SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » NOVEMBER 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 25.11.2013

Dary dostávajú najmä všeobecní lekári
(24.11.2013; www.pravda.sk; Správy, s. -; TREBULOVÁ Jana)


Najviac úplatkov si pýtajú chirurgovia a ženskí lekári
(24.11.2013; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)
Počet hospitalizácií narastá, postelí je naopak stále menej
(24.11.2013; www.webnoviny.sk; s. -; SITA)
Bežný úplatok lekárovi je do tristo eur
(23.11.2013; Sme; s. 7; Folentová Veronika)

Určiť, čo je zadarmo, štát nechce
(23.11.2013; Sme; s. 7; vfo)
Ministerstvo nechce pripraviť základný balík starostlivosti, ktorý by povedal, na čo má pacient nárok automaticky.
BRATISLAVA. Zdravotníctvo je dnes oficiálne zadarmo. Výnimku tvoria len platby typu poplatok za nadštandardnú izbu, výber operatéra či pôrodníka.
Platíme, aj keď je zadarmo
V skutočnosti si pacient platí za omnoho viac vecí ako vymedzujú oficiálne pravidlá. Už len anketa o úplatkoch ukazuje, že pacienti platia sami od seba alebo na žiadosť lekára aj za základnú starostlivosť či za to, aby dostali ošetrenie skôr alebo aby ich ošetril špecialista. Najčastejšie však platia navyše u všeobecných lekárov.
Inštitút HPI hovorí, že jedným z riešení tejto situácie je definovanie toho, čo majú dostať pacienti zadarmo a za čo si majú priplatiť. Ide o takzvaný základný balík alebo nárok.
Aj bývalý minister zdravotníctva z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu Rudolf Zajac hovorí, že základný balík by pomohol aj nemocniciam. "Je to politicky citlivé," upozorňuje. Ak by boli možné príplatky pre niekoho príliš nákladné, môže to štát kompenzovať sociálnymi dávkami, hovorí.
Keďže Slovensko má jeden z najvyšších podielov súkromných peňazí v zdravotníckych platbách, štandard by zrejme len spresnil pravidlá hry. Povedal by napríklad, na čo má pacient nárok pri náhrade bedrového kĺbu z verejného poistenia a čo si musí doplatiť.
Určenie základného rozsahu by tiež umožnilo zdravotným poisťovniam, aby medzi sebou naozaj súťažili. Mohli by totiž vytvoriť ponuku, čo by preplácali navyše oproti konkurencii.
Ministerstvo ho neurčí
Ministerstvo zdravotníctva o tom nechce ani počuť. "Vôbec sa nebudeme zaoberať otázkou zúženia poskytovania zdravotnej starostlivosti. Politika vedenia ministerstva je zachovanie bezplatnej zdravotnej starostlivosti," povedala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.
Pripomína, že viacerí analytici HPI radili bývalému ministrovi Ivanovi Uhliarikovi z KDH
Čo navrhujú
* Zadefinovanie zákonného nároku
* Transparentnosť
* Poskytovanie informácií:
- o personále, teda o ich vzdelaní či kontaktoch s farmaceutickými firmami,
- o čakacích listinách, ktoré by mali byť verejné,
- o čerpaní starostlivosti, teda čo lekár vykázal poisťovni u konkrétneho pacienta,
- o poplatkoch u lekárov.
* Možnosť oficiálnej platby
* Ochrana a motivácia ohlasovateľov korupcie
* Zlepšiť dostupnosť a kvalitu v zdravotníctve a orientovať ho na spotrebiteľa
* Osveta spotrebiteľov
Zvolenská negarantuje
(23.11.2013; Sme; s. 10; Čikovský Konštantín)
Pacienti by mali vedieť, na čo majú nárok. Korupciu by to úplne neodstránilo, ale nečestnej časti lekárov by sa žilo ťažšie. Ministerka zdravotníctva priznala, že ju to nezaujíma.
Zuzana Zvolenská je vo funkcii pol druha roka, čo je dosť na to, aby sme sa mohli napríklad spýtať, či jej pôsobenie šlo v ústrety korupcii v slovenskom zdravotníctve, alebo ju brzdilo. Odpoveď bohužiaľ je, že Zvolenskej nečinnosť podporuje podplácanie slovenských lekárov.
Vysvetlenie: lekárom dávame úplatky nielen preto, lebo si myslíme, že pre nás môžu urobiť niečo navyše. Bežné je už aj podplácať preventívne, aby sme dostali od zdravotníkov aspoň to, čo by malo byť samozrejmé. Kto neverí, že mnohí ľudia už dávajú lekárom peniaze aj preto, aby sa na nich úplne nevykašľali, nech sa páči prečítať si výsledky aktuálneho skúmania Health Policy Institute.
Ako je to možné a čo s tým môže robiť ministerka? Riešením nie je zháňať viac peňazí do zdravotníctva. Ak by aj lekári a sestry mali vyššie platy ako teraz a mohli by predpisovať drahšie lieky a pracovať na drahších prístrojoch, dôvody na podplácanie lekárov by nezmizli. Ak ide človeku o zdravie jeho alebo jeho rodiny, chce to najlepšie za cenu, ktorú si ešte môže dovoliť. Vecí, za ktoré si možno oficiálne priplatiť, je málo. Zoznam vecí, na ktoré má nárok pacient automaticky už len preto, že si platí poistku, neexistuje. Všetko ostatné je neprehľadná sivá zóna, v ktorej nie je jasné, čo presne je v ponuke, iba koľko a komu je obvyklé zaplatiť.
Pacient (alebo jeho rodina), ktorí nakoniec lekára nepodplatia, tak nemajú istotu, že aspoň základnú lekársku starostlivosť určite dostanú. Stoja tak pred dilemou, či byť morálnejší ako väčšina ľudí v ich situácii, alebo zvýšiť riziko, že pri operácii napríklad umrú. A keďže zomrieť sa dá len raz, naša ochota riskovať sa prudko zmenšuje.
A teraz si predstavme, že by štát povedal, čo presne v akejkoľvek situácii musí pacient s poistkou (teda každý) dostať. Jasne by aj povedal, za čo si možno priplácať a kto a podľa čoho môže určovať cenník nadštandardov. Samozrejme, že by sme sa v to ráno nezobudili do zdravotníctva bez úplatkov. No oveľa viac ľudí by malo odvahu vypýtať si "len" základnú starostlivosť. A ľudia, ktorí by si platili za nadštandard, by tiež mali veľmi malú ochotu platiť ešte aj neoficiálne.
Poškodilo by to dve skupiny ľudí. Prvou je skupina lekárov, ktorým vyhovuje, že môžu poskytovať hoci aj podštandard, ale na úplatkoch na tom zarábať akoby robili niečo extra. Ublížilo by to aj politikom ako Robert Fico a Zuzana Zvolenská, ktorí by už nemohli rozprávať, že bojujú za plne bezplatné zdravotníctvo. Preto má Zuzana Zvolenská po roku a pol drzosť povedať, že štát sa už ani nechystá povedať, aký je garantovaný rozsah zdravotnej starostlivosti.
Preto vám niektorí doktori výpalníci môžu aj nabudúce povedať do tváre, že garantované nemáte nič.
Lekári si vyžiadali úplatky od každého štvrtého pacienta
(22.11.2013; www.aktualne.sk; Zdravotníctvo, 23.10, s. -; SITA)

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi