SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » NOVEMBER 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 14.11.2013

Za bielenie karty ju odvolali
(14.11.2013; Sme; s. 1; jkr)
BRATISLAVA. Lekárka, ktorá menila záznamy v zdravotnej karte novorodenca v rozpore so zákonom, nebude prednostkou novorodeneckej kliniky v nitrianskej nemocnici. O odvolaní Aleny Ďurišovej rozhodla dekanka nitrianskej univerzity Eva Sollárová. Prípad ilegálneho bielenia karty riešia aj v prešovskej nemocnici. Chybu priznali, okolnosti však tajili. Pokyn na zatĺkanie poslal šéf nemocnice omylom namiesto hovorkyni redaktorke Markízy. Ministerka zdravotníctva si ho pozvala na koberec.


Lekári na pohotovosti sú istí iba do Vianoc
(14.11.2013; Pravda; s. 1, 4; Beňová Zlatica)
Nitra bieli, Prešov bieli a klame
(14.11.2013; Sme; s. 2; Krempaský Ján)
Lekári dali Zvolenskej mesiac
(14.11.2013; Hospodárske noviny; s. 7; hu)

VÝPOVEDE ZO SLUŽIEB
Bratislava - Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a riaditeľ prešovskej nemocnice majú mesiac na to, aby vyriešili zmluvy miestnych lekárov. V prípade, že tak nespravia, od 12. decembra odmietajú slúžiť nadčasy. Pre pacientov by to znamenalo, že počas nočných služieb by im nemal kto poskytnúť starostlivosť. Problematické oddelenia sú napríklad gynekológia a pôrodníctvo, úrazová chirurgia, interné, pediatria a ďalšie.
Chcú istoty
"V tejto chvíli pracujeme ako doteraz. Uvidíme, čo bude po rokovaniach nášho združenia a na piatkovom kľúčovom rokovaní na ministerstve zdravotníctva," povedal HN miestny odborársky predák Michal Polician. Na otázku, či v prípade nedohody naozaj nenastúpia do služieb, povedal, že majú ešte mesiac na to, "aby našli spoločnú reč".
Služby prešovskí lekári vypovedali po tom, ako sa nevedeli s vedením nemocnice dohodnúť na novej podobe zmlúv.
Od nového roka sa im majú totiž zvyšovať mzdy, a tak chcú, aby v zmluvách boli presne vypísané koeficienty, aké určil zákon. V prípade, že by ho niekto napadol tak, ako zákon sestier, mali by vyššie mzdy stále garantované. Riaditeľ im chcel do zmlúv dať len formulku odkazujúcu na platnú legislatívu. "Každoročne sa všeobecne záväzným právnym predpisom upravuje výška minimálnej mzdy tisícov zamestnancov na Slovensku. Preto nemocnica navrhla lekárom takú istú úpravu," zdôvodnila námestníčka nemocnice Ľubomíra Románová. Podobne reagovala aj Zvolenská.
"Na čo sme podstupovali dlhý legislatívny proces, keď takto je potom vyslovovaná nedôvera v garanciu zákona. Nemám s tým však problém, aby to bolo aj garantované v pracovných zmluvách."
Umelé živenie témy
Zvolenská akciu prešovských lekárov vníma ako umelé živenie témy. Už od augusta nemajú nové zmluvy podpísané ani v žilinskej nemocnici. S miestnym odborárom sa včera HN nepodarilo spojiť.
Hovorkyňa nemocnice Mária Koporecová povedala, že s lekármi si už dohodli jasný postup. "Presné znenie dodatkov k zmluvám je v štádiu príprav," povedala s tým, že nové požiadavky miestni lekári nevzniesli a nemajú ani informácie o tom, že by pripravovali akékoľvek nátlakové akcie.
Eurofondy vrátime aj za zdravotníctvo
(14.11.2013; Sme; s. 7; sita)
Peniaze, ktoré boli určené na elektronizáciu zdravotníctva, sme použili v rozpore s pravidlami, tvrdí Brusel.
BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva by malo vrátiť časť z eurofondov určených na elektronizáciu slovenského zdravotníctva (eHealth). Ide o sumu 3,9 milióna eur, čo predstavuje desať percent zo sumy, ktorú Európska únia poskytla na tento projekt. Informáciu zverejnil týždenník Trend.
O vrátenie peňazí žiada rezort financií, ktorý kontroluje využitie eurofondov na informatizáciu. Ako týždenník uvádza, podľa kontroly boli peniaze totiž použité v rozpore s pravidlami.
"Pokiaľ ide o otázku vrátenia finančných prostriedkov z eurofondov, ministerstvo zdravotníctva požiadalo ministerstvo financií, aby dané skutočnosti postúpilo na preverenie Úradu pre verejné obstarávanie," uviedla pre Trend hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
Ako týždenník pripomína, eHealth sa ťahá už od prvej vlády Roberta Fica. V prvej fáze naň bolo z Operačného programu informatizácia spoločnosti vyčlenených 39 miliónov eur, tender na realizáciu vyhralo konzorcium na čele s IT spoločnosťami Ness a Lynx. Celkovo by elektronizácia zdravotníctva mala stáť okolo sto miliónov eur.
Nikto nikomu neverí?
(14.11.2013; Pravda; s. 30; Javůrek Peter)
Pomaly, ale isto sa blíži koniec roka. Ako sa už pomaly stáva pravidlom, ku koncoročnému koloritu u nás patria okrem Mikuláša a Vianoc aj nejaké tie nepokoje lekárov. Tentoraz hrozia ako prví lekári vo fakultnej nemocnici v Prešove. Nezanedbateľná časť z nich už vypovedala vopred dohodnuté služby.
Dôvodom je to, že v pracovných zmluvách na budúci rok, ktoré im v týchto dňoch predložilo vedenie nemocnice, nemajú garantované navýšenie platov. Toto zvýšenie v rámci tretej vlny im patrí ešte z dohody medzi lekárskymi odborármi a vládou Ivety Radičovej, ktorá ukončila ich masové výpovede a núdzový stav v krajine. Na dohodu neskôr nadväzoval zákon, ktorý platí.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sa čuduje. Vedenie nemocnice vraj lekárom ponúklo zmluvy, v ktorých sa na spomínaný zákon odvoláva, tak čo ešte chcú?
Pravdu povediac, nie je ťažké pochopiť, "čo ešte chcú". Neuveria dohodám, ba ani zákonu, dokiaľ nebudú mať platy zvýšené na papieri a explicitne. Môže sa im niekto čudovať (teda, okrem Zvolenskej)? Stačí sa pozrieť napríklad na zdravotné sestry a na ich vlastnú históriu s protestmi a zvyšovaním miezd - ani zákon im nepomohol.
Ak je také jasné, že na zvýšenie platov majú lekári nárok a zaručuje im ho dokonca zákon, prečo by to nemohli mať napísané aj v pracovných zmluvách? No možno preto, pretože - a to je ďalšia známa špecialita našich zákonov - napriek všetkým "zárukám" nie je vôbec jasné, či majú nemocnice na navyšovanie miezd peniaze. A keďže podobný problém sa vôbec nemusí týkať len jednej nemocnice, s blížiacim sa decembrom môžeme očakávať nespokojnosť lekárov aj všelikde inde po Slovensku.
Vec má samozrejme aj svoju druhú stranu. Lekári v Prešove dávajú výpovede zo služieb, ktoré už predtým podpísali. Nuž, byť na mieste vedenia nemocníc, asi by ste mali tiež problém uveriť - tentoraz svojim zamestnancom, ktorí niečo podpíšu, a keď sa im to nehodí, odvolajú to, a basta.
A ešte čosi. Lekári správne argumentujú, že už majú odpracovaných 400 hodín nadčasov a každá ďalšia hodina navyše by už išla nad rámec zákona, ktorý im stanovuje množstvo nadčasov. Problém je, že oni prví sa svojou vlastnou argumentáciou neriadia.
Keď sa po stretnutí odborárov s ministerkou všetko dohodne k obojstrannej spokojnosti, potom už budú môcť robiť nadčasy nad rámec zákona? Keď dostanú zvýšenie miezd na papieri, potom už nebudú unavení a vyhorení pri zaoberaní sa problémami svojich pacientov?
Ako je možné, že množstvo nadčasov neprekáža, keď sa podpisujú zmluvy, potom odrazu prekáža, keď sa idú podpisovať nové zmluvy, a keď sa nové zmluvy úspešne podpíšu, počet nadčasových hodín zrazu opäť už nebude problémom?
Lekári neveria svojim zamestnávateľom, ministerstvu ani zákonom, zamestnávatelia a ministerstvo si nemôžu byť istí lekármi. Komu majú v našom štáte veriť pacienti, nepovie nikto z nich.
Z. ZVOLENSKÁ: Lekári majú vyššie platy od januára isté
(13.11.2013;
www.lekari.sk; s. -; TASR)
Bratislava - Lekári majú vyššie platy od januára budúceho roka isté, ako im to garantuje zákon. Lekárski odborári, ktorí chcú mať ustanovenia zákona v pracovných zmluvách, umelo živia túto tému. Po rokovaní vlády SR to dnes povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD).V prešovskej fakultnej nemocnici tretina lekárov v posledných dňoch vypovedala služby. Ich podmienkou podľa ministerstva zdravotníctva je, aby sa do pracovných zmlúv doslovne skopírovali paragrafy zákona o novom navýšení miezd lekárov k 1. januáru 2014. "Na čo sme podstupovali dlhý legislatívny proces, keď takto je vyjadrovaná nedôvera garancii zákona? Ani raz sa nestalo, že by sme nenaplnili záväzky, ktoré sme sľúbili," vyhlásila dnes ministerka, ktorá požiadala zástupcov Lekárskeho odborového združenia (LOZ), aby jej situáciu vysvetlili. Stretnutie sa má uskutočniť v piatok (15.11.) na ministerstve zdravotníctva.Podľa informácií predsedu LOZ Petra Visolajského je vypovedanie služieb niektorých lekárov v prešovskej fakultnej nemocnici iniciatívou prešovského LOZ. Dodal, že LOZ považuje požiadavky týchto lekárov za legitímne. O ďalšom postupe bude podľa neho rokovať Klub predsedov LOZ vo štvrtok (14.11.) v Banskej Bystrici.Platy lekárov sa budú zvyšovať k januáru 2014, kedy sa mzdy neatestovaných lekárov majú navýšiť na 1,25-násobok priemernej mzdy a mzdy atestovaných na 2,1-násobok. Od ďalšieho roku by došlo ešte k zvýšeniu základných platov atestovaných lekárov, a to na úroveň 2,3-násobku priemernej mzdy.
Bielenie v zdravotnej karte si odskáče prednostka kliniky
(13.11.2013; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)
Udelili prestížne Ceny ITAPA
(13.11.2013; www.teraz.sk; s. -; TASR)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi