SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » MAREC 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 28.03.2013

Nemocnice obchádzali súťaž, zistili župní kontrolóri
(28.03.2013; Hospodárske noviny; s. 5; tasr)


Služby lekárov sú stále neisté
(28.03.2013; Hospodárske noviny; s. 2; tasr)
Bratislava - Otázka nadčasov lekárov v nemocniciach, ktorej riešenie žiadajú lekárski odborári, ostáva nedoriešená aj po včerajšom stretnutí na ministerstve zdravotníctva. Odborári žiadajú komplexné riešenie tejto problematiky. Návrh, ktorý ponúkajú, však podľa ministerky Zuzany Zvolenskej nič nerieši. K dohode tak nedošlo, pacienti by to však pocítiť nemali. "Služby máme zabezpečené," konštatovala šéfka rezortu s tým, že v štátnych nemocniciach dohody podpísalo v priemere asi 80 percent lekárov. K podpisu dohôd už došlo aj v bratislavskej nemocnici na Kramároch, kde hrozilo, že nebude mať kto slúžiť pohotovostné služby. Lekárske odborové združenie požiadavku riešiť nadčasy odôvodňuje snahou zaviesť do služieb poriadok. Ako poukázal šéf Peter Visolajský, lekári podpisujú "bianco" dohody. Odbory žiadali, aby sa stanovilo, koľko nadčasov môže lekár maximálne za mesiac odslúžiť.
Zvolenská odborárom pre nadčasy neustúpila
(28.03.2013; Pravda; s. 2-3; Beňová Zlatica)
Lekárski odborári sa s nedohodli s ministerkou zdravotníctva, ako riešiť otázku nadčasov. Ministerke Zuzane Zvolenskej včera ponúkli vlastný návrh, ktorý odmietla. Podľa nej by pacienti nič pocítiť nemali, odborári zase oponujú, že to nie je tak celkom pravda.
Vedenia nemocníc sa v posledných týždňoch snažili získať súhlas lekárov s rozpisom služieb, aby zabezpečili pohotovostné a nočné služby. Lekári súhlasy podpísali na rok. Podľa Zvolenskej v štátnych nemocniciach súhlasilo asi 80 percent lekárov. K podpisu dohôd už došlo aj v bratislavskej nemocnici na Kramároch, kde hrozilo, že nebude mať kto slúžiť v pohotovostných službách. "Služby máme zabezpečené," povedala šéfka rezortu.
Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského sú však nemocnice, kde je ešte stále problém a dohody nemusia platiť do konca roka. "O ktoré nemocnice presne ide, to vám nepoviem. Navyše tie súhlasy sú vypovedateľné s mesačnou výpovednou lehotou," povedal. Či ich lekári aj vypovedia, to nepovedal. Dodal, že teraz budú čakať na návrh ministerstva. "V každom prípade ten hlavný problém, nedostatok lekárov na Slovensku, je dlhodobá vec, ale my tento rok chceme riešiť poriadok v službách lekárov," dodal odborár.
Žilinská nemocnica, v ktorej lekári na konci minulého roka vypovedali služby, má podľa jej hovorkyne Márie Koporecovej podpísané dohody o nadčasoch do konca júla. "Dohody podpísali všetci lekári a rokovania budú prebiehať pred skončením platnosti dohôd," povedala.
Lekárske odborové združenie tvrdí, že svojím návrhom chcelo zaviesť do služieb poriadok. Podľa odborárov sa často stáva, že slúžia len na dobré slovo, bez pracovnoprávneho krytia, čo chceli návrhom vyriešiť. "My sme ponúkli, ako zabezpečiť bezproblémový chod oddelení na celý rok. Žiadali sme len, aby bol v službách poriadok, aby sa neopakovala situácia, aká bola minulý rok v Žiline či na prešovskej traumatológii," skonštatoval predseda združenia.
Visolajský upozorňuje, že mnohí lekári pri súhlase s nadčasmi podpisujú bianko dohody. Odbory preto žiadali, aby sa v zmluve stanovilo, koľko nadčasov môže lekár maximálne za mesiac odslúžiť. Zároveň chceli, aby mali lekári výšku platby za službu stanovenú pevne na celý rok, na ktorý dohody o nadčasoch podpíšu.
Nadčasové hodiny predstavujú podľa ministerstva problém v celej Európe. Rezort považuje za dôležité, aby sa táto problematika riešila, no poukazuje, že je priam nemožné vyriešiť tento niekoľko desiatok rokov trvajúci problém počas pár mesiacov.
Zamestnávateľ môže podľa Zákonníka práce zamestnancom nariadiť 150 hodín práce nadčasov ročne. Okrem toho sa môžu s vedením nemocnice dohodnúť na ďalších sto hodinách navyše. Celkovo však nadčasy nemôžu presiahnuť 400 hodín ročne. Tým, ktorí by chceli odpracovať viac, by odborári chceli dať možnosť, aby každé oddelenie malo možnosť dohodnúť sa s daným doktorom. Slúžiacim lekárom sa v nemocniciach podľa odborárov míňajú zákonom stanovené limity na služby. Čo bude nasledovať po ich vyčerpaní, šéf odborárov nevie.
Ministerstvo zatiaľ čiastočne splnilo požiadavku lekárov týkajúcu sa zvyšovania platov, tretiu etapu zvyšovania pripravilo do zákona. Ten by mala do konca apríla odsúhlasiť vláda a následne pôjde do parlamentu. Odborári chceli mať pôvodne zvýšenie platov zakotvené v zmluvách pred tým, ako zákon schváli parlament. Túto ich požiadavku však vedenia nemocníc neakceptovali.
Naši lekári pracujú menej ako zahraniční, tvrdí ministerstvo
(28.03.2013; Pravda; s. 3; ben)
V porovnaní so zahraničnými kolegami slovenskí lekári podľa ministerstva zdravotníctva nedosahujú nadpriemerné čísla, čo sa týka celkového počtu odpracovaných hodín týždenne. Lekári v slovenských univerzitných a fakultných nemocniciach priemerne týždenne odpracujú 42 hodín vrátane nadčasov a služieb. Takmer polovica lekárov v Nemecku odpracuje vrátane nadčasov a služieb od 49 do 59 hodín týždenne a štvrtina z nemeckých nemocničných lekárov trávi v zamestnaní viac ako 70 hodín týždenne. Priemerne robia nemeckí nemocniční lekári 60 hodín týždenne. V susednom Rakúsku polovica lekárov pracuje približne 50 hodín týždenne a štandardom je v tejto krajine do 10 služieb mesačne. Najviac v Európe pracujú nemocniční lekári vo Veľkej Británii, v Írsku a Grécku. V Írsku ide pritom o 70 až 75 hodín práce týždenne, pričom nadčasy často vôbec nie sú lekárom uhrázdané. Podobné čísla vykazuje aj prieskum Britskej lekárskej asociácie. Tá tvrdí, že vyše polovice lekárov v atestačnej príprave pracuje viac ako 56 hodín týždenne, pričom počet odpracovaných hodín britských atestovaných lekárov sa veľakrát vyšplhá až na 90 hodín týždenne. Grécki lekári pracujúci vo verejných nemocniciach pracujú priemerne minimálne 64 hodín týždenne, u neatestovaných sa toto číslo pohybuje od 71 do 93 hodín týždenne.
Lekári nie sú spokojní s nadčasmi
(28.03.2013; Sme; s. 4; Krempaský Ján)
Na pacientov čakajú sprievodky
(28.03.2013; www.korzar.sk; Košický korzár, s. -; Gécziová Katarína)
Otázku nadčasov lekárov sa nepodarilo doriešiť
(27.03.2013; www.teraz.sk; s. -; TASR)

MZ: Dohoda o službách lekárov s LOZ nie je, pacientov by sa to dotknúť nemalo
(27.03.2013; www.lekari.sk; s. -; TASR)
NEMOCNICE VRAJ FUNGUJÚ V RIADNOM REŽIME
(27.03.2013; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 3/21; TOMEČKOVÁ Lucia)
Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka: "Jedni tvrdia, že sa dohodli, druhí že nie. Lekárski odborári dnes rokovali s ministerkou zdravotníctva a riaditeľmi štátnych nemocníc. Hlavnými témami bolo päť tretie navýšenie platov, garancia výšky a ceny nadčasov a pohotovostné služby."
Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka: "Štrnásta hodina. Na ministerstvo zdravotníctva prichádza lekársky predák Peter VISOLAJSKÝ so svojim tímom tak ako vždy za každú cenu hájiť záujem tisíciek lekárov, z ktorých je v štátnych nemocniciach v odboroch do 1 500. Témy sú chronicky známe. Tretie navýšenie platov, dodržiavanie Zákonníka práce a pohotovostné služby. Staré známe zaznelo aj po skončení rokovania."
Peter VISOLAJSKÝ, predseda Lekárskeho odborového združenia: "V prvom rade sme radi, že pani ministerka nám prisľúbila, že tretie navýšenie bude po odsúhlasení zákona v pracovných zmluvách lekárov."
L. TOMEČKOVÁ: "Na otázku, aká je pravda o nepodpisovaní zmlúv lekárov ohľadom pohotovostných služieb, reagovať nevedel. Ani to, v ktorej nemocnici je problém, ani koľko lekárov pohotovostné služby odmietlo."
P. VISOLAJSKÝ: "Koľkí lekári nepodpísali dohody na služby? Nemám presné číslo. Mení sa to každý deň, ale aj tí čo podpísali bianko zmluvu, hovorím môžu kedykoľvek vypovedať. Nateraz je väčšina nemocníc na Slovensku zabezpečená."
L. TOMEČKOVÁ: "Ministerka pacientov ubezpečila, že nemocnice bežia v riadnom režime a nič mimoriadne sa v nich nedeje."
Zuzana ZVOLENSKÁ (nom. Smeru-SD), ministerka zdravotníctva SR: "Zabezpečené služby v tejto chvíli mám. Vo väčšine 100 percent, 90 percent, priemerne okolo 80 percent dohôd, ktoré na pokrytie službami stačí. Myslím si, že je tu stále vytváraný taký pocit, ako keby sme sa snažili kto z koho a ja stále vyzývam svojich kolegov z LOZ, že toto nie je doba o tom."
L. TOMEČKOVÁ: "Súhlasí s tým aj analytik, ktorý upozorňuje, že naše zdravotníctvo má ďaleko väčšie problémy, ako len neustále rokovanie ohľadom pracovných podmienok lekárov."
Dušan ZACHAR, analytik INEKO: "Určite by to bolo znižovanie dlhov v spojitosti s meraním kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti, nakoľko keď nemeriame, tak ani nevieme, či poskytujeme dobrú alebo zlú starostlivosť za veľa a málo peňazí. Takže to považujem za prioritné."
L. TOMEČKOVÁ: "Lekárski odborári sa s ministerkou zdravotníctva stretnú približne o 14 dní. Téma stretnutia však bude tento raz úplne iná. Vedenie Lekárskych odborových združení má totiž pocit, že riaditelia štátnych nemocníc ich osobne pre ich prácu v odboroch perzekvujú. Lucia TOMEČKOVÁ, RTVS."

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi