SKENDE
Domov » INFORMÁCIE V MÉDIÁCH » DECEMBER 2013

INFORMÁCIE V MÉDIÁCH 19.12.2013

Nemocnice budú škrtať postele
(19.12.2013; Pravda; s. 8; ben)
Ministerstvo zdravotníctva vypracovalo rámec, ktorý určuje zásadné zmeny v zdravotníctve do roku 2030. Ten počíta s redukciou postelí v nemocniciach. Kým teraz je ich spolu zhruba 34-tisíc, za 17 rokov by mal ich počet klesnúť na 19-tisíc. Materiál včera odobrila vláda.
Podľa Martiny Lidinskej z komunikačného odboru ministerstva zámerom je posilniť lepšie využitie tzv. akútnych lôžok. Tie sú určené pre pacientov, ktorým sa náhle zhorší zdravotný stav a nepatria medzi chronických pacientov. "Ministerstvo počíta s tým, že v budúcnosti by malo byť využitie akútnych lôžok na úrovni 85 percent, ide najmä o ich efektívnejšie využitie, to však neznamená vylúčenie chronických lôžok," uvádza Lidinská.
Rezort plánuje znížiť počet a zmeniť štruktúru akútnych postelí, naopak, by mal narásť počet doliečovacích, rehabilitačných, ošetrovateľských lôžok a postelí pre dlhodobo chorých (tzv. chronické lôžka).
Nemocnice pritom k redukciám pristupovali už v minulých rokoch. V univerzitnej nemocnici v Košiciach lôžka upravovali pred dvoma rokmi, z celkového počtu 1616 tam zostalo dnešných 1356. "Zmenami prešlo takmer každé pracovisko," povedala hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.
"V súčasnosti máme zabezpečený dostatočný počet lôžok pre akútnych pacientov a ťažko odhadnúť presné počty lôžok v budúcnosti. Plánujeme riešiť hospice, jednodňovú aj dispenzárnu starostlivosť," dodala Šustová k plánom do ďalších rokov.
Prezident Asociácie nemocníc Marián Peťko uvádza, že číslo, ktoré určuje počet postelí sa stále mení. Kým pred 15 rokmi bola uznaná konštanta 5 lôžok na tisíc obyvateľov, dnes je to zhruba 3,5. "V súčasnosti sa kladie dôraz hlavne na to, aby sa pacienti liečili jednodňovo a krátkodobými hospitalizáciami," uvádza Petko. Upozornil, že pri redukcii treba odlíšiť akútne lôžka pre operačné a neoperačné odbory.
Pri operačných odboroch je tendencia znižovať dĺžku hospitalizácií a pacientov po operácii čo najskôr prepúšťať domov, pokiaľ to ich zdravotný stav dovolí. Preto je tu priestor na rušenie postelí. Dosiahnuť by sa to mohlo aj centralizovaním neurochirurgie, traumatológie či onkochirurgie. "Tieto odbory treba sústrediť do väčších centier, aby sa vykonávali na menšom počte pracovísk, kde bude ich lepšia využiteľnosť. V tomto smere si myslím, že nebude ani problém z hľadiska pacientov, pretože ten radšej prejde o 50 alebo o sto kilometrov ďalej, kde ho lekári zoperujú lepšie," vysvetľuje Petko.
Čo sa týka akútnych neoperačných odborov, najmä interné a neurológia, tie by mali by fungovať v nemocniciach, ktoré sú nadviazané na záchrannú zdravotnú službu a funguje u nich urgentný príjem. Podľa Petka ide asi o 145 nemocníc, v ktorých by tieto postele mali zostať zachované. V prípadoch ako srdcové zlyhanie alebo cievna príhoda musí byť totiž pre pacienta zabezpečená rýchla dostupnosť.
"Nemocniciam chýbajú chronické lôžka, ich počty sú nedostatočne a mali by sa zvýšiť," povedal Petko. Tieto lôžka by sa podľa neho mali sústrediť hlavne v menších nemocniciach, aby príbuzní, ktorí chodia na návštevy, nemali k chorým ďaleko. Samostatnou kapitolou sú podľa neho sociálne zdravotné lôžka, tiež už sa nemocníc netýkajú. Ide predovšetkým hlavne o domovy sociálnych služieb a opatrovateľské domy.
Dôraz sa kladie hlavne na to, aby sa pacienti liečili jednodňovo a krátkodobými hospitalizáciami.
Marián Petko
prezident Asociácie nemocníc


Zdravotná poisťovňa Union zvyšuje nemocniciam platby
(19.12.2013; Pravda; s. 9; sita)

Po tom, čo sa zdravotné poisťovne uplynulý týždeň dohodli s regionálnymi zdravotníckymi zariadeniami na vyšších platbách, už rokujú aj so štátnymi nemocnicami. Zdravotná poisťovňa Union rokuje s fakultnými a univerzitnými nemocnicami, ktorým sa končia zmluvy 31. decembra 2013. S niektorými sa už medzičasom dohodla. Podľa hovorkyne Unionu Judity Smatanovej nemocniciam ponúkli spomedzi zdravotných poisťovní najlepšie cenové podmienky a ponúkajú im aj preplatenie špeciálneho zdravotníckeho materiálu vo výške reálnych nákladov bez obmedzení.
VŠZP CHCE PREVERIŤ SIEŤ ŠPECIALISTOV
(18.12.2013; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 12.00; por. 5/11; POTOCKÝ Erik)
J. JEDINÁK, moderátor: "Všeobecná zdravotná poisťovňa chce preveriť sieť špecialistov. Tvrdí, že jej ide o spravodlivejšie prerozdeľovanie peňazí a posilnenie špecializovaných ambulancií v regiónoch, kde chýbajú. Špecialisti to vítajú a sú pripravení rokovať o jednotlivých kritériách."
E. POTOCKÝ, redaktor: "Všeobecná zdravotná poisťovňa chce o svojich návrhoch s lekárskymi organizáciami rokovať v priebehu januára. Prehodnocovanie siete špecialistov chce následne po dohode spustiť od 1. apríla budúceho roka. Pri prehodnocovaní siete bude zohľadňovať ordinačné hodiny, aby napríklad prispôsobila počet zazmluvnených špecialistov potrebám konkrétneho regiónu. Môže sa tak stať, že v oblastiach, kde je niektorej špecializácie nedostatok, by lekári mali pribudnúť. Naopak tam, kde ich je prebytok, môže dôjsť aj k rušeniu zmlúv. Poisťovňa tým chce dosiahnuť to, aby špecialisti boli tam, kde sú pacienti. Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel FORAI."
Marcel FORAI: "My jednoducho budeme vedieť, že na takýto počet alebo chorobnosť v danom okrese potrebujeme toľko ordinačných hodín. A koľko ich máme zazmluvnených? To vieme dnes a povieme napríklad, že potrebujeme 120-tisíc ordinačných hodín internistov v Bratislavskom kraji a máme ich 150 napríklad, alebo potrebujeme 120 a máme ich 100. No 20 ešte niekde musíme dostať."
E. POTOCKÝ: "Všeobecná zdravotná nechce meniť celkový objem peňazí, ktoré smerujú do špecializovaných ambulancií. Tvrdí však, že pôjde o spravodlivejšie prerozdelenie. Realita je taká, že niektoré odbornosti v niektorých regiónoch chýbajú, iných je naopak nadbytok. Hovorí Ondrej KUSÝ, viceprezident Asociácie súkromných lekárov pre špecializovanú ambulantnú starostlivosť. Každá iniciatíva na zreálnenie siete je podľa neho vítaná."
Ondrej KUSÝ: "Nie je nutné túto sieť, či už novelizovať alebo zreálniť z hľadiska aj potrieb obyvateľstva v jednotlivých regiónoch, či sa to už týka počtu lekárskych miest na jednu ambulanciu alebo aj počtu pracovných hodín, alebo aj počtu konkrétnych ambulancií jednotlivých odborností v jednotlivých regiónoch alebo subregiónoch."
Vláda schválila smerovanie zdravotnej politiky do roku 2030
(18.12.2013; www.teraz.sk; s. -; TASR)
Ministerstvo chce v nemocniciach posilňovať akútnu starostlivosť
(18.12.2013; www.topky.sk; Domáce, s. -; SITA)

 

 

Po prihlásení si vytlačte potvrdenie o členstve (prihlásenie platí len pre členov SLK)


problémy s prihlásením >

 
Reklamná plocha
SLK na Facebooku


 
Sme členmi