SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » JANUÁR 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 22.01.2013

Žilinská nemocnica: Odborári a riaditeľ sa dohodli
(22.01.2013; Pravda; s. 5; jal)


Lekári v Žiline sa dohodli s vedením
(22.01.2013; Sme; s. 4; Krempaský Ján)
Kardioústav pristaví budovu za asi 12 miliónov
(22.01.2013; www.korzar.sk; Košický korzár, s. -; kag)
Lekári varujú pred miešaním grepov s niektorými liekmi
(22.01.2013; Pravda; s. 36; čtk)
Pred potenciálne nebezpečnou kombináciou grapefruitov a niektorých liekov varovali odborníci v Kanade. Toto ovocie môže spôsobiť predávkovanie niektorými medikamentmi, keď bráni ich rozkladaniu v črevách a pečeni. Experti upozorňujú, že počet liekov, ktoré sa v spojitosti s konzumáciou grepov stali nebezpečnými, rýchlo rastie. Odborníci z Lawsonovho výskumného ústavu zdravia (LHRI) tvrdia, že v roku 2008 bolo 17 liekov, ktoré po požití grepu spôsobovali závažné vedľajšie účinky. Tento rok to bolo už 43 medikamentov, uvádzajú experti v článku, ktorý zverejnil odborný časopis Canadian Medical Association Journal. Sú medzi nimi lieky na krvný tlak, rakovinu, zníženie hladiny cholesterolu alebo tie, ktoré sa berú na potlačenie imunitného systému po transplantácii orgánov. Grepy obsahujú chemické látky zvané furanokumariny. Tieto látky tlmia enzým, ktorý rozkladá lieky. Z tráviaceho ústrojenstva sa tak do tela dostane väčšie množstvo medikamentu, ako telo dokáže zniesť.
"Jedna tabletka lieku s pohárom grepového džúsu môže mať podobné účinky, ako si vziať päť alebo desať tabliet lieku s pohárom vody," povedal pre britskú BBC jeden z výskumníkov David Bailey. Hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Veronika Petláková pre ČTK povedala, že problematická reakcia s grepom bola prvýkrát pozorovaná pri blokátoroch vápnikového kanála, ktoré sa berú pri liečbe vysokého tlaku. Najväčšie zmeny potom boli popísané pri simvastatíne, ktorý sa dáva na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.
"Ovplyvnenie grapefruitovou šťavou sa však týka celého radu rôznych liečivých látok, tento údaj sa uvádza v písomnej informácii a pacienti by mali vždy dodržiavať inštrukciu, ak si prečítajú, že liek, ktorý dostali, sa nemá zapíjať grapefruitovou šťavou," zdôraznila hovorkyňa.
Britský denník The Telegraph na webe napísal, že nadmerné množstvo lieku v tele sa môže prejavovať halucináciami, poklesom krvného tlaku, ale aj svalovými alebo dýchacími ťažkosťami či zrýchlením tepu. Niektorí ľudia po reakcii medzi chemickými látkami a grepom zomreli. Lekári a farmaceuti by si podľa expertov mali byť tohto problému viac vedomí.
AD PETER PAŽITNÝ...: NIEČO ROBÍME ZLE .týždeň 51 - 52/2012
(21.01.2013; Týždeň; č. 4, s. 5; Rosolanka Michal)
Analýzy o efektívnosti slovenského zdravotníctva ilustrujú neutešenú situáciu v našom zdravotníctve. Je nepochybné, že štatistické analýzy sú multifaktoriálne, opierajú sa o viaceré parametre, ale odbornosť lekárov je rozhodujúca v diagnosticko-liečebnom procese a mala by viesť k priaznivejším výsledkom analýz. Občas zaznejú kritické slová z úst zainteresovaných z ministerstva, Health Policy Institute alebo členov výboru NR SR pre zdravotníctvo o plytvaní s liekmi. Plne s tým súhlasím, je to však len zlomok z plytvania. Kritický pohľad na diagnosticko-liečebný postup ostáva tabu. Asi preto, že diagnosticko-liečebný postup je zložitý až holistický a je ťažko postihnuteľný kritikou od tých, ktorí profesionálne na danom procese neparticipujú. Súčasná medicína disponuje stovkami diagnostických testov a správny výber vyšetrenia závisí od odbornej spôsobilosti lekára na základe dôkladného vyhodnotenia anamnestických údajov a klinického nálezu. Je časovo menej náročné a pohodlnejšie vypísať žiadanky na laboratórne vyšetrenia, než získať od pacienta podrobnú anamnézu a podrobne pacienta vyšetriť. Ak postupuje lekár podľa hesla "Jáchyme, hoď ho do stroje", potom sa pre poisťovňu vykazujú tisícky bodov, ale diagnóza je často v nedohľadne. Nehovoriac o tom, že taký postup zaťažuje laboratóriá a predlžuje čakacie lehoty na vyšetrenia.
Účinná odborná kontrola by mala ekonomicky prínos, viedla by k satisfakcii a povzbudeniu tých lekárov, ktorí postupujú odborne a eticky správne a bola by nástrojom na vylepšenie tam, kde to absentuje.
Chrípka útočí na Slovákov, chorých stále pribúda
(21.01.2013; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)
Nové polohovateľné lôžka pre Urologickú kliniku FNsP FDR
(18.01.2013; www.bystricoviny.sk; s. -; FNsP FDR)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi