SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » OKTÓBER 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 21.10.2013

Lekári robia fiktívny biznis
(21.10.2013; Hospodárske noviny; s. 1, 6; Hunková Mária)


Zmena: Všeobecní lekári majú robiť aj chirurgické zákroky
(21.10.2013; Pravda; s. 1, 4-5; Beňová Zlatica)

Pacientom hrozí nedostatok liekov
(21.10.2013; Hospodárske noviny; s. 6; tasr)
Žilina - Reexport liekov zo Slovenska do zahraničia už nadobudol charakter pandémie. Slovenskí pacienti sú doslova ohrození nedostatkom liekov. Na lekárnickom kongrese v Žiline to povedal predseda Predstavenstva Unipharmy a člen Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Tomislav Jurik. "Nie sú to len onkologiká, často sú to aj lieky na špeciálne ochorenia. Ministerstvo zdravotníctva deklaruje, že sa exportuje len jedno percento liekov. Je to pravda, čo sa týka kusov, ale vo finančnom vyjadrení sa reexportuje vyše 30 percent liekov," vyhlásil. Ako dodal, komora pociťuje obrovský nedostatok vybraných liekov a pacienti sú liečení často neúčinnými náhradami alebo neliečení vôbec. Viceprezident Európskeho zväzu lekárnikov Štefan Krchňák pripomína, že na európskej úrovni sa reexportu liekov zabrániť nedá, pretože by to odporovalo voľnému pohybu osôb, tovarov a služieb. "Ale to, čo sa nedá zakázať na európskej úrovni, sa dá veľmi dobre regulovať."
Všeobecní lekári starnú
(21.10.2013; Hospodárske noviny; s. 6; tasr)
Donovaly - Asociácia súkromných lekárov volá po omladení stavu všeobecných lekárov pre dospelých i pediatrov. Dnes je z celkového počtu 2 200 všeobecných lekárov pre dospelých viac ako tisíc bližšie k sedemdesiatke ako k šesťdesiatke. Aj mnoho ďalších je blízko k dôchodkovému veku, pričom mladých lekárov do 30 rokov sú len desiatky. "Je už päť minút po dvanástej. Keď niekde umrie starý lekár, tak desiatky, či dokonca stovky ľudí ostávajú bez zdravotnej starostlivosti," uviedol po rokovaní valného zhromaždenia asociácie jej prezident Ladislav Pásztor. Asociácia preto volá po urýchlenej výchove a podpore mladých všeobecných lekárov.
Premiér podržal Zvolenskú
(21.10.2013; Hospodárske noviny; s. 6; tasr)
Bratislava - Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská má plnú podporu premiéra Roberta Fica. Mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej sa opozícia pokúsi o jej odvolanie, považuje Fico za míňanie času a "hnusné divadlo". Vyhlásil to v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. "Opozícia veľmi dobre vie, že celá schôdza bude opäť o vylievaní vedier špiny na vládu." Podľa vlastných slov by sa tak nečudoval poslancom vládneho Smeru-SD, keby opäť odišli z takejto schôdze. 
S vyvlastňovaním poisťovní by sa mohlo začať už v budúcom roku
(21.10.2013; Pravda; s. 3; pk)
Príprava projektu jednej zdravotnej poisťovne vstupuje do novej fázy. Vláda by mala mať už v najbližších týždňoch hotový zákon, podľa ktorého chce v jej vytvorení postupovať. S možným vyvlastňovaním súkromných poisťovní by tak mohla začať už v budúcom roku.
"Máme všetko pripravené, len potrebujeme dotiahnuť do konca veľmi komplikované zákony," vyhlásil premiér Robert Fico k téme jednej zdravotnej poisťovne v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Významný posun v príprave potrebnej legislatívy by podľa neho mal nastať na prelome tohto a budúceho roka. Len čo bude mať vláda v rukách potrebné zákony, ohodnotí cenu zdravotných poisťovní a následne im dá cenovú ponuku, za akú ich môže odkúpiť. "Ak túto ponuku odmietnu, tak sa jednoducho vyvlastnia za náhradu," povedal premiér.
V akej výške by sa mohla peňažná kompenzácia pre poisťovne pohybovať, Fico spresniť nechcel. Tvrdí však, že bude nižšia, ako straty z toho, keď si súkromné poisťovne nechávajú zisky zo zdravotného poistenia. "Predsa majú správny fond, ktorý im stačí na autá, na dobré platy, na pekné sekretárky, na všetko," povedal.
Vlastník zdravotnej poisťovne Union, holandská spoločnosť Achmea sa ešte vo februári obrátila na medzinárodný arbitrážny tribunál, keďže tvrdí, že vyvlastnenie je v rozpore s predchádzajúcimi dohodami.
Právnici upozorňujú, že Slovensko môže mať pri obhajovaní svojho postupu problémy a v arbitrážnom spore môže ťahať za kratší koniec. Premiér však tvrdí, že celý proces prebehne v súlade s ústavou aj medzinárodným právom, a to tak, aby poisťovne nijako nemohli napadnúť štát.
Fico chce na poisťovňu peniaze z Telekomu
(21.10.2013; Hospodárske noviny; s. 6; mr)
Poisťovne si kontroly prispôsobujú
(21.10.2013; Hospodárske noviny; s. 6; hu)
S dlhmi nemocníc si chce rezort poradiť sám
(21.10.2013; Pravda; s. 10; jt)
Na oddlžovanie môžu nemocnice na budúci rok zabudnúť. Zdravotnícke zariadenia roky bojujú s nedostatkom peňazí a naďalej si budú musieť uťahovať opasky. Potvrdil to rezort zdravotníctva, ktorý rázne odmieta oddlžovanie vládou, známe z rokov 2009 či 2011. Pritom práve to označujú niektorí analytici za jediné možné riešenie, ako nestratiť poslednú dôveru veriteľov. Celkový dlh rezortu totiž koncom vlaňajška dosiahol vyše 213 miliónov eur a narásť má o ďalších sto miliónov eur.
Diskusia o stave nemocníc sa opätovne spustila po zverejnení budúcoročného návrhu rozpočtu. V ňom sa s oddlžovaním nepočíta, aj keď dlhy budú podľa analytikov i samotných nemocníc narastať. "Dodávatelia majú istú trpezlivosť, aj tá má však svoje hranice. Keď objem nezaplatených faktúr prekročí istú výšku, môže to byť pre nich vážny problém," upozorňuje analytik HPI Tomáš Szalay, podľa ktorého im hrozí aj druhotná platobná neschopnosť. Pomoc zo štátnych prostriedkov hľadalo v rozpočte aj Združenie zdravotných poisťovní, ktorého členmi sú súkromné zdravotné poisťovne. Podľa jeho prezidentky Kataríny Kafkovej sa špeciálnemu záchrannému balíčku pre nemocnice skôr či neskôr nebude dať vyhnúť.
Kritickou má byť 300-miliónová hranica dlhu, ktorú by slovenské zdravotníctvo malo dosiahnuť už v budúcom roku.
V minulosti totiž oddlžovanie nasledovalo práve po prekročení tejto sumy. V roku 2009 dostal rezort 130 miliónov eur, o dva roky neskôr až 300 miliónov. "Takzvanú kritickú hranicu spomína inštitút HPI, teda poradcovia bývalého ministra Ivana Uhliarika a poradcovia strany SDKÚ," povedala k tomu hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Ministerstvo argumentuje, že pre veriteľov je viac ako spomínaných 300 miliónov eur dôležitá stabilita nemocníc. "Tú sme za posledné dva roky dokázali znížením tempa rastu dlhu," tvrdí Čižmáriková. Namiesto oddlžovania, ktoré podľa rezortu nebolo správnym krokom, sa počíta s ďalším napĺňaním akčného plánu. V rámci neho sa má zlepšiť hospodárenie nemocníc napríklad pri nákupe liekov, personálnych či prevádzkových nákladoch. Ministerstvo zároveň poukazuje na nemocnice, ktoré razantné akčné plány napĺňajú ešte lepšie, ako bolo naplánované. "Zatiaľ sa nám podarilo znížiť tempo zadlžovania mesačne z 8,9 milióna eur na priemerne 6,9 milióna eur," hovorí Čižmáriková.
Medzi zadlžené nemocnice patrí Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave. Po prvom polroku skončila v strate 4,64 milióna eur, na znižovaní nákladov preto stále pracuje. Zriadila komisiu na niekoľkonásobnú kontrolu pri objednávaní liekov či znížila obrátkovosť zásob. "V hospodárení nemocnice sledujeme pozitívny trend, pri medziročnom porovnaní sme zaznamenali len mierne zvýšenie straty napriek výraznému nárastu osobných nákladov," doplnila hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.
Akčné plány podľa Szalaya zadlžovanie v štátnych nemocniciach nezastavia. V oddlžovaní vidí jedinú cestu, musí byť však spojená so systémovými opatreniami. "Inak len dolievame vodu do deravého vedra a dlhy budú rásť znova, " myslí si Szalay, podľa ktorého skutočným problémom nie sú peniaze, ale zlé riadenie, organizácia práce, plytvanie či korupcia.
Všeobecní lekári sú prestarnutí, treba mladých
(20.10.2013; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)
Kórejskí lekári priniesli na Slovensko skúsenosti prírodnej medicíny
(20.10.2013; www.teraz.sk; s. -; TASR)
Ministerstvo si za platmi sestier stojí, zbierajú pásky
(20.10.2013; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)
Všeobecní lekári sú prestarnutí, vážna situácia je najmä na vidieku
(19.10.2013; www.pravda.sk; Správy, s. -; SITA)

Slováci sú ohrození. Nedostatkom liekov
(19.10.2013; www.hnonline.sk; Slovensko, s. -; TASR)

Nočné služby lekárov v Nitre prešetrí ministerstvo
(19.10.2013; www.sme.sk; SPRAVODAJSTVO, s. -; HOJČUŠOVÁ Miriam)

DLHÁ CESTA K ŠPECIALISTOVI
(18.10.2013; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 12/18; IVANECKÁ Mária)
Alfonz ŠURAN, moderátor: "Výmenné lístky k špecialistom pravidelne rozprúdia diskusiu o tom, či ich vlastne potrebujeme. Na jednej strane sú lekári, ktorí ich väčšinou privítali, na tej druhej zase pacienti, ktorým chýbajú informácie. Nie vždy totiž výmenný lístok potrebujú. Zároveň sa stáva, že k špecialistovi sa nedostane pacient, ktorý si ho vyžiada alebo ho potrebuje."
Mária IVANECKÁ, redaktorka: "Pacienti sa často sťažujú, že ich lekár k špecialistovi odmieta poslať. Väčšinou sa to končí tým, že z ambulancie odchádzajú bez lístka. Svoje názory vyjadrili aj prostredníctvom sociálnej siete."
Názory zo sociálnej siete: "Môj otec sa s tým stretol, keď mu lekár odmietol dať odporúčanie na magnetickú rezonanciu so slovami, či si uvedomuje, že čo také vyšetrenie stojí peňazí."
"Najlepšie je ísť priamo za špecialistom a až potom po vyšetrení ísť dodatočne po lístok a to už potom nemá dôvod špekulovať."
"Mne odmietli dať lístok ku kardiológovi, že vraj som ešte mladá na to, aby bolo niečo so srdiečkom."
Zuzana ČIŽMÁRIKOVÁ, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Je to porušenie zákona, pretože výmenné lístky stanovuje zákon, aj formu predpísania, aj kto je povinný výmenný lístok vypísať. Čiže, ak tak lekár urobil, určite pacient by sa mal ozvať v prvom rade tomu, kto vydáva licencie, čiže vyššiemu územnému celku. A určite treba informovať aj zdravotnú poisťovňu o tom, že jeho lekár nedodržuje legislatívu."
M. IVANECKÁ: "Pacienti sa stále boja dať najavo svoju nespokojnosť. Ministerstvo neeviduje žiadnu sťažnosť v prípade výmenných lístkov. Často sa však stáva, že návštevu špecialistu navrhne samotný pacient."
M. ČIŽMÁRIKOVÁ: "Sám si nemôže pacient žiadať výmenný lístok. Odporúča ho vždy všeobecný lekár, ale samozrejme je dobré, aby lekár vedel čo najviac pochybností zo strany pacienta o tom, čo mu je."
M. IVANECKÁ: "Slovenská lekárska komora o nespokojných pacientoch nevie. Nikto sa nesťažoval."
Vladimír BALOGH, poradca Prezídia SLK (telefonát): "Ten, kto vypisuje lístky, sú to všeobecní lekári, sú plne kompetentní na to, aby rozhodli, či treba lístok, respektíve odoslanie pacienta k špecialistovi či je vhodné alebo nevhodné."
M. IVANECKÁ: "Výmenný lístok k špecialistovi je od apríla opäť realitou. Nepotrebujete ho napríklad v prípade očného lekára, psychiatra alebo gynekológa. Ak chodíte k špecialistovi pravidelne, nemusíte čakať dlhé hodiny v čakárni obvodného lekára, výmenný lístok nepotrebujete."
JEDEN ZA VŠETKÝCH, VŠETCI ZA JEDNÉHO
(18.10.2013; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 3/29; TOMEČKOVÁ Lucia)
Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka: "Jeden zákon pre všetkých. Ministerstvo zdravotníctva uvažuje, že pripraví normu, ktorá by riešila platy pre všetky skupiny zdravotníkov."
Viliam STANKAY, moderátor: "Súčasný zákon upravuje platy lekárov. Ten pre sestry a pôrodné asistentky stopol Ústavný súd. Vzťahy v nemocniciach sú preto dlhšie obdobie napäté. Doplácajú na to pacienti."
Stanové mestečko sestier 3.10.2013: "Sťažuje si pacient, dostane sa to na Úrad pre dohľad a sú nejaké sankcie. Keď sa pochybí v Národnej rade, potom aké sú sankcie na to, že sa pochybilo?"
Viliam NOVOTNÝ (SDKÚ-DS), poslanec NR SR, stanové mestečko sestier 3.10.2013: "Sankcie pre nás poslancov Národnej rady? My máme len jednu sankciu voľby."
Lucia TOMEČKOVÁ, redaktorka: "Takto reagujú všetci poslanci, ktorí hlasovali o zákone o platoch sestier, ktorý zrušil Ústavný súd. Niekde im platy podľa zákona ostali, inde však nie."
Margita KOSTURÍKOVÁ, viceprezidentka SKSAPA, sociálna sestra, Ružomberok: "No moja hrubá mzda, ako vedúca špecializovaného zariadenia je 590 euro."
L. TOMEČKOVÁ: "V štátnych nemocniciach majú sestry, akoby zákon o ich odmeňovaní platil. Momentálne sú tretie najlepšie. Rezort zdravotníctva chce platy postupne navyšovať. Hľadá však spôsob ako. Jednou z možností je prijatie spoločného zákona pre všetkých zdravotníkov."
Zuzana ZVOLENSKÁ (nom. Smeru-SD), ministerka zdravotníctva SR: "Ani lekári, ani sestry o toto nejavia záujem. Takže v tejto chvíli ešte budeme rokovať s ostatnými. Vecné podklady máme pripravené ku všetkým možnostiam legislatívy."
Anton SZALAY, predseda Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb: "Obdobný zákon, ako pre odmeňovanie sestier, je aj ten pre lekárov a keď by to malo fungovať v štáte rovnako, tak aj ten zákon by nemal platiť."
L. TOMEČKOVÁ: "Rôzne zákony spôsobili v nemocniciach napätie. Podnet na zrušenie zákona o platoch sestier totiž podali lekári. Aj tak však trvajú na tom, že sestry sú ich najbližší spojenec."
Marián VICIAN, člne prezídia Slovenskej lekárskej komory: "Že to zvýšenie platu požadujú, chcú a my ich v tom podporujeme. Ale nie spôsobom, ako bol prijatý ten zákon, ktorý bol protiústavný. Nemožno nariadiť súkromníkovi, aby zvýšil platy svojim zamestnancom. Viete si to prestaviť?"
L. TOMEČKOVÁ: "Platy lekárov však museli zvýšiť všetky ústavné zariadenia."
Iveta LAZOROVÁ, prezidentka Komory sestier a pôrodných asistentiek: "Nejde o to, aby sme sa milovali, ale ide určite o to, aby sme veci, ktoré potrebujeme riešiť spoločne, aby sme riešili."
L. TOMEČKOVÁ: "Zdravotníci sa teda nevedia zatiaľ dohodnúť na tom, či jeden zákon pre všetkých alebo nie. Ministerka ZVOLENSKÁ ich ale ubezpečuje, že rokovania o tejto téme bude viesť výlučne so všetkými stranami naraz."
Z. ZVOLENSKÁ: "Sme boli svedkami toho, ako separátne rokovania priviedli rezort do absolútne katastrofy."
L. TOMEČKOVÁ: "Lucia TOMEČKOVÁ, RTVS."

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi