SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JANUÁR 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 03.01.2013

Veľa čísiel málo informácií
(03.01.2013; Hospodárske noviny; s. 9; Szalay Tomáš)

Choré zdravotníctvo
Efektívnosť slovenského zdravotníctva sa medzi rokmi 2003 a 2007 významne prepadla. Tvrdí to analýza Inštitútu pre finančnú politiku, zverejnená krátko pred Vianocami. Za výsledným grafom je veľa matematiky a štatistických metód. Preto len zjednodušene: stredná dĺžka života sa nepredlžuje tak rýchlo, ako stúpajú peniaze v slovenskom zdravotníctve.
Tento záver však vychádza z nesprávnych dát. Podľa OECD sa objem zdrojov (súkromných aj verejných) v zdravotníctve zvýšil medzi rokmi 2003 a 2004 o 34 percent. Pritom podľa slovenských štatistík bol nárast polovičný, a to 17-percentný. A to sme ešte neriešili otázku, ako do rovníc IFP korektne zahrnúť oddlženie prostredníctvom Veriteľa. Finančné vysporiadanie záväzkov sa odohralo v rokoch 2004 a 2005, ale oddlžované záväzky vznikali pred rokom 2003. Započítavať oddlženie ako náklad zdravotníctva z rokov 2004 a 2005 je metodicky nesprávne.
Tento zásadný rozdiel - spôsobený zrejme zmenou metodiky v OECD - štúdia IFP nekomentuje. Pritom práve tento zásadný rozdiel vo vstupných údajoch spôsobuje, že po roku 2003 sa krivka efektivity nášho zdravotníctva dramaticky láme. Tak dramaticky, že podľa spoluautora štúdie Martina Filka si zdravotný systém vyžaduje zásadné zásahy, kozmetické úpravy vraj už nestačia.
Napriek hrozivým štatistickým zisteniam autori štúdie nenašli odpoveď na otázku, čo je dôvodom zhoršenia efektívnosti slovenského zdravotníctva. Nečudo, keď sa možno ani nezhoršuje.
Tým nechcem povedať, že slovenské zdravotníctvo nemá veľké rezervy vo využívaní zdrojov. Zásadne súhlasím s Filkovým konštatovaním, že slabinou zdravotníctva nie je nedostatok peňazí. Ale analýza Inštitútu finančnej politiky to napriek množstvu čísiel a použitých matematických vzorcov nedokazuje.
Ak hľadáme medzery v efektívnosti, výpovednejšie sú v tomto smere analýzy od inštitútu INEKO a Transparency International. Pre štátne nemocnice sú charakteristické nákupy bez súťaže. Do dvoch tretín verejných obstarávam je prihlásený jediný "súťažiaci". Dodávatelia majú kartelovo podelený trh. Nakupované prístroje počítačovej tomografie sú predražené o desiatky percent.
Ide o konkrétne zistenia. Konkrétnym "nekozmetickým" riešením je transformácia nemocníc na akciové spoločnosti a umožnenie vstupu súkromného kapitálu do nich.
Uvidíme, aké odporúčania pre nemocnice nakoniec Inštitút finančnej politiky sformuluje. Zatiaľ "dáva dohromady údajovú základňu o nemocniciach". Azda bude ich analýza efektívnosti nemocníc informačne hodnotnejšia než analýza efektívnosti zdravotníctva.
Tomáš Szalay, analytik Health Policy Institute.


Lekári chcú vyššie platy dostať do zákona
(03.01.2013; Pravda; s. 1, 6; Beňová Zlatica)
Zvolenská chystá zmenu
(03.01.2013; Hospodárske noviny; s. 6; tasr)

Bratislava - Odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov bude podľa šéfky rezortu zdravotníctva Zuzany Zvolenskej veľmi horúcou témou. Ako avizovala, ministerstvo pripravuje úpravu miezd v zdravotníctve. Po tej volajú viaceré kategórie zdravotníckych pracovníkov. Najdôležitejšou témou v zdravotníctve však má byť zastavenie zadlžovania sektora, a to najmä nemocníc. "Musíme najprv mať kde poskytovať zdravotnú starostlivosť a potom môžeme riešiť všetko ostatné," povedala. Zvolenská verí preto, že spoločne sa vďaka dialógu podarí dostať zdravotníctvo z ťažkej situácie. Ako poznamenala, predovšetkým v ústavných zdravotníckych zariadeniach, tam to musí ísť len v spolupráci. "Vieme, kam to dospelo v minulosti, keď sa nekomunikovalo."
Poistenci VšZP museli platiť
(03.01.2013; Hospodárske noviny; s. 6; tasr)

Trnava - Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorí včera potrebovali röntgenové vyšetrenie na poliklinike v Trnave, museli zaň zaplatiť v hotovosti. VšZP totiž s poskytovateľom - RAY-centrom, s.r.o., neuzatvorila od nového roka ďalšiu zmluvu. A tak svoje služby poskytuje bezplatne iba poistencom Unionu a Dôvery. Konateľ spoločnosti Jozef Bachratý v súčasnosti nevie uviesť, či ide o konečné stanovisko poisťovne. "Mali by sme byť ešte stále v rokovaní," povedal. Hovorkyňa štátnej poisťovne Dana Gašparíková uviedla, že zmluvu mali s RAY-centrom uzatvorenú na dobu určitú do konca roka. "Nakoľko RAY-centrum, s.r.o., je nezmluvným poskytovateľom, poisťovňa uhradí poskytovateľovi len za neodkladnú zdravotnú starostlivosť."
Odmeňovanie zdravotníkov bude podľa Z. Zvolenskej horúcou témou
(02.01.2013; www.teraz.sk; s. -; TASR)

Súkromní lekári očakávajú zmenu vo verejnej sieti
(02.01.2013; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)

Lekárne stopli vernostné zľavy, môžu sa vzdať svojej marže
(02.01.2013; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)
Nemocnica lekárne stavať nezačala, chýbajú jej peniaze
(02.01.2013;
www.sme.sk; Trenčín, s. -; SITA)
Výstavba dvoch lekární ostáva prioritou nového vedenia Fakultnej nemocnice v Trenčíne
TRENČÍN. Fakultná nemocnica v Trenčíne chcela ešte minulý rok postaviť dve nové lekárne. Jedna mala slúžiť pre potreby nemocnice, druhá mala byť verejná. S výstavbou sa však doteraz nezačalo, zdravotníckemu ústavu chýbajú peniaze. "Keď som v júni minulého roka nastúpil na svoju pozíciu, tak sme zistili, že tento projekt je tu a chceli by sme ho dotiahnuť, ale v súčasnosti nedisponujeme patričnými finančnými zdrojmi na vybudovanie lekárne a zároveň musíme kryť iné kritické situácie, ktoré potrebujeme riešiť, aby sme poskytli každodennú zdravotnú starostlivosť pre pacienta," informoval riaditeľ nemocnice Ján Dubovský.
Stavba oboch lekární by mala stáť spolu asi 820-tisíc eur. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa s ňou začne, ako však podotkol Dubovský, je to jedna z jeho priorít. Nie je taktiež jasné, či obe lekárne postavia naraz alebo postupne. "Každá z tých variant má svoje pozitíva aj svoje negatíva. Keď sa buduje naraz, tak by sa malo ušetriť. Zároveň je potrebný väčší obnos peňazí, musíme to zanalyzovať," povedal riaditeľ. Bývalé vedenie nemocnice od výstavby lekární očakávalo mesačne zisk minimálne 20-tis. eur. Nová lekáreň by mala vzniknúť pri vchode do nemocnice, hneď vedľa vrátnice.

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi