SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MAREC 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 08.03.2013

Najčastejšie chybia nemocnice štátu
(08.03.2013; Hospodárske noviny; s. 8; Hunková Mária)


Jedna poisťovňa stojí
(08.03.2013; Sme; s. 6; vfo)

Ministerstvo zdravotníctva doteraz nezačalo vyberať poradcu na znárodnenie poisťovní.
BRATISLAVA, Jedna poisťovňa má začať fungovať od roku 2014. Ministerstvo zdravotníctva malo od decembra minulého roka vyberať poradcu. Zatiaľ s tým ani nezačala. Vybratý má byť na budúci mesiac. Vyplýva to z harmonogramu, ktorý schválila vláda ešte v októbri minulého roka. Tender pritom trvá zhruba tri až päť mesiacov.
Rovnako nepredložila ministerka Zuzana Zvolenská ani zákon o jednej poisťovni, ktorý by mal podľa harmonogramu platiť od mája. Prijať zákon pritom štandardne trvá zhruba tri mesiace.
"Predloženie zákona a vyhlásenie verejného obstarávania na poradcu očakávame v najbližších dňoch," povedala Martina Lidinská z komunikačného oddelenia ministerstva. Kedy presne ho chcú predložiť, nepovedala.
Ministerka pritom pred týždňom povedala, že obe veci predloží v najbližších dňoch.
Kvalitu zdravotníkov vláda neovplyvní
(08.03.2013; Sme; s. 6; vfo)

Štátne kritériá hodnotenia neukazujú, ktoré ambulancie či nemocnice sú kvalitné.
BRATISLAVA, Pacienti či poisťovne nevedia z informácií, ktoré štát žiada, povedať, či sú ambulancie, či nemocnice kvalitné. A to aj napriek tomu, že ministerstvo zdravotníctva na vláde presadilo rozšírenie hodnotiacich kritérií.
Pribudli tri, ktoré sa týkajú jednotky intenzívnej starostlivosti. Spolu ich je 43. Rozšírila sa aj škála hodnotenia, namiesto troch má byť päť stupňov.
Poisťovne, ktoré vyhodnocujú spínanie kritérií, ich rozšírenie vítajú. Nevie sa však podľa nich určiť, či je nemocnica, či ambulancia kvalitná, upozorňuje Dôvera. "Takmer všetci poskytovatelia - 95 percent - podľa nich dosahujú štandardnú úroveň," povedala Monika Šimunová z poisťovne.
Zvyšok je buď veľmi kvalitný, alebo má nízku úroveň. "Pre slabú výpovednú hodnotu týchto kritérií nemá pre poistencov zverejňovanie poradia poskytovateľov podľa nich pridanú hodnotu," hovorí. Poisťovňa si robí vlastný rebríček.
Ministerstvo oponuje, kritériá sú podľa nich reprezentatívne.
Veľmi široké sú kritériá aj podľa analytika HPI Tomáša Szalaya: Nevedia odlíšiť kvalitu od nekvality. Aj napriek tomu je podľa neho dôležité, aby sa meralo, čo sa v zdravotníctve robí. "Aby sme vedeli porovnávať." Podľa toho by sa potom mali smerovať aj peniaze.
Dnes ak nemocnica či ambulancia horšie spĺňa kritériá, nehrozí im priamo postih či riziko, že prídu o licenciu. Môže to však zhoršiť ich vyjednávanie o zmluvu v poisťovniach.
Štátna Všeobecná poisťovňa napríklad pri uzatváraní zmluvy hodnotí zariadenia a štátne kritériá majú pätinovú váhu.
Príklady
skríning krčka maternice;
preventívne prehliadky;
zubné kazy;
úmrtnosť, celková, ale aj v diagnózach ako infarkt, mŕtvica, zlomenina stehennej kosti či materská úmrtnosť;
preloženie na jednotku intenzívnej starostlivosti;
opätovná hospitalizácia do 30 dní od prepustenia;
opätovná operácia - rovnakej veci.
Pacientom kritériá nepovedia, kde dostanú kvalitnú starostlivosť.
Peniaze za predaj nemocníc sa rozkotúľali
(08.03.2013; Sme; príloha Bratislava, č. 5, s. 3; Hilbertová Martina)
Roky nebolo jasné ani to, komu a za koľko predal štát budovy
Namiesto opráv sú bratislavské nemocnice v zlom stave.
BRATISLAVA. Peniaze z predaných nemocníc mali zachraňovať budovy, ktoré zostali štátu. Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Petra Stano Maťašovská však tvrdí, že práve na opravách sa v minulých rokoch zjavne šetrilo, až sa niektoré budovy dostali do havarijného stavu.
"Z pohľadu výdavkov na energie, nutnosti opráv a rekonštrukcií sú najkritickejšími nemocnicami - Kramáre, Staré Mesto, Špeciálna geriatrická nemocnica Podunajské Biskupice," tvrdí.
Stratené v systéme
Keď v roku 2005 ministerstvo zdravotníctva zrušilo polikliniku na Bezručovej, viac ako dvadsiatke lekárov sľubovali, že pre nich zrekonštruujú pavilón na Mickiewiczovej. To sa však nestalo. Kde minuli peniaze, terajšie vedenie Univerzitnej nemocnice nevie povedať. V archívoch museli na základe otázok SME pátrať aj po základných informáciách, ako sú ceny za budovy a kupcovia. V rokoch 2005 a 2006, keď ich predávali, kompletné údaje nezverejnili. Dodnes nik neurobil sumár, koľko peňazí za predaje získali a kde ich použili.
"Peniaze museli ostať nemocnici, ktorá ich predávala. Nemôže byť žiadny problém to dohľadať," myslí si exminister zdravotníctva Rudolf Zajac, za ktorého éry sa rozhodlo o predaji. Sám si tiež vyhodnotenie nerobil. Pripustil však, že súčasné budovy neobnovia, kým sa nedostanú do komerčných rúk.
Odkázal nás na bývalého riaditeľa nemocnice Valeriána Potičného. Ten je dnes hlavným lekárom samosprávneho kraja. Spojiť sa nám s ním nepodarilo.
V minulosti sa objavili informácie, že peniaze šli na oddlženie najväčšej bratislavskej nemocnice. Jej dlh ku koncu roka 2011 však bol stále vyše 15,5 milióna eur.
Lekári v centre chýbajú
"Nič sa nezlepšilo a poliklinická zložka úplne chýba," komentuje výsledok predaja staromestská poslankyňa Halka Ležovičová, ktorá ordinuje v Nemocnici s poliklinikou Milosrdní bratia.
Myslí si, že ak by budovu na Mickiewiczovej zrekonštruovali, mohla by tam byť poliklinika namiesto Bezručovej, ktorá by mohla už vyzerať podobne moderne ako Nemocnica u milosrdných. Práve tam dnes posielajú staromestských pacientov. Keďže kapacity nestačia, Staromešťania musia za lekármi cestovať ďalej.
V centre je pritom pomer seniorov najvyšší z celej Bratislavy, až pätina obyvateľov Starého Mesta sú dôchodcovia a ich počet rastie. Súkromné služby si podľa Ležovičovej dovoliť nemôžu.
"Pokiaľ im ponúkneme, že služba je zadarmo, prídu aj trikrát za deň. Keď im ponúkneme, že by mali len tri z desiatich procedúr doplatiť, nemajú na to," vraví.
Vedenie nemocnice dnes žiadnu veľkú rekonštrukciu neplánuje. Dôležité podľa vedenia UNB bude, či vláda postaví v Bratislave novú nemocnicu, tak ako plánuje. Mala by vzniknúť na Patrónke.
22 mil. eur podľa prepočtu z roku 2005, teda 823 miliónov korún získala Univerzitná nemocnica z predaja budov nemocníc v centre.
Regionálne nemocnice sa dohodli s VšZP, nové ceny budú od apríla
(07.03.2013; www.teraz.sk; s. -; TASR)
Regionálne nemocnice sa dohodli s Všeobecnou zdravotnou na nových cenách
(07.03.2013; www.sme.sk; EKONOMIKA, s. -; TASR)
Vláda stiahla novelu o zdravotnom audite živnostníkom
(07.03.2013; www.pravda.sk; Správy, s. -; TASR, SITA)
Vláda stiahla chybnú novelu Zvolenskej, musí sa opraviť
(07.03.2013; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)
Ministerstvo bude ambulancie a nemocnice hodnotiť po novom
(07.03.2013; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)

 

Štátne kritériá neukazujú, ktoré ambulancie či nemocnice sú kvalitné
(07.03.2013; www.sme.sk; EKONOMIKA, s. -; FOLENTOVÁ Veronika)
http://ekonomika.sme.sk/c/6725933/stat-ma-kriteria-hodnotenia-nemocnic-kvalitu-neukazuju.html

Zavedenie jednej poisťovne zastalo
(07.03.2013; www.sme.sk; EKONOMIKA, s. -; FOLENTOVÁ Veronika)
http://ekonomika.sme.sk/c/6725821/zavedenie-jednej-poistovne-zastalo.html

Nitrianska nemocnica sa bráni, nešikanujeme šéfa lekárskych odborov
(07.03.2013; www.teraz.sk; s. -; TASR)
Na údajnú šikanu upozornili odbory, pričom poukázali na odobratie osobného príplatku za nepatrnú administratívnu chybu.
Bratislava 7. marca (TASR) - Nitrianska fakultná nemocnica odmieta, že by šikanovala svojho zamestnanca Petra Visolajského, ktorý je zároveň šéfom Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Na údajnú šikanu upozornili odbory, pričom poukázali na odobratie osobného príplatku za "nepatrnú administratívnu chybu". Nemocnica sa však bráni s tým, že nešlo o nepatrnú chybu, ale o chyby vo vedení zdravotnej dokumentácie napriek opakovaným upozorneniam. Visolajský mal preto prísť o osobný príplatok vo výške 70 eur na jeden mesiac.
Ako poukázal šéf nemocnice Jozef Valocký, v zariadení platí Pracovný poriadok a vnútorné interné smernice na výkon práce. Ich porušenie sa považuje za porušenie pracovnej disciplíny, z ktorého plynú možné sankcie. "Porušenie posudzujú priamo riadiaci vedúci zamestnanci a navrhujú vedeniu opatrenia. V tomto prípade hovoríme o zamestnávateľovi a zamestnancovi a nie predsedovi LOZ, teda tieto postavenia nie je možné zlučovať. Spájať tieto dva pojmy je nesprávne, čo FN Nitra v žiadnom prípade nerobí," povedal Valocký pre TASR.
Odborári sa sťažovali aj na to, že Visolajskému neudelili voľno na stretnutie s prezidentom Ivanom Gašparovičom, na čo mal mať nárok. Valocký reagoval, že nemocnica uvoľňuje zástupcov odborových orgánov na vymedzené odborárske podujatia. Voľno mal viackrát dostať aj Visolajský, a to napriek tomu, že nemocnica sa domnieva, že "takúto povinnosť má len voči predsedovi LOZ pri FN Nitra". Riaditeľ zariadenia okrem toho poukázal, že Visolajský napriek výzve nedoložil k svojej žiadosti o pracovné voľno pozvánku od prezidenta, čím jeho žiadosť nebola kompletná.
Lekárski odborári v stredu (6. 3.) poukazovali na to, že ich zástupcovia, ako aj lekári sú vystavovaní stále vyššiemu tlaku zo strany riaditeľov jednotlivých nemocníc ohľadne dohody o slúžení pohotovostných služieb. Odborári v tejto súvislosti upozornili na "šikanovanie" svojho predsedu Petra Visolajského. "Bolo mu odobraté osobné ohodnotenie za nepatrnú administratívnu chybu, čo sa neudialo u žiadneho iného lekára. Dokonca mu nebolo poskytnuté voľno na stretnutie s prezidentom Ivanom Gašparovičom, na ktoré má na základe Zákonníka práce nárok," povedal podpredseda LOZ Pavel Oravec. Podobné praktiky sa podľa jeho slov dejú vo všetkých nemocniciach v SR.

 

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi