika)


Rezort vybral ďalších zdravotníckych riaditeľov
(16.10.2012; www.korzar.sk; Košický korzár, s. -; kag)
Ministerstvo odmietlo hromadnú pripomienku
(16.10.2012; Pravda; s. 4; sita)

Hromadnej pripomienke proti zavedeniu jednej poisťovne, pod ktorú sa podpísalo viac ako 10-tisíc ľudí, ministerstvo zdravotníctva nevyhovelo. Predkladatelia pripomienky, analytici z Health Policy Inštitúte aj z ďalších inštitútov, žiadali v pripomienke rezort, aby prestal pracovať na vytvorení unitámeho systému zdravotného poistenia. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej vytvorenie systému viacerých zdravotných poisťovní v roku 1993 a umožnenie tvorby zisku z verejného zdravotného poistenia v roku 2005 nevytvorilo žiaden významný dôvod, ktorý by opodstatňoval ponechanie viacerých poisťovní ako nástroja na efektívnejšie zabezpečenie zdravotných potrieb obyvateľstva. Ministerstvo odôvodňuje zrušenie pluralitného systému tým, že medzi poisťovňami sú zanedbateľné odlišnosti. Navyše ich zisky podľa rezortu odčerpávajú financie na zdravotnú starostlivosť. "Z týchto dôvodov pripomienku nemožno akceptovať," zakončila Čižmáriková.
LEKÁRI VERZUS MINISTERKA: KTO ZARÁBA VIAC?
(15.10.2012; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.00; por. 3/28; MAŤOVÁ Monika, TOMEČKOVÁ Lucia)
Moderátor: "Ukážte svoje výplatné pásky ako sestry a učitelia, potom ja ukážem svoju. Odkázala v našom spravodajstve ministerka zdravotníctva lekárskym predákom. Tí odmietajú jej prosby, aby s tretím navýšením platov od januára počkali. Podľa nej v opačnom prípade musia vziať plnú zodpovednosť za kolaps zdravotníctva."
Redaktorka: "Pozerá sa na exkluzívne zábery výplatnej pásky ministerky zdravotníctva Zuzany ZVOLENSKEJ s hrubým príjmom 3 671 eur. Jej hovorkyňa dodala, že robí 12 hodín denne vrátane víkendov."
Zuzana ČIŽMÁRIKOVÁ, hovorkyňa ministerky zdravotníctva SR: "Čiže bolo by korektné, keby všetci ukázali výplatné pásky tak, ako ukazujeme pásku pani ministerky."
Redaktorka: "Lekári totiž tvrdili, že o takomto plate môžu iba snívať."
Peter VISOLAJSKÝ, predseda Lekárskeho odborového združenia: "Môj základný plat 1 461."
Redaktorka: "V septembri robil odborársky predák do 200 hodín a mal šesť dní dovolenku. Na otázku prečo pásku neukáže celú aj s príplatkami nám odkázal, že to považuje za osobné."
Z. ČIŽMÁRIKOVÁ: "Je to naozaj len na nich, ak budeme takí korektní."
Redaktorka: "Lekári naďalej odmietajú, že zarábajú ako ministri. Obrátili sme sa preto na riaditeľa najväčšej nemocnice na Slovensku s otázkou, aký je jeho plat, keďže šéfuje piati nemocniciam."
Petra STANO MAŤAŠOVSKÁ, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava "Mesačná mzda riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava v hrubom je 3-tisíc eur. V pomyselnom rebríčku výplat v našej nemocnici je to v priemere 50. miesto."
Redaktorka: "A to preto, že atestovaní lekári si v jeho nemocniciach zarobia v hrubom od 1 400 eur bez nadčasov aj po 5 400 eur s nadčasmi do 100 hodín."
P. STANO MAŤAŠOVSKÁ: "Lekári tieto nadčasy slúžia dobrovoľne."
Redaktorka: "Najvyššia mzda lekárov v nitrianskej nemocnici, kde pracuje lekársky predák, je pri 34 hodinovom nadčase viac ako 2 560 eur až po 3 253 eur podľa atestácie. Jej riaditeľ zarobí 2 200 eur. V žilinskej nemocnici bola napríklad najvyššia mzda atestovaného lekára viac ako 4 390 eur, čo je takmer o 2-tisíc viac, ako zarába jej šéf. Menej ako podriadený zarába aj riaditeľ prešovskej nemocnice. S platom 2 200 eur mesačne mu patrí 135. miesto a to preto, lebo atestovaní lekári si zarobia od 1 461 až po 4 727 eur. Lekári napriek situácii v zdravotníctve trvajú na ďalšom celoplošnom navýšení platov."
Peter LABAŠ, dekan Lekárskej fakulty UK: "Vysoké percento lekárov si nezaslúži ani tie platy, čo má. U nás neexistuje diferenciácia."
Redaktorka: "Ministerka zdravotníctva sa s lekárskymi odborármi musí urgentne stretnúť už na budúci týždeň, pretože január sa blíži a peniaze na tretia zvýšenie ich platov stále nemá. Monika MAŤOVÁ, Lucia TOMEČKOVÁ, Rozhlas a televízia Slovenska."
Súkromní lekári chcú poriadok v tom, za čo pacient platí
(15.10.2012; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)

Dr. Max odpovedá na zrušenie vernostných zliav reklamou
(15.10.2012; www.medialne.sk; s. -; SITA)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi