SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » OKTÓBER 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 24.10.2013

Zvolenskú budú dnes odvolávať
(24.10.2013; Pravda; s. 2; sita)

Mimoriadnu parlamentnú schôdzu k odvolávaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej zvolal predseda NR SR Pavol Paška nadnes na 13. h. Vysloviť nedôveru Zvolenskej navrhli minulý piatok opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, pod návrh sa podpísalo 40 zákonodarcov. Opozícia chce ministerku odvolávať pre tender na licencie pre záchranárske vrtuľníky. Rezort zdravotníctva udelil povolenia pre stanice v Bratislave a Trenčíne päť dní po tom, čo sa skončili predchádzajúce licencie.


Rady, ako šetriť, nepoužili
(24.10.2013; Sme; s. 1; Múčka Fantišek, Folentová Veronika)

Analýza: Najväčšia nemocnica by mohla ušetriť 30 miliónov bez zníženia kvality
Univerzitná nemocnica v Bratislave má najväčšie dlhy. Analýzu o šetrení nevyužila. Darí sa jej šetriť aj bez nej, hovorí.
Iba za minulý rok urobila Univerzitná nemocnica v Bratislave stratu 50 miliónov eur. Konzultanti z medzinárodnej spoločnosti
Boston Consulting Group vidia možnosti, ako by mohla stratu znížiť o viac ako polovicu. Pacienti by to pritom nemali pocítiť. Stačilo by lepšie nakupovať lieky a materiál, alebo efektívnejšie variť či upratovať.
Konzultanti urobili analýzu zadarmo začiatkom roka. Vedenie nemocnice ju nevyužilo. Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že nemocnica sama určila, kde sa strácajú peniaze a chyby odstraňuje. "Výrazné úspory sme zaznamenali vo všetkých položkách s výnimkou mzdových," chváli sa nemocnica.
Kde sú rezervy
* vysoké ceny za lieky a zdravotnícky materiál,
* veľké rozdiely vo vyťaženosti postelí, ale aj lekárov,
* nenakupuje ako celok za všetkých päť nemocníc.
Úspech nemocnice závisí od manažéra
(24.10.2013; Hospodárske noviny; s. 6; hu)

Marián Petko, Prezident Asociácie nemocníc Slovenska, pre HN:
Združujete v asociácii súkromné aj župné nemocnice. Je pre ich chod dôležité, kto ich spravuje?
Z pohľadu sestier je asi lepšie, ak je to samospráva, keďže im premiér sľúbil vyššie platy. Z hľadiska určitej finančnej zodpovednosti sa zase zdá, že keď je tam podiel aj súkromníka, správajú sa nemocnice zodpovednejšie. To však automaticky zase neznamená, že je tam poskytovaná lepšia starostlivosť.
Od čoho sa potom odvíja hospodárenie?
Určite má na to vplyv manažment a to, či je stabilný. Ak sa tam každého pol roka mení riaditeľ a je neustále pod vplyvom, či už politickým alebo mocenským, tak to nemocnici neprospieva. Chýba tam dlhodobý plán rozvoja a koncepcia.
Častá zmena manažérov sa však asi týka skôr župných ako súkromných nemocníc.
Dnes už nemocnice vlastnia len tri kraje - Trenčiansky, Trnavský a Žilinský a tam nedochádzalo k častej obmene manažérov. Toto je problém skôr štátnych nemocníc.
Vplýva na chod nemocnice jej právna forma?
Z hľadiska finančnej zodpovednosti neziskovka zo zákona nesmie byť v strate a zisk musí použiť na rozvoj nemocnice. Akciovka má stanovené, že musí vykazovať zisk. Právna forma však ešte nezaručuje, že to tak aj bude. Za exministra Ivana Uhliarika vznikol mýtus, že ak je nemocnica akciovka, nebude sa zadlžovať, ale to nie je pravda. Aj ony môžu tvoriť dlhy a skončiť v konkurze.
Problémy má pomôcť vyriešiť aj stavba novej nemocnice
(24.10.2013; Sme; s. 7; vfo, fm)

Šitie rán u praktického lekára? Možno o niekoľko rokov
(23.10.2013; www.pravda.sk; Správy, s. -; BEŇOVÁ Zlatica, PRAVDA)
Zvolenská má dôveru vlády, za pokusom o jej odvolanie má byť politika
(23.10.2013; www.teraz.sk; s. -; TASR)
Prehra všetkých
(24.10.2013; Plus 7 dní; č. 43, s. 38, 39; Milan Lukáš)
Právnické ťahanice medzi majiteľmi zdravotnej poisťovne Union a Slovenskom už majú porazených. Všetkých, čo platia dane
Nikto z nás sa netrasie od strachu. Ak sa súkromné zdravotné poisťovne chcú ťahať za prsty so štátom, som pripravený sa na tomto súboji zúčastniť, - vyhlásil premiér JUDr. Robert Fico, CSc., v októbri 2007, keď cez koaličných poslancov pretlačil v parlamente zákaz zisku zdravotných poisťovní.
Jeho pripravenosť na právnickú vojnu stála slovenských daňových poplatníkov takmer pätnásť miliónov eur, iba čo sa týka právnikov. Právnikov, ktorí doteraz všetko prehrali. V hre je ďalších dvadsaťdva miliónov eur, ktoré za zmarený zisk požadujú holandskí majitelia Unionu, a ďalšie tri milióny ako náklady na ich právnikov. V sporoch so ZP Dôvera a zaniknutou ZP Apollo vyplatilo Slovensko ďalších jedenásť miliónov eur.
Nemecká rana: Najvyšší spolkový súd Nemecka minulý týždeň slušne poslal miliónových právnikov Slovenska do teplých krajín. Neuznal ich námietku, že decembrový medzinárodný arbitrážny súd nemal právo rozhodnúť o odškodnení pre holandských akcionárov Unionu zo spoločnosti Achmea. Šanca na odblokovanie tridsiatich miliónov eur slovenských daňových poplatníkov na luxemburskom účte, ktoré medzičasom zamkol exekútor, sa tak radikálne zmenšila.
"Spor sa ešte neskončil a bič plieska na konci," reagoval minister financií Peter Kažimír s tým, že sa bude brániť zubami-nechtami, aby Slovensko nezaplatilo ani euro. Vyhliadky sú však mizivé. "Viete, že máte prúser. Slovensko za vašu babráckosť a tvrdohlavosť Roberta Fica bude platiť," konštatoval poslanec za SDKÚ Ľudovít Kaník.
Dedinská hádka: Na zjednodušenie, spor je v podobnej rovine, ako keby vám sused (Slovenská republika) ukradol úrodu zo záhrady a vy (Union) chcete náhradu škody. Sused sa najprv bude brániť, ani nie tým, že nič neukradol - to nepopiera, ale že jeho a vaši rodičia nemali podpísanú zmluvu o nekradnutí. Nakoniec sa však ukáže, že niečo také existuje v podobe jasných hraníc oboch pozemkov. Keď to susedovi (štátu) neprejde, začne namietať, že o dedinskom spore nemôže rozhodovať miestny súd z nejakých intergalaktických dôvodov.
Podobne je na tom aj Slovensko verzus Achmea - majiteľ Unionu. "Každému súdnemu človeku je jasné, že nemáme šancu vyhrať," hovorí predseda SaS Richard Sulík.
Pritom už v roku 2011 konštatoval slovenský Ústavný súd, že zákon vlády Roberta Fica o zákaze zisku poisťovní je v rozpore s ústavou. V zásade súd povedal, že štát nemôže len tak zobrať váš majetok, keď si to zmyslí. Okrem toho zákon o zákaze zisku odporoval aj medzinárodným zmluvám. Posledná nádej je na nemeckom súde vo Frankurte, kde sa Slovensko snaží právnickými kľučkami zvrátiť spor. Po výroku Najvyššieho spolkového súdu sú však šance mizivé.
Megaúčet za právnikov: Pripravenosť Roberta Fica bojovať proti zdravotným poisťovniam stála doteraz minimálne dvadsať miliónov eur iba na právnikoch. Len v spore s Unionom daňoví poplatníci zaplatili za právne služby astronomických 14,7 milióna eur. Za ďalšie spory s majiteľmi ZP Dôvera a zaniknutej ZP Apollo to je dovedna najmenej ďalších 5,5 milióna eur do roku 2011. Podľa poslanca za SDKÚ Ivana Štefanca je však po jeho parlamentom prieskume na ministerstve financií celkový účet za právnikov 26,8 milióna eur. Tieto peniaze už odišli. Za tieto milióny mohli mať učitelia zvýšené platy na celý rok, mohol byť postavený Národný futbalový štadión alebo tristo viacúčelových ihrísk v obciach, ktoré s takou obľubou v minulosti otváral Fico.
Rezort financií sa bráni tým, že právnici za 285 eur na hlavu a hodinu vlastne ušetrili štátu veľké peniaze. "Arbitrážny tribunál priznal žalobcovi menej ako jednu sedminu pôvodne žalovanej sumy, ktorá predstavovala zhruba 170 miliónov eur," konštatoval Marek Ročkár z tlačového oddelenia ministerstva financií.
Skutok sa nestal: Výber právnickej kancelárie ROWAN LEGAL a jeho subdodávateľov nebol bezproblémový. Štát si ju vybral bez súťaže, čo napadla strana SaS a podala trestné oznámenie. Akékoľvek vyšetrovanie však špeciálny prokurátor Vasiľ Špirko začiatkom októbra definitívne zastavil. Z päťstranového odôvodnenia vyplýva, že skutok sa nestal. "Polícia zastavila vyšetrovanie, lebo vraj podľa zákona nemusela byť súťaž na právnické služby. Zákon hovorí, že súťaž nemusí byť na arbitrážne a mediačné služby, ale nie na právnické služby, hoci aj v arbitráži. Veď to chápe aj laik, ale na špeciálnej prokuratúre to evidentne nechcú pochopiť a iba zametajú problémy pod koberec," konštatoval spoluautor trestného podania právnik Alojz Baránik. Kým Slovensko vyplatilo za právnikov, aby ochránilo 22 miliónov eur, sumu zatiaľ 14,7 milióna, holandská Achmea mala právnikov za tri milióny, čo zatiaľ má preplatiť Slovensko. "Je to, s prepáčením za výraz, prvotriedne svinstvo, akým spôsobom Robert Fico zaobchádza s peniazmi slovenských daňovníkov," vyhlásil Sulík. Ak by podľa Baránika bola použitá zmluvná hodinová sadzba, teda 285 eur za hodinu, muselo by sa pri vyplatenej sume odpracovať viac ako 45-tisíc hodín. "To by znamenalo, že napríklad 20 právnikov by muselo nepretržite pracovať 15 mesiacov. To je absurdné pomyslenie. Prakticky nereálne," skonštatoval Baránik s tým, že za služby uvedené v zmluve sa bežne účtuje zlomok spomínanej sadzby.
Nie je koniec: Aj keby Slovensko malým zázrakom zvrátilo výsledok prvej arbitráže, účet za zákaz zisku zdravotných poisťovní môže byť oveľa vyšší. Na slovenských súdoch žiada kompenzáciu finančná skupina Penta za svoju poisťovňu Dôvera a zároveň aj majitelia zaniknutej ZP Apollo v arbitráži žiadajú ďalšie milióny eur. Penta odmieta akokoľvek komentovať súdny spor ani koľko od vlády požaduje. Keďže Dôvera je trojnásobne väčšia ako Union, ktorý vyhral z požadovaných 170 bezmála 22 miliónov eur, je predpoklad, že Dôvera bude požadovať oveľa viac peňazí za zákaz zisku.
Sebavedomé vyhlásenie Roberta Fica z roku 2007 o pripravenosti zúčastniť sa na súboji so zdravotnými poisťovňami nadobúda prvé pukliny. Účet za jeho pripravenosť už totiž dosiahol cenu vyše desať eur na jedného pracujúceho alebo štyristo nových multifunkčných ihrísk do každej dediny. Zatiaľ.
Uhliarikov vzorec vylučuje časť najmodernejších liekov
(24.10.2013; Pravda; s. 1, 4; Beňová Zlatica)
Najmodernejšie lieky na onkologické či metabolické ochorenia sa k slovenským pacientom dostávajú veľmi ťažko. Za posledné dva roky sa na našom trhu neobjavil ani jeden nový liek na rakovinu hrubého čreva. Podobne sú na tom aj nové
lieky pre schizofrenikov, na rakovinu prsníka či cukrovku. Nová liečba pritom umožňuje pacientom dlhšie žiť, má menej nežiaducich účinkov a zlepšuje aj kvalitu života. Dôvodom, prečo moderné lieky lekárne neponúkajú, je vzorec, ktorý do zákona zaviedol exminister Ivan Uhliarik. Už takmer tretí rok spolurozhoduje o tom, či sa pacienti budú liečiť najmodernejšími liekmi, matematický vzorec, ktorý sa dostal do zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov za exministra Uhliarika (KDH). Vzorec (tzv. QALY) hovorí o tom, o koľko je nový liek umožňujúci pacientom kvalitne prežiť navyše jeden rok života drahší v porovnaní s doterajšou liečbou. Jednoducho povedané, koľko je štát alebo spoločnosť ochotná zaplatiť za zdravie jednotlivca.
Ak náklady na liečbu novým liekom prevýšia náklady na liečbu pôvodným liekom o viac ako 35-násobok priemernej mzdy za rok, čo je 26-tisíc eur, liek sa nedostane do kategorizačného zoznamu a poisťovňa ho nebude uhrádzať. Napríklad nový onkologický liek má túto hranicu 40-tisíc. A to je dôvod, prečo mnoho inovatívnych liekov na Slovensku chýba.
Farmaceutické spoločnosti uvádzajú, že kým v roku 2011 bolo zaregistrovaných 49 nových molekúl liečiv, minulý rok ich bolo 38 a tento rok už iba 15. To, že sa lieky zaregistrovali, ešte neznamená, že sa aj dostali do zoznamu a bude ich uhrádzať zdravotná poisťovňa. "Za posledné tri roky sme zaznamenali prepad liekov na Slovensku a môže za to legislatíva a takzvané QALY, ktoré je pre Slovensko stanovené veľmi nízko," tvrdí Peter Musil, predseda Predstavenstva Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností. Podľa údajov asociácie v Európskej únii bolo od roku 2011 zaregistrovaných 102 nových liekov, ktoré sa používajú na liečbu onkologických ochorení, cukrovky, pľúcnych infekcií, porúch imunít či psychiatrických chorôb.
Musil upozorňuje, že aj v Rakúsku či v Česku posudzujú vstup nových liekov podľa takéhoto vzorca. Nie je však jediným kritériom ako na Slovensku. Preto za posledné tri roky normálnym procesom bolo kategorizovaných minimum nových inovatívnych liekov, ročne to vychádza približne na 5 liekov. "Je to zložitý proces, my ako originálny farmaceutický priemysel sme ochotní podať pomocnú ruku poisťovniam aj ministerstvu pri prípadných úpravách legislatívy, " dodáva šéf asociácie. Ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo na otázky denníka Pravda, či sa tento vzorec chystá zmeniť.
Podľa zistení občianskeho združenia Europacolon Slovensko, ktoré sa venuje pacientom s rakovinou hrubého čreva, za posledné dva roky nebol na Slovensku registrovaný žiadny nový liek na toto ochorenie. "S rakovinou hrubého čreva a konečníka bojujeme ako združenie už niekoľko rokov, našim pacientom sa žiada viac liekov, pretože ak nezaberie jedna liečba, tak nemajú možnosť siahnuť po ďalších liekoch, keď tu nie sú dostupné," tvrdí Jana Pifflová-Španková zo združenia. "Prečo majú byť naši pacienti ukrátení o liečbu? Len preto, že je drahá?" pýta sa Pifflová-Španková.
Nový liek napríklad na srdcové zlyhávanie sa dostal na Slovensko až po šiestich rokoch. Srdcové zlyhávanie je podľa kardiologičky Evy Goncalvesovej posledným stupňom kardiovaskulárnych ochorení. "Počty pacientov s týmto ochorením každoročne stúpajú, je to ochorenie so zlou prognózou, každý siedmy pacient do pol roka po stanovení diagnózy zomiera," tvrdí Goncalvesová. Riziko úmrtia je vyššie, ak pacient zároveň trpí cukrovkou či zníženou funkciou obličiek. Onkologickí pacienti už také šťastie nemajú.
Zákon o úhrade liekov z verejného zdravotného poistenia podľa farmaceuta Viliama Foltána presne definuje cenu jedného získaného roku života štandardizovanej kvality (QALY). "Vysvetliť teóriu QALY a kvality života je možné, no ťažko sa dá očakávať, že vážne chorý človek akceptuje, že práve on nedostane liek, ktorý by mu mohol predĺžiť životné očakávanie alebo zlepšiť kvalitu života, len preto, že náklady na túto liečbu prekročia nejakú - pre pacienta imaginárnu hranicu," konštatuje Foltán.
Mnohé z odmietnutých liekov sú pacientom dostupné prostredníctvom výnimiek zdravotných poisťovní. Liečba na výnimku sa neujde každému pacientovi. Kritériá, kto liečbu dostane a kto nie, určuje zdravotná poisťovňa. "Žiadosť podáva odborný ošetrujúci lekár a posudzuje sa prísne individuálne, podmienkou je, že musia byť vyčerpané všetky možnosti dostupnej liečby, prihliada sa na účinnosť liečby a bezpečnosť pacienta, " tvrdí Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Poisťovňa v minulom roku schválila liečbu na výnimku približne 3 130 pacientom.
Hlavná nemocnica mína desiatky miliónov zbytočne
(24.10.2013; Sme; s. 6-7; Folentová Veronika, Múčka František)
Všeobecní lekári nechcú byť chirurgmi, potrebujú iné kompetencie
(23.10.2013;
www.primarnykontakt.sk; s. -; red)
Ministerstvo zdravotníctva v minulosti, ani v súčasnosti neuvažovalo o zvyšovaní kompetencií všeobecných lekárov v oblasti chirurgických zákrokov. Prehlásila to hlavná odborníčka MZ SR v odbore všeobecné lekárstvo MUDr. Monika Palušková, MBA. Dementovala tak informácie, ktoré odzneli vo viacerých médiách citujúcich predstaviteľov Asociácie súkromných lekárov SR. Tí sa vyjadrili, že by všeobecní lekári vo svojich ambulanciách mali záujem o zašívanie menších rán, či ošetrenie popálenín, čo by údajne mali oceniť najmä pacienti na vidieku.
"Plánujeme rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov v iných oblastiach, ktoré sú pre pacienta oveľa potrebnejšie. Účelom celého procesu je zvyšovanie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti v primárnom kontakte, šetrenie času a finančných prostriedkov pacienta. Ide o postupné systémové kroky, nie o výkony vytrhnuté z kontextu ako ich prezentujú niektoré médiá," uviedla hlavná odborníčka MZ SR.
Ako doplnila hovorkyňa MZ SR Zuzana Čižmáriková rozšírenie prvých plánovaných kompetencií všeobecných lekárov je možné očakávať budúci rok. O všetkých súvisiacich legislatívnych a logistických krokoch pri realizácii nových kompetencií všeobecných lekárov bude MZ SR médiá informovať bezprostredne po ukončení prípravných prác.
PREDNOSTNÉ VYŠETRENIE INAK
(23.10.2013; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 15/20; IVANECKÁ Mária)

Natália FÓNOD BABINCOVÁ, moderátorka: "Prednostné vyšetrenie v ambulanciách dostane nové pravidlá a aj neplatiaci pacienti by mohli mať viac šancí dostať sa k lekárovi v normálnom termíne. Veľa pacientov totiž na poplatok za vyšetrenie nemá prostriedky. Návrh opozičných poslancov za stranu Most-Híd musí po vláde schváliť ešte parlament."
Mária IVANECKÁ, redaktorka: "Novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti stanovuje, že medzi dobami na prednostné vyšetrenia, musia byť vyhradené aj dve hodiny na riadnu ordináciu. Schváliť novelu vláde odporúčalo ministerstvo zdravotníctva."
Zuzana ZVOLENSKÁ (nominant Smeru-SD), ministerka zdravotníctva: "To má, aj keď nejde o rozsiahlu novelu, ale má to zlepšiť prácu lekára a hlavne spoluprácu medzi lekárom a pacientom. Prečo to neprijať?"
M. IVANECKÁ: "V praxi by to malo znamenať, že aj pacienti, ktorí si nepriplatia, by mali byť ošetrení v riadnom čase. Doteraz museli čakať, kým ich lekár ošetril všetkých platiacich pacientov. Niekedy tak čakajú aj celý deň. Ide hlavne o špecialistov, ktorých je v danom regióne málo."
Ladislav PÁSZOTOR, prezident Asociácie súkromných lekárov: "Ten návrh je z nášho pohľadu najmä v akútnych odboroch neuskutočniteľný, pretože iným spôsobom objednáva povedzme krčiar v lete a iným spôsobom, keď má plnú čakáreň pacientov."
Radmila SLÁDIČEKOVÁ, gynekologička: "Sa starám o vyše stovku tehotných a skúsiť to neobjednávať, to by bol jeden obrovský chaos. Mám aj termíny pre neobjednané pacientky."
M. IVANECKÁ: "Súkromní lekári upozorňujú aj na fakt, že sú vlastne podnikateľmi a nevidia logiku v tom, že im má zákon prikazovať ako ordinovať."
R. SLÁDIČEKOVÁ: "Trebárs podnikateľovi pekárovi kto diktuje, koľko má upiecť rohlíkov a koľko má vybaviť ľudí, čiže aký bude mať pracovný čas?"
M. IVANECKÁ: "Platíte za prednostné vyšetrenie u lekára?"
Pacienti: "Áno, keď potrebujem, aby ma vybavil skôr alebo nemám toľko času."
"Kto môže, tak nech si zaplatí, ale je veľa ľudí, ktorí neplatia, nemajú peniaze na to."
M. IVANECKÁ: "Rozhodovať o výške doplatku za prednostné vyšetrenie budú aj naďalej samosprávne kraje. Ich lekári však budú rozhodovať o časoch takýchto vyšetrení."

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi