SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JANUÁR 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 10.01.2013

Nemocnice preveria vo veľkom
(10.01.2013; Hospodárske noviny; s. 6; hu)


Zdravotnícki odborári žiadajú navýšenie platov
(10.01.2013; Pravda; s. 3; sita)
Zdravotnícki zamestnanci pracujúci v nemocniciach združených v Asociácií nemocníc Slovenska sa zvýšenia platov, tak ako to stanovuje uzatvorená kolektívna zmluva, nedočkali. Na výplatnej páske si podľa nej mali od prvého októbra minulého roka nájsť mzdy zvýšené o 2,5 percenta a o rovnaké percento aj od januára 2013. Asociácia sa však rozhodla, že navýšenie platov podľa tejto zmluvy uzatvorenej so Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb plniť nebude. Zdravotnícki odborári chcú vyzvať vedenie týchto nemocníc, aby plnili kolektívnu zmluvu aj vzhľadom na to, že zdravotné poisťovne platia nemocniciam za výkony nezmenenú cenu z roku 2012, čím majú zdroje, aby túto zmluvu plnili.
Najlepšia je prevencia, pri prvých príznakoch k lekárovi
(10.01.2013; Prešovský večerník; s. 7; ado, TASR)
Od susedov z Čiech a Poľska prichádzajú správy o tom, že pacientov s ochorením chrípky pribúda a tá si už dokonca vyžiadala prvé obete. Slovensko je zatiaľ na tom dobre.
"Chrípka patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenia respiračného systému. Každoročne postihuje veľké množstvo ľudí a je nielen medicínskym, ale aj spoločenským problémom. Chrípka môže klinicky prebiehať od ľahkých foriem až po ťažké ochorenia, ktoré môžu končiť smrťou. Vírusy chrípky sa šíria najmä kvapôčkovou infekciou a vyznačujú sa veľkou antigénnou premenlivosťou. Chrípka má na Slovensku sezónny charakter a chrípková sezóna trvá od začiatku októbra do konca apríla," vysvetľuje Ing. Jana Mýtniková, MPH, regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove. Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu prenosných ochorení (ECDC) sa v Európe vyskytujú vírusy chrípky A(H1N1)pdm09, A(H3N2) a B. "Vírus chrípky A(H1N1)pdm09, ktorý vyvolal poslednú pandémiu, cirkuluje aj naďalej v populácii. Cirkulácia vírusu chrípky A(H1N1)pdm09 sa potvrdila aj v Poľsku a Českej republike. Antigény tohto vírusu sú súčasťou chrípkovej vakcíny, ktorá je odporučená na súčasnú chrípkovú sezónu. V súčasnosti nie je dôvod na znepokojenie. V priebehu januára a februára očakávame na základe dlhoročných pozorovaní nárast akútnych respiračných ochorení a chrípky a chrípke podobných ochorení. Z dôvodu prebiehajúcej chrípkovej sezóny Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike situáciu vo výskyte chrípky podrobne monitorujú. Na Slovensku bol vírus chrípky A(H1N l )pdm09 poslednýkrát laboratórne potvrdený v 42. kalendárnom týždni 2012," dodáva Ing. Jana Mýtniková, MPH. Na otázku, aká je momentálna situácia v Prešove, odpovedala: "Od začiatku chrípkovej sezóny 2012/2013 bolo k 4. januáru 2013 evidovaných sedem prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI), ktoré si vyžiadali hospitalizáciu a umelú pľúcnu ventiláciu. Prípad úmrtia na SARI v tejto chrípkovej sezóne zatiaľ zaznamenaný nebol."
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky odporúča verejnosti, u ktorej sa vyvinú klinické príznaky chrípky ako vysoká teplota, kašeľ, nádcha, bolesť hrdla, hlavy, celého tela, nevoľnosť, celková únava zostať doma a okamžite kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. Zároveň vyzýva lekárov, aby naďalej o prípade vážneho akútneho respiračného ochorenia okamžite informovali príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.
V Česku má chrípka svoje obete
Chrípkové ochorenie si v Česku vyžiadalo už sedem životov. Ministerstvo zdravotníctva dokonca kvôli blížiacej sa epidémii zradilo špeciálnu linku pre lekárov, ktorí si nevedia poradiť s ťažkými prípadmi, informoval včera český spravodajský server iDNES. cz. Český rezort zdravotníctva evidoval k utorkovému popoludniu už 49 prípadov nakazených chrípkovým vírusom. Lekári očakávajú, že pacienti so zdravotnými komplikáciami budú naďalej pribúdať.
"Pacientov, ktorí sú hospitalizovaní kvôli komplikáciám spojeným s priebehom choroby, pribúda. Musíme byť pripravení aj na veľmi závažný vývoj akútnych vírusových chorôb, medzi ktoré môže patriť aj zlyhanie pľúc a s ním súvisiaca potreba vysoko špecializovanej liečby," citoval server námestníka českého ministra zdravotníctva Ferdinanda Poláka.
Pre lekárov, ktorí si nevedia poradiť, preto ministerstvo zriadilo špeciálnu linku, ktorá je k dispozícii 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Lekári sa môžu dovolať do Všeobecnej fakultnej nemocnice, ktorá disponuje množstvom špecializovaných odborníkov a príslušným technickým vybavením.
Ťažký priebeh choroby postihuje najmä pacientov v mladom a strednom veku. Najohrozenejšími skupinami sú ďalej obézni ľudia, tehotné ženy, astmatici a diabetici, píše iDNES.cz.
Chrípkových ochorení už pribúda
(10.01.2013; Pravda; s. 8-9; ben)
Za čo všetko si lekár od vás môže pýtať poplatok?
(10.01.2013; Nový Čas; s. 14, 15; ľub)
Zamestnancom menších nemocníc platy nezvýšili
(09.01.2013; www.sme.sk; s. -; SITA)
OPTIMALIZÁCIA V NEMOCNICI V BANSKEJ BYSTRICI
(09.01.2013; Rozhlasová stanica Slovensko; Popoludnie na Slovensku; 14.00; 0,30 min.; KOLLÁRIK Peter)
Peter KOLLÁRIK, redaktor: "Ministerstvo zdravotníctva chce optimalizovať prácu a činnosť koncových nemocníc. Snaží sa o to aj nové vedenie fakultnej Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Mesačnú prevádzkovú stratu znížilo z 1,4 mil. eur na polovicu, teda na 700.000 eur. O ďalšej optimalizácii a zámeroch hovorí riaditeľ nemocnice Vladimír BALÁŽ."
Vladimír BALÁŽ: "Znížili sme náklady na lieky a zdravotné pomôcky o 13 %. To sú obrovské čísla. Nemocnica sa pomaly dostáva z absolútne kritického stavu. Nevravím, že situácia je dobrá, perfektná, že s tým môžeme byť spokojní. Ale to súvisí s tým, čo som teraz povedal. Budeme to musieť optimalizovať. Budeme musieť hľadať, kde sú ďalšie zdroje. Nemocnica musí ísť výkonovo na 100 % pri čo najnižších nákladoch. To je stále otázka do budúcnosti."
Každý poistenec má v zdravotnej poisťovni účet, môže požiadať o výpis
(09.01.2013; www.teraz.sk; s. -; TASR)
Slovensko povolilo potratovú tabletku
(10.01.2013; Pravda; s. 4; Beňová Zlatica)

Lekárne už budú čoskoro predávať dva druhy tabletiek na potrat, obe však budú na recept. Vstup na náš trh ich výrobcom povolil Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Na internete je možné kúpiť tabletku aj bez receptu. Ústav upozorňuje, že internetový predaj potratovej tabletky pod označením RU 486 je nezákonný a obrátil sa aj na políciu.
Potratovú tabletku prvýkrát zaregistrovali len minulý rok v októbri, druhú len pred pár dňami. Gynekológovia o nich ešte nevedia. Tabletka určená na potrat je prísne viazaná na lekársky predpis. Povoľovanie takýchto liekov v iných štátoch vždy sprevádzali búrlivé reakcie. Proti nim boli najmä zástancovia tradičnej rodiny.
Proti registrácii potratovej tabletky na Slovensku vystúpila europoslankyňa Anna Záborská (KDH), ktorá sa pritom opierala o ústavu. "Ústava garantuje právo na ochranu života aj pred narodením. Zároveň aj harmonizovaná legislatíva EÚ dáva každému členskému štátu právomoc rozhodovať o tom, či na svojom území umožní predaj prípravkov vyvolávajúcich potrat," zdôraznila v stanovisku Záborská.
Lekári tvrdia, že ak žena užije tabletku pod dohľadom lekára, odstránia sa tým riziká vedľajších účinkov. Podstúpiť by mala celkom tri návštevy. Podľa príbalového letáka by však ženy nemali cestovať príliš ďaleko od kliniky, kde im tabletku predpísali, ak by nastal núdzový stav.
Gynekológ Peter Hrabčák tvrdí, že pre ženu je veľkým rizikom zobrať si tabletku bez toho, aby jej to schválil lekár. "Žena, ktorá užije takúto tabletku, sa vystavuje veľkému riziku, hrozí množstvo zdravotných komplikácii, od bolesti, cez zápal maternice až po smrť. Hoci tabletka môže spôsobiť potrat, je vysoké percento toho, že z maternice neodíde všetko to, čo má," dodáva Hrabčák.
Gynekologička Radimila Sladičeková si vie predstaviť užitie potratovej tabletky v určitých špecifických prípadoch. "Ak by išlo o dieťa s vývojovými chybami nezlučiteľnými so životom, v tom prípade by bolo pre ženu šetrnejšie užitie tabletky, zabránilo by sa tak invazívnemu zákroku," dodáva Sladičeková. Užitie potratovej tabletky sa odporúča do dvoch mesiacov od poslednej menštruácie.
V súvislosti s nelegálnym predajom potratovej tabletky cez internet sa už Štátny ústav pre kontrolu liečiv obrátil na políciu. "Na základe podnetu na predaj lieku z webovej stránky sme už dali podnet na políciu, zatiaľ neviem, v akom štádiu je vyšetrovanie," povedala hovorkyňa ústavu Valéria Pernišová. Krajské policajné riaditeľstvo potvrdilo, že podnet eviduje ako podozrenie z prečinu ohrozovania zdravia nepovolenými liečivami, zdravotníckymi pomôckami a potrebami
Podľa Pernišovej predmetom internetového predaja môžu byť len registrované lieky, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis. "Pri nákupe lieku cez internet z nelegálnych internetových stránok hrozí dodanie falšovaných alebo nekvalitných liekov, ktoré neobsahujú to, čo deklarujú, môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky alebo nedosahujú požadovanú kvalitu," upozornila hovorkyňa.
Štátny ústav podľa nej zverejňuje na svojej webovej stránke zoznam internetových lekární, kde si môžu občania overiť dôveryhodnosť lekárne. Overením dôveryhodnosti lekárne sa môže predísť nákupu liekov z nelegálnej internetovej stránky, na ktorej nemusia mať zabezpečenú kvalitu, bezpečnosť a účinnosť liekov. Len v lekárňach a nemocniciach má pacient istotu, že liek je na Slovensku registrovaný a je vyrábaný v predpísanej kvalite.


 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi