SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » FEBRUÁR 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 01.02.2013

Kotolník
(02.02.2013; Život; č. 5, s. 10-13; Ličák Peter, Ďurovová Henrieta)


Biznis s liekmi oberá nemocnice o peniaze
(01.02.2013; Hospodárske noviny; s. 1, 5; Hunková Mária)

Firmy predávajú lieky aj s 300-percentnou prirážkou.
Bratislava - Rovnaký druh lieku, no neporovnateľne rozdielne ceny a niekedy aj 300-percentné predraženie tovaru. Aj takto slovenské nemocnice nakupujú lieky od súkromných distribučných firiem. Štátne nemocnice majú pritom problém s nedostatkom peňazí a vytvárajú najväčšie dlhy.
Banskobystrická nemocnica napríklad platí za balenie antibiotika 21 eur, pričom bratislavská zaň dáva len sedem eur. Tá lacnejšie kupuje aj lieky proti trombóze. Jedno balenie ju stojí 48 eur. V Košiciach ho zas odoberajú za 108 eur.
Súťažou sa vraj šetrí
Košickej nemocnici liek za spomínanú cenu distribuuje Medical Group, v ktorej v minulosti pôsobil aj predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). "Cenové rozdiely medzi dodávkami liekov sú spôsobené rozhodnutím výrobcu," povedala riaditeľka spoločnosti pre nákup a predaj liekov Monika Lainczová.
Košická nemocnica cenové rozdiely a predražené nákupy kvôli neprítomnosti kompetentných nevysvetlila. Fakultná nemocnica Banská Bystrica tvrdí, že kladie dôraz na najnižšiu cenu. "Na lieky, ktoré neobstarávame verejnou súťažou, si robíme prieskum trhu," povedala hovorkyňa Ružena Maťašeje. Minulý rok takto mali usporiť mesačne priemerne 271-tisíc eur.
Ministerka o probléme vie
Problémom sa už zaoberá aj ministerstvo zdravotníctva. Podľa hovorkyne Zuzany Čižmárikovej chce na nákupoch liekov a zdravotníckeho materiálu ušetriť 10 percent oproti minulému roku.
Finančná situácia v štátnych nemocniciach je totiž kritická. Podľa čísel ministerstva majú aktuálny dlh viac ako 300 miliónov eur, z toho polovicu tvoria záväzky po lehote splatnosti. S manažérmi nemocníc už začali minulý týždeň rokovať, ako lieky nakupovať lacnejšie.
Podľa analytika INEKO Dušana Zachara sa rozdiely v cenách liekov nedajú obhájiť ani množstvovými zľavami. "Ak nakupuje totožný liek jedna veľká štátna nemocnica aj o 100 až 300 percent drahšie ako druhá, tak je vysoko pravdepodobné, že tu niekde dochádza k nehospodárnym nákupom," povedal Zachar.
Priepastné rozdiely v cenách vnímajú aj zdravotné poisťovne, ktoré ich zdravotníckym zariadeniam preplácajú. Všeobecná zdravotná poisťovňa im za bývalého vedenia začala posielať informácie, za koľko nakupujú ostatné nemocnice. Nový manažment v tom však nepokračuje. "Výsledky nenaplnili naše očakávania," odôvodnila hovorkyňa Dana Gašparíková.
Problém sa podľa nej však snažia už dlhšie riešiť centrálnym nákupom. Dnes dohadujú pre 70 nemocníc dodávku 68 druhov liekov. "Ide o finančne náročné lieky, ako sú rastové hormóny, interferóny, koagulačné faktory, trombolytiká, oftalmologiká, očkovacie látky a biologickú liečbu." Ročne takto Všeobecná zdravotná nakúpi lieky asi za 50 miliónov eur. Minulý rok na tom podľa Gašparíkovej ušetrili necelých 10,8 milióna eur. Centrálne nakupuje aj Union ZP, ktorá tak za rok 2012 usporila 336-tisíc eur.
Legislatíva nepomáha
Zákonná páka na neprimerané cenové rozdiely nie je. Kategorizačná komisia ministerstva určuje iba maximálne ceny liekov, za ktoré sa môžu predávať. Podľa prezidenta Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností Štefana Mesároša je tak iba na nemocniciach, aké ceny si s výrobcom či distribútorom dohodnú. "Každý za tým sleduje aj určité biznis hľadisko. Výrobca alebo distribútor môže dať nemocnici lieky lacnejšie, lebo vie, že sa mu to napríklad na predpisovaní liekov, vráti." Podľa Mesároša sa však stávajú aj prípady, keď sa do nemocníc dodávajú lieky výrazne pod cenu, aby boli schopné nastaviť pacientov na liečbu. "Potom sa ceny zase dodatočne vyrovnajú," povedal.
Spoločné formuláre
Kým podľa farmaceutov sú cenové rozdiely bežné, ministerstvo už začalo hľadať spôsob, ako ich vyrovnať a nakupovať lacnejšie. "Odprezentovali sa ciele ministerstva zdravotníctva, pri ktorých budú nemocnice nápomocné. Prebrali sa všetky vhodné formy, ako koordinovať aj túto oblasť, od spoločných formulárov cez klinických farmakológov a podobne," priblížila Čižmáriková. Z cenového porovnania HN najlepšie vyšla bratislavská nemocnica, ktorá vo väčšine prípadov za lieky platí najmenej. Aj ona si podobne ako banskobystrická porovnáva trhové ceny a vyberá dodávateľa s najnižšou ponukou. "Vedeniu Univerzitnej nemocnice Bratislava sa tak darí znižovať náklady na lieky. Priemerná mesačná úspora predstavuje 15 percent. Kumulatívne je to úspora 1,3 milióna eur," povedala hovorkyňa Petra Stano Maťašovská.
Ako sa zarába na liekoch
Univerzitná nemocnica Bratislava nakupuje Fraxifarine Forte za 48,60 eura od troch rôznych dodávateľov
Košickej nemocnici ten istý liek dodáva Medical Group za 108,33 eura
V Medical Group pôsobil v rokoch 1995 až 2002 aj predseda parlamentu
Pavol Paška
Univerzitná nemocnica Košice
Rozdiel v cenách liekov
                     Dodávateľ         Cena (v EUR)
 Fraxifarine Forte   Medical Group      108,33
 Vancomycin Mylan    Med-Art             13,19
 Clexane Forte       Medical Group       38,90
 Sandostatin         Med-Art            177,69
Fakultná nemocnica Banská Bystrica
 Dodávateľ Cena (v EUR)
 dané balenie nenakupuje
 Unipharma                            21,35
 Medical Group, Med-Art, Pharmeco     41,83
 Unipharma                           177,69
Univerzitná nemocnica Bratislava
 Dodávateľ                          Cena (v EUR)
 Med-Art, Pharmos, Unipharma         48,60
 Pharmos                              7,29
 Med-Art, Pharmos, Unipharma         18,94
 Medical Group, Med-Art, Pharmos    196,24
Zakázali tabletky proti počatiu, čo sú aj u nás
(01.02.2013; Sme; s. 6; Valček Adam)
Privatizácia na druhý pokus
(01.02.2013; Pravda; s. 35; Mesík Juraj)

V decembri 2011 utrpeli slovenskí oligarchovia a vtedy vládnuce partaje ponižujúcu porážku. Napriek tomu, že rozpútali nevídanú nenávistnú kampaň v médiách, nepodarilo sa im zlomiť odpor lekárov, ktorí nenastúpili do práce. Moc po dlhej agónii stiahla chvost a ustúpila. Privatizácia nemocníc sa odložila na neurčito.
Potvrdilo sa to, čo by mal vedieť každý inteligentný občan a dokonca aj politici: Každá krajina môže bez problémov celé mesiace fungovať bez vlády, no žiaden európsky štát sa ani jeden deň nezaobíde bez fungujúcich nemocníc a lekárov. Keď ide o životy a zdravie ľudí, sú politické figúrky a oligarchovia, čo ich majú vo vrecku, iba prázdne nuly.
Zdá sa, že sa schyľuje k novému pokusu o privatizáciu nemocníc. Tentoraz na to idú oligarchovia a už pre zmenu ľavicová vláda poučení: najprv treba lekárom zobrať možnosť, aby kládli účinný odpor.
Ako potenciálni zločinci majú dostať vlastné trestné paragrafy a zákony o nútených prácach. Potom už bude privatizácia hračkou. Aspoň tak si to predstavujú.
Netreba sa pri tom hrať na Zuzanu Zvolenskú či Richarda Rašiho. Za ich menami sa iba skrýva nová iniciatíva, ktorá má za cieľ obrať lekárov o základné občianske práva. Plnú zodpovednosť za to nesie šéf strany Smer a vlády Robert Fico.
Ak sa lekári nedokážu znovu postaviť na účinný odpor tak, ako to urobili na jeseň 2011, časom sa slovenské nemocnice sprivatizujú i so všetkými dôsledkami pre starostlivosť o zdravie ľudí, najmä vo vidieckych okresoch a mestách.
Kým pre politikov je zatvorenie "neekonomickej" nemocnice alebo oddelenia politicky veľmi chúlostivá vec, pre súkromných vlastníkov to problém nebude. Štát a politické strany stále musia predstierať ľudskosť. Pre súkromných podnikateľov táto hra nebude záväzná. Záväzná je iba hra peňazí. V nej sú starí a chronicky chorí pacienti v nemocniciach len nevítané náklady, ktoré znižujú zisky.
Ak sa lekári rozhodnú postaviť na odpor voči svojej systémovej kriminalizácii, bude situácia veľmi odlišná. Ísť dnes do konfrontácie s lekármi je "war of choice" - vojna, ktorú si zvolila sama moc. Zvoliť si takýto riskantný konflikt na začiatku roka, keď na Slovensko začína doliehať skutočná hospodárska kríza, môže byť aktom zúfalstva.
Zadlženie republiky politici za krátkych päť rokov zdvojnásobili, ale ani znásobenie dlhov nezabránilo rastu nezamestnanosti. Rezervy sa vyčerpali. Premiér Fico zrejme začína chápať Pyrrhovu povahu svojho vlaňajšieho volebného víťazstva. Zdá sa, že sa chce zbaviť zodpovednosti za ďalší vývoj v zdravotníctve tak, že ho odovzdá oligarchom a potom si umyje ruky.
Dôvodov, prečo chce riskovať otvorený konflikt a zaviesť nútené práce lekárov, sa však ukazuje viac. Popri rastúcom vedomí o stave slovenskej ekonomiky môže ísť aj o snahu obrať o možnosť sebaobrany jednu z kľúčových a posledných skupín občanov, ktorá je schopná postaviť sa na účinný odpor proti politickej svojvôli.
Oligarchom na Slovensku zrejme nestačí ekonomická a politická kontrola krajiny, chcú ju dosiahnuť aj nad zdravím a životmi ľudí, obrať ich o slobodu brániť sa pred tými, čo rozkrádajú štát a beztrestne zneužívajú moc.
Moc je hladná po absolútnej moci. S kvalitou zdravotníctva to nemá nič spoločné. Verchuška nepotrebuje jeho kvalitné služby, o jej zdravie a zdravie príbuzných sa postarajú kliniky v zahraničí. Verchuška potrebuje zisky a kontrolu obyvateľstva. Pokiaľ lekári odmietnu, aby z nich robili kategóriu zločincov so špeciálnymi zákonmi, moc vyjde zo svojej "war of choice" porazená.
Späť k štátu chce tisícka poistencov
(01.02.2013; Hospodárske noviny; s. 5; tasr)

Bratislava - Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa zaznamenala od začiatku roka vyše 1 100 žiadostí od poistencov o obnovenie poistného vzťahu. "Ide o poistencov, ktorí boli pravdepodobne nekalo prepoistení do súkromných zdravotných poisťovní," poukázala hovorkyňa poisťovne Dana Gašparíková. VšZP preto v prípade, keď poistencov prepoistili bez ich súhlasu, odporúča svoj nesúhlas s prepoistením oznámiť v novej zdravotnej poisťovni a svoj podnet adresovať aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. "Zdravotná poisťovňa má možnosť takéto prihlášky stornovať," vysvetlila Gašparíková. Priblížila, že do vyriešenia podnetu zabezpečuje zdravotnú starostlivosť nová poisťovňa.
Zavedenie výmenných lístkov k lekárovi niektorí vítajú
(31.01.2013; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)
Súkromným lekárom sa návrat výmenných lístkov páči
(31.01.2013; www.sme.sk; Ekonomika, s. -; sita)

KAUZA ĽUDSKÝCH TKANÍV STÁLE BEZ VÝSLEDKU
(31.01.2013; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.00; por. 1/27; TOMEČKOVÁ Lucia)

Viliam STANKAY, moderátor: "Poslanecký prieskum na Úrade verejného zdravotníctva spred troch mesiacov preveril, ako sa vyvíja kauza vývozu ľudských tkanív."
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka: "Bývalý šéf úradu pred rokom upozornil, že všetky tkanivá, ktoré mali pomôcť slovenským pacientom, vyviezla zodpovedná firma do Nemecka."
Viliam STANKAY, moderátor: "Lucia TOMEČKOVÁ zisťovala viac."
Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka: "Presne 30. októbra minulého roka z týchto dverí vyšli poslanci Výboru pre zdravotníctvo Národnej rady a namierili si to rovno na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Chceli totiž jasné odpovede na otázky, čo sa to deje pri vývoze ľudských tkanív zo Slovenska, pri ktorých na nejasnosti upozornila RTVS. Odpovede síce dostali, ale záver poslaneckého prieskumu je v nedohľadne."
Richard RAŠI, poslanec NR SR (Smer-SD): "Záver bude ten, ktorý príde z rozhodnutia orgánov, ktoré sledujú túto kauzu."
L. TOMEČKOVÁ: "Bývalý predseda Úradu pre dohľad Ján GAJDOŠ totiž ešte v júni podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie na neoprávnené odoberanie orgánov, tkanív a buniek z mŕtvych. Následne firma, ktorá vzorky odoberala, zažalovala úrad."
Petra HRÁŠKOVÁ, Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave: "Vedieme trestné stíhanie pre prečin neoprávneného odobratia orgánov, tkanív a buniek a nezákonnej sterilizácie. Obvinenie nebolo doposiaľ vznesené voči žiadnej osobe."
L. TOMEČKOVÁ: "Za tri roky všetkých 618 odobratých vzoriek skončilo za hranicami. Ani jedna nepomohla slovenskému pacientovi. Odpoveď na otázku, kto je za to zodpovedný, si politici prehadzujú ako horúci zemiak."
Ivan UHLIARIK, poslanec NR SR, bývalý minister zdravotníctva: "Zmluva bola podpísaná v roku 2009 a preto plná zodpovednosť vlastne naozaj padá na vtedajšie vedenie ministerstva zdravotníctva."
L. TOMEČKOVÁ: "Bývalý šéf Úradu pre dohľad Ján GAJDOŠ totiž po podozreniach z vývozu vzoriek zrušil so zodpovednou firmou zmluvu a zadal nový, prísnejší tender."
R. RAŠI: "Bola im teda daná výpoveď zo zmluvy, prečo úrad navrhol tej istej firme novú zmluvu."
Ján GAJDOŠ, bývalý predseda Úradu pre dohľad nad zdrav. starostlivosťou: "Každý kto má povolenie na výkon odberu nemohol byť diskriminovaný, ale v intenciách týchto regulačných pravidiel dostal nový návrh zmluvy."
L. TOMEČKOVÁ: "Pochybenie vylučuje aj GAJDOŠOV predchodca Richard DEMOVIČ, ktorý podpísal pôvodnú zmluvu."
Richard DEMOVIČ, bývalý predseda Úradu pre dohľad nad zdrav. starostlivosťou: "Ja sa aj dnes domnievam, že boli dodržané všetky zákonné predpisy."
L. TOMEČKOVÁ: "Viliama NOVOTNÉHO prieskum neuspokojil. Chce ďalší, tentoraz na ministerstve zdravotníctva."
Viliam NOVOTNÝ, poslanec NR SR (SDKÚ-DS): "Sa vlastne vystriedali traja ministri do tejto chvíli a traja predsedovia Úradu pre dohľad a vôbec ma nezajíma, z akej boli politickej strany, ja som poslanec Národnej rady a kauza, ktorú odkryla vaša reportáž, je pre mňa škandalózna. Chcem poznať odpovede, celé je to zahalené rúškom tajomstva."
L. TOMEČKOVÁ: "Okrem slovenskej kriminálnej polície sa prípadu vývozu ľudských tkanív zo Slovenska venuje aj Interpol. Lucia TOMEČKOVÁ, RTVS."
PODANIE POTRATOVEJ TABLETKY JE NELEGÁLNE
(31.01.2013; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.00; por. 10/27; GOMBOŠOVÁ Iveta)
Viliam STANKAY, moderátor: "Niektorí aktivisti žiadajú zrušiť registráciu potratových tabletiek. Tvrdia, že viac ako 15 percent žien malo po ich užití problémy. Hlavný odborník pre gynekológiu zase upozorňuje na riziká chirurgického potratu. Paradox je, že naše zákony tabletkové potraty ani nedovoľujú."
Iveta GOMBOŠOVÁ, redaktorka: "Nepríjemné pocity a bolestivé krvácanie. To sú príznaky, ktoré sprevádzajú chemický potrat. Upozornila na ne Eva GREY, ktorá podporuje občianske združenie Fórum života. Vychádza z fínskej štúdie, ktorá porovnávala dopady chemického a mechanického potratu."
Eva GREY, lekárka, bioetička: "15 percent žien malo tak nezvládnuteľné krvácanie, že museli absolvovať nejaké vyšetrenie u lekára a nejaký zákrok."
I. GOMBOŠOVÁ: "Dve percentá z nich museli podstúpiť aj operáciu. Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva však potrat vyvolaný tabletkou obhajuje."
Miroslav BOROVSKÝ, hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu: "Je šetrnejší, pretože si nevyžaduje narkózu, nevyžaduje si inštrumentálnu revíziu."
I. GOMBOŠOVÁ: "Potratové tabletky sme na Slovensku zaregistrovali potom, ako boli schválené jedným z typov európskej registrácie. Slovensko nevyužilo možnosť odmietnuť ju. Fórum života teraz žiada o zrušenie registrácie týchto tabletiek."
Marek MICHALČÍK, podpredseda OZ Fórum života: "Otvára sa tu ďalšia možnosť prístupu k potratom, čiže je tu vážna obava, že by stúpol ich počet a ešte navyše je tu obava, že by aj zdravie žien bolo ešte viac ohrozené. Je naším cieľom chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť a celkom prirodzene sme proti všetkým typom potratov."
Valérie PERNIŠOVÁ, hovorkyňa Št. ústavu pre kontrolu liečiv: "Nakoľko momentálne neexistujú dôvody na zrušenie tejto registrácie, neplánujeme registráciu zrušiť."
I. GOMBOŠOVÁ: "Ministerka zdravotníctva navyše hovorí, že potratové tabletky sa teraz na Slovensku ani nedajú kúpiť."
Zuzana ZVOLENSKÁ, ministerka zdravotníctva SR: "Vstup tejto tabletky je podmienený súladom s legislatívou. V tejto chvíli naša vyhláška nepozná chemické prerušenie tehotenstva."
I. GOMBOŠOVÁ: "Ministerstvo zdravotníctva neplánuje vyhlášku o umelom prerušení tehotenstva meniť, čo teda znamená, že potratové tabletky sa u nás nebudú môcť legálne podávať. Iveta GOMBOŠOVÁ, RTVS."

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi