SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » NOVEMBER 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 12.11.2013

Nastal zvrat. Štátnej poisťovni pribudli klienti
(12.11.2013; Hospodárske noviny; s. 4; red)
Bratislava - Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa už nestráca svojich klientov, najnovšie jej pribúdajú. Od nového roka si polepší o viac než
9-tisíc poistencov. Roky od nej ľudia odchádzali - vlani stratila 19-tisíc, rok predtým až 60-tisíc klientov. Vláda Roberta Fica pritom chce, aby už na trhu bola len jedna štátna poisťovňa. Mala byť už od januára budúceho roka, plány však odložili, kým nebudú peniaze na odkúpenie súkromných poisťovní.
Ľudia tak mali poslednú možnosť voľného výberu, no veľmi ju nevyužili. Zdravotnú poisťovňu zmení od budúceho roka takmer 110-tisíc ľudí. Súkromná Union stratila takmer 10-tisíc klientov, Dôvera získala 807 nových. Združenie zdravotných poisťovní podľa agentúry TASR tvrdí, že keďže nedošlo k veľkému odlevu poistencov zo súkromných poisťovní, ľudia majú záujem o pluralitu.


Za chýbajúce lieky padajú pokuty
(12.11.2013; Pravda; s. 7; Beňová Zlatica)

Ministerstvo zdravotníctva začalo riešiť problém chýbajúcich liekov na trhu. Historicky prvú pokutu vo výške 10-tisíc eur už udelilo a plánuje pokračovať ďalej. V súčasnosti prešetruje nedostupnosť ďalších štyroch liekov. Ak výrobca nedodá liek na trh dlhšie ako dva mesiace a tento krok včas neoznámi Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv, hrozí mu sankcia až do výšky 30-tisíc eur.
Ministerstvo zdravotníctva prvýkrát udelilo pokutu za nedostupný liek pre pacientov s vysokým krvným tlakom. Farmaceutická spoločnosť, ktorá zastupuje držiteľa registrácie lieku, musí zaplatiť 10-tisíc eur, pretože liek Valsartan 160 ml nedodala na trh dlhšie ako dva mesiace. "Ministerstvo prešetruje nedostupnosť ešte ďalších štyroch liekov," tvrdí hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková. Keďže správne konanie podľa nej ešte nie skončené, nemôžu zverejniť o aké lieky a ktoré spoločnosti ide.
Na nedostatok lieku Valsartan upozornil nespokojný pacient. Ministerstvo podľa Čižmárikovej začalo na jeho podnet vykonávať šetrenie. Kontaktovalo distribučné firmy a rovnako aj držiteľa registrácie lieku, respektíve jeho zástupcu . "Tí nedostupnosť vyššie uvedeného lieku potvrdili, a keďže daná spoločnosť nebola schopná zabezpečiť dostupnosť lieku v období dlhšom ako 60 dní, začalo sa v danej veci správne konanie, ktorého výsledkom bolo udelenie pokuty 10-tisíc eur," uvádza.
Valsartan je liek na liečbu vysokého krvného tlaku, ktorý je plne hradený zdravotnou poisťovňou, teda s nulovým doplatkom. Keďže v lekárňach chýba, pacienti si musia za náhradné lieky v danej skupine priplácať. Podľa lekárnikov práve finančná stránka zohráva dôležitú úlohu. "Ak má liek najnižšiu cenu na trhu, a ak je jediný, ktorý má nulový doplatok, pacienti strácajú šancu nájsť v tejto podskupine liek bez doplatku," konštatuje lekárnik, ktorý si neželal uviesť meno.
Takýchto liekov je podľa neho viac a problém nastáva vtedy, ak za ne nie je žiadna náhrada. Pokuty výrobcom liekov od ministerstva považujete za ústretový krok, ku ktorému sa neodhodlal ani jeden minister . "Plánom je, aby výrobcovia pri dlhodobom prerušení dodávky lieku požiadali ministerstvo o vyradenie z kategorizačného zoznamu, aby mohol byť nahradený iným s nulovým doplatkom, čiže ide skôr o ekonomickú stránku pre pacienta," myslí si lekárnik.
Predseda Kardioklubu SK Igor Chamilla si myslí, že pokuta nemusí donútiť firmu vrátiť chýbajúci liek do lekární. Podľa neho je nízka a pre farmaceutickú spoločnosť nie je problémom ju zaplatiť. Výpadky kardiologických liekov sú pre pacientov už bežnou záležitosťou a riešia ich po svojom. Majú vyskúšané rôzne kombinácie. "Liečba vysokého krvného tlaku je dlhodobá a nemala by sa prerušiť náhle, naši pacienti už v takýchto prípadoch majú odskúšané rôzne alternatívy," tvrdí Chamilla. Nepovažuje to však za dobré riešenie.
Podľa zákona o liekoch je držiteľ registrácie lieku povinný oznamovať Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv dočasné prerušenie, alebo skončenie dodávania lieku na trh. "Držiteľ registrácie tak musí urobiť najmenej dva mesiace pred zamýšľaným prerušením alebo skončením dodávania, taktiež musí uviesť dôvody prerušenia alebo skončenie dodania," konštatuje hovorkyňa úradu Valéria Pernišová. Ústav tieto informácie zverejňuje na svojej webovej stránke.
Kategorizácia liekov je podľa Pernišovej plne v kompetencií ministerstva zdravotníctva, rovnako ako aj udeľovanie pokút.
Záchranárske vrtuľníky by už nikdy nemali ostať bez licencie
(11.11.2013; www.teraz.sk; s. -; TASR)

Starosti unitaristu
(11.11.2013; Týždeň; č. 46, s. 6; Schutz Peter)
Ťah predsedu Fica smerom k vyštvaniu súkromných poisťovni zo zdravotníctva sa dá vyjadriť len podobenstvom o hlave a múre. Najmä po tom, čo na arbitrážach prehral Slovensku už 50 miliónov eur.
dnes by sa dalo od premiéra ako minimum očakávať, že s Pentou a Achmeou si prestane páliť prsty. Ale kdeže. Robert Fico nevynechal ani n-tú príležitosť obrátiť sa k národu s ubezpečením, že z projektu unitárneho poistenia, to jest vykúpenia či vyvlastnenia Dôvery a Unionu, ani piaď nespustí. Konkrétne, bol by veľmi rád, "keby bol rok 2014 tým, keď sa prijmú prvé rozhodnutia o vyvlastnení zdravotných poisťovní".
Kto príbeh od začiatku sleduje, musí spozornieť. Podľa harmonogramu ministerky Zvolenskej, schváleného vládou, mal unitárny systém na Slovensku naplno fungovať už od 1. januára 2014. Časový sklz je teda viac než rok, keďže v týchto dňoch a týždňoch mali podľa plánu finišovať rokovania s akcionármi, pričom v prípade nedohody by nasledovalo vyvlastnenie podľa zákona, ktorý mal byť účinný od mája 2013...
Čo sa teda stalo? Iba toľko, že realizácia zámeru jednej štátnej poisťovne narazila presne na tie prekážky, na ktoré bol premiér od momentu, v ktorom s nápadom vyšiel na svetlo božie, masovo upozorňovaný. Teda, že stav štátneho dlhu a deficitu jednoducho nedovoľuje ďalší výdavok v ráde mnohých stoviek miliónov eur, či už by šlo o vykúpenie po dohode o cene, alebo vyvlastnenie podľa znalcovského ocenenia.
Ale tiež, že zoštátnenie zdravotných poisťovní sa nezmestí ani pod ten najextenzívnejší výklad pojmu verejný záujem, ktorého naplnenie môže byť podľa ústavy jediným dôvodom na zásah do súkromného vlastníctva. Mimochodom, to už dnes tuší aj Zvolenská. Stotožnenie verejného záujmu s politickým programom vlády, na čo jej v paragrafovanom znení zákona stačila fantázia, predsa nielenže nemá šancu prejsť cez arbitrážne tribunály, ale dokonca ani cez Ústavný súd s predsedníčkou Macejkovou. Nemožnosť prelomiť elementárnu neústavnosť je zrejme aj pravým dôvodom, prečo vláda zákon nepúšťa do parlamentu a čaká na zjavenie právneho mága, ktorý vyrieši kvadratúru kruhu.
Nekončiace sa propagandistické bubnovanie premiéra sleduje najmä "udržiavanie ducha mužstva". Čoraz pravdepodobnejšie však je, že presne ako sme v tomto časopise tvrdili už na začiatku, ideologický trhák vlády Fico II upadne do zabudnutia. Ideológia sem či tam, úplne totožnú blamáž ako so "zákazom zisku" už Fico asi neriskne. Žiaľ, to ešte neznamená, že z unitaristického špásu vyviazne slovenský poplatník suchý. Plán jednej poisťovne tu zrejme zostane levitovať až kým tender na poradcu "pre unitarizáciu zdravotného poistenia", ktorý tiež už rok mešká, nevyhrá tá správna právna či audítorská kancelária, ktorá potom za niekoľko miliónov eur urobí aspoň ocenenie oboch poisťovní. Predstava, že Smer je živý len ideológiou, by bola predsa len trochu naivná.

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi