SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » DECEMBER 2012

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 20.12.2012

Vláda odštartovala proces vzniku jednej štátnej poisťovne
(20.12.2012; Hospodárske noviny; s. 6; hu)


Povznesení a krásni
(20.12.2012; Trend; č. 50-51, s. 48-50; Rifaiová Daniela)
Východné praktiky sú na Slovensku bežnou súčasťou mnohých biznisov. TREND zisťoval, ako sa im tu darí
Ponuka služieb v oblasti wellness a relaxu na Slovensku budí dojem, že cesta k duševnej vyrovnanosti a telesnej vitalite vedie cez ázijský svet. Joga, ajurvéda, thajské masáže či čínska medicína. Centrá s podobnou orientáciou vznikajú najmä vo väčších mestách.
Východné kultúry v podobe biznisov zameraných na cvičenie, liečbu či relax začali na Slovensko prenikať po roku 1989, v posledných rokoch výraznejšie. Priniesli ich sem najmä ľudia, ktorí radi a veľa cestovali. Pre niektorých je realizácia v tejto oblasti koníčkom, iní si svoj biznis premyslene budovali.
Ako priviesť terapeuta
V snahe zabezpečiť klientom autentický zážitok potrebujú majitelia centier, ktoré ponúkajú indické ajurvédske či thajské masáže, hľadať odborníkov priamo v krajinách pôvodu.
Už štvorročnú skúsenosť s tým má Miriam Ábelová, majiteľka prvého ajurvédskeho centra na Slovensku s názvom Darsana. Nájsť a priviesť tých správnych ľudí je pravdepodobne to najťažšie, čo pri svojom podnikaní musí zvládnuť.
Ľudnatá India ponúka na prvý pohľad množstvo vyškolených odborníkov, ktorí sú odhodlaní odísť do zahraničia. Pri ajurvédskych masážach však platí, že ženu by mala masírovať iba žena a muža muž. Dôvodom je komplexnosť a charakter masáže i konzervatívna indická kultúra. No pramenia z toho aj isté komplikácie. Pritiahnuť Indku na Slovensko vôbec nie je jednoduché.
"Ženy sa tam vydávajú veľmi mladé a v mladom veku majú aj deti. Zamestnať ich je potom problém. Preto to bolo náročné a ženy sa tu pomerne často striedajú," opisuje situáciu M. Ábelová, ktorá si terapeutov chodí do Indie vyberať.
Náročný je aj proces vybavovania potrebných víz a povolení, ktorý trvá zhruba pol roka. Osobnosť maséra či masérky sa navyše spravidla prejaví až po určitom čase pobytu na Slovensku. So smútkom za domovom sa zvyknú objavovať aj pracovné problémy.
Indovia ťažko znášajú aj to, keď udrú prvé mrazy, na ktoré vôbec nie sú zvyknutí. V súčasnosti pracujú v Darsane štyri indické ženy - terapeutky a dvaja muži. Pomer žien a mužov zodpovedá tomu, že o ajurvédu častejšie prejavujú záujem ženy. Do Indie cestuje M. Ábelová približne každé dva roky a okrem terapeutov hľadá aj dodávateľov olejov či iných ajurvédskych produktov.
Darsana sa venuje aj ajurvédskej liečbe, ktorá sa praktizuje najmä individuálnym nastavením stravovania, cvičení a biorytmu. Liečiť by mal iba vyškolený ajurvédsky lekár. Dĺžka jeho štúdia závisí od stupňa vzdelania, môže trvať aj osem rokov. Školy sú okrem Indie napríklad aj v Nemecku či Holandsku. V čase, keď centrum vzniklo, takíto odborníci na Slovensku neboli k dispozícii.
M. Ábelová dnes externe spolupracuje so štyrmi - Slovákmi a Čechmi. Priviesť na Slovensko indického ajurvédského lekára sa nepokúsila. Okrem jazykovej bariéry by mohlo byť prekážkou aj to, že terapia je nadviazaná na klímu v danej krajine.
"Keď je pre vás napríklad vhodná papája, ktorá je v Indii stále k dispozícii, tak vám indický liečiteľ nevie povedať, aká je za ňu na Slovensku vhodná náhrada," vysvetľuje.
Majiteľka centra upozorňuje na to, že po boome východných praktík, vrátane ajurvédy, sa objavilo množstvo "liečiteľov", ktorí majú často za sebou iba základný kurz. Ak sa pustia do diagnostiky, môžu skôr uškodiť. "Treba si preveriť, ku komu idete a čo má za sebou," upozorňuje. Odporúča kombináciu klasickej západnej a tradičnej indickej medicíny.
Šikovní Thajčania
Zahraničných spolupracovníkov má aj bratislavské zariadenie s ponukou thajských masáží Planet Zen orientované skôr na solventnejšiu klientelu. Terapeuti pochádzajú z Thajska, Bali a Indie. "Proces ich výberu riešia naši ľudia - externí spolupracovníci v každej krajine. Prebieha to tak, že najprv spravia ponuku terapeutov a o výbere definitívne rozhoduje jedna z majiteliek," uvádza pre TREND Radka Královičová, jedna z dvoch slovenských spolupracovníčok českej firmy. Proces je jednoduchší o to, že pohlavie maséra pri thajských masážach nezohráva dôležitú úlohu.
Každý terapeut má certifikát i príslušnú prax, ktorú absolvuje v ázijských kláštoroch. Tu skladá skúšku z teoretickej i praktickej časti. Mnohí z nich dokážu za zarobené peniaze finančne vypomáhať svojej rodine. Spoluprácu s inými kultúrami si R. Královičová pochvaľuje. "Človek sa od nich veľa naučí. Sú skromní a majú veľký talent napríklad na zdobenie z obrúskov, kvetov či ovocia," vraví. Na všadeprítomných dekoráciách v priestoroch centra to aj vidieť.
No priznáva, že v tomto biznise sa podniká čoraz ťažšie. Za ostatné tri roky sa len v Bratislave strojnásobil počet centier s podobnou ponukou, dnes ich je približne desať. Aj tu však cítiť finančnú krízu. Preto sa snažia viac chodiť priamo za klientmi, napríklad do firiem.
Na cesty za rovnováhou
Ľudia sa v posledných rokoch vyberajú tisícky kilometrov do Indie či Thajska dúfajúc, že tam okrem iného nájdu "neskazený svet" a azda nadobudnú duševnú rovnováhu.
Pred siedmimi rokmi sa týmto smerom začal angažovať aj Fredy Ayisi a bolo to približne v rovnakom čase, keď založil svoje jogové centrum. Odvtedy každoročne organizuje cesty do Thajska a Indie, ktorých súčasťou je aj cvičenie jogy. No pokým Thajsko so svojimi idylickými plážami málokedy sklame, India býva pre ľudí šokujúcim zážitkom.
"Kto so mnou ide do Indie, určite nemôže očakávať luxus. Býva to náročné, najmä pre ľudí zvyknutých na niekoľkohviezdičkové hotely. Sám som mal kedysi o Indii nesprávne romantické predstavy. Ale po niekoľkých dňoch sa každý upokojí. Po tom, ako stretnete množstvo ľudí, ktorí sa od vás snažia vymámiť peniaze, zrazu natrafíte na niekoho úžasného. A to sa naozaj oplatí. Je tam niečo, čo priťahuje," hovorí F. Ayisi.
Hlavnou motiváciou na organizovanie týchto zájazdov bola, ako vraví, túžba podeliť sa o zažité skúsenosti aj s inými ľuďmi. Klientov berie na miesta, ktoré človek na prvýkrát zväčša neobjaví.
Iným smerom sa vybrala cestovná kancelária Bubo. Rodiaci sa trend zachytila pred šiestimi rokmi, no zamerala sa na finančne zabezpečenú klientelu. Do juhoindickej prímorskej Kearaly sa vyberajú najmä manželky podnikateľov.
V luxusných ajurvédskych centrách sa venujú cvičeniu, masážam a skúšajú najmä ajurvédsku stravu. Mnohé z nich totiž neláka vidina spirituálneho povznesenia, ale skôr túžba schudnúť a skrášliť sa. Za tri týždne vraj ľudia zvyknú ubrať z váhy aj pätnásť či dvadsať kilogramov.
Na švédskych stoloch sa servíruje výlučne ajurvédska strava. Klienti z nich môžu ujedať rôzne, podľa toho, či si do Indie prišli odbúrať tuky alebo stres. Neskôr sa podrobujú aj takzvanému čisteniu mozgu, ktoré má zabezpečiť teplé mlieko roztekajúce sa po tvári. "Alebo sa chlapík zavesí na lano a chodí po vás," vykresľuje rôzne typy procedúr Jozef Zelizňák z cestovnej kancelárie Bubo.
V indickom centre sa hovorí stíšeným hlasom, hostia zvyčajne nemajú klimatizáciu, televíziu či WiFi. K dispozícii na recepcii je iba počítač s internetom. Na takýto finančne náročnejší pobyt sa zo Slovenska ročne vyberá približne štyridsať ľudí a za rozhodnutím často stoja referencie od známych.
Organizovanie ciest do Indie, kde by ľudia prežívali v kláštoroch, Bubo príliš neláka. "Občas sa stane, že nás s tým niekto osloví. No skôr sa tomu vyhýbame. Iné by bolo, keby som mal nejakú osobnú skúsenosť, povedzme s osvietením. Ale bojím sa nahovoriť niekoho na to, že v určitom kláštore nájde duchovno," vysvetľuje J. Zelizňák. Navyše, ľahko sa môže stať, že namiesto vysnívaného duchovna natrafí na skromné podmienky a nie práve vábnu stravu.
Akupunktúra na Slovensku
Zatiaľ ju nehradia
Niektorí slovenskí lekári sa popri svojej hlavnej špecializácii venujú aj akupunktúre. Medicínska disciplína určená na diagnostiku a liečbu, no predovšetkým prevenciu sa radí medzi tradičnú čínsku medicínu. Štúdium v špecializovanom odbore akupunktúra trvá tri roky. Neskôr získavajú lekári, ale aj sestry kredity v rámci sústavného vzdelávania v súkromnom Centre akupunktúry, ktoré má certifikát rezortu zdravotníctva.
Za víkendový kurz v dĺžke dvadsať hodín inkasuje centrum od lekára 106 eur. Základný kurz akupunktúry obsahuje spolu dvesto hodín, neskôr môže lekár absolvovať napríklad kurz inštrumentálnej či neinštrumentálnej akupunktúrnej diagnostiky.
Metódu, ktorá má pôsobiť harmonizujúco a zjednocovať princípy jang a jin, ponúka aj člen prezídia Slovenskej lekárskej komory a bývalý šéf zdravotnej poisťovne Apollo Vladimír Balogh. Pôsobí dokonca ako hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre akupunktúru.
Využívanie tejto metódy na liečbu či prevenciu sa považuje za nadštandard a zdravotné poisťovne ju nehradia. Akupinktúra sa využíva najmä na liečbu bolesti, pri alergických a cievnych ochoreniach, ale pomáha vraj aj pri závislostiach. Cena za komplexné vstupné vyšetrenie je okolo sto eur. Ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo TRENDU na otázku, koľko odborníkov na akupunktúru je v súčasnosti na Slovensku. (dar)
Byť sám sebou
Tanečník Fredy Ayisi založil jogovú školu v Bratislave pred siedmimi rokmi. Zameriava sa skôr na dynamickejšie formy tohto cvičenia. Klasická joga sa na Slovensku cvičila už niekoľko desiatok rokov, no nebola veľmi rozšírená. "Joga začala byť vo svete populárna po tom, ako s ňou významní indickí učitelia prišli do USA," hovorí F. Ayisi. Sám sa pre ňu nadchol v New Yorku. Dovtedy mal pocit, že môže byť iba statická, ale tamojšie školy ho vyviedli z omylu.
O svoju novú vášeň sa rozhodol na Slovensku podeliť. Z jednej skúšobnej hodiny boli zrazu ďalšie. Ľudí dynamické formy jogy, ako je power či ashtanga joga, nadchli. "Každý pri joge posúva svoje fyzické hranice," tvrdí F. Ayisi. Ak sa však raz človek vydá objavovať čaro jogy, časom sa podľa neho prirodzene začne zaujímať aj o jej duchovnú stránku. Hoci Fredy do hodín nezahŕňa žiadnu filozofiu ani náboženstvo, on aj jeho inštruktori v centre sa postupne vracajú k tradíciám a spirituálne orientovaným druhom jogy. To však nič nemení na tom, že ide o fyzicky náročné cvičenie. Na svoje si prichádzajú tí, ktorí si prišli vyformovať postavu a zlepšiť zdravie, ako aj tí, ktorí potrebujú energetické nabudenie. Zakladateľ centra tvrdí, že u ľudí, ktorí sa joge venujú dlhšie, vždy pozoruje väčšiu spokojnosť.
To je jeden z dôvodov, pre ktorý sa z jogovej školy teší. V jeho prípade ide najmä o koníček a živí ho skôr tanečná škola či vystúpenia. Dôvodom je pomerne vysoký nájom, navyše menšie priestory limitujú počet cvičencov. Nájdu sa však aj takí, ktorí sú ochotní priplatiť si za individuálne hodiny. "Trénoval som samostatne jedného veľmi bohatého podnikateľa, ktorý sa zažral do jogy," spomína. Precvičovanie jogy môže byť podľa neho finančne výhodnejšie vtedy, keď je napríklad súčasťou fitnescentra. No takto sa stráca atmosféra a joga sa stáva cvičením ako každé iné. (dar)


U Fica to nezrátali
(20.12.2012; Plus jeden deň; s. 3; ep)
Koľko peňazí minuli na reprezentačné účely, čo z toho zorganizovali a aký najdrahší dar v tomto roku zakúpili, sme sa snažili zistiť aj na Úrade vlády. Z tlačového oddelenia nám prišla odpoveď, že otázky sú nad rámec o slobodnom prístupe k informáciám. "Na získanie relevantných údajov, ako ich požadujete, zodpovedné odbory v súčasnosti nemajú kapacity ani potrebný čas," odkázali nám z Ficovho úradu.
Takto míňali rezorty:

 

 Ministerstvo školstva                                108 979,08 €
 Ministerstvo zahraničných vecí                        59 070 €
 Ministerstvo dopravy                                  53 829,86 €
 Ministerstvo obrany                                   43 905,83 €
 Ministerstvo kultúry                                  34 882 €
 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny           3 833,94 €
 Ministerstvo vnútra                                   32 531,28 €
 Ministerstvo zdravotníctva                            23 540,36 €
 Ministerstvo spravodlivosti                           21 416,10 €
 Ministerstvo hospodárstva                              8 462,48 €
 Ministerstvo pôdohospodárstva                          7 616,96 €
 Ministerstvo financií                                  7 482 €
 Ministerstvo životného prostredia                      6 525,59 €
 Spolu:                                               412 075,48 €


My sa nebojíme
(20.12.2012; Plus 7 dní; č. 52, s. 178; Luknár Miloš)

Je až obdivuhodné, koľko energie a peňazí - samozrejme, nie zo svojich peňaženiek, ale zo štátneho, teda z našich daní - sú ochotní páni politici obetovať len preto, aby zlikvidovali súkromné zdravotné poisťovne. Ešte v čase predchádzajúceho vládnutia triumvirátu Fico, Mečiar, Slota prijali zákon, ktorý týmto poisťovniam zakazoval vytváranie zisku. Náš Ústavný súd ho neskôr označil za protiústavný. A, čo je ešte horšie, pred pár dňami rozhodol arbitrážny súd, že Slovenská republika musí zaplatiť akcionárovi poisťovne Union 22 miliónov eur a ďalšie tri milióny za súdne trovy. Viacerí právnici tvrdia, že tento verdikt je definitívny a nedá sa proti nemu odvolať. A čím viac budeme otáľať so zaplatením, tým viac zaplatíme na úrokoch.
Paradoxne však má byť v hre aj ďalších neuveriteľných pätnásť miliónov eur, ktoré údajne majú zinkasovať právnici zastupujúci našu krajinu v tomto pre nich neúspešnom spore. Ak je to naozaj tak, potom by tí, čo takýto kšeft dohodili, mali sedieť aspoň desať rokov v base a ich majetky by mali prepadnúť štátu.
Mnohí si asi spomenú na slová vtedajšieho premiéra Roberta Fica, ktorý v roku 2007 v súvislosti s hrozbami arbitrážou pre zákaz vytvárania zisku povedal: "Nikto sa z nás netrasie od strachu. Ak sa súkromné zdravotné poisťovne chcú ťahať za prsty so štátom, som pripravený sa na tomto súboji zúčastniť, ale zahraničné firmy sa nebudú nabaľovať na peniazoch slovenských občanov z verejného zdroja."
Naozaj pekne povedané. Napokon, pán premiér mal pravdu. Nemusel sa triasť od strachu, pretože on tých štyridsať miliónov platiť nemusí.
A boj proti súkromným poisťovniam má pokračovať. Buď ich štát odkúpi, alebo vyvlastní. Nech to stojí, čo to stojí.
Asi málokto naozaj vie, čo je hlavnou pohnútkou tejto pripravovanej likvidácie súkromných zdravotných poisťovní. Môže to byť pocit sladkej pomsty, no ešte pravdepodobnejšie je, že sa na tom niekto veľmi dobre nabalí. Pretože, povedzme si úprimne - všetky tie reči o tom, že sa súkromné zahraničné firmy nemôžu nabaľovať na peniazoch zo zdravotníctva, sú úplne nezmyselné. Človek nemusí byť odborníkom na zdravotníctvo, aby pochopil, že oveľa viac peňazí vo forme zisku odchádza do firiem zabezpečujúcich distribúciu liekov, do súkromných lekární či do súkromných zdravotníckych zariadení. O čo je zisk zdravotných poisťovní nemorálnejší než zisk týchto súkromných firiem?
Zo záhadných dôvodov však tieto ostatné súkromné firmy a ich vysoké zisky, takisto získané z verejných zdrojov určených pre zdravotníctvo, našim mocným neprekážajú. Žeby preto, lebo sú v tých správnych rukách?
Nie je žiadne tajomstvo, že zrušenie súkromných poisťovní naše zdravotníctvo finančne nespasí. Skôr naopak, ich likvidácia poškodí pacientov. Ak sú také zlé a zbytočné, prečo sa ľudia stali ich klientmi? Asi na to majú nejaký dôvod. Možno stačí pozrieť sa na čakacie lehoty na niektoré operácie podľa toho, do ktorej poisťovne pacient patrí...
Čo teda vedie vládnu garnitúru pri jej až chorobnej túžbe za každú cenu zlikvidovať, teda odkúpiť či vyvlastniť súkromné poisťovne? Ak by sme aj pristúpili na detinskú výhovorku, že zlí zahraniční akcionári vyciciavajú naše zdravotníctvo, potom si treba položiť otázku, či tie stovky a stovky miliónov eur, ktoré to štát bude stáť, majú vôbec šancu niekedy sa nám vrátiť. Oveľa rozumnejšie by bolo investovať ich do zdravotníctva, napríklad na sprehľadnenie a kontrolu finančných tokov. Boli by sme prekvapení, keby sme exaktne zistili, koľko peňazí zo zdravotníctva nenávratne zmizne rôznymi šikovne vybudovanými cestičkami na súkromných účtoch. Je to bezodná studňa - čím viac peňazí do nej nahádžete, tým je prázdnejšia.
Neviem si predstaviť, že by sa naše zdravotníctvo mohlo v dohľadnom čase z tejto čiernej diery dostať. Čo vlastne môžeme čakať od ministerky zdravotníctva s kamennou tvárou tvrdiacej televíznym divákom, že peniaze, ktoré štát vyplatí zoštátneným poisťovniam, nebudú chýbať zdravotníctvu. "Nezadlžujeme zdravotníctvo, pretože nejdeme na úkor peňazí, ktoré do zdravotníctva idú. Toto sú peniaze, ktoré sa nedajú prejesť. Sú to aktíva, ktoré by si štát vybral v inom rezorte. Pre štát je zdravotníctvo dôležité, a preto chce posilniť aktíva v zdravotníctve. Nie sú to peniaze, ktoré v tejto chvíli financujú zdravotníctvo a dajú sa použiť pre poskytovateľov a pacientov."
To je skutočne odpoveď hodná člena slovenskej vlády. Podobne ako by muž na výčitky manželky, že by nemal fajčiť, pretože rodina už nemá čo jesť, argumentoval: "Len sa neboj, cigarety si kupujem z peňazí, čo mám v druhom vrecku."
Zrejme nepotrvá dlho a verejnosť sa dozvie pravdu, teda čo bolo skutočnou príčinou toho heroického boja proti súkromným zdravotným poisťovniam. Okrem hrozby, že efekt bude pre zdravotníctvo prakticky nulový, pretože tie dnešné zisky sa zázračne rozplynú v štátnej zdravotnej poisťovni, nám ešte hrozí v prípade vyvlastnenia medzinárodný súd. A ten nás môže pripraviť o ďalšie stámilióny eur.
Nič strašné sa nestane. Politici opäť poprosia občanov, aby pochopili ťažkú ekonomickú situáciu štátu počas krízy, že sa treba uskromniť a prispieť do spoločnej kasy vyššími daňami.
My sa nebojíme. Veď ako povedal klasik: "Nikto sa z nás netrasie od strachu."
Lekári a vedenie nemocnice sa zatiaľ nestretli
(19.12.2012; www.sme.sk; Žilina, s. -; SITA)

Podľa premiéra by predaj aktív stačil na vyvlastnenie ZP i nemocnicu
(19.12.2012; www.teraz.sk; s. -; TASR)

Bedrový kĺb vám nevymenia, Fico prehral vaše peniaze
(19.12.2012; www.blog.sme.sk; 14:36, s. -; Uhliarik Ivan)
Príjmy ÚDZS sa majú vyšplhať nad 35 miliónov eur
(19.12.2012;
www.teraz.sk; s. -; TASR)
Nárast príjmov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou predstavuje takmer 3,5 milióna eur oproti roku 2012.
Bratislava 19. decembra (TASR) - Celkové príjmy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v roku 2013 sa majú vyšplhať na viac ako 35,7 milióna eur, čo je oproti roku 2012 nárast o vyše 3,4 milióna eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu úradu na roky 2013-2015, ktorý dnes odobrili poslanci NR SR. Celkové výdavky ÚDZS v roku 2013 majú dosiahnuť takmer 17,8 milióna.
Výdavky na zamestnancov úradu sú v hodnote 7,25 milióna eur. Na budúci rok by mal mať ÚDZS v priemere 468 zamestnancov. Úrad zamestnáva viac ako 60,7 percenta z celkového počtu zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním medicínskeho, ekonomického a právnického smeru.
Študenti UMB venovali finančný dar Onkologickej klinike SZU
(19.12.2012;
www.teraz.sk; s. -; TASR)
Peniaze sa rozhodli študenti odovzdať práve onkológii. Ako sa vyjadrili, spolucítia so statočnými ľuďmi, ktorí vytrvalo, dennodenne bojujú so zákernou chorobou.
Banská Bystrica 19. decembra (TASR) - Študenti Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB) venovali výťažok z tomboly vyzbieraný počas tohoročných beánií Onkologickej klinike Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) pri Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Dar zástupcovia študentov osobne odovzdali do rúk prednostu kliniky Vladimíra Maleca. "Darované prostriedky použijú na drobné dovybavenie kliniky, ktoré pacientom uľahčí obdobie počas hospitalizácie," uviedla pre TASR Ružena Maťašeje z referátu internej a externej komunikácie nemocnice.
Priblížila, že beánie, počas ktorých slávnostne privítali študentov prvého ročníka fakulty, sa uskutočnili 22. novembra s názvom Tajomné beánie. Súčasťou programu bola aj benefičná tombola. Sponzori a partneri podujatia venovali do tomboly vyše 80 vecných cien. Beánie niesli názov "tajomné", keďže sa ich účastníci maskovali škraboškami, a aj preto, že ešte nebolo verejne známe, komu budú vyzbierané prostriedky poskytnuté.
Ako Maťašeje pokračovala, je tradíciou, že finančné prostriedky vyzbierané z predaja tombolových lístkov venujú študenti každoročne na charitatívne účely. Tento rok zhromaždená suma 410 eur putovala na skvalitnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti pre dospelých onkologických pacientov vo FNsP.
"Chceli sme ísť príkladom a ukázať mladým ľuďom, že pomáhať a venovať sa dobročinnosti môže každý a nezáleží na tom, či vlastníte veľkú spoločnosť, alebo ste študent. Pretože v konečnom dôsledku záleží len na ochote a odhodlaní pomôcť," povedal za organizačný tím Adam Augustín. Peniaze sa rozhodli študenti odovzdať práve onkológii. Ako sa vyjadrili, spolucítia so statočnými ľuďmi, ktorí vytrvalo, dennodenne bojujú so zákernou chorobou.

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi